ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Top Gun' in Villafranca Y7 ZATERDAG 17 APRIL 1993 Stoere macho's en managers met uitstraling scheren boven Bosnië De cultuurverschillen zijn charmant en komisch tegelijk. Als een vaderlandse F-16 is geland na een missie boven Bosnië, springt een van de 'Jannen'op de gitzwarte dienstpets om de piloot met een gemoedelijke armzwaai zijn stek te wijzen. De Italia nen doen het op hun manier, als een van de muisgrijze AMX'en naar een shelter moet worden gereden. Dan rolt. met veel drukte en bombarie, een speciaal wagentje de baan op. Jammer is dat het af en toe in de zompige modder van Villafranca blij ft steken. Een Hollandse 'hap'in Noord-Ita lië. Twintig piloten, van onbe zonnen macho's tot de perfec te manager met charisma, 300 beroepsmilitairen en een handjevol dienstplichtigen doen mee aan de Navo-actie Deny Flight. krachten, hij heeft in een F-16-tweezitter de nodige uren achter de rug. „Als een piloot een scherpe bocht maakt op topsnelheid 2500 km per uur - gaat je maag bij wijze van spreken nog een stukje rechtdoor. Je weet waar je over praat." De psycholoog, die bij elke luchtmacht missie van 50 mensen of meer een luisterend oor leent, verdedigt de snoevende yuppen „Er is in het bedrijfsleven geen jongen van die leeftijd met zulke zware verantwoorde lijkheden. Ze krijgen een brok techniek van 42 miljoen toevertrouwd. Soms moeten ze in split-seconds beslissingen nemen. Die betref fen niet alleen de 'kist', maar ook hen zelf De beste 'reclame' dat de luchtmacht meer biedt dan holle frasen en agressieve wartaal, loopt op twee benen en heeft de hele dag een portable telefoon aan een oor. Luitenant-ko lonel Dick Berlijn (43), met uitstraling en klasse. Een perfecte manager, nu al getipt als nieuwe generaal. „Hij kan iemand op het ene moment ver rot schelden en hem vervolgens op de schou ders slaan om samen een kop koffie te gaan drinken. Die man is perfect", vertelt een in gewijde die in de supergeheime ondergrond se bunker vol communicatie-electronica de vluchten begeleidt. Goede zaak Voor Berlijn heeft deze Deny Flight-operatic zin. Als hij 's avonds op zijn hotelkamer beel den van CNN of andere nieuwszenders ziet met het meest trieste oorlogsleed in het vroe gere Joegoslavië, gelooft hij in de goede zaak „Ik kan met onze dokter, die bij me op de ka mer ligt. een flinke boom opzetten over de politiële Die heeft ons gevraagd hier te zijn, ik heb het gevoel dat we een aandeeltje kunnen leveren om aan deze ellende een einde te maken." Het klinkt pathetisch, maar heel wat zinnr ger dan de triomfantelijke taal van generaal- majoor Bill Breeschoten. de tweede man van hare majesteits vliegende brigade. „Een hb torisch moment", kraait hij. als twee F-16's terugkeren van hun missie. Commandant Frank Vogelpoel van de vliegbasis Twenthe meldt in éën adem dat 'zijn' F-16's als eerste boven Bosnië hebben gehangen. Hij glimt er toch een beetje bij. Een ander krijgt er geen kippevel van. maar dat zal het cultuurverschil tussen het geste ven groene vliegpak en bemodderde verslag- geversschoenen zijn. Er past zelfs een glim lachje als iemand wat later vertelt hoe ze op het Amerikaanse vliegdekschip US Roosevelt i in de Adriatische /ee de operatie met de I 16's hebben gevolgd. De conclusie van de Yanken bij de eerste vlucht van Deny Flight-' Toch goed dat die Engelsen meedoen.. en doordeweekse dag in Vil- j lafranca. Het 'oranjezonnetje' I van Dick Passchier heeft zich achter de wolken verstopt. Miezerig, zeg tar gewoon Hollands, weer. De