Sanering NAF kost 25 miljoen Slagerij Hoogmade na 33 jaar dicht Oude speeltuin nu hypermodern Stankoverlast Ruiten Troef verleden tijd Rijn- en Veenstreek Uitzetting vrijwel zeker Katwijk blust het best MAANDAG 19 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER, 071-161417, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-161443 Drie aanhoudingen na vernielingen alphen aan den run» Drie mannen zijn zaterdagavond aangehou den nadat zij de ruiten van een horecagelegeheid in de Heren hof hadden ingegooid. De drie werden door de beheerder de tent uitgezet nadat zij een gokker hadden beroofd van zijn winst. Een 17-jarige AJphenaar kon direct worden ingerekend. Zijn twee maten werden pas gepakt nadat zij aan de Dijksloot een 30-jarige Alphenaar in elkaar hadden geslagen. Het slachtof fer liep een dik oog, een dikke neus en schaafwonden op. Boven dien werd hij in een vinger gebeten. De daders, een 22-jarige Al phenaar en een 17-jarige Ter Aarder, werden in verzekering ge steld. Pizzabezorger beroofd alphen aan den run» Een 19-jarige pizzabezorger is vrijdagavond beroofd van zijn portemonnee met een inhoud van ongeveer 100 gulden. Nadat hij aan de Lupinesingel een pizza had afgele verd, werd hij door een man gedwongen zijn geld af te geven. De bezorger liep daarbij een klap met een knuppel op. De dader was een tengere man van zeventien a achttien jaar met een ge breide sjaal en ijsmuts. Kleding gestolen alphen aan den run. Uit een woning aan de Kopenhagensingel is vrijdagmiddag of -avond voor vele honderden guldens aan kle ding gestolen. De daders gingen er onder andere vandoor met een kostuum van 500 gulden en twee colberts met een geza menlijke waarde van ruim 400 gulden. De dieven kwamen bin nen door het slot van de voordeur te forceren. Een volledige schoonmaak van het terrein van de voor malige asfaltfabriek aan de Prins Hendrikstraat gaat zo'n 25 miljoen gulden kosten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het ingenieursbureau Oranjewoud in opdracht van de provincie heeft uitgevoerd. Oorspronkelijk was de operatie begroot op 10 miljoen gulden. Het zag er vanmorgen naar uit, dat de uitzetting van een bewo ner van de Esdoornstraat in Al phen aan den Rijn zou door gaan. De bewoner weigert sinds 1 juli 1991 de huurverhoging voor zijn huis te betalen. Tot vanmorgen hij nog niet aan zijn verplichtingen voldaan. Volgens S. Vekemans, woord voerder van de Woningbouw vereniging Alphen (WVA) die ei genaar van de woning, heeft de bewoner daar in principe de tijd voor tot het moment waarop de deurwaarder voor de deur staat. Over het tijdstip van de ontrui ming wil zij geen mededelingen doen. Zodra de deurwaarder aanklopt, is er voor de bewoner geen pardon meer, en moet hij zijn woning verlaten. „De be woner heeft al heel lang de tijd gehad om aan zijn verplichtin gen te voldoen. Er zijn vele mo menten geweest waarop er re gelingen konden worden getrof fen. Dan houdt het echt op." Volgens woordvoerder Veke mans spitsen de problemen rond huurachterstand zich niet toe op de bomenwijk, waar vele Molukkers wonen. In andere Al- phense wijken waar de WVA woningen verhuurt, spelen zul ke zaken eveneens. Op 32 meter diepte zitten on dermeer teer en oliën. Alleen al om te voorkomen dat de vervui ling zich verder verpreidt, is een bedrag van zeven miljoen gul den nodig. Burgemeester en wethouders van Alphen vinden echter dat de troep volledig moet worden opgeruimd. Als het aan het college ligt, kiest de provincie dan ook voor de duurste saneringsvariant. Ook een zeventien miljoen kostende tussenoplossing waarin het grootste deel van de vervuiling wordt opgeruimd, gaat het ge meentebestuur niet ver genoeg. Schoonmaak van de voorma lige Nederlandse Asfaltfabriek (NAF) staat hoog op de priori teitenlijst van de provincie. Oor spronkelijk zou de sanering, die toen nog op tien miljoen werd begroot, al vorig jaar begonnen zijn. Maar doordat het onder zoek naar de saneringsmoge- koudekerk aan den run Wie er zaterdag spektakel verwachtte en een uitje naar de provinciale brandweer wedstrijden aan de Koudekerkse Hondsdijk plande, moet bedrogen zijn uitgekomen. Natuurlijk