Leiden Plan voor fusie in welzijnswerk Rondje voor de brug Bouwplannen Noord en Zuid-West ter discussie Parkeren bij station wordt kort en duur Bouwconflict rond Sylvius escaleert MAANDAG 19 APRIL 1993 -chef *aad rietveld, 071 -161417 Paradijs 9 Recreatiegebied Kou- denhoorn in Warmond is een paradijs voor hon den. Maar die mogen er helemaal niet komen Vlaggen 1 f\ Alsle in Voorhout I U de driekleur koopt van de oranjevereniging wordt hij gratis gemon teerd. Het hele dorp moet vlaggen Kerkdorp AA Na de sluiting van I I slagerij Van de Berg telt kerkdorp Hoogmade nog twee winkels: een bakker en een supermarkt Mannen beroven gehandicapte leiden Een geestelijk en lichamelijk gehandicapte, Leidse man (39) is vrijdagavond in de omgeving van de Valkenhorst beroofd van zijn geld. De man reed op zijn aangepaste fiets toen twee mannen hem aanhielden en vroegen om een sigaret. Vervolgens werd hij bedreigd en uit zijn binnenzak werd geld gepikt: slechts enkele guldens. Daarna verdween het duo. Barman in been gestoken leiden De barman van een café aan de Morsweg is zaterdag morgen rond een uur in zijn been gestoken door een onbekend gebleven man. De messetrekker was eerder die avond betrokken bij een ruzie in het café. Vervolgens was hij verdwenen om later met vier kennissen terug te komen en de barman verschillende steekwonden in het been toe te brengen. Daarna verdween het vijftal. De barman kon na een korte behandeling in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp weer naar huis. Dief steelt dagomzet winkelier leiden Een 46-jarige winkelier is bij zijn woning aan de Kenne- dylaan beroofd van zijn dagomzet. De man liep omstreeks half elf het portiek van de flat binnen toen hij plotseling door een man werd vastgegrepen en met zijn gezicht tegen de muur ge drukt. De dader vluchtte met een plastic zak met een bedrag van ongeveer 2000 gulden. De winkelier moest zijn hoofdwond in het AZL laten hechten. Bejaarde mishandeld in woning leiden Een 72-jarige vrouw is zondagmorgen in haar woning aan de Dr. Lelylaan beroofd en mishandeld door twee mannen. De vrouw werd om vier uur uit haar bed gebeld door twee man nen, die zeiden van de politie te zijn. Toen de vrouw opendeed drukten twee gemaskerde mannen de vrouw tegen de grond en schopten en sloegen haar. Uit een boodschappentas werden en kele duizenden guldens gestolen. De vrouw is later zwaar over stuur, maar ongedeerd aangetroffen. Jaloerse man schiet op ex-vriendin leiden Een man uit De Lier is zondagmorgen rond twee uur op het Trekvaart plein aangehouden, nadat daar enkele schoten wa ren gelost. De man (32) kon het niet verkroppen dat zijn Leidse ex-vriendin een nieuwe relatie had met een 33-jarige man uit Rijswijk. Nadat de man het tweetal had bedreigd werd hij door de politie opgepakt. Op het dak van een washok werd het vuur wapen gevonden. De schutter zit nog vast. Dief springt in baggersloot leiden Twee mannen zijn op de Jan Luykenlaan betrapt bij het stelen van een autobusje. Dat gebeurde vanochtend even voor twee uur. Toen de politie arriveerde, sprong een van de twee in een baggersloot en wist te ontkomen. De ander, een 42-jarige man uit Nieuw-Vennep, is aangehouden. 'Watervriend' onderscheiden leiden Leidenaar A. van den Berg is zaterdag onderscheiden met een gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van zijn 50- jarig jubileum bij zwemvereniging De Watervrienden. De ver sierselen werden in zwembad De Zijl Uitgereikt door loco-burge meester A. van Bochove. Van den Berg is de afgelopen 50 jaar op verschillende terreinen actief geweest voor De Watervrienden. Daarbuiten was hij lid van de Leidse Sportfederatie, van de Na tionale Raad zwemdiploma's en van de commissie zwemvier- daagse Leiden. Nieuwe organisatie gaat werken met buurtwerkers Er komt wellicht een nieuwe organisatie voor stedelijk welzijnswerk. Daarin worden de huidige SKIL (Stichting Sociaal Kultureel werk in Leiden), de Stichting Welzijn en de Vrijwilligerscentrale