komst de Nederlandse luchtmachtbrigade zorgt in deze Italiaanse garnizoens plaats voor weinig opwinding. De vlek, pal onder Verona, is het militaire regime ge wend. Hier zijn de krap 1500 mannen van het 3e Stormosquadron en het 17e luchtverdedi- gingsbataljon gelegerd. De basis deed al dienst toen Mussolini de scepter zwaaide. Het perfect gerestaureerde fort in het hartje staaft een eeuwenoude krijgsgeschiedenis in Op 1251 kilometer van de vliegbasis Twenthe houden ze er een compleet andere logica over smaak en planologie op na. Hier een handelaar in muurverf alleen roest bruin, licht rose en vaal geel kwijt. Daar moet e van houden. Aan stadsplanning doen ze in het slaperige Villafranca maar matigjes. Om de paar hui- aan de doorgaande 'strada' worden een boetiekje, de Banca de Italiana, een kippen- grill en een enkele bar gedreven. De grote su permarkt en de overdekte groentehal liggen tegenover de meubelgigant en de autosloper. De ontelbare Fiatjes en Lancia's die er over de klinkers toeteren, moeten tenslotte ergens -en laatste rustplaats krijgen. In de supermarkt verbaast de modale Ne derlander zich over het gigantische rek olijf- en de containerlading bronwatertjes. De colibacterie verziekt immers regelmatig de regionale waterleiding. Voor de elektronische schuifdeuren van de supermarkt probeert een Noordafrikaan cas settebandjes, sieraden en doosjes met tien Bic-aanstekers te slijten, in een zangerig mengelmoesje van Italiaans en Frans. De wegwerpdingen doen eerst 30.000 Lire (35 piek), maar als de potentiële klant wegloopt, wordt de prijs prompt gehalveerd. .Amigo, amigo", klopt de verkoper zijn klant op de schouders. Die Hollanders kunnen pingelen. Tomaten 'Onze Jannen' kunnen hier amper zonder Italiaans woordenboekje of een flinke portie taalgevoel. Bijna geen sterveling spreekt een stukje over de grens. De communicatie tus- de 320 Twentse Italië-gangers en de in heemse bevolking gaat de komende zes maanden met handen en voeten. Groenteboer Mario Puccini is een uitzon dering, hij heeft een paar Duitse woorden pa- t. Na de gebruikelijke plichtplegingen komt die ene vraag, even kruideniersachtig als bij ons. Een glimlach om de lippen, maar l een serieuze ondertoon. „Komen die Nederlanders ook tomaten bij me kopen?" Motor:.Pratt Whitney F100-PW-220 turbofan Max. snelheid: groter dan Mach 2 Max. hoogte: 15.240 m Max vltegbereik: 925 km (en 3.890 km met externe brandstoftanks) Gewicht leeg: 7.618 kg Gewicht bewapend: 11.372 kg Max. startgewicht: 17.000 k ïrren-hotel. Smullen ge- dit soort gebral wil ho- 8ewapening: AIM-7 en AIM-9 raketten, e kanon en 5.440 kg aan ander wapentuig Het zou 'magnifico' zijn voo de kaarsrechte winkelstraat veste. Een paar kilometer verderop, in de Hol landse hoek van de militaire vliegbasis, we ten de logistieke kopstukken het antwoord. Mario maakt kans dat hij zijn groene waar aan de Nederlandse brigade mag leveren. 'We' zijn praktisch, maar de maat der dingen staat ook hier voorop. Italiaanse tomaten? Prima! Die hoeven dan niet met de dagelijkse Friendship uit het vaderland te worden over gevlogen. Ieder kilootje 'ballast' kost harde duiten: de Hollandse bintjes kunnen tenslot te niet simpelweg op de imperial. Maar van die cappucino en espresso heb ben de maten al na drie dagen de buik vol. D'r moet een fatsoenlijk bakkie in den vreemde dampen. „Kanis en Frunnik", grin nikt kok Mare Baars. Net als Hollandse hagel slag, 's Middags een 'gewone' snee brood met een kroketje in plaats van twee keer zo'n warme hap pasta, 'Het Rad van Fortuin' als straks de RTL-schotel naar de hemel straalt. De Navo-operatie Deny Flight, maar niet zonder Catherine Keijl. En een proper en rein urinoir, dat spreekt. Nu nog hangt er een stukje karton boven de pisbak in hangar 35. 