Sampras is echte leider Bowlers Verboon dicht bij afdaling Unicum moet achterstand ophalen Sport Nederlandse wegracers internationaal achterop El ZEI DAT ACHTERAF MAANDAG 19 APRIL 1993 CHEF «AD VAN K. ROB ONDERWATER. 071-16 Nummer een wint van Courier Pete Sampras en Marc Göllner hadden afgelopen week einde iets gemeen. Ze wonnen beiden: de één in Hong kong, de ander in Nice. In de Britse kroonkolonie beves tigde Sampras zijn nummer-één status met een uiterst fel bevochten zege op zijn voorganger Jim Courier: 6-3 6-7 (1-7), 7-6 (7-2). In Nice lanceerde de 22-jarige Mare Göll ner zich vanuit het niets naar wereldroem. HONCKONG/NICE ANP Komend uit de kwalificaties liet de 1.95 meter lange in Rio de Janeiro geboren diplomaten- zoon zich door niets en nie mand stoppen. Ook niet door Stefan Edberg in de halve finale (6-2 7-5) en Ivan Lendl, gisteren (1-6 6-4 6-2). Voor de 22-jarige Duitser was het de eerste maal, dat hij in een finale aantrad; voor de elf jaar oudere Lendl de 143ste keer. Die overmaat aan routine hielp de vroegere ranglijstaan voerder weinig. Toen hij na een simpel gewonnen eerste set de kans op een 2-0 voorsprong in de tweede miste, was het met zijn concentratie gedaan. Göll ner bleef hard en riskant door slaan en had zich na precies twee uur verzekerd van de hoofdprijs van 70.000 gulden en 229 ATP-punten, waarmee hij een reuzesprong op de ranglijst maakte. Hij is daar vandaag er gens rond de zestigste plaats te rug te vinden. Göllner doolde drie jaar aan de hand van de vroegere Duitse Daviscupspeler Andreas Maurer door de catacomben van het wereldtennis. Een gestage klim mer, maar één, die gedoemd scheen rond de honderdste plaats te blijven steken. Tot Bo ris Becker op geruchtmakende wijze uit het Duitse Daviscup- team stapte en Göllner mocht invallen. Daviscupcaptain Pilic zette hem tegen Rusland nog niet in, maar liet hem wel ten volle profiteren van de stevige trainingsstage, die eraan vooraf ging- Het resultaat van die inspan ningen bleek in Nice. Becker ging er in de" tweede ronde uit, terwijl Göllner ook zijn elfde du el in negen dagen succesvol afrondde. Daarmee was Göllner de eerste speler van het jaar, die vanuit de kwalificatie door stootte naar de eindoverwin ning en de 21ste, die dat elkaar kreeg in de twintigjarige geschiedenis van de ATP. Sampras In Hongkong duurde het tot de tiebreak van de beslissende set eer Pete Sampras aannemelijk kon maken, dat hij Jim Courier terecht op de wereldranglijst is gepasseerd. Het was een kei hard duel, dat bijna drie uur duurde en in 35 games slechts één doorbraak kende. Die ging naar Sampras, die in de twaalf de game van de tweede set ook een matchpoint had. Courier deed dat teniet en capituleerde pas veertien games later. Eltingh De typische gravelspecialisten waren dit weekeinde actief in Charlotte. Jacco Eltingh werd in de kwartfinales uitgeschakeld door de Zwitser Mezzadri, die op zijn beurt verloor van de nog grotere specialist Horacio de la Pena. In het Thaise Pattaya reikte Stephanie Rottier, de beste Ne derlandse op de wereldranglijst, tot de halve finales. De Ameri kaanse Marianne Werdel, die haar versloeg met 6-2 6-1, had in de eindstrijd zelf weinig in te brengen tegen de Indonesische Yayuk Basuki: 3-6 1-6. WARMOND PETER KLEIN TENNISMEDEWERKER De gestaag neervallende regen werd de gro te spelbreker op de eerste speeldag van de landelijke tenniscompetitie. Alle