Sörensen nog altijd man van regelmaat Matige afronding breekt LOHC op Casba-ploeg is uitgewoond na Teleflex Tour Pijp is te snel leeg bij Saturnus Sport MAANDAG 19 APRIL 1993 24 Deen wint Luik-Bastenaken-Luik Banesto gaat door met Indurain madrid» De Banesto-ploeg rond Tour-winnaar Miguel Indurain blijft ook na dit seizoen intact. Arturo Romani, tweede man van het Spaanse bankconcern dat het wielerteam sponsort, heeft za terdag toegegeven daarover overeenstemming te hebben bereikt met ploegleider Jose Miguel Echavarri. Hij maakte daarmee een einde aan de geruchten, dat Banesto zich aan het einde van dit seizoen zou terugtrekken uit het wielerpeloton. Gutierrez wint Aragon ZARACOZADe Belg Peter de Clercq riskeerde gisteren in de slo tetappe van de Ronde van Aragon alles om klassementsleider Alfonso Gutierrez via bonificatieseconden alsnog te passeren. De Belg schoof in de laatste bocht onderuit en nam de op de dagoverwinning azende Jean-Paul van Poppel en de drager van de leiderstrui mee. De val had geen gevolgen voor Gutierrez, die de ronde met drie seconden voorsprong op zijn naam schreef. Zaterdag deed de Rus Saitov een geslaagde greep naar de dag overwinning, met Gert Jakobs op de vierde plaats. De Nederlan der gaf een dag later, met Jacques Hanegraaf, op. Dat deed Pe dro Delgado ook, op zaterdag. De Spaanse troef van Banesto voor de Vuelta had last van een verkoudheid. Om zijn start in de Ronde van Spanje niet op het spel te zetten, stapte hij na 85 kilo meter van de fiets. Gisteren won de Spanjaard Melchor Mauri de slotetappe. Van Spanje zwaait af met titel Apeldoorn» Tafeltennisser Henk van Spanje heeft bij De Veluwe afscheid genomen met de nationale titel voor clubteams. De tweede wedstrijd in de finale tegen Bartok werd simpel met 7-3 in winst omgezet. Het eerste duel had De Veluwe met 8-2 ge wonnen. Van Spanje komt het volgende seizoen uit voor Bad Hamm, dat in de sterke tweede Bundesliga speelt. De Duitse bond moet nog wel toestemming geven voor de overstap. De Gelderse clubleiding rekent niet op een vertrek van kopman Haldan. Nederlands zevental uitgeschakeld Edinburgh» Het WK rugby voor zeventallen is voor het Neder lands 'sevens'-team geen succes geweest. Oranje bleef op de tweede dag zonder winst en werd roemloos uitgeschakeld. In de wedstrijd tegen Frankrijk weerde de ploeg van bondscoach Ben Manshanden zich redeiijk. De Fransen namen door slordighe den in de Nederlandse verdediging weliswaar snel een voor sprong van 14-0, het herstel was knap. Door try's van Verhof- stadt en Seybel, beide keren geconverteerd door DIOK-speler Gottfried Bos, werd het evenwicht hersteld. Uitzicht op een overwinning gaf dat niet. Het werd 26-14. In de tweede ontmoe ting tegen de Verenigde Staten kwam de reactie. Hel Nederlands zevental, gedemoraliseerd en opnieuw op alle fronten te traag, ging, niet voor het eerst in Edinburgh, kansloos ten onder. 0-31. Van de Velde eerste Franse winnaar rome Jean van de Velde is gisteren in het Roma Masters de eer ste Franse winnaar van een golftoernooi op de Europese Tour in 24 jaar geworden. Hij won op de derde hole van een playoff van de Nieuwzeelander Greg Turner. Van de Velde, die op de eerste dag met 66 slagen het baanrecord van Castelgandolfo brak, werd de opvolger van Jean Garaialde, in 1969 winnaar van het Frans Open. De nerveuze Fransman werd zaterdag van een rivaal be vrijd. De wedstrijdleider diskwalificeerde medeleider Jamie Spence, omdat hij zijn balletje foutief dropte nadat het op een wandelpad voor het publiek was geland. Spence barstte in tra nen uit, omdat hij hierdoor mogelijk zijn plaats in het Europese Ryder Cup-team verspeelde. Op weg naar de Cöte de Dairomont, waar aflevering 79 van Luik-Bastenaken-Luik na enkele slaapverwekkende ochtenduren op gang kwam, verschenen er drie roze- blauwe coureurs op de kop van het peloton. Ploegmak- kers van Maurizio Fondriest. Het