Noord-Ierland wordt een natie van kreupelen Shocktherapie ontwricht Oost-Europa Feiten &Meningen Irakezen zien monarchie als proefballonnetje rondzweven '1 Qlbjcet to violences. DINSDAG 20 APRIL 1993 2 okitWII^ELIM^ULP 6,Esp/WX> BID OWBU/é)IN<3)£N DEV£(2T ^0 POlTjë IN 2>l0 6B^T"oel VOEL -f~ nfc A/VIBTÊTJA^Ö^ ^IA(2| IJÊK) ENN UnTEfll^&J flOfi&i BEW&0 ALS TL 'op ZB-wi&LV-rtNO zviO IOLJVIE^ 7.L HLT oMTV^LTEUKiÉjStNip, Het aantaJ Noordieren dat de afgelopen 25 voerd, steeg het afgelopen jaar dramatisch, jaar een schot in de knieën kreeg, beloopt Om de andere dag verschijnt er een berichtje 3000. De frequentie waarmee strafexpedities in de Belfast Telegraph met de kop: 'Man met in de getto's van West-Belfast worden uitge- schotwonden opgenomen'. Paul Davies wilde juist aan zijn verjaardagsfeestje beginnen, toen er opeens twaalf ge maskerde en gewapende mannen het huis binnendrongen. Paul wist wat hem te wach ten stond. Enkele maanden eerder was hij uit de gevangenis gekomen, waar hij een straf van een jaar had uitgezeten wegens diefstal. Nadat hij was teruggekeerd in de ou derlijke woning, was hem te verstaan gegeven: 'We komen als je 16 bent'. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), zo wist iedereen in het getto, was niet gediend van 'an ti-sociaal gedrag'. Maar dat ze precies op zijn verjaardag zouden komen, had Paul niet verwacht. Het kapotschieten van knieschijven neemt hand over hand toe. De foto werd in scène gezet in Belfast. Paul kreeg een zak over zijn hoofd en werd door de mannen meegenomen naar een van die getto's in West-Belfast waar de politie zich liever niet meer ver toont. Na een angstige nacht in een wc kreeg Paul te horen wat er met hem zou gebeuren. Hen IRA-'recht bank', zo vertelde een van de mannen, had besloten dat Traditioneel werden de straffen in Belfast uitgedeeld hij door de knieën zou worden geschoten, valium. Het geringste geluid doet hem overeind vlie gen, en als hij daarna al de slaap weer kan vatten, wacht hem slechts de zoveelste nachtmerrie. De IRA is overigens niet de enige paramilitaire organi satie die kneecappings'uitvoen. Ook de protestanten hebben zo hun vuurpelotons. Van de 133 die vorig jaar in Belfast werden uitgevoerd, kwamen de meeste (74) zelfs van de protestanten. Als Paul Davies (niet zijn echte naam) het verhaal ver telt op een geheim adres in Belfast, doorleeft hij op nieuw zijn 16de verjaardag en de gruwelijke dag daar- Paul had in eerste instantie geluk. Rennen kon hij niet wegens 'antirsociaal' gedrag. De achterliggende ge dachte was, dat 'kneecappings'en andere strafexpedi ties het gezag van de paramilitaire organisaties in hun getto's schraagden. Wie zich schuldig maakte aan dief stal of vandalisme, ondermijnde dat gezag. Door de jaren heen is het geweld echter steeds harder meer, maar de kogel had zijn knieschijf gemist zodat hij geworden. „Toen ik hier tien jaar geleden begon, had- niet in een rolstoel terechtkwam. Maar hij had buiten de IRA gerekend. Hij was nog niet thuis of een briefje van de IRA viel op de deurmat: hij moest het land bin nen 24 uur verlaten. De 16-jarige vertrok naar Londen, vond onderdak bij een vriend, kreeg werk in een restaurant, en slaagde er na enkele maanden in een plaats te veroveren op een koksschool. Maar na het behalen van zijn diploma kreeg Paul heimwee en keerde terug naar Belfast. Twee maanden na zijn terugkeer stonden er vijf man nen voor de deur. Ze namen Paul mee naar een donker steegje en vuurden drie schoten op hem