Leidse ver enigingen moesten voortijdig afbreken. Op Koninginnedag worden de wedstrijden voortgezet. De twee hoogstspelende verte genwoordigers van het district Leiden, Hil- legom en Unicum, sloten beide de eerste competitiedag af met een 2-1 achterstand. In Zwolle waren Cindy Berkhout en Petra Wessels kansloos tegen Patricia Dallinga en Hilde Otterman. Marco van Trigt bracht Hillegom, met een 6-4, 6-2 zege op prof Arno Otterman, terug in de race. Tom Bulters moest bij een 3-0 voorsprong in de derde set afbreken. Tegen Amstelpark 3 verraste Bionda Zon- derop met een zege op de sterker inge schatte Sabine Verhaar. Unicum moest de singles van Pauline Mulder en Erik Bakker, tegen jeugdspeelster Tamara Hollenberg en Noorlander Paas A-kampioen Lennert Kap- tein, snel gewonnen gegeven. De nieuwe aanwinst, Michael Zoricich, staat tegen Ro ger Warmenhoven met 6-5 achter. Geen van beide opponenten heeft in die eerste set nog zijn eigen opslag afgestaan. In de tweede klasse werd De Merenwijk, spelend met een invalster voor Irma van Seeters, tegen het sterke Lassche uit Deven ter snel op een forse 5-0 achterstand gezet. Nathalie van der Voort, Mark Fleischeuer en Martijn Krans konden geen potten bre ken tegen Loes Oosterveld, Léon Bouwman en Rob ten Veen. Tot de regen was het bij Dekker Tennis bijzonder spannend. Na het verlies, in drie sets, van Lydia Jonkman, kreeg het debuut van Ingrid Kruit bij haar nieuwe vereniging, in een voor haar nieuwe klasse extra glans. Na zes matchpoints tegen, verschalkte de Merenwijkse op haar eerste wedstrijdpunt, de toch veel meer ervaren Saskia Hendrik- se. Uitslag: 4-6,6-1, 7-6, tiebreak 12-10. Op de stand 1-1 werd afgebroken. Ook Zee Duin stopte op die stand. Ma rijke Guyt speelde sterk tegen Leonie de Lo- rijn, Judith Verhoeff kon het niet bolwerken tegen de Mexicaanse Hernandez. Bij de Katwijkers baalde kopman Jan-Willem Lugthart. Hij was niet alleen slechts twee games van de overwinning in zijn enkelspel af, maar vemam ook dat zijn, een klasse la ger spelende, tweede team bij Dash '35 3 in Dordrecht 3-0 achter stond. De 1-1 tussenstand staat ook in de derde klasse op het scorebord. Voor De Boek- LEIDEN CAROLE MASSEE horst boekte Arjette van Noort de winst, maar leed Martijn Zandvliet een nederlaag. Petra Wille pakte voor TEAN een uitsteken de zege op Sandra Wiers, Hester Stehouwer kwam niet tot winst. Bij Hillegom 3 won Yvonne van Hensbergen, maar slikte Ma deion Verdegaal een nederlaag. In de streekderby tussen Hillegom 2 en Leidse Hout namen de thuisspelers via knappe ze ges van Nancy Faas op Claudia Witteman en Nicole van Stein op Diane Padt, een ver diende 2-0 voorsprong. De strijd tussen Leids B-Mastersfinalist, Bartel Swart, en Leids C-Master Patrick Wijffelman is nog onbeslist. Unicum 2 en 3 beginnen op Koninginne dag met een voorsprong. Cindy Vincent en Onno Guinau wonnen voor het tweede team, Marieke Bethlehem was echter kans loos tegen Gracia Schilder. Team 3 heeft al een puntje meer. Van de vier P's in het team wonnen Marqérite Patiwael, Perry Paauw en Onno van Paridon zonder veel problemen. Jacqueline Paauw bracht zich zelf in de zorgen. Op een 6-2, 6-6 en 5-1 voorsprong in de tiebreak, stagneerde de produktie. Wel werd nog een matchpoint gehaald, maar de set ging, evenals de derde set, toch verloren. BOWLINGMEDEWERKER „We zijn zo goed deerd. Er moet wel een"wonder gebeuren willen