Groene Hart aparte regio Sierteelt nog niet te behandelen 'Paintballers zijn voorzichtiger' 'Leids studentenleven moet meer bruisen' Randstad SCHIPHOL OP WEG NAAR DE EUROPESE MAINP0RT... BIJLAGE OP ZATERDAG 8 MEI Adverteren in deze unieke bijlage. 'Vorm échte publieke omroep' DINSDAG 20 APRIL 1993 Kabinet kiest voor schaalvergroting Mogen ontdekt middel tegen schadelijke schimmel CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -161352 DEN HAAG JAN KUYS Gemeenten uit de Rijnstreek en Midden-Holland, moe ten op korte termijn met gemeenten uit West-Utrecht het nieuwe bestuurlijke samenwerkingsgebied Groene Hart gaan vormen. Staatssecretaris De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken heeft daar bij de provincie Zuid- Holland op aangedrongen. Momenteel is het land onder verdeeld in 59 WGR-regio's. Het kabinet wil al pér 1 januari 1994 dit aantal terugbrengen tot 28. Een verdere vermindering van het aantal WGR-regio's sluit het kabinet niet uit. Zuid-Holland heeft het voortouw genomen in het proces van schaalvergroting van wgr-gebieden. Sinds no vember vorig jaar bestaan in de hele provincie nog slechts vijf WGR-regio's. Te klein Het kabinet gaat daar wel mee akkoord, maar vraagt nog enige aanpassingen in regio's, die ook Voorts is de nieuwe regio Zuid- 1 lolland-Noord, wwaronder Lei den en Duin- en Bollenstreek in beginsel te klein. Schaalvergro ting is gewenst, zegt het kabinet in een vandaag aan de provin cies kenbaar gemaakt stand punt. De regering wil met ge zwinde spoed een eind maken aan de lappendeken van sa menwerkingsverbanden en ge biedsindelingen in dit land. Daartoe is een nieuwe gebieds indeling volgens de Wet Ge meenschappelijke Regelingen (WGR) noodzakelijk. volgens de nieuwe schaal nog te klein zijn. Het opschudden van het bestuurlijk bed is volgens het kabinet dringend geboden, omdat de oude WGR-gebieden te klein zijn, gebiedsindelingen elkaar overlappen en overal in het land andersoortige regels bestaan voor het oplossen van dezelfde problemen. De nieuwe WGR-regio's moe ten daarom aan de volgende voorwaarden voldoen: herken baar zijn als een maatschappe lijk gebied en groot genoeg zijn om samenwerking tussen be trokken gemeenten efficiënt te regelen. Voorts zullen de gren zen van de WGR-gebieden overeen moeten komen met de grenzen van de in de maak zijn de bestuurlijke gebieden en zal de nieuwe indeling moeten lei den tot een grotere bestuurlijke slagvaardigheid. Het belangrijkste uitgangs punt is schaalvergroting. Zodra de nieuwe gebiedsindeling is vastgesteld, begint de schoon- maakoperatie van de bestaande regelingen. Sommige worden gebundeld, zodat zij voortaan betrekking hebben op één WGR-gebied, dat bovendien groter is dan voorheen. Andere zullen samensmelten tot één re geling. Voor twee regelingen maakt het kabinet echter nu al een uitzondering: de politiere gio's en de regionale besturen voor de Arbeidsvoorziening zijn niet een, twee, drie aan te pas sen aan de grenzen van de WGR-regio's. Definitieve be sluitvorming over het gelijktrek ken van die grenzen volgt later. De bedoeling is op 1 januari 1998 het bloementuintje van de gemeenschappelijke regelingen weer op orde te hebben. Leidse oogartsen: PAUL VAN DER KOOU Volgens Leidse oogartsen zijn paintballers voorzichtig gewor den met het schieten van verf- kogels. Ernstig oogletsel zou daarom tot het verleden beho ren. De Zaanse oogarts J.A. ten Napel vreest juist voor een nieuwe golf oogletsels nu het nieuwe paintball-seizoen voor de deur staat. Hij is dan ook blij dat het Leids/Zaanse onderzoek naar oogletsels door het oorlogsspel is gepubliceerd in de jongste editie van het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Het onderzoek is tussen januari 1990 en december 1991 gehou den. In die periode bezochten vijf paintballers met ernstige oog klachten de polikliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden, zo meldt het vaktijdschrift. Drie van hen hielden blijvend letsel over aan de oorlogssport die en kele jaren geleden is overge waaid uit de VS, compleet met imponerende camouflage-pak ken en verfkogels die snelheden van 200 kilometer per uur kun nen bereiken. In augustus vorig jaar presen teerden de oogartsen de eerste onderzoeksresultaten en waar schuwden ze paintball-spelers. Volgens de Leidse oogarts me vrouw E.H. Verburg-Van der Marei hebben die waarschu wingen geholpen. Sinds die tijd heeft haar polikliniek namelijk geen paintbal-patiënt meer ge zien. Ze vermoedt dan ook dat mensen voorzichtiger zijn ge worden en een beschermende bril opdoen bij de sport. Haar Zaanse collega J.A. ten Na pel is een stuk pessimistischer. Hij is juist bang voor een nieu we golf slachtoffers in voorjaa en zomer. Dan worden niet al leen de meeste 'oorlogen' ge voerd, maar ook de slechtst ge organiseerde: ergens buiten, zonder veel controle of bescher ming voor spelers. De bedrijven die binnen paintbal laten spe len, zouden er streng op letten dat spelers een beschermende bril op hebben. Zo gaat het Roelofarends- veense bedrijf WEM er prat op dat spelers een masker opkrij- gen dat ogen, neus èn mond beschermt. Scheidsrechters wa ken ervoor dat in de tot jungle omgebouwde kas die maskers opblijven. „In zeven jaar is hier dan ook geen enkel ongeluk ge- Officiële opening op maandag 10 mei door minister-president Ruud Lubbers. Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Leidsch Dagblad besteden in een exclusieve hier alle aandacht aan. Reserveer nu tel. 023-150133 (de heer Theo van Hoesel) Schiphol op weg naar dè Europese Mainport is uw visitekaartje waard! Totale oplage maar liefst 140.000 exemplaren rVetSS VV»a CAROLINE VAN OVERBEEKE Geef de Hilversumse omroepin stellingen de vrijheid die ze wil len hebben en creëer tegelijker tijd een échte publieke omroep. Die publieke omroep moet dan een van de huidige drie tv-net- ten vullen met nieuwsuitzen dingen, achtergrondinformatie, l ulturele programma's en sport. Deze publieke zender zou ook op een van de vijf radiozenders te beluisteren moeten zijn. Dat bepleitte de nieuwe Leidse hoogleraar mediarecht, profes sor mr. Gerard Schuijt, vanmid dag in zijn oratie aan de Rijks universiteit van Leiden. „Als ik woensdagnacht Radio 1 wil be luisteren. word ik opgezadeld met een of andere dominee van de EO. Dat is haast een vorm van terreur." Schuijt hield vanmiddag in zijn oratie een vurig pleidooi voor een 'echte' publieke om roep in Hilversum. „De manier waarop de Hilversumse omroe pen nu aan regels worden ge bonden is een heilloze weg. Die opgelegde regels leiden alleen maar tot een verdere aantasting van de vrijheid van meningsui ting en de omroepvrijheid." De Amsterdammer is een groot voorstander van een 'ech te' publieke omroep. „Ik pleit voor één televisienet voor de huidige particuliere omroepver enigingen, één net voor com merciële omroep en één net voor een échte publieke om roep. Die laatste omroep moet programma's maken zoals de NOS nu doet. maar dan nog be ter en zonder bemoeiienis van de particuliere omroepen." „De Hilversumse omroepsin- stelling, zoals bij voorbeeld de Vara, Avro, Tros, KRO, mogen dan op een eigen net zelf bepa len wat ze uitzenden en de re clameblokken handhaven. De publieke omroep moet worden betaald uit omroepgelden of de algemene middelen en mag geen reclame uitzenden." Volgens Schuijt gaat de term 'publieke omroep' nu niet op voor Hilversum. „De huidige omroepinstellingen zijn parti culiere verenigingen met parti culiere doelstellingen. Ook de NOS kun je geen publieksom- roep noemen, omdat deze om roep wordt bestuurd door de andere particuliere verenin gen." Schuijt vindt de huidige wijze waarop de omroepverenigingen worden gekappitteld door de voorschriften van minister d'Ancona, 