Naar aer^r verder weg: „Probeer Mickey maar handje te geven' Toerisme Spoorwegen blijven fietsonvriendelijk ZATERDAG 17 APRIL 1993 REDACTIE ROB VAN DEN TR y uw adverten- plaats brengt vrijetijds- fl/1 ii>TÏ 9enieters °P l/l/I'f'C' een goed Bel onze advertentie- afdeling. Dertiende nationaal museumweekeinde Dit weekeinde. 17 en 18 april, is in ons land het dertiende natio nale museumweekeinde. Ieder een is welkom in een van de meer dan 400 deelnemende musea, die te herkennen zijn aan een speciale vlag en die in veel gevallen hun deuren gratis hebben opengesteld Süei We attractie: alle mensen die tij dens het weekeinde (vorig jaar 800.000 bezoekers) een visite brengen aan een museum kun nen tegen een flinke korting een museumjaarkaart kopen. Ver dere informatie: alle VW-kan- toren. Flevohof nog jaar dicht De Flevohof blijft voorlopig nog dicht. Het park dat vorig jaar falliet ging. gaat waarschijnlijk i in de lente van 1994 weer ópen. Dat heeft de eigenaar, di recteur Eddy Meeus van de de Belgische Walibi-groep laten weten. Aanvankelijk zou het vernieuwde Flevohof al deze maand de deuren openen. Meeus wil van Flevohof 'een van de mooiste parken van Eu ropa' maken 'en dat kost tijd'. Bellewaerde in leper (veel na tuur) geldt als voorbeeld. Druk bezocht wordt daar vooral Los Piratas, een op The Pirates in theCarribean (Disney World in Orlando. Florida) geïnspireerde attractie. Of Los Piratas ook op de Flevohof hun kunsten zullen vertonen, wil Meeus niet zeg gen. Wel geeft hij toe dat er in de Flevopolder meer moest ge beuren. dan hij in eerste instan tie had gezegd. Om de verbou wingen en dergelijke zo soepel mogelijk doorgang te laten vin den. achtte de directeur het ver standiger nog een jaar te wach ten met de opening. Internationale ACSI-Campinggids Een van de langst verschijnende campinggidsen van Nederland, de vooral bij onderwijzend per soneel populaire ACSI-gids. heeft in het 28ste jaar van haar bestaan, de service uitgebreid t routebeschrijvingen naar alle vermelde campings. Dat zijn er onderhand 7.000 in hm i- en buitenland. Per cam ping wordt aan de hand van 150 aandachtspunten informatie verstrekt over allerlei facilitei ten. Kampeerterreinen voor wintersporters en naturisten zijn in aparte overzichten ver meld. evenals campings voor gehandicapten. Voor gidsge- bruikers die nog meer willen weten van een bepaalde cam ping zijn de telefoonnummers opgenomen van de 200 AC-SI selecteurs. De prijs van de gids, die verkrijgbaar is bij de boek handel, is 29.50. Jubileumreis van Singapore Airlines Omdat het op 3 april 20 jaar ge leden was dat een toestel van Singapore Airlines voor het eerst op Schiphol landde, intro duceert de maatschappij een peciale negendaagse jubileum - eis naar Singapore en Maleisië oor 1995 gulden. De aanbie ding is geldig tot en met 10 juni aanstaande. Bij de priis inbegre pen is niet alleen de vlucht, maar ook zes overnachtingen in Singapore en Penang op basis i logies en ontbijt, de trans- s tussen de vliegvelden en de hotels, twee rondritten en n diner Info: Alle ANVR-reisbureaus REISBERICHTEN Uren wachten op de Big Parade. De dreigende draak in de kelder onder het kasteel van Doornroosje zwiept onheilspellend met zijn staart. Fon kelende ogen, sissende geluiden. Opeens komt de draak in vol ornaat omhoog. We deinzen achteruit, mijn doch tertje van net vier en ik. Ze schrikt van die reuzegriezel. „Hij