af, een op elke knie en een op een enkel. Paul woont nog steeds in Belfast, op een geheim adres. Zijn gewrichten zijn nu zodanig beschadigd dat hij nooit meer goed zal kunnen lopen. Werken is onmoge lijk geworden. Slapen lukt slechts met een flinke dosis den slachtoffers gewoonlijk slechts een verbrijzelde knie", zegt dr. Gerald MacCay van het Royal Victoria het ambulance-personeel. Omdat het niet de bedoeling is dat de gestrafte aan zijn verwondingen bezwijkt, belt het strafpeloton niet zelden de ambulancedienst op nog voordat de straf is uitgevoerd. Soms is de ambulan ce zelfs te vroeg. Een ambulance-chauffeur werd on langs in West-Belfast staande gehouden door een man met een vlag. Toen de chauffeur vroeg waar de gewon de lag, zei de man: „Een ogenblik geduld, alstublieft." Enkele ogenblikken later ldonken twee pistoolschoten. De 50-jarige Nancy Gracey is niet gezwicht voor de ter reur. Nadat haar zoon Paddy drie jaar geleden slachtof fer werd van een IRA-strafpeloton, heeft zij samen met haar buurman Henry Robinson de organisatie Families Against Intimidation and Terror (Faith) opgericht. Zij verschaffen 'veilige huizen' aan mensen die bedreigd zijn en bieden psychische hulp aan slachtoffers. Nancy en Henry zagen de loop van hun leven drastisch gewijzigd door terreur, Hospital in West-Belfast. „Nu zijn meestal beide knieën het slachtoffer, hij de terrorist. Een geliefde tactiek van diplomatieke strategen om te kijken hoe een bepaald beleid zal uitpak ken, is het oplaten van een 'proefballonnetje'. Op dit moment zweeft er in Irak eentje rond. Het be- eën 'verVchiirzij was treft een beweging om weer een koning op de getroffen en vaak ook nog een elleboog of enkel." MacCay en zijn collega-chirurgen hebben een enorme deskundigheid opgebouwd. Dankzij die ervaring blijft het aantal gevallen van ernstige invaliditeit beperkt. Volgens de statistieken genezen vier op de vijf slachtof fers redelijk tot goed. Ruim 20 procent eindigt in een rolstoel. Door de jaren heen hebben de chirurgen van het Royal Victoria Hospital een schat aan gegevens vergaard over alternatieve strafmethoden, variërend van het breken i vingers en tenen en afranselingen met honkbal- In 1981 had Henry, lid van de IRA, zelf een kneecap- ping'uitgevoerd. Hij werd gearresteerd en verdween voor vijf jaar achter de tralies. Tijdens zijn verblijf in de beruchte Maze-gevangenis kwam hij tot inkeer. „Ik zag jongens die levenslange celstraffen uitzaten omdat ze waren misbruikt door hun leiders. De meesten hadden geen flauw benul van de politieke zaak waar de paramilitaire organisaties voor zeiden te strijden." Via Faith is hij nu in contact gekomen met honderden slachtoffers. Deze ontmoetin gen bevestigden wat hij destijds in de gevangenis al be- knuppels en pikhouwelen tot gaten boren in ledematen gon te bevroeden: dat er helemaal geen politiek doel is. en kruisiging. Hoe cynisch het geweld is, blijkt uit de ervaringen v BUDAPEST RUNA HELLINCA CORRESPONDENT OOST-EUROPA De shocktherapie, de plotselin ge radicale omschakeling van plan - naar vrije markteconomie die in een aantal Oosteuropese landen is toegepast, werkt eer der negatief dan positief. Al te plotselinge en radicale econo mische hervormingen leiden tot "ontwrichting van de maat schappij en dragen in Oost-Eu ropa bij tot de instabiliteit van de regio. Die conclusie trekt de Econo mische Commissie voor Europa (ECE), een Europese organisatie van de Verenigde Naties, in haar jaarlijkse onderzoek van de Europese