Musea varen wel bij slechte weer Cultuur&Kunst The Deeps: verkiezen sfeer boven muzikale inhoud Archipel Trio: knap, robuust en bruisend Leidse bands bewijzen kwaliteit in LVC Jonge dichters ontbreken op poëziemiddag Burcht Bestuur filmfonds volgt voorbeeld Jan Blokker MAANDAG 19 APRIL 1993 chef annemiek ruygrok. 071-161423. plv -chef jan rusdam.071 -161415 Madeline Bell in 'Duketown' den bosch 'Jazz in Duketown' jubileert. Het openlucht-jazzfesti val van Den Bosch wordt dit jaar, tijdens het Pinksterweekeinde, voor de twintigste keer gehouden. Drie dagen lang, van 28 tot en met 30 mei, treden er op 25 plaatsen in de stad in totaal 64 groe pen op. Onder de artiesten is de zangeres Madeline Bell. Ze wordt begeleid door de veelgevraagde groep Swingmates. Ook de bluesformatie Tom Principato en Powerhouse, negen maal onderscheiden met de Washington Area Music Award, is van de partij in Den Bosch. Expositie in KattenKabinet Amsterdam Het KattenKabinet in Amsterdam toont van 27 april t/m 6 juni olieverfschilderijen van de Italiaanse Franca Giaquin- to. De expositie heet 'I Gatti di Franca Giaquinto' (de katten van Franca). De vertegenwoordiger van het Italiaans Cultureel Insti tuut, Franco Massaia, opent de tentoonstelling. Concerten Ivo Pogorelich Amsterdam De pianist Ivo Pogorelich maakt van 23 t/m 29 april een tournee langs vijf Nederlandse steden. Zijn programma be staat uit 12 sonates van Scarlatti, de Sonate van Liszt en 2 Poè- mes op.32 van Scriabin. Hij zal optreden in Eindhoven, Den Haag, Amsterdam, Groningen en Utrecht. Pogorelich werd in 1958 in Belgrado geboren. In 1980 behaalde hij tijdens de Inter national Music Competition in Montreal de eerste prijs. Dat deed hij ook in 1978 tijdens een festival in het Italiaanse Temi. Veel tijd besteedt de pianist aan een door hem opgerichte stich ting in Kroatië, die als doel heeft fondsen te verzamelen om jon ge, getalenteerde artiesten in de gelegenheid te stellen in het buitenland verder te studeren. De UNESCO heeft hem hiervoor de titel 'Ambassador of Goodwill' verleend. RECENSIE DICK HERMSEN Concert: The Deep River Quartet. Instru mentale begeleiding van het Joop De Schouwburg werd volledig plat gespeeld, zoals dat heet. Een avondje top-amusement vol sfeer en vooral sentiment. Het publiek werd meegenomen voor een 'sentimental journey' door het gouden hitverleden van de jaren '30, '40 en '50. Het werd een feest der herkenning. In de toegift bleken de stoelen lastige obstakels. Het opzwe pende ritme nodigde uit tot be wegen, wat nog helemaal niet meevalt in de niet al te royaal opgezette schouwburgzaal. The Deep River Quartet volgt het pad van toonaangevende Amerikaanse vocale groepen zoals The Millsbrothers, The Inkspots en The Golden Gate Quartet. Het waren dit soort bands die net na de Tweede Wereldoorlog succes oogstten, toen Amerikaanse muziek weer gespeeld mocht worden. Voor veel mensen roept het geluid van 'The Deeps' dan ook herin neringen op aap de tijd van op luchting die volgde op een pe riode van vijf jaar bezetting. De vocalisten waren goed op dreef. De kwaliteit van het kwartet ligt, gek genoeg, niet in de eerste plaats op het vocale vlak. De stemmen klinken weliswaar zuiver, maar bij el kaar vormen ze geen hechte eenheid. Zo loopt bijvoorbeeld het vibrato hinderlijk uiteen, is de baspartij eigenlijk te laag voor de stem die deze vertolkt en missen de stemmen een ho mogeen timbre. Hierdoor gaat te veel verloren van het spran kelende en transparante karak ter dat voor dit soort muziek juist zo belangrijk is. Waar zit de kwaliteit dan wel in? De afwerking van het totaal is tot in de puntjes verzorgd. Elke stap is van te voren uitgedacht, elke beweging