was zonneklaar, Fon- driest, tot nader order dé man van dit wielerseizoen, leek klaar voor wéér een opzienbarende coup. ■•j duivenböde Het slotweekeinde van de Teleflex Tour is voor veel renners geëindigd in een debacle. Slechts 36 van de 145 renners haalden gisteren de eindstreep in het Duitse Kohlscheid. Het slechte weer en een griepvirus in het peloton waren de grote plaag bij het internationale wielerevenement. Ook voor de Casba Wonenploeg was er weinig eer te behalen. Bennie Gosink eindigde als zestiende. Koudekerker Fernand Warmerdam, tot vrijdagavond op een goede achtste plaats, achter toppers als Servais Kna- ven (de latere eindwinnaar), de Austa- liër Patrick Jonker, de Noor Stefan Go- goll en de Duitsers Sven Teutenberg, Jems Zemke en Roman Jordans, zakte in de zaterdagochtendrit naar Valken burg volledig door het ijs. Juist in zijn favoriete Limburgse heuvels verloor hij in de laatste twee omlopen bijna drie minuten op winnaar Richard Groenendaal. Bij de start van de laatste Eifeletap- pe tekende slechts één Casba-renner (Gosink) de intekenlijst. De rest, Mar tin Kras en Fernand Warmerdam, bleef met maagstoornissen onder de dekens in een Valkenburgs hotel. Mark Rasch had al eerder de pijp aan Maarten gegeven. Frank van Veenen- daal is eveneens voorlopig uitgescha keld. De gebrilde Amsterdamse stu dent was bij een valpartij betrokken en brak zijn sleutelbeen. De alleen overgebleven Gosink had de wind ook al niet in de zeilen. In de rit Panningen-Valkenburg verloor hij 33 seconden op de koplopers, maar dit verlies maakte hij knap goed in de klimtijdrit in Vaals. Slechts Knaven, Wim van de Meulenhof, Patrick Jon ker, de Duitser Zemke en Arnold Stam waren sneller.dan de Drent en dat was goed voor de zesde plaats. Eenmaal terug in het hotel kreeg hij te horen dat hij 15 seconden in mindering kreeg, omdat hij had ingereden op het parcours nadat de eerste deelnemer was gestart. Eenzelfde straf kreeg Mar tin Kras toebedeeld. Opgeklommen naar de twintigste plaats in het algemeen klassement ging Gosink zonder ploeggenoten van start voor de Eifelrit. Een lekke band in de beklimming van de Hammer (eer ste categorie) kon hem niet klein krij gen en hij reed met de besten mee richting Kohlscheid. Toen het klasse ment werd opgemaakt steeg Gosink nog vier plaatsen en haalde met zijn zestiende plaats voor de tweede keer een startbewijs voor het Nederlands kampioenschap. Voor de aanstaande woensdag te verrijden Omloop van de Glazenstad kan de Voorschotense ploegleider Jan Zwaan met moeite een fitte ploeg aan de start krijgen. Mark Rasch, Niels van Stralen, Dennis van der Meiden en Gosink hebben nog ruim een dag om te herstellen. De vier worden bijge staan door Robin van Kessel en Dino Tolhoek. André Möhlmann is in de Twee daagse van Midden-Brabant als ze ventiende geëindigd. Zaterdag werd hij 22ste in de klassieker, gisteren tien de in de tijdrit en twintigste in de om loop. Roomburg wint inliaalduel tegen Kromhouters LEIDEN «STEFAN FAAS De hockeyers van Roomburg hebben gistermiddag hun in- haalduel tegen Kromhouters met 2-1 gewonnen. Ook het vrouwenteam van Roomburg had een goede dag met een rui me 4-2 zege op Bennebroek. De mannen van Alecto kwamen in hun uitwedstrijd tegen Rijswijk na rust sterk terug en trokken uiteindelijk met 3-2 aan het langste eind. Het overgangsklasseduel met thuisploeg Laren leverde LOHC een 4-0 nederlaag op. Leiden creëerde aanvankelijk de beste kansen, maar bleef steken op de afronding. Laren daarentegen had een goed lopende strafcor- ner. De thuisploeg zette de eer ste drie corners om in maar liefst drie treffers. Negen straf hoekslagen waren aan Leiden niet besteed. Na het omspelen van de uitlopende LOHC-kee- per Pieter Hoog vergrootte La ren in de slotfase de marge met een veldgoal. In Tiel behaalde Roomburg een 2-1 zege op staartploeg Kromhouters. De Leidenaars ondervonden weinig