Leidsch Dagblad Rijk eist 15.000 extra woningen BEL: Strijd moslims en Kroaten belemmert hulpverlening Vertrek Willems kost Leiderdorp 1,3 miljoen Bloedbad in Waco Amerikanen: Holocaust niet gebeurd Rugby'ers promoveren alsnog Jeltsin gelast onderzoek naar mogelijke corruptie DINSDAG 20 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40137 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 leiderdorp roy klopper De scheidende gemeentesecretaris van Leiderdorp, A. Willems (53), krijgt een eenmalige vertrekpremie van 1,2 ton. Verder heeft zijn advocaat een wacht geldregeling bedongen die tot 1998 voor ziet in een uitkering van 85 procent van zijn laatst verdiende loon. Daarna krijgt Willems tot zijn 65ste tachtig procent van zijn huidige salaris. Na zijn 65ste wordt zijn pensioenuitke ring aangevuld tot het bedrag dat hij zou hebben gekregen als hij bij de gemeente was gebleven. Uitgaande van een bruto salaris van een ton, kost de regeling de gemeente ongeveer 1,3 miljoen gulden. Hierbij is de pensioenregeling niet inbe grepen. De gemeenteraad van Leiderdorp gaf gisteravond met algemene stemmen haar goedkeuring aan een college-voor stel tot eervol ontslag van Willems. Meest in het oog springend 'detail' daarbij is de eenmalige uitkering van 120 duizend gulden. Volgens een verklaring van het college gaat het hier om een bijdrage in de kosten van verhuizing en juridische bijstand. Alles overziend verklaart het college een 'minnelijke regeling te heb ben getroffen met Willems'. De raad behandelde de kwestie giste ren achter gesloten deuren. Willems, van wie al geruime tijd duidelijk is dat zijn positie als gemeentesecretaris omstre den was, vertrekt per 1 mei als ambte naar bij de gemeente Leiderdorp. De eer ste drie maanden na zijn vertrek vangt hij 93 procent van zijn salaris. De top ambtenaar heeft zich al enige weken ge leden ziek gemeld. Welingelichte bron nen melden dat hij onmiddellijk na zijn vertrek gaat verhuizen. De raadsvergadering van gisteravond kende een opmerkelijk incident. De kersverse tijdelijk burgemeester J. de Bruijn liet met hulp van de politie de pu blieke tribune ontruimen, nadat enkele verontruste burgers, onder wie Riet Dek kers, weigerden de zaal te verlaten toen de besloten behandeling van de zaak Willems aan de orde kwam. Schietvaardigheid 5 Uit een onderzoek van de politiebond blijkt dat het met de schietvaar digheid van agenten niet zo best gesteld is. Schimmels A Q Mogen denkt de I O sleutel te hebben om planten tegen verschil lende soorten schimmels bestendig te laten zijn. Aanklacht q Reinco Geschiere Z J van Serooskerke die door RB-speler De Louw werd geschopt, is naar de politie gestapt. Geen krant ontvangen 071-161499 ilt/m*r 18 00-19 30 uur nterdio 10.00-12 Mm ABONNEE-*' ICRVKTV Zware taak gemeenten bij huisvesting asielgerechtigden De Nederlandse gemeenten moeten binnen een jaar 30.000 huisvestingsplaatsen (15.000 huizen) extra be schikbaar stellen voor asielgerechtigden. De maatregel dient om de centrale opvang van asielzoekers te ontlas ten en om de grote stroom vluchtelingen uit het voorma lige Joegoslavië versneld aan huisvesting te helpen. De voornemens staan in een circulaire van de ministeries van VROM en WVC, die binnenkort wordt verstuurd. den haag» jan küys haags redacteur Het kabinet wil haast maken met het huisvesten van asiel zoekers, die officieel in Neder land mogen blijven. Daarom wordt de gemeenten gevraagd binnen een maand op te geven, hoeveel extra huizen voor dit doel gereserveerd kunnen wor