met zorg geko zen. Ook in de uitvoering klopt alles: gelijk beginnen en eindi gen, de afwisseling van hard en zacht, de balans tussen de ver schillende stemmen. Bovendien ligt het amusementsgehalte van het programma hoog. Met ge voel voor entertainment wor den de stukken in- en uitgeleid. De zaal zingt en klapt volop mee. Jammer dat het accent te veel ligt op dit soort zaken en niet wat meer op de muzikali teit zelf. De muziek klinkt te glad. Samen met een stuk spon taniteit ontbreekt de ware emo tie. Wat er teveel is aan sfeer, is er te weinig aan muzikale in houd. 'Beeldhouwkunst bekender maken' Met een subsidie van drie ton van het rijk trekt de stichting, gesteund door de Rijksdienst Beeldende Kunst, volgend jaar ten strijde tegen de onbekend heid van de beeldhouwkunst. Zeker 25 Nederlandse musea en aanverwante instellingen doen mee met eigen tentoonstellin- Nederland heeft een rijke tradi tie op het gebied van de beeld houwkunst, maar de publieke belangstelling ervoor is op zijn minst „weinig uitgeproken". Dat stelt de stichting Beelden in Nederland in Den Haag, die is opgericht om die situatie te ver anderen. gen. fe, altviool, Taco Kooistra, violoncello en Anneke Hogenstijn, contrabas, met wer ken van J.M Haydn, Ravel, Kagel en Kir- sten Gehoord 17 april in 't Huys Dever te Het eerste stuk, een Diverti mento in C van Johann Michael Haydn (1737-1806), buiten be schouwing latend, was de mu ziek die het Archipel Trio ten gehore bracht in het prachtig gerestaureerde Huys Dever in enkele woorden te vangen: ro buust, bruisend, aanstekelijk en knap. Drie musici, die in elk van hun concerten weer vernieu wend, anders, tintelfris overko men, aan wie je merkt dat ze tij dens de uitvoering zelf weer voor verrassingen staan. Het programma zorgde daar ook al een beetje voor: vóór de pauze een genoegelijke 'onbe kende' Haydn naast een mo dern werk 'Aus dem Nachlass' van de Argentijn Mauricio Ka- gel, na de pauze een Sonate voor viool en cello van Ravel ge volgd door traditionele Barok muziek. Een muzikale slinger beweging die soepel werd geno- Mummies grote trekpleister Museumweekeinde De regenband die het weerbericht boven de Noordzee signaleerde, geselt inmiddels de ruiten van de museum- rondvaartboot. De oranjekleurige perspex ruiten bovenin de boot geven een misleidend beeld van een zonnige lucht. De werkelijkheid blijkt, door de zijramen glurend, aanmerkelijk grauwer en triester. Slecht weer voor de toeristenindustrie, maar het museumweekeinde vaart er wel bij. botanische tuin gekomen en het merendeel houdt zich op in de kassen met tropische plan ten. Als een klamme deken valt de warmte over hen heen. Edu catief medewerkster Stans van der Veen legt uit hoe dat gaat met planten die bijen misleiden en aldus bestoven worden. Het publiek hoort het ademloos Wethouder Henny Koek (cultuur) onthulde zaterdag het haltebordje van de museumrondvaart. Als opening van het museumweekeinde mocht zij de 'maidentrip' van deze rondvaartboot beleven. Het is de bedoeling dat de boot ook in de zomer de toeristen naar de 15 Leidse musea brengt foto henkbouwman LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK Kriskras varend door de Leidse grachten, van museum naar museum. Het heeft wel iets, al is de geluidsinstallatie de avond tevoren door vandalen vernield en moet de kapitein boven mo tor en natuurgeweld uitschreeu wen dat er bij het Rembrandt- park kan worden uitgestapt. Niemand waagt zich in de nat tigheid. Maar bij de aanleg plaats op het Rapenburg stap pen groepjes mensen uit. De ene wil naar het Natuurhisto risch Museum aan de Raam- steeg, een vader met twee zoon tjes gaat op weg naar het Rijks museum van Oudheden. Daar