Dorpsraad bezorgd over vandalisme Verzet tegen klokketoren bij raadhuis Rijnwoude 'Ligplaats in 't Venegat betaalbaar houden' Rijn- en Veenstreek Zeeman optimistisch over zeiler De Velde Gemeenten samen tegen flitstrein Koffie met kroepoek, geen deurwaarder DINSDAG 20 APRIL 1993 gertvisser, 071-161417. f Buitenboordmotor van boot gestolen alphen aan den run» Een bewoner van de Kortsteekterweg in Al phen heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een buitenboordmotor. Zijn boot ligt in de Oude Rijn, ter hoogte van Zwammerdam. De diefstal moet in het weekeinde gepleegd zijn. De waarde van de motor is 2000 gulden. Inbraak bedrijfsbusjes alphen aan den run Terwijl een bewoner van de Parelstraat in Al phen gisteravond in zijn tuin aan het werk was werd een paar meter verderop in zijn bedrijfsbusje ingebroken. De eigenaar, die op klompen liep, heeft nog geprobeerd de dief in de kraag te grijpen maar deze was hem te vlug af. De eigenaar is voor 1800 gulden gedupeerd door de schade aan het busje en de diefstal van enkele stukken gereedschap. Uit een bedrijfsauto aan de Loenhorst zijn gisteravond twee boormachines gestolen met een waarde van 2000 gulden. Controle op waterzuivering den haag/jacobswoudeDe zuiveringsinrichting voor afval water aan de Kerklaan in Leimuiden moet gecontroleerd worden op geluid en stankoverlast. Zo'n onderzoek moet in de hinderwet vergunning worden vastgelegd. Dat stelt de adviseur Milieube heer van de Raad van State in Den Haag. Woonbootbewoner A. Leeflang ging bij de Raad van State tegen de vergunning in be roep omdat hij overlast van de zuiveringsinstallatie vreest. Hij is bovendien bezorgd over de zogenaamde 'overstort' die in de sloten van de Grietpolder zal worden geloosd. Veel vernielingen in OudAde en Rijpwetering alphen aan den run ruud sep De Alphense textielgigant Jan Zeeman is maar wat blij dat so lozeiler Henk de Velde al enige tijd niets van zich laat horen. Hoe stiller de zeiler, des te luid ruchtiger de pers immers wordt. En aandacht van de pers bete kent gratis publiciteit voor Zee man, die de solotocht sponsort. De Velde, die in zijn eentje met een catamaran de wereld rond- zeilt, had voor 120 dagen voor raad bij zich. Gisteren was hij precies zo lang onderweg. De sponsor maakt zich geen zorgen over het lot van de zei ler. „Zijn bootje moet nu ergens ter hoogte van de Canarische eilanden zijn. Ik houd de vrijdag vrij om naar Brest te gaan om de aankomst mee te maken", aldus Jan Zeeman gisteren in een toespraak tot Alphense middenstanders. Het enige waar Zeeman zich voorlopig druk over maakt is de voorraad van de solozeiler. „Ik hoop dat hij nog genoeg brand stof heeft. Aan boord is elektri- Rijnwoude moet schade betalen hazerswioude-dorp» De gemeente Rijnwoude moet een bewoner van een apparte ment boven het Ambachtsplein schadevergoeding betalen in verband met de bouw van ne gen bejaardenwoningen aan de Dorpsstraat. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. De Raad is van mening dat de waarde van het appartement is gedaald door de bouw van de bejaardenwoningen. Om wat voor bedrag het gaat, is nog on duidelijk. Volgens de Raad van State is de voormalige gemeente Ha- zerswoude in 1989 in de fout gegaan door toestemming te geven tot de bouw van de be jaardenwoningen. De nieuw bouw is te hoog. Volgens het bestemmingsplan had op deze plek maar tot vier meter hoogte gebouwd mogen worden. Het werden er acht. Bovendien be vindt zij zich op nog geen vijf meter van het appartement bo ven het Ambachtsplein. Van privacy in de keuken en op het balkon aan de achterzijde van de woning is daardoor weinig meer