Sloepenrace op Noordzeekanaal DE VAN Leiden Regio Oranje boven in Voorhout Van den Berghstichting moet toeristenbelasting betalen 6 geld voor nieuw clubhuis TIJD TOEN Vier Kcitwijkse ploegen doen mee aan meifeest Vier sloepen (Pulletje, Bacchus, Faba Facta en Azorean High) uit Katwijk doen zaterdag 24 april mee aan één van de grootste meifeesten van Nederland. Het kwartet Kat- wijkse boten behoort tot de ongeveer zestig sloepen die op het Noordzeekanaal de strijd aanbinden in de lande lijke sloepenrace. GERT VISSER, PLV.-CHEF voorhout Als warme broodjes gingen ze dit weekeinde in Voorhout over de toonbank, de vlaggestokken met de nationale driekleur. De Oranjevereniging wil het hele dorp 'in de vlag' hebben. Om dat doel te bereiken mon teerden vrijwilligers gratis de vlaggen, die voor vier tientjes werden verkocht, aan de ge vel. „Niet iedereen heeft nu eenmaal een lad der en gereedschap om de vlag op te kunnen hangen", verklaart voorzitter Van Egmond van de Oranjevereniging Voorhout. De actie was een succes. De vereniging had 150 vlag gen ingeslagen. „Maar tweehonderd waren we er ook makkelijk kwijtgeraakt', aldus Van Egmond. Acht ploegen van elk twee man gingen zater dagochtend vroeg op pad om de vlaggestok met de nationale driekleur aan de muren te bevestigen. Tegen vier uur in de middag was de klus geklaard. De reacties van de mensen waren volgens Van Egmond zeer positief. „Ze vinden het schitterend." Om ervoor te zorgen dat de Voorhouters die zojuist een vlaggemast hebben aangeschaft het doek ook daadwerkelijk buiten hangen, worden op koninginnedag taarten verloot Al voor acht uur gaan bestuursleden van de Oranje Vereniging op pad om te kijken waar de vlag al buiten hangt. Voor vijftig tot zestig van die mensen is een taart beschikbaar. foto dick hogewoning intanctmlitiiKT wil Nacht risken voor water Geen onderzoek beleid Gehandicaptenstichting Wil Nacht n bestuur hengelaarsbond i uu MAANDAG 19 APRIL 1993 umuiden/katwuk» hein flach Uit het hele land komen ze, de zestig sloepen die tussen IJmui- den en Amsterdam gaan strij den om de hoogste eer. Het is de derde sloepenrace in succes sie. In 1991 ging de wedstrijd in het Noordzeekanaal bescheiden van start onder de titel 'De tien mijl van Ijmuiden'. Ze kreeg vo rig jaar een spectaculair vervolg. Toen bestond de gids van de Koninklijke Nederlandse NOORDWUK De Van den Berghstichting moet van de gemeente Noord - wijk toeristenbelasting betalen. Dat heeft wethouder P.J. Barn- hoorn (toerisme) geantwoord op vragen van de WD. Een paar weken geleden werd duidelijk, dat de stichting een flat op het terrein in het toeristenseizoen als hotel exploiteert. leiden Hoewel de meerderheid van de aanwezige leden er voor was, komt er geen onderzoek naar het bestuursbeleid bij de Hen gelaarsbond voor loeiden en omstreken. De leden van de onderzoeks commissie en het bestuur wer den het vrijdagavond op de jaarvergadering niet eens over de plaats van dit onderzoek. Het bestuur wilde dat de persoonlij ke gesprekken in het bondsge- bouw worden gehouden. De commissieleden vonden dat het bij een van de leden thuis moest gebeuren. Daarop trok ken de commissieleden hun jassen aan en vertrokken. Scheeps Agenturen (KVSA) pre cies honderd jaar en werden twee races gehouden. De zware strijd die komende zaterdag op het programma