Hardrijders op de korrel Minder tijd buitenlandse studie Wetenschappers bedriegen en stelen soms ook bij het leven Randstad 'Verdwijnen kinderzegels niet zeker' zoekers CDA bezorgd over dumpen strijdgassen ZATERDAG 17 APRIL 1993 leiden caroline van ovewbeeke Anno 1993 is het flink blokken geblazen voor een universiteits- student. Want een studiebeurs wordt na vijf jaar omgezet in een rentedragende lening. De plannen van minister Ritzen voor een tempobeurs, jaarlijks een minimum aantal tenta mens halen, liegen er ook niet om. Op die manier schiet er weinig tijd over voor iets extra's: de belangstelling van Leidse studenten voor een tijdelijk ver blijf in het buitenland lijkt ook af te nemen. De groei is er uit. „Het aantal beurs-aanvragen blijft gelijk, terwijl het de voor gaande jaren juist enorm toe nam. Studenten hebben minder tijd voor een studie in het bui tenland." Nanda de Bruin van Bureau Buitenland hoopt dat de recen te maatregelen van minister Rit zen om het studietempo te ver hogen geen voorbode zijn van een flink dalende belangstelling voóf het buitenland. Volgens haar betekent een tijdelijk ver blijf buiten de landsgrenzen nog steeds een verrijking voor de doctoraalstudent „Je moet veel zelf regelen en daar groei je van. Ook op een curriculum vitae mistaat het niet. Het merendeel van de Leidse studenten komt heel enthousiast uit het buiten land terug." Een daling van het aantal aanvragen kan bovendien ook gevolgen hebben voor de subsi- diepot voor buitenlandse beur zen. Ook om die reden storten Bureau Buitenland en het Inter nationaal Contactpunt zich op lezingen en voorlichtingsavon den om studenten te informe ren over de mogelijkheden. Ondersteuning De Leidse student heeft veel mogelijkheden om - met be houd van de studiebeurs - en kele maanden naar het buiten land te gaan. Voorwaarde voor financiële ondersteuning is in elk geval dat de stage/studie in het buitenland aansluit J)ij het eigen studieprogramma en stu diepunten worden behaald. Hierdoor gaat geen kostbare tijd verloren. Een verbijf in het bui tenland duurt minimaal drie maanden en maximaal een jaar. Studenten kunnen aansluiten bij veel vaste uitwisselingspro gramma's. Zo biedt Erasmus Leidse studenten 60 door de EG gesubsidieerde uitwisselings programma's, Tempus richt zich meer op studieverblijven in het Oostblok, Comett biedt vooral stagemogelijkheden in Europa voor geneeskundestu- denten, Lingua is bedoeld voor talenstudenten en Isep biedt studiemogelijkheden aan Ame rikaanse universiteiten. Daarnaast hebben veel facul teiten hun eigen uitwisselings- en samenwerkingsprogramma's met buitenlandse universiteiten en kan een student ook zelf iets regelen. Dit laatste kost veel tijd en inspanning. Volgens Nanda de Bruin heb ben de meeste studenten be langstelling voor een verblijf in Engeland. „Vanwege de taal." Daarna volgen Duitsland, Frankrijk. Spanje, Italië. Minder belangstelling is er voor Scan dinavische landen, onder meer vanwege de hogere kosten voor levensonderhoud. Beurzen Voor het grootste studiepro gramma, Erasmus, heeft Bureau Buitenland 500 beurzen be schikbaar, maar er zijn slechts 250 aanvragen. Erasmus-stu denten krijgen tijdens hun ver blijf in het buitenland maande lijks minimaal 230 gulden, bo venop hun studiebeurs/ouder bijdrage. Volgens De Bruin is er in Leiden meer vraag naar beur zen voor een studieverblijf bui ten Europa. De Bruin maakt zich voorlo pig niet al te veel zorgen over het aantal aanvragen. „Jaarlijks gaan toch al gauw zo'n 600 a 700 leidse studenten voor korte of langere tijd naar het buiten land. En de meesten zijn en thousiast. Het komt zelden voor dat iemand eerder terug komt. Soms heeft dat met huisves tingsproblemen te maken, soms met de achtergebleven