over. Daarnaast houdt het gebouw veel zon tegen. Drie taxateurs moeten nu gaan bepalen hoe groot de waardedaling van het apparte ment is. De gemeente zal dat bedrag volledig moeten vergoe den. De Raad ziet geen reden om een deel van de schade voor rekening van de benadeelde te laten komen. VRUETIJD Baby-beurs In gebouw De Vierhoek aan de Vorselenburgstraat in Alphen houdt Speeltuin- en Buurtvere niging Vreugdeoord zaterdag 24 april een 'Baby-artikelenbeurs'. Een dag eerder kunnen baby spullen ingeleverd worden bij het clubhuis. Botontkalking De stichting Aktieve Gezond heidszorg Rijnstreek houdt op dinsdag 27 april een voorlich tingsavond over botontkalking. De bijeenkomst wordt gehou den van 20.00 tot 22.00 uur in het Dorpshuis aan de Pieter de Hooghstraat in Hazerswoude- Dorp. citeit, maar die moet hij zelf op wekken met een generator. Als dat niet meer lukt, valt de stuur- automaat uit, en moet Henk met de hand sturen. En dat is niet zo aantrekkelijk." Zeeman is de enige sponsor van de monstertocht van De Velde. Voor het geld dat hij in de zeiltocht heeft gestoken, kreeg de textielhandelaar een enorme hoeveelheid publiciteit terug. „Ook het feit dat Henk niet van zich laat horen speelt ons in de kaart. Landelijke en regionale kranten zijn heel druk in de weer om Henk in het zon netje te zetten", constateert Zeeman tevreden. Hij verwacht dan ook dat de verslaggevers staan te dringen ■wanneer De Velde binnenkort opduikt voor de Franse kust. „Als we straks naar Brest gaan, kost het geen moeite om een vliegtuigje van twaalf man vol te krijgen op basis van het betalen van eigen kosten. Wij hebben de reis betaald toen Henk ver trok, nu mogen ze het zelf doen." In Oud Ade en Rijpwetering wordt veel meer vernield dan in de andere kerkdorpen van Alkemade. Gemeente lijke cijfers wijzen uit dat de reparatiekosten in deze twee kernen twee keer zo hoog zijn als in de rest van de ge meente. zorgt ervoor dat jonge Oud Ade- naren het dorp verlaten. Burgemeester A. Meerburg bracht de de aanwezigen gister avond het stringente woning bouwbeleid van de provincie Zuid-Holland weer eens onder de aandacht. „Het ziet er voor lopig somber uit. Was 1992 met zeven seniorenwoningen en vijf koopwoningen een vruchtbaar jaar, in 1993 zullen er geen nieuwe woningen kunnen wor den gebouwd. Uiteraard is het gemeentebestuur er alles aan gelegen de leefbaarheid in Oud Ade op peil te houden. Op situ aties zoals in Friesland, waar dorpen ontvolken, zitten we niet te wachten", aldus Meer- burg. De wens van acht inwoners om een premiekoopwoning te mogen bouwen kan voor vier van hen waarschijnlijk pas in 1994 in vervulling gaan. Maar dan is de koek voorlopig op. De inwoners van Oud Ade zien met lede ogen de bebouwing van Leiderdorp steeds dichterbij ko men. Met wellicht de kans dat in de toekomst een deel van de Boterhuispolder bebouwd gaat worden, kunnen zij maar weinig oud ade henk van tol medewerker Tijdens de jaarvergadering van de Dorpsraad Oud Ade die gis teravond werd gehouden bleek dat veel bewoners het vandalis me als een groot probleem zien. Telefooncellen, abri's, straatver lichting en straatmeulilair moe ten het, vooral in de weekein den, ontgelden. Volgens sommige inwoners is het overmatig drankmisbruik van discobezoekers de oorzaak van de vernielingen. De vraag om meer politietoezicht in het weekeinde ondervond dan ook hartelijke instemming. Opper wachtmeester J. de Kok van het nieuwe politiedistrict Hollands Midden kon een dergelijke toe zegging niet doen. Beperkte be zetting in het weekeinde ver hindert dat. Hij spoorde de in woners aan om bij verdachte handelingen zo snel mogelijk