staat wordt gesponsord door het bedrijfsleven, de gemeente Velsen en nautische instanties rond het Noordzeekanaal. De race wordt opgeluisterd door een demonstratie van de red dingsboot Johanna Louisa van de KNRM en een Lynxhelikop- Dertig kamers met douche en toilet in het gebouw - oorspron kelijk gebouwd als personeels- flat - worden in het voorjaar be zet door 'toeristen met een smalle beurs'. Ze worden aan gebracht door de VW in Kat wijk. De voorzitter van de afdeling horeca van de Noordwijkse On dernemersvereniging (NOV) heeft zijn verbazing geuit over In de vergadering werd ook besloten geen juridische stap pen te nemen tegen het roye ment van Leiden uit het lande lijke overkoepend koepelende Centraal Nederlands Henge laars Verbond. De leden vonden de kosten van een advocaat te hoog. Gelukkig, constateerde voor zitter De Haas. zijn er ook nog een paar positieve ontwikkelin gen. Zoals de formatie van een groep controleurs die de zwart - visserij' gaat bestrijden en een plan voor de werving en bege leiding van de vissende jeugd. Verder werd hengelsportwinke lier Henk Teunissen benoemd tot erelid en zijn vrouw tot lid van verdienste. Er zijn veel verschillende uit voeringen van een sloep. Dat maakt het voor de jury moeilijk te bepalen wie zich uiteindelijk de winnaar van een race mag noemen. Het is zeker niet zo, dat degene die het eerste over de finish komt de race ook ge wonnen heeft. Om het voor pu bliek en deelnemers allemaal begrijpelijk te maken worden langs de route luidsprekers op gehangen. De start in Ijmuiden is om 12.30 uur bij de Kleine Sluis, in Amsterdam om 12.00 uur in de Coenhaven. De finish is weer bij de Kleine Sluis in Ijmuiden. Daar is de hele dag een maritie me markt, met kraampjes, mu ziek en kinderattracties. de hotelactiviteiten van de Van den Berghstichting. Burgemees ter J. van der Sluijs onderzoekt of de commerciële activiteiten van de instelling zijn toege staan. In afwachting daarvan krijgt de Van den Berghstichting in elk geval een aanslag toeris- tenbeslasting. Ook over vorig jaar. De toeristenbelasting in Noordwijk bedraagt een gulden per overnachting. sassenheim/usse linda welther „Het oude gebouw is gewoon op. Het begint te verzakken en het hout is verrotzegt J. Rood- zant, bestuurslid van de stich ting Sport en Recreatie Gehan dicapten Bollenstreek. De stich ting heeft 70.000 gulden subsi die aan de gemeente Lisse ge vraagd voor de bouw van een nieuw clubhuis in Sassenheim. De stichting is al jaren bezig het geld bij elkaar te sprokkelen. Het oude clubhuis, de Zeven sprong, is een bijna twintig jaar oud houten noodgebouw. Het staat sinds 1975 in de Sassen heim op een stuk grond dat de plaatselijke speeltuinvereniging belangeloos ter beschikking heeft gesteld. Ramen en deuren hangen scheef en het hout rot langzaam weg. De stichting wil zo snel mogelijk een nieuw, stenen clubhuis. Het nieuwe gebouw moet zo n 16 meter lang wor den en 9 meter breed en komt waarschijnlijk op dezelfde plaats. Alleen wanneer het er komt, is niet bekend. Roodzant: „We hadden gehoopt om deze zomer te kunnen beginnen met bouwen, als de activiteiten van de stichting stil liggen. Maar ik ben bang dat dat niet gaat, om dat de behandeling van de bouwvergunning nog wel enige tijd in beslag neemt." Het gebouw kost ongeveer 370.000 gulden. De stichting