ondergebracht. Na deze fusie wordt een deel van de medewerkers van de Stichting Welzijn in de wijken gehuisvest. Deze 'buurtwerkers' moeten bemiddelen tussen bewoners, instellingen en ge meente. soort facilitair instituut worden, dat dienstbaar is aan de wensen vanuit de diverse wijken (bin nenstad, rondom het centrum, Noord, Zuid en West). Het stedelijk welzijnsbureau krijgt een plaats in het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat. Daar komt ruimte vrij als gevolg van het vertrek van een deel van de medewer kers naar buurthuizen. De overige drie stedelijke wel zijnsorganisaties, voor maat schappelijk werk, kinderopvang en ouderenwerk, doen niet mee aan de reorganisatie. Zij hoe ven, volgens burgemeester en leiden ERNA straatsma De reorganisatie wordt voorge steld in de nota 'Naar nieuwe verhoudingen in het gemeente lijk welzijnsbeleid'. Het rapport beschrijft het gemeentelijk wel zijnsbeleid voor de komende ja- Burgemeester en wethouders willen per 1 september een for mateur aanwijzen die het sa mengaan van de drie welzijns organisaties moet voorbereiden. Per 1 januari 1994 dient de nieuwe stichting een feit te zijn. Het stedelijk bureau moet een lige school aan de Apollolaan- /Bachstraat 22 premiekoopwo ningen te bouwen voor gezin nen en nog drie vrije sectorhui zen. Aan de Korte Vliet moet een voormalige kleuterschool wijken voor 27 sociale koopwo ningen. De twee plannen in Leiden Noord betreffen de Corantijn- straat, de voormalige Petrakerk en de Kooilaan. De gemeente wil het 'stedebouwkundige gat' tussen Corantijn- en Paramari- bostraat met vijftien driekamer- huizen dichten. Bovenop Albert Heijn aan de Kooilaan moeten 25 gezinswoningen komen. Overigens heeft de grootgrutter zelf ook verbouwingsplannen. Verder moet het aangrenzende winkelplein publieksvriendelij ker worden en van de Petrakerk een moskee worden gemaakt. Bewoners van Leiden-Noord en Zuid-West kunnen dinsdag 20 en woensdag 21 april hun be zwaren tegen vijf bouwplannen in hun wijken kenbaar maken. Zuid-West is dinsdagavond om 20.00 uur als eerste aan de beurt in de aula van de Rembrandt- scholengemeenschap. De 'noorderlingen' zijn een dag la ter uitgenodigd in buurthuis De Mirt/Honken aan de Driftstraat. Voor Zuid-West draait het on der meer om dertien eengezins woningen op het terrein aan de J. Wagen aarlaan, waar nu nog een school staat. Voor de post duivenvereniging, die onderdak heeft in het schoolgebouw, is nog geen oplossing gevonden. Verder zijn er plannen om op de speelplaats van een voorma- foto wim dijkman Parkeren bij het NS-station: na de verbouwing van de stationshal is dat voltooid verleden tijd. leiden hans koenekoop Gratis parkeren in de omgeving van het sta tion wordt straks onmogelijk. De 250 par keerplaatsen achter de flat aan het Stations plein krijgen geldautomaten. Hetzelfde ge beurt op de parkeerplaatsen achter Schip- holweg en Schuttersveld. Auto's mogen maximaal vier uur parkeren, of er moet een dure dagkaart worden gekocht. Om te voorkomen dat mensen hun auto's in de nabijgelegen woonwijken neerzetten wil de gemeente het gebied voor vergun ninghouders fors uitbreiden. Nog voor het einde van dit jaar behoren de Oude Mors en de Maredijkbuurt tot parkeergebied voor vergunninghouders. Ook de bewoners van de Stationspleinflat krijgen een vergunning. Wie niet in deze wijken woont en toch zijn auto kwijt wil, moet eveneens een dure dagkaart kopen. Parkeren op het Stationsplein is over een paar jaar helemaal voorbij. De pui van de nieuwe stationshal schuift meters naar vo ren, het plein wordt wandelgebied en auto's rijden door een lange tunnel die bij de rotonde aan de kant van de Morssingel de grond induikt en op de Schipholweg weer bovenkomt. Van het parkeerplein achter de Stations flat wordt nu al druk gebruik gemaakt door bewoners, treinreizigers en klanten van wethouders, niet 'wijkgebon- den' te werken. De Stichting Ouderenwerk (SOW) moet haar werkterrein enigszins uitbreiden, vindt de