Antwerpen krijgt hellende 'hoek' van Philippe Starck MN 'Fantasia' van Hans van Manen dans voor fijnproevers Cultuur&Kunst Bruce's spierballenrock toch weer groots en meeslepend fes Met het snot voor de ogen en reserveband om de nek 8a DINSDAG 20 APRIL 1993 annemiek ruygrok. 071 -161423. f Wethouder opent korendag leiden De 17de Korenzangdag voor ouderen is op donderdag 22 april in de Stadsgehoorzaal. Wethouder S. de Vreeze (financiën) zal de dags ochtends openen. In totaal nemen aan de koren dag ongeveer 600 mensen deel. Speciaal in het kader van het Europese Jaar van de Ouderen, staan liederen uit verschillende Europese landen op het programma. De dag duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Voor informatie is het organisatiecomité bereikbaar onder de telefoonnummers 143333 of 310916, allebei in Leiden. Jazzquartet TTT in Burcht leiden De Kunstkring heeft op 22 april een optreden in petto van jazzquartet 'Thelonious' Think Tank (1110. Entree tot de avond, die om 21.30 uur in sociëteit De Burcht begint, is gratis. Het kwartet speelt, zoals de naam al doet vermoeden, jazz, afge leid en geïnspireerd door componist en pianist Thelonious Monk. Luther Vandross naar Nederland rotterdam Zanger, songschrijver en producer Luther Vandross komt voor een optreden in Ahoy' op 28 mei naar Nederland. Vandross schreef songs voor onder anderen Aretha Franklin, Diana Ross en Dionne Warwick. Hij is ook de geestelijke vader van 'Brand New Day' uit 'The Wiz', waarmee Diana Ross en Mi chel Jackson een hit scoorden. Voorverkoop voor het c gint op vrijdag 23 april. (drums), Tommy Sims (bas), Shane i, Carol Dennis, Cleopatra Kennedy ei Angel Rogers (koorzang). Herhaling: v Nederland heeft met de vijfde Europese tournee van Bruce Springsteen zowel geluk als pech. De mazzel is dat The Boss voor zijn optredens in Ahoy' gister- en vanavond al elders volop sfeer heeft geproefd en daaruit inmiddels de wijze con clusie heeft getrokken dat hij zijn dik drie uur durende pret- pakket flink moest wijzigen. De strop voor zijn Hollandse ach terban is dat de Amerikaanse rockzanger hier, anders dan bij voorbeeld in Engeland en Duitsland, deze zomer niet meer terugkomt voor open luchtconcerten. Maar wellicht dat zijn dave rende rentree in het Rotterdam se sportpaleis (na twaalf jaar, in 1985 en 1988 bespeelde hij de Kuip) Springsteen alsnog van gedachten doet veranderen. Want de goede man uit Free hold, New Jersey, had het zelf weer helemaal, tot optimaal ge noegen van de eerste lichting fans (10.500 twintigplussers) die hem aldoor in de waan hielden dat hij in zijn hometown aan het feesten was. Voor het bewerkstelligen van zoveel gemeenschappelijke vreugde is The Boss wel een beetje van zijn nieuwe geloof gevallen. Zijn jongste, meer be zadigde repertoire, afkomstig van de vorig jaar gelijktijdig ver schenen albums 'Human Touch' en 'Lucky Town' vorm de niet meer de basis van zijn podiumaanbod. In plaats daar van plukte Bruce Frederick Springsteen naar hartelust uit zijn eigen hitarchief en dat van anderen, zoals Jimmy Cliff ('Trapped') en Creedence Clear water Revival ('Who'll Stop The Rain'). Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald, moet de 43"-jarige veteraan na de eerste optredens in Duitsland hebben Met deze knieval voor zijn publiek ging hij na de pauze hooguit iets te ver door vrijwel uitsluitend geheide stampers (denk aan 'Because The Night- ','Born In The USA', 'Light Of Day' en 'Glory Days') uit de als altijd opgestroopte mouwen te schudden. Een bijkomend plus punt van al dat grove geschut was dat de middelmatige in breng van Springsteen's nieuwe begeleidingsgroep minder op viel. Mythevorming rond wieleridool Coppi voor de ogen en een reserve band om zijn nek. Weinig dood en veel gladiolen voor dit wie leridool. Vijf keer won hij de Gi ro, twee keer de Tour. De dood kreeg 'm pas te pakken toen hij in 1960, 41 jaar oud, stierf aan een niet-onderkende malaria. Dank zij Paul Feld weten we nu dat topsporters net zo tra gisch kunnen zijn en net zo aan het leven kunnen lijden als prinsen en helden. Zijn hoofd persoon is het middelpunt van allerlei spanningsvelden, zoals elk belangrijk theaterpersonage. Maar wat minstens zo boeiend is: Feld toont iets van de mythe vorming rond een superster. 