Kleurtjes en geurtjes voor elke portemonnee Scheidingsysteem voor keukenafval 43 t Leven en wonen Over afleggertjes Stoer in (nep)leer Gun matras een tweede leven Kwakzalver MAANDAG 19 APRIL 1993 161 16 TUIN Mis, helemaal mis. We hebben het niet over afleggertjes uit onze garderobe. We hebben het over struiken die zó mooi zijn, dat we er meer van willen hebben. Dat kan door middel van stekken. Maar gemakkelijker voor de amateur is afleggen. Daarmee is vrijwel altijd succes verzekerd. Nu is het de tijd om afleggers te maken. Er zijn struiken die bijna ongevraagd voor afleggers zorgen. Zodra een tak de grond raakt, maken ze wortels. Binnen enkele maanden kunnen we die tak dan losknippen van de moederplant. Heel bekend in dit genre is de Cornus (kornoelje), de Forsythia (Chinees klokje) de Hydrangia (hortensia) en de meeste bessesoorten. Van deze struiken buigen we simpelweg een laaghan gende tak in de grond. Desnoods leggen we er een flin ke steen op. Binnen de kortste keren haast de struik zich om wortels te maken. Er zijn ook struiken die wat moeilijker doen als we ze vragen om een aflegger. De rhododendrons, magnoli a's, de seringen, de krenteboompjes, de toverhazelaars en meer struiken willen met zorg behandeld worden, als wij er meer van willen hebben. Ook voor deze struiken geldt, dat we op de allereerste plaats over een mooie laaghangende tak moeten kun nen beschikken. De tak moet zo laag hangen, dat we deze in de grond kunnen buigen. Als we weten waar de tak de grond raakt, maken we daar met een vlijmscherp mesje een kerf in de schors. Dat stimuleert de wortel vorming. Daarna vullen we een kuiltje met goede compost of potaarde of nog beter een flinke bloempot met aarde. De gekerfde tak wordt nu zo gebogen dat de kerf diep in de aarde komt te zitten. De pot wordt ingegra ven. De aarde wordt heel goed aangedrukt, ook nog flink nat gegoten om alles stevig aan te spoelen. Tot slot gaat er een flinke steen op, of de tak wordt met behulp van ijzerdraad op de plaats gehouden. De tak moet im mers rustig op de plaats blijven, willen zich wortels kunnen vormen. Bij droog weer geregeld gieten! Als alles goed en wel verloopt kan de nieuweling al in de herfst losgeknipt worden van de moederplant. Is de beworteling nog niet goed, dan wordt er gewacht tot volgend voorjaar. Na het losknippen kan de nieuwe, jonge aanplant meteen op de bestemde plaats worden gezet of worden weggegeven aan de vrienden die erom hebben ge vraagd. En dat wil nog wel eens voorkomen! LEZERSVRAAG Reuze spannend de brief van mevrouw W. Schinkel van Dijk uit Bennebroek. Er zat namelijk zaad in van de oleander: langweipige zaadjes met pluis, zodat ze de indruk wekken op wind te wachten om verspreid te worden. Nog nimmer zag ik zaad van oleander, omdat deze plant (Nerium, familie van de Apocynaceae) in ons klimaat vrijwel nooit wordt bestoven. Slechts sterke insekten kunnen zich bevrijden uit de bloem. De mees te sterven door de vorm van de bloem, zodat ze het stuifmeel niet verder brengen. Normaal wordt oleander dan ook door middel van stek vermenigvuldigd en op de vraag hoe te zaaien kan ik geen antwoord geven. Maar ik ben dolblij met de zaad jes en zal proberen om deze op een arme plaats in vochtige zaaigrond te zaaien. Om de grond schimmel- vrij te houden, zal ik deze eerst ontsmetten in de oven. Dat is heel simpel: je vult een pan of vuurvaste schaal met zaaigrond. Middenin stop je een aardappel nor maal formaat en dan gaat de oven met schaal en al op 150 graden. Na ongeveer drie kwartier even kijken of de aardappel gaar is. Dan is de grond goed genoeg ont smet! Dit leerde ik van mijn grootmoeder en het werkt nog steeds goed. Schimmelvrij zaaigoed is het resultaat. Ik zal mij in verbinding stellen met mevrouw Schinkel zodra mijn oleanderzaadjes na het eerste kiemblad een echt blad gevormd hebben. Van Annelles Bakker uit Leiden een droevig varhaal over haar laurierboompje. De echte, te weten de Laurus nobilis. Het overwinteren blijkt een probleem te zijn. Dat geldt helaas voor veel oranjerieplanten. Die moe ten 's winters vorstvrij staan, maar liever nier warmer dan rond de vijf graden Celsius. Zoek een dergelijke plek maar eens in onze centraal verwarmde huizen. Dus dan maar zoeken naar de minst warme plek, af en toe water geven en in het voorjaar goed insnoeien. Dan is het 's zomers een mooi boompje. