Openbaar debat over zaak Willems Zoeterwoudse ouderen moeten de sportzaal in Regio Dekkers doet aangifte tegen gemeenteraad Oude brug over Weipoortsevliet weg 'Ik heb die krankzinnige regeling niet DINSDAG 20 APRIL 1993 15 7, Ptv.-CHEF ianet van DUK, 071-1 Tot op laatst schimmenspel rond ontslag gemeentesecretaris Leiderdoip Vervolg voorpagina Er komt een openbaar debat over de affaire-Willems in Leiderdorp. Na tal van besloten vergaderingen kan de Leiderdorpse bevolking op 24 mei kennis nemen van de gang van zaken rond het ontslag van de gemeentesecre taris. Die openbare behandeling heeft gisteravond in de gemeenteraad wel aan een zijden draadje gehangen. De WD stemde tegen, maar het CDA ging uiteindelijk mee met de overige fracties die de zaak wel op een rijtje willen zetten in het bijzijn van publiek. leiderdorp* Roy kloppergin stelde waarnemend burge meester J. de Bruijn voor het Voor aanvang van de vergade- ontslagvoorstel aan de agenda ring was op de agenda geen toe te voegen. Naderhand bleek spoor te bekennen van de affai- dat de raadsleden al afgelopen re Willems. Pas kort na het be- zaterdag stukken hebben gekre- gen waarin de voorstellen van B en W voor de ontslag-regeling werden omschreven. Er was het gemeentebestuur blijkbaar veel aan gelegen deze zaak stil te houden. Raadsleden kregen een zwijgplicht opge legd, en ambtenaren hebben glashard gelogen. Eind vorige week meldde de afdeling voor lichting namens topambtenaar Peters dat er 'geen nieuws over de affaire viel te melden'. Gisteravond bleek de kwestie evenwel in kannen en kruiken. De raad werd gevraagd goed keuring te geven aan een een malige uitkering van 1,2 ton, ge paard aan een wachtgelding voor Willems van achtereenvol gens 93, 85 en 80 procent van zijn huidige loon. Verder krijgt de secretaris eervol ontslag, en wordt zijn pensioen na zijn 65ste aangevuld. Ten slotte gaat zijn uitkering nog eens omhoog als het aantal inwoners van Lei derdorp de 24.000 overtreft. Raadsleden en college verga derden circa 2,5 uur achter de gesloten deuren, en gaven uit eindelijk in een openbaar ge deelte hun fiat aan de voorstel len. PvdA en Groen Links teken den aan dat ze liever eerst een openbaar debat hadden ge voerd alvorens tot een uitspraak te komen, maar hiervoor bleek geen meerderheid te vinden. Wel kregen deze oppositie partijen, hierbij gesteund door D66, de CDA-fractie zo ver dat ze instemde met een openbare behandeling van de zaak. En dus moet het college op 24 mei tekst en uitleg geven over de ge volgde procedure. De WD voelt weinig voor zo n debat. Fractie- voorziter P. Muller verwacht 'weinig toegevoegde waarde als de Leiderdorpse bevolking tij dens een vergadering opening van zaken krijgt over deze kwes tie.' CDA-fractievoorzitter A. Roest omschreef de affaire Willems na de vergadering als een 'treurige kwestie'. „Wij hebben als raad natuurlijk ook boter op ons hoofd. Na iedere begroting zei den we weer dat de ambtanaren hun werk goed hadden gedaan. Vaak vonden en wisten we dat dit niet waar was. Nu moet Wil lems het veld ruimen. Treurig, maar je kunt in ieder geval zeg gen dat dit college wat aan de al jarenlang slepende kwestie heeft gedaan, waar vorige ge meentebesturen de zaak lieten lopen." leiderdorp roy klopper Actievoerster Riet Dekkers heeft gisteravond bij de politie aan gifte gedaan 'van het niet open baar behandelen van een kwes tie die in de openbaarheid moet worden besproken.' Ze ging gis teravond naar het politiebureau met de agenten die haar en twee andere boze Leiderdorpers van de tribune hadden verwij derd. Vier agenten kwamen er aan te pas om rond 20.45 uur de Leiderdorpers R. Dekkers, G. Bout en L. Krol uit de raadszaal te zetten. Het trio weigerde zijn stoelen te verlaten toen de kers verse inval-burgemeester De Bruijn verklaarde het voorstel voor ontslag van gemeentese cretaris A. Willems 'besloten' te willen behandelen. De drie wa ren speciaal voor dit ingelaste agendapunt gekomen. Ze me nen dat de armlastige gemeente het niet kan maken 1,3 miljoen uit te trekken voor onder meer een wachtgeldregeling. Dekkers liet al aan het begin van de vergadering