President Pakistan stuurt premier weg Vice-president Roetskoi wil niet van wijken weten Buitenland Kinderen uit het getto Overleg Midden-Oosten een week uitgesteld Los Angeles rustig na uitspraak 'zaak King' Moslims Srebrenica leggen wapens neer Özal, revolutionaire econoom, niet bang om risico's te nemen Belgische 'supergangster' voor Brusselse rechtbank MAANDAG 19 APRIL 1993 Agence France Presse Algemeen Nederlands Persbureau Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappei>|i.e Persd^nst Doden bij brand inrichting Zuid-Korea seoul Bij een brand in een psychiatrische inrichting zijn van daag in het Zuidkoreaanse Nonsan zeker 34 mensen om het le ven gekomen. Het aantal slachtoffers is zo hoog omdat veel pa tiënten aan hun bed lagen gekluisterd en veel deuren waren af gesloten, zo meldde de Zuidkoreaanse televisie. Armeense helikopter neergehaald jerevan Azerbajdzjaanse eenheden hebben zaterdag ten noord westen van de omstreden enclave Nagomo Karabach een Ar meense helikopter neergehaald. Bij het incident kwamen twaalf om het leven. Honderden doden in Afghanistan quetta Meer dan tweehonderd mensen zijn de afgelopen da gen omgekomen bij gevechten in het zuiden van Afghanistan. In de provincie Kandahar leveren troepen die loyaal zijn aan presi dent Rabbani al drie dagen slag met verzetsgroepen die het gou verneurschap van de provincie opeisen. Iraakse radarinstallatie beschoten Washington Een Amerikaans toestel heeft gisteren een raket af gevuurd op een Iraakse raket- en radarinstallatie, ten zuiden van de door de geallieerden ingestelde vliegverbodzone in het noor den van Irak. Het is niet bekend hoeveel schade is aangericht. FIS-aanhangers doden negen agenten algiers» Aanhangers van het verboden Algerijnse Islamitische Reddingsfront (FIS) hebben eind vorige week negen politie agenten gedood. De aanval vond plaats in M'sila, 250 kilometer ten oosten van de hoofdstad Algiers. los angeles hans de bruun correspondent De uitspraak van de jury in de 'Rodney King-zaak' tegen vier politieagenten in Los Angeles heeft het afgelopen weekeinde geleid tot vreugde onder vooral de zwarte bevolking. Tot onlus ten kwam het niet, in tegenstel ling tot vorig jaar april toen vrij spraak van de vier leidde tot de bloedigste rellen uit de Ameri kaanse geschiedenis. Daarbij kwamen 53 mensen om, raak ten er ruim 2.500 gewond en werd op grote schaal geplun derd en brand gesticht. Ditmaal werden twee agenten schuldig bevonden aan het mis handelen van de voor een ver keersovertreding gearresteerde zwarte automobilist Rodney King. De twee anderen werden vrijgesproken. De advocaten van de twee veroordeelde agenten noemden hun cliënten 'zondebokken'. Zij kunnen tot tien jaar cel en een boete van 250.000 dollar krij gen, maar algemeen wordt ver wacht dat zij er met hooguit twee jaar vanaf zullen komen. Rechter John Davis zal pas op 4 augustus vonnis wijzen. Als de advocaten besluiten in beroep te gaan, zou de hele zaak weer van voren af aan kunnen begin nen. cairo/jeruzalem» De vredesbesprekingen over het Midden-Oosten die morgen zouden worden hervat, zijn een week uitgesteld. Arabische di plomaten in de Tunesische hoofdstad Tunis verklaarden gisteren dat hiertoe is besloten na overleg tussen de VS en de betrokken Arabische landen. Het zijn vooral de Palestijnen die op het uitstel hebben aange drongen. Zij verlangen meer concessies van Israël voordat zij weer aan de onderhandelings tafel verschijnen. Maar Israël heeft gisteren duidelijk gemaakt dat zij daarop niet hoeven te re kenen. De vredesbesprekingen wer den afgebroken nadat Israël in december ruim vierhonderd Pa lestijnen uitwees. Die zitten nog steeds in het