Ontruiming in Molukse wijk Alphen Aanleg inheemse tuin mislukt 'Je moet natuurlij'k een soort idealist zijn' Rijn- en Veenstreek Arts stelt Jacobswoude aansprakelijk voor schade brug Bijscholing tandartsen Conflict over geld SWA terug bij af Huurder Highlander spant proces aan ZATEROAG 17 APRIL 1993 "TO t5 LEIMUIDEN MARIETA KROFT Het bruggetje van R. Bolhuis aan de Nokweg in Leimuiden houdt de gemoederen nog altijd bezig. Na jarenlange procedures sprak de Raad van State onlangs uit dat Bolhuis zijn brug moet verwijderen. De kwestie is daar mee niet afgedaan. Integendeel. „Deze muis krijgt nog wel een staart", kondigt de arts aan. Hij wil de gemeente Jacobswoude aansprakelijk stellen voor de ge leden schade. Bolhuis zegt dat hij destijds genoodzaakt was om een brug te bouwen. Na een reconstruc tie van de weg kon hij met zijn auto geen draai meer maken. Hij wilde zijn brug verbreden, maar dat mocht niet van de toenmalige gemeente Leimui den, zegt hij. Leimuiden toonde echter wel begrip voor zijn probleem en verleende hem een vergunning voor een andere brug. Die werd aangelegd, maar toen kwam de buurt in opstand. Omwonen den voelden zich in hun privacy aangetast en eisten via de Raad van State de verwijdering van de brug. De Raad van State zag de noodzaak van de tweede brug niet in en vernietigde de vergunning. Toen was de beurt aan Bol huis om naar de Raad van State te stappen. Maar ook hier be haalde hij geen succes, zo bleek vorige week toen de uitspraak openbaar werd. Bolhuis is er tamelijk nuchter onder. Begrip voor de stand punten van zijn buren heeft hij nog altijd niet. Maar het kan hem nu niet meer zoveel sche len omdat hij binnenkort toch gaat verhuizen. Bolhuis: „Ik heb van mijn advocaat wel gehoord dat de brug weg moet, tot grote verbazing van hem en andere juristen. Maar de motivatie van de Raad van State heb ik nog niet ontvangen. Ik heb het mo menteel te druk met andere za ken om mij daar intensief mee bezig te houden." Van de gemeente Jacobswou de, die onlangs ook bepaalde dat de brug weg moet. heeft hij nog niets vernomen. Maar zo dra hij een aanschrijving krijgt om de brug te verwijderen, kan de gemeente bij wijze van ant woord een aanvraag voor scha devergoeding tegemoet zien, al dus Bolhuis. Volgens burgemeester W. van Beek kan Bolhuis een dezer da gen een brief van de gemeente verwachten waarin hem wordt gesommeerd de brug te verwij deren. Doet hij dat niet, dan hangt hem een dwangsom bo ven het hoofd. Een andere mogelijkheid is dat de gemeente de brug verwijdert en de rekening naar Bolhuis stuurt. Voor een eventuele scha declaim is Van Beek niet bang. Alle besluiten van het verleden zijn volgens hem zo doordacht genomen, dat Bolhuis geen schijn van kans maakt. ALPHEN AAN DEN RUN Voor tandartsen, mondhygiënisten en assistentes wordt een kleine bijscholingscursus gegeven over de behandeling van gehandicapten. De 'klinische avond' is dinsdag 27 april vanaf 20.00 uur in het Parktheater. Het project is opgezet door verschillende tandheelkundige organisaties. De bijeenkomst in Alphen wordt onder meer ge organiseerd door de Nederlandse Maatschappij ter bevorde ring van de Tandheelkunde (NMT), afdeling Rijnland. Vijf jaar liggen de gemeente Al phen aan den Rijn en drie re giogemeenten al met elkaar overhoop over de betaling van extra kosten van de sociale werkvoorziening. Een bemidde lingspoging van de provincie is op niets uitgelopen. Burge meester en wethouders van Rijnwoude