Taxichauffeurs hekelen Amsterdamse collega's Ringetje in tepel is niet zonder gevaar Veel minder wiegedood door rugligging baby Binnenland Brinkman: 'Ik moet me ergens thuisvoelen' Amfibievoertuig voor grote keien TIJDELIJKE TOILETTEN ZATERDAG 17 APRIL 1993 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Gemeenschappen Persdienst Verdachten aanslag ex-gevangene vrij Maastricht» Twee inwoners van Tilburg van 20 en 24 jaar oud zijn gisteren door de rechtbank van Maastricht op vrije voeten gesteld. Ze werden ervan verdacht op 23 maart in Sittard betrok ken te zijn geweest bij de aanslag op een plaatsgenoot. De man werd onder vuur genomen toen hij de gevangenis De Geerhorst verliet. De ex-gedetineerde overleefde de aanslag en verdween uit het ziekenhuis in Sittard omdat hij zich er niet veilig voelde. De rechtbank liet de verdachten vrij omdat er onvoldoende be wijzen tegen hen zijn. Wassen beeld van prinses Juliana Amsterdam Op 28 april, enkele dagen voor de 84ste verjaardag van prinses Juliana, wordt in Madame Tussaud Scenerama in Amsterdam een wassen beeld van haar onthuld. Het beeld geeft de prinses weer zoals zij was in 1980, het jaar dat ze afstand deed van de troon. Het beeld komt in de zogenoemde Dutch Room, in gezelschap van de koninginnen Wilhelmina en Beatrix en kroonprins Willem-Alexander. Het draagt een japon die de prinses hiervoor heeft geschonken. Er is een halfjaar aan het beeld gewerkt en het kost ongeveer 50.000 gulden. Vijftien maanden voor ontsnapping zutphen De rechtbank in Zutphen heeft een 21-jarige Amster dammer gisteren veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf voor een ontsnapping uit de jeugdgevangenis in Zutphen. Samen met twee andere gedetfineerden gijzelde de Amsterdam mer twee bewaarders en bedreigde ze met een mes. Buiten de gevangenis gekomen, werden de bewaarders vrijgelaten. De offi cier van justitie had achttien maanden geëist. De Amsterdam mer werd in januari opgepakt. Een van zijn kompanen had zich eerder vrijwillig gemeld. De andere is nog op vrije voeten. Treintaxi mag blijven rijden van College van Beroep Noordhollandse taxichauffeurs hebben de buik vol van het luidruchtig verzet van hun Amsterdamse collega's te gen de treintaxi. Vandaag hebben circa vijftig taxibedrij ven, taxicentrales en taxi-organisaties uit diverse ge meenten een advertentie in een aantal landelijke dagbla den laten plaatsen onder de kop „Het is zo wel mooi ge weest". Gisteren oordeelde de voorzitter van het College van Beroep in Den Haag dat de treintaxi in de hoofdstad mag blijven rijden. den haag gpd CDA-fractieleider Elco Brink man vindt dat „in emotionele zin de moeder meer waarde heeft voor de kinderen dan de vader". Dat zegt hij in een ge sprek met de voorzitter van het CDA-Vrouwenberaad, Toos Jongma. Het interview staat in de CDA-krant van deze week. Volgens Jongma moet de ko mende lijsttrekker van het CDA gewoon vaker thuis zijn bij zijn gezin. „Dan bespreken ze met jou ook die emotionele dingen". Brinkman, fervent pleitbezor ger van het traditionele gezin, vertelt over de rolverdeling in zijn eigen gezin. „Mijn ervaring is dat als het over emotionele zaken gaat dus niet over hoe laat ze mogen thuis komen of over zakgeld, want dan weten ze mij wel te vinden dan gaan ze naar Janneke (zijn vTOuw, red.). Het kan natuurlijk zijn dat het komt omdat ik wei nig thuis ben.." Jongma: „Niet dat kan zijn, ik denk dat het zo is! Als jij vaker thuis zou zijn en ervoor open zou staan dan bespreken ze met jou ook die emotionele din gen!". Brinkman vergelijkt in het ar tikel de CDA-partijraad, het po litieke orgaan dat zijn beleid kri tisch moet volgen, met zijn ge zin,, „Ik moet me ergens thuis voelen om goed te kunnen functioneren. Thuis zoals ik me in mijn gezin thuisvoel. Daar voel ik me beschermd en dan weet je dat de band bestand is tegen een stootje. Zo voel ik me ook in de partijraad. Een warm bad waar je in kunt liggen". amsterdam/den haag anp De Noordhollandse chauffeurs vinden dat de acties van de Am sterdammers de branche veel negatieve pubiciteit bezorgen. „De taxibranche is een branche