tegen stand. Rogier van Horik en Rut- ger van Schaik tekenden voor de Leidse doelpunten. Slordig spel van Roomburg en een goed optredende keeper van Krom houters stonden verdere treffers van Roomburg in de weg. Kromhouters redde de eer met een veldgoal. De 16-jarige Bas Dopheide maakte in het laatste kwartier zijn debuut in het stan daardteam van Roomburg. Forescate won op eigen ter rein met 2-0 van AMHC '65. Al in de tweede minuut opende Reinoud de Haas de score uit een scrimmage. Vijf corners wa ren aan het paniekerig hoc keyende Forescate in het eerste deel niet besteed. Het eerste kwartier na de doelwisseling zette AMHC meer druk op de ketel, wat Forescate meer dan eens in de problemen bracht. Doelman Ferdinand van Loon hield Forescate overeind. Alexander van Liefland stelde vijf minuten voor het einde de volle winst veilig met een re- bounddoelpunt. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat AJecto de ontmoe ting met Rijswijk zou winnen. Het team van Rob Kestens keek na een gelijk opgaand eerste deel tegen een 2-0 achterstand met rust aan. Een doelpunt uit een strafhoekslag en een verde- digingsfout van ausputzer Han- ko Arnolds waren daar debet aan. In de tweede helft was Alecto van de eerste tot de laatste minuut sterker. Twee el kaar snel opvolgende goals van Winand Hacker en Martijn van der Laar brachten de Leider- dorpse ploeg langszij. Een straf- comergoal leverde Alecto na ruim een kwartier de volle winst op: 3-2. Alphen stuurde Bunschoten met een 3-0 nederlaag terug naar huis. In de eerste helft, waarin de gasten er nauwelijks aan te pas kwamen, scoorde Al phen uit de vele kansen slechts eenmaal. Jeroen Peetoom stond op de goede plek bij de voorzet van Harold van der Merwe. Na het strafcornerdoelpunt van. Mare Boelens in het tweede deel trof ook Bart Houtkoop doel. Vrouwen In Velsen moest LOHC genoe gen nemen met een 1-1 gelijk spel tegen Strawberries. Met na me in de beginfase kwam de ploeg van Ruud Lutz te kort in de afwerking. Ellen Palm soleer de in de derde minuut tot voor open doel, maar schoot op de zijplank. Even later ging ook de doelpoging van Jet Dekker twee meter naast. Na voorbereidend werk van Sophie van Hoytema en Palm scoorde Dekker enige minuten later wél. In de twin tigste minuut kwam Strawber ries op gelijke hoogte uit een strafcorner. Vlak voor het eind ANS DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER De Trentijn meldde zich nog geen half uur later hoogstper soonlijk aan het front, waar de moedige solist Jan Mattheus op apegapen van het veld van eer verdween. Fondriest was op de Haute Levé daartoe uitgedaagd door de Zwitserse opportunist Zülle. Zou Fondriest een ouderwets staaltje van Merckxisme gaan opvoeren? Ging hij naar de Tir- reno-Adriatico, Milaan-Sanre- mo, de Waalse Pijl ook nog 'eventjes' L-B-L buit maken? Nee! Maar de Italiaan heeft er tot in de straten van Ans, vast- signaal was Maartje Fleuren tij dens een korte corner dicht bij de winnende treffer, maar ook zij had een onzuiver vizier. In de tweede klasse B zege vierde middenmoter Roomburg met 4-2 over het op de tweede plek bivakkerende Bennebroek: 4-2. De thuisspelende Leidse vrouwen hielden Bennebroek van meet af aan onder druk. Hélène Gerritsma smaakte het genoegen van de openingstref fer door in de tiende minuut goed te profiteren van een ver- dedigingsfout van Bennebroek. De gasten namen echter uit een strafcorner en een aanval over links de voorsprong over. Inge Spijkman bracht Roomburg nog voor de pauze langszij uit een korte corner (2-2). In het tweede deel verzilverde Johanneke Lan- genbach voor Roomburg een strafbal. Meike de Boer onder streepte vervolgens het Leidse overwicht met een treffer na een fraaie solo langs de laatste vrouw en keepster: 4-2. Koploper Forescate won op eigen veld met 2-0 van Be Fair. De openingstreffer kwam vlak voor de pauze van de stick van Marije Wiegant. Romee