Clinton gaf fiat aan actie tegen Koresh Onze Top 5 van deze week. Buitenland Zes doden bij begrafenis Ham Sekteleden versnelden hun Tsnelden hun Apocalyps Duitse coalitie ruziet over inzet militairen Somalia 'Crisispakket EG goed voor 450.000 banen' A cri Engelse drop, Proces Haemers uitgesteld 3.99 Am 1.49 J2m 1.99 DINSDAG 20 APRIL 1993 The independent IPS Fatah-commandant gedood in Sidon sidon Een regionale commandant van de Palestijnse guerrilla- organisatie Fatah is gisteren in de Zuidlibanese havenstad Sidon door twee schutters doodgeschoten. De daders maakten waar schijnlijk deel uit van de guerrillagroep van Abu Nidal. Chevenement verlaat Franse socialisten parijs Jean-Pierre Chevenement, de Franse minister van defen sie die twaalf dagen na het begin van de Golfoorlog aftrad, heeft gisteren de Socialistische Partij verlaten. Hij riep medestanders binnen de partij op zich bij zijn nieuwe Burgerbeweging aan te sluiten. Poolse vissers blokkeren havens weer warschau Zo'n 260 Poolse vissersboten hebben gisteren voor de tweede keer deze maand de twaalf havens van Polen aan de Baltische zee geblokkeerd. De vissers eisen van de regering meer hulp en beschermende maatregelen tegen de import van vis. Militaire geheimen Sovjetunie te koop londen De regering van Rusland doet de militaire geheimen van de voormalige Sovjetunie in de verkoop. Om eventuele be langstellenden lekker te maken voor deze bijzonderheden uit de Koude Oorlog wordt de koopwaar eind mei in het Engelse Bir mingham tentoongesteld. Radicale moslimleider Algerije gedood alciers» Naar nu bekend is geworden, hebben Algerijnse veilig heidstroepen begin deze maand de radicale moslimleider Omar al-Eulmi gedood. De 40-jarige Al-Eulmi was een van de oprich ters van de islamitische vakbond SIT, die is gelieerd aan het ver boden Islamitische Reddingsfront (FIS). Hij behoorde tot de po litieke top van het FIS. 86 doden bij collectieve zelfmoord Branch Davidians De Amerikaanse president Clinton is het afgelopen week einde aarzelend akkoord gegaan met het plan van de FBI om de sekte van David Koresh de Branch Davidians met traangas uit het complex in Waco (Texas) te verdrij ven. De actie leidde uiteindelijk tot de collectieve zelf moord van Koresh en 85 van zijn volgelingen. „Ik zei dat het goed was en blijf bij dat besluit", zei Clinton uren na het uitbreken van het inferno over het voorstel van mi nister Reno (defensie) die uiteindelijk de beslissing nam om met het FBI-plan in te stemmen. CORRESPONDENT David Koresh en zijn volgelingen, die gis teren in een verwoestende vuurzee ten on der gingen, hebben altijd gezegd op hun 'Mount Carmel' in Waco te wachten op het einde van de wereld, de 'Apocalyps' die al le ongelovigen zou vernietigen. Wat het lot van de rest van de wereld zal zijn, valt te bezien, maar de voorspelling is in elk ge val voor Koresh en de zijnen uitgekomen. Koresh (33) oorspronkelijk heette hij Ver- i Howell maar hij noemde zich de 'Mes sias' had dit einde voorspeld. Het bijbel se boek Openbaringen bevatte volgens zijn uitleg aanwijzingen voor een vurige finale. Hij zei het herhaaldelijk: als FBI-agenten het zouden wagen de boerderij te bestor men, „dan zouden zij worden ontvangen met een explosie als de wereld nog nooit had meegemaakt". De 'Branch Davidians', zoals de sekteleden zich noemen, zijn een afsplitsing van de Ze vende Dags-adventisten. Zij wachten op de komst van de 'wrekende engel' die de ware gelovigen van de ongelovigen zou scheiden. Jaren deed Koresh erover om getrouwen te verzamelen, 132 mannen, vrouwen en kin deren uit de VS, Groot-Brittannië en Austra lië, die hem blindelings geloofden en zich na 1987 terugtrokken