'Fausto Giulia' is opge bouwd uit vertelde fragmenten, een vorm die eerder journalis tiek dan theatraal aandoet. Dat is het enige, niettemin overwe gende bezwaar tegen deze voor stelling: het is interessant en onderhoudend, maar de hande ling maakt je niet deelgenoot, laat staan medeplichtig. Feld werkt met tegenstellin gen om het verhaal van Fausto Coppi te vertellen. De ambitieu ze, reeds in het roze van de Giro geklede moeder versus de afwe rende, angstige echtgenote, die voorvoelt dat ze haar man aan het fietsen zal verliezen. Dan het grote duel van Coppi met aartsrivaal Bartali. Deze tegen stelling deelde Italië op in twee kampen; wie voor de één was, haatte de ander. Daar zat dan ook meer achter; Bartali was be smeurd met het fascisme en omarmde later het Vaticaanse conservatisme, Coppi was in de oorlog een ordinaire zandhaas in Noord-Afrika en lapte de op pervlakkige zedigheid van het naoorlogse Italië aan zijn laars. Overigens boeide mij dit as pect het meest. In de visie van. Paul Feld was Coppi geen held die het Roomse establishment met een buitenechtelijke relatie te lijf ging, maar een anti-held die geleefd werd door verlan gens, intuïtie en talent. RECENSIE DIRK WILLEM ROSIE 'Fausto Giulia', naar het leven van Fausto Coppi, wielrenner (1919 - 1960). Teksten regie: Paul Feld. Met: Bart Klever, Oda Spelbos, Kathenka Woudenberg, Er- no Pieter, Olaf Malmberg e.a Te zien t/m 24 april in Frascati, Amsterdam. Daarna reisvoorstellingen door het hele lahd t/m oktober 1993. Sportjournalist Paul Feld, zelf talloze malen verslaggever van de Giro d'Italia, heeft zijn fasci natie voor het wielerfenomeen Fausto Coppi omgezet in het theaterspel 'Fausto Giulia'. Nu eens geen tragische prins of een existentiële held op de büh ne, maar een eenzame fietser die het hele peloton aan gort kon rijden zonder te demarre ren. Coppi reed gewoon lang zaam bij zijn concurrenten weg en bleef dan rustig 150 kilome ter lang alleen voorop. Het snot LEIDSE SCHOUWBURG familievoorstelling aanvang 19.00 uur spanning en plezier bij kostelijke musical I BEKIJK HET MAAR Jeugdkomedie Amsterdam (v.a. 6 jaar) vrijdag 23 april tel. 071-131943/131944 Ook tentoonstelling schetsen, foto 's en maquettes De 43-jarige Franse ont werper Philippe Starck mag zich graag boud, bon dig en een beetje theatraal uiten. „Ik beeld me in dat de mensen die in mijn stoelen zitten vanzelf min der stommiteiten uitslaan dan ze gewoonlijk doen," is zo'n uitspraak van hem. Of: „Ik heb geen theorie, geen smaak en zeer weinig tijd." BRUSSEL ALV KNOL Dit keer had hij gezegd: „Zelfs op krukken kom ik naar Ant werpen." Maar Starck kwam uiteindelijk niet naar de ten toonstelling Philippe Starck Ar chitectures, die zojuist in het Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (MUKHA) is geopend. Een geheimzinnig vi rus heeft de helft van zijn li chaam verlamd en zelfs praten kan hij momenteel niet. Hij zal tot zeker eind mei het bed moe ten houden. Aanleiding tot de tentoonstel ling is het feit dat de stad Ant werpen na Parijs, New York, Madrid en Tokio nu ook een 'echte' Starck krijgt. L'Angle (de Hoek) heet de hellende kubus die Starck heeft ontworpen voor een overgeschoten stuk grond aan de Cockerillkaai langs de Schelde. Aan drie kanten zal het appartementsgebouw worden ingesloten door de nieuwbouw van het MUKHA, die eind juni dit jaar open gaat. Tentoonstelling is overigens een wat groot woord voor de verzameling schetsen, foto's en maquettes die het MUKHA bij een heeft gebracht, maar zo quasi nonchalant werkt Starck nu eenmaal. „Ik ontwerp zowat overal. Meestal in het vliegtuig, tijdens het opstijgen of