Zwaan verzorgde de assist. De thuis ploeg kende, behoudens enkele strafcorners en counters, ook geen problemen in de tweede helft. De tweede Voorschotense treffer kwam na een kwartier op naam van Dominique Linge- In de derde klasse A deelden koploper Cartouche en AJphen de punten: 1-1. Voor de doel wisseling was bezoeker Alphen duidelijk beter. Een diepte-pass van Anne Huntjens naar Nico- line Jansen resulteerde in de twintigste minuut in een Al- phense treffer. In het tweede deel verdiende Cartouche in korte tijd acht strafcorners, waarvan de laatste werd benut. Daarna nam Alphen'het initia tief weer over, maar nonchalant spel stond verdere treffers in de weg. geplakt aan het noordwestelijk deel van Luik, wel flink aan ge roken. Daar bleek dat de krach ten van Fondriest ook niet on uitputtelijk zijn en moest hij zich behelpen met een troost prijs (3). De te kloppen man moest het in de ultieme kilometers van 'La Doyenne' afleggen tegen Rolf Sörensen (1) en Tony Rominger (2), die de door Zülle toegewor pen handschoen eveneens had den opgenomen, zoals ook de Belgische routinier Jan Nevens (4). Zij vormden in de laatste twee koersuren een ijzersterk kwartet, dat alle aanvalsacties, of althans wat er op leek, met een aangename eensgezindheid neutraliseerde. Ook toen de naamgever van deze gedurfde ontsnapping, Zülle dus, op de Cóte de la Redoute het loodje legde, gaf men geen krimp. Volgauto's Tactisch gepraat bleef gisteren achterwege, want de marge tus sen koplopers en achtervolgers schommelde voortdurend rond de halve minuut, te weinig vol gens het koersreglement om volgauto's door te laten. En zo draaide Luik-Bastenaken-Luik uit op een enerverende verto ning, boordevol spanning en dramatiek. In de laatste catego rie kreeg Erik Breukink een ver melding als slachtoffer van een lekke band, juist op het mo ment dat de jacht op het ontke tende kwartet perspectief leek te hebben. De Duitser Udo Bölts ging in alle haast onderuit toen hij, in samenwerking met Tourwinnaar Miguel Indurain, de vluchters scherp in het vizier had gekregen. Even later weer een sensationele ontwikkeling, Indurain, die juist zo impone rend bezig was, blies zichzelf op de Redoute-helling, een verra derlijke kuitenbijter, op en ver dween met ee"n noodgang in de anonimiteit. Na het optrekken van alle kruitdampen stond Sö rensen pontificaal op het erepo dium. De Deen had daarmee een aardig voorschot genomen op zijn 28ste verjaardag, die hij morgen viert. „De mooiste overwinning in mijn carrière, hier heb ik lang op zitten te vlassen", stelde de blonde Scan- dinaviër nuchter vast tijdens de persconferentie. Prijzen winnen is voor hem overigens nooit een onoverkomelijk probleem. Sö rensen kan elk jaar wel bogen op enkele aansprekende succes- Op zijn fraaie palmares prij ken de Tirreno-Adriatico (2x), Parijs-Brussel en Parijs-Tours. Ook reed hij als gele-truidrager door Frankrijk, tot een val en als gevolg daarvan een gebro ken sleutelbeen zijn illusies verstoorde. Niet dat hij in de waan ver keerde dat hij de Tour wel eventjes zou winnen. Sörensen, terugblikkend op die pechdag in 1991: „Maar ik had toch wel eens willen zien hoe ver ik was gekomen. Ik heb een aardige tijdrit in de benen en ook in de bergen ben ik vooruitgegaan". Sterk jeugd-NK Leidse schakers NIJMEGEN» De Leidse jeugdschaakwereld kon zaterdag in het Nijmeegse Haskoning de vlag uitsteken. Bij maar liefst vier van de zes cate gorieën sleepte een Leidse ver tegenwoordiger de Nederlandse jeugdtitel in de wacht. Jop Dele- marre (tot en met 16 jaar) en Erik van de Doel (tot en met 14 jaar) waren bij de jongens de gelukkigen, terwijl Mariska Kou- wenhoven (tot en met 20 jaar) en Linda Jap (tot en met 16 jaar) bij de meisjes met de hoogste eer streken. Bij de jongens tot en met twintig jaar kwam Ma- chiel de Heer met 5 1/2 uit 9 anderhalf punt te kort op kam pioen Henk Vedder. De 17-jari- ge