'No Use Off, Neet Ge- bruukn', heeft een Twentse lolbroek in hane- poten gekalkt. Het toilet werkt nog niet, de mannen moeten boven een veredeld riool- gat. Het wachten is op de eigen hogedruk spuit om deze zwijnestal tot een hoekje Hol landse hygiëne om te toveren. „Die Italianen hebben 't nog nooit zo fris gehad", voorspelt munitie-specialist Joop Engelen de aanstaan de voorjaarsschoonmaak. Onderdeurtjes Cultuurverschillen, Heieen van de Berg (25) kan erover meepraten. Deze kranige tante, verantwoordelijk voor de wapensectie, is eerst door de locale 'onderdeurtjes' van de basis genegeerd. Een vrouw met verantwoor delijkheid in de luchtmacht? Onmogelijk. Tot ze de fijne kapiteins-streepjes op haar werk pak hebben ontwaard. De pinken hangen ge lijk op de broeknaad. Alle Italiaanse charmes komen sindsdien uit dé kast. Twee F-16's zijn geland en de knapen van de groundcrew springen op hun Hollandse dienstfiets om de jagers hun plak asfalt te wijzen. Missie geslaagd, piloot veilig. De spanning is - voor deze middag - weg. Er wordt weer gezongen. De tophit is Rocco zaakje, aan Granata, en zijn 'Marina'. Wie zegt dat de de antieke Nederlanders zich niet, een beetje, willen Voor de jongens die 't echt moeten doen, de F-16-piloten, maakt het weinig uit of ze hun 'kisten' nou in Noord-Italië of Zuid-Zwe den laten brullen. Op Villafranca mogen ze hun 'gaspedaal' intrappen, zodat ze met oor verdovend gedaver en gloeiende uitlaatpij pen naar de hemel razen. Stoere binken, macho's, de achterneefjes van Tom Cruise in 'Top Gun'. Die indruk wekken sommige vliegeniers. En in hun taal en antwoord bevestigen ze dat, hoezeer de luchtmachtleiding ook baalt van dat beeld. „Ik werd echt een beetje geil toen ik die eer ste twee zag vertrekken, met afterburn. Dat mogen we in Nederland bijna nooit", vertelt een broekie van even in de twintig. Onbevredigd Zijn collega heeft net een motor gekocht waarmee hij met 200 kilometer over de we gen raast. „Om af te kicken van het vliegen", vertelt hij onder een versnapering aan de bar Maar er zijn ook kerels met minder op pervlakkige teksten. Zoals een teleurge stelde vlieger van Volkel, die na een week weer naar moeders kan. Drie maanden zwanger, dus echt superslecht komt het niet uit. „Maar toch heb je een on bevredigd gevoel", vertelt de 26-jarige piloot die pas met zijn F-16-fotoverkenner over het Groningse Haren scheerde om stoffelijke overschotten van gefusilleerde 1 Hij zou liever in Villafranca blijven en staaft dat redelijk. Zijn verhaal is, vanuit zijn beroepseer geredeneerd, te vatten. Voor het eerst treedt de Navo voor een VN-taak buiten de landsgrenzen. De Nederlandse lucht macht heeft na de oorlog niet eerder door vij andelijk luchtruim gescheerd. „Piloten die geil worden van een F16? Die hebben de ver keerde instelling en moeten maar afwachten of ze ooit wel combat-ready wordenver oordeelt hij de macho-cultuur. „We zijn heel professioneel met ons vak bezig. Jongens die bij de selectie al met mouwen vol badges binnenkomen? Die vallen als eerste af." Vlieger-psycholoog Willem Klumper (37) en overste-dominee Anne Schiebaan verzor gen de 'geestelijke hagelslag' voor het Hol landse detachement. Klumper kent de G- Grondpersoneel rust uit onder een F-16 van het Tijgersquadron

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31