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiatc Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Klachten neemt General Cosmetics heel serieus Dagelijks rollen bij General Cosmetics bv in Alkmaar on geveer 15.000 lipsticks van de automatische band, 6.000 blusher- en beautysticks, 17.000 mascara's, 20.000 flesjes nagellak, 20.000 flacons met geurtjes, 4.000 flacons milks en shampoos, 4.000 potten crèmes en 6.000 tubes met vloeibare make-up, maskers en deodorants. JEANETTE STUUROP General Cosmetics doet 'alles' in eigen huis: ontwerpen (o.m. verpakkingen), nieuwe produk- ten ontwikkelen, produceren en verkopen. De prijs van de arti kelen is vrij laag, het assorti ment zeer omvangrijk. Ruim een jaar voordat de confectie nieuwe modekleuren lanceert, zijn de gegevens daar over beschikbaar voor de indu strie, zodat bedrijven als Gene ral Cosmetics de gelegenheid hebben hun decoratieve cosme tica daar op af te stemmen. Pr-medewerkster Karin de Bruin maakt daarbij een aante kening: „Natuurlijk worden on ze kleuren zo nodig bijgesteld op de smaak van de Nederland se consument. Daar zijn we flexibel in, hoewel de produktie- planning al een half jaar van te voren vaststaat. Een plotselinge bijstelling vergt natuurlijk veel inspanning, maar het kan. En dat is gewoon onze kracht". Dierproef-vrij Wie het over cosmetica heeft, stuit op het punt dierproeven. Met ingang van 1998 moet cos- meticaJand dierproef-vrij zijn, zo heeft de EG beslist. Voor heel veel bedrijven betekent dat, dat het produktieproces de komen de tijd drastisch zal moeten worden bijgesteld, wat overi gens voor de decoratieve sector iets gemakkelijker ligt dan voor de verzorgende. Karin de Bruin zegt dat 'haar' bedrijf zelf nooit dierproeven heeft verricht. Bovendien zijn alle leveranciers van grondstof fen aangeschreven met de vraag of ze de afgelopen vijf jaar dier proeven hebben uitgevoerd. „Degenen die die vraag positief beantwoordden, zijn dadelijk van de lijst geschrapt", aldus Karin de Bruin. Ze geeft toe, dat voor bepaalde ingrediënten geen voor de hand liggende al ternatieven zijn, maar General Cosmetics is er in geslaagd die Stoer slaat niet alleen op man nenkleding. Ook vrouwen zien er in (nep)leer, zwart of reptiel, heel 'vervaarlijk' uit. Uit de col lectie van Mac Maggie: zij in een rok met split en een getail leerd jasje van imitatie-reptiel met daaronder een zwarte ny lon body. Hij heeft zijn leer-look beperkt tot een jeansvestje. Het uit 1936 stammende Ne derlandse bedrijf General Cos metics biedt werk aan een klei ne 500 mensen. De produkten worden in meer dan 20 landen over de gehele wereld ver kocht. Dat zijn Invite, Miss Sporty, Theatre en Wills en zo genaamde private labels voor warenhuisketens. General Cosmetics verzorgt ook de distributie van de En gelse merken Montagne Jeu- nesse, Morny en Yardley en het Nederlandse produkt Boldoot. Onlangs is de Amerikaanse geur Beverly Hills 90201 (de tv- serie) geïntroduceerd. Geuren uit eigen huis zijn onder ande re Amance, Joshi, Amando, maar ook ZaZou. Ook de kin- derlijn Bollie en Billie komt uit Alkmaar. wel te vinden. Geen dierproe ven dus. Maar toch moeten alle kleurtjes worden getest. „Ja", knikt Karin de Bruin. „Dat doet bij ons het personeel. Nieuwe produkten worden gewoon uit gezet onder het personeel. Krijg je een pukkeltje, dan weet je waar het van komt". Klachten Toch zijn er wel eens klachten. „Je moet altijd de schuld bij je zelf zoeken", zegt Karin de