vragen daarom of gedeputeerde staten nogmaals willen bemiddelen. En nu beter. De ruzie tussen de gemeen ten vindt zijn oorsprong in een fout die de gemeente Alphen aan den Rijn halverwege de ja ren tachtig heeft gemaakt. De sociale werkvoorziening Alphen had meer mensen in dienst dan was toegestaan. Begin 1988 eis te het ministerie van sociale za ken het bedrag dat de gemeente voor die extra mensen had ont vangen terug. Alphen moest een kleine twee miljoen gulden be talen. De gemeente probeerde ver volgens een bedrag van zeven ton te verhalen op de regioge meenten die gebruik maken van de Sociale Werkvoorziening Alphen (SWA). Maar alleen de gemeente Alkemade bleek be reid haar deel van de extra kos ten te betalen. Rijnwoude, Ja cobswoude en Nieuwveen von den dat de schuld van de terug vordering volledig bij Alphen lag en weigerden te betalen. In die situatie is tot op heden niets veranderd. Vijf jaar en een bemiddelingspoging van de provincie later, staan de drie re giogemeenten nog altijd lijn recht tegenover Alphen. Dat de provincie zich achter het Al- phense standpunt heeft ge schaard en de drie gemeenten oproept alsnog hun deel te be talen, heeft geen effect gehad. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude hebben inmid dels gereageerd op de provinci ale inspanningen om het con flict tot een goed eind te bren gen. Het Rijnwoudse gemeente bestuur zegt verbaasd te zijn dat de provincie 'nagenoeg zon der enig argument' Alphen in het gelijk stelt. In de een brief aan de provin cie schrijven B en W vooral ont steld te zijn over een opmerking van gedeputeerde L. Blok. Zij vindt dat er voor de provincie eigenlijk geen taak is weggelegd in het conflict, omdat het om een puur juridisch geschil zou gaan. Rijnwoude vindt echter 'dat het niet alleen gaat over een te betalen bedrag aan geld. maar veel meer over de verhou ding tussen Alphen aan den Rijn en de andere gemeenten Het geschil is daardoor niet juri disch maar bestuurlijk en de provincie is daardoor de eerst aangewezen instantie om te be middelen. De gemeenten Jacobswoude en Nieuwveen hebben nog niet officieel gereageerd op de voor hun negatieve uitspraak van de provincie. Maar woordvoerders van beide gemeenten laten we ten dat ook voor hen een oplos sing van het conflict niet dich terbij is gekomen. De poging van de provincie om de partijen dichter bij elkaar te brengen is dus hopeloos mis lukt. Gedeputeerde Blok bekijkt volgende week of het nog zin heeft om een tweede bemidde lingspoging te wagen. VRIJE TIJD Killies 'Hjllies. een passie of een obses sie?' is de titel van de lezing die L. van den Berg dinsdag 20 april houdt in centrum Eickerlyc aan de Havixhorst in Alphen. Killies zijn tandkarpertjes die eieren leggen. De bijeenkomst begint om acht uur en is georganiseerd door aquarium- en terrarium- vereniging De Natuur in Huis. Modeshow De voorjaarscollectie van de fir ma Meyssen wordt op dinsdag 20 april geshowd in diensten centrum Westcrhove. De mode show begint om half elf en wordt gevolgd door een verlo ting. Westerhove is te vinden aan de Anna van Burenlaan 147. Kinderbingo Een kinderbingo wordt woens dag 21 april gehouden in buurt centrum Eickerlyc aan de Ha vixhorst in Alphen. Het festijn begint om twee uur en wordt gehouden in verband met het 15-jarig bestaan van peuter speelzaal De Ridderzwam. De peuters vieren 22 en 23 april Planten Over oranjerie- en kuipplanlen houdt H. Saaltink dinsdag 20 april een lezing in