landen. Soms zelfs op de braakzakjes." Designer wil hij niet worden ge noemd, interieur-ontwerper nog minder en al helemaal niet architect. Als hij al een naam moet hebben dan het liefst die van 'uitvinder', zoals zijn vader Zodra Philippe Starck een 'ontwerp' op een stukje papier heeft gekrabbeld, gaat het voor de technische uitwerking per fax naar zijn bureau in Parijs. Zo ken het gebeuren dat hij on langs in Tokio na de opening van een gebouw van zijn ont werp zei: „Het was de eerste 'L'Angle' de hellende hoek van Philippe Stark. Antwerpen wordt binnenkort met dit appartementencomplex, dat al 'de Belgische tegenhanger van de Toren van Pisa' wordt genoemd, verfraaid. foto cpd keer dat ik het zag. Alles was met de fax gebeurd." Starck is vooral bekend om zijn 'design'. Hij ontwierp onder meer meubels voor de Franse president Mitterrand en de voormalige Franse minister van cultuur Lang, die hij vervolgens via de 3 Suisses-catalogus aan de 'gewone man' te koop aan bood. Want, in Starcks provoce rende maar logische optiek: „Wat is er nu democratischer dan de president voor het pro totype van een stoel een fiks be drag te laten betalen, zodat daarna iedereen hem kan ko pen?" Costes-stoeltje Wereldvermaard is inmmiddels het Café Costes in Parijs, waar voor hij het interieur ontwierp, inclusief het drie-potige Costes- stoeltje dat zo ongeveer Starcks handelsmerk is geworden. Maar de liefhebber van het Starck- design (behalve zijn meubels onder meer glazen, een sinaas appelpers, asbak, tandenborstel en zelfs een pasta) komt er op de tentoonstelling in Antwerpen bekaaid af. Dat heeft op deze expositie, zo had Starck voor hij ziek werd verordonneerd, niets te zoeken. Wellicht terecht, want men kan Starcks produk- ten zo langzamerhand in iedere betere meubelzaak of design winkel vinden èn kopen. Starck noemt zijn 'bouwstijl' die van het neo-functionalisme. De concrete haalbaarheid van zijn ontwerpen interesseert hem weinig en „originaliteit en avant-garde zeggen me niets". Sommigen zien in Starck 'de nieuwe Le Corbusier', zelf be antwoordt hij dat soort uitspra ken slechts met ironie: „Ik denk dat architectuur en design een reële invloed uitoefenen op de mensen. Dat ze hen helpen be ter te leven en indien mensen beter leven, dan denken ze ook beter, en als ze beter denken, dan halen ze minder smerige streken uit. In feite verricht ik een soort vredeswerk." Roodgloeiende muzikaliteit recensie •lidv van d Orlando Kwartet &0 Oegstgeest Gehoord 18 apnl in het Groene Kerkje te Oegstgeest Het Orlando Kwartet, opgericht in 1976 en vernoemd naar de Nederlandse componist Orlan do de Lassus, is een begrip; nu de eerste violist John Harding zijn plaats heeft ingeniimd voor de jonge Noor Arvid Engegard kan men zich afvragen of zo'n belangrijke wisseling daaraan afdoet. Deze vraag valt binnen de kortst mogelijke tijd weg bij de voordracht van deze Orlando musici. Hun tot in het uiterste opgevoerde concentratie impo neert; één van zinnen en één van toon geven zij hun indivi dualiteit niet prijs. Hun volmaakte eenheid is het resultaat van een volstrekte in nerlijke overgave aan het ge meenschappelijke muzikale doel, dat zich zoal uitte in de Fi nale van Haydn's Strijkkwartet in G in een gigantisch vuurwerk van talloze kleurnuances en een rijke schakering in dynamiek, of bij de weergave van het adagio uit het Strijkkwartet nr 1 van Van Beethoven, dat de toehoor der een soort bewustzijnsverrui ming op het gebied van klank liet wedervaren. Deze gedreven uitvoering vol contrasten en verfijnde verruk kingen had zijn hoogtepunt in de 'Quartettsatz' in c, een werk dat Schubert om onbekende re den niet heeft voltooid. Elke toon, elke opeenvolgende frase werd meeslepend vertolkt met een roodgloeiende muzikaliteit. Muziektheater wil sleutelen aan akoestiek AMSTERDAM AN Het Muziektheater in Amster dam heeft het Zweedse bureau Akustikon opdracht gegeven een plan op te stellen om de akoestiek van het theater te