doet niets hoor", stel ik haar genist. Haar hartje bonst. Ze haalt fictie en werkelijkheid door elkaar. Maar de draak is ook zo levensecht. a Directeur Philippe Bourguignon van Euro Disney: „Nog even en we gaan winst maken." foto Geschrokken draait ze zich om. Buiten, waar mamma wacht, is ze die enge draak al weer verge ten. Hand in hand wandelen we weg om ons aan te sluiten bij de lange rij wachtenden voor Peter Pan. Voetje voor voetje schuife len we naar de ingang. Zij wacht geduldig met ons mee. De rij kronkelt zich vooruit en uitein delijk stappen we in één van de vele miniatuur-piratenschepen, een soort veredelde skilift. We trekken de stalen veiligheids- stang naar ons toe en gaan op weg, naar Peter Pans dromen land. Ik kijk mijn ogen uit als we over Londen 'vliegen'. Zij kent het sprookje (nog) niet en vindt het „een beetje eng". Binnen de kortste keren staan we buiten. Een half uur wach ten voor een paar minuten 'zweven'. We slenteren naar de volgende attractie op propvol Euro Disney, de 'kijkdoos' van Pinokkio. Dat sprookje heb ik haar ettelijke malen voorgele zen. Weer een dubbeldikke rij, vol vaders en moeders met rus teloze en ongedurige kinderen. Mijn dochter is het wachten moe. Ik til haar op en zeul lang zaam voort met een kind van zeventien kilo op mijn arm. Te gen de tijd dat we in het karretje plaatsnemen en de 'kijkdoos' inrijden, doet ze haar ogen weer open. Ze herkent Pinokkio, Ge- petto's winkeltje en alle andere figuren. Ze geniet met volle teu gen. Als het rondreisje voorbij is, herhaalt ze opgetogen wat ze heeft gezien. Ik ben moe van het tillen. We passen ons aan haar aan. Dus maken we ritjes met volge propte treinen; bezoeken we kindervoorstellingen in de open lucht (er wordt alleen Frans ge sproken); waggelen we na dertig minuten in de rij te hebben ge staan één minuut over een wie belende hangbrug; dolen we in het doolhof en leg ik omstandig uit wat een piratenschip en pi raten zijn. Zij knikt. Zij kan Euro Disney aan. Elf miljoen Pretpark Euro Disney in Marne La Vallee is net een jaar open. De elf miljoenste bezoeker wordt eind deze maand ver wacht. Elf miljoen bezoekers in ruim één jaar tijd (onder wie 350.000 Nederlanders), dat overtreft de stoutste verwach tingen, zegt hoogste baas Phi lippe Bourguignon. Het park lijdt nog miljoenenverliezen, maar door onder meer de toe gangsprijzen in bepaalde perio des te verlagen en de prijzen in de hotels aan te passen, hoopt Euro Disney binnen enkele ja ren uit de rode cijfers te komen. Mijn dochter küjkt haar ogen uit. maar dat deed ze ook in De Efteling en in het Sprookjes wonderland in Enkhuizen. Dat speciale, dat gigantische, dat overweldigende van Euro Dis ney, dat ontgaat haar. Ze zet haar zinnen op een doorzichti ge ballon in de vorm van een hart aan een draadje raison van een gulden of tien. We ge ven toe. Ze krijgt de carrousel van Lancelot in het vizier, aan geprezen als de mooiste en grootste draaimolen ter wereld. Uit mijn ooghoeken zie ik hoe ze haar vastsjorren aan een paard. Na vier uur sjokken, slente ren, schuifelen en wachten zijn we aan koffie toe. We blazen uit op een terrasje met een reu zetheepot. Onze dochter dren telt om ons heen en bedelt om nog een appelsap. Dan moet ze plassen. „Jij bent aan de beurt", zegt mijn wederhelft moege streden. Hand in hand zoeken we een toilet. „Die kant op", zeg ik op goed geluk. We naderen een eindeloze