niemandsland tus sen Israël en Libanon. Hoge opkomst bij Italiaans referendum De opkomst gisteren op de eer ste dag van het referendum in Italië is hoog geweest. De rechtsgeldigheid van de volks stemming is daardoor nu al ver zekerd. daarvoor is een op komst van vijftig procent van de kiesgerechtigden noodzakelijk. Gisteren bracht 57,2 procent van de stemgerechtigde Italia nen een stem had uit. Vanoch tend gingen de kieslokalen om 7 uur al weer open. Het referendum is van groot belang voor de politieke toe komst van Italië. De Italianen kunnen zich uitspreken over de invoering van een vorm van dis trictenstelsel. Het gaat bij het referendum alleen om de Se naat. Maar als het wijzigings voorstel wordt aangenomen moet ook de manier waarop de andere parlementskamer wordt gekozen aangepast worden om dat het te verwarrend zou zijn om er twee kiessystemen op na te houden. Met het referendum kunnen de Italianen volgens ve len verandering brengen in het door corruptie verziekte politie ke systeem. Verwcaht wordt dat premier Amato, die heeft aangekondigd te zullen opstappen, waar schijnlijk na een parlementsde- bat donderdag zijn ontslag zal aanbieden. In plaats van concessies te doen, streek Israël de Palestij nen tegen de haren door giste ren op het wekelijkse kabinets beraad te besluiten de afgren deling van de bezette gebieden voor onbepaalde tijd te verlen gen. Voor honderdduizend Pa lestijnen betekent die maatregel dat zij niet naar hun werk in Is raël kunnen. Voor de Palestij nen is naast de ballingenkwestie de afgrendeling ook een reden de vredesbesprekingen uit te -stellen. Gemaskerde Palestijnen heb ben gisteren in de Gazastrook een Israëlische adviseur van een hulporganisatie voor Palestij nen doodgestoken. De moord is opgeëist door Rode Adelaars, een militante vleugel van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Warschau Joodse kinderen zingen tijdens de ceremonie ter ere van de onthulling van een herdenkingsteken voor kinderen uit het getto van War schau op de joodse begraafplaats in Warschau. Het was gisteren vijftig jaar geleden dat de bewoners van het getto in opstand kwamen, foto epa 'Coup-poging' in Tsjetsjeno beerd „een coup te plegen". Doedajev nam de inaatrege len nadat vakbonden demon straties hadden georganiseerd waarbij werd opgeroepen tot nieuwe verkiezingen en econo mische hervormingen. Doe dajev zei dat de vakbonden zich lieten inspireren door Roeslan Chasboelatov, voorzitter van het Russische nationale parle ment, die afkomstig is uit Tsjetsjeno-Ingoesjetië en die door Doedajev als een persoon lijke tegenstander wordt gezien. Afgevaardigden van de autono me regio Tsjetsjeno-Ingoesjetië in het zuiden van Rusland heb ben gisteren stappen gezet om president Dzjokjar Doedajev af te zetten. Doedajev ontbond za terdag het parlement, stelde een nachtelijk uitgaansverbod in en liet weten voorlopig bij decreet te zullen regeren. Het parle ment verklaarde de maatrege len van de president nietig en oordeelde dat deze had gepro- Parlement ontbonden en verkiezingen op 14 juli President Ghulam Ishaq Khan van Pakistan heeft gisteren nadat hij premier Nawaz Sharif had ontslagen en het parlement ontbonden, vervroegde verkiezingen uitgeschre ven voor 14 juli. Sharif maakte zich volgens Ishaq Khan schuldig aan corruptie en auto ritair optreden terwijl de economische toestand snel verslechterde. Sharif was sinds het najaar van 1991 premier. teerde. De president beschul- Khan de toenmalige premier digde op zijn beurt Sharif ervan Benazir Bhutto op dezelfde wij- ISLAMABAD Rtr-AFP Ishaq Khan was vooral kwaad dat zijn regering staatsbedrijven ze opzij. Sharif noemde het ont- over een toespraak