heeft sinds 1975 een eigen kapi taal opgebouwd van tweeën - eenhalve ton. Verder is zo'n 50.000 gulden bijeengebracht via fondsen en sponsors. Het ontbrekende geld hoopt Rood zant te krijgen in de vorm van een subsidie van de gemeenten in de Bollenstreek. „Desnoods gaan we alvast bouwen zonder subsidie en nemen we een hy potheek." Volgens wethouder Th.J. Meijer van Lisse moeten de Bollenstreekgemeenten het geld samen opbrengen. Terwijl de vogels hun eerste lied fluiten, spelen de riskspelers hun laatste spel. Het is zaterdag zes uur in de morgen. Onder het motto 'De Donk vecht voor waterputten' trotseert een aan tal Katwijkers van één uur 's nachts tot acht uur in de mor gen de slaap om geld bijeen te brengen voor een waterput in het Keniaanse dorp Imaroro. Van de vijftien spellen die voorhanden zijn, worden er uit eindelijk tien in gebruik geno men. Dat betekent dat er zo'n zestig deelnemers aan het spel zijn. Behalve de entreegelden en een gedeelte van de barop- brengst wordt tevens geld inge zameld door middel van een geeuwverbod. Op elke overtre ding van dit verbod staat een boete van een kwartje. Donk voorzitter Joke van der Bent is tevreden over het verloop van de avond. Na vijf spelronden slepen Leen van Rijn, Martin Rous en Hans Verhoog de drie felbegeer de bekers in de wacht. Het inge zamelde geld, enkele honder den guldens, wordt op 1 mei overhandigd tijdens het arties tengala dat in Katwijkse groen teveiling voor Kenya wordt ge houden. In het kader van de inzame lingsactie voor de waterpomp in Imaroro wordt van 20 april tot 1 mei in de openbare bibliotheek aan de Schelpendam 1 in Kat wijk de expositie 'De Masai een cultuur in verandering' gehou den. Bloemencorso verwacht klein miljoen toeschouwers bollenstreek» Het Bloemencorso van de Bol lenstreek wordt dit jaar gehou den van donderdag 22 tot zon dag 25 april. Er worden zo'n 800.000 toeschouwers verwacht. Op 22 en 23 april kleden hon derden vrijwilligers de wagens aan met ongeveer 1,5 miljoen hyacinthen en zo'n 500 bloem stukken. Tijdens het aankleden van de wagens zijn er verschillende fes tiviteiten. Zo wordt in de Ho- baho-hallen het Corso-Muziek- Festival gehouden met optre dens van bekende artiesten. Dit festival duurt op 22 april van twaalf uur 's middags tot twaalf uur 's nachts en op 23 april van tien uur 's morgens tot midder nacht. Op zaterdag 24 april vertrekt het bloemencorso om tien uur uit Haarlem. De stoet rijdt over Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijker- hout en komt om ongeveer half negen 's avonds aan in Noord- wijk. Daar heeft een half uur la ter de finale plaats. De zondag daarop staan de praalwagens nog de hele dag opgesteld op de Boulevard in Noordwijk. AGENDA DINSDAG 20 APRIL Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61, van 15.30- 16.30 uur. Leiden Informatie-avond van de diabetes ver eniging DVN afd. Leiden, in de aula van gebouw 50, le etage van het AZL, aanvang 20 uur. Noordwijk Voorlichtingsavond over pijnbestrij ding door middel van zenuwblokka des, org. Gezondheidscentrum, spre ker: anesthesioloog M. Sanders, in 't Trefpunt, Schoolstraat 2a, aanvang 20 uur. Voorhout Handwerktentoonstelling in Huize Agnes, van 10.30-15 uur. Prijskaarten, org. Bond van Ouderen, in Huize Agnes, aanvang 14 uur. Warmond Klaverjassen in het Meerpunt. aan