waren er hier en daar wel wat brandweerwagens en -lieden te zien, maar de echte sensatie moet zich grotendeels binnen, dus'onttrokken aan het oog van het publiek, hebben afgespeeld. Wat er gebeurde, was voor de deelnemende Zuidhollandse brandweerkorpsen - het merendeel vrijwilli gers - ook tot het allerlaatste moment een verrassing. Ze kregen gewoon hun commando's en wat er bin nen in de hal van de firma Van Aalst aan de hand was, daar dienden ze zelf achter te komen. Of er gevaar lijke stoffen waren, explosiegevaar, of er gewonden waren gevallen: de korpsen moesten het allemaal zo snel mogelijk uit zien te vinden. Het handjevol publiek dat de kou trotseerde, kon er in elk geval weinig meer van merken dan dat er rook uit de hal kwam, dat de korpsen er individueel op af gingen en de vaardigheden op het gebied van blussen en redden konden laten zien. Het snelst bleken ae korpsen van Zwijndrecht en Katwijk. In totaal deden 14 korpsen uit Zuid-Holland mee. foto ben de bruyn lijkheden nogal veel tijd heeft gekost, werd die planning niet De vervuiling heeft zich via het diepe grondwater al ver spreid tot enkele honderden meters buiten het terrein. De viezigheid bevindt zich onder andere al onder de wijk Be- rendrecht. Elk jaar trekken de olie en teer dertig meter verder. Doordat de vervuiling zich op grote diepte bevindt is er overi gens geen gevaar voor de volks gezondheid. De gemeente Alphen kocht het terrein van de voormalige asfaltfabriek in 1986 voor het symbolische bedrag van één gulden, nadat het bedrijf failliet was gegaan. Het liefst zou de gemeente op het terrein wonin gen bouwen, maar door de dure schoonmaak is dat erg onzeker geworden. Een projectontwik kelaar uit Pijnacker heeft plan nen om op het terrein luxe ap partementen te bouwen. Brand verwoest schuur manege koudekerk aan den run Bij een brand bij Manege De Hoogewaard in Koudekerk is gistermiddag een veldschuur in vlammen opgegaan. De brand brak rond 16.00 uur uit in een vrijstaande schuur waarin stro en hooi lagen en waar enkele machines stonden. Door het snelle optreden van de brand weer en de gunstige wind was de brand snel geblust en zijn de andere gebouwen gespaard ge bleven. De schuur met ongeveer 45 ton stro en hooi, en een landbouwmachine werden ge heel verwoest. m' Drie jaar lang heeft Frans Pannebakker zich ingezet voor de vernieuwing v kunnen de kinderen eindelijk de nieuwe speeltoestellen uitproberen. Zandburcht en dubbele veerwip in Hazerswoude H AZERSWOU DE-RtJNDUK. monique lange Het is al weer drie jaar geleden dat hij met zijn buurman om de tafel ging zitten om te bekijken wat er met de vervallen speel tuin gedaan kon worden. Het terrein van de speeltuin De Ro de Wip was verzakt en de speel toestellen verkeerden in slechte staat. Nu, heel wat geregel ver der, is Frans Pannebakker druk bezig met de organisatie van de laatste zaken voordat op Konin ginnedag de nieuwe speeltuin wordt geopend. Een hele stoet van versierde kinderfietsen zal op 30 april om 9.30 uur uit de Valeriusstraat vertrekken. Achter een geluids wagen fietsen de kinderen rich ting de speeltuin. Een kwartier later knipt wethouder Hoogen- doom een lint door en kunnen de kinderen zich uitleven op de toestellen. De wethou der zal daarna uit een hoge hoed een lot toveren. De toe gangskaartjes dienen als lot waarmee kinderen prijzen kun- De traditionele wip en schommel hebben plaatsge maakt voor heel nieuwe toestel len. Zo is er de zandburcht waar kinderen kunnen rommelen met zand en stromend water. En een dubbele veerwip. Een wip die op reusachtige veren al le kanten op beweegt. De kinde ren kunnen hun energie ook kwijt in een speelhuis, bij een waterspel en op een hobbel paardmolen. Bij het ontwerp van de mees te toestellen is gedacht aan de bereikbaarheid en toegankelijk heid voor gehandicapte kinde ren. Dit in tegenstelling tot de oude toestellen van de speel tuin. Die zouden eigenlijk naar de schroothoop gaan. Maar het Openlucht Museum in Arnhem had interesse voor de toestellen. Deze worden door het museum gebruikt voor een speeltuin in de stijl van de jaren vijftig. Drie jaar geleden leek het voor de meeste bewoners van