als elke andere en wenst niet vereenzelvigd te worden met enkele chauffeurs die menen door intimidatie hun eigen recht te kunnen maken." De ondertekenaars zeggen „de au toriteiten en de politie" dank baar te zijn voor hun duidelijke stellingname in de kwestie rond de treintaxi. De voorzitter van het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven, mr. C. de Gooijer, wees gis teren de twee belangrijkste be zwaren van de Amsterdamse taxichauffeurs tegen de treintaxi af. Zo oordeelde hij dat het be zwaar tegen het relatief lage tarief niet opgaat. „De Wet op het personenvervoer biedt de mogelijkheid contractver- voer tegen een afgesproken ta rief uit te voeren." Gooijer achtte het Centraal Bureau voor Taxi's (CBT), de or ganisatie van taxichauffeurs in Amsterdam, onbevoegd op eni ge wijze bestuurlijke dwang uit te oefenen. Het CBT had het kort geding, dat donderdag diende, aangespannen tegen de vergunning verlenende organis- tatie AZAM. In een eerste reactie op de uitspraak verklaarde CBT- raadsman mr. J. van Meurs dat hij de uitspraak als een „finaal oordeel" beschouwt. „De Am sterdamse taxichauffeurs heb ben hun zaak verloren, de trein taxi gaat dus gewoon rijden", erkende hij na afloop van de zit ting. Een woordvoerder van de Amsterdamse taxichauffeurs verklaarde dat er nu naar een andere, bestuurlijke weg zal worden gezocht om de treintaxi in Amsterdam te beconcurre ren. „We zullen zoeken naar een manier om met onze wa gens treinreizigers te gaan ver voeren, op een soortgelijke ma nier als de treintaxi. Daarvoor willen we subsidie aanvragen. Verder zullen we er alles aan doen om ons bij deze uitspraak neer te leggen en de taxichauf feurs in Amsterdam rustig te houden." utrecht ANP Terwijl zes jaar geleden nog 60 tot 65 procent van de ba by's tot en met acht maan den op hun buik te slapen werd gelegd, is dat percenta ge nu nog maar tien procent. Het risico op wiegedood is daarmee aanzienlijk afgeno- Dat blijkt uit een onder zoek dat door de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg is gepubliceerd. De consulta tiebureaus voor zuigelingen hebben hun adviezen in 1987 aangepast, nadat was vastgesteld dat baby's die op hun buik slapen een vier tot vijf keer grotere kans op wie gedood lopen. Omdat ook op de zij liggen riskant kan zijn, raden ze nu alleen nog rugligging aan. Uit het on derzoek blijkt dat dit advies op grote schaal wordt opge volgd. In 1988 is van ruim 1.700 kinderen de slaaphouding geregistreerd. In 1990 ge beurde dat opnieuw. Bij een peiling in 1992 waren ruim 3.000 baby's uit alle provin cies betrokken. Daarbij bleek dat 9,2 procent van de kinderen overdag op hun buik werd gelegd. De onder zoekers vermoeden dat dit te wijten is aan het misver stand dat buikligging over dag minder kwaad kan dan 's nachts. 85 Procent van de kinderen die overdag op hun buik liggen, blijken dat ove rigens ook 's nachts te doen. Over enige tijd zullen ook de resultaten van een onder zoek naar de manier van toedekken van de baby's worden gepubliceerd. De (oud-)hoogleraar kinderge neeskunde prof. G.A. de Jon ge, die indertijd als eerste wees op het belang van de slaaphouding, heeft enige tijd geleden gewaarschuwd dat ook het gebruik van dek- bedjes het risico op wiege dood vergroot. Gratie voor butler die van moord werd verdacht den haag anp Een 49-jarige Amsterdammer, die tot twaalf jaar gevangenis straf werd veroordeeld, heeft gratie gekregen. De man komt daardoor tien maanden eerder, in augustus, vrij. In 1985 werd hij veroordeeld voor de moord op een rijke Amsterdamse we duwe, bij wie hij als butler werkte. Een actiecomité en de Gay Krant hebben meermalen voor de vrijlating van de homoseksu ele man geijverd omdat hij on schuldig zou zijn. Ook in andere media verschenen diverse arti kelen over hem. Aan de gratie die hem on langs bij Koninklijk Besluit is verleend, liggen rechterlijke ad viezen en een rapport van de staatssecretaris van justitie ten grondslag. Over de inhoud daarvan doet Justitie nooit me dedelingen. De man werd indertijd ver oordeeld omdat hij zijn rijke werkgeefster om het leven zou hebben