'Voor een miljonair is 5000 gulden niet veel' Scouting Nederland wil de jeugdcriminaliteit terugdringen Eetpiraat komt er in Leidse regio niet meer in 'De geniepigheid straalde er vanaf Het Gesprek van de Dag Aprilgrap brengt fiscus op idee DINSDAG 20 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-1 In de zomer van 1981 leek alles nog koek en ei tussen Prins Charles en Lady Diana Spencer: ze trouwden en de huwelijkscadeaus stroomden binnen. Twaalf jaar later blijken veel cadeaus verbrand en mort het volk. FOTO* ARCHIEF Charles en Di vernietigen huwelijkkscadeaus Het is niet zo makkelijk om de onverstoorbare Britten droevig en boos te krijgen. Prins Charles en Lady Diana hebben het toch geflikt om vrachtwagens vol hu welijkscadeaus te verbranden en te vernietigen. Die brute daad maakt ook de onderdanen aan deze kant van de Noordzee 'sad'en 'very an gry'. Of we nu de vrouw van Noordwijk-voetballerAdrian Carter spreken of een dame van de British School in the Nether lands, ze hebben het over een 'awfull and terrible thing to do'. Een regelrechte schande. Hoe konden de twee in hemels naam de cadeauswerbranden die hun onderdanen met zoveel liefde hadden gegeven tijdens de elf jaar van hun huwelijk? Konden ze niet eerst even na denken? Mevrouw Sally Carter begrijpt best dat het tweetal af wil van de cadeaus die herinne ren aan de tijd dat ze 'veronder steld waren verliefd te zijn'. Of, zoals dat in dat onderkoelde Engels heet, 'when they were supposed to be in love'. Maar waarom gaven de Britse troonopvolger en zijn vrouw hun zaakjes niet weg aan men sen die verlegen zitten om de cadeaus? Ook een veiling was een aardig idee geweest. Dan had de opbrengst met een mooi gebaar richting armen en be- hoeftigen kunnen gaan. „Maar blijkbaar wilden de prins en de prinses hun grote opruiming geheim houden of denkt het ko ninklijk huis nog steeds dat het boven het volk staat", meldt de Britse wat bitter vanuit Noord- wijkerhout. Nijdig Ronduit nijdig is ze over de op merking dat de verbrande spul len geen waarde hadden: „Voor mensen die miljoenen hebben, is 5000 gulden niet veel. Maar voor anderen is 100 gulden al een enorm bedrag". En het draait toch zeker om het gevoel dat achter de giften schuilgaat? Zo bezien is het zakdoekje van een oude vrouw goud waard. En wat te denken van de toasters, gegeven in de vurige hoop dat het prinselijk paar lekker zelf een Engels ontbijtje klaar maakt? Of die complete diner-, thee- en glasserviezen, schaak spelen enzovoort, enzovoort. De Briten in Nederland worste len vooral met de vraag wie er achter de ongelukkige actie zit. Voetbalvrouw Carter weigert te geloven dat het de geliefde prin ses Diana is. Ze beschouwt haar eerder als slachtoffer van Char les of hun akelige spelletje om de ander zoveel mogelijk te kwetsen. Niet iedereen kan nu eenmaal op een aardige manier scheiden, heet het met groot ge voel voor understatementJam mer is alleen dat het volk daar de dupe van wordt: zijn liefde en aanhankelijkheid afgewezen ziet. Bij de Voorschotense vestiging van de British School in the Netherlands, kan een woord voerster het nieuws niet gelo ven. Is dit de zoveelste stok om Charles en Diana te slaan? Als ze hoort dat de persoonlijke as sistent van de prins het nieuws bevestigt, regent het Engelse va rianten voor verschrikkelijk en afschuwelijk. „Het lijkt wel of die twee op zoek zijn naar slechte publiciteit", zegt ze op persoonlijke titel. Van streek Haar school heeft Charles en Di nooit iets cadeau gedaan, maar toch denkt ze dat het nieuws de leerlingen flink van streek zal maken. Zij leren juist dat er nooit een reden is om iets te verbranden, zeker niet als zo veel mensen nog zo veel nodig hebben in deze wereld. PAUL VAN DER KOOI) 'lk heb zijn foto gezien De Nederlandse restauranthouders zijn gewaarschuwd. William G., de beruchte eetpiraat, is weer op vrije voeten. Losge laten door