Bruin, daarmee aangevend dat elke klacht serieus wordt geno men. Elke klaagster krijgt het verzoek bij de PTT een verzend- bewijs in te vullen en het pro dukt terug te sturen. Is de klacht binnen, dan krijgt de ver zendster alvast als troost een setje produkten. Het gewraakte artikel gaat li- nea recta naar het laboratori um. „Zit er ondanks de tus sentijdse controles toch een fout in het produkt, dan wordt zo'n voorraad, ook bij de detail listen, opgeruimd en vervangen. Ook de klant wordt schadeloos Elke lipstick gaat onder een brander Mocht de fout niet bij General Cosmetics liggen, dan verstrekken wij de consument aanvullende informatie. Mocht zij een dermatoloog (huidarts) willen raadplegen, dan zorgen wij er voor dat deze via de klant een uitdraai van ons laboratori um krijgt, waaruit is op te ma ken welke ingrediënten in het bewuste produkt zijn verwerkt. De arts weet dan in welke hoek hij een eventuele allergie moet zoeken", voegt De Bruin daar aan toe. De service van het cosmetica- huis gaat heel ver. Als er een klacht binnenkomt over bij voorbeeld een stukgevallen fles je nagellak, waardoor kleding of huisraad is beschadigd, dan wordt die ook onderzocht. In dien gerechtvaardigd, wordt de geleden schade vergoed. „Daar zijn we voor verzekerd". Handwerk In het produktiegedeelte van het bedrijf is veel te zien. Op af stand mag even worden geke ken naar de 'natte' fabricage, waar met behulp van mengap- paratuur de produkten worden vervaardigd, die als basis een vloeistof hebben. Bovendien worden op die afdeling de half fabrikaten minstens een half uur lang bacterievrij verhit en afgekoeld, verdeeld en verma len. Er is een constante verbin ding met het laboratorium om na te gaan of het produktiepro ces volgens het boekje verloopt. Nagellak bestaat uit pigmen ten verdeeld in een basislak. De soms heel brandbare grondstof fen worden afgewogen en ver mengd, om daarna in een spe ciale brandveilige ruimte te wachten op verdere verwerking. Is het produkt gereed, dan moet het worden afgevuld. Hier komt veel handwerk aan te pas, want elk flesje bestaat uit drie delen: glas, dopje en kwastje. De basis voor lipsticks is pig ment in olie en harde wassen. In 'broden' van ongeveer 6 kilo zwaar wordt het eindprodukt naar de volautomatische ma chine gebracht. Hier worden de stiften in de houders gespoten en gevlamd, waarna het mense lijke oog de foute exemplaren uit de fabricagelijn moet halen. Daarna neemt de machine het karwei weer over: etiketteren en verpakken. De oogschaduwen, blushers en compact-poeders zitten in metalen bakjes: godetjes. Die worden in aantallen tegelijk ge vuld met poeder. Zijn ze goed gevuld, dan wordt er nog een kwast over gehaald om de laatste losse deeltjes te verwij deren. Per plateautje worden ze vervolgens afgevoerd om in de doosjes te worden geklemd. En dan zijn er nog potten, die leeg onder de vulmachine moe ten worden geplaatst en gevuld op de band moeten worden ge zet, waarna het binnendekseltje en het buitendeksel er op kun nen worden bevestigd en tot slot het etiket kan worden aan gebracht. Sommige flesjes wor den, evenals de tubes, automa tisch gevuld, andere moeten stuk voor stuk met de hand on der het vulapparaat worden ge plaatst, om vervolgens van dop en etiket te worden voorzien. Nee, in cosmeticaland gaat lang niet alles automatisch, dat wordt wel duidelijk bij General Cosmetics. In veel gemeenten is het ge scheiden bewaren en inzamelen van afval in de huishouding ge meengoed. Om de afvalschei ding in huis goed te organiseren zijn er diverse mogelijkheden. Zo'n los gft-bakje naast de vrij staande (pedaal)emmer vergt extra plaatsruimte. Blanco bracht op de Domotechnica in Keulen een compleet systeem dat, fraai verborgen achter de deur van een onderkast, ook in afzonderlijke delen aan te schaffen en te plaatsen is. Om te beginnen is er het on der het werkblad aangebrachte gft-emmertje, toegankelijk via een