BKO: soort Robin Hood in Teheran Wijken in Washington al weken in greep van onbekende schutter Marokkaanse oppositie bundelt krachten Feiten &Meningen ZATERDAG 17 APRIL 1993 2 WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT „Hoe gaat het ermee?", vroeg de jongeman vanuit een gedeukte auto. „Goed", zei de vrouw die hij zojuist bij het oversteken had afgesneden, wantrouwig. Daarna haalde hij een geweer tevoorschijn en schoot de zes maanden zwangere vrouw in de arm. „Aprilgrap!", riep hij, en verdween. Het was de zesde keer in enkele weken tijd dat de onbekende schutter toesloeg. Daar na kwam hij nog vier keer in actie. Twee mensen werden plompverloren doodge schoten, en vier raakten gewond. Het ge volg is dat de duizenden bewoners van de Washingtonse wijken Columbia Heights en Mount Pleasant niet meer de deur uit dur ven. De straten zijn 's avonds uitgestorven. Mensen staan in de deuropeningen te pra ten, maar gaan direct naar binnen zodra een vreemde auto de straat inrijdt. Je weet maar nooit. „Ik ga 's avonds de straat niet meer op", zegt een bejaarde vrouw. De mensen doen 's morgens vlug hun bood schappen en blijven de rest van de dag bin nen. De kinderen komen direct uit school naar huis en spelen niet buiten. Een compleet stadsdeel, op slechts enkele kilometers van het Witte Huis, leeft zo al weken in de greep van de terreur van de onbekende schutter. Het begon op 23 fe bruari, toen een 49-jarige vrouw werd be schoten toen zij haar hond uitliet. Vlakbij haar huis werd vorige week een jongen doodgeschoten, die daar rustig liep te wan delen. De bewoners van Washington zijn wat ge weld betreft wel wat gewend. De hoofdstad behoort tot de bloedigste steden van de Verenigde Staten. Vorig jaar vielen er meer dan vierhonderd doden door kogels. Welis waar veertig minder dan het jaar daarvoor, maar van één moord per dag in een stad met slechts 700.000 inwoners kijkt niemand meer op. Van deze wilde schutter echter des te meer. Vooral omdat dit keer geen drugshandela ren, autodieven of andere criminelen het slachtoffer zijn, zoals bij de meeste moor den, maar gewone, onschuldige voorbijgan gers. Naar de bedoelingen van de man is het dan ook slechts gissen. Maar zijn acties worden wel steeds gedurfder. Eerst pleegde hij zijn aanslagen in het don ker en al rijdende. Nu stopt hij bij zijn slachtoffers, niet bang zich te laten zien, en schiet van dichtbij. Zijn slachtoffers zijn blank, zwart, Aziatisch en Hispanic. Racis me lijkt dan ook geen motief. Roof ook niet. De politie is met honderden agenten in uniform en burger in de wijk aanwezig. Auto's worden aangehouden, papieren ge controleerd. Soms wordt met veel kabaal ie mand aangehouden, die dan al gauw blijkt niet de gezochte te zijn. De man weet de politie ook telkens op een dwaalspoor te brengen, door steeds in een andere auto te rijden. Gestolen auto's? Ge leende? „We weten het niet. Alles is moge lijk", zegt een politieman. Als de man ooit op heterdaad wordt betrapt bij een nieuwe terreurdaad, hoeft hij zich over zijn lot geen illusies te maken. Er zijn veel wapens in omloop. De wijk zal zich laten gelden. Maar intussen wandelen politieagenten mee met bewoners die boodschappen doen of hun hond uitlaten. Een politiehelikopter cirkelt de hele dag boven de wijk, op zoek naar verdachte auto's. Door zich zo op een wijk te concentreren lijkt de schutter erom te vragen te worden gepakt. Maar men be seft dat hij de hele stad in zijn greep kan krijgen door zijn werkterrein te verleggen. Gelaten wacht men op het volgende schot. „Al haal je er alle psychiaters van de wereld bij, zo iemand kan ik niet begrijpen", zegt een politieman. Het is de ochtend van dinsdag 23 februari, kwart over ze ven. Het immense doolhof dat de markt van Teheran vormt, maakt zich op voor een nieuwe dag. Vier motor rijders in legeruniform rijden een gepantserde auto, die geld vervoert naar de staatsbank Melli, klem. Binnen een paar seconden maken de overvallers de chauffeur een flink pak bankbiljetten lichter