Afstand tussen bonders en gereformeerden blijft Nieuwe taken Leidse predikanten Kerk Samenleving Onderhoudsinspectie per helikopter DINSDAG 20 APRIL 1993 KORTWEG Huis party De No-Limit Band (een vijf mansformatie die is gespe cialiseerd in gospelrap, rock en funk) treedt op zaterdag 24 april op tijdens een Gospel Huis Party in de kel der aan het Galjoen 41 in Alphen aan den Rijn. Het feesr begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Bond tegen vloeken De 76e jaarvergadering van de Bond tegen het Vloeken wordt op woensdag 28 april gehouden in restaurant De Eenhoorn aan de Wilhelmi- nalaan 33 in Amersfoort (tegenover het NS-station). Gastspreker is drs. J.A. van Delden, docent aan de Evangelische School voor de journalistiek. Het thema van zijn verhandeling is 'Het derde gebod in de journalistiek'. De Bond te gen het Vloeken geeft eind april overigens een eerste compact disc uit. Het gaat om de cd 'Uw Naam worde geheiligd', waarop koor- en samenzang staat rond het thema 'De naam van God'. Ontmoetingsdag De wergroep Huwelijk, Ho moseksualiteit en Geloven organiseert op zaterdag 15 mei een ontmoetingsdag. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor mensen die in hun huwelijk te maken hebben met homoseksuele, lesbische of biseksuele ge voelens bij één of beide partners. Er wordt gespro ken over vragen als: hoe gaan we verder, hoe vertel len we het de kinderen en wat betekent 'geloven' in deze situatie en icunnen we hiermee bij onze kerk te recht? Zowel de hetero- als de hómopartner is welkom. De ontmoetingsdag wordt georganiseerd door het Ra dio-pastoraat in Hilversum (tel 035-215555). Na aan melding worden gegevens over de plaats en het pro- gtaitima toegezonden. Poolse kinderen De Stichting Pax Christi Kinderhulp (PCK) is in Lel- Üén nog steeds op zoek riaar gastgezinnen voor 20 kinderen uit Polen, die deze corner drie weken naar Ne derland komen. De kinde ren. in de leeftijd van 8 tot 15.jaar, komen uit het in dustriegebied rond Katowi ce, waar de sociale omstan digheden vaak erbarmelijk zijn. Wie wil meehelpen om de Poolse jongeren tijdens hun vakantie op te vangen, kan contact opnemen met Lepneke Beijer (071- 890129) of Wikke Helmus (02522-15715). De kinderen komén van 3 tot 24 juli en ze Worden twee aan twee in een gastgezin geplaatst. Pax Christi Kinderhulp zorgt voor de reis en de verzeke ring. Moker Het afscheid van pastor H. van Breukelen van de Leid- se Studenten Ekklesia staat mórgen centraal tijdens de radio-uitzending van Mo ker, hel media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overden king is van ds. F. Klaver, ka- techëet van het dekenaat Leiden. De uitzending van Moker duurt van 16.30 tot 17.00 uur en wordt komen de zondag herhaald van 18.00 tot 19.30 uur. Het programma is te beluiste- n via de FM 105.7 en op tiekabel via de FM 88.1 Het eerste gesprek tussen de Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Bond, de behoudende vleugel binnen de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft inhoudelijk niets opgeleverd. De lucht is een beetje opgeklaard, maar de twee partijen zijn geen stap dichterbij elkaar gekomen. vormde een reeks kritische op merkingen van de Gereformeer de Bond. Zo zouden de gerefor meerden onzorgvuldig om springen met de belijdenisge schriften, zouden ze allemaal vrijzinnig zijn geworden en on verdraagzaam zijn tegenover de bond, nota bene hun vroegere bondgenoot binnen de Her vormde Kerk. Natuurlijk ergerden deze op merkingen ons, zei Boomsma. Het synodebestuur heeft er aan vankelijk niet op gereageerd, hoewel onder de achterban steeds vaker de vraag werd ge steld: „Wanneer slaan jullie nu „We kunnen niet de conclusie trekken dat de afstand echt klei ner is dan we de laatste tijd ver moed hebben", zei secretaris ir. J. van der Graaf van de bond gisteren na afloop. Voorzitter ds. P. Boomsma van de gerefor meerde synode zei: „Inhoude lijk is de afstand nog net zo groot als eerst. Wat dat betreft is er weinig veranderd." Wel waren de beide heren te spreken over de openhartigheid en eerlijkheid tijdens het ge sprek, een initiatief van de Ge reformeerde Kerken. Aanleiding eens terug?" Het bestuur be sloot de bond uiteindelijk uit te nodigen, omdat de Gerefor meerde Kerken met de hele Hervormde Kerk, en dus ook met de tegenstribbelende rech terflank, in eeri