deksel in het werkblad. Deksel en bouwframe zijn van roestvaststaal en kunnen in vrij wel elk werkblad worden ge monteerd. Daaronder zit een uitneembare emmer met een inhoud van 4 liter, waarin fruit en groente-afval na het schoon maken meteen kan worden ge deponeerd. Een andere mogelijkheid is een vaste schacht onder het deksel, die uitmondt in een 17- liter-emmer. Bij het openen van de onderkastdeur komt deze emmer automatisch naar bui ten en kan dan worden uitgeno- y; Zowel de ldeine als de grote emmer kan worden gecombi neerd met een aanvullend sys teem voor het bergen van bij voorbeeld lege blikken en plas tic verpakkingsafval, met daar onder een draadmand voor oud papier. Deze beide huishoud- containers en de draadmand komen eveneens naar buiten als de deur van de onderkast wordt geopend. De complete set kan in een kast van 60 cm breed worden ondergebracht. Je kunt overal gemakkelijk bij en de bakken nemen geen vloerruimte in be slag. De via het werkblad toe gankelijke afvalemmer en de set voor blikken/kunststof/papier kunnen ook in bestaande keu kenblokken worden ingebouwd. Links de GTF-emmer waarin via klep en schacht het afval kan wor den gestort. Rechts de bakken voor het bewaren van lege blik ken, kunststof verpakkingen en oud papier. foto cpd ürbüp De oude matras wordt in stukken gesneden en gekeerd. Tussen de twee nieuwe lagen die zo ontstaan, wordt kokosvezel gelegd o.m. ter ver steviging. foto cpd Je ziet ze vaak staan bij het groot vuil op de stoep: oude matrassen die na jaren trouwe dienst worden afgedankt. Die matrassen vormen jaarlijks een gigantische afvalberg. Maar daarvoor is nu een goede oplos sing. Onlangs ging in Oude- schild op Texel een nieuwe fa briek draaien, Promise Matras- recycling Nederland. Versleten of doorgezakte schuimrubber of polyether matrassen worden hier weer als nieuw gemaakt. Het recyclen van een matras van 80 x 190 cm komt op 199 gulden: voor een maat van 140 x 190 cm betaalt u 349 gulden. Voor dit bedrag wordt uw ma tras bovendien gratis gehaald en na een week weer thuisbe zorgd. Bij optimaal gebruik van dit recyclingproces zullen we in ons land met 1,1 miljoen stuks minder afgedankte matrassen worden opgezadeld. Na binnenkomst in de fabriek wordt de matras eerst gedesin fecteerd. Vervolgens snijdt men hem horizontaal in twee 'plak ken' en verticaal in het midden door. De vier matrasdelen wor den 180 graden gedraaid. Het gedeelte van hoofd- en voeten eind, dat nog prima is. komt in het midden te liggen. Het door gezakte of versleten middendeel komt aan boven- en onderzijde. Voordat de delen weer wor den samengevoegd, wordt een twee centimeter dikke laag ko kosvezels tussen beide aange bracht. Deze laag zorgt niet al leen voor een optimale vochtre- gulering, maar ook voor veer kracht en extra ondersteuning. Daarna wordt over de hele ma tras een tricot kous getrokken en tenslotte wordt een doorge stikte, honderd procent katoe nen tijk van badstof aange bracht. Het recyclingproces is uitge breid getest door TNO. Daaruit is gebleken dat de vernieuwde matras weer minstens tien jaar mee kan. De fabrikant geeft, net als op elke nieuwe matras die u in de winkel koopt, een garantie van drie jaar. En hij garandeert uiteraard ook dat u uw eigen matras terugkrijgt. Meer informatie: 0 22 20- 10 300. SPREEKUUR Vandaag ben ik woedend gewor den. Zo erg heb ik het in geen maanden gehad, en terwijl ik dit stukje schrijf, loopt mijn gal weer over. De reden ligt besloten in de ziektegeschie denis van mevrouw Kraemer, een 57-jarige vrouw, die verleden week geopereerd is. Mevrouw Kraemer voelde meer dan twee jaar geleden een knobbel in haar linker borst. Zij vreesde dat die kwaadaardig zou zijn, en dat zij geopereerd zou moeten wor den, een borst zou moeten missen. Deze angst deed haar ertoe besluiten zich niet tot haar huisarts te wenden, die haar zeker naar een chirurg zou hebben verwezen. In plaats daarvan