'een vorm van vrij heidsberoving, die bovendien in strijd is met de EG-wetgeving'. beurd", zegt woordvoerder Ton den Hartog. „We kunnen het ook niet hebben, want een on geluk geeft je al een slechte De Zaanse oogarts is blij dat de overheid het spel verboden heeft langs de openbare weg, maar vindt dat er meer moet gebeuren. Het hele spel verbie den, bijvoorbeeld. Als dat niet haalbaar is, zouden spelers ver plicht moeten worden een bril te dragen. Als er iets aan hun bescherming mankeert, dienen zij direct 'aan het spel te wor den onttrokken'. Duelleren en het richten op hoofden willen zij direct verbieden, terwijl ze veel verwachten van brillen die nooit beslaan. Geweren Nu is het alleen verboden om geweren te gebruiken die te echt lijken. De overkoepelende organisatie van paint-ballclubs heeft bovendien de bescher mende bril verplicht gesteld. Ook als oogarts Ten Napel zijn zin krijgt, betwijfelt hij of fatale incidenten voorgoed tot het verleden behoren. Feit blijft dat één verfkogel voldoende kan zijn om iemand blind of slechtziend aan een oog te ma ken. „En dat kan gigantische ge volgen hebben voor iemands verdere carrière", zegt hij. „Want wat heb je aan agenten of doktoren die geen diepte meer kunnen zien?" LEIDEN ERIC JAN WETERINGS „Een doorbraak", noemde gis teren P.J. van den Elzen de ont dekking van zijn plantenbio- technologiebedrijf Mogen. De wetenschappelijk directeur van het Leidse bedrijf legde uit hoe onderzoekers van Mogen er voor de eerste keer in waren ge slaagd planten immuun te ma ken voor een schadelijke schim mel. Mogen heeft tomatenplanten immuun gemaakt voor de schimmel Fusarium, die jaar lijks voor miljoenen guldens schade aanricht aan land- en tuinbouwgewassen. Eerder werd via gewone veredeling ge probeerd om gewassen als me loen en anjer immuun te maken voor Fusarium, maar dat bleek niet mogelijk. De schimmel in fecteert planten via de wortels, waardoor chemische behande ling (grondontsmetting) erg moeilijk is. Op proefvelden van een part ner in de VS heeft Mogen geëx perimenteerd met tomaten van het ras Moneymaker, die met de schimmel werden geïnfec teerd. Een deel van de planten kreeg uit de tabaksplant afkom stig genetisch materiaal dat de anti-stoffen (eiwitten) tegen Fu sarium activeert, een controle groep kreeg dat genetisch mate riaal niet. De bewerkte planten kregen lichte ziekteverschijnse len en herstelden snel, terwijl de andere planten dood gingen. Mogen denkt met deze ont dekking een sleutel te hebben gevonden om resistentie tegen verschillende soorten schim mels in planten te kunnen in bouwen, constateerde van den Elzen gisteren. Volgens de on derzoeksleider is er geen sprake van 'sleutelen aan de natuur'. „De genen waar wij mee wer ken zijn al aanwezig in de plant. Ze worden door ons als het wa re geactiveerd." Veel schade Fusarium komt voor in verschil lende soorten en veroorzaakt overal ter wereld veel schade aan gewassen. Zo gaat naar schatting tien procent van de jaarlijkse maïsoogst verloren. In de Nederlandse sierteelt is de schimmel een bedreiging voor anjers, tulpen, lelies en gladio len. Verder tast de schimmel ge wassen als katoen, banaan en lelie aan. Deze op grote schaal ver bouwde gewassen moeten daarom driftig met chemische bestrijdingsmiddelen worden behandeld om Fusarium en an dere schadelijke schimmels te bestrijden. Jaarlijks wordt voor 9 miljard gulden aan deze (milieuvervuilende) middelen Wetenschappelijk directeur Van den Elzen: „Voordat we een gen in e we nog wel enkele jaren onderzoek doen." korte termijn grote verwachtin gen te koesteren. „Wereldwijd is dat een te kleine markt. Maar misschien zijn op termijn afge leiden van wat we voor andere gewassen hebben ontwikkeld bruikbaar." Mogen werd in 1985 opge richt en is vanaf 1987 een zelf standig Nederlands bedrijf met thans ruim veertig werknemers. omgezet, waarvan