aangekomen blijkt het een compleet gekkenhuis te zijn. Drommen mensen wach ten in een tientallen meters lan ge rij op het moment dat zij 'Mummies onder het mes' kun nen betreden. De griezeligheid van de dood trekt aan. Verderop in het museum begint zo dade lijk een vossenjacht. Tussen de al aanwezige bezoekers door moet dat een heksenketel voor de organisatoren zijn. Lichtelijk gejaagd wijst voorlichter Huub Pragt naar de mensenmassa en verzucht: „Hoeveel er al ge weest zijn? Ik zou het niet kun nen zeggen. Maar het is druk, druk. Je ziet het." Aan de overkant druipt de Hortus in de lenteregen. Toch zijn tientallen mensen naar de Sterke presentatie 'Koperen Ploert LEIDEN ANNET DE JONG 'We stellen in Leiden iets voor op het ge bied van popmuziek', zei wethouder Hen- nie Koek afgelopen zaterdagavond toen ze op het LVC-podium het eerste exemplaar van 'De Koperen Ploert' in ontvangst nam. De wethouder van kunst en cultuur moest toegeven dat ze de compilatie-cd die is opgenomen ter gelegenheid van het 12,5- jarig bestaan van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten nog niet had gehoord, maar op grond van de verhalen en het ui terlijk van de schijf kon ze wel al zeggen dat de LVP 'iets goeds' voor elkaar heeft gekre gen. Hennie Koek kreeg gelijk: Leiden stelt ze ker iets voor op het gebied van popmuziek. Tijdens het LVP-feest, tevens de officiële cd-presentatie, kregen zes van de zestien deelnemers aan het project de eer elk een half uur muziek te verzorgen. Alle zes bands slaagden erin het bomvolle LVC te boeien en de feeststemming er van het begin tot het eind in te houden. The Vibe opende de popmarathon, maar stond helaas voor een matig gevulde zaal. Net als met de cd-opnames waren de bands gebonden aan een strak tijdsschema. De zaal was nog geen kwartier open en Hennie Koek nog maar net van het podium ver dwenen, toen de 'positieve vibraties' van The Vibe de zaal in vloeiden. De swingende en bovendien goed uitgevoerde reggae van The Vibe was een prima opwarmertje voor het geweld van The Miniature Horses dat een half uur later zou losbarsten. De zan ger/gitarist van dit trio heeft de distortion uitgevonden en dat moest het publiek we ten ook. Dit en de technische problemen van fluitende en piepende apparatuur op het toneel maakten dat het geluid van The Miniature Horses een grote brij was. Het enthousiasme van de drie mannen maakte echter een hoop goed. De zaal liep pas echt goed warm voor The Lovecramps, die een uiterst strak half uurtje rock brachten. Het optreden van de drie vrouwen en twee mannen zat technisch goed in elkaar met mooie dubbele gitaar- en zangpartijen, en daarmee maakten ze de men door uitvoerenden en lüis- tèraars. Heel verstandig werd het langste en meest intensieve werk (Kagel) voor de pauze ge speeld, niet alleen omdat de violist nu de tijd had om in de pauze de sprong van de altviool naar de viool voor te bereiden, maar ook en vooral omdat dit stuk inspanning van de luiste raar vergt. 'Aus dem Nachlass' bestaat uit 16 korte en langere stukken, die steeds een andere betoverende meeslepende sfeer oproepen; niet door diversiteit van diema's of ingewikkelde structuren, maar door het op en afbouwen van een idee of klankkleur. De Sonate van Ravel voor viool en cello werd met diezelf de fierheid gespeeld, vol con trasten in sfeer en toon, uit mondend in een fel vlammend 'vifavec entrain'. Wie nu denkt dat dit vuur werk geen stukje Barok meer verdraagt, heeft het mis want deze 'Partita a Tre' van Michael Kirsten (1682-1742) klonk van a tot z glansrijk, dynamisch en spannend, met name in de Chaconne waarin het thema in driekwarts maat zonder onder breken herhaald wordt. In