stroom mensen en voegen in. Vlak bij het kas teel van Doornroosje, verstopt in een soort woestijndorpje staat een batterij wc's, netjes en schoon. „Wil je bij de mannen of de mevrouwen?" vraag ik. Dit keer kiest ze voor de dames kant. De wc-deur moét open blijven. „Klèèèr", gilt ze. Ik veeg billen af en hijs boven- en on derbroeken op. Eenmaal terug op het terras babbelt ze honderduit. Het is mijn vrouw, die me losrukt uit mijn overpeinzingen. „Let je wel op de tijd", zegt ze. Ver schrikt kijk ik op mijn horloge. „O jee, de parade begint over een uur." Dat mag je niet mis sen, hadden vrienden gezegd. In de hoofdstraat van het ver bluffend knap nagemaakte Amerikaanse dorp uit net begin van deze eeuw ziet het al zwart van de mensen. Wij gaan zitten, op de stoeprand. Het lange wachten begint weer. Voor vol wassenen al een beproeving, laat staan voor een kind van Dan, opeens, een krijsende explosie van geluid. Daar komt de parade. Met een uitbundig zwaaiende Mickey Mouse op kop. In zijn kielzog veertig a vijf tig witte eenden. Mijn dochter stuift op en gilt: ..Mickey." Ie mand in een kostuum uit het begin van deze eeuw duwt haar terug. Zes uur. Pas dan zijn de Mic- keys, Goofeys, Miny's, Knabbel foto pr en Babbels, Pinokkio's en al die andere kindervrienden zomaar aan te raken... als je bij ze in de buurt kunt komen. Het zijn vooral volwassenen, die vechten om de aandacht van deze Dis- neyfiguren in reuze-uitvoering. „Probeer Mickey maar een handje te geven." Als ze na be schroomd wachten eindelijk hand in hand staat met haar idool, probeer ik een foto te ma ken. In een flits pakt een sjiek geklede dame mijn dochter op, zet haar weg en pakt de hand van Mickey. Zij wil zelf op de fo to. Mijn dochter huilt. De dame lacht. We eten, even buiten het pretpark, in een Amerikaanse snackbar uit de jaren vijftig, simpel patat en tosti's voor ae prijs van een drie-sterrenmenu. Mijn dochter smikkelt. Maar zij weet niets van prijzen. Ze maakt er een knoeiboel van. „je moet naar bed, het is mooi geweest zeg ik streng. Zij gaapt. We wandelen naar ons hotel, Se quoia Lodge, even buiten Dis- ney-park. Creditcard Omdat ik geen creditcard heb, mag ik het ijskastje in mijn ka mer gebruiken ais ik eerst vijf honderd franc borg stort. Dat weiger ik. Met contant geld koop ik in de lounge een glas witte wijn voor veertig franc. Ik pak de telefoon op onze kamer en probeer mijn zwager te bel len, die jarig is. „Meneer", zegt de stem van de receptie, „wat is het nummer van uw creditcard? Geen creditcard? Dan kunt u niet in uw kamer bellen." Nijdig hang ik op. Mijn doch ter is dan met blozende wan gen in diepe slaap. Haar bal-- Ion van een tientje zweeft doel loos door de kamer. Buiten be gint prachtig vuurwerk, waar wij gratis en voor niets naar kun nen staren. Eigen rijwiel meenemen in trein is bijna onmogelijk HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De beleidsmakers bii de Neder landse Spoorwegen nebben iets tegen fietsen. Wie zijn rijwiel wil meenemen in de trein, stuit op zoveel problemen dat hij zijn karretje in de meeste gevallen maar thuis laat. Tegen de ver stikkende bureaucratie van Neêrlands grootste anti-fiets- maffia is weinig bestand. Hoe eenvoudig gaat dat bijvoorbeeld in Zwitserland. Je loopt het sta tion binnen, geeft je fiets af, zegt waar-ie naar toe moet en haalt hem op de afgesproken plek weer af. Prijs: 7,50 Zwitser se