Leiden Zorg over miljoenen Augustinus na honderd jaar weer terug bij af Excelsior eert uitvinder Vinkoline WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN GOED VOOR UW LENING 12 D1N5DAG 20 APRIL 199397113 Traplift A C De gemeente wist I 3 er geen raad mee, maar dankzij de VARA kwam de traplift van een Warmondse bij een ge handicapte terecht Afstraffing op fietspad leiden Op het fietspad langs de Dr. Lelielaan had gisteravond een merkwaardige strubbeling plaats. Een voorbijfietsende man sloeg een 16-jarige Leidse jongen een blauw oog. De man had gezien dat de jongen even tevoren twee andere fietsers bij het inhalen had laten schrikken door 'boe' te roepen. Blijkbaarvond hij het nodig de jongen daarvoor ter plekke te straffen. Oplichting met statiegeldbon leiden Een 15-jarige Leidse jongen heeft gistermiddag gepro beerd een supermarkt in winkelcentrum Stevensbloem op te lichten. Hij had geknoeid met een statiegeldbonnetje. Van 0,15 cent had hij 8,15 gulden gemaakt. Een alerte caissière merkte de fout op. 50-pIussers op rijherhaling leiden» Het is geen nieuw rijexamen. Maar 50-plussers kunnen binnenkort bij de stichting Broem een rijvaardigheidsritje in de auto wagen, waarbij de oudere automobilist(e) van een gediplo meerd rij-instructeur adviezen krijgt over de rijstijl. Het initiatief tot deze actie is genomen door Veilig Verkeer Nederland. Voor meer informatie: 071-894051. Eind mei geen koopavond in Leiden leiden» De stichting Ondernemers in Leiden (SOL) roept haar le den, winkeliers en ondernemers, op de koopavond op donder dag 20 mei, Hemelvaartdag, niet te verplaatsen naar een dag la ter. „Zo'n verplaatsing haalt in Leiden toch zelden wat uit Al leen de levensmiddelenbranche zal open zijn", verwacht T. Na gel van SOL. De gemeente heeft voor de komende feestdagen de sluitingstijden vastgesteld. Op koninginnedag (30 mei) zijn de winkels dichten op bevrijdingsdag (5 mei) gewoon open. voor met visie- OPSTAPCURSUS HAVO-HBO 1-18'juni 1993 2e INFORMATIEBIJEENKOMST da 22 april 1993,19.30 uur gebouw Laboratoriumonderwijs Leidsedreef 5, Leiderdorp Stickling Educatieve Activiteiten tel. 01720-32221, Studie naar woningbouw in 24 polders leiden hans koenekoop Liefst 24 polders in de directe omgeving van Leiden worden de komende maanden onder de loep genomen in een milieu ef fecten studie (MES). Uit deze studie wordt duidelijk wat de gevolgen zijn voor het milieu bij bebouwing van de polders. Naast de bekende polders uit de structuurvisie wordt ook een aantal alternatieven bekeken, zoals de polders Elsgeest en Hoogeweg bij Voorhout, de pol ders langs het spoor ten westen van Alphen aan den Rijn, een polder ten westen van Nieuw- Vennep en het kassengebied ten noorden van Roelofarends- veen. De MES is een hulpmiddel voor de gemeenteraden in de Leidse regio. Zij moeten dit jaar bepalen waar na de eeuwwisse ling ruimte is voor woningbouw en bedrijfsvestiging. De MES geeft aan welke schade dat toe brengt aan natuur en land schap. Sommige polders heb ben een rijkere flora en fauna dan andere. In de structuurvisie is een eerste selectie gemaakt uit de polders. Dat is gedaan door de wethouders ruimtelijke orde ning van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Alke made, Warmond en Zoeterwou- de. Uit de behandelingen in de gemeenteraden is gebleken dat een voorkeur bestaat voor wo ningbouw op het vliegkamp Valkenburg. Bebouwing van de polders is nog omstreden. De MES poogt de keuze voor de gemeenteraden straks ge makkelijker te maken. Een ex tern adviebureau mag de MES uitvoeren. De gemeenten Lei den en Oegstgeest draaien op voor de kosten, ongeveer hon derdduizend gulden. Eind juli moet de MES Waar zijn. leiden Actief is hij al een tijdje niet meer: erelid Arie de Vink van de Leidse gymnastiekvereniging Excelsior. Maar een huldiging was wel op zijn