op het 'Mount Car- mel'-complex in Waco. Twee jaar later riep Howell zijn volgelingen bijeen. Hij zei voortaan David Koresh te he ten en eigenlijk Jezus Christus te zijn en kondigde 'een nieuwe doctrine' aan. Zijn aanhangers noemde hij vanaf dat moment 'zijn bezit'. Seks was voortaan verboden, behalve voor hem want alleen hij had het recht zich voort te planten. Bij tien vrouwen verwekte hij zeventien kinderen. De Branch Davidians wilden het einde der tijden zeker niet lijdzaam ondergaan. Om zich te verdedigen tegen de ongelovigen die hen op de dag des oordeels zouden bela gen, wapenden zij zich tot de tanden. „Christus zei tegen zijn leerlingen: als je geen zwaard heb moet je er een kopen", zei Koresh. Volgens de politie hadden de Davi dians honderden vuurwapens, van geweren en pistolen tot zware mitrailleurs, handgra naten en zelfs raketwerpers. De ontdekking van verboden handgranaten in een postpakketje, geruchten over seksu eel misbruik van 11 -jarige meisjes en veel wijverij maakten justitie vorig jaar attent op de kwalijke kanten van het sekteleven in Waco. Maandenlang werd het enorme complex met torens en tunnels geobser veerd. Op 28 februari ging het federale Bu reau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens tot een inval over die een regelrechte ramp werd. Koresh was duidelijk getipt en in een vuurgevecht werden vier agenten gedood en zestien gewond. Onder de sekteleden vielen ten minste twee en wellicht tien do den. Koresh zelf raakte ernstig gewond. De FBI, die de leiding overnam, durfde de boerderij niet opnieuw binnen te vallen. Van de 132 mensen in het complex moch ten er in de eerste weken 37 vertrekken on der wie een aantal kinderen. De zeventien kinderen die Koresh zelf had verwekt, moesten blijven. Koresh zei „te wachten op een teken van God" om zich over te geven, maar dat kwam kennelijk niet. De Amerikaanse justi tie besloot daar niet op te wachten. De laatste weken voerde de FBI de druk op de sekteleden op, in de hoop dat een scheiding zou ontstaan tussen Koresh en minder standvastige aanhangers. Maar ook dat hielp niet. Koresh en zijn aanhangers kozen er klaarblijkelijk voor hun eigen Apocalyps te bespoedigen. Dode bij aanval van Rode Khmer op VN-soldaten phnom penh «ap Bij een aanval van de Rode Kh mer op een dorp in het westen van Cambodja is gisteren een Bulgaarse VN-soldaat gedood. Hij is het achtste VN-slachtoffer in drie weken tijd. De VN-eenheid was in de westelijke provincie Kompong Speu naar een dorp gestuurd dat door de Rode Khmer werd bestookt. De Bulgarèn moesten een door de VN opgezet kieslo- kaal verdedigen. Eén van hen kwam om toen een VN-pantser- wagen door een anti-tankgra naat werd getroffen. De VN-vredesmacht in Cam bodja ziet toe op de uitvoering van een vredesplan dat voorziet in verkiezingen die van 23 tot 28 mei worden gehouden. De Ro de Khmer boycot het vredes plan en de verkiezingen. Premier Pakistan mogelijk vervolgd wegens corruptie ISLAMABAD AP De Pakistaanse premier Nawaz Sharif, die zondag door presi dent Ghulam Ishaq Khan werd ontslagen, zal mogelijk worden vervolgd wegens corruptie. Dat heeft de president gisteren laten weten. Hij beschuldigt de pre mier onder meer van ongere geldheden bij de privatisering van staatsbedrijven om zijn po litieke vrienden te bevoordelen. De president is gisteren be gonnen met het werven van steun voor een tweepartijenre- gering. Volgens oud-premier Benazir Bhutto zal de nieuwe regering worden gevormd door elementen van de twee grootste partijen, te weten dissidenten van de Pakistaanse Moslim Liga van Sharif en vertegenwoordi gers van Bhutto's Pakistaanse Volkspartij. Italianen massaal achter