en verdwijnen ze, de ach- terafstraatjesin. LONDEN HARVEY MORRIS THE INDEPENDENT Vijf dagen later eiste de Babak Khoramdin Organisatie (BKO), genoemd naar de held uit de 8ste eeuw die nog het beste kan worden omschreven als een Iraanse Robin Hood, de verant woordelijkheid voor deze actie op. De BKO sprak over de op brengst van de overval als een 'lening van de staat' die zou worden terugbetaald zo gauw de democratie was gevestigd. In ware Robin-Hoodstijl werd daar aan toegevoegd dat de helft van het geld zou worden verdeeld onder de slachtoffers van de overstroming in het zuiden van de hoofdstad. De organisatie pleegde in de zo mer van '92 haar eerste aanval op de leiding van de Islami tische Republiek. Zij zegt sinds dien verantwoordelijk te zijn voor een poging tot moord op president Ali Akbar Hasjemi Rafsanjani, een explosie in het huis van de Iraanse geestelijk leider Ali Khamenei, en een bom in het ministerie van infor matie. De organisatie is zo anoniem dat zowel het regime als de op positie haar bestaan ontkennen. Volgens de Volksorganisatie van de Mujahedin, die in Irak is ge vestigd en die zichzelf be schouwd als de enige levensvat bare oppositie van het regime in Teheran, is de BKO een ver zinsel. „Zij eisen operaties op die niet hebben plaatsgevon den, en van onze bronnen in Iran weten we dat deze groep niet bestaat", aldus Mariam Moussavi, woordvoerster van de Mujahedin in Londen. Maar deze week dook de BKO in een Westeuropese stad op en werd tijdens een eerste inter view een schets gegeven van achtergrond, doelen en struc tuur. Als de BKO is wat zij zegt te zijn, dan is de organisatie ge- infiltreerd in de hoogste echelons van de Iraanse strijd krachten, de Revolutionaire Garde en de inlichtingendienst. Volgens eigen zeggen bestaat de militaire vleugel van de BKO in zijn geheel uit oud-frontsolda ten uit de oorlog Irak-Iran, kin deren van de islamitische revo lutie van 1979, nu dertigers en veertigers, en teleurgesteld over de weg die de revolutie tijdens dat bloedige conflict is ingesla gen. In totaal zouden ze met minder dan honderd mannen zijn. In 1988 zou een aantal offi cieren in het leger en in de Re volutionaire Garde, met elkaar verbonden door de kameraad schap in de loopgraven, hebben besloten om zodra de tijd rijp was de wapens op te nemen te gen het bewind. De eerste vier jaren werden, volgens een woordvoerder van de BKO, be steed aan het opbouwen van de verschillende cellen „meer dan vijf mensen en minder dan tien" en een centraal mili tair-burgerlijk commando. „De BKO is een heel klein clubje, een druppeltje in de oceaan. Maar zij heeft haar medewer kers op belangrijke plaatsen." De eerste operatie werd vorig jaar uitgevoerd toen een com mando-eenheid van de BKO een bewakingspost in de Teher- aanse voorstad Tajrisj overnam en de Iraanse vlag hees. De aan val leidde tot een zes uur du rend gevecht met de Revolutio naire Garde. In februari zegt zij een mislukte poging te hebben gedaan om Rafsanjani te ver moorden. Bij deze poging von den vijf commando's de dood en werder er drie gevangen ge STANDPLAATSJOHANNESBURG 'Die wondjes zijn insektenbeten De arts was nog jong, maar zijn optreden liet geen ruimte voor misverstanden: hier was een doorgewinterde professional aan het werk. Hij gebood me op de behandeltafel te gaan liggen en begon me met trefzekere hand te bekloppen. Hij keek me in mijn keel en onderwierp de wondjes aan mijn been en voet aan een nauw gezette inspectie. Daarna behandelde hij me alsof ik een ernstige en besmettelijke ziekte on der de leden had en sloeg een toon aan die je mischien bij een derde-graadsverhoor kunt ver wachten, maar die, vond ik, niet bij een genees heer paste. „Ik moet eens ernstig met u praten", zei hij ter wijl ik me aankleedde. Onder zijn strenge blik veranderde mijn onbehagen in een knagende ongerustheid. „Heeft u 's nachts last van koorts aanvallen?", vroeg hij terwijl ik mijn overhemd dicht knoopte. Ik moest toegeven dat ik het de laatste tijd 's nachts wel