plaats, vond Ex celsior. De Vink is per slot van rekening zestig jaar lid van de vereniging en dat is een unicum. De naam van de jubilaris zal nog lang voortleven bij de Leidse gymnastiekers. Die is verbonden aan de door hem ontworpen mi ni-trampoline: de Vinkoline. De Vink ontworp die omdat de ge wone trampoline te licht was voor het herenrurnen. Pogingen om het ontwerp te verkopen aan fabrikanten van gymtoestellen mislukten echter. De Vinkoline staat alleen bij Excelsior. Omdat De Vink alles al had - het ere-lidmaatschap, de zilveren speld van de vereniging en een koninklijke onderscheiding- werd de huldiging gisteravond op de jaarlijkse ledenvergadering bescheiden gehouden. De jubila ris ontving een plaquette van voorzitter Harm Laarhoven. FOTO HENK BOUWMAN Studentenvereniging springlevend na moeilijke jaren leiden evelyne lammerping Het eeuwboek ligt al bij de bin der en de eeuwfeestcommissie heeft het programma rond. LWJ Augustinus viert feest. De Leidse studentenvereniging be staat honderd jaar. Naast de feesten voor de leden zijn er tal van activiteiten die voor ieder een bedoeld zijn. Dat de vereniging zo groot in ledenaantal zou worden en het eeuwfeest zo groots zou vieren, had de oprichter van Augusti nus honderd jaar geleden vast niet gedacht. Op 3 mei 1893 richtte P.J.M. Aalberse de Rooms Katholieke Studenten Vereniging (RKSV) op. Achttien leden telde de vereniging. Aan leiding was het jubileum van paus Leo de XIII. Aalberse was van mening dat de studenten daar iets aan moesten doen. Dat lukte. Een paar maanden later werd een bestuur be noemd waardoor Augustinus een echte vereniging werd. Pas in 1910 kwam de eerste vrouw bij de studentenvereniging: Ida Langezaal. Vier jaar later werd zij al in het bestuur gekozen. Aalberse was van mening dat er behoefte was aan een geeste lijk leider voor studenten. Elke katholieke vereniging - en dus ook Augustinus - kon rekenen op het ongevraagd bezoek van een moderator, die als raads man in een vereniging fungeer de. Hij was bij elke bijeenkomst aanwezig en beschikte over het vetorecht. De bisschop be noemde de moderator. Gescheiden De laatste moderator was prof. dr. H.L.M. van Rooijen. Hij werd in 1938 aangesteld en hield er twintig jaar later mee op. Hij vond dat geestelijk leven en stu dentenzaken zoveel mogelijk gescheiden moesten worden. In 1958 kwam er een katholieke studentenparochie en verdween de moderator. In 1960 verhuis de de parochie naar Rapenburg 102 en daarmee was de schei ding van kerk en studentenver eniging ook letterlijk een feit. In het midden van de jaren zestig zat Augustinus aan zijn top. De vereniging telde 1316 leden. Het katholicisme speelde niet meer zo'n grote rol en de Een groepsfoto die werd gemaakt op het eerste lustrum in 1898. Uiterst links de oprichter van Augustinus, PJ.M. Aalberse. Programma eeuwfeest Augustinus Verschillende evenementen die worden gehou den ter gelegenheid van het eeuwfeest van de studentenvereniging Augustinus zijn voor ieder een toegankelijk. Een greep uit het programma: 30 april: optreden van Tröckener Kecks in het Van der Werfpark. Voorprogramma begint om 20.00 uur. 4 mei: opvoering van het Requim van Mozart in de Hooglandse kerk door 'Het Orkest' uit Am sterdam en het Nederlands Theaterkoor. Aan vang: 19.45 uur. Kaartverkoop op maandag, dinsdag en donderdag van 17.00 tot 19.00 uur bij Augustinus op het Rapenburg 24. 12 mei: straattheaterconcours met zes groepen die hun act twee keer uitvoeren. Een jury beoor deelt de uitvoeringen en deelt geldprijzen uit 13 mei: de scheiding van Figaro, geregisseerd door Jaap Metzlar, wordt woensdag 12 en don derdag 13 mei in de Stadsgehoorzaal op de planken gebracht door de Augustijnen. Het stuk werd in 1936 door de Kroaat Odöti von Horvath geschreven en gaat over de omwenteling in het land van Figaro. Kaartverkoop op maandag, dinsdag en donderdag van 17,00 tot 19.00 uur bij Augustinus. club werd steeds opener. In discussie over openheid oplaai- 1971 werd de naam: Leidse Ver- de verloor Augustinus veel le- eniging voor Studerenden. Zon- den. Een groep splitste zich in der de K van katholiek. 