vang 20 uur. WOENSDAG 21 APRIL Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16-17 Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20-21 Lezing door de schnjftser Hannes Memkema in vrouwentrefpunt Eva. Volkshuis, Apothekersdijk, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Grote ruilbeurs, org. Kath. Bond van Ouderen, Dienstencentrum De Wie ken, St. Jeroensweg. aanvang 14 uur. De eerste jaren van de negentiende Leiden slechte jaren. En mis schien is dat nog te zwak uitge drukt. In 1815 konden bijvoor beeld bijna 11.000 inwoners niet in hun eigen onderhoud voorzien, plus minus 37 procent van de bevolking. In strenge winters liep dit aantal op tot 15.000. Meer dan de helft van de inwoners was dan aangewe zen op de bedeling. In onze ogen onvoorstelbaar. Een aanwijzing voor de toe stand in de stad vormde ook de ontwikkeling van het inwoner tal. In 1805 telde de stad 31.000 inwoners. In 1810 was dit aantal teruggelopen tot 30.000, in 1813 gedaald tot 29.000 en in 1815 waren er nog maar 28.500 inwo- De oorzaken van deze achter uitgang waren velerlei, maar hingen nauw samen met de be roerde economische situatie. Wie kon verliet de stad, maar veel mensen konden niet, want in de rest van het land was de situatie nauwelijks beter. Slech te voeding en onvoldoende ver warming in de wintermaanden eisten onder oudere mensen hun tol. Gezinsuitbreiding was voor de arme helft van de Leid- se bevolking ook min of meer een ramp. Zo werd Leiden naar het inwonertal genieten ieder jaar een stukje kleiner. Maar Leiden was in die periode ook in geografisch opzicht klein. De stad lag ingeklemd tussen Zoeterwoude. Oegstgeest en Leiderdorp. De gemeentegrens van Leiderdorp liep via de Zijl singel. de Herensingel en de Maresingel. De Leidse stadswij ken de Waard en de Kooi, be hoorden toen tot Leiderdorp. Extreme armoede gaat vaak ge paard met andere problemen. De hygiëne in de sloppen en stegen van de stad was ronduit ramp van 1807 in ieder geval in Leiden een geziene figuur. De koning kwam al om acht uur in Leiden aan. Hij bezocht de plek van de ramp, sprak met veel mensen en probeerde in een vreemde mengelmoes van Franse en Nederlandse woor den mensen te troosten. Maar de koning deed meer. Uit eigen zak betaalde de vorst een ton en hij nam een aantal dak lozen op in Huis ten Bosch. Lei den hoefde 10 jaar lang geen rente te betalen over de stedelij ke schuld. Alle openbare gebou wen zouden op rijkskosten wor den hersteld. Vooral de laatste twee maatre gelen moeten de zorgen van het toen armlastige Leiden hebben verkleind. De lege plek. waar na het Van der Werfpark ligt, prik kelde de fantasie van velen. Ko ning Lodewijk wilde er het hoofdgebouw neerzetten van de nieuw op te richten Koninklijke Universiteit van Holland. Een aantal architecten kwam met een ontwerp voor een in onze ogen weinig fraai monumentaal gebouw, maar er gebeurde niets. Het openliggende terrein diende vele jaren als oefen plaats voor schutterij en stede lijk garnizoen. Aan de rand van de lege plek lag dein 1538 gebouwde Saayhal. Dit gebouw werd door de ont ploffing zwaar beschadigd. De hal werd gedeeltelijk gerestau reerd en omgebouwd tot kerk. Het is misschien wel jammer dat niet koning Lodewijk zijn naam gaf aan de nieuwe kerk maar de middeleeuwse Franse koning Lodewijk de Heilige. Dat