gemeente. Ook gehandicapten moeten in het vervolg onder de vlag van de SOW vallen. Oude ren en gehandicapten hebben over het algemeen dezelfde soort zorg- en dienstverlening nodig, is de achterliggende re denering van B en W. Sleutelwoorden in de ge meentelijke nota zijn 'wijkge richt en probleemgericht wer ken'. Het jarenlang gevoerde 'doelgroepenbeleid' wordt daar mee overboord gegooid. De nieuwe buurtwerkers krijgen de taak van elke wijk een 'sociale kaart' samen te stellen. Uit die informatie moet blijken welke problemen in een bepaalde buurt spelen. Voor het oplossen van specifieke problemen kan vervolgens subsidie worden ver strekt. LEIDEN De afdeling Leiden van de diabetes vereniging Ne derland houdt morgen, dinsdag 20 april, een informatie-avond in gebouw 50 van het AZL. Het thema waarover E. van Vliet spreekt is 'gezond leven met diabetes'. Aanvang acht uur. leiden Rechtsomkeert maken. Dat was het enige wat er vanmorgen op zat voor de talrijke automobilisten die probeerden via de Staatsspoorbrug in de Haagweg Leiden binnen te komen. Aannemer Den Hollander uit Koudekerk aan den Rijn begon vanmorgen vroeg met het vervangen van het versleten wegdek van de brug. Dat viel veel automobilisten rauw op het dak. Borden gaven een omleidingsroute via de Churchill- laan en de Dr. Lelylaan aan, maar desondanks stond er een file voor de afgesloten brug. De brug blijft nog de hele week dicht foto wim dijkman Universiteit de dupe leiden eric jan weterings Het conflict rond de stilgelegde nieuwbouw van het Sylvius la boratorium aan de Wassenaar- seweg dreigt uit de hand te lo pen. De aannemer laat het ter rein door bewakers afgrendelen, om te voorkomen dat de op drachtgevers het karwei door andere bedrijven laten afma ken. Geruchten binnen de uni versiteit dat de bouw nog deze maand zou worden hervat, lij ken iedere grond te missen. Steeds duidelijker wordt dat de universiteit in zee is gegaan met lieden met een uiterst dubieuze achtergrond. Aannemer De Kempen heeft het recht van retentie op het ge bouw. Dat geeft hem het recht iedereen van de bouwplaats te weren die er niets te zoeken heeft. „Ik hervat de bouw pas als ik al mijn vorderingen be taald heb gekregen", zegt direc teur DeNier. Hij weigert verder te bouwen zolang zijn op drachtgever - projectontwikke laar Abs Eurospan - hem niet betaalt. Inmiddels probeert de ze in de bouwwereld om zijn slechte betalingsmoraal beruch te firma andere bedrijven (voor lopig tevergeefs) te strikken om het karwei af te maken. „En dan kan ik naar mijn centen flui ten," constateert DeNier woe dend. „Desnoods mep ik ieder een die er niets te zoeken heeft zelf van het terrein af." Ook over de houding van de universiteit is de Rijsbergse aan nemer ziedend. „Ik vind het on begrijpelijk dat de universiteit niets van zich laat horen. Ze zijn met een stelletje criminelen in zee gegaan. Dat kost ze iedere dag handenvol geld, want de universiteit staat overal garant voor." De universiteit beweert dat zij met Abs Eurospah en De Kempen niets te maken heeft, omdat zij de bouwopdracht gaf aan financieringsmaatschappij Fibomij. Die schakelde vervol gens Abs Eurospan in. Beide eenmansbedrijven blijken bij nadere beschouwing met elkaar verstrengeld. Failliet Abs Eurospan is de voortzetting van Ronsoph vastgoed, een sla pende bv. Directeur daarvan was van 1979 tot 1990 P. van Koningsveld, de huidige direc teur van Fibomij. In 1988 trad de huidige directeur toe, A. van Meijeren. In 1990 stapte Van Koningsveld op, om vorig jaar weer voor korte tijd als direc teur terug te keren. A. van Meijeren was van 3 ja nuari 1990 tot en met 29 januari 1992 failliet. Toen werd het fail lissement opgeheven wegens gebrek aan baten. Pikant detail is dat de contracten voor de bouw van het Sylvius toen al waren getekend. Naast Van Meijeren werden ook zijn archi- tectenburaeu en zijn echtgeno te failliet verklaard. Curator in het faillissement was de Dordrechtse jurist V.J. Groot. Hij kan zich de zaak nog