de politie te waarschuwen. Een andere voortdurende bron van zorg is het bouwen van woningen in het kleine Alkemadese kerkdorp. Het te kort aan bouwmogelijkheden begrip opbrengen voor het feit dat in hun dorp nauwelijks een huis gebouwd mag worden. Dorpspleintje Een andere wens van de Oud Adenaren is het opknappen van het dorpspleintje. Over de her inrichting daarvan, na het ver dwijnen van het benzinestation, is nog geen besluit genomen. De dorpsraad heeft de gemeen te verzocht om het dorpsplein op te knappen en tegelijk het voetpad vanaf Rijpwetering naar de Sint Bavokerk te verlen gen. De uitvoering zal pas kun nen gebeuren als de gemeente raad van Alkemade hiervoor geld heeft uitgetrokken. Dat is nu nog niet het geval en het is de vraag of het dit jaar nog lukt. Bovendien zijn de gemeente en de oliemaatschappij Mobil Oil nog met elkaar in de slag over de vraag wie de verwijde ring van de nog aanwezige tank en de sanering van de veront reinigde grond gaat betalen. Alkemade voelt daar niets voor. Anderhalf jaar nadat het benzi nestation dicht is gegaan is er nog steeds niets gebeurd. En dat duurt omwonenden te lang. Dorpsraadvoorzitter Lia van Berkel durfde ook geen termijn te noemen waarop het pro bleem zou zijn opgelost. „Dus zal het volgend jaar wel weer op de agenda staan", aldus een vertwijfelde bezoeker. De gemeenteraadsleden maakten gisteravond maar weinig opmerkingen over het ontwerp voor de nieuwe vleugel aan het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk. Voor de aanbouw is elf miljoen gulden beschikbaar. FOTO BEN Of BRUYN rijnwoude ruud sep regio» De anti-TGV-groepen in Zoeterwoude, Leider dorp, Rijnwoude en Jacobswoude beginnen vol gende week woensdag met een gezamenlijke actie tegen de aanleg van een hogesnelheidslijn door hun gemeenten. De actie bestaat uit de verspreiding van raambiljetten tegen de flit strein. De burgemeesters van de vier gemeenten ge ven volgende week het startsein voor de actie door het eerste affiche aan te brengen op het gemeentehuis van Leiderdorp. De biljetten to nen een verbodsbord waarop duidelijk wordt gemaakt dat de snelle trein niet welkom is in de regio. In de komende maanden moet het kabi net een beslissing nemen over het tracé dat de hogesnelheidstrein in Nederland moet gaan volgen. De actiegroepen willen dat de trein ge bruik gaat maken van bestaand spoor. vleugel aan het Rijnwoudse gemeen tehuis in Hazerswoude komt vijf meter verder naar het noorden dan oorspronkelijk gepland was. Formeel is dat het enige waartegen de ge meenteraad gisteravond 'ja' heeft gezegd. In feite ging de raad echter op hoofdlijnen akkoord met het ontwerp van de architect P. Tauber. Voordat de raad volgende maand een definitief besluit neemt, zal er op onderdelen echter nog heel wat afgepraat worden. De 27,5 meter hoge klokketoren die voor op de aanbouw moet ko men, lijkt op voorhand omstreden. De gemeenteraad had gisteravond bijzonder weinig tijd nodig om het eens te worden over het ontwerp. Nadat de architect een uitgebreide toe lichting had gegeven op zijn plan en iedereen zich had verdrongen om de maquette van het nieuwe gemeentehuis, was de zaak in een goede twintig minuten beklonken. Alle fracties schaar den zich met meer of minder enthousiasme ach ter het ontwerp. De WD'er J. Steinhart kwam zelfs superlatie ven tekort om zijn bewondering voor het plan voor de nieuwe vleugel kenbaar te maken. Vol gens hem wordt het ontwerp van Tauber geken merkt door een 'creatief uitermate sterke benade ring'. W. Boevé (CDA) en J. Matze (SGP/RPF) stemden zonder veel woorden in met het plan. Die laatste had zijn oorspronkelijke