1 'Mannen zijn net opgeblazen ballonnen' Rtv show George Michael bij MTV Sterven is doodgewoon in programma Dokument MAANDAG 19 APRIL 1993 DEN HAAG»GPD Ooit was zanger George Mi chael beroemd als helft van het duo WHAM. In 1986 ging hij al leen verder. Sinds die tijd lijkt hij zich steeds meer voor de pers te verschuilen. Op 20 april maakt hij een uitzondering. Er is dan voor het eerst sinds drie jaar weer een televisie-interview met de zanger te zien tijdens de eerste verjaardag van het Fred die Mercury Tribute Concert in Londen. Het interview wordt uitgezon den door MTV en duurt een half uur. Behalve George Michael <omt ook ex-Queenlid Brian Vlay aan het woord in het ge sprek met John Norris. De ge sprekken gaan over de strijd te- »en aids die beide popmuzikan- en voeren. Na de dood van ^ueen-zanger Freddie Mercury, die aan aids stierf, hebben de overige Queen-leden een stich ting opgericht om aidspatiënten te ondersteunen. De opbreng sten van Michaels nieuwe elpee 'Five Live', die binnenkort ver schijnt, gaan naar déze stich ting. Op de elpee staan onder andere de nummers 'Somebody to love' (van Queen) en 'These are the Days of our Lives', die Michael vorig jaar op het Fred die Mercury Tribute Concert zong. Een tweede kans om het Ge orge Michael-interview te zien is tijdens MTV's 'George Mi chael and Friends Weekend' op 1 en 2 mei. Tijdens die dagen schenkt MTV uitgebreider aan dacht aan de zanger, in de vorm i videoclips. (George Michael, morgen avond, 20.30 uur bij MTV) Tim Allen alias Tim Taylor in 'Home Improvement': STARDOM LOS ANGELES MONIQUE BRANDT De strijd tussen de seksen, het is een kwestie waar acteur Tim Allen, oftewel Tim Tay lor uit de RTL4-serie Home Improve ment niet over uitgepraat raakt. Het on derwerp intrigeert hem mateloos. Vijf tien jaar lang was Allen een in Amerika zeer befaamd stand-up comedian, en zijn grappen gingen in die tijd voorna melijk over deze eeuwig brandende kwestie. Een van zijn meest populaire shows heette 'Men are Pigs' (mannen zijn varkens). Ook Home Improvement behandelt in essentie de gapende kloof communicatie die er het gevolg van is. Zijn fascinatie stamt uit zijn jeugd. Tim werd, samen met zijn zes broers en twee zusters alleen opgevoed door zijn moeder. Zij gaf hem haar 'vrouwelijke' denkwijze mee, waardoor hij zich naar eigen zeggen redelijk kan verplaatsen in de denkwereld van vrouwen. Dat werpt de vraag op: hoe ziet die er dan uit vol gens Allen? „Een voorbeeld. Een man en een vrouw zien allebei een sinaasappel lig gen. Hij ziet een voorwerp om mee te gooien, zij iets dat lekker ruikt. Waar die verschillen vandaan komen, ik weet het eigenlijk ook niet, maar dat mannen en vrouwen ieder een verschillend eiland bewonen, is voor mij overduidelijk." In Home Improvement belichaamt Tim Allen de stoere stuntel Tim Taylor, de presentator van Tool Time, een weke lijks doe-het-zelfprogramma op een lo kaal kabelstation. Met de nieuwste ge reedschappen neemt hij wekelijks de kans waar zijn mannelijkheid te tonen, en bovendien zijn assistent Al Borland voor schut te zetten. Tim Taylor is ervan overtuigd dat een gierend motorgeluid de 'harige aap bevrijdt die diep in elke man schuilt'. Onder het motto 'more po wer' wil hij zijn reparatie-talenten ook thuis nogal eens aanwenden. Helaas gaat er nogal eens wat mis. De brand weer weet inmiddels blindelings de weg naar het huis van de Taylors te vinden. Maar hoewel zijn vrouw Jill (Patricia Ri chardson) en drie zonen er onderhand anders over denken, en daar ook rond voor uit komen, blijft Tim overtuigd van zijn onovertroffen capaciteiten als tech- Tim Taylor komt over als een onver valste macho. „Nee, hij