partner of familie." De Leidse Studie-Infotheek aan het Stationsplein 234 heeft in formatie over studeren in het buitenland. Woensdag 23 april om drie uur geeft Mary Tink- ham van de Amerikaanse Har vard Universiteit een lezing over de 'vooroordelen en valkuilen' van studeren in Amerika. Plaats: Faciliteitengebouw, zaal 201, Cleveringaplaats 1 Leidse studenten raadplegen informatiemateriaal over studiemogelijkheden in het buitenland bij de Studie-infotheek en het Internationaal Contact punt van de Leidse Universiteit. foto hielco kuipers Hoofdredacteur Mare vertrekt amsterdam/leiden. De huidige hoofdredacteur van het Leidse universiteitsblad Mare, Stan Termeer, is per 1 juni benoemd tot hoofdredacteur van het maandblad Onze Wereld. Termeer (35) was eerder eindredacteur van het maandblad Milieudefensie. Termeer volgt Kees Waagmeester op, die na een tienjarig hoofd redacteurschap is benoemd tot directeur van het Platform Duur zame Ontwikkeling. HSL op palen onmogelijk leiden Een hoge snelheidstrein op palen is technisch niet haal baar. Bij het remmen en oppekken van de snelle trein komen grote krachten vrij. De palenconstructie kan deze krachten niet opvangen. Tot die conclusie komt het NS-Ingenieursbureau. Het idee van de snelle trein op palen werd geponeerd door het tech nisch bureau Grootint. Volgens de NS is de berekening van de kosten van de hoge snelheidslijn evenmin onderbouwd. Daar houdt de kritiek niet mee op: de NS-ingenieurs vinden dat de ef fecten op natuur en milieu van de trein op palen te rooskleurig zijn afgespiegeld. leiden «annetv Het staat nog lang niet vast dat de kinderpostzegel van het to neel verdwijnt. Dat zegt de in Leiden gevestigde Stichting Kin derpostzegels Nederland. Dë Stichting heeft volgende week een gesprek met de PTT, die met de gedachte speelt om te stoppen met het uitgeven van zegels met een toeslag. Naast de zomerzegel en de zegels van het Rode Kruis is de kinderpostze gel; „We gaan er van uit dat het vooralsnog een gerucht is. Alles staat nog open zolang we geen serieus gesprek hebben ge voerd", zegt Stephanie Gerwers van de SKN. Het zeventigjarig jubileum van de kinderpostze gel, volgend jaar, wordt volgens de SKN dan ook absoluut ge haald. De argumenten van de PTT om de toeslagzegels af te schaf fen zijn volgens haar 'verbijste rend'. De PTT droeg aan dat de zegels uit de tijd zijn, dat de klant zich min of meer verplicht voelt een toeslagzegel te kopen maar dat vervelend vindt. Bo vendien vindt de PTT dat de re latie tussen een goed doel en een postzegel net zo absurd is als het heffen van een toeslag op bijvoorbeeld een glas bier, aldus een woordvoerder van Tante Pos vorige week. Ook aan het aantal doelen dat jaarlijks met de opbrengst van de zegels gesteund wordt, is vol gens haar af te leiden dat de kinderpostzegel het bepaald goed doet. Van alle aanvragen - zo'n 2500 in een jaar - worden er maar liefst zo'n twaalfhon derd gehonoreerd. De vergelijking met de bier brouwerij zou al helemaal waanzinnig zijn. „Een vergelij king die mank gaat", zegt Ger wers. De Kinderpostzegel is vol gens de SKN een volstrekt uniek fenomeen. „Voor zo ver we we ten bestaat zoiets alleen in Ne derland. Nergens in de wereld zouden soortgelijke zegels be staan. Ook de manier van actie voeren is uniek. Maar liefst 300.000 schoolkinderen gaan elk jaar langs de deur. Dan we ten ze ook nog eens zo'n drie miljoen klanten te strikken. Dat gebeurt nergens", zegt Gerwers. Het schijnt ook een uitdruk king te zijn die blijkt te kloppen. Toen de SKN vorig jaar over ging op een ander systeem van ditributie - wat overigens de no dige moeilijkheden veroorzaak te - werd tevoren onderzoek verricht. Uit een steekproef bleek dat 98 procent van de on dervraagden