Het gaat er om spannen voor Leython De Sleutels ook hoofdklasser Avanti zit in de wachtkamer Sport Onbezorgde weken voor De Zijl/LGB Katwijk keert terug naar tweede klasse Sprinkhuizen sneller MAANDAG 19 APRIL 1993 22 ROB ONDERWATER. C LEIDEN RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER Hoewel Pccos/Oegstgeest (7-3 winst op Odion) zijn vierde de gradatieduel plichtmatig af werkte, is de spanning in de voorlaatste ronde van lagere landelijke klassen om te snij den. Zo moet de uitgespeelde koploper Avanti tot 1 mei plaatsnemen in de wachtkamer van de eerste divisie, want rivaal TCS (16 punten achter) kan het kampioensfeestje van de Ha- zerswoudenaren danig versto ren. In de eerste divisie groep 2 dreigen de reserves van Pecos door het 10-8 verlies tegen Sala manders de onvermijdelijke stap naar onderen te moeten maken. Oegstgeest heeft zich na de 7- 3 winst tegen Odion ontpopt als de sterkste ploeg in de degrada tiepoule. Maar liefst negen pun ten is de marge op Odion en Kluis (6-4 winst tegen het arme TT A'dam). Verlies van kopman Rob Turk tegen de jonge Pas toors is geen alledaagse ge woonte van de Hazerswoude- naar. Wel pakte Turk tegen de onverstoorbare Beek de over winning. Ook Ted van den Berg maakte gehakt van de Achter hoeker. Tegen Pastoors liet Van den Berg zich daarentegen de kaas van het brood eten (21-18 in de derde game). Op tafel twee maakten Friso Reitsma en Herman van der Broek het kar wei tegen de Kruisselbrink en Rensen prima af. Het derde te- genpunt gunde Oegstgeest Odion door middel van een door Reitsma en Van den Berg verloren dubbel. Veel spannender is het in de eerste divisie groep 1, waar het uitgespeelde Avanti als koplo per moeten wachten tot 1 mei, wanneer concurrent TCS haar duel uit bij Spaame afwerkt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de équipe van Qrien Kroe- semeijer toch de stap naar de 'vertrouwde' eredivisie mogen maken. Het losbandige team van Middelburg werd ondanks een verloren dubbel en een ver- liesbeurt van Michael van der Haar en Edwin Vente op een monsternederlaag (15-3) ge- tracteerd. Het in de eerste divisie groep 2 reeds gedegradeerde Scylla sloot thuis met een 7-11 verlies af tegen het veilige Trias. De re serves van Oegstgeest verloren iets geflatteerd met 10-8 van de Salamanders. Een degradatie plaats lijkt onafwendbaar. In de tweede divisie was de benarde situatie voor Rijnsoe ver in feite al niet meer te red den. Na het 6-4 verlies tegen nummer drie Torenstad is het degradatielot definitief bezegeld voor het Katwijkse team. Johan van Meurs (2x), Joost Mentink (2x) en Marco Cecchi moeten afdalen. Ongemeen spannend is het voor Oegstgeest 3 (derde divi sie, groep 4). dat ongenadig met 8-2 onderuit ging bij concurrent Bijmaat en nu plotseling drie punten achterloopt op datzelfde team. Over twee weken zal de beslissing vallen voor Oegst geest. De mannen van Docos kwamen uit bij Vriendenschaar sterk voor de dag met een 8-2 winst. Maar meer dan handha ving zit er voor Hulst (lx), Van der Loo (3x) en Ramic (3x) niet in. In de derde divisie groep 5 mogen de mannen van De Tref fers terecht aan de titel ruiken. In de spannende ontmoeting met Hotak rolde er een 7-3 winst uit de Veense bus. In de laatste kraker tegen Scylla 2 mag het trio Robert Thijssen (3x), Hans van der Zwet (2x) en Koos van Beek eenmaal, zelf met 7-3 verliezen. In de vierde divisie zijn ook de reserves van De Treffers dichtbij een kampioenschap na een hevig strijd met TOV ge voerd te hebben. De voorsprong bedraagt echter vijf punten op de Noordwijkers. De vrouwen van Pecos waren lange tijd in de race voor terug keer naar de eerste divisie. De 8-2 winst tegen OKI ten Spijt lijkt de achterstand van drie punten op koploper Vitesse moeilijk te overbruggen. Uitbundige vreugde bij de vrouwen van De Sleutels, die concurrent Donk versloegen en het nu in de hoofdklasse mogen gaan proberen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Kampioenschap