herenigingspro ces zijn verwikkeld. Boomsma was het meest ge griefd door opmerkingen dat 'de gereformeerden vrijzinnig zijn geworden'. In het gesprek bleek echter dat er volgens de bond slechts sprake is van 'vrij zinnige tendensen binnen de Gereformeerde Kerken'. Dat laatste kan en wil Boomsma niet ontkennen. Maar de ver schillen binnen de Gerefor meerde Kerken zijn groot. Naast vele progressieve kerkleden, zijn er ook nog heel wat gelovigen die met de 16e eeuwse belijde nisgeschriften omgaan zoals de bonders dat doen. Wat de beeldvorming betreft heeft het gesprek volgens Boomsma wel degelijk wat op geleverd. Hij had vooraf de in druk dat de Gereformeerde Bond 'zich schrap zet tegen het Samen op Weg-proces en daar voor de Gereformeerde Kerken de ene keer als kop van jut en de andere keer als breekijzer ge bruikt'. Tijdens het gesprek is hij op dit punt gerust gesteld. Ook kijkt hij positiever aan te gen de betrokkenheid van de bond bij het Samen op Weg- proces. Het gesprek, dat Van der Graaf als moeizaam betitelde, krijgt geen vervolg. Wel zullen beide partijen de kerken en ge meenten oproepen het gesprek plaatselijk voort te zetten. Hoe wel op plaatselijk niveau de ver schillen tussen bonders en gere formeerden vaak nog groter zijn, geven zij dit gesprek een redelijke kans van slagen. wenen Om op een goedkope en snelle manier een onderhoudsinspectie uit te voeren aan de buitenmuren van de Weense kathedraal, werd ge bruik gemaakt van een helikopter. Met speciale appatuur konden delen van het gebouw worden gefotografeerd die mogelijk in aanmerking ko men voor herstel of restauratie. foto epa Verlies van arbeidsplaatsen leidt tot andere portefeuilleverdeling leiden dick van der plas De noodzaak om te snoeien in het aantal arbeidsplaatsen binnen de hervormde/ge reformeerde kerk in Leiden, heeft geleid tot een andere taakverdeling voor de predikan ten. Doordat de vacature die ontstaat door het vertrek van dominee H.J. Dekker-Keiler niet wordt opgevuld, moet al op korte ter mijn in de portefeuilles worden geschoven. Uiteindelijk gaat het aantal predikants plaatsen in Leiden terug van 10 naar 8. Dekker-Keiler, die in haar pakket het Morskwartier en de Stevenshof had, ver trekt al per 1 mei. Een belangrijk deel van haar werk wordt overgenomen door domi nee F.D. Rooze. Hij werkt nu nog voor 50 procent in de Binnenstad (vooral voor de gereformeerden) en voor de andere helft in de Samen op Weg-gemeente (hervormden en gereformeerden samen) in het Mors kwartier. Met ingang van 1 mei trekt hij zich terug uit de Binnenstad, om de vrijgekomen uren te besteden aan het werk in de (even eens Samen op Weg-gemeente) in de Ste venshof. In het Morskwartier (tenslotte ook gedupeerd door het vertrek van Dekker- Keiler) krijgt hij verder steun van dominee J. Nauta, met name bij het verzorgen van de erediensten in de Maranathakerk. De ande re Leidse predikanten verlenen in de Mors bijstand in het pastorale werk. Op termijn worden de Binnenstad en De Kooij samengevoegd tot e'e'n wijkgemeen- te, met als predikant A. Alblas. Door het vroegtijdige vertrek van Rooze uit de Bin nenstad wordt in deze wijkgemeente voor lopig bijstand verleend door dominee H.E. Schouten (van de Vredeskerk). De gewijzigde taakverdeling binnen het team van predikanten is inmiddels goedge keurd door de Centrale Kerkeraad (van de hervormde gemeente) en de Kerkeraad Al gemene Zaken (van de gereformeerden). Activiteiten theologische faculteiten op elkaar afgestemd leiden/amsterdam anp De afgelopen jaren hebben de openbare universiteiten een groot aantal maatregelen ge troffen om de kwaliteit en doel matigheid van de theologische faculteiten te verhogen. Het re sultaat is 'vier faculteiten met zeer beperkte basisvoorzienin gen, een onderling afgestemde invulling van de leeropdrachten en specialisaties, en een com plementair aanbod van afstu- deermogelijkheden'. Dat schrijven de colleges van bestuur van de universiteiten van Amsterdam, Leiden, Gro ningen en Utrecht aan minister Ritzen van onderwijs en weten schappen. De minister verzocht de universiteiten tijdens een overleg op 22 maart om een overzicht van alle maatregelen, om inzicht te krijgen in de con centratie bij de theologische fa culteiten. De vier universiteiten vullen elkaar in hoge mate aan als het gaat om onderzoek en onder