justitie omdat hij moest aan sterken. De man was namelijk aanzien lijk verzwakt nadat hij in zijn cel in hon gerstaking was gegaan. Vier maanden moest hij zitten, vanwege ruim honderd onbetaalde dineetjes. Nauwelijks 24 uur op vrije voeten sloeg de Rotterdammer opnieuw toe. Hij liet het zich lekker sma ken in restaurant 'In den Vollen Pot- visch' in Bilthoven. De restauranthouder bleef met een onbetaalde rekening van 92 gulden zitten. Restauranthouders in deze regio blijken zich inmiddels te hebben beraden over wat te doen als de beruchte eetpiraat hun etablissement bezoekt. „Ik heb zijn foto gezien", meldt bijvoorbeeld Pieter A. Kuivenhoven van het Leiderdorpse restaurant In den Houtkamp het feit dat hij een bekend landelijk ochtendblad leest. Daar stond zaterdag een soort 'wanted'-portret in van William, met een minieme balk over de ogen. Het perso neel van In den Houtkamp is dus op zijn hoede. Maar - vraagt Kuivenhoven zich af - hoe kun je je verweren tegen derge lijke wanbetalers. „Je kunt zo'n man juri disch gezien de toegang niet weigeren. Een restaurant is een openbare gelegen heid." Na enig gedub blijkt dan toch de oplos sing te zijn gevonden. „Ik zou hem, als de maaltijd wordt geserveerd, kunnen vragen direct de rekening te voldoen", peinst Kuivenhoven.Als hij weigert te betalen, neem ik gewoon het bord weer mee. Dan eet ik het desnoods zelf op." Eetpiraten heeft hij tot nu toe nog niet in In den Houtkamp mogen ontmoeten. „Maar laten we dat maar afkloppen." Politie De manager van de Orangerie in Noord- wijk weet te melden dat William niet de enige eetpiraat in Nederland is. „Er zijn er wel meer, maar deze is zonder meer een moeilijk geval." Direct de politie bel len, is het devies in Noordwijk. „Deze man is zo bekend, dat de politie mis schien zonder dat de man een bestelling heeft geplaatst, proces-verbaal op maakt", hoopt hij. Overigens bestaat wat hem betreft de kans dat de eetpiraat so- de Orangerie wordt geweigerd. Daar moet de Hermandad, gezien de reputatie van William, weinig moeite mee hebben, meent de manager. Ook een aardige dame van restaurant Oudt Leyden in Leiden zal in dergelijke gevallen de wanbetaler de toegang wei geren. Al heb ik de foto van deze eetpi raat niet in de krant gezien. Maar goed, dat soort mensen doemt wel vaker op zegt ze. „En tegen mensen, van wie ik weet dat ze niet betalen, zeg ik gewoon dat we niet serveren. Maar in de meeste gevallen is het toch een kwestie van ver- Padvinders weten van niets Scouting Nederland wil de regering helpen met het terugdringen van jeugdcriminali teit. Daarom stuurde de organisatie, waar zo'n 1.500 scoutinggroepen bij zijn aange sloten, vrijdag een telegram aan minister president Lubbers, minister d'Ancona en staatssecretaris Kosto waarin zij hun dien sten aanbieden. Als Scouting Nederland van het kabinet meer subsidie krijgt om meer jongeren mee te laten doen aan scouting activitei ten, dan garandeert de organisatie een af name van jeugdcriminaliteit op lange ter mijn. Probleem is echter dat veel scouting groepen in de regio nog niet van de plan nen hebben gehoord. Maar enthousiast zijn ze wel. „Nee, wij weten nog van niets," zegt R. Sil- vester-Steenbergen, groepsvoorzitter van de Leidse St. Josefgroep. „Maar ik vind het wel een heel goed plan. De scoutinggroep heeft natuurlijk een sociale en opvoedende taak. Veel kinderen die bijvoorbeeld op school en bij sportclubs buiten de boot vallen komen bij ons terecht en dat is heel positief. Wij proberen die kinderen toch op het rechte pad te houden." Volgens Silvester-Steenbergen beschikken de scoutinggroepen ook over de middelen om kinderen uit de criminaliteit te hou den. „Bij ons leren ze voor zichzelf op te komen, met andere kinderen samen te werken en anderen te helpen. Ook leren wij ze met het milieu om te gaan, want graffiti spuiten en dingen bevuilen is na tuurlijk ook een vorm van