van het bestaan van de zegel afwist. Woensdag lintcontrole op rijksweg A4 Hardrijders op de snelweg Amsterdam/Rijswijk (A4) lo pen woensdag grote kans op een proces-verbaal. De poli tie controleert die dag op vier locaties van de rijksweg de snelheid van de weggebruiker. Een dergelijke controle, die weinig wordt gedaan, heet lintcontrole. Om de actie in goede banen te leiden, is een groot aantal agenten op de been. Roland Bal: „Wetenschap bedrijvenis een tamelijk onzekere bezigheid.' D ys foto loek zuyderduin Over het bedrog van Colenbrander en hoe 'Apollo Henkiewerd gefopt Wetenschappers in de dop heten tegenwoordig: 'assistent in opleiding' (aio) of'onderzoeker in opleiding' (oio). Mensen die een wetenschappelijke carrière ambiëren en willen promoveren, kunnen sinds 1986 solliciteren naar een aio- of oio-baan. Dat betekent in vergelijking met de situatie vóór 1986: ploeteren op een proefschrift dat binnen vier jaar af moet zijn vaak ten koste van vrije tijd en privéleven -, relatief weinig begeleiding en onderzoeksfaciliteiten en dat alles met een laag salaris en een matig toekomstperspectief. Wat beweegt iemand om alo/olo in Leiden te worden? In een serie van vijf afleveringen komen aio's en oio's aan het woord over hun werk en hun privé. Roland Bal 27 jaar Onderzoekscentrum Recht en Beleid Aio sinds november 1991 Doet onderzoek naar: de vast stelling van normen - besluit vormingsprocessen - bij het gebruik van chemische stoffen op de werkplek Salaris: ruim 1700 gulden net to „Ik ben aio geworden omdat ik wetenschappelijk onderzoek wilde doen. dat vind ik heel leuk. En wil je op de universiteit aan de slag komen, dan moet je eerst promoveren. Dat betekent een aio-schap. Ik had geluk: bij mijn eerste sollicitatie hier in Leiden, ben ik aangenomen." „Het is hard werken, publice ren, lange werkweken maken. Het salaris valt tegen. Hoewel Je als student natuurlijk wel ge wend bent om weinig geld te hebben. Maar het verschil is: ik heb als aio geen tijd om een bij baantje te nemen, als student kon dat wel." „Over de begeleiding heb ik niet te klagen; er is altijd ie mand aanwezig hier als ik wat wil vragen. En met de eenzaam heid van de onderzoeker valt liet in mijn geval ook wel mee: hier in het pand werken veel andere onderzoekers met wie ik een praatje kan maken. Ik werk bijna nooit thuis, ook omdat al mijn spullen in het onderzoeks centrum staan. Hier is het ge zelliger." „Ik ben in de beginfase van mijn onderzoek en dus niet ver strikt geraakt in het werk. Soms denk ik wel: dat red ik nooit in vier jaar. Maar je werkt toch met een tamelijk strakke plan ning. Ik ben nu toch redelijk op timistisch dat ik binnen de ge stelde termijn van vier jaar pro moveer. Maar met een paar te genvallers schiet je zo over je li miet heen." „Over mijn toekomst ben ik niet pessimistisch. Het ligt aan je eigen initiatief: je moet wat netwerken opbouwen in de on- derzoekswereld. Ik zou eventu eel in het buitenland onderzoek kunnen doen want de proble matiek speelt in alle westerse landen. Dat zou ik leuk en spannend vinden." „Wat collega-aio's betreft: volgens mij zijn de meesten heel erg gemotiveerd, want ze accepteren toch de niet al te beste arbeidsvoorwaarden. Maar ik hoor toch wel eens dat sommigen afhaken. Dat heeft dan te maken met de hoeveel heid werk in combinatie met het toekomstperspectief. Ja, we tenschap bedrijven is toch een tamelijk onzekere bezigheid." „Ik zit in het bestuur van het Leids Aio-overleg omdat ik het belangrijk vind dat er een aan spreekpunt is voor een groep werknemers zoals de onze. Bo vendien vind ik het prettig om andere Leidse aio's te ontmoe ten want je bent toch wel vrij geïsoleerd met je eigen onder zoek bezig." „Op dit moment lijdt mijn