Lisse: nog een jaar eredivisiebasketbal Korfballers van Fiks en Tempo kijken omhoog Honkballers Adegeest gaan aan slag genadeloos tekeer Sport Sommige spelers hoeven zich nog niet eens te scheren Mannen van MSV zetten champagne alvast koud Verblijf TOP in hoofdklasse drama in veertien bedrijven Janko Breedveld breekt met Pernix leiden Aan het einde van het seizoen zal Janko Breedveld als nog Pemix verlaten. Breedveld bereikte begin dit jaar reeds over eenstemming met het bestuur over een verlenging van zijn con tract. Tijdens het zaalseizoen ontstonden echter meningsver schillen tussen de oud-speler en de selectie van de eersteklasser over het gevoerde beleid. Hoewel hij alle steun kreeg van be stuur en technische commissie, zag Breedveld geen heil meer in een verdere samenwerking met de huidige spelersgroep. „Hij had het gevoel gekregen niet de juiste trainer te zijn voor Per nix", aldus voorzitter Wout Pera. Henny Piket gaat volgend sei zoen weer als trainer/coach aan het werk bij Fiks. Hij wordt op volger van Daan Vreeken, die drie seizoen geleden juist deze functie van Piket overnam. Onlangs vertrok Piket met onmiddel lijke ingang bij KZ Leiden, dat nog steeds op zoek is naar een op volger. Harmsen wint Grote Prijs in Damme damme Sven Harmsen heeft gisteren voor een verrassing ge zorgd door tijdens het internationale ruiterfestival in de Duitse plaats Damme het hoofdnummer om de Grote Prijs te winnen. Met het paard Sowjet Look bleef Harmsen in de tweede barrage foutloos in 28 seconden. MAANDAG 19 APRIL 1993 voorschoten Het honkbalteam van Adegeest is het nieuwe seizoen zeer overtui gend begonnen. De Voorschotenaren trakteerden Birds uit Zoeter- meer direct in de eerste wedstrijd op knock-out: 19-1. De ploeg van coach Rob Stok beperkte het bezoek van Birds aan Adegeest tot zes innings. Na een 4-0 stand in de eerste inning liep Adegeest in de derde inning uit naar 13-1. Al na vier innings had de thuisploeg de 19-1 eindstand bereikt. Met achttien honkslagen ging de Voorschotense slagpartij gena deloos te keer. Zo had Richard van Soest met een gemiddelde van 1.000 totaal geen moeite met de Zoetermeerse pitcher, en bena drukte Marco Vink een grand-slam homerun nog eens de Voor schotense overmacht. Catcher Berk deed daar met zijn homerun nog een schepje bovenop. Pitchers Garrelt Verhoeven en Bobby Spraakman kenden weinig problemen met Birds. Vijf honkslagen en één homerun waren de schamele wapenfeiten van de gasten. Volgende week wacht de eerste serieuse test voor Adegeest. Blue Birds uit Delft is dan de tegenstander. Jonge honkballers van Alphians openen seizoen met winst en verlies alphen aan den run jan daan van oosten medewerker De verwachtingen van het honkbalteam van Alphians voor dit seizoen zijn zeer beschei den. Na de eerste competitie wedstrijd van zaterdag tegen SV Wassenaar lijkt deze voorzichti ge houding gerechtvaardigd. De jonge Alphenaren waren in ei gen huis niet opgewassen tegen het geroutineerde Wassenaarse werp- en slaggeweld: 10-3. Gis teren herstelde Alphians zich verrassend tegen PSV. Met coach Bruce Heiser op de heu vel werd met 4-1 gewonnen. De werper werd tegen PSV goed ge steund door het veld, dat geen enkele fout maakte. Het krachtsverschil tussen Al phians en Wassenaar was voor het overgrote deel toe te schrij ven aan de ijzersterke werper Erik Remmerswaal. Remmers waal die door vakantie en ziekte een minimale voorbereiding kende, wierp een zeer constante wedstrijd en maakte de toch al beperkte slagkracht zo goed als onschadelijk. Zelfs Bruce Hei ser, de Amerikaanse coach van Alphians, was zeer onder de in druk van Remmerswaals