criminaliteit." Goed idee Ook P. Bösecke, welpenleidster van de Dauwtrappers in Hazerswoude, heeft nog niet van het telegram gehoord, maar vindt het zeker wel een goed idee van Scouting Nederland. „Hoe meer leden, hoe meer kinderen wij van de straat houden. En dat is natuurlijk een positieve ontwikkeling. Zeker voor de wat oudere kinderen, van een jaar of veertien, is het volgens mij nut tig en leuk om lid te worden van een scou tinggroep, omdat dat de leeftijd is, dat er nog wel eens wat fout wil gaan." Het is de bedoeling dat de 1500 Neder landse scoutinggroepen binnenkort op de hoogte worden gesteld van de plannen, al dus Theo Kemper van Scouting Nederland. Dat dat nog niet is gebeurd, vindt hij niet zo verwonderlijk. „Zo gaat dat altijd bin nen onze organisatie. We hebben zoveel leden, die stel je niet zo makkelijk allemaal op de hoogte." Als de regering wil meegaan in de plannen van Scouting Nederland kunnen de groe pen dan ook actief gaan meewerken. Wat de organisatie precies gaat doen om de jeugdcriminaliteit tegen te gaan weet Kemper nog niet. Volgens hem worden er naast de gewone activiteiten speciale pro jecten opgezet die kinderen een nuttige vrijetijdsbesteding moeten geven. Wat die projecten in gaan houden is, wederom, nog onbekend. VALERIE LEENHEER Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen mee maken: pechvogels dus. Het Ge sprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familiele den, vrienden of buren voor de ze prijs nomineren. U kunt bel len tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Vrouwenstem steeds lager geworden Is de vrouwenstem de laatste vijftig jaar echt zo veel lager geworden als Australische on derzoekers hebben ontdekt? En komt dat inderdaad door dat de vrouwen zo geëmanci peerd en volwassen zijn ge worden? En gezag willen uit stralen? We vroegen het logopedisten uit de regio. De een verbaast zich over het nieuws, de ander had het altijd al gedacht. Zo ook de Voorschotense me vrouw A.E. de Kroon-dè Jong. Twintig jaar geleden zei ze al dat de vrouw niet meer zo hoog wilde praten door de nieuwe vrijheid en dat ook niet hoéfde door de pil. Soms twijfelt ze. Dan bedenkt ze dat stemmen omhoog schieten als de gebruikers on der spanning staan. En de vrouw van nu staat onder spanning: „Ze maakt carrière, jogt en holt. Terwijl voorgang sters soms niet verder kwamen dan een borduurwerkje." „En een stemmen die ze toen opzetten... Lief, zacht en aardig als een poes die klauwt", zegt de logopediste. „De geniepig heid straalde er vaak vanaf." Maar het hoorde blijkbaar. Of, zo filosofeert de Voorschoten se, misschien ging het wel van zelf door de wespetailles. Die klemden het middenrif om hoog en benamen de vrouw haar longvolume. De vrouw van tegenwoordig koestert juist de lagere stem. Moét soms een lagere stem hebben. En weer omdat dat hoort, bijvoorbeeld bij haar vak. Zo behandelde De Kroon een schooljuf die van haar mannelijke directeur lager moest gaan praten. En wat te denken van de vrouw die nota ris wilde worden en keer op keer kreeg te horen dat haar stem te hoog was voor dat vak. Of, zoals de heren dat noem den, 'je komt zo niet goed Geen wonderen Volgens de logopediste moe ten geen wonderen worden verwacht van dergelijke be handelingen: „Ik naai uit een stem wat er in zit. Niet meer". En gelukkig doen steeds meer vrouwen dat zelf al: „Jarenlang gebruikten ze alleen hun hoge kopstem, nu trillen de stem banden door tot in de buik en krijg je ook de wat zwaardere borstresonance." Toch slaat dat ook weer door. De meeste vrouwelijke klanten hebben een te lage stem, tot het krachteloze, klankloze en schorre toe. Wat ze eraan kun nen doen? Stoppen met roken. Of, als dat niet helpt, naar de logopediste. Die helpt met twijfel in haar hart. „Eigenlijk vind ik dat de persoonlijkheid het belangrijkste is." Huwelijksbemiddelaar me vrouw Sibarani is het roerend met haar