wijziging van kiesstelsel ROME AFP-Rtr-AP De Italianen zijn in grote meer derheid voor wijziging van het kiesstelsel. Dat blijkt uit de eer ste computervoorspellingen van het gisteren en eergisteren ge houden referendum. Volgens de prognoses stemde 82,4 procent voor hervorming van het kies stelsel. Bijna 90 procent stemde voor beëindiging van de subsi diëringvan politieke partijen. De 48 miljoen stemgerechtig den konden zich uitspreken over in totaal acht onderwer pen. De Italianen hebben nu gekozen voor invoering van het districtenstelsel voor driekwart van de zetels in de Senaat. Be halve dat bij dit stelsel op de persoon en niet op de lijst wordt gestemd, wordt verwacht dat de hervorming een einde maakt aan het instabiele poli tieke bestel dat in opspraak was geraakt door corruptie, verspil ling en banden met de georga niseerde misdaad. In nog geen vijftig jaar heeft Italië 51 rege ringen gekend. SOWETO/BOKSBURG »GPD-AP-Rtr De begrafenis van de Zuidafri- kaanse zwarte leider Chris Hani heeft gisteren aan zeker acht mensen het leven gekost, terwijl een nog onbekend aantal ge wond raakte. In het zwarte woonoord Soweto en in de overwegend door blanken be woonde wijk Boksburg, de woonplaats van Hani, werd ge plunderd. Maar confrontaties op grote schaal tussen blanke racisten, radicale zwarte jonge ren en de politie hebben zich niet voorgedaan. Ongeveer honderdduizend mensen namen gisteren in het stampvolle voetbalstadion van Soweto afscheid van Hani, die negen dagen geleden door een lid van de neo-nazistische Afri kaner Weerstandbeweging (AWB) werd vermoord. Terwijl de politie buiten het stadion slag leverde met groepen jonge ren, luisterde het publiek in het stadion naar toespraken van politieke en geestelijke leiders. washington hans de bruun correspondent Volgens politieke kringen in Washington wilde Clinton een gewelddadige actie tegen de sekte zo lang mogelijk uitstel len. Maar de woordvoerder van de president ontkende gisteren in alle toonaarden dat Clinton het oneens zou zijn met de ac tie. „Niemand heeft afstand ge nomen van de beslissing", be nadrukte zijn woordvoerster ANC-leider Nelson Mandela lanceerde de scherpste aanval op de regering sinds het herstel van de betrekkingen tussen bei de partijen in september vorig jaar. Hij hield het „corrupte re gime verantwoordelijk voor het scheppen van een klimaat waarin politieke moorden vrij wel gerechtvaardigd worden". Hij zei dat het ANC vrede wilde, maar niet tegen elke prijs. „Wij willen vrede, maar zijn geen pa cifisten. We zijn radicalen. Dat is de essentie van het ANC." Dertigduizend politiemannen en soldaten konden niet voor komen dat buiten het stadion rellen uitbraken. De politie ge bruikte traangas en schoot met scherp om een menigte van honderden jongeren te ver spreiden die probeerden de snelweg bij het stadion te blok keren en de politie met stenen bekogelden. In een toespraak tot het par lement in Kaapstad betuigde president De Klerk zijn medele ven met de nabestaanden van Dee Dee Meyers. Die beslissing werd uiteindelijk genomen door Reno. Clinton was niet op de hoogte van alle details van de FBI-actie toen hij zondag zijn toestemming gaf, aldus Reno. Reno nam alle verantwoorde lijkheid voor de actie op zich en leidde zo de aandacht van Clin ton af. Het Witte Huis verklaar de later op de dag echter dat Clinton zich even verantwoor delijk acht. David 'Messias' Koresh en 85 van zijn volgelingen kozen gis- Hani. Hij veroordeelde echter de campagne van massale actie, demonstraties, consumenten boycots en eventueel stakingen, waarmee het ANC zijn eisen kracht bij wil zetten. Deze cam pagne begint vandaag en kan zes weken duren. De