goed herinneren. „Dat faillisse ment was een uiterst ondoor zichtig geheel. Van Meijeren werkte niet mee. We hebben hem daarvoor zelfs achter de tralies gezet en dat is een vrij uitzonderlijk dwangmiddel bij deze procedures." Als 'administrateur' van Van Meijeren presenteerde zich P. van Koningsveld. „Hij had aan vankelijk allerlei wilde plan nen", herinnert Groot zich. „Er zou geld zijn om alle schuldei sers te betalen, maar al snel liet hij niks meer van zich horen. Later sprak ik hem nog een keer. Hij kon niets doen zei hij: de boekhouding was weg." De universiteitsraad buigt zich deze week over de kwestie. De bebou wing de EIGEN WEG Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes nebben geen officiële naam. En toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bij. winkels en bedrijven. Vooral treinreizigers naar Schiphol laten hun auto soms weken staan achter de flat. Dit tot groot ongenoe gen van de ondernemers. Ook in de Mare dijkbuurt is de parkeeroverlast groot, omdat het een van de weinige plekken dicht bij het station is waar auto's gratis mogen staan. Bewoners juichen betaald parkeren dan ook toe. Aangezien de parkeerplaatsen voor het station mettertijd verdwijnen, zijn wel extra parkeerplaatsen nodig. De gemeente hoopt deze aan te leggen aan de Morssingel op het voormalige bom-terrein en op de hoek Schipholweg/Willem de Zwijgerlaan, waar een tweede parkeergarage wordt gebouwd. Herkomst leuzen nog raadsel leiden toe niet verricht. „Het probleem is net als bij graffiti. We moeten iemand op heterdaad betrappen." Over de motivatie van de daders om de vaak grievende teksten en te kens aan te brengen, tast de po litie eveneens in het duister. „Het zouden mensen uit de rechtse hoek kunnen zijn. Maar je kan ook denken aan voetbal aanhangers. Of het zijn kwajon gens die eigenlijk niet weten wat ze doen", aldus Graveland. Het is voor de politie nog on duidelijk wie achter het kalken van de hakenkruizen en racisti sche leuzen in de binnenstad zit. Tijdens het vorige weekein de werden het stadhuis en V&D besmeurd en ook twee adressen in Voorschoten. Volgens politie woordvoerder D. Graveland is duidelijk een toename van der» gelijke incidenten merkbaar, maar een aanhouding is tot nu Driessen- straat tussen de Uitersteg racht en Ves- testraat is een typisch staal tje sociale woningbouw uit de late ja ren zeventig. Dit stukje stadsvernieu wing werd neergezet op de plaats waar vroeger de Van Wijk/Zaalbergfabriek stond. Omdat één ambtenaar, N. Kroon, zich in het bijzonder in zette voor de realisatie van de nieuwbouw, kwam bij de ge meente de naam 'Kop van Kroon' in zwang, als men over dit complex sprak. Kroon legt uit hoe dat kwam: „De 86 wo ningen op deze plek vormden de eerste, nieuwe invulling van het hele Herengracht-Zijlsingel gebied. Toen net kJaar was, bleef een 'kop' over van zo n 300 vierkante meter waar 'ge mengde' bebouwing moest ko men. Een bedrijf annex show room met een stuk of acht hui zen erboven. Twee jaar gebeur de er niets omdat er geen lief hebber voor de winkelruimte werd gevonden", herinnert Kroon. Maar deze 'kop' kon niet onbebouwd blijven, vond ook Kroon. „Om braaldig- gen te voorko men, hebben we bij de afde ling volkshuis vesting van de gemeente maar /ril ren plan gemaakt. Ons voorstel was er veertien woningen te maken en aldus besloten B en W. Omdat ik er zo nadnikhriijk bij betrokken was, is de 'Kop van Kroon' verzonnen. De bouw startte in oktober 1982 en eind 1983 werd ook een bordje onthuld." Maar een onbekende sloopte het blauwe aandenken van de muur. „Dat is dui een tijd lang kwijt geweest. Maar bij de res- taurantie van een paar verpau perde panden aan de andere kant van de stad, werd het door een collega's van mij tenigge- vonden. Je begrijpt, ik heb het bord nu thuis", aldus Kroon die alleen voor de foto het bord nog eenmaal op de 'kop' bevestigde. Lomin Leefment, tel: 071 -161417 Foto. Hietco Kuipen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7