economie. Het lijvige rapport is een zeer harde ver oordeling van de shocktherapie. Daarnaast verwijten de auteurs de Westeuropese landen half slachtig en onvoldoende hulp aan het voormalige Oostblok te geven. De shocktherapie is vooral in Polen, de Tsjechische Repu bliek, Rusland en tot enige tijd geleden ook Bulgarije toege past. De methode werd in Oost- Europa geïntroduceerd door de Amerikaanse econoom Jeffrey Sachs die nu nog adviseur van Boris Jeltsin is. Zijn stelling Voor veel Russen komt er niet veel anders op tafel dan gekookte aardappelen, foto vooral ook beter worden geac cepteerd dan schokkende over gangen. Als voorbeeld noemt het rapport het Marshall-plan van na de Tweede Wereldoor- lü8- Marshall ging ervan uit dat je veranderingen stap voor stap moest doorvoeren. Veel wester se landen hebben er na de dat geleidelijke verandering niet Tweede Wereldoorlog tot in de werkt. Daarom pleit hij voor ra- jaren vijftig over gedaan, ervaring wijsgeworden kiezen westerse regeringen daarom meestal voor een gematigde aanpak. Het rapport noemt de Europese commotie rond het Verdrag van Maastricht als een voorbeeld van een kwestie waar een radicale stap niet was te vermijden, met alle gevolgen vandien. harde maatregelen heen. Maar volgens het rapport werken drastische stappen op andere terreinen, zoals privatisering, simpelweg niet. Er is meer no dig dan een wettelijk kader o de discussie daar niet simpel weg over economische vraag stukken gaat, maar over funda mentele kwesties als de hervor ming van de samenleving en de opbouw van de democratie. Economie en politiek zijn er on losmakelijk vervlochten. Veel mensen steunen de her vormingen in zijn algemeen heid. Maar zodra de verande ringen henzelf raken ze hun baan dreigen te verliezen of hun loon zien dalen wordt het be grijpelijkerwijs een andere kwestie. Door de sociale onze kerheid groeit het aantal men sen dat met weemoed praat over de communistische tijd. Dat betekent volgens de auteurs niet direct dat Oosteuropeanen het oude systeem echt terug willen. Maar ze verlangen terug naar de sociale veiligheid van vroeger en regeringen zouden, binnen de beperkte financiële mogelijkheden die er zijn, moe ten werken aan de opbouw van een sociaal zekerheidsstelsel. De VN waarschuwen dat de on vrede en onzekerheid ook het gevaar van groeiende instabili teit inhouden. En dan gaat het staatsbedrijven succesvol in pri- niet alleen om sociale onrust, vébedrijven te veranderen. Dat vereist verandering van menta liteit en van managementprak- dicale privatisering van de staatsbedrijven en radicale libe ralisering van de handel en de prijzen. Onzin, zo menen de VN in zijn rapport. De ontwikkelingen na de Tweede Wereldoorlog in het dat alle prijzen werden gelibera liseerd. Ze waren zo voorzichtig omdat ze een golf van inflatie wilden voorkomen, precies een van de problemen waar vrijwel alle Oosteuropese landen mee kampen. De radicale liberalisering van de tijken, die jaren in beslag handel en de prijzen heeft in de neemt. Oosteuropese landen inmiddels De VN verwijten de shockthera- tot ernstige destabilisatie geleid, pisten vooral hun verachting Westen hebben aangetoond dat Radicale veranderingen gaan, geleidelijke veranderingen zeer ook in het Westen, meestal ge wei kunnen. Sterker nog, dat die paard aan onvoorziene, en vaak in praktijk beter werken en kostbare, neveneffecten. Door In het rapport wordt ten betwijfeld of die maatregelen wel verstandig en nodig warei De VN ontkennen niet dat op