wijs. Het aantal afstudeerrich tingen is beperkt en er zijn af spraken gemaakt over het af stemmen van vakken en specia lisaties. De theologische facul teiten zijn sterker dan voorheen verweven met andere weten schapsgebieden, bijvoorbeeld op het gebied van vergelijkende godsdienstwetenschappen en toegepaste ethiek. De vermindering van het aan tal theologiestudenten is een halt toegeroepen. Bij enkele fa culteiten is de instroom zelfs gestegen. Het aantal hooglera ren en overig wetenschappelijk personeel is aanzienlijk gedaald. In 1982 telden de vier theologi sche faculteiten 45 leerstoelen, in 1992 nog maar 26. Het aantal wetenschappelijk medewerkers is gedaald van 118 in 1982 tot 79 in 1992. Het aantal vakgroepen is teruggebracht van 23 naar 15. De minister maakte op 22 maart bekend dat hij de gege vens over de herstructurering zal voorleggen aan een aantal nog te benaderen deskundigen, die deze zullen beoordelen. De universiteiten vragen zich af 'of een externe commissie het geëi gende instrument is om de ge zochte complementariteit te toetsen en te bevorderen'. Voorzitter Rooze van de KAZ: „Sommige maatregelen gaan al wat eerder in dan an dere, maar alles moet uiteindelijk rond 1 september zijn beslag krijgen. Tegen die tijd zijn er in Leiden dus nog negen predikan ten. Maar met de verschuivingen in het ta kenpakket hebben we ook alvast wat voor uitgekeken naar de situatie waarin er nog maar acht zullen zijn. Voorkomen moet worden dat er dan weer een grote stoelen dans ontstaat. We willen zoveel mogelijk de mensen sparen door niet al te rigoureus in te grijpen." De bezuiniging op het aantal predikants plaatsen is een gevolg van het rapport Sa men kiezen en delen, waarin de hervorm den en gereformeerden een gezonde finan ciële basis voor de toekomst willen leggen. Een ander ingrijpend onderdeel van dit rap port is de sluiting van twee Leidse kerken. Welke twee dat zullen zijn, wordt nog voor de zomer beslist. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroep: te Middelstum-Toornwerd- Westerwijtwerd en Huizinge: L.W. La gendijk, kandidaat te Dordrecht; te Wapenveld (toez.): P.J. Visser te Har derwijk. Bedankt: voor Midwolda c.a.: mevr. EJ. de Ridder te Wartengafie: GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Rottevalle: J. P. van den Hout, kand. te Amsterdam die dit be roep heeft aangenomen; te Rotter- dam-Delfshaven (part-time): mevr. A. Toornstra, kandidaat te Amersfoort die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Maarssen: B. Aal- berste Epe; naar 's-Gravenzande: J.G. Arensman te Haren (Gr.); naar Berkel en Rodenrijs: mevr. drs. J-. Kclkman te Surhuisterveen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Ommen: P.L. Voorberg te Rouveen; te Hardenberg-Oost (tweede pred.plaats): R. ter Beek te Langerak en Gorinchem; te Droge- ham en te Ulrum: R. Kuipers, kandi daat te's-Gravenhage. Bedankt: voor Hasselt: P. Groenen- berg te Amersfoort-West. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sleeuwijk i.c.m. Gorin chem: J. Dekker, kandidaat te Nun- speet. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Hoogeveen (2e pred.plaats): C. van Atten te Aals meer en dr. B. Loonstra te Oud-Beij- erland. Bedankt: voor Drogeham: J. Plantin- ga te Groningen. HET WEER ROB GROENLAND Warm maar instabiel Het scheidingsfront waarachter de aanzienlijk warmere lucht moet gaan binnenstromen, lag gisteren overdag vrijwel stil van Noord-Hol land naar Utrecht. Ten noorden van deze grens bleef de tempera tuur steken bij 8-10 graden, onder invloed van een kille zuidoosten wind. Ten zuiden van het front werd de invloed van de naderende warmte al enigszins merkbaar. On danks al het vocht en de zware be wolking bracht een lauwe zuiden wind het kwik in Haarlem en Lei den op 12-13 graden. Verder naar het zuiden begon boven België en noord-Frankrijk het wolkendeken te breken, met alle gevolgen voor de temperatuur. Vandaag ontplooit zich een warme zuidelijke stroming over een breed gebied van Frankrijk naar onze contreien. Deze middag raken we geheel in de warme sector van een Ierse depressie, waarin zich vochti ge, warme luchtmassa's verzame len. Bij flink wat zon kan de lucht temperatuur in het zuiden van Ne derland voor het eerst dit jaar tot 20 graden of hoger oplopen. De verwachte maxima voor onze regio achter de duinen zijn 