we het nog ha len", aldus Jack Verboon. Op de voorlaatste wedstrijddag be haalde Verboon Zuivelservice in Heiloo vier punten. De vijf mansformatie bezet nu een ge deelde laatste plaats in de de gradatiepoule van de hoofdklas se 1. Het team van Zuid-West bowlde 5369 pins om, waarvan Jan Kuiken er 1154 voor zijn re kening nam. Tegen Cleem Rijn beek scoorde Verboon een teamgame van 1004. „Het is een moeilijk seizoen geweest. Deze klasse is misschien toch te hoog gegrepen voor ons". Voor de eersteklasser Holland Oasis Travellers lijkt het doek eveneens te zijn gevallen. „Wat ons betreft zijn we nu al gede gradeerd", vertelt Piet Nieu- wenhuis, die niet in wonderen gelooft. Na de schamele twee punten in Schiedam is de vijf mansformatie rode-lantaam- drager. Het team uit Sassen- heim behaalde een pinfall van 5213. Hans Mourits was met 1092 pins de beste bowler. Het geduld van de tennissers werd gisteren op de proef gesteld, zoals hier bij Dekker in Warmond. Wachten voor het raam en kijken naar de lucht. Het grootste deel van de partijen viel in het water op de eerste competitiedag. foto loek zuyderduin SUZUKA ANP Reggiani getest, dat is te weinig geweest. Op dit moment zijn we bij Zeelenberg alleen bezig het materiaal draaiende te houden, voor ontwikkelen hebben we geen tijd", gaf de begeleider van Zeelenberg problemen aan. Po sitief was het bericht voor Zee lenberg, dat Aprilia over twee weken in Jerez nieuw materiaal beschikbaar stelt. Hans Spaan ziet dit seizoen zijn collega's in de 125cc-klasse voornamelijk van de achterkant. Op het circuit van Suzuka, waar hij 21ste en laatste werd, was het niet anders. De Castricum- mer gaat deze week met mana ger Jan Huberts op bezoek bij de Italiaanse motorleverancier Rumi. Het materiaal voldoet ab soluut niet. „De motorblokken van Rumi konden buiten Euro pa niet op de proefbank worden getest", Haagde Spaan in Japan opnieuw over de gebrekkige middelen. Volgende week in Hengelo start Spaan op een ge leende Honda. In de 500cc-klasse won de Amerikaan Wayne Rainey zijn tweede Grote Prijs van het sei zoen. In Suzuka bleef hij na een slechte start zijn landgenoot Ke vin Schwantz enkele centime ters voor. De Nederlandse wegracers rij den in de achterhoede van het internationale peloton. Slechts Patrick van den Goorbergh ver overde gisteren in Japan met zijn twaalfde plaats vier punten voor de wereldtitelstrijd in de 250cc-klasse. De overige Neder landers speelden in de derde overzeese Grote Prijs opnieuw niet meer dan een bijrol. Wilco Zeelenberg kon zich gisteren verheugen in de ge boorte van zijn eerste kind, een zoon van zeven pond, maar zijn motor liep voor geen meter. Hij werd in de race voor de kwartli ters zestiende, waarmee de Bleiswijker net buiten de pun ten bleef. De race leverde een overwinning op voor de Japan ner Harada, die in de slotronde het geluk had dat de leidende Italiaan Capirossi onderuit schoof. Zeelenberg vond voor dit sei zoen onderdak bij Aprilia, dat vorig jaar bij de kwartliters voor de titel meestreed. De Italiaanse fabrikant is echter sterk terug gevallen. Volgens monteur Mar Schouten een gevolg van het slechte testwerk. „De fabriek heeft alleen met Honkbal bondscoach Jan Dick Leurs in Voetbal Internatio nal over het verschil tussen zijn sport en voetbal: Voetballers komen op mij lui over, ik vind het luie sporters. Als je ze zo hoort praten, zijn ze altijd moe, zitten