Alphen. De spreker is uitgenodigd door de afdeling Alphen van de Konink lijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. De bijeenkomst is in de Goede Herderkerk aan de Ten Harmsenstraat en begint om acht uur. De vereniging brengt donderdag 22 april een bezoek aan het verkoopcen- tru'm van de firma Esveld aan het Rijneveld 72 in Boskoop. Belangstellenden worden daar veer honderd keer per jaar voor. Broersma weigert de twee vrouwen te accepteren in de plaats van Sharon. De advocaat van Van der Aa en keiel, A Bemtsen, zegt hierover: „Als Broersma zelf een nieuwe huur der voor zijn pand mag zoeken, kan hij opnieuw de huur vast stellen. En die zal hij dan wel verhogen. Als hij Van der Aa en Ketel accepteert als opvolgers van Sharon, mag hij dat niet doen." Bemtsen meent dat Van der Aa en Ketel de zaak vrijwel ze ker zullen winnen: „Als de bc- drijfsopvolgers kredietwaardig zijn, accepteert de kantonrech ter de nieuwe huurder vrijwel altijd in plaats van de oude." Op gTond hiervan lijkt het onwaar schijnlijk dat The Highlander binnenkort wordt gesloten. Makelaar n Martin, die Broersma vertegenwoordigt, wil niet op de zaak ingaan. Broers ma zelf was niet voor commen taai bereikbaar. WILFRED SIMONS De uitbaters van bar-dancing en poolbiljart-centrum The Hig hlander hebben een proces aangespannen tegen L. Broers ma. Hij is de eigenaar van het pand in de Alphense Pieter Doelmanstraat 8. Het conflict ontstond toen A. van der Aa en E. Ketel de zaak overnamen van H. Sharon, die de zaak tot eind vorig jaar onder de naam Man hattan dreef. In principe mogen onderne mers zelf opvolgers zoeken voor hun bedrijven. Als de eigenaar van het pand het niet met de keuze van de ondernemer eens is, kan de nieuwe huurder bij de rechtbank een zogeheten 'in de plaats-stelling' krijgen. Dat be tekent dat hij de rechtmatige opvolger wordt van de de oude huurder. Hij mag het bedrijfs pand dan huren op de bestaan de voorwaarden. Dit soort za ken komt in Nederland onge- Een Molukse bewoner van de Esdoornstraat in Alphen aan den Rijn wordt maandag op straat gezet. De bewoner weigert sinds 1 juli 1991 de huurverhoging voor zijn huis te betalen. De hogere huur werd ingevoerd door eigenaar van het huis, de Woningbouwvereniging Alphen (WVA) en was het gevolg van een aantal verbeteringen en on derhoudswerkzaamheden aan de woningen in de Bo- menbuurt. Het is het zoveelste conflict tussen een bewo ner van de Molukse wijk en de woningbouwvereniging. Volgens directeur P.Kats van de WVA is het nog maar zeer de vraag of de bewoner werkelijk uit zijn huis wordt gezet. „Dat weten we maandag pas. Het ge beurt zo dikwijls dat mensen op de dag van de uitzetting nog wel aan hun verplichtingen vol doen." Kats hult zich verder in stil zwijgen over de precieze aard van het conflict en de hoogte van de huurschuld. „Dat is een zaak tussen huurder en WVA. Het is ongebruikelijk om daar over mededelingen te doen." Volgens Kats is het niet zo dat meer mensen volgende week op straat komen te staan. „Nee, dit is puur een individuele zaak." Het is niet het eerste huur- conflict van Molukse bewoners met de WVA, sinds de woning bouwvereniging eigenaar werd van de woningen. Daarvoor was de gemeente Alphen de ver huurder. Een groot aantal Mo lukse bewoners stoort het dat de gemeente Alphen de wonin gen indertijd heeft overgedra gen aan de WVA. De woningen werden in de jaren zestig speciaal voor hen gebouwd. De Molukkers kregen een speciale status