privéleven nog niet erg onder mijn werk. Ik woon niet samen met mijn vriendin. Eigenlijk hoef ik niks op te geven, hoewel ik meer dan veertig uur per week werk. Die werkdruk vari eert sterk: als ik een stuk moet schrijven, draai ik soms 80 uur inde week." „Waar ik .me aan stoor is de negatieve beeldvorming over ai o's: we zouden een lekker le ventje leiden, een soort veredel de studenten zijn. Nou. daar klopt niks van. We hebben een normale baan. Het is niet leuk dat je dan niet serieus wordt ge nomen." den haag «jan kuys De CDA-kamerleden Van Vlij men en Frinking maken zich zorgen over het toenemend aantal ongelukken met ge dumpte strijdgassen in de Noordzee. Naar aanleiding van een uitgebreid artikel in deze krant hebben zij schriftelijk vra gen gesteld aan minister Maij- Weggen van verkeer en water staat. Zij willen weten of Neder landse vissers in risicovolle ge bieden actief zijn en of dit al tot ongelukken heeft geleid. Voorts vragen ze welke regels Zweden en Denemarken hebben opge steld voor het geval mosterd gasgranaten in risicovolle gebie den per ongeluk worden opge vist. De twee kamerleden vragen leiden meindert van der kaaij Soms zijn wetenschappers net gewone mensen: sommigen stelen en bedriegen bij het le ven. Adriaan van Dis wekte vo rig jaar diepe verontwaardiging door wat al te makkelijk enkele zinnen van een collegaschrijver te lenen. Maar dat is kinderspel vergeleken bij wat sommige 'knappe mensen' op dat gebied presteren. Frank van Kolf- schooten beschrijft in zijn deze week uitgekomen boek Valse Vooruitgang 69 gevallen van wetenschappelijk bedrog. Een daarvan gaat over de be roemde Leidse historicus prof. Herman Colenbrander, die be gin deze eeuw de leerstoel va derlandse geschiedenis bezette. De toenmalige correspondent van de NRC in London. Piet van Eyck, ondekte in 1933 dat een artikel dat Colenbrander had geschreven naar aanleiding van het vierhonderdste geboortejaar van Willem van Oranje, voor een groot deel was overgeschre ven. De commissie die van de Leidse universiteit dit schandaal moest uitzoeken, concludeerde dat de hoogeleraar maar liefst zich af of het kabinet de kwestie met de gevaarlijke strijdgassen wel voldoende serieus aanpakt. Al in 1990 heeft Ton Frinking opheldering gevraagd over de stortlocaties van strijdgassen. Tevens wilde hij weten of ber ging en verwerking van het ex plosieve materiaal noodzakelijk was. Een helder overzicht heeft Frinking destijds niet gekregen. Hij vraagt daarom of een nieu we beoordeling heeft plaatsge had en wat de resultaten daar van zijn. De beide CDA'ers zijn be nieuwd of minister Maij de vei ligheid van vissers en het milieu gewaarborgd vindt in die gebie den, waar destijds de strijdgas sen zijn gestort. Zij vragen de bewindsvrouw ook toezicht te houden op de ontwikkelingen in de stortgebieden. 80 van het 120 bladzijden tel lende geschrift bijna letterlijk had overgeschreven uit Histoire cle Belgique van de Belgische historicus Henri Pirenne. Tot grote opluchting van de universiteit bleek dat de rede die Colenbrander, nota bene in aanwezigheid van koningin Wil- helmina. in het Groot-Auditori um in Leiden had gehouden, niet tot plagiaat werd bestem peld. Hoe een zo intelligente man op zo'n opzichtige manier plagiaat kon plegen is nog een raadsel. Ook de onderzoeks commissie vond het plagiaat eerder een kwestie van 'naïvi teit' dan van 'listigheid'. Volgens Van Kolfschooten was een ander plagiaatgeval uit gegroeid tot een ramp voor de psychologie wanneer dat in de openbaarheid was gekomen. Dit vakgebied stond vlak na de oorlog nog in de kinderschoe nen en moest zijn plaats aan de uiniversiteit bevechten. De eer ste Leidse hoogleraar. A.M.J. Chorus, publiceerde in 1953 het boek Grondslagen der sociale