eens. Ze heeft ook nog nooit een zoekende man getroffen die de vrouwen op hun toonhoogte selecteerde. Hooguit zocht hij iemand met een 'prettige stem'. En dat kan met de hoogte te maken hebben. Zo legt de Voorschotense logopediste ge duldig uit dat hoge stemmen onrustig maken, zeker als ze een snerpende bijklank heb ben. Ook voor de gebruikster zelf is dat hoge, snelle trillen een hectische en vermoeiende toestand. Voor ze het weet slaat haar stem weer over. Aandacht „Maar waarom toch al die aan dacht voor de vrouwen die la gere stemmen zouden hebben gekregen? Bij mannen is het al net zo." De logopedisten kun nen dan ook geen mannelijke presentator noemen met een hoge stem: "Die worden ge woon niet geaccepteerd, min der serieus geno men Het brengt De Kroon tot een verrassend slot. Ze denkt dat vrouwen- en mannenstemmen steeds vaker hetzelfde manco hebben. Of, om preciezer te zijn, het worden 'imponeer- stemmen'. Stemmen, zoals jongetjes die opzetten als ze stoer willen doen. En daar word je soms flink schor en moe van. DE ACTIEVOERDER H. Maas: „Het gaat om de privacy. Wat is daar tegenwoordig nog van over? FOTO'HOLVAST Elke dag kijkt hij uit het raam van zijn woonka mer in de Leidse serviceflat Cronestein. Dan ziet H. Maas (76) de auto's rondcirkelen op het Lam- menschansplein. „Het zijn er 48.000 per etmaal. Gaat u daar maar op de bank zitten, dicht bij het raam, dan kunt u ook naar al dat verkeer kijken." Hij zegt dat het hem afleiding bezorgt. Het getuur naar die kleurige mierenhoop doet hem af en toe zijn dagelijkse beslommeringen vergeten. En de trauma's uit een ver verleden. „De oorlog komt nog elke dag terug, meneer. Ik zat bij het verzet en heb jarenlang gevangen gezeten. In het Oran jehotel, Vught, de Moerdijk en een jaar in Da chau. Ik woog 43 kilo toen ik thuis kwam." Een stilte. „Maar daar komt u natuurlijk niet voor." Dan recht hij zijn rug, gaat zitten en wacht op de eerste vraag. Waarom hij hij zich toch zo boos maakt over de veiling van brieven en foto's van prinses Juliana?.In een brief aan deze krant kondigde hij aan deze te kopen en vervolgens on gelezen en onbekeken aan de prinses aan te bie den. „Het gaat om de privacy. Wat is daar tegen woordig nog van over? Als een internist een fout maakt, staat er meteen in de krant te lezen: Inter nist. A.R., bijvoorbeeld, maakt die en die vergis sing. Dan weet bijna iedereen meteen wie hij is." De afschuw is van zijn gezicht af te scheppen. Hij neemt een korte adempauze. „En dan nu die brieven van prinses Juliana aan haar vioollerares. Waarom moeten die nu worden verkocht? Waar om moet de inhoud nu in de openbaarheid wor den gebracht? Het gaat niemand wat aan." „Ik ben heel Oranje-gezind. Altijd al geweest. Prinses Juliana is een heel integere, lieve, be schaafde en bescheiden vrouw. De leden van het koninklijk huis hebben allen een zware taak. Ze moeten overal maar voor opdraven, overal be langstelling voor tonen. En als er iets over hen wordt geschreven mogen ze niet zelf reageren. Het steekt me dat werkelijk alles over de konink lijke familie in de krant wordt gezet." Dat geldt ook voor het stukje over de veiling. „Daarin staat dat men een opbrengst verwacht van tussen de drie- en vijfduizend gulden. Nou, dat zeggen ze volgens mij alleen maar om de prijs op te drijven. Ik denk ook niet dat ik een echte kans maak bij de veiling. Door de commercie. Het is voor het veilinghuis natuurlijk veel interessan ter de brieven en foto's per stuk te verkopen. Dan krijgen ze er meer voor. Kortom, mijn positie is zakelijk heel slecht, al is die moreel gezien nog zo netjes. Toch zal ik het proberen. Ik ben van plan er een deskundige heen te sturen, een gerouti neerd iemand op veilinggebied. Ik ken wat dat betreft wel wat mensen in het Gooi. Ik moet trou wens ook nog achter het tijdstip van de veiling zien te komen." En als Oranje de brieven zelf koopt, zoals in