Leiderdorp past woninghuur aan Buurtgroep Haaswijk raakt wilde haren kwijt Koudenhoorn nog steeds paradijs voor honden Regio Minder inschrijvingen voor kwart-triathlon Geen tweede container voor Club van Polen MAANDAG 19 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER, 071-161417. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK.O De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) wil af van de sterke verschillen in huur tussen vergelijk bare woningen. Door met ingang van 1 juli de ene wo ning meer meer in huur te laten stijgen dan de andere, wordt gepoogd de soms merkwaardige prijsverschillen stapgewijs op te heffen. leiderdorp roy k De AWL heeft geconstateerd dat er wat betreft huurprijzen nogal grote verschillen bestaan tussen woningen die precies op elkaar lijken. Dit is te wijten aan ver schillende subsidieregelingen van het Rijk. Woningcomplexen die zijn gebouwd met veel sub sidie hebben een lagere huur prijs dan complexen die zijn neergezet met minder over heidsbijdrage. Hierdoor zijn voor huurders moeilijk te begrijpen prijsver schillen ontstaan. Voor de ene driekamer-flat moet bijvoor beeld 400 gulden per maand worden neergeteld, terwijl om de hoek een bijna gelijke wo ning staat van 600 gulden per maand. De mogelijkheid om verschil lende huurverhogingen op te leggen is een uitvloeisel van maatregelen van staatssecreata- ris Heerma. Die geeft woning bouwverenigingen per 1 juli van dit jaar de mogelijkheid om een eigen huurbeleid te voeren. Dit betekent dat de huurprij zen niet meer automatisch met 5,5 procent stijgen. Vanaf deze zomer kan de huurverhoging per complex worden ingevuld, als de grens van zes procent maar niet wordt overschreden. Om te voorkomen dat alle wo ningbouwverenigingen afzien van huurverhoging, wordt ge lijktijdig de rijkssubsidie met ruim vijf procent per jaar afge bouwd. De huren van de Leiderdorp- se woningbouwvereniging stij gen per 1 juli met gemiddeld 5,46 procent. De laagste huur verhoging bedraagt 4,75 pro cent. Dit percentage geldt voor de acht patio's aan de Langen- dykdreef. Het duurst uit zijn be woners van het complex Nie- vaartpad/ Kloosterhof en de Tochten. Voor deze 49 wonin gen geldt een huurverhoging van zes procent. Het overgrote deel van de wo ningen krijgt een huurverho ging van 5,5 procent. Daarmee stijgt de huuropbrengst in 1993 met bijna acht ton. In totaal Golfbaan vrijwel zeker voorschoten Initiatiefnemer Bram van der Velden wil de aan leg van een negen holes golfbaan bij zwembad Het Wedde in Voorschoten doorzetten JVlet de aanmeldingen gaat het volgens hem voorspoedig, al zijn het er nog niet genoeg. Tot dusver heb ben ruim 220 mensen zich bij Van der Velden ingeschreven. „Als ik er nog een stel bij heb, begin ik met de aanleg." Van der Vel den benadrukt dat hij een traditionele negen holes golfbaan wil Braderie in Voorschoten voorschoten In winkelcentrum Hofland in Voorschoten wordt zaterdag 24 april een braderie gehouden. Er staan meer dan twintig kramen met verschillende koopwaren. De braderie duurt van 10-17 uur. ontvangt de AWL dan zo'n 16,2 miljoen gulden aan huur. Volgens directeur G. Duiven voorden van de AWL ontstaan geen problemen door de maat regelen van Heerma. „Wij zijn blij met de mogelijkheid om verschillende huurverhogingen op te kunnen leggen." Nogal een ander geluid als dat van zijn Leidse collega's. Die klagen steen en been over de maatregelen van het minis terie. Duivenvoorden kan daar voor begrip opbrengen. „De Leidse woningbouwverenigin gen staan er financieel een stuk slechter voor dan wij. Voor hen is met name de lagere rijkssub sidie een probleem." Bij de AWL wordt dan ook niet overwegen om in navolging van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) onderscheid te maken in onderhoud aan wo ningen. De Leidse WBL wil ou de woningen die door hun lage huur toch gewild zijn zo min mogelijk onderhoudsbeurten geven. Dure woningen daaren tegen worden ingrijpend opge knapt