ongeveer de helft in Europa. Het geslaagde experiment met de tomaat wil niet zeggen dat de resultaten direct toepas baar zijn op andere gewassen. Van den Elzen: „Voordat we een gen in een banaan kunnen in bouwen moeten we nog wel ekele jaren onderzoek doen." Ook de voor Nederland belang rijke sierteeltsector hoeft niet op Het houdt zich bezig met ge wasbescherming en gewasver betering. Schimmelresistentie valt onder het programma voor gewasbescherming. Inkomsten bronnen zijn contract-onder zoek en licentie-overeenkom sten. Het bedrijf maakt al jaren lang verlies, maar dat is gebrui kelijk in deze nog jonge indus trietak. Na 1995 verwacht de di rectie uit de rode cijfers te zijn. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Ideeën om het studentenleven in Leiden aantrekkelijker te ma ken? Stuur ze naar het Studen ten Initiatief Punt - Stip - dat zich inzet voor het welzijn van de Leidse studentengemeen schap. Inmiddels drie maanden aan het werk, hebben de acht Stip-commissieleden, allen stu denten, al het een en ander be reikt. Zo wordt er in september een grote boekenmarkt gehou den voor alle studenten, komt er binnenkort een grootschalig onderzoek naar de sterke en zwakke punten van Leiden als studentenstad en gaan de af zonderlijke studieverenigingen van de faculteiten de krachten bundelen. Veronique Peeters (21) is voorzitter van het Stip, een stu dentencommissie van het Leids Universiteits-Fonds. Peeters, vierde jaars bestuurskunde en rechten, vond het een uitdaging om de nieuwe commissie vorm te geven. „Zoiets bestond nog niet. Het leek het LU F een goed idee om een centraal punt in te richten waar studenten voor in formatie terecht kunnen. Het is een soort intermediair in een netwerk van de vele organisa ties en studenteninstanties in Leiden. We willen informatie geven en lacunes opsporen in de universitaire gemeenschap. Buiten aan de gevel hangt een ideeën bus voor studenten." Peeters benadruk dat Stip niet eenzijdig de eigen ideeën aan de Leidse studenten wil opleg gen. Volgens haar moet er een wisselwerking zijn tussen de Stip-ideeën en die van studen ten. „Zo'n organisatie ontbrak nog in Leiden. We zijn een ech te studentenorganisatie, voor en door studenten. We kunnen een student doorverwijzen en hem ook met een idee voor een pro ject op weg helpen." Joegoslavië Ze geeft een voorbeeld„Bij het Stip klopte onlangs een student aan die graag iets wilde doen voor het voormalige Joegosla vië. We hebben hem telefoon nummers en adressen van stichtingen gegeven en hem zo op weg geholpen. Hij heeft zich uiteindelijk aangesloten bij een kleine Leidse stichting van stu denten. Een andere student bel de ons voor informatie over stu dentenverenigingen. Hij was nog maar een week in Leiden en wilde integreren. We hebben hem adressen en telefoonnum mers gegeven en nu is hij lid van een vereniging." Volgens Peeters was de uni versiteit aanvankelijk bang dat het Stip haar taken zou overne men. „Angst voor concurrentie. Maar daar is geen sprake van omdat wij studenten alleen maar doorverwijzen. Juist die vraagbaakfunctie is belangrijk." Peeters kan nog niet zeggen wanneer het onderzoek wordt uitgevoerd naar de plus- en minpunten van Leiden als stu dentenstad. „Het leek ons een goed idee om het beleid van de universiteit en het gemeentebe stuur eens onder de loep te ne men. We willen ongeveer 2000 studenten vragen of hun ver wachtingen over Leiden zijn uitgekomen en wat er beter kan. Dat onderzoek moet gegevens opleveren waarmee Leiden zich beter als studentenstad kan profileren. Daarbij hebben we ook steun nodig van de univer siteit." Het Stip is van maandag tot en met woensdag van 15-17 uur bereikbaar voor vragen en idee- en, Rapenburg 61, tel. 277289. Veronique Peeters (links) met andere Stip-leden: „Leidse studenten kunnen bij c

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18