optre den: „Dat deze werper zó vroeg in het seizoen de volle negen in nings zö sterk zou werpen had ik niet verwacht. He did a very good job." Jurgen van den Bos, de Al- phense collega van Remmers- waal, zal met gemengde gevoe lens terugkijken op de 10-3 ne derlaag. Van den Bos kreeg Johan Urbanus van Alphians zwaait naar een worp van de Wassenaarse pitcher Erik Remmerswaal. foto ben de bruyn weliswaar drie home-runs om zijn oren, maar speelde voor het overige een verdienstelijke wed strijd. Na een puntloze eerste in ning, verliep de tweede inning desastreus voor Van den Bos. Eerst opende Rodriquez voor Wassenaar de score met een ra ke klap over de hekken. Vervol gens deed Schipper dat nog eens dunnetjes over en sloeg in één moeite ook lerry Remmers- waal binnen: 3-0. Tot overmaat van ramp viel Alphians' eerste honkman Jo han Urbanus aan het begin van de derde inning uit met een knieblessure, terwijl de inbreng van de tweede Amerikaan Brett Thorsteinson ook al door een blessure beperkt werd tot aan gewezen slagman. Toch herstel de de thuisploeg zich nog in diezelfde inning. Nadat de Was senaarse slagpartij in korte tijd was afgevoerd, sloeg Emil Smit Walerie van Wijngaardc binnen, geholpen door een fout van Ruigrok van de Werve: 3-1 In de vierde inning was het echter weer Wassenaar wat de klok sloeg en trok met vier runs de wedstrijd definitief naar zich toe. Eerst sloeg Ruigrok van de Werve teamgenoot Jerry Rem merswaal binnen. Vervolgens kwam diezelfde Ruigrok van de Werve en Westgeest tot scoren na een drie honkslag van Her nandez. Hernandez werd op zijn beurt weer binnen geslagen door Ranes. 7-1. Alphians cat cher Robert Jan Hoen verzacht te de pijn met een steal vanaf het derde honk na een wilde worp van Erik Remmerswaal: 7- 2. Opofleringsslag Tot de achtste inning werd de wedstrijd gedomineerd door beide verdedigingen. Alleen Dennis Maat bereikte namens Alphians de thuisplaat na een opofferingsslag van Thors teinson: 7-3. In de achtste werd de uiteindelijke 10-3 eindstand bereikt na scores van Westgeest, Hernandez en een home-run van d'Amault. Na afloop realiseerde coach Heiser zich dat zijn jonge ploeg („Sommige van onze spelers hoeven zich nog niet eens te scheren") nog hard zal moeten knokken om zich te handhaven. Maar als Amerikaan gaat Heiser liever uit van 'winnen' dan van 'overleven'. De mannen van MSV, vorig jaar nog kampioen van de tweede klasse, zijn door hun overwinning op Shooters twee punten verwijderd van het kampioenschap in de eerste klasse van het rayon west. Aanstaande vrijdag kan de champagne ontkurkt worden als in Dordrecht de wedstrijd tegen Rowic in winst wordt omgezet. MSV komt bij winst volgend jaar in de eerste divi- De mannen van Lisse had den aan zes spelers genoeg om Rotterdam Zuid in eigen huis te verslaan. Via 24-36 bij rust liep Lisse vrij gemakkelijk naar 59-72 aan het eind. Terry van der Akker was samen met An dre Kamps topscorer met 17 punten. Peter van Zonneveld volgde met 16 punten. De pu pillen van coach Gerard van der Worp zijn nu zeker van de vijfde plaats in de eerste divi sie B. In de streekderby tussen Grasshoppers en BV Alphia was een hoop spanning te be leven. De Alphenaren hadden lange tijd uitzicht op de winst. Bij rust leek de strijd gelopen toen Alphia een 25-42 voor sprong had genomen. Grasshoppers toonde echter de mentale veerkracht die no dig was om toch de twee pun ten aan het duel over te hou den. Kees Messemaker besliste vlak voor tijd het duel dat BV Alphia uit handen gaf door veelvuldig vanaf de vrije- worplijn te missen: 68-67. Erik Paul van Weet en Wil aan Kat wijkse zijde de grote man met 21 