om er een nog hogere huur voor te kunnen vangen. Volgens Duivenvoorden zijn zulke maatregelen niet aan de orde in Leiderdorp. „Wij zijn fi nancieel gezond en kunnen al onze woningen prima onder houden." VRIJE TIJD Zonnebloem De Zonnebloemafdelingen Voorhout en Warmond gaan tussen maandag 19 en vrijdag 23 april naarstig op zoek naar nieuwe ondersteunende leden. De vereniging die zich inzet voor langdurig zieken, gehandi capten en hulpbehoevende ou deren, stuurt eerst brieven rond en belt vervolgens niet-leden op. De vereniging hoopt hier door op een forse stijging van het ledenbestand. miep de graaff Hoe ouder, hoe milder. Een beetje gesetteld is ze in die tien jaar wel geworden, de Buurt groep Haaswijk. De boel loopt, alle bestuursleden hebben hun vastomlijnde taken, de Buurt groep heeft haar bestaansrecht meer dan bewezen, is tevreden en wil geen vingers meer ophef fen. Vielen er een paar jaar gele den nog wel eens boze woorden tussen de Buurtgroep en de Vereniging die beiden de Oegst- geester nieuwbouwwijk verte genwoordigen, vandaag de dag tonen Buurtgroep-voorzitter Maarten Noort en penning meester Rene Louter zich ui terst gelaten over het gespreks onderwerp. Ooit stond er een bemidde laar op, PPR-raadslid G. van Ei sen, om beide wijkgerichte clubs aan elkaar te smeden. En zelfs werd gesproken over het instellen van een 'Commissie van leden', maar niets mocht baten. Anno 1993 zeggen Noort en Louter dat er geen enkele re den is voor een fusie. Noort ontkent dat de Buurt groep en de Vereniging in el- kaars vaarwater zouden zitten. „Wij zijn een puur op activitei ten gerichte club en de Vereni ging is een actiegroep; richt zich op contacten met de gemeente en behartigt belangen van be woners. We hebben ons nooit met het werk van de Vereniging bemoeid. Hooguit hebben we ons ooit uitgelaten over de vol gens ons dringend noodzakelij ke brug naar het nieuwe recrea tiegebied de Klinkenberger pias." Laten we het erop houden dat, nu Haaswijk voltooid is, de Buurtgroep niet meer met wo ningen bezig hoeft te zijn, maar leuke dingen voor de mensen kan organiseren. Alle huizen zijn afgebouwd, de scholen zijn er: er valt niet zoveel actie meer Verwisseling van beide clubs is af en toe onvermijdelijk. Zo tonen kinderen bij een activiteit van de Buurtgroep niet zelden een lidmaatschapskaart van de Vereniging. Verwarrend is ook dat de SJJO activiteiten organi seert voor de Oegstgeester kin deren en jongeren, dat in tegen Het bestuur van buurtgroep Haaswijk: ouder en milder. In het midden voorzitter Maarten Noort stelling tot de Buurtgroep voor het hele dorp doet maar toeval lig ook een onderkomen in Haaswijk heeft; 't Groot Proffijt. En de buurtgroep maakt van hetzelfde multifunctionele cen trum gebruik. De Buurtgroep moet het doen met enkele duizenden guldens subsidie, sponsors en de lid maatschapsgelden. Ze is alles behalve jaloers op het eigen honk van de SJJO. „We hebben nooit probleem met het huren van de ruimte en zo'n eigen on derkomen brengt ook weer de nodige zorgen met zich mee. Nee, laat maar zo." Niet werven Bestaansrecht heeft de Buurt groep in elk geval volop. Ze. heeft na tien jaar om precies te zijn 613 leden (lees: gezinnen). Ruwweg zijn 2500 Haaswijkers lid, een derde van het totale aantal bewoners. Wervend heeft de Buurtgroep nooit opgetreden („Nieuwe bewoners horen toch al vanzelfvan ons bestaan"). Bij een gemiddelde activiteit stromen er honderden kinderen toe, met alle problemen van dien. Koploper is het pleintjes- feest met 850 deelnemers. (Al leen de jaarvergadering werd slecht bezocht!) De jaarlijkse triathlon is goed voor duizen den toeschouwers en deelne mers. Maarten Noort: „Je kunt ook ten onder gaan aan je eigen succes. Als je een creatieve mid dag organiseert en er komen 400 kinderen op af, wordt het te gek. Op zulke momenten ga je je wel afvragen of de gemeente geen beroepskracht over heeft die even steun kan verlenen. Of, inderdaad, de SJJO. Maar ach, dat