in een mon delinge verklaring weten van mening te zijn dat de kwestie- Willems tijdens een openbare raadsvergadering moest worden behandeld. Toen een half uur later bleek dat de zaak toch in beslotenheid zou worden be sproken, weigerde ze de zaal te verlaten. Ze werd hierbij ge steund door haar sympathisan ten Bout en Krol. Burgemeester De Bruijn zag zich genoodzaakt de politie in te schakelen om de verontruste burgers te verwijderen. Er meld den zich twee agenten, die pas naar binnen gingen toen ze ver sterking kregen van twee colle ga's. Ook toen de Hermandad ver scheen, wilde de drie bezoekers van geen wijken weten. Ze eis ten een proces-verbaal met de omschrijving van hun overtre ding. Nadat de burgemeester hen drie maal had gesommeerd de zaal te verlaten, greep een van de agenten Dekkers bij de arm om haar de raadszaal uit te krijgen. Daarop liet ze weten uit éigen beweging op te stappen. In de gangen van het ge meentehuis ontspon zich een discussie tussen agenten en de drie burgers. De laatsten eisten mee te mogen naar het bureau om daar aangifte te doen. Ruim een uur later kwamen Dekkers, Krol en Bout weer terug in het raadhuis. Dekkers verklaarde toen aangite te hebben gedaan. Riet Dekkers wordt afgevoerd. COMMENTAAR Openbaarheid De kogel is door de kerk in Leiderdorp. De raad heeft zijn goed keuring gegeven aan een afvloeiingsregeling voor gemeentese cretaris A. Willems. Een dure grap die de gemeente aan zichzelf heeft te wijten. Wie nooit iets op papier zet over slecht functione rende ambtenaren, kan brokken verwachten bij een ontslag-aan vraag. Diverse malen hebben verschillende fracties in Leiderdorp aan gegeven de kwestie in het openbaar te willen behandelen. Het college wilde daar niet aan meewerken en kreeg telkens de steun van een raadsmeerderheid. Gevolg was dat de morrende Leider dorpse bevolking in het ingewisse bleef over de afkoopsom die uiteindelijk uit haar zak in die van Willems vloeit. Nu nadert dan het moment waarop het college openheid van za ken moet geven. Op 24 mei krijgen de Leiderdorpse burgers in een openbaar debat van de raad eindelijk te horen hoe de affaire- Willems zich heeft ontwikkeld. Zij hadden daar al eerder recht op. Natuurlijk hebben ook vorige colleges de zaak op zijn beloop ge laten, maar de huidige wethouders zijn nu eenmaal politiek ver antwoordelijk en dienen daarop te worden aangesproken. Rond uit beschamend is dan ook dat de WD, samen met het CDA de grootste raadsfractie, tegenstander is van zo'n openbaar debat. WD-fractievoorzitter P. Muller verwacht weinig 'toegevoegde waarde' van zo'n debat. Kennelijk vindt hij dat de gemeenteraad de Leiderdorpse bevolking over deze kwestie geen verantwoor ding schuldig is. Misschien kan Muller zijn weinig democratische houding op 24 mei uitleggen. Dat alleen al zou een toegevoegde waarde betekenen. Geen dossier In de dertien jaar dat gemeen tesecretaris A. Willems bij de gemeente Leiderdorp werkte, neeft personeelszaken nimmer een functionerings-dossier bij gehouden. Daarom had de ge meente geen poot om op te staan bij een ontslagaanvraag en kon de scheidende ambte naar een riante afvloeiingsre geling bedingen. Dit hebben verscheidene raadsleden gis teravond na de besloten ver gadering bevestigd. Willems werkte sinds 1 juli 1980 als gemeentesecretaris in Leiderdorp. Sindsdien is er di verse malen kritiek geweest op zijn functioneren. Eind jaren tachtig heeft het toenmalige college hem zelfs aangeraden op zoek te gaan naar een an dere baan. Van alle klachten over Wil lems' optreden is evenwel nooit iets vastgelegd. Toen het balletje van zijn huidige ont slag ging rollen, kreeg de ge meente het dan ook erg moei lijk. Het is onmogelijk te ver kopen dat iemand die dertien jaar klaarblijkelijk zonder pro blemen functioneert, plotse ling het veld moet ruimen. Willems bleek alleen bereid mee te werken in ruil voor een flinke 'oprotpremie'. De fracties van PvdA, Groen Links en D66 meldden gister avond het ontbreken van een dossier over Willems zeker aan de orde te stellen tijdens het openbare debat over de kwes tie op 24 mei. Ook het CDA liet bij monde van