ze erdoor. Ze moeten eens naar amateurs kij ken. Als je die honkballers ziet, die studeren of werken overdag, maar trainen zich 's avonds he lemaal gek." Idem over een ontmoeting met zijn oude vriend Johan Cruijff: „De laatste keer was twee jaar geleden geloof ik, net voor zijn hartoperatie. Werd ik op mijn schouder getikt: he, je loopt mij toch niet voorbij? Hebben we even bij gepraat, ook over dat ik bondscoach ben. De problemen die hij met de blazerjongens heeft, heb ik ook. ja, riep hij, we komen alletwee uit hetzelfde (Johnson) is zwart. Hij gebruikt, dus zal ik ook wel gebruiken. Ten derde: ik loop dit seizoen harder dan vorig jaar, dat kan alleen als ik gebruik. Ziehier hoe positief men over Cooman denkt in dit land. Idem: „Kijk eens naar me. Mijn Ixtrsten zijn nog even groot of klein als tien jaar geleden. Ik heb geen snor en ook geen bos haar op mijn benen. Na tien jaar top- atletiek lijk ik nog steeds op een NEC-voetballer Bennie Dekker in Voetbal International: „Hier kan nooit wat. Toen we op trainingskamp gingen, was het eerste drankje van de sponsor en de rest voor eigen rekening. Moest ik wel om la chen. Bij de ama teurs kon je je laten vollopen en ging de rekening naar de club". Toon Gerrits, oefen meester bij DEM en ex-jeugdtrainer van PSV-er Arthur Nu- man over diens voormalige pupil in H P/De Tijd: „Het is moeilijk voetballen in een ploeg, waarin een paar dra ken niet met elkaar door één deur willen. Ik heb de laatste maanden regelmatig tegen hem gezegd: Art, er sjokken tien mil jonairs om je heen over dat veld, laat ze het leplazerus krijgen en het zelf opknappen. Bondscoach Dick Advocaat over de Beverwijker in hetzelf de blad: Nu man is geen buitensporig oersoon. Meereen type dat men tegenwoordig de ideale schoon zoon noemt." \rthur Numan over PSV in UP/DeTIjd: We spelen als een dier dat zijn •ntuitie verloren heeft. \tlete Nellie Cooman over het gebruik van doping in Nieuwe levu: .Ze mogen mij 24 uur per dag ontroleren, 365 dagen per jaar. Weet je wat mijn probleem als itleet is? Ten eerste: ik ben printsterdus zal ik wel gebrui ken. Twee: ik ben zwart. Ben Josip Weber, Kroatisch voetbal ler in dienst van Cercle Brugge, in Voetbal Interna tional: „Zoals men Djur- ovski nu in Neder land kent, zo was-ie ook al in Joegosla vië. Altijd problemen. Eén wed strijd goed, tien wedstrijden on zichtbaar. Drinkt-ie trou wens nog steeds zoveel?" Wim Everards, voorzitter van FC Groningens Raad van Com missarissen, in VI: „Pim Verbeek zal best een goede trainer zijn, maar ik vond hem zo'n typische Rotterdammer, die naar het noorden kwam en het wel even zou vertellen. Welbe spraakt, typische trainerstaai, maar dat past hier niet. We moeten hier een beetje normaal denkende mensen hebben, en dat heeft hij niet aangevoeld". Honkbalbondscoach Jan Dick Leurs in Voetbal International: „Ik denk dat Westerhof een heel aardige man is en hij mag best mijn schoonzoon worden, maar hij lijkt me te lief om straight wat te kunnen zeggen tegen zijn spelers". Lang niet iedereen is aanhanger van het idee, dat Berlijn in het jaar 2000 de Olympische Spelen moet huisvesten. Dat weet de IOC-commissie, die de kandi daatsteden beoordeelt, inmid dels ook. Een stoet van tiendui zend demonstranten nok ter gelegenheid van het bezoek van de afgevaardigden van Sama ranch door de Berlijnse binnen stad met borden als ,Hier nicht', Knock-out Olympia' en ,01ym- pia nach Wuppertal'. Tot een confrontatie tussen bei de partijen kwam het niet. De IOC'ers waren ten tijde van de (vreedzame) demonstratie per helicopter op weg naar Wame- münde, waar het zeilen is ge pland. Toch kreeg Judith Dem- ba, afgevaardigde van de Groe nen, gelegenheid iets te zeggen tegen Gunnar Ericsson, de lei der van de delegatie: „Na de val van de muur heeft Berlijn wel iets beters te doen dan zich voor te bereiden op de komst van honderdduizenden. Door de Olympische plannen komen het milieu en verkeer onder zware druk te staan en komen de sociale voorzieningen in de knel." Samaranch kwam er later bij de opening van het WK ijshockey in Dortmund op terug: „Na tuurlijk heeft men mij over deze anti-Olympischedemonstratie geinformeerd. Voor Het IOC is zoiets niet ongewoon. In elk stad, die zich kandidaat stelt, zijn nu eenmaal naast voor- ook tegenstanders. Belangrijk is de mening van de meerderheid van de bevolking." De minister van Buitenlandse Zaken Klaus Kinkel beloofde namens de bondsregering .on beperkte steun' aan de Olympi sche plannen. Het Internationaal Olympisch Comité kiest op 23 september in Monaco de plaats waar in 2000 de zomerspelen worden gehouden en heeft daarbij de keuze uit Berlijn, Beijing, Syd ney, Brasilia, Istanbul en Man chester. De Nederlandse Vol leybal Bond (NeVo- Bo) stuurt een gele genheidsteam naar het zeslan- dentoernooi in Bonn, dat woensdag begint. Door een ver lenging van de competitie, Hans Ultee is dan wel verzorger van Quick Boys, maar behalve met de waterzak is hij ook met de bal behoorlijk vaardig. Hier passt hij vanachter het doel in de richting van een van de Quick Boys-spelers. Zwart Wit-spits Frank Jansen doet het 'verdedigende' werk. Wel een gevaarlijk hoog ge heven been van Jansen, maar goed dat er een verzorger in de buurt Is. foto loek zuyderduin irin een driekamp om de ti tel noodzakelijk bleek, zijn de internationals van Dynamo, ZVH en Geldrop niet beschik baar. Negen spelers van Jong Oranje werden aangewezen als vervangers. De drie clubs eindigden zater dag gelijk bovenaan de ranglijst i de eredivisie. De slotronde van de reguliere competitie le verde geen verrassingen op, al had Geldrop bij Brevok 16-14 in de vijfde set nodig. Dynamo (te gen BOVO) en ZVH (bij Capelle) kenden nauwelijks problemen. Op 20,24 en 27 april wordt een halve nacompetitie afgewerkt. Bijl, Mulder, Bas van de Goor, Schuil (allen Dynamo), Kailola, Cristina, De Reus (allen Geldrop) en Van Ree (ZVH) ver kiezen daarin mee te spelen. Voor manager Gerard Verhalle is het noodgedwongen improvi seren een nieuwe ervaring. Ja renlang waren de Nederlandse volleybalintemationalsimmers in fulltime-dienst van de NeVo- Bo. Na de zilveren Olympische medaille in Barcelona moest koers worden gekozen. Bij het eerste buiten landse toernooi sindsdien kwa men al de problemen. In Bonn doen verder Italië, Cuba, Cana da, Australië en Duitsland mee. Het Nederlands team speelt woensdag de openingswedstrijd tegen het gastland. Adoptie van de deel nemende atleten door het bedrijfsle ven ziet het Nederlands Olym pisch Comité als één van de laatste mogelijkheden de Eu ropese Jeugd Olympische Da gen van 3 t/m 9 juli in Valkens- waard door te laten gaan. Hon derd bedrijven zijn benaderd om tien, vijfentwintig, vijftig, honderd of tweehonderd vijftig deelnemers te adopteren tegen duizend gulden per persoon. Aan het