balletje hebben we weieens opgegooid en vervolgens hoor je daar nooit meer wat over." „Je trekt je conclusies, het moet niet uit de hand lopen. Vandaar dat wij ook niet ingaan op verzoeken van bewoners uit andere wijken om lid te worden, met uitzondering van de toe komstige wijk Morsebel, dat pal tegen ons aan ligt. Voor de rest kunnen we er gewoon niet aan beginnen. Niet dat we kinderen van buiten Haaswijk tegenhou fOTO LO£KZUYDERDUIN den bij evenementen. Dat doe je gewoon niet." Overigens zal de Buurtgroep binnen afzienbare tijd zijn 'ge zicht' verliezen. Maarten Noort houdt het na tien jaar voor ge zien. „Mijn eigen kinderen zijn omhooggeschoten. Ik vind het nu tijd worden dat ouders van kleintjes de fakkel overnemen, want zij vormen per slot van re kening onze grootste doel groep." Valt de Buurtgroep na zijn vertrek niet als een kaartenhuis in elkaar? „Welnee. Ik was wel altijd de spreekbuis - dat is on vermijdelijk als je voorzitter bent Maar inmiddels is de Buurtgroep meer dan voldoen deselfsupporting." De traditionele kwart-triathlon die Buurtgroep Haaswijk jaar lijks door Oegstgeest laat 'den deren' heeft een al even tradi tionele wijze van inschrijven. Doorgaans staan lange rijen wachtenden voor multifunctio neel centrum 't Groot Proffijt in de hoop een startnummer te kunnen bemachtigen. Afgelo pen zaterdag was het plein van het winkelcentrum in Haaswijk echter leeg en verlaten. Deels kwam dat omdat de belangstel ling voor het sportevenement dit keer wat minder is: het zwemonderdeel is bij gebrek aan goed zwemwater geschrapt en de kwart-triathlon heet nu 'run-bike-run Dat leWKl vol gens de organisatie ook nieuwe gezichten op. „Niet iedereen houdt nu eenmaal van zwem men. Fietsen en lopen doe je wat gemakkelijker". Dat er geen lange rij wachten den stond, kwam echter ook omdat de organisatie iedereen meteen 't Groot Proffijt liet bin nenkomen. In totaal schreven bijna 200 liefhebbers /ich m voor de 'run-bike-run', die zich Op 29 augustus afspeelt >np veer de helft daarvan woont in Oegstgeest. Sportievelingen kunnen zich nog melden: er zijn 275 plaatsen te vergeven. voorschoten Ze krijgt er zo langzamerhand een 'sik' van. „Wij doen zulk goed werk, maar als we de ge meente iets vragen, krijgen we nul op rekest." De Voorscho- tense G. van der Wal vindt dat haar Club van Polen onrecht wordt aangedaan. Voor het plaatsen van een extra contai ner krijgen de vrijwilligers geen toestemming. De extra container is nodig voor de op slag van kleding, medicijnen, meubiliar en andere goederen die zijn bestemd voor Polen. De club van Polen beschikt al over één container van on geveer 12 bij 2.5 meter. De ko los stond eerst bij sporthal De Vliethorst, maar moest verhui zen vanwege de opbouw van de kennis. De gemeente heeft de Club van Poten een nieuwe, weer tijdelijke, plek aangebo den achter het gebouw van Hulshoff aan de Veurseweg. De verhuizing was volgens de Club van Polen een goede gelegenheid voor het plaatsen van een tweede container, maar de gemeente wil daar voor geen toestemming geven. Zij wil voorkomen (M <l« Op slag van spullen, wat nu regio naal gebeurt, zich centreert in Voorschoten. „We vinden dat we ze al genoeg helpen door mee te denken over een ande re locatie voor de huidige con tainer," aldus een woordvoer der. Voor de Club van Polen be tekent het een enorme dom per. De huizen van de vrijwilli gers van de club puilen uit. ,Als er mensen op het ge meentehuis komen met dt vraag waar ze met hun over tollige naar spullen naar toe moeten, weten ze ons wél te vinden. Ga maar naar de fami lie Van der Wal, zeggen ze dan. En wij onze woningen maar volproppen." Verder staan tot in Zoeter- meer en Delft de Ülgyl IS dozen en de tweedehands zie kenhuisbedden oppakp Het liefst wil de Club van Po len een eigen vaste ruimte. Maar de gemeente ziet geen mogelijkheden. Van der Wal ziet in dat ze de gemeente ner gens toe kan verplichten. „Maar warmte en nadgWH king kun je toch wel