veel mensen bij de naam van deze kerk denken aan een van de hoofdpersonen uit het dra ma van 1807, is gezien de ver diensten van deze vorst niet erg. DUIVENBERICHTEN BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Thomas Sebastiaan, zv. P Beij en M.M. van Loe Nicky, zv. F.P. Veerman en V.T.M. Franck Daphne Dominique, dv. M.L. Heuzen en W. Keu- ning Christian Elmann, zv. B E. Larsen en A.U. Remhardt Hendrik Johannes Marcus,zv. H.J. Beenhakkeren M.H. Naber Ruben, zv. P. Hoek en P. Ruwaard Dennis, zv. R.G. Spierenburg en E.F. Jansen Inge, dv. W J. Benning en J.H.M. van Bilderbeek Michael, zv. G.L.A. Winters en NL. Rienks» Kasper Alexander, zv. H.A.G. Wijshoff en E. van der Pauw Dagmar Jacoba. dv. G.D. Meijvogel en C.J. van Dnel Chandler Dominique, zv. P.A.J. Geerlingsen K.J. Arts Theo James, zv. L. Karabulut Jo nas Gideon, zv. A P. Magielsen en H.M. van Gelderen Iris Melanie, dv. P.A. van Wielink en F.W. Veerman Nicolaas Maarten Christian, zv. H.P. van Nieuw- kerk en R. van Duijn Noor, dv. A.P- .J.M. van Hooff en C.E.M. Vink Mesut, zv. T. Qakiroglu en Y. Qakiroglu Florian Peter Albert, zv. J.A. Morren en J.M. Vetten Aischa, dv. A.S. Moharam en J.E.J. Tegelaar Mohammed, zv. A. Achgaph en R. Cherif Tanja Sarina, dv. H.C. van der Meij en A.M. van Egmond Roelme Jantje, dv. H. Boxum en F. van der Klocht Jeroen, zv. K.S. Kwestroen C. Boer Thomas Eduard Jan, zv. E.T. Mos en J.W E. Vermaire Danny, zv. E. Steketee en C. Barnhoorn Jeroen, zv. P H.A.M. van den Bergen J. Krijgsman Mandy, dv. R. van Duijvenbode en G. Jonker Lars. zv. M. Sieval en M.P.F.M. Plouvier Iris Aimée, dv. C. Blijleven en L A. van Nouhuys Maxime, dv. A. Waasdorp en C.M. de Vries Nma, dv. D P. van Luttervelt en E. Hilkemeiier Shamce Angelica Valesca. dv. J.H.C. Lie Sam Foek en J R. Tjon*Tycho Florian. zv Th. van der Meer en H.C. Slooter Marjolein. dv.J.J.J. van Giezen en M.J.F. Cammans* Mels, zv. B A. in 't Veld en W. Mark Joey, zv. R. Vos en T. Pelgrim Jeffrey, zv. P. Besselink Em- ma-Jane. dv. M. Ditter en T.C. Woodfine Brian Seén, zv. J.C.M. Berkhout en N.C. Byrne Leroy Ashwin, zv. J.C.N. van der Poel en I.J.J.M. Wildenberg Alexander, zv. H.W. van der Geest en A.M. Fitzpatrick Wietske Iris, dv. R.B. Lumingen M.H. Slijper Mitchel Anthonius, zv W A Raaphorst en Y.S.M. Kooijman Anouk. dv. H.J. Glas bergen ên M E. Schwindling Remco. zv. A. Schellekens en M Kijk m de Veg- te Roxanne. dv. W.R. Wiessenberg en Y. Gerritsen Saloua, dv. M. Moussaten en H. Azzaoui Fleur, dv. V P. Hamilton en K. Jansen Leanne, dv. L. Guijt en J. Hoek Amber Marij, dv. R. van Spengen en P. Snel. Overleden C.J. Scherpenisse. geb. 21 febr. 1941. geh. gew met A. Groene veld W.F. van de Wijngaard, geb. 9 maart 1908, man J.J. Tiemeijer, geb. 1 febr. 1925, man H. Heemskerk, geb. 30 dec. 1925, man P.A. Strik, geb. 27 maart 1918, echtg. van J.B van der Laan J.J. van der Reijden, geb. 7 febr. 1903. man D.H. Nieboer, geb. 27 okt. 1915, man .Th.J. de Graaf, geb. 28 febr. 1942. man C. van Roon. geb. 25 dec. 1932, man A. Sneijders, geb. 14 jan 1922, man C.T. B.nnen- kade. geb. 29 sept. 1922, man P. Stoel,geb. 16mei 1935, man.C.J l'Amie, geb. 5 jan. 1927, man R.V. Burk.geb. lOokt. 