1978 af en richtte Quintus op. Toen in de jaren zeventig de Augustinus was té open. Een jaar later veranderde Augusti nus de statuten en de vereni ging werd omgedoopt tot Leidse Vereniging Voor Jongeren. De ledenaanwas daalde. Veel studenten wilden niet tussen de leren jasjes zitten. Niet-studen- ten hadden niet veel aan Augus tinus, waar ze maar twee maal per week terecht konden en niet in de weekeinden. De maat schappijkritische jongerenvere niging sloeg niet meer aan gin jaren tachtig werd het we beleid stukje voor stukje te ruggedraaid, want Augustinus kon het Financieel niet meer bolwerken. In 1983 telde de ver eniging nog maar 550 leden. Vandaag de dag telt Augusti nus zo'n 1300 leden, dat zijn er 1282 meer dan bij de oprich ting. S. de Rooij, oud-student en tijdens zijn studie lid van Au gustinus, heeft het eeuwboek geschreven. Hij kwam in de ja ren tachtig bij Augustinus toen hij geschiedenis studeerde. Het eeuwboek is vanaf 1 mei. te koop bij de vereniging. Affaire 1 d Het college van be- I O stuur van de univer siteit verdedigde gister avond zijn beleid in de af- ,faire-Sylvius Vernielingen /i -7 Telefooncellen, I abri's en bankjes in de kerkdorpen Oud Ade en Rijpwetering worden veel vaker vernield dan el ders Wethouder T. van Rij (PvdA) maakt zich zorgen. De door minister Maij-Weggen toegezegde bijdrage van 80 mil joen gulden voor de bouw van tunnels onder het Sta tionsplein is nog steeds niet binnen. Het geld zou al in fe bruari op de Leidse rekening worden gestort. Woordvoer ders van de NS roepen al weken dat de bezuiniging van 7,5 miljoen gulden op de nieuwbouw van het station mo gelijk is. Maar het werk aan de nieuwe glazen stationshal en de brede passantentunnel ligt al maanden stil. leiden hans koenekoop Leiden moet zich maar geen zorgen maken. Het komt alle maal goed met het nieuwe sta tion en de subsidies voor de tunnels. Het zijn puur admini stratieve beslommeringen die steeds voor uitstel zorgen. Met deze woorden proberen de Ne derlandse Spoorwegen en het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, de twee belangrijkste geldschieters van het omvang rijke stationsproject, de ge meente Leiden gerust te stellen. Wethouder T. van Rij (PvdA- /stadsvernieuwing) is nog niet in paniek, maar heeft wel zorg: „Ik hou me maar vast aan die toezeggingen en sussende woorden. Daarom gaan wij ook gewoon door met ons werk. De voorbereidingen voor het bou wen van de tunnels zijn in volle Banken geven baangaranties Twaalf tot vijftien banen heb ben verschillende banken in de regio beschikbaar gesteld voor buitenlandse vrouwen, die de opleiding tot baliemedewerk ster van de Suze Baartschool met succes afronden. Het is voor het eerst, dat de school een baangarantie los krijgt voor de start van een cursus, vertelt woordvoerster C. Bos. De Suze Baartschool houdt morgen, woensdag 21 april, een informatieochtend over de cur sus voor buitenlandse vrouwen. De deelneemsters worden op geleid tot baliemedewerksters bij banken. ABN/AMRO, ING, Rabo en VSB hebben de garan tie gegeven dat alle cursisten die slagen een baan krijgen. De banken spelen in op de toekomst, legt woordvoerster Bos van de Suze Baartschool uit. ,Ze zijn volgens hun CAO verplicht een bepaald aantal al lochtonen in dienst te hebben en omdat wij ze opleiden, geven ze ons baangaranties." Diploma's Voor de cursus is minimaal MAVO-niveau vereist. Dat hoeft niet de MAVO in Nederland te zijn. Diploma's van vergelijkba re opleidingen in het buiten land zijn ook voldoende om aan de cursus te mogen deelnemen. Zestien