voor Leidse voetbalsters In de zondag-eersteklasse behaalde De Sleutels stijlvol het kampioenschap door naaste concurrent Donk in ei gen huis met 1-2 te verslaan. De Leidse regio zal daar door volgend jaar met twee teams in de landelijke hoofd klasse vertegenwoordigd zijn. LEIDEN MIEP VROONHOF VOETBALMEDEWERKER De basis voor de winst werd gis teren in de eerste helft gelegd. Mariëlle Bavelaar opende de score door de bal uit een corner fraai in het Goudse doel te wer ken. Een sterk opererend Sleu tels kwam door haar ook ver diend op een 0-2 voorsprong. Tien minuten voor tijd viel de aansluittreffer. Sleutels verde digde die voorsprong naar be horen. Vreugde was er ook voor Fo- reholte, dat hoogst waarschijn lijk degradatie ontloopt door een ruime 7-1 overwinning op mede-degradatiekandidaat Hermes DVS. In het behoud van de Voorhoutse ploeg had Wen dy Exel met vier doelpunten een In de hoofdklasse won kam pioen Ter Leede verdiend met 3-0 van Stedoco. De druk is er bij de Sassenheimsen af. Er werd een moeizame voorsprong bereikt door een doelpunt van Marion van de Ploeg. Na rust was Ter Leede wat meer op dreef en liep via treffers van Ca roline Roem en Nathalie Geeris uit naar een wat krappe zege. In de zaterdag-eersteklasse sprokkelde Katwijk weer een punt bij het toch al keurige to taal dankzij een 2-2 gelijkspel tegen Botlek. Oegstgeest kon zich tegen de nummer twee van de ranglijst Oostkapelle niet staande houden en verloor met 4-0. In de tweede klasse is de he gemonie van Ter Leede 2 bijna gênant. Nu werd Lyra met 8-0 verpletterd. Mariska Tukker scoorde drie maal. Alphen kent een uitstekende slotfase van de competitie: 2-3 winst op Mon ster. Nicole Siere opende de score. Het antwoord van Mon ster kwam prompt zodat de ploegen met een 1 -1 stand gin gen rusten. Tanja de Waard en Martine Harkes konden de sco re na rust verhogen. De tegen treffer van Monster viel vlak voortijd. In de zondag-eersteklasse be haalde SJZ een ruime 0-4 over winning op UDO. Yvonne van Wielingen was twee keer trefze ker bij het nemen van vrije trap pen. Verder werd in de eerste helft het windvoordeel nog uit gebuit door Tineke Kerseboom en Sonja van de Salm. Na rust konden de Zoeterwoudsen de score niet verhogen, maar kwa men ook geen moment in ge vaar. UVS toonde zich met 2-0 sterker dan SJC. In de tweede klasse wegen de laatste loodjes voor Altior erg- zwaar. Nu werd met 1-10 verlo ren van Lekkerkerk, waarbij de Langeraarse eer werd gered door Lianda Pieterse. Geen suc ces ook dit keer voor Iduna, dat met 0-1 tegen NSV '46 net aan het kortste eind trok. Ook Alk- mania is aan het slot van de competitie van slag en ging nu met 1-3 ten onder tegen Lekker kerk. LEIDEN CER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER Voor de mannen van Leython blijft het spannen. Uit de ont moeting met Capelle werd slechts een punt gehaald (2-3) en daar Zovoc met 2-3 bij Krim pen won, bedraagt het verschil met Krimpen nog steeds een punt met de wedstrijd tegen het al gedegradeerde Zovoc volgen de week nog voor de boeg. Ook Gemini en VCS haalden een punt. Bij de vrouwen is de 3-0 winst van Leython op Kangoe roes verrassend. Als volgende week een punt wordt gehaald, is de ploeg veilig. Leython - Alcom/Capelle 2 2-3 (15-6,13-15,14-16,15-2,11-15) Leython begon tegen Capelle, dat een plaats hoger stond, goed en haalde de punten door Don van Hal (passend en aan vallend) en Rik Uiterwijk (aan val) binnen. In de volgende twee sets had Leython net niet voldoende geluk. De tweede ging na 13-13 verloren. De der de leek verrassend te verlopen, want na 8-14 haalde Leython op tot 14-14. Maar weer ging de set verloren, eigenlijk door de slordigheidjes aan het begin. In de vierde set leek het wel of Ca pelle Leython een punt gunde. Martin Morsink stond enorm te blokkeren en Bert Jan Janzen beukte de ballen erin. De vijfde leverde direkt een 0-4 achter stand op, die dodelijk is in het rallypuntsysteem. Huizen - NOVO 3-0 (16-14,15-7,15-6). NOVO speelde bij vlagen heel goed en was in de eerste set met 13-14 dicht bij de setzege. Het leek of Huizen de tegenstander had onderschat. In de slotfase was NOVO echter zo geschrok ken, dat er ballen in het blok ge slagen werden. Toen Huizen toch won, was het gedaan met de Noordwijkers. Huizen sloeg steeds een gat van zeven pun ten, dat niet meer goed ge maakt kon worden. Positief was het weer meespelen van de lang geblesseerde Rik Dobbinga, die een hoofdrol opeiste. SVC - Gemini/K 3-2 (15-13,6-15,11-15,15-8,15-11) Gemini boekte onverwacht een punt, daar SVC nog betrokken was bij de tweede plaats, die recht op promotiewedstrijden geeft. De eerste set ging met klein verschil verloren, maar in de volgende twee was de winst overduidelijk. Gemini vond het wel prima zo en in de vierde en vijfde set was het meer lachen en zuigen onder het net, dan volleyballen. Het leverde veel passfouten op, waarvan SVC kon profiteren. HJPV - VCS 3-2. Tegen het reeds gedegradeerde HJPV deed VCS het niet zo best. De pass kwam vaak niet aan en de middenaanval scoorde mede daardoor weinig, waardoor de druk op de buitenzijde hoog werd. Men kwam met 0-7 voor, maar ook dat bleek geen garan tie voor winst. Als excuus gold misschien, dat een speler door zijn enkel ging en naar het zie kenhuis moest worden ver voerd. Bij de vrouwen verloor Gemi ni van Sliedrecht: 0-3 (11-15,14-16,10-15). Getuige de setstanden speelde Gemini te gen de koploper een zeer goede wedstrijd. De ploeg serveerde vooral diagonaal op de spelver- deelster om de snelle aanval er uit te halen en dat lukte prima. In de eerste set resulteerde dat in een 10-8 voorsprong, in de tweede zelfs in 12-8 en 14-14. Kleine foutjes werden Gemini fataal. Leython klopte Kangoeroes met 3-0. Er werd hard gewerkt met een instelling van nu of nooit. De omstandigheden werkten aanvankelijk ook mee, want Kangoeroes raakte het spoor al kwijt toen Leython nog rustig aan de warming-up deed. De eerste twee sets gingen ruim naar Leython, de derde ging ietsje minder. Leython is nu ten minste verzekerd van beslis singswedstrijden. Promotieklas In de promotieklas blijft LUSV het goed doen. Skania 2 werd opzij gezet, al kostte het dit keer veel pijn en moeite. De studen ten speelden een gekke wed strijd tegen de nummer zeven, begonnen nerveus en verloren de eerste set kansloos (15-6). Zij hadden geen vat op de verdedi ging en moesten drie keer slaan om een maal te scoren. Op 14-8 in de tweede tekende zich een catastrofe af, omdat er nog geen normale bal geslagen was. Met Leython-aanvaller Martin Morsink (achter het net) in een luchtduel verwikkeld met een Capellenaar. dank aan Marcel Aernoutse, die LUSV er door heen sleepte, be gon het aan een inhaalrace, die met 14-16 succesvol afliep. Aer noutse begon op een verschrik kelijke manier te scoren en ser veerde ook nog eens 15 serve- punten bij elkaar. De laatste twee sets werd met 7-15 en 10-15 orde op zaken gesteld. RW bewees zichzelf een slechte dienst en verloor onverwacht van het twee plaatsen lager staande Be Fair met 3-1. Bij devrouwen bewees Gemi- ni/K 2 met haar 3-2 winst op Be Fair zichzelf een goede dienst. Gezien het spel en de motivatie in de laatste wedstrijden werd een nederlaag verwacht, echter Gemini 2 wilde nog een keer vlammen en begon lekker fana tiek. Een goede pass en aanval overdonderden Be Fair de eer ste twee sets totaal: 15-6,15-11. Concentratieverlies en persoon lijke fouten gaven Be Fair de kans gelijk te komen via 6-15 en 4-15, maar in de vijfde set sloeg Gemini 2 na de wissel op 8-7 en via 9-12 alsnog toe met 16-14 (3-2). Ook VCS begon goed en over rompelde Rentokil/ZVH 3 met 15-3. De tweede ging 'close' met 6-6 naar 11-11 en uiteinde lijk naar 15-11. Even viel VCS terug (10-15), maar in de vierde stond men snel op 9-3 en bouwde het rustig uit naar 15-3, waardoor de tweede plaats een feit is. DAC speelde voortreffelijk te gen VOY en won met 1-3 (15-7,15-10,13-15,16-14). Aan