van de 44- plunderde, oneerlijke inko- binden van het parlement een jarige Sharif zaterdag, waarin de mensverdeling toeliet en de na- onwettige stap en kondigde aan premier zei dat het presidentië- tionale hulpbronnen monopoli- het besluit gerechtelijk aan te le paleis tegen hem komplot- seerde. In 1990 schoof Ishaq vechten. SARAJEVO DPA-AFP-ANP In de hoofdstad Islamabad namen Pakistaanse legertroe- pen gisteren op bevel van de president strategische posities in. Militaire eenheden bezetten de gebouwen van de radio en de televisie en twee legervoer tuigen stelden zich op voor het parlementsgebouw. De span ningen tussen Ishaq Khan en Sharif waren de afgelopen tijd hoog opgelopen. Zes ministers en twee hoge adviseurs hadden de afgelopen drie weken ontslag genomen. Ze beschuldigden Sharif van autoritair optreden en een gebrek aan overleg met zijn ministersploeg. Ishaq Khan benoemde Balkh Sher Mazari, een dissident lid van Sharifs Islamitische demo cratische alliantie, tot interim premier die het land naar de verkiezingen zal leiden. De Pakistaanse president zei dat de stappen in het belang van het land en het democratische sys teem moesten worden geno men. Onder Sharifs economi sche beleid is Pakistan op de drempel van een ramp komen te staan, waarvan het mogelijk niet zal kunnen terugkeren. Buitenlandse investeringen zijn opgedroogd, privatiseringen zijn slecht georganiseerd, blin delings uitgevoerd en kwamen alleen Sharifs gunstelingen ten goede, terwijl de inflatie opliep, zei hij. Na een jaar verzet zijn de moslim-verdedi gers van Srebrenica uiteindelijk gezwicht voor de druk van de Serviërs. Gisteren slo ten de moslims en de Serviërs een be stand. Volgens de overeenkom'st zal de stad worden gedemilitariseerd en worden de Verenigde Naties verantwoordelijk voor herstel van de openbare orde. Het bestand bepaalt verder dat gewonden en burgers mogen worden geëvacueerd en dat Canadese VN-militairen in Srebrenica mogen worden gestationeerd. Er zijn op dit moment al 130 Canadese blauwhelmen in de stad. Franse en Britse helikopters zijn inmid dels begonnen met de evacuatie van de eer ste zieken en gewonden naar Tuzla. Er is overeengekomen dat vijfhonderd van de zwaarste gevallen door de lucht mogen worden geëvacueerd, voor een begin zou worden gemaakt met de evacuatie van allen die wensen te vertrekken. De inkt van de overeenkomst was overi gens nog niet droog of de verdédigers van Srebrenica verklaarden dat zij er niet over dachten hun wapens af te geven. De Bosni sche Servische leider Karadzic beklemtoon de dat de verdedigers van de stad vrij zou den zijn Srebrenica als burgers te verlaten, zodra zij hun wapens zouden hebben over gedragen aan de VN. Karadzic heeft beloofd het akkoord te res pecteren, maar reageerde uiterst verbolgen op het besluit van de Veiligheidsraad van de VN de sancties tegen Servië aan te scherp en. De nieuwe sancties gaan volgende week in. Wat ze precies inhouden is niet bekend gemaakt. Maar verwacht wordt dat bezittin gen van Servië en Montenegro (tezamen Klein-Joegoslavië) in beslag mogen worden genomen en dat de controle op de in- en uitvoer naar Servië via de Donau zal wor den verscherpt. De Franse premier Balladur heeft gisteren gezegd dat generaal Philippe Morillon niet uit Bosnië zal worden teruggeroepen. „Hij is een man met voorbeeldige moed. Zijn te rugroeping staat niet op de agenda", zo zei Balladur in zijn eerste TV-interview sinds zijn conservatieve regering twee weken ge leden aantrad. Vorige week dinsdag zei defensieminister Leotard dat Morillon waarschijnlijk in mei zal worden vervangen. Minister Juppe (bui tenlandse zaken) moest daarop de verden king wegnemen