probéért het te zijn", zegt Tim Allen belerend. „De hui dige normen en waarden heeft de rolpa tronen zo veranderd dat er voor mannen eigenlijk niets overgebleven is om te zijn. En ze weten niet wat vrouwen van hen willen. Geen macho, maar ook geen doetje. Maar wat dan? Ze verkeren daar door in verwarring. Tim Taylor probéért tenminste niet verward te zijn en houdt vast aan de stoere mannenrol, al is hij diep in zijn hart geen overtuigde macho. Laatst merkte een vrouw op: 'Tim Taylor is niets meer dan een opgeblazen man- netjesdier'. Dat is een treffende definitie. De meeste mannen zijn gevuld met lucht. Vrouwen houden ervan om er steeds weer gaatjes in te prikken. Maar zonder die lucht zijn mannen onbeteke nend, en dat willen vrouwen ook weer niet. Een man die te opgeblazen is, is niet goed, maar een leeggelopen om hulsel is ook niet goed, want dan is het weer geen echte man. Geen wonder toch dat mannen in de war raken?" Mening Maar voor de vrouwen die met verrukte instemming kennis nemen van de filoso- De familie Taylor in 'Home Improvement'. fieën van Allen, heeft de acteur ook een veeg uit de pan. Vrouwen, zo meent hij, hebben een te duidelijke mening over al les. Let wel, alles. Als zij iets vinden, dan is het ook zo. Geen twijfel mogelijk. „Mijn vrouw zit zo in elkaar, Jill Taylor in de serie, en alle vrouwen die ik ken trou wens. Vrouwen nemen aan dat hun ma nier van doen de enige juiste is. Een voorbeeld: de eeuwige strijd om de wc- bril. Mannen hebben de bril graag om hoog staan, vrouwen willen hem omlaag. Geen enkele manier is goed of fout. Maar al van jongsafaan heb ik geleerd dat ik de bril niet omhoog moet laten staan. Omdat dat verkeerd zou zijn." Die subtiele voorbeelden van territori umdrift zijn wekelijks terug te vinden in Home Improvement. „Allen: „Ik denk dat de show zo populair is omdat men sen zich er zo goed in herkennen. Alle medewerkers van Home Improvement zijn getrouwd en hebben kinderen. Er wordt regelmatig fel gediscussieerd over de thema's. Dat maakt de serie zo le vensecht. Het gekibbel tussen Jill en Tim komt overal voor. Vrouwen houden van de serie omdat we de idiote trekjes van mannen naar voren halen, bij mannen is de serie weer populair omdat het de zaken bejubelt goéd in zijn: vriendelijk zijn voor kinderen, de vuilniszakken bui ten zetten en dingen repareren." Gereedschap Het idee voor 'Home Improvement', in middels de best bekeken en gewaardeer de comedy in de Verenigde Staten, is van Tim Allen zelf afkomstig. Hij heeft altijd al grote interesse gehad in gereedschap pen en vooral in auto's. Op een avond tijdens een voorstelling begon hij uit te weiden over zijn garage. Dat sloeg aan, en dus werkte hij het idee uit. Een tv- producer zag de bewuste show, en vroeg Allen voor een tv-serie. Home Improve ment werd geboren. De serie loopt in Amerika voor het tweede jaar. „We hebben een geweldige cast, alle maal professionals. Ik ben de enige ama teur. Door te werken met Patricia Ri chardson (zijn vrouw Jill in de serie) heb ik veel geleerd. Ik ken mijn beperkingen, en soms twijfel ik erg over mijn capaci teiten. Ik heb bijvoorbeeld veel moeite met serieuze rollen. Ik ben komediant in hart en nieren, dus wat de grappige ge deelten betreft, zit het wel goed. Je hebt mensen die grappige dingen zeggen en je hebt mensen die dingen grappig zeg gen. Ik behoor tot die laatste catagorie. Ik vind het heerlijk om mensen aan het lachten te maken. Thuis b^n ik ook zo'n foto touchstone pictures grapjas. In wezen lijken Tim Taylor en Tim Allen erg veel op elkaar." De geheimzinnige buurman Wilson (Earl Hindman) speelt een belangrijke rol als diepzinnig, maar waardeloos