Philidor-speler draaide in de subtop mee, maar kon zich niet in de titelstrijd mengen. Leids jeugdkampioen Edwin van Haastert speelde in dezelfde groep een bescheidener rol. De Leiderdorper eindigde met 4 1/2 punt op vijftig procent. De 15-jarige Mark Irwin kreeg een vrijkaartje voor de groep tot en met 20, waarin de LSG'er 3 1/2 punt haalde. Bij de meisjes tot en met 20 was de 17-jarige Mariska Kou- wenhoven oppermachtig. De Wassenaarse LSG-speelster ver loor alleen van concurrente Marleen van Amerongen en scoorde 8 uit 9. Maaike Dele- marre uit Leiden werd met 4 1/2 punt zesde. In de jongens- groep tot en met 20 vocht Jop Delemarre een verbeten duel uit met diverse concurrenten. Met winst in de slotronde op Jan Vermeulen kwam Delemar re op gelijke hoogte met Eelco Kuipers uit Zoetermeer. Dele marre won na enig rekenwerk de titel. Bij de meisjes uit dezelfde leeftijdsgroep prolongeerde Lin da Jap haar titel. De Leiderdorp- se was goed voor een score van 8 uit 9. Erik van de Doel had bij de jongens tot en met 14 een lastiger klus om zijn titel veilig te stellen. De Op Eigen Wiekc- naar had lange tijd de concur rentie van Richard Berendsen te duchten, maar rekende in duel met hem af. Clubgenoot Jeroen Willemze verzamelde vijf pun ten, Lissenaar Dennis de Vreugt stelde met vier punten enigszins teleur. Jasmijn This- sen was met 5 uit 9 bij de meis jes tot en met 14 goed voor de zevende plaats. FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De mannen van Saturnus gingen in de eerste klasse van de veldcompetitie zo vlot van start tegen Vires et Celeritas dat de Gouwenaren op eigen veld leken te wor den weggespeeld. In tien minuten stond de ploeg van coach-trainer Nol Verhoef met 4-0 voor. Die flitsende opening was voor Vires de prikkel om er stevig tegen aan te gaan en Saturnus zakte zien derogen terug. Uiteindelijk verloor Satur nus met 16-14. Weliswaar was de voorsprong met de rust nog niet verspeeld (10-8) maar duide lijk was wel dat Vires op geen stukken na geklopt 'was. Rob Otten maakte in de tweede helft plaats voor Martin Kok en die zag de verdediging voor hem regelmatig in de één tegen één duels onderuit gaan. Daarbij kwam dat de Gouwenaren de kan sen beter benutten dan Satumus, dat een handvol volledig vrije kansen verprutste. Vires maakte niet de fout die Saturnus in de eerste helft bij een 0-4 voorsprong maakte. De Gouwenaars bleven voortdu rend goed bij de les en alleen daarom was de uiteindelijke winst verdiend: 16-14. Voor Saturnus scoorden: André van Es (4x) en Winfried van Boheemen, Nico Mooren, Dirk Klok en André van Leeuwen (allen 2x). HVV In de tweede klasse hadden de vrouwen van HW '70 geen enkel probleem met Sprongschot, dat geen raad wist met de hechte 3-2-1 verdediging van de Voor schotense ploeg. Achter die defensie gaf Aimee Visser blijk van haar kwaliteiten als doelverdedigster. Sprongschot ging overigens pas in het laatste kwartier definitief onderuit door breakouts. Voor HW, dat wacht op een misstap van DSO om de eerste positie op de ranglijst te pakken, scoorden Monica Zeeuw van der Laan (3x), Renate van der Geest en Nina Krösschell (beiden 2x), Bet- tina Lamboo en Anneke Gijsman. Swift De handbalsters van Swift blijven in bezit van de nationale beker. Ze troefden voor het tweede opeenvolgende jaar in de fina le streekgenoot V&L met ruime cijfers af. In Sittard werd het zaterdagavond 23-12, na een ruststand van 12-4. Vorig jaar ging V&L, uit Geleen, met 20- 10 ten onder. Zaterdag viel het verschil met elf treffers iets negatiever uit. Voor Swift uit Roermond waren Katalin Szilagyi met acht treffers en Mouton en Pusic (bei den vier) het produktiefste. Carla Kleintjes scoorde voor V&L vijf keer. Irina Pusic van Swift laat zich de champagne goed smaken nadat haar team de NHV-beker heeft gewonr Tegen V&L werd het 23-12. FOTO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24