den. De Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG) heeft in middels met de maatregel inge stemd, al bestempelt een tuzla ap-gpd-anp Bij hevige gevechten tussen moslims en Kroaten in midden- Bosnië zijn de afgelopen vier dagen zeker 200 mensen omge komen. Volgens VN-functiona- rissen bereikt tachtig procent van de hulpgoederen hierdoor zijn bestemming niet. Een woordvoerster van de VN in de Kroatische hoofdstad Za greb zei dat zowel moslims als Kroaten diverse dorpen in het gebied etnisch hebben gezui verd. Een Britse VN-militair noemde het aantal van 200 do den aan de lage kant. Volgens hem liggen er in kelders en wo ningen nog veel meer doden. De strijd woedt vooral rond de steden Zenica, jablanica en Vitez, steden die gelegen zijn aan cruciale doorgangsroutes die midden- en noord-Bosnië verbinden met de Adriatische kust. De wegen zijn van groot Politie ziet bom in oefengranaat leiden hans koenekoop Een oefengranaat bij buurthuis Pancrat aan de Middelstegracht in Leiden bracht gisteravond de buurt rep en roer. De Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) werd ingeschakeld,-een deel van de gracht werd afgezet en twee woningen werden in allerijl ont ruimd. Om tien uur 's avonds meld de een bewoner van de Middel stegracht de vondst van een merkwaardige blikken bus te gen de muur van Pancrat. Twee toegesnelde agenten vertrouw den de zaak niet en vermoed den de aanwezigheid van een bom. Uit voorzorg werd de EOD opgeroepen. Om half twaalf waren de bomexperts aanwezig. Zij ont dekten spoedig dat het om een ongevaarlijke oefengranaat ging. Het projectiel is meegeno men voor onderzoek. woordvoerder de nieuwe taak stelling als 'een bijzonder zware opgave'. Volgens de nu geldende Rege ling Opvang Asielzoekers (ROA) moeten gemeenten twee pro mille van hun huisvestingsbe stand beschikbaar stellen voor asielgerechtigden. Veel ge meenten kunnen aan die eis niet voldoen. Om die reden heeft het kabinet al eerder toe gezegd dit jaar versneld 7.500 sociale huurwoningen extra te bouwen. belang voor de humanitaire hulp van de VN voor de beleger de steden in het noorden en het oosten van Bosnië. Vooral de hulpverlening aan Tuzla, waar momenteel 230.000 vluchtelingen verblijven, loopt gevaar. Burgemeester Beslagic heeft voorgesteld het vliegveld van Tuzla voor humanitaire hulpvluchten open te stellen. Het vliegveld is in handen van Britse VN-militairen. Helikopters van de VN heb ben gisteren opnieuw tientallen mensen uit Tuzla en Srebrenica geëvacueerd. In Srebrenica was het gisteren overigens rustig. België heeft gisteren de Kroatische ambassadeur in Brussel op het matje geroepen. België wil opheldering over plannen van Kroatië nog deze maand een vluchtelingenkamp te ontruimen om er een vakan tiekamp te beginnen. In het kamp in Savudrija bevinden moskou onno havermans De Russische president leltsin heeft een onderzoek gelast naar mogelijke corruptie van enkele van zijn medewerkers, leltsin heeft de ministeries van bin nenlandse zaken en veiligheid en aanklagers opdracht gegeven uit te zoeken wat er waar is van de beschuldigingen van Roet- skoi. De vice-president zei vrij dag in het parlement dat enkele vooraanstaande hervormers Russisch staatseigendom heb ben verkwanseld aan het Wes ten om zichzelf en de maffia te verrijken. Roetskoi noemde onder meer minister van buitenlandse za ken Kozyrev, de voormalige Teneinde een evenwichtige verdeelsleutel te bereiken, is af gesproken dat het aantal be schikbaar te stellen huizen me de afhangt van het aantal wisse