sommige terreinen harde maj regelen nodig zijn. Bij een infla voor democratische principes. „Open, democratisch regeren betekent dat je politiek bedrijft op een wijze die tijd geeft voor echte discussie en die boven dien de angsten en belangen tiepercentage van meer dan 200 van de kiezers serieus neemt", procent in bijvoorbeeld Bulga- aldus het rapport. Dat geldt rije en Albanië kun je niet om troon te zetten, De beoogde toekomstige koning, Sjarif Ali Bin al- Hussein, werd in 1956 in Baghdad als zoon van prinses Badia geboren. Hij was de neef van Faisal II, de hasjemitische koning van Irak. In 1921 hadden de Britten de eerste koning Faisal zoon van Sjarif Hussein van Mekka op de troon gezet. Dat was een beloning voor het feit dat hij tijdens de Arabische opstand tegen de Ot- tomanen aan de kant van Lawrence óf Arabia had gevochten en een troost nadat de Fransen hem al na korte tijd als koning van Syrië hadden verwij derd. Toen Sjarif Ali twee was, werd de pro-Britse mo narchie door een revolutie onder leiding van pan- dam Hussein te verwijderen. Bovendien hebben onrustig in Baghdad en in de kwestie van wie pre sident Saddam Hussein moet opvolgen wanneer hij uiteindelijk wordt afgezet, zijn alle middelen toegestaan. Sjarif Ali, nu 36 en woonachtig in Londen, is sun- nitisch en heeft een voorzichtige manier om zich uit te drukken. Hij is afgestudeerd in landbouw economie en heeft een verleden in de bankwe reld. Toen vorig jaar voor het eerst iets werd ge opperd over zijn mogelijke rol, werd dat door de meeste Irakezen in de oppositie afgedaan met uitroepen als: „Wie heeft er ooit van hem ge hoord?" Maar naarmate er meer berichten verschenen over dit opgelaten proefballonnetje, ging ook de Arabische pers steeds meer over de kwestie publi ceren en haalde Sjarif Ali uiteindelijk het omslag van een in Parijs gevestigd Arabisch tijdschrift. Dat wil overigens niet zeggen dat in de nabije toekomst een koninklijke troonsbestijging zal plaatsvinden in Baghdad. Eerst moet er een staatsgreep worden gepleegd om president Sad- Arabische officieren omvergeworpen. Het ko ninklijk paleis in Baghdad werd door tanks om singeld, koning Faisal en leden van zijn hofhou ding werden doodgeschoten. Sjarif Ali en zijn fa milie konden ontkomen door de Saudische am bassade in te vluchten en gingen vervolgens in ballingschap. In het licht van deze gebeurtenissen mag het op merkelijk lijken dat iemand denkt dat Irak een natuurlijk tehuis is voor een koning. Maar het is de Saudi's problemen met het vooruitzicht op nog een hasjemiet in Irak. Niet alleen zijn de has- jemieten hun oude rivalen in de overheersing van het Arabische schiereiland, zij verdenken een be kende hasjemiet ervan de hand te hebben in de kwestie Sjarif Ali: koning Hussein van Jordanië, die zij ervan beschuldigen na de invasie van Ku- w.ayt de kant van Saddam te hebben gekozen. 1: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET WIM STEVENHAGEN r ook om nationalisme en etnische conflicten. Het rapport heeft ook ongezou ten kritiek op de westerse hulp aan Oost-Europa. Die is, menen de VN, volkomen onvoldoende. Er wordt gegoocheld met zeer hoge cijfers, maar in werkelijk heid wordt er veel minder gege ven. Bovendien wordt al het geld dat naar Oost-Europa vloeit als hulp bestempeld, ook als het om hele gewone geld marktleningen gaat. vooral in Oost-Europa, omdat Nancy Gracey. foto cees van zweeden Henry Robinson. foto cees van zweeden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2