advi seur van Tim Taylor. Verscholen achter de schutting verklaart hij de dagelijkse problemen van Tim aan de hand van oosterse of zelfverzonnen filosofieën. Al len: „Mijn vader stierf toen ik nog heel jong was, en ik heb hem altijd erg ge mist. Wilson is de personificatie van va ders, grootvaders en mannen uit de buurt, al die mannen die je van advies willen dienen, maar waar je je toch niets van aantrekt. Grootvaders rijden nooit hard. Zij zullen je zeggen 'hard rijden kan andere mensen in gevaar brengen. Vaders zullen zeggen 'Rijdt niet zo hard'. Wilson is een combinatie van die twee." Tim Allen hoopt nog een paar jaar door te gaan met de serie. Daarnaast heeft hij één grote wens: ooit zélf een doe-het-zelfprogramma als 'Tool Time' te presenteren. „Ik zou niets liever doen. Het lijkt me heerlijk om mannen uit te kunnen leggen hoe dingen werken. Als onder elkaar." Steeds meer beroemdheden storten zich op liefdadige doelen. Zo ook Paul Newman Het ge meentebestuur van het Ierse plaatsje Barretstown heeft het kasteel in het dorp voor een klein bedrag geleased aan de filmac teur. Newman gaat het kasteel voor een paar miljoen gulden la ten opknappen. Op het landgoed dat erbij hoort laat hij een vakan tiehuis bouwen voor kinderen die langdurig ziek zijn. ♦Pril geluk, wreed verstoord. Dat gebeurde met Richard Mulligan (ster in 'Empty Nest') en zijn vrouw Serina Robinson. Slechts negen maanden heeft het huwe lijk geduurd tussen de 60-jarige acteur en zijn 29 jaar jongere bruid. Het leeftijdsverschil heeft volgens ingewijden geen rol ge speeld. Wel het feit dat Mulligan zijn handen nogal los zaten. Met een zekere regelmaat loopt Seri- na met een blauw oog rond. Ze heeft één hit op haar naam: 'Basic Instinct'. Niettemin is Sharon Stone mmiddelszo'n kleine tien miljoen gulden waard. Stone is niet te beroerd om zich zelf te promoten. Dat doet ze vooral door haar turbulente lief desleven aan 'Jan en Alleman' te vertellen. Uiteraard haalt ze daarmee regelmatig de kranten en roddelbladen. Het gaat niet goed met de twee zoontjes van prinses Diana en prins Charles Di doet alles om het leed van de scheiding voor haar twee kinderen te verzach ten, maar hét mag niet baten. De spanningen zijn William en Harry een beetje boven het hoofd ge groeid. De jongetjes zijn daarom nu onder behandeling van een psychiater. Beverly H11 Is 9021 O-actrice Tori Spelling, in de serie Donna, barst van de kleding. Haar garde robe is zo groot dat het niet in eens in een doorzonwoning zou kunnen. Ze heeft zelfs een com puter van paps, Aaron Spelling, gekregen om bij te kunnen hou den wanneer ze wat heeft gedra gen. (Home improvement' elke zondag om 20.15 uur op RTL 4) Voor Goldie Hawn is voortplanten het belangrijkste in het leven, fo to archief Actrice Goldie Hawn en acteur Kurt Russel zijn druk doende met vrijen om een baby te maken. Voor Goldie is er mets belangrij- kers in het leven dan het voort planten. CLOSE UP Gerard van Putten De laatste ronde voor 'Cheers' De loop is uit 'Cheers'. Dat kan zo gaan met een café: iet als bier kan dat op den duur lood slaan. Op 20 mei wordt al- hans in de Verenigde Staten de ent gesloten. Tv-series kunnen ang sprankelend zijn, maar •ens houdt het op. Zoals de lach mi een bak aan de bar eens •erstomt, zo verslapt op een ge- ;even moment onherroepelijk Ie aandacht van de kijkers. Ori- ;ineel is gedoemd voorspelbaar e worden, als de jaren eraan ;aan hangen. )e NCRV is een innemende imroep, maar niet bepaald een «inroep van innemers. Het eestrijk vocht zal niet rijkelijk loeien tijdens stafvergaderin- en, pcrsoneelsavondjesen re- ionale theekransjes, exclusief oor leden. Maar als kroeg