omdat ze er tijdelijk zouden wonen. Die sta tus van 'het in ballingschap le ven in Nederland' willen een aantal Molukkers graag houden De aanleg van de heemtuin in Oude Wetering is mislukt. De inheemse planten werden overwoekerd door brandnetels en andere grove onkruiden. Het wordt nu een gewoon parkje. foto ben de bruyn OUDE WETERING MARIETA KROFT Tien jaar lang heeft de gemeente Alkemade geprobeerd een inheemse tuin in Oude We tering aan te leggen. Dat is niet gelukt. De klokjesbloemen, rolklavers, grasanjers, ooi evaarsbekjes, bosviooltjes en nog vele ande re bloemetjes deden het niet. Onlangs be sloten B en W van Alkemade om dan maar een 'gewoon' park aan te leggen. De grond is te voedselrijk, noemt opzich ter van de plantsoenendienst J. van Segge- len als een van de oorzaken van de misluk king. „Er ligt veengrond. Die grond is zo rijk dat de grove onkruiden zoals brandnetels, zuring en de grove grassoorten de fijnere inheemse bloemen onderdrukten." Ook is het gebiedje, met een omvang van circa 150 bij 30 meter, gelegen tussen de Braassem en hef restaurant De Woelige Baren, erg 'vandalisme-gevoelig'. Van Seggelen vertelt dat bromfietsers ge regeld door het park scheuren, waardoor er nogal wat planten worden vernield.Als wij bloemen zaaiden, deden wij er ter plekke een etiket bij. Dan konden de scholieren die voor een excursie naar de heemtuin kwa men, zien welke plant daar groeide. Maar daar kwam niets van. Het duurde nooit lan ger dan een week. dan was het etiket weer weg. Scholen kwamen dus nauwelijks. Je kunt moeilijk van een onderwijzer verwach ten dat hij alle namen van de bloemen uit zijn hoofd kent." Regelmatig heeft de gemeente de afgelo pen jaren geprobeerd om de grond te ver schralen, zodat de grove onkruiden geen kans meer zouden krijgen om te groeien. Er werd zand op de grond gegooid maar deze maatregel hielp ook niet, zegt Van Seggelen. Het zand zakte steeds weg, door de veenla gen heen. Op een steenworp afstand, in Leiden en Leiderdorp, komen de heemtuinen wel tot ontwikkeling. „Die tuinen zijn een paar hectare groot, hetgeen bevordelijk is voor het succes", legt Van Seggelen uit. „Boven dien hebben ze in die gemeenten een spe cialist rondlopen en bestaat de grond daar uit andere veenlagen." Het is nog niet bekend hoe de voormalige heemtuin van Alkemade eruit gaat zien. „In eerste instantie blijven we 'm grof bijhou den". zegt het hoofd plantsoenendienst. „We planten wat heesters. Het seizoen is nu al te ver gevorderd om er een fijn plantsoen van te maken." Mocht de politiek in Alkemade ooit weer eens besluiten om een heemtuin in de ge meente aan te laten leggen, dan zou Van Seggelen dat toejuichen. „Maar dan moet er een flinke som geld vrijgemaakt worden om de grond geschikt te maken voor in heemse planten", zo luidt zijn advies. „Het terrein moet bovendien afgeschermd wor den zodat vandalen geen kans krijgen en er moet een specialist worden aangetrokken die zich met de tuin bezig kan houden." 