bedenkingen na de presentatie van de architect helemaal laten varen. G. van der Lecq-de Knikker (PvdA) herin nerde er nog eens aan dat de elf miljoen gulden die voor de aanbouw beschikbaar is wat haar be treft niet op hoeft. F. Balk-Hooghuis (D66) kon digde aan in een later stadium bezwaar te zullen maken tegen de hoogte van de voorgestelde klok ketoren. De bewoners van de drie woningen aan het Frederik van Eedenplein waren duidelijk minder gelukkig met het ontwerp van Tauber. Zij kijken straks recht tegen de gevel van de nieuwe vleugel aan. Daardoor vrezen zij verlies van privacy en zonlicht. De bewoners kondigden aan 'tot aan de hoogste instantie' te zullen procederen wanneer de raad het plan van Tauber ongewijzigd over neemt. Of dat veel effect zal hebben is de vraag. De ar chitect heeft al bijzonder veel rekening gehouden met de bewoners. Vond de stedebouwkundige een afstand van veertien meter tussen de wonin gen en de vleugel voldoende, Tauber komt op 23 meter. „Ik kan me voorstellen dat mensen het wat komisch vinden als ze geconfronteerd wor den met zo'n muur voor de deur. Maar in dit ont werp zijn de mensen zo veel mogelijk ontzien'', aldus Van der Lecq. Burgemeester M. Boelen beloofde binnenkort met de bewoners om de tafel te gaan zitten om hun bezwaren te bespreken. Volgende maand moet de raad een definitief besluit nemen over de uitbreiding van het gemeentehuis. De bouw be gint zeker niet voor maart 1994. Burgemeester voelt niets voor privatisering van jachthaven runsaterwoude marieta kroft De gemeentelijke jachthaven 't Venegat in Rijnsaterwoude moet in gemeentelijke handen blijven, vindt burgemeester W. van Beek van Jacobswoude. Hij hoopt dat door een renovatie van de jachthaven de jaarlijkse tekorten zullen dalen. Zo denkt hij de gemeenteraad ervan te overtuigen dat privatisering niet nodig is. De aan de Meerbon gelegen jachthaven had in 1991 een te kort van 7000 gulden. Het tekort van 1992 is nog niet bekend. Een van de oorzaken van de te korten is volgens Van Beek het 'terughoudende tarievenbeleid' van de gemeente. „Het tarief voor een ligplaats ligt onder de marktwaarde." Toch is volgens Van Beek het verhogen van de tarieven niet aan de orde. „Dat is onlangs al gebeurd." De burgemeester verwacht dat de tekorten door de renova tie zullen dalen. De opknap beurt bestaat voornamelijk uit de vervanging van de steigers. Van Beek wil nog voor de zomer aan de raad voorstellen om hiervoor 100.000 gulden be schikbaar te stellen. „Het is de bedoeling dat duurzaam mate riaal voor de steigers wordt ge bruikt", zegt Van Beek. „In één keer goed doen is goedkoper dan jaarlijks geld besteden aan onderhoud, zoals dat tot nu toe het geval was." Goedkoop De renovatie wordt echter al leen uitgevoerd als de jachtha ven in gemeentelijke handen blijft. Hoewel de gemeenteraad er blijk van heeft gegeven dat afstoten van de jachthaven moet worden overwogen, is Van Beek blij dat Jacobswoude nog een gemeentelijke jachthaven heeft. „Het is een jachthaven die mensen uit de omgeving van Jacobswoude in staat stelt om op een redelijk goedkope manier een ligplaats te huren." „Die kosten kunnen laag blij ven omdat de aankleding van 't Venegat zeer sober is. Er zijn bijvoorbeeld geen douches en toiletten", zegt Van Beek. Als de jachthaven in particuliere han den komt, vreest hij dat 't Vene gat een pretpark wordt en dat de prijzen van de ligplaatsen fors zullen stijgen. Het is nog niet bekend wanneer de even tuele werkzaamheden kunnen beginnen. Overigens bestaat er een kans dat 't Venegat binnenkort be paalde schepen voor een lig plaats moet gaan weigeren. Van Beek: „Op sommige