punten. Aan Alphense kant kwanm Sjors Haverkamp tot 16 punten. Aan die noodzakelijke trefze kerheid ontbrak het bij TOP vol ledig. Na 1-2 duurde het precies twintig minuten voordat Gerco l.angelaan opnieuw scoorde. Het verschil werd na rust (2-6) wel steeds groter, maar ook de thuisclub kon tenminste de korf weer vinden. Ondanks de ruime marge ontstond er een gespan nen sfeer binnen en ook rondom de lijnen, waarvoor ar biter Bakker in hoge mate ver antwoordelijk was Delftenaar Brouw kreeg in de vorm van een gele kaart de rekening ge presenteerd. Vermeende klasse justitie motiveerde I>1' in elk geval tot een heus eindsehot. Na 4-13 bleef TOP de resteren de tien minuten door treffers van Egbert Dijkstra (2), Gerco Langelaan en Ron van der Willik in het spoor van Fortuna: 8-18. KORf BALMEDEWERKER Het optreden van TOP in de hoofdldasse behoort alweer bij na tot het verleden. Na de 8-18 nederlaag tegen Fortuna is de tragische afloop ervan, inmid dels definitief. De Sassenheimse korfballers zullen volgend sei zoen weer uitkomen in dc over gangsklasse. waaruit ze vorig jaar tot ieders verrassing wisten te promoveren. Wat een sprookje leek werd een drama in veertien bedrijven. De hoofdrolspelers hebben zich inmiddels in hun lot ge schikt. Regisseur Theo Korpo raal slaagt er wonderwel in om, ondanks alle teleurstellingen, de moed erin te houden. Bij DOS'46. voorname kandidaat voor de kruisfinales, zag TOP vorige week bijna kans voor een verrassing te zorgen. Van enige onderschatting aan de zijde van Fortuna was zaterdag echter geen sprake, want de Delftse ploeg is immers zelf ook niet vrij van degradatiezorgen. Desondanks was het verschil tussen de beide zwakke broe ders uit de hoofdklasse A le vensgroot. Waar TOP veelal ge haast het schot zocht en door een gebrekkige rebound al weer snel de bal verloor, zette Fortu na de aanvallen breed op, ge duldig wachtend op de goede kans. TOP had ook het geluk niet aan haar zijde, want bij 1-3 en 1-4 miste de thuisploeg tweemaal vanaf de stip. .Als je voor de rust bij kan blijven, die twee strafworpen benut, krijg je een heel andere wedstrijd", al dus korporaal. „Als een ploeg als Fortuna eenmaal afstand heeft genomen, scoren ze steeds gemakkelijker." De Algemene en Velocitas nog steeds in degradatienood leiden michel van cent korfbalmedewerker De kans is bijzonder groot dat onder de promovendi en degra danten van deze competitie ploegen uit de Leidse regio zul len zijn. Fiks en Tempo hielden hun kansen op promotie intact, terwijl De Algemene en Veloci tas in degradatienood verkeren. De Danaiden, Fides Pacta en KZ Leiden moeten eveneens nog enige punten binnenhalen om zich te handhaven. Met de gelijkmaker in de laatste seconde kwam Pernix goed weg tegen Tweemaal Zes: 8-8. De Breedveld-brigade ver diende dit resultaat op grond van het overwicht in de tweede helft. Direct na rust was zij 3-7 achter geraakt, reden voor coach Janko Breedveld om Pe ter Kuipers en Tanja van Sluis in te zetten. Dat bleek een gouden greep: Kuipers was heer en meester onder de korf, zodat Erick Lepelaar en Tanja van Sluis naar hartelust konden aanleggen. Beiden waren twee maal trefzeker, wat met de ene goal van Erika Velders net vol doende was voor een punt. Ijsmannen Slechts één helft bleek De Da naïden opgewassen tegen BEP en de koude. Heiko Locher (2), Eric Kromhout en Richard Dik ken lieten de score tot 5-4 een goed half uur gelijkop gaan, maar daama verdween de scherpte uit het spel. De blauw- witten (in shirts met korte mou wen) raakten dermate ver kleumd, dat zij speelden als 'een stel ijsmannen', zoals trai ner Ruud Schreuder het plas tisch