fractievoorzit ter A. Roest weten het ontbre ken van personeelsgegevens te betreuren. „Gelukkig is het de laatste jaren bij deze gemeen te meer in zwang geraakt om functioneringsgesprekken te houden." zoeterwoude* De laatste resten van de 'oude' brug gelegd die alleen bedoeld is voor fietsers en voet over de Weipoortsevliet in Zoeterwoude zijn giste ren weggehaald. De brug heeft ruim zestig jaar dienst gedaan voor auto's, fietsers en voetgangers die naar het natuur- en recreatiegebied rond de Noord-Aa wilden. Vandaag wordt een noodbrug gangers. Eind mei hoopt de gemeente Zoeterwoude de nieuwe brug gereed te hebben. Tot zolang is geen autoverkeer over de brug mogelijk en ook schepen kunnen tot die tijd niet passeren. FOTO HIELCO KUIPERS Geen munitie in nieuwe politiebureau In het nieuwe Leiderdorpse hoofdbureau van de regionale politie aan de Persant Snoep- weg wordt geen munitie opge slagen. De politiestaf heeft hier van afgezien na overleg met de gemeente Leiderdorp. Politie en gemeente overleg gen momenteel over een hin derwetvergunning voor het nieuwe hoofdkantoor van het korps Hollands Midden. Tot grote verbazing van de gemeen te dook onlangs in de tekenin gen plotseling een opslagruimte op voor munitie. Voor zo'n ruimte moeten diverse veilig heidsmaatregelen worden ge nomen. De gemeente was ver rast omdat tijdens eerder over leg nooit sprake was geweest van munitie-opslag. Toen de gemeente hierover aan de bel trok bij de korpslei ding, werden de tekeningen ijlings veranderd. Een politie woordvoerder meldt dat opslag definitief van de baan is. In het nieuwe bureau worden wel wa pens bewaard. zoeterwoude Er moeten in Zoeterwoude meer sportactivitei ten komen voor 55-plussers. Behalve een uurtje bejaardengymnastiek in de week moeten er ook sport- en spelinstuiven zijn. Bovendien moeten de ouderen met elkaar kunnen tennis sen, koersballen of jeu de boules spelen. Op dit moment is er alleen in Zoeterwoude- Dorp bejaardengymnastiek. Aan de Rijndijk be staat deze activiteit niet meer omdat er te wei nig belangstelling voor is. Als er ook andere sporten gedaan kunnen worden en als de leef tijdsgrens wordt verlaagd naar 55 jaar, komen er meer deelnemers. Dat verwacht de werk groep Gecoördineerd ouderenbeleid in Zoeter woude, die een aantal voorstellen heeft gedaan om meer te doen voor de bejaarde inwoners van het dorp. De gemeenteraad heeft inmiddels besloten een aantal adviezen verder uit te werken. Be halve het voorstel om sport voor ouderen in te voeren, wordt ook bekeken hoe de dagopvang bij Huize Emmaus kan worden uitgebreid. Mis schien dat de ziekenfondsen geld willen beta len voor deze vorm van hulpverlening aan nog zelfstandig wonende ouderen. Verder wil de gemeenteraad bekijken of er in het raadhuis een 'steunpunt' kan komen waar vrijwilligers, organisaties, maar ook ouderen zelf terecht kunnen met vragen. Informatie over bijzondere bijstand kunnen bejaarden krijgen bij de afdeling sociale zaken, die wat nadrukkelijker aan de weg wil timmeren. Zo is het de bedoeling dat medewerkers van de ge meente mensen thuis opzoeken als dat 'wense lijk of noodzakelijk' is. De werkgroep heeft ook een aantal voorstel len gedaan die nog niet door de gemeenteraad zijn overgenomen. Zo wil de werkgroep onder meer een zorgcentrum aan de Rijndijk, waar de kruisvereniging, de huisarts, de fysiotherapeut en maatschappelijk werkers onderdak kunnen vinden. Ook streeft de werkgroep emaar dat Tafeltje Dekje zeven dagen in de week maaltij den bezorgd en dat de buurtbus niet alleen maar de vaste route rijdt. Over de adviezen van de werkgroep en de voorstellen van de gemeenteraad wordt een aantal informatiebijeenkomsten gehouden. Vandaag werden de meningen van de ouderen gepeild in De Eendenkooi. De andere bijeen komsten zijn op woensdag 28 april vanaf 14.00 uur in Don Bosco en op woensdag 19 mei van af 14.00 uur in Huize Emmaus. Provinciale weg 1^ maand dicht De provinciale weg 5 tussen Leiden en Roelofarendsveen wordt tussen maandag 26 april en vrijdag 11 juni afgesloten. Het verkeer wordt in die perio de dagelijks tussen 9.00 en 16.00 uur omgeleid via de