franc, geeft niet waar naar toe. Bij de Nederlandse Spoorwe gen vinden ze dat maar niets. Een jaar of tien geleden kon je nog met fiets en al in een plaatsje als Anna Paulowna op de trein stappen. Hoef je nu niet te proberen. In de ochtend- en de avondspits is het al helemaal verboden en op andere uren in beperkte mate. Is het wel moge lijk je fiets mee te nemen, dan kan dat alleen in een rijtuig waarop een speciale sticker is geplakt Die rijtuigen echter, zijn zeldzaam. Daarbij komt. dat het meene men van een fiets peperduur is. Een dagkaart kost 17,50, een bedrag dat in het hoogseizoen kan oplopen tot 25. Dat geldt voor het traject Amsterdam- Bussum, maar ook van Zand- voort naar Zuid-Limburg (Maastricht-Heerlen). Op die laatste route rijden in de zomer maanden (van 23 mei tot 25 september) intercitytreinen, die warempel zijn voorzien van fiet- senrijtuigen. De laatste der Mo hikanen waarschijnlijk. En let op: die fietsenrijtuigen zijh er niet altijd. Er is een speciale dienstregeling voor. Gevolg van dit alles? Verko pers van fietsimperials doen goede zaken. Liever met de auto naar een fietsgebied, dan met de trein. Natuurlijk kan je een fiets huren bij een van de NS- fietsenstallingen. Het is (bij overlegging van een treinkaart je) spotgoedkoop 5 per dag en 20 per week fiets met versnelling iets duurder), maar er zijn maar weinigen die niet de voorkeur geven aan hun ei gen rijwiel. Niet alleen omdat het zadel zich in de loop der tij den naar het eigen achterwerk 'zet', maar ook omdat je er ver standig aan doet te fietsen met een rijwiel dat 'past'. Rug- en beenpijn worden daardoor voorkomen. Is het dan alleen maar kom mer en kwel voor fietsers die ge bruik willen maken van het spoornet? Niet helemaal. Er gloort wat hoop in de duister nis. laren geleden was het mo gelijk bij de NS een arrange ment te boeken, waarbij je van station naar station reed. Ge deeltelijk per huurfiets en ge deeltelijk per trein. De fiets die je bijvoorbeeld in Tie! had op gehaald, kon je zonder proble- Fietsers geven bijna altijd de voorkeur aan het eigen rijwiel. foto wv limburg men of extra betalingen in Arn hem achterlaten. Dat 'dropp- offsysteem' in een paar an dere landen zoals (alweer) Zwit serland zeer populair was een groot succes, maar ver dween toch. Het is nu in beperkte mate te rug. Met de NS kan vanaf mei langs de Maas worcVn pfltltH Deelnemende stations: Nijme gen, Venlo. Roermond. Sittard en Maastricht. De fietsen (met 21 versnellingen) kunnen in een van deze plaatsen worden ge huurd en weer achtergelaten ook. Huurprijs: 12,50 per dag, inclusief verzekering. Verlen ging kost 10 per dag. Informa tie: 06-9292 (50 cent per mi nuut) of aan het loket van een NS-station. Het Huis van de Toekomst toont merkwaardige noviteiten, die straks misschien gemeengoed worden. foto i Kleuters moeten in Euro Disney bestand zijn tegen wachten Met de fiets over IJsland Ruig IJsland kan tegenwoordig per mountainbike worden verkend. De fietsen kunnen worden gehuurd in Reykjavik, hebben 18 ver snellingen, een slot, een pomp en gelukkig ook een bandenplakset. Ze kunnen per dag, dan wel per week worden gehuurd. Prijs res pectievelijk (omgerekend in Nederlands geld) 16 en 184 gulden. Houders van buspassen krijgen korting die kan oplopen tot vijftig procent. Info: IJslands Verkeersbureau, telefoon 020 - 6270136. Museumtram Amsterdam Hij is alweer sinds 4 april