gebracht door haar een combinatie van drank en medi cijnen toe te dienen. Deskundi gen verklaarden later dat de vrouw een natuurlijke dood moet zijn gestorven omdat zij gewend was aan alcohol en me dicijnen. Tot een herziening van het vonnis kwam het echter niet omdat de Hoge Raad oordeelde dat dit alleen kan op basis van nieuwe feiten en niet op grond van opvattingen, ook al rijn ze van deskundigen. Om te herstellen van een ern stige depressie wordt de Am sterdammer sinds enige tijd be handeld in een psychiatrische kliniek. Selectieburo Hélene van Wageningen zoekt gezinnen met thuiswonende kinderen in de leeftijd van 15-18jaarof 19-24 jaar, die gezamenlijk als gezin mee willen werken aan een onderzoek over 't lezen van dagbladen. Er staat een vergoeding tegenover van ƒ40,- p.p. Bel voor inlichtingen: 01620-57685 of 01620-57727. pettermer zeewering Het Hoogheemraadschap in het Noordhollands Noorderkwartier presenteerde gisteren een nieuw amfibievoertuig dat zal worden ingezet voor de versterking van de Pettermer Zeewering. Het voertuig heet Waker en kan per keer 6,5 ton stenen de zee inrijden. Per dag verdwijnen op die manier 250 ton keien naar de zeebodem. FOTO ANP HANS STEINMEIER Amsterdamse gezondheidsdienst wil richtlijnen voor piercing amsterdam teue brandsma Piercing, de nieuwe trend om lichaams delen met ringetjes of staafjes te door boren, is niet zonder gevaar. Het risico op infecties is aanwezig. Daarom doet de Amsterdamse GG GD al enkele maanden onderzoek naar mogelijke complicaties. De dienst verzond zo'n vijfhonderd brieven aan alle huis- en huidartsen in Amsterdam en omgeving met de vraag of ze wel eens piercing-infecties behan delden. Volgens D. van der Woude van de GG GD kreeg de dienst tientallen reacties. „En reken maar dat je niet blij bent als je geslachtsdeel zwaar geïnfec teerd is door zo'n staafje of ringetje." De GG GD bezint zich nu op meer controle rond dit fenomeen, dat tien jaar geleden populair werd in de Ameri kaanse tegencultuur, en vooral onder sadomasochisme-liefhebbers. Sinds enige tijd is piercing ook in Nederland aan een opmars bezig. „We willen kij ken of we hiervoor richtlijnen kunnen opstellen, net zoals we dat voor het ta toeage-wereldje hebben gedaan", zegt Van der Woude. Steriliseren Als het aan de Amsterdamse tatoeëer- der F. Hubert ligt, komt een dergelijke regelgeving er snel. Hubert, eigenaar van het Amsterdamse Tatoo-palace, be weegt zich gewoonlijk in tatoeagekrin gen. Maar hij zegt wel „een stuk of vier adresjes te kennen waar een pierce kan worden gehaald". Hubert: „Eén van die lui denkt dat je je instrumenten kunt steriliseren door ze in alcohol te dopen. Zo werkt het dus niet." De pierce zal de tatoeage niet in populariteit voorbij streven, verwacht Hubert, want het gaat om twee ver schillende lichaamsversieringen. „Tus sen het pierce- en het tatoe-publiek zit ten wel overlappingen sommige mensen hebben beide maar het blij ven toch twee soorten publiek." Evenals Hubert vindt ook GG GD'er Van der Woude dat het aanbrengen van een pierce iets totaal anders is dan een tatoeage. Hoewel de GG GD-voorlich- ter een „pierce-trend" signaleert, ver wacht hij niet dat liefhebbers straks even massaal naar de piereer als naar de tatoeëerder stappen. „Piercing lijkt me gewoon te pijnlijk om in de mode te raken", verwacht Van der Woude. Tandarts „Pijnlijk, hoezo? Piercing is helemaal niet pijnlijk", zegt piereer Angelique Houtkamp. „Van een bezoek aan de tandarts heb je meer last. Dit is een kor te felle pijn, misschien twee seconden, dan is het over." Houtkamp werkt als piereer bij Body Manipulations, de eerste piercingwin kel in Europa, die vorig jaar oktober in Amsterdam van start ging. Oprichtster is Esther Saldana. Deze Amerikaanse startte zeven jaar geleden met een soortgelijke winkel in San Francisco. Vorig jaar besloot ze de eerste 'pier cingshop' in Europa te beginnen. In haar winkeltje zijn twee behandelka- mertjes. Hier worden klanten geholpen aan attributen die de seksuele horizon moeten verleggen of het lichaam moe ten versieren. Verreweg het grootste deel van de