'Energie-nul-woningkost bewoners meer dan besparingen opbrengen WOUBRUCGE MIEP DE CRAAFF Een huis bewonen zonder dat er (twee)maandelijks een forse energienota op de deurmat ploft. Het klinkt utopisch: het is werkelijkheid in het landelijke Woubrugge. Het echtpaar JCroon bouwt zo'n 'energje-nul- woning' en zorgt daarmee voor een landelijke primeur. Nooit eerder heeft een particulier dat voor elkaar gekregen. Ironisch genoeg, beseft Kroon, zal hij vanwege zijn pioniersfunctie nooit echt geld besparen. De kosten van 'het' huis aan de Vierambachtsweg overschrijden de besparingen ruim. Ook op de lange duur. Het deert Kroon eigenaar van een energie-adviesbureau niet iri het minst. „Je moet, als je aan zoiets begint, natuur lijk een soort idealist zijn. Dat ben ik ook. Dit huis was een technische uitdaging voor me. Bovendien vervul ik een voor beeldfunctie. De eerste tv, de eerste ijskast, waren toch Ook veel duurder dan ze nu zijn? Ooit zullen dergelijke huizen vele malen goedkoper worden. Iemand moet ermee beginnen". Wat de 'energie-nul-woning' zo duur maakt, zijn, nog los van het duizenden uren denkwerk, de vele technische voorzienin gen. Anders dan bij de energie huizen die tot dusverre bekend waren, zijn er op het dak van de 'nul-woning' geen zonnecollec toren geplakt. Kroon vond dat lelijk: het moest minder opval lend. Na veel gepuzzel en met hulp van 'techneuten' is een dak ontworpen waarin 76 zon nepanelen werden geïnte greerd. Bedoeld voor de opvang Woubruggenaar A. Kroon en echtgenote. Nu nog in de 'puinhopen', straks wonend in een huis waar nooit een energienota in de bus zal vallen. He laas zal Kroon dat geld nooit terugverdienen... t foto ben de bruyn van zowel thermische (voor warm water) als de elektrische energie. De opgevangen zonne warmte levert 's zomers twee maal zoveel energie op als het Woubrugse gezin nodig heeft. Het surplus wordt via de kabel doorgegeven aan Energiebedrijf Rijnland, dat de familie Kroon daarvoor in ruil tijdens veel minder zonnige wintermaan den aardgas terug geeft: een simpel ruilhandeltje. Op het eerste gezicht verschilt het inwendige de 'energie-nul woning' in niets van de door snee Hollandse stulp. Hout en marmer op de vloer, schoon- metselwerk op de muur. Oud hollandse deuren. Maar volgens de bewoner zit er terdege een fi losofie achter de gebruikte tna- terialen. .Alles is grotendeels opnieuw te gebruiken. En het zijn allemaal materialen die het milieu geen schade toebrengen. Spaanplaat tref je hier bijvoor beeld nergens aan". Buiten valt op dat het dak in verhouding van forse afmetin gen is. JCroon: „We moesten na tuurlijk een groot dak hebben - op het zuiden! Bovendien is dit huis een beetje bolvormig ge- bowd zodat de verhouding ten opzichte van het afkoelend op pervlak gunstig is. En uiteraard zijn de muren extra geïsoleerd". Volgens Kroon is hij de eerste particulier die met plannen voor een dergelijke energievrije woning rondliep en deze in ei gen beheer verwezenlijkte. Des ondanks was het energiebedrijf van meet af aan één en al be reidwilligheid. „Ik heb natuur lijk al vroeg contact opgenomen en had er al bepaalde contacten lopen, vanwege mijn bureau. Vroeger brak je bij zo'n groot, log bedrijf nergens doorheen, tegenwoordig heb je er zelfs een hele afdeling milieu. Ook voor hen is dit natuurlijk een voor beeldhuis". Want de nieuwbakken huisei genaar beseft terdege dat de landelijke rust van Woubrugge de komende jaren goeddeels aan hem voorbij zal gaan. Nu al, terwijl het huis nog niet eens echt is opgeleverd, trekt het heel wat kijkers. „Ik heb met het energiebedrijf en de overkoepe lende organisatie, de Novem. de afspraak dat het huis op gezette tijden voor publiek moet wor den opengesteld. De plaatselijke scholen hebben het huis zelfs in het leerprogramma opgeno- ten weten dat er méér mogelijk heden zijn dan alleen die vrese lijk vervuilende kernenergie".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15