in de baan. De Museumtram van Amster dam. Jankend in elke bocht, luidruchtig tingelend bij gevaarlijke kruispunten. De trams (20 verschillende exemplaren uit onder meer Amsterdam. Den Haag, Rotterdam, Graz, Wenen en Praag) rijden elke zondag tussen het Amsterdamse Haarlemmermeersta tion en Amstelveen. De eerste rit vindt (vanuit het Haarlemmer meerstation) plaats om 10.30 uur; de laatste om 18.05 uur (vanuit Amstelveen). Er wordt onder meer gestopt bij Restaurant Meerzicht in het Amsterdamse Bos, waar pannekoeken kunnen worden gege ten. Info: Trammuseum Amsterdam, telefoon 020 - 6737538. Vakantiereizen voor senioren Zoals gewoonlijk omstreeks deze tijd van het jaar is de Stichting Se nior Vakantie Plan uitgekomen met de nieuwe brochure met reizen speciaal afgestemd op de oudere vakantieganger. Er zijn trips naar Terschelling, maar ook naar onder meer Garderen, Groot-Brittan- nië, Italië, Noorwegen en zelfs Indonesië. Er wordt veel aandacht besteed aan recreatie ter plaatse zoaJs kunst, muziek, bridge, teke nen en schilderen. Info: Stichting Senior Vakantie Plan Bussum, telefoon 02159 - 33017. Bolsjoi-express Nostalgie alom. Oude trams (Amsterdam), oude boten (Mississip pi) en ook oude treinen worden overal ter wereld gerenoveerd en opnieuw in bedrijf gesteld. Zo is ook de Bolsjoi-express nieuw leven ingeblazen. Toeristen kunnen kiezen uit vier reizen. Onder meer kan er vanuit Sint Petersburg naar de Baltische staten worden ge reisd en ook is er een tocht die 'Moskou en de Gouden Rondrit' is geheten. Er zijn drie restaurantiewagens, waarin zowel gerechten worden geserveerd uit de Europese als de Russische keuken. Het treinstel wordt gedurende het grootste deel van de reis getrokken door een originele stoomlocomotief. Info: Travel Sales Europe Haarlem, telefoon 023 - 422120. Cura9ao naar Vasteland Het Toeristen Bureau van Curasao is verhuisd van de Eendrachts- weg 69 in Rotterdam naar Vasteland 82-84 in dezelfde stad. Het te lefoonnummer is gelijk gebleven: 010 - 4142639/4142355. De bizarre wereld van Sanders Jan Sanders werd in Nederland beroemd door de kalenders die hij tekende in opdracht van verffabriek Pieter Schoen in Zaandam. Niemand kon de bizarre wereld van zeelieden, matrozen, kapiteins en lichte meisjes zo goed op papier zetten als hij. De kalenders werden collector's items. Ongetwijfeld zullen ze, naast recent werk, te zien zijn op de aan Sanders gewijde tentoonstelling die van 23 april tot en met 31 augustus in het Nederlands Scheepvaartmuse um in Amsterdam is ingericht onder de prikkelende titel 'Deugd en ondeugd aan de wal'. Het Museum is gevestigd aan het Katten burgplein. Vrienden op de fiets Het levenswerk van mevrouw P. de Blécourt uit Zevenaar Vrien den op de Fiets. De vereniging bestaat nu alweer meer dan vijf Jaar en breidt zich steeds meer uit. De basis van alles is het boekje met daarin bijna 1000 adressen van mensen die bereid zijn tegen een geringe vergoe ding fietsers en wandelaars huisvesting te bieden. De prij zen voor logies en ontbijt liggen tussen de 17,50 en 22,50 en soms kan er voor een paar gul den extra nog een lunchpakket worden meegenomen ook. Het lidmaatschap van de vereniging kost 11,00 per jaar per gezin 8,50 voor het boekje en 2,50 voor porto en administratiekos ten). Info: P. de Blécourt-Wijchman in Zevenaar, telefoon 08360 - 24448.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7