het verleden wel eens vaker is gebeurd? „Dan zou ik dat natuurlijk toejuichen. Maar aan de andere kant, dat is wel de omgekeerde wereld. Dat je brieven moet kopen die je zelf hebt geschreven. Bovendien is de privacy nu al weg." Hij schudt nog een keer het hoofd. „De man die de brieven heeft gevonden had een prima beurt gemaakt als hij het hof daarvan op de hoogte had gesteld en de brieven had geretourneerd. Maar ja, de égards zijn vandaag de dag bijna verdwenen. Ik ben nog ouderwets opgevoed door mijn moe der. Volgens bepaalde normen en beleefdheden. Je kunt mij zo een open brief meegeven naar Bangkok ik overwinter altijd in Thailand en dan zal ik hem niet lezen." Punt uit. Een kwartier na het gesprek belt hij op. „Ik weet nu alles. De veiling is aanstaande donderdag avond. Voor ongeveer negen uur staan de brieven van prinses Juliana gepland. En ik heb net een re latie van me aan de lijn gehad die erheen gaat HERMAN JOUSTRA» Iedereen kan het zich wel voor stellen. Een politieagent die na afloop van zijn werk lekker met de dienstauto naar huis rijdt of door zijn collega's zomaar even met de dienstauto vlak voor de deur wordt afgezet. Je zou het niet denken, maar officieel mag het niet. Bij het politiekorps van Noord-Limburg kwam het woon-werk verkeer met de dienstauto waarschijnlijk zo vaak voor, dat het personeels blad besloot er een mooie 1 - aprilgrap van te maken. Een grap die echter een vervelend staartje kreeg en een groot aan tal Limburgse politieagenten nog een hoop geld kan gaan kosten. Het personeelsblad van de Noord-Limburgse politie meldde in de 1-april editie dat de belastinginspecteurs in Roer mond en Venlo controles ver richtten naar het woon-werk- verkeerin politiewagens. Men sen van de belastingdienst in Roermond en Venlo lazen dit bericht en vonden het zo'n goed idee dat ze meteen zo'n onderzoek instelden. Volgens de politiekorpsen in de Leidse regio komt dit woon-werk ver keer met dienstauto's niet voor. „In principe wordt de dienstau to niet gebruikt voor dat soort doeleinden", zegt D. Graveland, voorlichter van de Leidse poli tie. „Voor het woon-werk ver keer wordt bij ons voornamelijk de dienstfiets of de eigen fiets of auto gebruikt. Onze surveil lancewagens moeten altijd aan- en afgemeld worden, dus daar kan je niet zo maar mee naar huis rijden. En de dienstauto de hele nacht voor je huisdeur la ten staan, dat komt al helemaal niet voor. Nee hoor, het zou niks opleveren als de belasting dienst zo'n onderzoek bij de Leidse politie zou instellen. K. de Jong, voorlichter bij de Po litieregio Hollands Midden, sluit zich aan bij de uitspraak van Graveland. „Bij ons komt het in principe ook niet voor. Het ge beurt natuurlijk wel dat onze re chercheurs 's avonds laat nog met een zaak in bijvoorbeeld Hillegom bezig zijn. Dan is het logisch dat zij de dienstauto mee naar huis nemen in plaats van 'm weer helemaal terug naar ons kantoor in leiderdorp te brengen. Maar dat is toege staan. Als het op de route ligt worden agenten soms ook wel eens door hun collega's afgezet bij huis. Maar dat komt bijna niet voor, want iedereen komt met zijn eigen vervoer, een auto of fiets of brommer, naar het kantoor. Een onderzoek is dan ook nog nooit ingesteld." VALERIE LEENHEER. 'Zwarte' hond forser bestraft Alphenaren die 'vergeten' hun hond aan te geven kunnen met ingang van 1994 een boete krij gen van 500 gulden. Dit is een verhoging van honderd procent. B en W van Alphen doen dit voorstel volgende week in de raadsvergadering. Niet alleen de boete moet om hoog. het college wil ook de hondenbelasting duurder ma ken. Met hoeveel procent het tarief in 1994 stijgt is nog niet bekend. Om nog meer geld in het laatje te krijgen, stellen B en W ook voor om de betalingswij ze te veranderen. De belasting wordt nu per half jaar geïnd, maar dat moet elk kwartaal gaan gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19