Zuidafrikaanse politie gaat een onderzoek instellen naar een vermeende oproep van Winnie Mandela en ANC-jeugd- leider Peter Mokaba aan de jon gere garde van het ANC de wa pens op te pakken. Winnie zou tijdens een bijeenkomst in het zwarte woonoord Khayelitsha de jongeren hebben aangemoe digd de macht te grijpen van de oudere leiders. „De tijd is rijp om de strijd om de macht in handen van jongeren te geven en voorgoed af te rekenen met de fascisten", aldus een van de uitlatingen van Winnie. Mokaba zou bij herhaling „dood aan de blanke boeren" hebben geroe pen. teren voor de dood in een vuur zee nadat FBI-agenten in alle vroegte de aanval op het com plex bij Waco hadden ingezet om de sekteleden door traangas uit hun vesting te jagen. De brand, die volgens de FBI door sekteleden is aangestoken, maakte na 51 dagen een ver woestend eind aan het beleg van de sekteleden, die in hun gepantserde ranch wachtten op het einde der tijden. Alles wijst erop dat de brand een collectieve zelfmoord is ge weest. Volgens de negen overle venden, die de vlammen ont vluchtten, zou Koresh volgelin gen die zich na de FBI-aanval wilden overgeven, hebben ge dwongen binnen het complex te blijven. Zelf verbleef hij tij dens de aanval in een afge schermde ruimte waarin de enorme hoeveelheden traangas die de FBI-agenten naar binnen pompten, niet konden door dringen. Volgens de FBI wilde Koresh WACO-WASHINGTON HANS de BRUUN BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT In de Duitse regeringscoalitie van christendemocraten en li beralen is opnieuw ruzie uitge broken over de inzet van Duitse militairen buiten NAVO-gebied. Stond eerst de Duitse deelname aan het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië ter discussie, nu gaat het om de in zet van 1.620 militairen in het Afrikaanse Somalia. Het kabinet zal morgen beslissen. Eind vorig jaar bood de Duit se regering de Verenigde Naties hulp aan bij de wederopbouw van het door burgeroorlog ver woeste Afrikaanse land. Kanse lier Kohl ging er toen vanuit dat de Amerikanen en hun bondge noten de rivaliserende bendes in Somalia wel snel zouden hebben ontwapend, waarna de Duitsers in bevrijde gebieden bij de wederopbouw konden helpen. Dat zou inderdaad een hu manitaire inzet zijn die niet in strijd is met de Duitse grond wet, die gevechtshandelingen buiten NAVO-gebied verbiedt. Maar de Amerikanen hebben hun opdracht niet kunnen ver vullen. In Somalia heersen nog steeds chaos en anarchie. Het constitutionele hof (Bun- desverfassungsgericht) voor kwam twee weken geleden een kabinetscrisis doordat de hoog ste rechters weigerden een 'Holocaust ook gaande in Bosnië en in Somalia' WARSCHAU-BONN DPA-Rtr De herdenking van de opstand vijftig jaar geleden tegen de na zi's in het getto van Warschau heeft een van de overlevenden er gisteren toe gebracht een hartstochtelijk pleidooi te hou den voor internationale actie om een einde te maken aan het ombrengen van moslims in Bosnië. Onder anderen de Israëlische premier Rabin, vice-president Gore van de Verenigde Staten en de Duitse parlementsvoor zitter Süssmuth waren naar de Poolse hoofdstad gekomen. Ra bin en de Poolse president Walesa traden op als gastheer van de herdenkingsplechtighe den. „De Holocaust is niet geëin digd met de Tweede Wereldoor log, we zien hem ook in Cam bodja, in Somalia en vandaag de dag in Europa, in Joegosla vië", aldus Marek Edelmann de enige nog in leven zijnde commandant van de opstand die op 19 april 1943 in het getto van Warschau uitbrak. „In Bos nië is sprake van volkenmoord en Europa gedraagt zich net eender als het deed toen wij in het getto vochten." klacht van de liberalen in be handeling