ver beteren. Wat die verbetering gaat kosten, is in dit stadium nog niet aan te geven, maar ge dacht wordt aan een bedrag van rond de zeven ton. De gemeen te Amsterdam zal na de presen tatie van de plannen voor een subsidie worden benaderd. Het publiek zal niet te lijden hebben van een akoestische in greep, omdat die in de zomer periode kan worden gepleegd. Dan zijn er geen voorstellingen. Hofman verwacht dat in de zo mer van 1994 met de werk zaamheden kan worden begon- De plannen voor de verbete ring van de akoestiek dateren van anderhalf jaar geleden. Klachten van publiek waren er niet. DANS RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling: Programma 9, o.a. 'Fantasia' (wereldpremière) door het Nederlands Dans Tneater. Gezien 15/4 AT&T Dans theater, Den Haag, daar nog te zien op 22. 23, 24 en 29 april e op 1. 4, 5 en 6 'Fantasia', de nieuwe choreo grafie van Hans van Manen, is dans voor fijnproevers. Van Ma nen heeft voor dit werk piano muziek van Bach gebruikt en aan het resultaat is gemakkelijk af te lezen hoe hij te werk gaat: maat voor maat heeft hij de muziek beluisterd om te ont dekken welke mogelijkheden voor dans erin besloten liggen. Bachs muziek is helder en soli de; Van Manens dans is een zui vere visualisering daarvan. Elke klank wordt door de drie dan sers en de drie danseressen als het ware opengevouwen in dansgebaren. Op sommige mo menten lijkt de partituur zelf aanwezig op het toneel: de rij danseressen vóór de rij dansers, als de hoge noten boven de on dersteunende lage partijen. Een opeenvolging van regel matige figuren in de muziek wordt prachtig weerspiegeld in een vloeiende reeks passen, draaiïngen en armbewegingen. Zodra de muziek melancholie- ker wordt, drukken de bewegin gen en de lichamen van de dan sers iets zwaars uit, totdat ze zelfs tegen elkaar aan geleund van het toneel gaan. Het mooie is dat wat in de muziek gebeurt precies in de goede dosering te rugkomt in de dans, die daar door helder en beheerst over komt In één passage ontstond het idee dat het patroon heel licht doorbroken werd. Dat was één van de duetten, waarin klei ne, bruuske gebaren tegen de muziek ingingen en er een in tieme emotie tussen de danser en de danseres opbloeide. In de secure uitvoering van de dan sers van het NDT was 'Fantasia' een genot om naar te kijken. Op het programma staan ook nog drie andere werken. Van Jiri Kylian, wiens stijl emotioneler is dan die van Van Manen, werd 'Dreamtime' uitgevoerd. Inge wikkelde bewegingen, variërend van heftig tot ijl, volgden elkaar vloeiend op, waarbij de li chaamshoudingen van de dan sers ingenieus in elkaar pasten en er een mooie dramatiek werd opgebouwd. 'Andante', een duet van Van Manen op het tweede deel van de 40e symfonie van Mozart, bestaat uit elegante bewegingen die herhaaldelijk onderbroken worden door driftige gebaren, alsof de danser genoeg heeft van al die mooie hoffelijkheid. De muziek van Mozart is nooit eenduidig. Onder een mooie, weemoedige melodie kan scherts of ongeduld schuil gaan en Van Manen geeft dit op een speelse manier, niet zonder hu mor weer in 'Andante'. Het laatste programma-on derdeel, 'On the move', maakte Van Manen op het eerste viool concert van Prokofjev. Vooral in de duetten wordt de puurheid en directheid van Prokofjevs muziek scherp weergegeven. Voor de passages waarin de groep van veertien dansers danste en die gebaseerd is op Op sommige momenten lijkt in 'Fantasia' de partituur zelf aanwezig op het toneel: de rij danseressen vóór de rij dansers, als de hoge noten boven de ondersteunende lage partijen. foto dirk buwalda eenvoudige volkdansmotieven geldt dit minder. Wie dit programma in het AT &T Danstheater in Den Haag wil bijwonen, kan op zaterdag 1 mei gebruik maken van gratis vervoer per bus heen en terug T/m 23 april zijn voor deze voorstelling kaarten te koop bij K&O. De bus vertrekt op 1 mei om 19.15 uur bij Molen De

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21