omschreef. De koploper had beduidend minder moeite met de omstandigheden en liep ijskoud uit naar 10-4. De Algemene beleefde een goede generale repetitie voor de derby tegen De Danaïden door te winnen van Kwiek. Coach Ruud van Vliet besloot voor rust wind tegen te kiezen in de hoop later met wind afstand te kun nen nemen. Zijn selectie gaf desondanks langdurig de toon aan door toedoen van Alfred Lambooy (2), Wilma Sinteur en Remco Molloy (2-0, 3-2 en 4-3). Na rust (5-5) zagen Amoud en Alfred Lambooy inderdaad twee afstandschoten door de mand zeilen en die 7-6 voorsprong bleef intact, waarmee de eerste seizoenzege een feit werd. Fides Pacta haalde tegen De Tovers de tweede overwinning op rij. De acht van Steven Tims begon moeizaam met twee ge miste strafworpen, waarna San- der de Haas en Jan Willem Meijer (2) alsnog de produktie op gang brachten (4-1 rust). Even leek het nog spannend te worden met 5-3, totdat goals van nogmaals De Haas en Meij er en Henk van der Waals alle onzekerheid wegnamen: 8-3. Daarmee zetten de Leidenaars hun tegenstanders terug naar de tweede klasse, maar zelf zijn ze ook nog altijd gegadigden voor degradatie. Nonchalant Nonchalant verdedigen lag ten grondslag aan het 13-7 verlies van KZ Leiden tegen DKV(IJ). Aanvankelijk gaf de fusieclub goed partij (5-5), totdat de ver dediging aan het einde van de eerste helft drie keer opzichtig in de fout ging (8-5 rust). Des ondanks bracht de formatie van Simon Boot de promotie-kandi daat nog even in verlegenheid. Aldo Spadon en invaller Mark Zierikzee maakten 9-7, maar vervolgens werd een strafworp gemist. DKV benutte een mi nuut later wel zo'n worp en stoomde gelijk door naar 13-7. Tempo behaalde in de strijd om promotie een belangrijke 10-7 zege op KVR. De thuis ploeg kon niet verhinderen dat de naaste concurrent lange tijd het scoreverloop bepaalde (0-2, 2-3 en 4-5) om vervolgens toch met een voorsprong te gaan rusten dank zij twee goals van Rudolf de Jong (7-5). Twee doel treffende acties van Joke Boot brachten in het laatste kwartier de beslissing. Eerst benutte zij een strafworp en vervolgens maakte zij een omdraaibal, aan gegeven door Ronald Drieduite vanuit de verdediging (9-6 en 10-6). Fiks Lijstaanvoerder Fiks verspeelde op de valreep een punt tegen TOP(A): 10-10. Het achttal van Daan Vreeken nam vlak voor rust een 5-2 voorsprong door Marleen Boomgaard, Theo Vreeken en Tanja Huizing, wat gezien het windvoordeel en het aantal kansen te weinig was. Na de paalwisseling kwamen de bezoekers uit Arnemuiden sterk opzetten, al kwam hun gelijk maker pas in de laatste drie mi nuten (9-9 en 10-10). Coach Vreeken treurde niet lang over het verliespunt: „Als wij volgende week winnen van ADO, dan zijn we praktisch ver zekerd van promotie." Crescendo had meer moeite met de gladde bal en het gladde veld dan met het verweer van Succes. De groen-witten kon den voor rust. slechts drie van de vele kansen afmaken, waar onder typerend genoeg twee strafworpen van Henk Alberts (1-3). Coach Liesbeth Kok gaf bij de thee opdracht mee langer aan te vallen om de tegenstander tot gretig inspringen te verleiden. Dat bracht niet zoveel succes, want pas in de slotfase ver grootten Henk Alberts en Saskia Baak de voorsprong tot vier punten: 3-7 eindstand. Verdedigingsrouten Reeds in de beginfase raakte Velocitas in het degradatieduel tegen Good Luck door verdedi- gingsfouten 3-0 achterop. Ste ven de Ronde (2) en Ine Goede- gebuur hielden tot 5-3 de hoop op een gunstig resultaat in le ven. maar daama werd het 8-3 (rust). De Leiderdorpers konden door inzet hun gebrek aan schot en fysieke kracht niet camoufle ren en verloren