lingen in het huurdersbestand van huizen in de sociale sector. Op die wijze hopen VNG en ka binet tot een gelijkmatige sprei ding van het aantal woningen voor asielgerechtigden over alle gemeenten te komen. De maat regel houdt in dat ongeveer ze ven procent van alle sociale huurwoningen gereserveerd moet worden voor vluchtelin gen en asielzoekers. Het is de bedoeling dat de nieuwe huisvestingsplaatsen, waartoe in voorkomende geval len ook verhuurde kamers wor den gerekend, binnen een jaar zijn gerealiseerd. Het kabinet stelt daarnaast 40 miljoen gul den beschikbaar voor de inrich ting van de huizen. zich Bosnische vluchtelingen. De Kroatische autoriteiten voe ren „medische en hygiënische" redenen aan voor de ontrui ming. Het kamp is gebouwd door de Belgen. De onenigheid tussen de VS en Rusland over de vraag of de internationale gemeenschap militair moet ingrijpen in Bos nië komt steeds duidelijker naar voren. De Amerikaanse presi dent Clinton liet gisteren weten dat de VS de mogelijkheden be studeren om de Serviërs een halt toe te roepen. De speciale Russische afgezant voor 'Joego slavië', Vitaly Tsjoerkin, benade- rukte echter dat het nog niet te laat is voor een politieke oplos sing. Minister Kozyrev (buiten landse zaken) stelde om die re den voor de VN-Veiligheidsraad voor een speciale zitting in het Bosnische oorlogsgebied bijeen te laten komen. premier Gaidar, leltsins advi seur Boerboelis en de huidige vice-premiers Sjoksjin en Sjoe- nieiko. De laatste was vrijdag aanwezig in het parlement, maar kreeg van de afgevaardig den geen spreektijd om op de beschuldigingen te reageren. Hij daagde Roetskoi gisteren, tijdens een bezoek aan Sint Pe tersburg. uit zijn beschuldigin gen waar te maken. Roetskoi zei in het parlement dat hij beschikt over 'koffers vol' belastende documenten. Tot dusver is echter pas in één con creet geval onderzoek naar cor ruptie opgezet, smaalde Sjoe- meiko. leltsin heeft nu bevolen al de zaken die Roetskoi aan brengt, te onderzoeken. waco» De Amerikaanse sektelei der David Koresh en zijn volgelin gen hebben gisteren massaal zelf moord gepleegd toen leden van de FBI de aanval openden op het boerderijcomplex in het Texaanse Waco, waar de sekte zich sinds 28 NEW YORK AFP Meer dan 20 procent van de Amerikanen denkt dat de Holo caust niet gebeurd kan zijn. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het American Jewish Commit- Van de volwassenen zegt 22 februari in had verschanst. De brand, die volgens ooggetuigen was aangestoken door enkele sekteleden, zette in een minimum van tijd het complex in lichter laaie. De politie en brandweer ne men aan dat van de 95 sekteleden procent dat de Holocaust mo gelijk nooit heeft plaatsgehad. Onder middelbare-scholieren is dat 20 procent. „Ik ben hele maal geshockeerd was het commentaar van de joodse schrijver Elie Wiesel, die zelf de nazi-kampen heeft overleefd. De studie wijst op een groot er slechts negen het inferno heb ben overleefd. De Amerikaanse president was het afgelopen weekeinde aarzelend akkoord ge gaan met de FBI-actie. Zie verder pagina 3. foto reuter schu mann gebrek aan kennis: 38 procent van de volwassenen en 53 pro cent van de middelbare-scho lieren kent het woord Holocaust niet, 65 procent van de volwas senen en 71 procent van de tie ners weet niet dat het aantal omgebrachte joden zes miljoen is. haarlem edwin struis De tranen van de spelers en de trainer van de Rugbyclub Haarlem, afgelopen zondag na het verlies tegen de Oisterwljk Oysters, blijken voor niets te zijn