clientèle, ongeveer negentig procent, komt voor een versiering van de wenkbrauw, de neus of de lip. De resterende tien procent wil een „seksu ele piercing". Houtkamp: „Dat zijn vooral homo mannen. Ze komen voor een ringetje door of om hun eikel. De modellen Fre- num en Prince Albert zijn het popu lairst." Na een gemiddelde behandeling van een kwartier staat de klant weer op straat. Hij of zij is doorgaans honderd gulden lichter. Het aantal mannelijke Wanten is even groot als het aantal vrouwelijke. Gemiddeld worden er 25 klanten per week behandeld. Autoclaaf De Amsterdamse gezondheidsdienst heeft Body Manipulations verplicht een autoclaaf aan te schaffen, waarmee de instrumenten bacterievrij kunnen wor den gehouden. Houtkamp: „Ter voor koming van infecties achteraf nemen we bovendien na het aanbrengen van de pierce met de klant een stencil over de verzorging door." Bij een goede verzorging is er volgens Body Manipulations weinig kans op een infectie. Zo moet je een pierce twee keer per dag wassen, zwemmen in openbare baden is taboe. „Na het was sen moet de piercing met een speciale stof worden behandeld. Sommige klan ten interesseert dat allemaal geen moer. ze hebben hun piercing en de behande ling van de wond zal hen verder worst zijn. Dat soort mensen komt bij een dokter terecht", weet Houtkamp. Alleen zij die „echt heel dom zijn" lo pen een infectie op. Zoals die jongen die laatst twee tepels bij Houtman liet piercen. „Een paar weken later komt-ie terug, het irriteerde zo. Toen hoorden we dat-ie vier tot vijf keer per week on der de speed zat. Logisch dat een pier ce, met zo'n lichaam, blijft irriteren." Volgens Houtkamp komt één op de vijf tig klanten terug met een klacht, door gaans over irritatie. Mensen met zware infecties zijn ze nog nooit in de winkel tegengekomen. Nadat onlangs in muziekkrant Oor een artikel over piercing verscheen, heeft Body Manipulations de GG GD uitgenodigd drie behandelingen mee te maken. Om vooroordelen weg te ne men. Enkele GG GD'ers waren getui ge van de doorboring van een wenk brauw, een tepel en een navel. Thuiswerkers In Amsterdam zijn drie a vier andere piercers actief, die thuis werken, achter gesloten deuren. Zij gebruiken een ver dovingsinjectie bij het doorboren van een lichaamsdeel. Houtkamp: „Maar dat is wettelijk verboden. Doen we in onze winkel dus ook niet. Voor het toe dienen van een plaatselijke verdoving moet je volgens de wet een opleiding tot anesthesist hebben gevolgd." Ze noemt het een goede zaak dat de GG GD meer controle wil. „Sommige mensen in dit wereldje weten niet echt waarmee ze bezig zijn." Ze verwacht niet dat de winkel waar ze nu werkt naar aanleiding van de bevindingen van de GG GD moet worden gesloten. „Nu doen ze nog redelijk moeilijk, maar als ze het gaan verbieden weten ze dat het op zolderkamertjes verdergaat. En dan hebben ze helemaal geen overzicht Piercing, het doorboren van lichaamsdelen met een ring of staafje, is de meer." nieuwe trend. Angelique Houtkamp, medewerkster van Body Manipu lations in Amsterdam, heeft onder andere een pierce in haar tong en on derlip. FOTO» ANP 'Veelvraat' vrij na hongerstaking apeldoorn. anp .De 56-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats die on langs door de Apeldoorn se po litie werd ingesloten omdat hij meer dan honderd keer dure maaltijden in restaurants at zonder te betalen, is weer op vrije voeten. Dat heeft een woordvoerder van de Apel- doornse politie gisteravond meegedeeld. De 'veelvraat', zoals de poli- tle-woordvoerder hem noemt, ging drie dagen geleden in hongerstaking. Justitie liet hem gisteren door een arts on derzoeken. Die adviseerde op heffing van zijn celstraf. Daar na heeft Justitie de man laten gaan. De man, die volgens de poli tie bekend staat als „een plaag voor de horeca" in het hele land, werd vier weken geleden door de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk. Toen hij twee weken later in Apeldoorn weer werd betrapt, sloot de politie hem op. geen riool aansluiting nodig Bel voor informatie. ECO-TOILET 02510-15393

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3