val en verdediging klopten per fect en pas in de derde set kwam VOY wat terug door een betere verdediging en een har dere aanval. De vierde set ging gelijkop, met een gelukkiger DAC aan het eind. Ridderveld redde het niet te gen koploper Delta 2 en verloor met 3-0 (15-10,15-4,15-3). In de eerste set ging het nog aardig en verloren de Alphensen door eigen foutjes. Daarna kwam Ridderveld snel op achterstand FOTO HENK BOUWMAN door een slechte pass en volgde opgave. Ridderveld kon dit keer geen servicedruk geven. Leython 2 kwam in de eerste set tegen Jupiter ver achter, maar kon door prima spelver- delen van Dorien Jacobse, sterk serveren van Joke van der Lin den en blokkeren van Boukje Wiebes het tij keren en met 15-7 winnen. Daarna zette Jupiter zijn A-team in en werd het een ander verhaal. Er werden min der fouten gemaakt en Leython 2 verloor mede door een slechte organisatie in de rally de vol gende drie sets. In de vierde set was 10-4 niet voldoende (12-15). WATERPOLOMEDEWERKER De Zijl/LGB gaat net als vorig jaar een aantal onbezorgde weken tegemoet. De Kooiclub bezet in de degradatie play offs de koppositie en kan met een puntentotaal van 25 wel haast niets meer gebeuren. Trainer Rob Schouten staat dan ook voor de moeilijke taak zijn manschappen te inspire ren voor 'potjes' die er voor De Zijl niet veel meer toe doen. Dat geldt trouwens alleen voor De Leidenaars want de andere ploegen in de degradatierijen zullen de komende maand nog een hevig gevecht voeren om ook volgend jaar in de hoofdklasse uit te komen. Voor Het Y, de ploeg uit Am sterdam, is het doek al lang gevallen. De Zijl voldeed zater dag en zondag aan zijn spor tieve plicht door Het Y met respectievelijk 20-8 en 15-7 aan de kant te zetten. De thuiswedstrijd gaf al aan dat Het Y er niet meer in ge looft. Zonder buitenlandse in breng en met maar zeven spe lers trad het de Leidse ploeg tegemoet. Heel even leek een verrassing in de lucht te han gen toen Het Y in de tweede periode via de gevaarlijkste aanvaller Bijeman 3-4 binnen schoot. Al spoedig zette De Zijl de smalle basis van het Het Y door een tempovemelling het mes op de keel en was het snel gebeurd met de Amsterdamse aspiraties. Verheugend was het optre den van neo-international Niels Joor, die na een blesssu- re aan de duim sterk terug kwam. Hij scoorde vier keer. Na het aanvankelijk sterke ver zet was er in de laatste twee periodes geen vuiltje meer aan de lucht. De eindstand werd bepaald op 15-7. Overige doel puntenmakers: Dubbeldeman 3x, Heiden, Ligtvoet, Kerkvliet ieder 2x, Bontje en Kluivers ie der lx. LZ 1886 kende een slechte opening van de play-off com petitie. De Robben, dat voor zaterdag op vier punten stond, kwam door twee overwiningen langszij. Zaterdag kende LZ een zwakke laatste periode (9- 6), terwijl gisteren voor het thuispubliek gedurende het hele treffen zwak werd ge speeld: 4-5 verlies. Het duel van gisteren maak te direct duidelijk waarom bei de ploegen in de onderste re gionen van de hoofdklasse fi gureren. LZ kwam er aanval lend totaal niet aan te pas te gen de Hilversumse zonever dediging. Het was tekenend dat routinier Jan de Graaf zijn ploeg in de race hield, want spannend was het wel in het Vijf-Meibad. Met een weerga loze boogbal bracht hij in de 3-3 op het scorebord. Veel zo den zette dat niet aan de dijk. Kort daarop kwam De Robben weer op voorsprong. Jan de Graaf herhaalde zijn huzaren stukje nog een keer maar de 4- 5 van De Robben deed LZ voor de komende tijd in een uiterst onzekere positie belanden. Niels Zuidweg en Frans Lan- gerhorst scoorden eveneens. LEIDEN W1M SIERA WATERPOLOMEDEWERKER Waterpolo-eersteklasser Vivax ging met 9-4 ten onder tegen het Haagse HZ/Zian. Zian had in de eerste twee periodes de nodige moeite met de Oegst- geestenaren. Vivax leunde op een sterke zoneverdediging en Zian kwam maar zelden tot een schot. De 2-1 aan het eind van de tweede periode gaf nog alle hoop op een goed resultaat. In dividuele