Enge- lendaal en de Persant Snoep- weg. Dit betekent dat de S5 in de spitsuren wel open is voor verkeer. De weg wordt afgesloten van wege de aanleg van een geluids scherm dat de nieuwe wijk Bui tenhof moet beschermen tegen verkeerslawaai. Het uit door zichtig kunststof opgetrokken scherm begint op de hoek van de Engelendaal en loopt tot de brug over de Dwarswatering. LEIDERDORP Sociaal cultu reel centrum De Sjelter in Lei derdorp houdt zondag 25 april de laatste rommelmarkt van dit seizoen. De gratis toegankelijke markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Mensen die hun spullen willen verkopen kunnen nog een tafel huren. Informatie bij De Sjelter, tel. 071-893135. Burgemeester Warmond schaamt zich niet voor reden televisiedebuut warmond janet van duk Het was de eerste keer dat de burgemeester van Warmond op televisie was, maar erg trots kan ze niet op haar debuut geweest zijn. Op de reden ervan althans. „Ach", zegt ze zelf, ,,ik voel me niet verantwoordelijk voor rege lingen Vein het Rijk. Bovendien had dit in elke gemeente kun nen gebeuren." Burgemeester I. van der Wel was zaterdagmiddag te gast in het programma 'Kassa' van de Vara. De omroep was gebeld door een inwoonster van War mond. Een verontwaardigde in woonster. Toen ze haar eigen huis verruilde voor een gelijk vloerse seniorenwoning, bood ze haar traplift aan aan de ge meente. Die kan er een andere gehandicapte blij mee maken, dacht zij. Maar op het raadhuis rea geerden ze meer verbaasd dan dankbaar. „Het was een bijzon dere vraag. We hebben gezegd dat we er over moesten naden ken", herinnert Van der Wel zich. Een ambtenaar belde naar de fabrikant om te vragen wat die zoal doet met gebruikte liften. De fabriek doet er niets mee, die neemt geen oude liften te rug maar maakt alleen nieuwe exemplaren. De gemeente zelf wist niet waar ze het gevaarte moest la ten. Er was geen goede opslag plaats en geen goede nieuwe bestemming. Met drie andere gemeenten werd gebeld om er achter te komen of daar mis schien een inwoner dringend behoefte had aan een lift aan de trap. In het naburige Valken burg bleek dat het geval. Toen doemde het volgende probleem op: wie moest de kos ten van verwijdering betalen. De gemeente Warmond wilde het niet, de gemeente Valken burg deed het niet. Allemaal door een 'krankzinnige regeling van het Rijk', zegt Van der Wel. De landelijke overheid betaalt het aanbrengen van dergelijke voorzieningen, gemeenten moeten er alleen op toezien dat het goed gebeurt. „We hebben er verder geen bemoeienis mee. Het klinkt stom, maar wij mo gen geen geld uitgeven voor bij voorbeeld het weghalen van de lift." De eigenares van de lift had ondertussen niet stilgezeten en onder meer naar de Vara ge beld. Met de uitzending van za terdag tot gevolg. „Ze vonden het natuurlijk een gek verhaal, een typisch voorbeeld van bu reaucratie", beseft de burge meester. „Ik ben het ook wel met ze eens, maar Ik heb die re geling niet bedacht." Op kosten van de Vara is de lift weggehaald, zegt de burge meester. „Het is een raadsel waar die nu is", zegt Van der Wel. „De liftenfabrikant zegt dat de lift naar de schroothoop is gebracht, de Vara zegt dat hij terecht is gekomen bij een Rot terdamse vrouw die twee liften nodig heeft omdat ze op de tweede verdieping woont. Vol gens de regeling kunnen men sen maar één lift krijgen." De redactie van het Varapro- gramma verzekert dat de lift bij de Rotterdamse terechtkomt. En vertelt bovendien dat de lif tenfabrikant het gevaarte gratis heeft weggehaald. Hoe dan ook, burgemeester Van der Wel vindt dat 'de ma nier waarop de zaak is opgelost anders had gemoeten', maar diep schaamt ze zich niet over de gebeurtenissen. „Dergelijke dingen gebeuren in -tig ge meenten." Vanaf 1 januari moet het alle maal beter gaan. Dan geldt een nieuwe wet die de gemeente zelf verantwoordelijk maakt voor voorzieningen voor gehan dicapten. Vraag en aanbod wor den dan geregistreerd en er ko men goede opslagplaatsen, hoopt Van der Wel. Maar zij ziet ook dan alweer problemen op zich afkomen. „Want wc krijgen veel minder geld."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15