plaatsen treedt verzanding op. Ik heb ge ruchten gehoord dat schepen met een bepaalde diepgang de bodem van het meer raken. Het baggeren is op dit moment ech ter een heilloze kwestie. Als we veel kosten moeten maken voor het baggeren dan is het de vraag of je die kosten moet la ten opwegen tegen het weige ren van enkele schepen." Van Beek moet dit nog laten onderzoeken. Hij verwacht ech ter niet dat er ligplaatsen leeg zullen blijven. Uit eigen erva ring weet hij dat de vraag naar één van de 65 ligplaatsen die 't Venegat heeft, hoog is. Uitzetting in Molukse wijk afgeblazen den run «ruud sep De deurwaarder was gisteren in geen velden of wegen te bekennen in de Alphense Es doornstraat. „Nee, nu komen ze niet meer", concludeert de H. Wattimena om twaalf uur. „Uitzettingen vinden hier in Alphen altijd plaats tussen half elf en elf uur." Wattimena is voorzitter van de Molukse belangenvereni ging Perumahan Maluku. Sa men met vier geestverwanten heeft hij op maandagochtend postgevat in het huis van me vrouw F. Loupatty. In afwach ting van de deurwaarder wordt koffie met kroepoek ge serveerd. Wattimena voert het woord. Hij legt uit dat de Mo- lukkers al met de woning bouwvereniging Alphen (WVA) overhoop liggen sinds deze de huizen in de Molukse wijk in eigendom kreeg. De bewoners erkennen de WVA niet als hun nieuwe huisbaas en weigeren de huurverho gingen die deze hen oplegt te betalen. „We hebben zwart op wit dat de woningbouw vereniging de huur niet zou verhogen", betoogt Wattime na. „We zijn gewoon bela zerd." Van de tachtig Molukse ge zinnen in de wijk betalen er 62 de huur zoals die gold tot de WVA in 1988 eigenaar werd van de woningen. Vol gens de voorzitter van de be langenvereniging is die mas sale weigering de eigenlijke oorzaak van de dreigende uit zetting. „Ze is één keer een maand vergeten om de huur te betalen. Dat grijpen ze meteen aan. Ze durven ons niet met zijn allen aan te pak ken. Daarom pakken ze ons één voor één." Uit de hand Afgelopen woensdag heeft mevrouw Loupatty te horen gekregen dat ze haar huurachterstand moet vol doen. Anders zou uitzetting volgen. Wattimena heeft het afgelopen weekeinde nog het één en ander gedaan om het naderend onheil af te wen den. „Wc hebben gesproken met professor Van Tol. de voorzitter van de woning bouwvereniging. En tegen de commissaris van politie heb ben we gezegd dal-ie maar tegen de woningbouwvereni ging moest zeggen dat ze geen gekke dingen uithalen. Want anders loopt het uit de hand." Het lijkt erop dat de actie succesvol is geweest. De och tend verstrijkt zonder dat de deurwaarder zich meldt. Van daag geen uitzetting. Wat hadden de heren trouwens nneer de goede i wèl langs was gekomen? „Wij sturen ze gewoon wegT', mengt één van de andere Mo* lukkers zich in het gcsprelc „je denkt toch niet dat we ze binnen laten? Dan kennen te de Molukkers nog niet." WVA-woordvoerster S. Ve- kemans, die 's morgens nog aankondigde dat uitzetting waarschijnlijk was, geeft een eenvoudige verklaring voor het weg blijven van de deur waarder. „Mevrouw Loupatty heeft haar huurachterstand betaald. De deurwaarder zal een regeling treffen over de deurwaarderskosten." Mevrouw Loupatty beves tigt dat zij heeft betaald: eind vorige week al. En dat was voor de lopende maand. „Die is toch nog niet over, de maand april?" Een huurach terstand van één maand, ont staan doordat zij in oktober vorig jaar de huur vergat te betalen, zou al in februari zijn betaald. Vekemans houdt het overigens op een grotere huurschuld, al kan zij met het oog op de privacy geen pre cieze gegevens geven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17