dat de aangekondigde te rugroeping was bedoeld om de Serviërs te laten instemmen met het vredesplan voor Bosnië. ANKARA AP-Rtr-DPA-AFP President Turgut özal, de grondlegger van het econo misch herstel van Turkije, is zaterdag overleden nadat hij drie uur eerder met spoed in een ziekenhuis was opgeno men met hartproblemen. De 66-jarige president, die in 1987 een drievoudige bypass-opera tie onderging, overleed nadat chirurgen nog een pacemaker hadden ingebracht om zijn bloeddruk onder controle te krijgen. Volgens artsen was özal al klinisch dood toen hij in het ziekenhuis arriveerde. De dood van de president bete kent een vacuüm in de Turkse politiek en zijn opvolging zou tot een felle strijd kunnen lei den. Volgens de Turkse grond wet wordt parlementsvoorzitter Husamettin Cindoruk waarne mend president totdat de volks vertegenwoordiging een opvol ger voor özal kiest. Mogelijke kandidaten zijn premier Suley- man Demirel en zijn plaatsver vanger Erdal Inönü. özal was zes jaar premier, van 1983 tot 1989. Hij liet zich in dat laatste jaar door zijn Moederland-partij tot president kiezen. Oppositiegroeperingen waren woedend daarover en beschuldigden hem diverse ke- Turgut Özal. foto reuter ren ervan de grondwet te heb ben geschonden. Het overlijden van de presi dent zal waarschijnlijk een ein de maken aan de ongemakkelij ke verhouding tussen de presi dent en de regering die bestaat uit een coalitie van Demirels Partij van het Rechte Pad en In- onü's Sociaal-democratische Populistische Partij. ózals voornaamste streven was het verkrijgen van regionale invloed voor Turkije na de in eenstorting van de Sovjetunie en de opkomst van etnisch ver bonden moslim-staten in Azië. Hij geloofde in het nemen van risico's. Hij liberaliseerde de buitenlandse handel en nam export bevorderende maatrege len. Turkse kranten waren giste ren in hun commentaren una niem over de prestaties van de overleden president. De naam van deze revolutionaire econoom zal in gouden letters in de geschiedenis van de repu bliek worden bijgeschreven, zo werd gezegd. Ook in het buitenland is er lof voor de verdiensten van özal. De Amerikaanse president Clin ton betoonde zijn medeleven met het Turkse volk. De overle dene kon rekenen op grote waardering van de VS wegens de houding van Turkije in de Golfoorlog met Irak. Ankara steunde daarbij de westerse alli antie die de Iraki's uit Kuwayt verdreef. Ook andere staats- en rege ringsleiders uit onder meer Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië prezen özal. Ook Ne derland sprak waardering uit voor het werk dat özal heeft verricht voor de ontwikkeling en modernisering van Turkije gedurende meer dan tien jaar. özal zal donderdag in Istan bul worden begraven. Tot dan geldt een periode van rouw. MOSKOU ONNO HAVERMANS Alexander Roetskoi blijft op zijn post. De Russische vice-president zei eind vorige week in het parlement dat hij er niet over piekert af te treden. „Ik ben gekozen door het volk en alleen het volk kan over mijn lot beslissen. Maar ik heb van hen geen oproep gekregen op te stappen." Roetskoi reageerde op een aanval van president Jeltsin, die woensdag suggereerde dat de vice-president zijn ontslag moet nemen nu hij zich open lijk tegen Jeltsin en diens kabinet keert. Het boterde nooit goed tussen de enige twee gekozen Russische leiders, maar sinds Roetskoi begin maart het decreet weigerde te ondertekenen waarmee Jeltsin presidentieel bestuur wilde af kondigen, lijkt de breuk definitief. Tot eind vorige week hield Roetskoi zich opvallend stil in de campagne voor het referendum, waarin de Rus sen aanstaande zondag mogen beslis sen over de toekomst van Jeltsin en zijn