kansloos met 10-6. Daardoor namen zij de laatste plaats van hun opponent over. Vrouwen MSV nog niet zeker van lijfsbehoud De vrouwen van Lisse hebben hun verblijf in de basket baleredivisie met een jaar verlengd. In de streekderby met MSV om de koppositie in de elite B was Lisse na ver lenging de sterkste: 72-67. sultaat. Aan de andere kant was de tegenstand dit jaar groter", aldus Lapidaire, die vorig jaar met zijn team met overmacht de elite B naar zijn hand zette. „Het was even zweten, dat wel. We hadden de pech dat Lida Hoogervorst (Mary van Ruiten kwam helemaal niet in actie) wegviel, waardoor Esther van der Bosch minder ruimte kreeg voor haar schot." lisse cerrit-jan van geen basketbalmedewerker De voorlaatste wedstrijd stond bol van de spanning. Beide ploegen moesten winnen om zeker te zijn van behoud. In het geval van MSV was bij winst nog niets zeker. Ook dan had de laatste wedstrijd volgende week tegen BCA '60 de beslissing moeten brengen wie er promo tie/degradatiewedstrijden zou moeten spelen tegen de num mer twee van de promotiedivi sie. Lisse blijft daar in ieder geval van gevrijwaard. Het team van de scheidende coach Peter La pidaire toonde zich de even wichtigste, al had het nog wat voeten in de aarde om die even wichtigheid in winst om te zet ten. Vlak voor tijd gaf de ploeg de wedstrijd, die het de hele tijd had gecontroleerd, bijna nog uit handen. De kansen keerden waarna Lisse in de extra tijd toesloeg. Lapidaire toonde zich de ge lukkige coach. „Als we volgende week de laatste wedstrijd tegen Canadians winnen hebben we twee punten minder dan vorig jaar. Dat is dus een slechter re- Van der Bosch Het was juist Van der Bosch, die Lisse naar de zege sleepte. De guard, die dit jaar van Rotter dam Zuid werd overgenomen, speelde haar beste wedstrijd van het jaar. Met 27 punten, waaronder vier driepunters, was ze niet te stoppen. Omdat An- nelies van der Hulst zich onder de borden goed van haar taak kweet, presenteerde Lisse zich als de favoriet. Vooral de laatste zes minuten van de eerste helft had Lisse het beste van het spel. Dat was de periode dat de thuisploeg van 21-24 naar 38-28 bij rust liep. MSV viel armoedig aan en speelde ongecontroleerd. Dat was mede te danken aan de af wezigheid van Rik Driessen, die de kampioenswedstrijd van zijn eigen team prefereerde. Ria Bröring nam zijn taak op de bank over. De laatste fase van de tweede helft echter was voor de bezoe kende ploeg. Van der Bosch was aanvallend stilgevallen en MSV nam door individuele acties de leiding over. Marloes Driessen ging voorop door voortdurend te penetreren, terwijl Caroline van der Salm haar schot weer hervond, waardoor MSV vijf mi nuten voor tijd op 52-53 kwam. Lisse was even de kluts kwijt en leek geslagen. De Noordwijksen buitten het niet uit. Twee keer simpel balverlies achter elkaar bracht Lisse weer aan de leiding (63-61) alvorens Renate Sluys vanaf de vrijeworplijn er negen seconden voor tijd een verlen ging uitsleepte. Onafwendbaar De extra vijf minuten waren volledig in handen van Lisse. MSV had geen kans meer en legde zich dan ook vlot bij het onafwendbare verlies neer. Volgende week is het erop of eronder voor de promovendus uit Noordwijk. Lisse is veilig en vierde zaterdag opnieuw carna val. Scores Lisse: Van der Bosch 27, Van der Hulst 19, Lindaard 11. MSV: Driessen 18, Vlieger 13, Van der Salm 12, Sluys 1. Esther van der Bosch (9) van Usse blonk uit in de streekderby tegen MSV, die Lisse lijfsbehoud bezorgde in de eredivsie. Hier is ze juist op tijd om een schot van Marloes Driessen (5) te bloKken. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23