1955, man.M.J. Dulfer, geb. 20 nov. 1926, man D.D. van der Heiden, geb. 27 febr. 1906. man.J.P. van Ham. geb. 27 mei 1922, man A. da Cruz, geb. 6 dec 1940, man.J.C. Beugelsdijk,geb. 27febr. 1907, geh. gew. met J.L. Borst P. van Straalen, geb. 31 dec. 1915, man J.A. Assié, geb. 4 nov. 1913, man J. Spar- reboom,geb. 25juli 1910, man. J.W. Krol, geb 23 sept. 1913, geh. gew. met L.P. Hoogeveen J Waterland, geb. 23 jan. 1911, man. Gehuwd. R Paulien L M Ble.js.J H. Anderson en P. Kleingeld M. Shermgs en S M Beijnders.T. Ekicien B. Groen H.R. de Vries en I. Oudkerk Pool R Stoof en S.J. Witkamp M. Stapper en B.E.vanAbswoude.E. Beers en M H.M. Wirtz» J.J. Ariénsen E.A.M Verhees. De ontploffing van het kruitschip aan de Steenschuur, in de bitterkoude winter van 1807, veroor zaakte een complete ramp in Leiden, waar bij 151 mensen het leven lieten, foto gemeentearchief Te midden van alle ellende ook nog een ramp slecht. De vele stadsgrachten waren vaak open riolen. Ernsti ge epidemieën braken dan ook met enige regelmaat uit. Pok ken, tyfus en cholera eisten hun tol. Op den duur ontleende men aan de sterke vervuiling van de grachten argumenten om deze grachten te dempen. Vooral in de tweede helft van de negen tiende eeuw werd in Leiden en thousiast gedempt. De Achter gracht werd de Van der Werf- straat, de IJzerengracht de Nieuwe Beestenmarkt, de Koe poortsgracht de Doezastraat en de Cellebroersgracht de Kaiser- straat. Het hielp pas op de lange duur, voor veel Leidenaars bleef de gezondheidssituatie vele ja ren lang problematisch. Iedereen werd getroffen door de economische malaise. De uni versitaire wereld, heel lang be voorrecht met allerlei privileges, werd niet langer ontzien. Vele jaren hoefden hoogleraren geen gemeentelijke belastingen te betalen. Hoogleraren en stu denten waren ook vrijgesteld van het betalen van accijns op koffie en thee. Al deze voorrech ten van de universitaire ge meenschap werden afgeschaft. Studeren werd op deze manier minder aantrekkelijk en ook de Leidse universiteit vertoonde tekenen van achteruitgang. In het begin van de eeuw telde de academie nog maar 19 hoogle raren en 450 studenten. De helft ongeveer van de zeventiende- eeuwse aantallen. En te midden van al deze treurigheid voltrok zich ook nog een ramp. De winter van 1807 was koud, bitter koud. In de loop van de middag meerde een schip af aan de Steenschuur. Het schip, geladen met 37.000 pond kruit, was op weg van Ouderkerk aan de Amstel naar Delft. Misschien rookte de schippersknecht een pijpje. Misschien werd er in ver band met de kou een kacheltje bijgezet. We weten het niet. maar om kwart over vier vloog het schip in de lucht. De explo sie was tot in Amsterdam, Haar lem en Den Haag te horen. In Leiden werden 200 huizen radi caal verwoest. Duizenden ruiten sneuvelden. Door de luchtdruk vielen schoorstenen van de da ken. In het water van het Ra penburg ontstond een soort vloedgolf, die de kaden over spoelde en de kelders deed vol lopen. De ontploffing veroorzaakte de dood van 151 Leidenaars. Het Leidse stadsbestuur reageerde onmiddellijk en actief. Op aller lei plaatsen werden lantaarns geplaatst om het zoeken naar overlevenden mogelijk te ma ken. Wachtposten moesten hard optreden tegen dieven. Geen wonder in een door grote armoede geplaagde stad. Opvallend tijdens deze rampza lige uren was het optreden van koning Lodewijk Napoleon. Een omstreden persoon, maar na de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10