ps\'chologie Vlak na verschij ning wezen twee collega's hem er op dat de nodige passages leiden monica wesseling Volgens een woordvoerder van de politie is voor een lintcontro le gekozen, omdat de snelweg berucht staat om de notoire hardrijders. Automobilisten ne men na een snelheidscontrole vaak even gas terug, maar een paar kilometer verder trappen ze het gaspedaal weer diep in. Rijden met een te hoge snelheid is de oorzaak van veel verkeers ongevallen. De radarposten worden ver spreid over de weg uitgezet, waarschijnlijk ter hoogte van Nieuw-Vennep, Leiden, Leids- chendam en Rijswijk. Ook op de grote oost-west verbinding Bre da/Rotterdam wordt die dag een lintcontrole uitgevoerd. Actieweek De lintcontrole is onderdeel van twee speciale actieweken. In die periode worden op de Neder landse snelwegen in totaal 40 controles uitgevoerd. Sinds ok tober vorig jaar worden- snel- ten onrechte niet waren voor zien van een noot. De tekst werd op die manier aan Chorus toegeschreven. In een brief antwoordde Chorus desgevraagd aan Van Kolfschooten dat de uitgever destijds was vergeten in de tekst noten te plaatsen. Maar Van Kolfschooten ontdekte even eens dat er aanhalingstekens in het boek ontbreken, omdat sommige passages letterlijke vertalingen zijn uit een boek van twee Amerikaanse psycho logen. De 'verdwenen noten' hebben geen gevolgen gehad, zo schrijft Van .JColfschooten, voor Chorus' positie als hoogle raar. Na 32 jaar is hij in 1979 met pensioen gegaan. Onder het kopje Cape War mond beschrijft Van Kolf schooten een zeer vermakelijk geval van boerenbedrog. Het stamt uit de tijd dat heel Neder land aan de buis zat gekluisterd om maar niets te missen van de Apollo-vluchten. In een van de uitzendingen van Henk Terlin- gen, toen beter bekend als 'Apollo Henkie'. was er telefo nisch contact met de enige Ne derlander op Cape Kennedy, de heidscontroles tevoren aange kondigd. Uit onderzoek van bu reau Inter View blijkt dat de ac ties een succes zijn. Afhankelijk van de locatie neemt het aantal snelheidsovertredingen met tien tot tachtig procent af. Veel mensen vinden dat de politie te weinig op snelheid controleert. Voor het begin van de aangekondigde controles (eind 1992) vond ruim vijftig procent, dat er te weinig wordt gecontroleerd. Nu is dit percen tage gedaald naar 43 procent. Naarmate meer automobilisten het idee hebben dat er intensief wordt gecontroleerd, zijn er minder overtredingen. Het aantal aangekondigde snelheidscontroles is overigens nog geen vijf procent van het totaal aantal controles op snel heid die de politie uitvoert. Met de twee actieweken en het voor af aankondigen van een groter deel van de controles, wil de po litie laten zien dat automobilisr ten meer in de gaten gehouden worden dan ze denken. Amsterdamse hersenspecialist Jos Schadé. Hij sprak over de medische gevolgen voor de as tronauten van de ruimtevluch- De Avro-correspondent in de Verenigde Staten, Klaas Jan Hendriks, probeerde Schadé op te sporen, nadat die wederom in het programma van Terlin- gen te horen was geweest. Dat lukte niet. Dat was niet zo vreemd omdat later bleek dat Schadé helemaal niet in Hous ton was geweest ten tijde van de vlucht van Apollo 9. De auto van Schadé werd on beheerd aangetroffen bij War mond, langs de A44, met een compleet draaiboek van de Apollovlucht. Toch hield hij met een zeer onwaarschijnlijk ver haal vol in de Verenigde staten te zijn geweest. Het vermoeden is echter dat Schadé zijn infor matie had verkregen door een radioverbinding tussen de NA SA en de Amerikaanse vliegba sis in Soesterberg af te luisteren. Hij belde vervolgens met Terlin- gen vanaf Cape Warmond om het laatste nieuws door te ge ven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16