kon Iheers' er ook voor de NCRV nee door. Nu was liet drankge- ruik van de vaste kroegtijgers ok niet van dien aard dat ex- Icoholisten en geheelonthou- ers erdoor in de u voelde 'm ngetwijfeld al aankomen lauwe knoop zullen zijn ge- nakt. Zelfs die dikke, die Nor- ïan, is in al die jaren nooit van ijn kruk gesodemieterd. En die on 'm toch aardig raken, hoor. jat wil zeggen, hij had vlak on er z'n onderkin het glas altijd ol staan. Al valt er natuurlijk wat voor te zeggen dat die 'Norm' op den duur zoveel zit vlees heeft gekweekt, dat-ie er eenvoudig niet meer af kón val len. De zitting van die kruk moet na al die seizoenen naar z'n kont zijn gaan staan. Cheers' trok bijzondere klandi zie en 'Cheers' herbergde 'vreemd' personeel. Om te be ginnen de stamgasten. Louter sociale gevallen, die amper iets te verteren hadden. Norman kwam al ter sprake. Een in en in triest geval eigenlijk, al heeft hij een jaar of tien de schijn van het tegendeel proberen op te houden. Overgewicht torsen, zwaarlijvigheid meezeulen, a la. Maar thuis was het ook niet al les. Niet dat de kijkers in die tien jaar de echtgenote van Norman zelfs maar in een flits te zien kregen, maar een goed verstaander heeft een half woord nodig. Koken scheen ze dan wel te kunnen. 'Norm' gaf ten minste nooit de indruk on dervoed te zijn. Maar toch, iets van een masochist moet in die man wel zitten. Dat iemand door de last van hypotheekver plichtingen en de sleur van een 'uitgewoond' huwelijk huis en vrouw probeert te ontvluchten, vooruit, daar valt nog begrip voor op te brengen. Maar dat zó'n zelfde persoon dan telkens weer diezelfde halve gare naast In de Verenigde Staten valt op 20 mei het doek voor 'Cheers', het café dat bijzondere klandizie aantrok en 'vreemd' personeel herbergde. foto archief zich duldt in het café, zo'n post bode die z'n gleuf maar niet kan houden, gaat het verstand te boven. Wat schiet je ermee op om de voorspelbaarheid van ja ren echtelijke trouw te ontlopen en dan dag in dag uit in de kroeg die geüniformeerde, waanwijsheden verkopende snor op de kruk ter rechterzijde te treffen? Om de kroeginventaris nog ver der na te lopen, wat te denken van die psychiater? Te gek voor woorden, die vent. Waarschijn lijk is in zijn hele praktijk geen ernstiger geval van geestelijke ontsporing te ontdekken. Wie die man hoort praten en hem ziet gesticuleren hoeft geen psy chologie van de kouwe grond te bedrijven om te kunnen dia- gnostiseren dat diens denkwij- zer volledig uit de koers moet zijn geslagen. En dan het personeel. Die kas telein, die Sam Malone, als Ted Danson ook bekend van de speelfilm Three men and a baby, heeft natuurlijk nooit willen deugen. Zelden zo'n nareist ge zien. Dat hanige gedrag, dat ge- jaag op rokken. Best mogelijk dat zelfs de eerste de beste Schotse kilt niet veilig voor die biertapper is, wie zal het zeg gen. Zwelgend in zelfgenoeg zaamheid heeft de man in elk geval nooit door gehad hoe klant-onvriendelijk zijn tent al die tijd is gerund. Door hem, maar ook door die heks van een serveerster. Behalve dat haar dienblad altijd vol met biergla zen staat, serveert ze vooral on fatsoen uit. Als het haar zo uit komt schopt ze zelfs tegen de schenen van de vaste krukzit- ters aan. Da's nog eens goede reclame voor de horeca. Aan de bedieningskant van de toog staat sinds geruime tijd ook nog die boerenkinkel pro minent opgesteld. Zo'n ver keerd ingereden, grenzeloos vriendelijke naïeveling die zijn fiets bij een parkeermeter stalt en voor de zekerheid dan ook nog een paar munten in de geldautomaat werpt. Binnenkort breekt het uur voor de laatste ronde aan. Het is ook de hoogste tijd om de tent te sluiten. Producers, cast en sce narioschrijvers kunnen met vol doening het glas heffen op het afscheid, want 'Cheers' is leuk geweest. En er is ook genoeg aan de serie verdiend. Daar mag dus met recht op gedronken worden. Naar verluidt komt ook president Clinton op de valreep nog even langs in the place where everbody knows your na me. 