te nemen. Hel hof duldt het verblijf van de militai ren aan boord van de Awacs- toestellen boven Bosnië tot een definitief oordeel over de grondwettelijke situatie is ge veld. Kohl wil de Somalia-ope- ratie doorzetten „omdat Duits land niet aan de zijlijn kan en wil staan". brussel peter dev CORRESPONDENT Een plan van de Europese Ge meenschap om de diepe econo mische crisis te bestrijden, zal de komende twee jaar ongeveer 450.000 banen opleveren. Euro pees commissaris Christopher- sen rekende dat gisteren voor aan de EG-ministers van finan ciën in Luxemburg. Door het negentien miljard gulden kos tende plan kan de economische groei volgend jaar een half pro centje hoger uitvallen dan voor zien. Onduidelijk is hoeveel Ne derland profiteert van de EG- plannen. Christophersen deed zijn voorspellingen tijdens een bij eenkomst waar de twaalf minis ters van financiën de laatste hand legden aan wat plechtig wordt genoemd een 'Europees groei-initiatiefHet crisispakket moet het antwoord van de EG zijn op de inmiddels tot elf pro cent (zeventien miljoen men sen) opgelopen werkloosheid. De hoofdlijnen van het aan gekondigde pakket waren overi gens vorig jaar december al vastgesteld tijdens de EG-top- conferentie in Edinburgh. Vol gens Nederlandse onderhande laars is het pakket „geen tover middel, geen wonderoplossing" en onvergelijkbaar met het veel omvangrijker stimuleringspro gramma dat Japan onlangs aan kondigde. De belangrijkste punten uit het EG-plan zijn: meer nadruk in de over heidsuitgaven op infrastructu rele en andere kapitaalinveste ringen; nieuwe prikkels om private investeringen aan te moedigen; uitbreiding van steun aan het midden- en kleinbedrijf; meer (om)schoiing van werklozen en bijscholing van werknemers; loonmatiging, in het bijzon der in de overheidssector; structurele hervormingen, gericht op betere marktwerking. CORRESPONDENT Wegens een gebrek aan vol doende juryleden is gisteren in Brussel het begin van het mon sterproces tegen de Bende van Haemers voorlopig tot morgen uitgesteld. Van de negentig op geroepen juryleden kwmamen O Favoriet witte puntjes, zak 10 stuks 1.49 0 01 Scharreleieren, doos 20 stuks £k cn Zonnebloemolie, w fles 1 liter v zak 400 gram Cri Huiswijn, v rood, wit rosé of brussel aly knolcr vijftig opdagen van wie nog eens zeventien afhaakten. In de Belgische rechtspraak zijn twaalf juryleden en hun reser ves nodig maar omdat wordt verwcaht dat dit proces tot in augustus kan voortduren, wilde de rechtbank over veel meer ju ryleden kunnen beschikken. demi-sec, fles 1 liter 3.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 april ai Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 1830 uur De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bl) uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ranch'. Dat ook zijn volgelingen hun einde wilden, blijkt volgens de FBI uit het feit dat een van de overlevenden, een vrouw die brandend het complex uitren de, niet gered wilde worden. Toen zij de politie zag, rende zij weer terug de vuurzee in. Een agent verliet de bescherming van zijn pantserwagen en wist de vrouw te overmeesteren en haar vlammen te blussen. Van de sekteleden die de brand overleefden, zijn er vier met ernstige brandwonden op genomen in ziekenhuizen en zitten er vijf vast om als getui gen te worden gehoord. „zoveel mogelijk doden", vooral onder de politie. Daarom noemde hij het complex in Waco ook de 'Apocalyps tiifrtt it Het stadion van Soweto vanuit de lucht. Op de achtergrond markeren rookpluimen de plek waar radicale zwarte jongeren slaags raakten met de politie. foto reuter garthlumley

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3