ministerie van WVC is een eenmalige subsidie van an derhalf miljoen gulden en een garantie van één miljoen gulden gevraagd. Ook de Algemene Lo terij Nederland en charitatieve organisaties zijn benaderd voor een bijdrage, ook al gezien de doelstelling van de Jeugd Olym pische Dagen: Vrede in Europa, jong beginnen. Met de financiële onderbou wing van het ambititieuze plan de jeugd van Europa samen te brengen, is het slecht gesteld. De subsidie, die de EG beschik baar stelde, was met honderd duizend gulden een tiende van het gehoopte miljoen. Boven dien werkte de versplintering van Oost-Europa kostenverho gend. In plaats van 35 landen met in totaal 2000 sporters, hebben nu 44 naties met tussen de 2500 a 3000 sporters hun komst aangekondigd. De NOC-atletencommisie on dersteunt de acties van NOC en NSF door de organisatie van een sponsor-estafette. Op woensdag 21 april trekken (top sporters op de fiets van het Na tionaal Sportcentrum Papendal bij Arnhem naar het PSV-sta- dion in Eindhoven. Daar volgt een muzikale show en brengt de zangeres Lori Spee de nieu we hymne van de Europese Jeugd Olympische Dagen ten gehore. Rond het'etensuur gaat het skeelerend, lopend en fiet send verder naar het marktplein van Valkenswaard. Het Nederlands Olympisch Co mité heeft in principe de Eu ropese Jeugd Olympische Da gen al afgelast. Ze gaan alleen door als op vrijdag 23 april om 18.00 uur tenminste twee mil joen gulden binnen is. Lukt dat niet, dan kost de afgelasting het NOC één tot anderhalf miljoen gulden, waar enkele garanties tegenover staan. martin de Louw gingafgelopen zaterdag voor de zoveelste keer over de schreef binnen de lijnen van een voet balveld. De incidenten waarbij de speler van Rijnsburgse Boys zich vergalloppeert, zijn al lang niet meer op de vingers van een hand te tellen. In de thuiswedstrijd tegen Serooskerkespeelde De Louw weer eens niet de bal. Dit keer raakte hij doelbewust het hoofd van een tegenstander meteen welgemikte trap. Reinco Ge selt iere moest met een gekneusd oor en een lichte hersenschud ding naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Martin de Louw is, als voetballer althans, verminderd toereke- ningsvatbaaY. Hij krijgt op som mige momenten in een wed strijd een waas voor ogen, met alle gevolgen vandien. Dat is bij Rij nsburgse Boys al sinds jaar en dag bekend. Toch kreeg de ge ta len teerde, maar onberekenbare speler steeds weer de gelegenheid van bestuur en trainer om in het geel-zwart te verschijnen. Zo kreeg niet alleen het strafblad van de recidivist steeds weereen vervolg, maar ook werd het imago van de speler en de club steeds verder geschaad. In het begin van dit seizoen gaf de Warmonder de brui aan liet voetbal. Een rode kaart en schorsing voor het natrappen van Noordwijker Timo Gerlof was de aanleiding. Voor één keer zegevierde het verstand bij De Louw: hij stopte. Maar voor Rijnsburgse Boys was het boek De Lauw vreemd ge noeg niet gesloten. De voetballer werd door trainer Arie Kurver gevraagd vooreen terugkeer in de hoofdmacht van de degrada tiekandidaat. Het bestuur vond het kennelijk allemaal wel best. Misschien vanwege diezelfde waas voor de ogen die De Louw steeds parten speelde. Best mogelijk dat Rijns- burg eersteklasser blijft. Maar in wezen zijn de club, de trainer, het bestuur en de speler na afge lopen zaterdag al ver gezonken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26