stedelijk museum De La kenhal klokt een medewerker de 625ste bezoeker. Nog geen vijf minuten later heeft hij 700 bezoekers op zijn teller staan. „Het is vandaag drukker dan gisteren. Prettig druk. Je hoeft niet te dringen om iets te kun nen zien. Alle rondleidingen door de tentoonstelling Vijf eeuwen landschap' zitten vol", aldus directeur Jetteke Bolten. De eerste dag van het museum weekeinde bezochten 491 be zoekers de Lakenhal, maar nu het zo hard gaat, hoopt Bolten toch tussen de 1500 en 2000 in totaal te kunnen calculeren. „Een behoorlijke toeloop is het hier. De theatervoorstelin- gen zitten vol. En gisteren tij dens het atelierbezoek waren er ook veel bezoekers". De mede werkster van Museum Boer- haave is behoorlijk opgetogen over de toeloop. Zaterdag be zochten 700 mensen het muse um, gisteren waren het er aan zienlijk meer. Het anatomisch theater waar hangende skelet ten de vergankelijkheid van het leven beklemtonen, is span nend voor jong en oud. In het zaaltje ernaast wijzen anatomi sche boeken precies hoe je in een lijk moet snijden om be paalde gegevens aan de weet te komen. „Zie je dat, zijn darmen liggen eruit", griezelt een jonge tje tegen een broertje. „Vitam brevis" zegt een spreuk in het anatomisch theater. Het leven is kort. Dat is het museumweekeinde ook voor wie alle 15 Leidse mu sea wil bezoeken en er nog iets wil zien ook. Molenmuseum De Valk mag al evenmin over aan dacht klagen. „Het is ook een leuk museum voor kinderen. Ze kunnen hier klimmen en klau teren, mogen overal aanzitten", aldus een medewerkster die in totaal wel zo'n 1500 bezoekers verwacht. Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde denkt een evengroot aantal te kunnen halen. Wat hier te zien is lijkt in de verste verte niet op de oerHollandse lentedag. Het museum heeft zijn zomerpresentatie al voor het publiek geopend, er zijn exotische hapjes in het retau- rant en de jeugd kan zich hier laten grimeren tot een Chinees je of Indiaan. De tropen, wie zou daar niet nu niet even wil len vertoeven. Het museumweekeinde kan niet meer stuk, daar is iedereen het over eens. Een kennisma- kingsweekeinde, zo valt een dergelijk evenement het best te omschrijven. En mogelijk keren de allerkleinsten die nu nog op de rug van vader of moeder de wondere wereld van het muse um binnengingen, ooit terug met een gezonde portie nieuws gierigheid naar wat er in welk museum dan ook te zien en te leren valt. kwaliteit van hun bijdrage op 'De Koperen Ploert' ook live waar. Het LVP-feest zou niet echt een feest zijn geweest zonder het optreden van de Acous tic Riders. Deze mannen op leeftijd wisten met hun countrymuziek de sfeer in het LVC tot een hoogtepunt te brengen. De vijf mansformatie kreeg de zaal volledig op haar hand en zelfs de paardrij-bewegingen waren de aanwezigen niet te veel. Zonder spektakel de meeste bandleden zitten op een stoel op het toneel bouwden de he ren met hun enthousiasme het ware feest. Die stemming zat er nog goed in toen As the Eye de planken besteeg en daar een ijzersterke performance neerzette. De band is energiek, technisch goed en bovendien van vele markten thuis: het vijftal liet in een half uur een legio aan muziekstijlen in evenzoveel combinaties langskomen zon der ook maar één moment te verslappen. Het laatste woord was aan Wons II Menny, dat met lekkere gitaarrock het LVP-feest tot een succesvol einde bracht. LEIDEN CON NV VAN DER ZANDE Veel somberheid gisteren tij dens de voorleesmiddag in so ciëteit de Burcht. Op initiatief van de stichting Poetry Interna tional waren er vijf bekende Ne derlandse en vijf bekende Belgi sche dichters om hun gedichten voor te lezen. Met deze voor leesmiddag, die de titel 