de wijk Rhynenburch onbegon nen werk om de speeltuin De Rode Wip op te knappen. On derwijzer Frans Pannebakker vond het echter zonde om zo'n prachtig stuk grond tot parkeer plaats om te laten bouwen. „Het terrein was behoorlijk ver waarloosd. De gemeente heeft laten onderzoeken hoe het met de veiligheid van de toestellen stond en dat resultaat was niet al te best", legt Pannebakker uit. „Hoe dan ook, er moest een nieuwe speeltuin komen voor die 1850 kinderen onder de leeftijd van 10 jaar die in deze wijk wonen." Het bestuur van De Rode- Wip, dat meer leden kreeg toen de plannen concreter werden, heeft voor het ontwerp van de speeltuin advies ingewonnen bij Janzeuven, een bureau voor jeugdwerk in Zuid-Holland. „Zij hebben een ontwerp gemaakt Hazerswoude. Er is echt reke ning gehouden met de wensen van de kinderen zelf', zegt Pan nebakker. speeltuin is be taald met giften van het be drijfsleven. van bewoners, de Stichting Kinderpostzegels en Jantje Beton. In de begroting is nog een gat van 10.000 gulden. „We zijn nu zo ver gekomen dat dit bedrag eigenlijk te verwaar lozen is. In drie iaar tijd hebben we 125.000 gulden ingezameld. Dan moet dit laatste beetje toch ook wel op te brengen zijn." Conservenbedrijf moest week dicht voor werkzaamheden aan riolering roelofarendsveen marieta kroft/wilfred simons Ruiten Troef in Roelofarends- veen heeft vorige week stilgele gen. Veertig personeelsleden hadden verplicht vakantie. Re den voor de stopzetting van de produktie is de aanleg van een nieuw riool. Dat zegt J. de Vries, chef kwa liteitsbeheer van de conserven- fabriek. „Een week stilstand is nooit welkom. Maar we moeten meewerken. Dat het riool wordt vernieuwd is immers ook in ons eigen belang", aldus De Vries. Het rioleringssysteem waarop Ruiten Troef loost, is aangetast door de zwavelzuurdampen die Een deel van het riolerings systeem wordt vervangen en een ander deel wordt gerepa reerd. De werkzaamheden wor den uitgevoerd in opdracht van de gemeente Alkemade. Zo'n twee weken geleden is daarmee begonnen. Volgens B. Dekker van de afdeling openbare wer ken worden de werkzaamheden naar verwachting eind april, be gin mei afgerond. Niettemin is het werk zodanig gevorderd dat de conservenfabriek vandaag de produktie weer heeft opgepakt. „Als het goed is wordt er vanaf morgen weer geloosd op het riool", aldus De Vries. Overigens is volgens een drie tal ondernemers aan de Sota- weg, de stank waarover zij on langs klaagden, een stuk minder geworden. C. de Vriend van de ABN/AMRO-bank aan de Sota- weg in Roelofarendsveen zegt dat de stank de laatste tijd zo goed als verdwenen is. „Een stanklijst bijhouden is daarom overbodig." Afgelopen winter rook het naar appels en rode kool: op het toilet, op straat, in de kruipruimte, in de kamers. Het personeel van de bank kreeg er hoofdpijn van, snack bar-eigenaar T. Norder had al duizenden gulden uitgegeven aan loodgieters en kroegbaas M. Hogenboom schaamde zich dood voor zijn klanten. Vriend, Norder en Hogen boom trokken aan de bel bij de gemeente. Deze besloot een on derzoek naar de herkomst van de overlast te laten uitvoeren. Als bleek dat de gemeentelijke riolering de stank veroorzaakte, zou Alkemade de reparatiekos ten betalen. Zoniet, dan draai den de ondernemers zelf voor de kosten op. Dat onderzoek is nog niet uitgevoerd. Volgens Van der Geest van de gemeente Alkemade wordt daar zo snel mogelijk mee begonnen. Hij verwacht overigens niet dat de aanleiding voor een onderzoek er niet meer is als de riolerings werkzaamheden zijn afgerond. „De stank waarover de onder nemers klaagden, kwam uit de rioleringsputjes. Daar zit kenne lijk iets niet goed." Gek genoeg hebben de be trokkenen sinds half maart bij na niets meer geroken. Vriend zegt: „Eigenlijk vanaf het mo ment dat er een stuk over in het Leidsch Dagblad heeft gestaan Ik denk dat Ruiten Troef door de publiciteit beter op is gaan letten." Maar Norder en Hogen boom denken daar anders over: „In het voorjaar is het altijd minder." Een beetje stank hangt er af en toe nog wel. Vriend zegt dat zijn cliënten nog wel eens wat ruiken als ze de bank binnen komen. Hogenboom stelt dat de lucht 