vergoten. De verbazing en, vooral, de vreugde was groot bij john Dudink en zijn man nen toen gisteren bekend werd dat de Haarlemmers toch pro moveren naar de ere-klasse. Na hun 3-0-nederlaag tegen de Oysters dachten de rugby 'ers dat hun kansen op promo tie verkeken waren. Weliswaar zou ook de nummer twee van de play-offs het hogerop mo gen zoeken, maar die plaats zou opgeëist gaan worden door Roozendaal, dat leed geen twijfel. Dit team had met nog twee duels tegen wat zwakkere broeders voor de boeg, drie punten achterstand op de Haarlemmers. Gisteren sijpelde echter het nieuws door, dat Roozendaal bij het onderaan staande Bassets met 26-17 klop had gehad. „Zondagnacht hebben we tot diep in de nacht met elkaar ge praat", aldus coach John Du dink. „Een heel emotionele toestand is dat geworden. En amper een halve dag later krijg je zo'n bericht. Dit is echt fan tastisch." De Nederlandse Rugby Bond (NRB) was gisteren nog niet op de hoogte van het feiL „We we ten de uitslagen van dit week einde nog niet, want de post is nog niet langsgeweest", aldus een woordvoerster. Ook het feit dat Dudink niet langer ge wenst is als assistent-bonds- coach is blijkbaar nog niet doorgedrongen op het honds bureau. „Volgens mij weten ze daar nog niet eens dat ik bonds coach was", aldus Dudink. „Toen ik laatst een declaratie indiende, kreeg ik een brief te rug met de vraag wat voor functie ik precies bekleedde." Dudink, die Haarlem had verlaten als het team in de eer ste klasse was blijven steken, blijft, nu de ere-klasse toch be reikt is, gewoon aan als oefen- meester. HET WOORD IS AAN Cornwall De helft van het leed dat wij in ons hart bewaren, is leed omdat wij het bewaren. VANDAAG PAGINA'S24 Buitenland3 Binnenland5 Cultuur21 Economie/Beurs7 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Gesprek van de dag19 Info20 Programma's11 Randstad18 Regio13.15,16,17 Religie14 Sport23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig en warm Zonnig en warm. middagtempera- tuur van 16 op de Waddeneilan den tot 23 graden in Limburg; later op de dag enkele regen- en on weersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 10 graden Matige wind, kracht 4, in de avond draai end van zuid naar zuidwest. Aandeelhouders Fokker akkoord met overname amsterdam bill meyer De aandeelhouders en certifi caathouders van Fokker zijn gisteren in grote meerderheid akkoord gegaan met de overna me van de Nederlandse vlieg tuigbouwer door Deutsche Aerospace (DASA). Slechts een handjevol kleine aandeelhou ders en de Vereniging Effecten Bezitters stemden tegen. De te genstanders vonden het vooral onredelijk, dat de overheid bij de verkoop van haar belang in Fokker 30 gulden per aandeel krijgt, meer dan tweemaal de beurskoers. 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam: Voorletters:m/v Adres: j Postcode: Plaats:i i Tel j Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: j Q Per maand, automatisch j 28.75) Q Per kwartaal 0via acceptgiro 82.85) i 0automatisch 82.85) j Nr. bank/giro: j Handtekening: Staatseigendom naar Westen verkwanseld CKS-v-. Prehistorie herleeft in Alphen alphen aan den rijn Het verre verleden herleeft in Alphen aan den Rijn, want over ongeveer een jaar zal het in aan bouw zijnde archeo logisch themapark Archeon gereed zijn. Op het ogenblik is men druk bezig met de reconstructie van huizen uit de prehis torie, de Romeinse tijd en de Middeleeu wen. Handwerklieden maken bij de hutten werktuigen uit de oudheid. foto»anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1