'En wie bent U?' kreeg, hoopt de stich ting te laten zien wat de Neder landstalige poëzie van dit mo ment te bieden heeft. In die op zet is ze maar gedeeltelijk ge slaagd. Grote namen als Korte- weg, Campert, Neeltje Maria Min en Leonard Nolens waren aanwezig, maar dat zijn alle maal dichters van boven de veertig. Jonge dichters waren niet gevraagd. Ook grote namen als Kopland, Rawie en Lucebert ontbraken op de middag. De dichters werden geïntro duceerd door de Vlaamse schrijfster Monica van Paemel, een schrijfster die zich in haar werken onder andere met de macht van taal bezighoudt. Op zeer natuurlijke en bescheiden wijze leidde zij de dichters in; zij waren de sterren van de mid dag. Een groot aantal geïnteres seerden was gekomen om de bekende dichters nu eens in het echt te zien. Maar echt vrolijker zullen ze er niet van geworden zijn. De sfeer van de meeste ge dichten sloot namelijk bijzon der goed aan bij het sombere weer buiten. Rouw, dood, me lancholie, kinderverdriet en on geluk: droefenis voerde de bo ventoon. De meeste dichters la zen hun gedichten ook met een grafstem voor, waardoor de sfeer nog bedrukter werd. De Vlaamse dichteres Miriam van Hee en haar collega en landgenoot Eddy van Vliet vormden daar een positieve uit zondering op. Ook hun gedich ten waren verdrietig van aard, maar de manier waarop Van Hee voorlas, had iets NB meis jesachtig gefluister. Bij haar voordracht staarde niemand af wezig naar het plafond: ieder een luisterde ademloos. Eddy van Vliet maakte tussendoor wat grapjes waardoor ook de ironische toon uit zijn gedich ten naar voor kwam. Een volle lach kon alleen An ton Korteweg bereiken. Hij las een gedicht over een man die bij de Hema een vruchtentaart gaat kopen dat eindigde met de woorden: 'Als je kijkt wat daar losloopt aan vrouw/dan wil je naar huis naar die van jou.' Monica van Paemel sprak in haar slotwoordje de hoop uit dat de stemmen uit de gedich ten nog lang in de hoofden van de luisteraars zouden blijven hangen. Maar die hoop is te ijdel: Zestig gedichten in twee uur is te veel van het goede. Wie de gedichten echt tot zich wil laten doordringen, zal ze toch zelf nog eens na moeten lezen. Amsterdam Koningin Beatrix schudt de hand van een van de muzikanten van het European Community Youth Orchestra dat gistermiddag een concert in het Koninklijk Concertgebouw gaf. In het orkest zitten 140 jonge musici van alle EG-landen. Dit jaar wordt het orkest geleid door Ber nard Haitink. De NOS maakte een registratie van het concert die op 29 augustus op Nederland 4 wordt uitgezonden. foto anp amsterdam anp Het bestuur van het Productie fonds voor Nederlandse Films heeft besloten het voorbeeld van zijn voorzitter Jan Blokker te volgen. Dat betekent dat het bestuur net als Blokker zijn werkzaamheden op 1 juli beëin digt, drie maanden voor de be oogde start van een nieuw film fonds. Dm heeft directeur B. Stroink bevestigd. Blokker liet onlangs weten geen heil meer te zien in aan blijven. Hij was kwaad over de manier waarop het ministerie van wvc leiding geeft aan het fusieproces tussen 'zijn' Pro ductiefonds en het Fonds voor de Nederlandse Film. Minister d'Ancona van wvc wil dat die twee fondsen per 1 november worden samengevoegd tot een nieuw fonds, van waaruit op een doelmatiger manier de pro- duktie van Nederlandse films kan worden gesubsidieerd. D'Ancona heeft de kwestie donderdag besproken met de voorzitters van de twee fondsen, Blokker en Rinus ll.iks De voorzitters hebben volgens een gezamenlijke verklaring beloofd alles in het werk te stellen voor ..een >rdenteli|ke en tijdige overdracht van zaken aan het nieuwe fonds".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13