eens warm had gehad. Ik had dat in mijn onschuld aan het weer toege schreven. Het was de laatste weken nogal heet geweest. Hij keek me vorsend aan en noteerde mijn antwoord. „Die zweertjes op uw been en voet", ging hij verder, „hoe lang hebt u die al?" Een paar da gen, bekende ik. „Weet u waar die op lijken?" Ik moest het antwoord schuldig blijven en strikte in een ongetwijfeld doorzichtige poging om zo veel onbenul te verbergen kwasi-nonchalant mijn schoenveters. „Heeft u wel eens van het Kaposi-syndroom ge hoord?" Opeens kreeg ik het heel warm, terwijl de koude rillingen over mijn rug liepen. Het Ka- posi-syndroom, dat wist ik, treedt op in een ver gevorderd stadium van AIDS. Ik, heteroseksueel met een zeer oppassende levenswandel, die van harddrugs alleen weet dat je er van af moet blij ven, ik AIDS? Dat was onmogelijk, kon niet waar zijn. Ik schudde mijn hoofd in ongeloof en legde hem uit. waarom deze diagnose, dit vonnis, niet kon kloppen. „Dat zegt niets. U kunt het virus 15 jaar geleden al hebben opgelopen. Begrijp me goed, ik zeg niet dat u seropositief bent, maar we moeten er wel rekening mee houden. Heeft u bezwaar tegen een AlDS-test? We zullen ook uw bloed op andere, mogelijke ziekten on derzoeken." Ik liet me naar de röntgenafdeling sturen om een foto van mijn longen te laten maken. In de wachtkamer moest twee keer mijn naam wor den afgeroepen voor ik reageerde. Ik kan me niet herinneren of ik iets dacht of voelde. AIDS, alleen dat woord dreinde door mijn hersenen. Met de röntgenfoto's ging ik terug naar de arts. Hij plaatste ze in een lichtbak en mompelde dat 'dat er niet slecht uitziet'. Er verscheen een juf frouw, die me bloed aftapte. „We hebben de uit slag van de AIDS-test tegenwoordig heel snel", zei de arts. ,|Als u over twee dagen belt, weten we het. En maakt u zich niet te ongerust. Het is niet gezegd, dat u AIDS hebt." Ik ging naar kantoor en probeerde te werken. Ik ging naar huis en vertelde het mijn vrouw. Ze raadpleegde een medische encyclopedie en pro beerde me gerust te stellen. Ik vertelde het aan vrienden, die alles over AIDS bleken te weten. Ze deden hun best om me op te beuren. Maar twee dagen lang trok het leven als een stomme film aan me voorbij. Slapen deed ik, vreemd genoeg, als een roos. Op de afgesproken tijd belde ik de arts. Het duurde even voordat hij weer wist wie ik was. „Het bloedonderzoek hebben we gisteren bin nen gekregen. Alles is goed. En de AIDS-test? Ogenblikje, dan zoek ik die even op." Aan de an dere kant klonk wat onduidelijk gerommel. „Meneer Hijsenberg? Hier hebben We de uitslag van de AIDS-test. Het is positief, ik bedoel, er is niets aan de hand. Ik had toch gezegd dat u zich niet ongerust moest maken. En die wondjes? Tja, ik denk toch dat het insektenbeten zijn." PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT nomen. Onafhankelijke oogge tuigen hebben bijzonderheden van de aanval bevestigd. Vorige maand zou de organisatie ach ter de explosie in het huis van Khamenei hebben gezeten. Ondanks het feit dat Babak Khoramdin tegen de Arabische inval in Iran vocht en tegen de Perzische koningen die de islam omhelsden, ontkent de naar hem genoemde organisatie uit drukkelijk anti-islamitisch te zijn. Op dit moment is het haar strategie om zichzelf in de hoof den van het Iraanse publiek vast te zetten als een groepering, die terugslaat in reactie op de on derdrukking door het regime. „Wij willen de Iraanse leiders duidelijk maken dat, wanneer zij schieten op mensen die de monstreren tegen de staat waarin de economie verkeert, zij dat niet straffeloos kunnen doen", aldus de woordvoerder van de BKO. „Wij nemen wraak en zij zullen twee keer na moe ten denken. Zij moeten begrij pen dat er nu iemand is die te rugschiet." Volgens haar ideologie is de BKO voor een sterk Iran „een regionale supermacht, maar geen wereldsupermacht zoals de laatste sjah wilde". Iran zou op dit moment bezig zijn met ontwikkelingsprogramma's voor lange-afstandsraketten en kernwapens die represailles zul len uitlokken van het Westen. „Het regime leidt ons naar waar Irak zich nu bevindt. Zij hebben bijna de beschikking over kern wapens en met hun fanatieke manier van denken, zal één van hen ze nog eens gebruiken ook. Ons is dan hetzelfde lot bescho ren als Irak." Of de BKO bestaat of niet, of het om één man met een telefax gaat of om een elite groep van officieren in de kern van het regime, de geest van Babak Khoramdin is er ten min ste in geslaagd aan de tralies van de Iraanse kooi te ramme len. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Initiatiefnemer Diouri: Hassan is een wrede en onverbiddelijke man Archieffoto van koning Hassan II. GENEVE» JUAN GASPARINI Meer dan 300 Marokkaanse af gevaardigden uit Duitsland, Al gerije, België, Spanje, Frankrijk en Nederland praten sinds gis teren in het Spaanse Fuengirola over de oprichting van een op positiefront tegen koning Has san II. Uiteindelijk zal dat vol gens de Marokkaanse schrijver en initiatiefnemer Moumen Diouri moeten leiden tot de stichting van een republiek in Marokko. Het nieuwe front moet a-poli- FOTO AP tiek en zonder ideologie zijn, meent Diouri, zodat alle tegen standers van Hassan II er aan kunnen deelnemen. „Onze eni ge doctrine is de oppositie te gen het regime en het voorbe reiden van een alternatief', al dus Diouri. Het concrete doel van de confe rentie is het opstellen van een stichtingsdocument voor een nieuwe democratische repu bliek. Ook zou een soort scha- duwregering moeten worden gekozen. Via een manifest zal de Marokkaanse bevolking wor den oproepen dit nieuwe poli tieke initiatief te ondersteunen. Moumen Diouri werd interna tionaal bekend toen hij in juni '91 door de Franse regering werd uitgewezen naar Gabon, terwijl er een heftige polemiek woedde rond de voorgenomen uitgave van zijn boek 'Aan wie behoort Marokko toe?'. Daarin beschuldigt hij koning Hassan II ervan zich persoonlijk de goe deren en mensen van zijn land toe te eigenen. Ook zou Hassan II de privatisering van de Marokkaanse economie domi neren en heftige repressie uit oefenen. De Franse politieke en economische machten worden in het boek van medeplichtig heid beschuldigd. Diouri spande een proces aan tegen zijn uitwijzing en mocht terugkeren naar Frankrijk, waar hij een vluchtelingenstatus kreeg. De Marokkaanse schrij ver werd in 1964 in zijn geboor teland ter dood veroordeeld en woonde sindsdien in Frankrijk. Zijn boeken en geschriften heb ben Diouri tot een omstreden persoonlijkheid gemaakt. Dat is ook de reden waarom hij tijdens de conferentie in Fuengirola geen centrale rol wil spelen. Het belet hem echter niet zich dui delijk uit te spreken tegen het Marokkaanse regime. ,.ln Marokko wonen 26 miljoen mensen, van wie 12 miljoen volkomen aan hun lot worden overgelaten. Negen miljoen le- a De dissidente Marokkaanse schrijver Moumen Diouri. ven onder de armoedegrens", aldus Diouri. De conferentie in Fuengirola is er op gericht een einde te ma ken aan het huidige systeem in Marokko. Volgens Diouri „zul len er nooit vrije verkiezingen plaatsvinden onder Hassan II". Hij noemt de koning „een wre de en onverbiddelijke man die nooit zijn regeermethode zal wijzigen. Hij blijft de nationale en wereldopinie uitdagen." Het oppositiefront moet volgens hem een nieuwe staat creëren, als Hassan op wat voor manier dan ook van zijn macht is ont daan. De Marokkaanse intellec tueel beschuldigt Hassan er ver der van betrokken te zijn bij drugshandel, in het bijzonder bij de produktie en verkoop van 'kif, een mengeling van tabak en hasj. Wat betreft het conflict over de Spaanse Sahara, in 1975 door Rabat geannexeerd, toont Diouri zich voorstander van een referendum waarin de bevol king zich over zelfbeschikking kan uitspreken. Dit moet onder auspiciën van de Verenigde Na ties nog voor het einde van het jaar plaatsvinden. De leden van de BKO zijn met elkaar verbonden door de kameraadschap in de loopgraven in de oorlog met Irak. FOTO •ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2