bezocht zij een alternatieve geneeskundige ook een arts, hoor, dokter die haar gedurende twee jaar met niet- geregistreerde geneesmiddelen behandel de. De knobbel in de borst groeide vrolijk voort. Het gezwel brak op een gegeven mo ment door de huid heen, en omdat de ont stane zweer ging stinken, bezocht mevrouw Kraemer in arren moede uiteindelijk haar huisarts. Nog dezelfde dag zat zij bij de chi rurg, enkele dagen later werd zij geope reerd. Al tijdens de operatie werd duidelijk dat dit kwaadaardige gezwel in de afgelopen twee jaar zeer ver had kunnen doorwoekeren en dat het niet meer mogelijk was het geheel te verwijderen. En dit betekent, heel eenvou dig, dat roevrouw Kraemer zal sterven aan dit verwaarloosde gezwel. En het betekent ook dat de arts die haar niet 'lege artis' (vol gens de regels der kunst), maar met on werkzame therapieën heeft behandeld, een kwakzalver is. Aardige man Wat mij steekt, is dat er geen mogelijkhe den zijn deze kwakzalver-met-artsenbul ju ridisch aan te pakken. Mevrouw Kraemer zelf zou dan een klacht wegens nalatigheid moeten indienen, en die kans is heel klein. „Het was zo'n alleraardigste man, die dok ter. Hij nam zoveel tijd voor je en hij behan delde je ook helemaal, hè, niet alleen de ziekte, maar alles". Tevredenheid is geen maat voor kwaliteit in de gezondheidszorg. Om te voorkómen dat het u evenzo vergaat: borstkanker (mammacarcinoom) is de be langrijkste vorm van kanker bij de vrouw in Nederland. Eén op de vijftien vrouwen zal in de loop van haar leven een kwaadaardige tumor in de borst krijgen. Op dit moment zijn er geen aanwijzingen dat men iets doen kan om te voorkómen dat borstkanker ont staat. Er zijn wel aanwijzingen dat het vroeg opsporen ervan leidt tot een betere overle vingskans. Het missen van de diagnose 'mammacarcinoom' is een fout die vaak tragische gevolgen heeft. De patiënte kan hierdoor haar beste behandeling mislopen, wat tot gevolg heeft dat zij een grotere kans heeft aan haar ziekte te overlijden, terwijl er vooral bij kleine gezwellen een goede kans is op genezing. De beste behandeling van borstkanker in een vroeg stadium is een operatie, waarbij alle tumorweefsel wordt verwijderd. Vaak wordt ook nog bestraling gegeven, en soms chemotherapie. Meestal wordt in overleg bepaald, welke behandeling of combinatie van behandelingen voorde individuele pa tiënte de meeste kans op genezing biedt. Zelfonderzoek Een vrouw kan door zelfonderzoek een tu mor in de borst vroegtijdig opsporen. Het doel van dit onderzoek is dat u vertrouwd raakt met uw lichaam en veranderingen in de borsten leert opmerken. Het beste kunt u dit onderzoek in de eerste week na de menstruatie uitvoeren. Het eerste deel van het onderzoek bestaat uit kijken. Ga met ontbloot bovenlichaam voor de spiegel staan en kijk naar uw borsten. Let op ver kleuringen van de huid, contourverschillen, plaatsen waar de huid naar binnen wordt getrokken en op verschillen tussen de linker en rechter borst. Is een van de tepels misschien ingetrokken of komt er vocht uit? Hef dan uw armen langs het hoofd en kijk, terwijl u beweegt, weer naar contourverschillen en intrekkin gen. Ga daarna op uw rug op bed liggen met een klein kussentje onder de linker schouder. Leg uw linkerhand onder uw hoofd en voel met de andere hand systema tisch uw linkerborst af. Voel ook onder de tepel. Wissel nu van hand en herhaal het onderzoek voor de rechterborst. Via uw huisarts kunt u een geïllustreerde folder krijgen waarin het zelfonderzoek van de borsten uitvoerig wordt beschreven. Het is van belang dat u dit hele onderzoek re gelmatig uitvoert, bijvoorbeeld elke maand. Vindt u een knobbeltje, ga dan direct naar uw huisarts, want wat zwellingen in de borst aangaat is er maar één regel: iedere knobbel in de borst is kwaadaardig, tot we heel zeker weten dat hij goedaardig is. w hs 'i Mariska Koster

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16