vrouwen kunnen meedoen. Als zij alle zestien sla gen, kunnen zij ook allemaal aan de slag, zegt Bos. „Want de banken hebben ons voor iedere geslaagde deelneemster een baan beloofd." Dat Leiden daarbij risico's neemt, geeft Van Rij zonder omhaal toe: „Stel dat om wat voor reden dan ook die rijksbij drage er nooit komt, dan heeft Leiden vele miljoenen guldens aan niets uitgegeven." Toch riskeert de gemeente Lei den die strop. Het stationspro ject is te belangrijk om op de lange baan te schuiven. De nieuwe entreehal en het auto vrije plein ervoor moeten het vi sitekaartje van de stad worden. De metamorfose zal een einde maken aan de huidige verkeers chaos op het plein. Voor meer dan honderd mil joen gulden wordt momenteel verbouwd aan perrons en rails. Terwijl dat werk stug doorgaat, ligt de bouw van de nieuwe en treehal stil. De NS ontdekte begin dit jaar een tekort van 7,5 miljoen op de begroting van 30 miljoen. Het aanleggen van de riolering en het heiwerk bleken veel duurder dan verwacht. De rekenmees ters van de NS hebben inmid dels een nieuwe sluitende be groting klaar. Maar zij laten over de bezuinigingen alleen los, dat er niet is gesneden in de 'vitale functies'. De stalen bui- zenconstrucie en glazen spie gelwanden blijven dus blikvan ger. Ook wethouder Van Rij kent de bezuinigingen niet. „Wat ik heb gehoord is dat er waar schijnlijk minder roltrappen ko men." Hem rest weinig anders dan lijdzaam wachten. Totdat de top van de Spoorwegen de knoop doorhakt. En totdat de hoogste ambtenaren van het ministerie akkoord gaan met de subsidie. „Maar het zit ergens in de lijn", laat een persvoorlichter van het ministerie weten. Dat betekent zoveel als: heb geduld, het komt allemaal in orde. Bijeenkomsten CDA en CDJA penburg en begint om acht uur. De Leidse afdeling van het CDA houdt maandag 26 april een discussiebijeenkomst over regionale samenwerking. Spre kers zijn de Voorschotense wet houder F. ten Have en het Leid se raadslid P. Kluck. De bijeen komst begint om half negen in 't Gulden Vlies aan de Bree- straat 125. Het CDJA houdt donderdag avond een forum over rechts extremisme. Negeren of accep teren? Over die vraag buigen zich de Tweede Kamerleden Mulder (CDA), Dijkstal (WD) en de politicoloog Breedveld. Het forum heeft plaats in het Academiegebouw aan het Ra- PvdA valt Van Bochove aan willen deelnemen, moeten eerst een korte taal- en algemene ontwikkelingtest maken. Tot nu toe hebben al 35 vrouwen inte resse getoond voor de cursus, die eind augustus van start gaat. De opleiding duurt tien maan den, gevolgd door een stage van een half jaar. Drie dagen per week is er les en per week wordt voor ongeveer tien uur huis werk opgegeven. Lestijden en vakanties zijn aangepast aan die van Leidse basisscholen. De informatieochtend over deze cursus begint woensdag ochtend 21 april om 9.30 in de Suze Baartschool aan de Doni- zettielaan IA. Ga bi) een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Eis duidelijkheid. Kijk hoep behandeld wordt Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente behoort tot de allerlaagste van Nederland. Oordeelt u zelf. [TiTiIiTil Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden ook nog 'es lekker dichtbij. U zit er zó! Welkom dus. Of belt u eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 Wethouder A. van Bochove (CDA) van welzijn wordt vanavond in de gemeenteraad onder vuur genomen door de PvdA. De sociaal democraten zijn verontwaardigd over het feit, dat de stichting Leef baar Zuidwest al bijna vijf maanden wacht op een subsidie van 5000 gulden. Dat geld is de stichting toegezegd in een motie van de collegepartijen CDA, PvdA en Groen Links, die al in november door de raad is aangenomen. Van Bochove zal moeten ophelderen waarom de motie nog niet is uigevoerd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13