verwach ten?" GELIEVE NIET BUITEN DE PADEN TE TREDEN EN GERUCHT TE MAKEN TUDENS HET BROEDSEIZOEN VAN 15 MAART TOT 15 JULI atiegebied ligt weer sinds een week of twee de varende surf- school. „Natuurlijk zorgt die in het hoogseizoen voor de nodige drukte, maar overlast? Nou nee, dat zou ik niet durven beweren. Het is hier tenslotte een recrea tiepias. Tussen dat gedeelte en het stille gedeelte staan palen in het water met planken er tussen dus surfers kunnen er niet zo- Weidevogels Wie wel hinder hebben van mensen zijn de weidevogels in de Zwanburgerpolder aan de overkant van Koudenhoorn. Vooral kievieten, maar ook ture luurs, grutto's en scholeksters broeden in deze tijd in die pol der. „De rust wordt hier het meest verstoord door vissers", zegt Leen van der Berg, mole naar op de Zwanburgermolen en broer van Wim. „Die vissers komen hier 's morgens vroeg, om een uur of vier met hun bootjes naar toe. Ze lopen dan over de dijk om in de binnen- sloot te gaan vissen en verjagen dan de vogels van hun nesten. Die komen pas weer terug als de mensen weer weg zijn, soms zo'n vier, vijf uur later. De eie ren zijn dan - in deze tijd van Een grote zwarte kraai speelt met een veldmuisje, een fazan tenpaartje scharrelt tussen de struiken en een haasje huppelt over het pad. Het beestje gaat rustig zitten en poetst zijn snuitje met zijn voorpootjes. Het is half zeven 's avonds en het is stil in het gebied. Er klinkt alleen het geluid van een over vliegende zilveren vogel. Koudenhoorn, het natuur- en recreatiegebied van Warmond. Nu is het er nog rustig maar over een maand of twee zijn er weer dagen dat het eiland soms wél 5000 bezoekers telt. Wande laars, fietsers, surfers, zwem mers, zonaanbidders, natuur liefhebbers en...honden. En die dieren mogen er in de zomer juist helemaal niet komen. Wim van der Berg is bijna da gelijks op het eiland Kouden hoorn te vinden. Hij beheert daar zo'n beetje het weidege bied. Er staat een stal en er lo pen op dit moment drie Fjorde- paarden, een pony en een geit rond. Van der Berg is een na tuurmens, geboren en opge groeid bij de Zwanburgermolen in de gelijknamige polder die op een steenworp afstand van Kou denhoorn ligt. Als de drukte van zijn dagelijkse werkzaamheden, bij Flora in Rijnsburg, hem even te veel wordt trekt hij zich terug bij de paarden. Verzoek Pal aan de weidegrond grenst het stiltegebied. Bij de toegang staat een bord met een verzoek: 'Gelieve niet buiten de paden te treden en geen gerucht te ma ken tijdens het broedseizoen van 15 maart tot 15 juli'. „Hier kun je alleen naar binnen via een toegangshek", zegt Van der Berg. „Honden zijn hier hele maal niet toegestaan, ook niet in de winter en ook niet aange lijnd. Maar er zijn dagen dat er tientallen bezoekers mét - niet aangelijnde - honden rond lo pen in dit gebied." En dat begrijpt Van der Berg eigenlijk niet. Of eigenlijk be grijpt hij het wel, het is gewoon een heerlijke plek. Voor de mens om even rustig te lopen en voor het dier om tussen bo men en struiken te snuffelen en soms even lekker achter een haas of fazant aan te jagen. En dat verstoort wel de rust in het gebied. „Eigenlijk zou de ge meente aan de andere kant van het eiland een stuk grond af moeten zetten voor de honden, er is daar plaats genoeg", vindt „De polder voor de dieren, het eiland voor de mensen." Van der Berg. „En dan kun je de mensen er ook op aanspreken dat ze daar naar toe moeten met hun dieren." Een meter of tien uit de kant, op de grens van stilte- en recre het jaar - zó afgekoeld dat het broedsel dood is." Ook daar staat een bord dat het, tussen zonsondergang en zonsopgang, verboden is de dijk te betreden in het broedseizoen en ook dót verbod wordt met voeten getre den. Leen van der Berg is er nog steeds van overtuigd dat het be ter was geweest als de polders gescheiden waren gehouden. „Het eiland helemaal voor de mensen, de polder helemaal voor de dieren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9