17-19 gra den, zowel voor deze middag als morgenmiddag. De vlagerige zui denwind 4-6 beaufort kan morgen in de loop van de dag ietsje door- ruimen naar het zuidwesten. Spe ciaal aan het strand kan het door deze subtiele windruimmg stevig afkoelen, doch voldoende ver in het achterland blijft het aange- Morgen aan het eind van de mid dag of in de loop van de avond kan het spannend worden als een kou- frontje vanuit het westen de Neder landse kustlijn nadert. De buien kans neemt tijdelijk toe met moge lijk een onweersklap, waarna in de nacht van woensdag op donderdag koelere lucht binnenstroomt. Toch lijkt de atmosfeer op donderdag al aan een herstel te beginnen. Op nieuw ontstaat er in de bovenlucht een vrij diepe trog van onze omge ving naar Spanje. Met zuidwestelij ke tot zuidelijke winden kan op vrij dag weer wat warmere lucht gaan toestromen, doch ook dan blijft de atmosfeer te instabiel om het droogte houden. In dergelijke weersituaties zijn grote verrassin gen in de vorm van plotseling op- poppende onweershaarden niet on denkbaar. De kans hierop is in dit jaargetijde verder landinwaarts aanzienlijk groter dan in onze re gio, die te dicht aan de koude Noordzee ligt. Het ziet er naar uit dat het weekeinde droog, zonnig en warm lenteweer gaat brengen! HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en in Ierland, Schotland en Wales enkele buien. Mid- dagtemperatuur in Schot land. Ierland en Wales rond 12 graden, in Enge land vandaag rond 17 gra den, morgen iets lager. België en Luxemburg: Vrij zonnig en droog. Mor gen aan het eind van de dag kans op een lokale re gen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur van 18 graden in Vlaanderen tot Vrij zonnig, maar morgen vooral in Bretagne en Nor- mandië wolkenvelden. Morgen later op de dag kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van daag van 16 graden aan de Kanaalkust en 23 graden elders; morgen in de wes telijke helft iets lagere temperaturen. Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenvelden en enkele bui en, vandaag mogelijk met onweer. Koe ler weer, met vanmiddag temperaturen van 15 graden aan de Costa Verde tot dicht bij 20 graden in de Algarve. Ma deira: Woleknvelden en droog. Maxi mumtemperatuur vandaag ongeveer 21 graden, morgen iets lager. Zwitserland: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 21 graden. i het c r nog v kenvelden. Verder perioden i Vrijwel overal droog. Maximumtempera tuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijk bewolkt en van daag in het noordwesten, morgen ook el ders, enkele regenbuien, mogelijk met onweer. Maxima uiteenlopend van 16 graden aan de Golf van Biskaje tot 23 graden in het zuiden en zuidoosten van Spanje; morgen vooral op de Spaanse hoogvlakte iets lagere temperaturen. Ca narische Eilanden: Perioden met zon, aan de noordzijde van de eilanden ook wolkenvelden. Middagtemperatuur op de zuidstranden ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: In het noorden enkele wolken velden en morgen een kans op een bui. Verder zuidwaarts perioden met zon en droog. Maximumtemperatuur aan de stranden tussen 20 en 24 graden. Tune sië: Vrij zonnig en droog. Middagtempe ratuur rond 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag zonnig, morgen vooral in de westelijxe helft meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 20 en 24 graden, morgen vooral in de westelijke departe menten enkele graden lager. Mallorca enlbiza: Vandaag zonnig, morgen geleidelijk meer wolkenvelden maar waarschijnlijk nog geen buien. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen de 20 en 24 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Maxima op het Griekse vasteland rond de 22 gra den, op de meeste eilanden, inclusief Kreta, iets lager. Duitsland: Vandaag noord van de £lbe nog geruime tijd bewolkt en mogelijk wat regen. Ove- Morgen perioden met zon, in de avond kleine kans op een regen- of c bui. Middagtemperatuur vandaag rond 12, morgen circa 16 graden. WOENSDAG 21 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.28 Zon onder 20.4480^98 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.54enl6.11 Laag water 23.55 en 11.55 Weerrapporten 19 apr 20 u Rotterdam Twenthe Vhssmgen Bordeaux Brussel Cyprus htbew. nw8 12 nno4 25 17

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14