fouten op de midach- terpositie gaven echter de door slag. HZ/Zian liep uit naar 5-2 en de overschakeling naar een pressing leverde Vivax niets op. Doelpuntenmakers: Plasmeyer 2, Laurense 1, Van de Bosch 1. Katwijk verloor met 12-11 van Brandenburg en is na een eenjarig verblijf in de eerste klasse gedegradeerd naar de tweede klasse. Het siert de Kat- wijkers dat men zich tegen de Bilthovenaren niet zonder slag of stoot gewonnen gaf. Onder leiding van de goed spelende Kjelt Boonstoppel kwamen de kustbewonérs in de laatste pe riode zelfs nog op gelijke hoog te. Twintig seconden voor tijd schoot Brandenburg de win nende treffer binnen. Doelpun tenmakers Katwijk: Boonstop pel 5, Jonker 2, Seinstra 2, Sieval 1, Guyt 1. Tweedeklasser WZK weet zich nog steeds in de race voor het kampioenschap. Tegen de Rot terdamse Watervrienden speel de de ploeg uit Wassenaar een wisselvallige partij. Halverwege de wedstrijd stond RWV op een 8-3 voorsprong en was WZK ge noodzaakt een inhaalrace in te zetten. De ploeg van Paul Belt slaagde daarin glansrijk want na drie periodes was de achter stand weggepoetst (9-11). De vierde periode was een formali teit. Eindstand 9-15. Mare Half- mouw scoorde 4x. De titelaspiraties van Sassen- heim kunnen voorlopig in de ijskast gezet worden. In een bik kelhard treffen bleek streekge noot Koudekerk met 8-7 te sterk. Een opsteker voor de ploeg van Mark Kimpel, maar een flinke domper voor Sassen- heim, dat de marge met koplo per DAW tot drie punten zag oplopen. In de laatste periode kwam Sassenheim nog op een 7-6 voorsprong. Twee bevliegin gen van Eric Bergsma deden de zege belanden bij Koudekerk. Alkemade verloor met 5-6 van ZWV. Vrouwen De vrouwen van De Zijl/LGB boekten de tweede zege van het seizoen. De reserves van Donk werden met 11-15 verslagen. De vrouwen van LZ 1886 kropen tegen De Schelde door het oog van de naald. LZ kwam eenvou dig op voorsprong (2-0), maar zag de ploeg uit Terneuzen met hulp van de arbiter sterk terug komen. In de laatste periode te kende Karin Stastra met een af standschot voor de bevrijdende treffer. Eindstand 2-3. Volgende week kan LZ de titel binnenha len tegen De IJsselduikers. LEIDEN TACO DE VRIES ZWEMMEDEWERKER De eerste van zes rondes voor het kringkampoenschap zwem men heeft voor de Leidse ver enigingen LZ 1886 en De Zijl- /LGB een aantal mooie resulta ten opgeleverd. Zo werd Robin Sprinkhuizen eerste bij de man nen op de voor hen enige disci pline: de 1500m vrije slag. Na mens LZ was Fleur Bakker weer eens de snelste op de afstand voor de vrouwen: de 800m vrij. Bij de mannen tikte Robin Sprinkuizen van De Zijl net iets eerder aan dan zijn clubgenoot Chester Marsman en kaapte daarmee de eerste plaats voor diens neus weg. Stan Spijker, eveneens van De Zijl, werd bij de jongens onder achttien der de in 19.10.2 Een leeftijdscate gorie lager (onder 16) was er voor De Zijl weer reden tot jui chen. Micha Prins legde de me trische mijl in 18.31.3 als snelste af. Stefan van Iterson (LZ) was bij de jongens onder 14 met 18.09.7 sneller dan Milan Ver hoop van De Zijl, die tweede werd. De jongens onder 12, die slechts 800m hoefden af te leg gen, kregen een Leidse nummer drie. Diederick Huybers van De Zijl tekende voor die plek. De meisjes legden 800m af en op die afstand boekte LZ in de categorie onder 16 een opmer kelijk resultaat. Fleur Bakker, Linda Weijermans en Saskia de Keizer werden respectievelijk eerste, tweede en derde. Een leeftijdsgroep lager werden Ma- rielle Kraan en Ingeborg Hoeks (beiden LZ) één en twee. Bren- da Lindhout van De Zijl maakte nu de drie vol. Joleen van Essen van De Zijl werd bij de meisjes onder 12 tweede. Op de internationale jeugd invitatiewedstrijd in Luxemburg heeft Remco Singeling (LZ) een bronzen prestatie geleverd door op de 100m rugslag 1.06.2 te zwemmen. Jorien Kleywegt van De Zijl ('79) evenaarde hem op de 400m vrij. Met 4.45.0 werd ook zij derde.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22