'Cheers' had geen koninklij- ker besluit kunnen krijgen. Lief programmaover thuis doodgaan 'De dood hoort bij het leven'. 'Sterven is doodgewoon'. Lang niet iedereen vindt 't een even prettige gedachte, want praten over de dood blijkt nog altijd bij velen snel de opmerking 'ander onderwerp' te ontlokken. NCRV-programmamaker Jan Pieter Visser behoort zeker niet tot die categorie. „De dood houdt mij ongelooflijk bezig. De NCRV zendt in de serie Dokument Thuis sterven.... uit. Visser: „Mijn interesse voor de dood heeft onder andere te ma ken met het feit dat ik nu 47 jaar ben en dat ik nooit afscheid heb kunnen nemen van mijn groot vader. Ook niet van m'n schoonmoeder. Ze stierf in haar slaap. Een mooie dood hoor, maar daardoor kun je geen af scheid nemen." Afscheid nemen van mensen die op het punt staan van over lijden - of hooguit nog enige maanden te leven hebben - staat centraal in Thuis sterven.... Steeds meer mensen geven te kennen in huiselijke kring te willen sterven. „Voor alle be trokkenen kan dit een verrijken de ervaring zijn, maar dat neemt niet weg dat het ook een zware belasting is", aldus Jan Pieter Visser. „Immers, het hele huis sterft een beetje mee." Een belangrijk deel van de film - die zo'n 35 minuten duurt - is gewijd aan de familie Visser. Leo (63) lijdt aan leverkanker met uitzaaiingen naar de rest van z'n lichaam. De ernstig zie ke neemt het besluit om zo lang mogelijk thuis te blijven. Me vrouw Visser krijgt daarbij de steun van de huisarts en van vrijwilligers. Vooral de rol van vrijwilligers - als ondersteuning voor familieleden en professio nele zorgverleners - is de laatste Zij stierf in haar slaap jaren flink gegroeid. Jan Vos, ex- zakenman, is zo'n vrijwilliger. Hij blijft soms op de kamer van de zieke slapen. Nuchter zegt hij: ,Ach, de dood hoort bij het leven. Ik kan alle ellende heel goed naast me neerleggen. Een maal thuis praat ik alles van me af en om 8 uur duik ik m'n nest Verpleegtehuis Visser volgde bovendien een aantal gezinnen waar 'de dood' bij wijze van spreken al een da gelijks onderwerp van gesprek is. We zien de 86-jarige Henk de Graaf die tot het laatst toe zijn echtgenote verzorgde. Verder vertelt Alie Visser-Kemker over de jaren dat zij haar doodzieke ouders hielp. Ze kon niet voor komen dat haar ouders uitein delijk in een verpleeghuis te recht kwamen en daar stierven. Daar lijdt ze nog dagelijks on der. „Ik wist dat m'n moeder ziek was. Het ergste is dat ik nu niet weet, wat haar laatste ogenblikken zijn geweest. Ik heb haar in een koelcel zien lig gen en kon haar niet meer aan raken. Dat vond ik heel erg. M'n moeder had vijf kinderen, maar niemand was erbij toen ze over leed. Dat is vreselijk. Jan Pieter Visser heeft niet voor de gemakkelijke, 'scoren de' weg gekozen. Ontluisteren de beelden van totaal aftakelen de mensen blijven achterwege. Bovendien zijn de 35 minuten Thuis sterven.... geen tranendal. „We zijn met opzet niet inge gaan op de ziektes zelf", zegt Visser. „Ik heb geprobeerd om er een lieve film van te maken". Waar zelfs in gelachen wordt. „Heb je nog iets leuks meege maakt?", vraagt de interviewer aan de doodzieke. Die kan ei wel om glimlachen. Dat tekeni een beetje de sfeer van Thuis sterven.... (Uitzending: Vanavond, 22.30 uur, Nederland 1)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14