'bij vlagen' boven komt. Nog maar twee winkels over in kerkdorp hoogmade kees van kuilenburg Sommige klanten hebben hun eigen 'lappie' vlees bij Aad van den Berg in Hoogmade. „Ik weet precies wat ze hebben moeten", vertelt de 59-jarige slager. Vooral voor die klanten is het een tegenvaller dat de sla ger 1 mei zijn uitbeenmes aan de wilgen hangt en de winkel aan de Kerkstraat na ruim 33 jaar sluit. „De vaste klanten houden er al rekening mee en vragen hoe het lapje vlees wat ze altijd hebben nu eigenlijk heet. Dan kunnen ze er straks bij een andere slager in Leider dorp of elders ook om vragen." De reden van de sluiting is dat geen van de kinderen de winkel wil overnemen. „De jon gens hebben al die jaren gezien hoe hard pd moest werken. Die hadden het in de gaten dat ze ergens anders gemakkelijker hun brood konden verdienen. Daar geef ik ze groot gelijk in", zegt Van den Berg. Ook was er geen belangstel ling van anderen om de winkel te kopen. „Twee jaar ben ik be zig geweest, maar het is niet ge lukt. Jammer, want nu is er al leen nog de supermarkt en de bakker in Hoogmade. Toen ik in 1960 begon waren er nog een stuk of vijftien winkels. Dat geeft al aan dat het de verkeerde kant opgaat. Vandaar waar schijnlijk ook dat er niemand interesse in de winkel had." De Hoogmadenaar krijgt zo veel reacties van klanten dat hij weieens denkt: 'Zullen we nog maar een jaartje'. „Maar de kerstdagen als slager wil ik niet meer meemaken. Vier weken achtereen ben ik elk jaar in die periode in touw geweest. Dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Voor de rest is het een prachtig vak. Het moet ook wel een hobby zijn. Anders had ik het niet zo lang volgehouden om werkweken van 70 tot 80 uur te maken." Dynastie Van den Berg is afkomstig uit een echte 'slagersdynastie'. Zijn vader had een slagerij in Noord- wijk en niet minder dan acht broers zijn diezelfde kant opge gaan. „Er kon er maar een de winkel van pa overnemen, van daar dat we zijn uitgezwermd. De meesten zijn in de buurt van Noordwijk blijven hangen, zoals Voorhout, Noordwijkerhout en Lisse. Ook heeft er een broer een winkel in Monster en ik ver trok naar Hoogmade", vertelt, hij. Dat Van den Berg 33 jaar ge leden in Hoogmade terecht kwam was min of meer toeval. Via een advertentie kwam hij er achter dat er in Hoogmade een winkel te koop stond. „Ik wilde per se niet in een grote plaats werken, vandaar dat de keuze simpel was. Zowel voor als ach ter keek ik de polder in. Fantas tisch gewoon. Ik heb ook nog in het Noordhollandse Stroet rondgekeken, maar daar was je naast slager ook varkenshouder. Ze hebben mij altijd voorge houden dat je maar één vak goed kunt doen." Volgens Van den Berg is er sinds 1960 wel het een en ander veranderd. „In het begin had den we in de zomer nog veel meer profijt van de watersport. De mensen kwamen drie weken met vakantie naar hun bootje in Hoogmade. Dan was het in de winkel erg druk. De Hoogmade- se kermis viel in de bouwvakan- tie. Ik verkocht toen in de zo mer veel meer dan in de winter. Nu is dat precies andersom. De watersporters komen niet meer naar Hoogmade om drie weken vakantie te houden en ook de Hoogmadenaars gaan er drie weken op uit. Zelfs de boeren gaan vandaag de dag op vakan tie. Dat was pakweg 15 jaar ge ledenondenkbaar." Soepballetjes Ook wat het werk betreft is er veel veranderd. „Nu heb je zo veel specialiteiten, zoals de kant en klare soepballetjes en derge lijke. Neem alleen al de vele soorten broodbeleg. Vroeger was dat alleen maar rookworst of leverworst. Al die jaren heb ik bijna alles zelf klaargemaakt. Dat was wel erg arbeidsinten sief, maar het was m'n hobby. Dan kijk je niet op een uurtje. Bovendien moest ik wel al die specialiteiten in de winkel heb ben, omdat ik me anders uit de markt zou prijzen. Gelukkig heb ik er altijd een goede boterham in kunnen verdienen. Nog steeds is dat het geval, maar die Aad van den Berg In zijn winkel aan de Kerkstraat in Hoogmade. Links zijn echtgenote Jopie en verkoopster 80 uur breekt me de nek." Ina van der Ploeg die bijna twintig jaar in de winkel werkt foto»B€nde bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11