beleid. Donderdag kwam daar ver andering in toen een medewerker van Roetskoi zich erover beklaagde dat de vice-president zijn gepantserde Merce des was afgenomen, Bovendien was Roetskoi zonder overleg zijn persoon lijke arts en een fiks aantal van zijn lijf wachten kwijtgeraakt. Het hoofd van de presidentiële vei ligheidsdienst, Alexander Korzjakov, verklaarde tegenover het persbureau Tass dat Roetskoi nooit de beschikking heeft gehad over een lijfarts, dat de Mercedes voor onderhoud naar een garage was gebracht en Roetskoi het slechts tijdelijk met een luxe Wolga moet stellen. Maar het kwaad was al geschied. De Moskouse kranten brach ten het nieuws in geuren en kleuren. Met de behandeling van de anti-cor- ruptiewet sloot het parlement afgelo pen vrijdag zijn zittingsperiode af. De afgevaardigden trekken deze week het land in om kiezers te mobiliseren voor het referendum. Parlementsvoorzitter Chasboelatov bracht het weekeinde door in St. Petersburg, waar hij zijn toehoorders opriep tegen Jeltsin te stemmen. Burgemeester Anatoli Sobts- jak, een prominent Jeltsin-aanhanger, liet zich niet in de buurt van Chasboe latov zien. Jeltsin vierde het Russisch- orthodoxe Pasen in het stadje Vladimir, 200 kilometer van Moskou. Hij pro beert de kiezers op Amerikaanse wijze te paaien. Maar Jeltsin voert zijn strijd ook poli tiek. Vorige week zinspeelde hij erop dat hij Roetskoi de verantwoordelijk heid voor het landbouwbeleid zou ont nemen. De vice-president heeft her haaldelijk kritiek geuit op de naar zijn oordeel te snelle privatisering van de collectieve boerderijen. In een lang ar tikel in de Pravda van donderdag schreef hij dat dit zou leiden tot een ramp. Jeltsin koos in '91 de gepensioneerde luchtmachtgeneraal Roetskoi (45) tot ieders verrassing als zijn running mate. De keuze voor Roetskoi bleek een slim me zet. Weliswaar had de besnorde ge neraal geen enkele politieke ervaring, maar als Afghanistan-veteraan lag hij goed bij de militairen. Het ging fout door toedoen van waarnemend premier Gaidar en zijn kabinet van jonge, op het Westen ge oriënteerde economen. Hun beleid bracht Rusland niet in het beloofde walhalla, maar in een steeds diepere crisis. De groeperingen in het politieke centrum weigerden nog langer met Jeltsin samen te werken. Zij bundelden hun krachten en vonden in Roetskoi een uitgelezen woordvoerder. De eerste maanden van dit jaar scoorde Roetskoi zelfs beter dan Jeltsin in populariteitspolls. Door toedoen van de oplaaiende onderlinge rivaliteit is daar nu een beetje de klad in gekomen. Niet iedereen kan het waarderen dat de vice-president zijn baas laat vallen. In Brussel begint vandaag het proces tegen de bende rond Pa trick Haemers. De 40-jarige Haemers zal zich met zijn com- panen moeten verantwoorden voor zo'n vijftien geldovervallen die tientallen miljoen franken opleverden en waarbij vier do den vielen. Maar 'de blonde reus van Woluwe' of 'Le grand blond' is vooral 'beroemd' ge worden door de ontvoering van oud-premier Paul Van den Boeynants in 1989. Bij de zaak met een akte van beschuldiging die 368 pagi na's telt zijn zeker 350 getui gen en 29 advocaten voor de negen verdachten betrokken. Haemers en zijn partners heb ben zaken als schriftvervalsing, autodiefstallen, een spectaculai re ontsnapping uit een boeven- wagen in 1989, gijzeling en moordpogingen op hun kerf stok. De verdedigers zullen waar schijnlijk allerlei procedurele mogelijkheden uitproberen om het proces te vertragen. Het ge recht lijkt echter op alles voor bereid. met een reserve-jury, re- serve-rechters en vervangers voor de openbare aanklager en de griffier.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5