Jelgersmakliniek wellicht toch bij het gemeentehuis CDA ten onder aan tegenstellingen Oegstgeestse gevangen in eigen huis Uitgebrande woonboot blijft 'gewoon' liggen Regio Rijnstraat krijgt 29 parkeervakken ZATERDAG 17 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -161417. PIV -CHEF JANET VAN DIJK D66-wethouder: wending in raadhuis-discussie Met D66 in het nieuwe college van Oegstgeest wordt er alsnog een onderzoek gedaan naar mogelijke samenvoe ging van het raadhuis en het voormalige pand van de Jel gersmakliniek. Volgens de nieuwe D66-wethouder M. Poelmans hebben WD en PvdA hiermee ingestemd. Uit woorden van Poelmans blijkt dat al voor de raadsverga dering van afgelopen donder dag het vonnis over het CDA was geveld. Achter de schermen is overleg gevoerd tussen WD, PvdA en D66. Doel was volgens de kersverse wethouder het 'zeer verzwakte CDA' buitenspel te zetten. Dat is uiteindelijk ook gelukt: Poelmans werd gekozen als opvolger van de vertrekken de CDA-wethouder J. van der Reijden, waardoor het CDA geen wethouder meer in het college had. D66 wilde wel meedoen met de andere collegepartijen, maar eiste vooraf dat de raadhuis kwestie snel wordt geregeld. Volgens Poelmans is met de WD en PvdA afgesproken dat allereerst wordt bekeken of de zogenaamde klassieke variant (uitbreiding van het huidige raadhuis met het naburige pand van de voormalige Jelgersmakli niek, red.) uitvoerbaar is. Vol gens Poelmans heeft het oude college daar 'om onbegrijpelijke redenen' nooit aan gewild. Bouwen Verder wil D66 snel duidelijk heid over de bebouwing van de Broek- en Sinmontjespolder. „Er zal toch ergens moeten worden gebouwd. Voor ons is het bespreekbaar een deel te bebouwen, maar er moet toch voornamelijk groen overblijven. Natuurlijk moeten we daarover in regionaal verband praten, maar het wordt eens tijd die he le discussie eens af te ronden." Poelmans is verheugd over zijn aanstelling als wethouder. Volgens hem is de weeffout bij de samenstelling avn het oude college nu rechtgebreid. „Eigen lijk hadden we van het begin af aan moeten mee doen, maar we zijn ten onrechte gepasseerd." Dat het CDA geen deel meer uitmaakt van het college vindt Poelmans niet meer dan nor maal. „WD en PvdA gaan met ons in zee omdat het CDA zo ontredderd is dat er geen fat soenlijke smenwerking meer mee mogelijk is." De nieuwe wethouder meent dat de christen-democraten naast de WD de grootste fractie in de Oegstgeester raad, ernstig gezichtsverlies hebben geleden door de kwestie. „Maar op zich zelf is het wel eens goed dat het CDA weet dat het niet als van zelfsprekend in het college zit." Poelmans trekt een vergelijking met de landelijke politiek. „Daar wordt ook gepsproken over de zogeheten paarse coali tie tussen PvdA. WD en D66. Hier in Oegstgeest nemen we het voortouw." Minachtend Poelmans hoopt dat zijn wet houderschap na de raadsverkie zingen volgend jaar wordt voortgezet. „In de tussentijd willen we bewijzen dat we deze taak aan kunnen. Er wordt vaak wat minachtend gedaan over de capaciteiten van de D66-raads- leden. Nu heb ik de gelegenheid te laten zien wat we kunnnen." Peolmans heeft inmiddels ar beidstijdverkorting aangevraagd bij zijn werkgever (de Sociaal Economische Raad) om zijn part-time functie als wethouder te kunnen bekleden. De nieuwe wethouder van Oegstgeest Matt Poelmans. „Er wordt vaak minachtend gedaan over de capaciteiten van D66-raadsleden. Nu heb ik de gelegenheid te laten zien wat we kunnen." FOTO HIELCO KUIPERS Parkeerverbod Jan Vermeerlaan Automobilisten kunnen binnenkort hun voertuigen nog maar aan één kant van de Jan Vermeerlaan in Oegstgeest neerzet ten. In de buurt van de sportzaal gaat een gedeeltelijk par keerverbod gelden. Als auto's aan beide kanten van de straat staan, kunnen ambulances, brandweerwagens en vrachtau to's er nauwelijks meer door. Ook de reinigingsdienst klaagt over de smalle doorgang. Bewoners van de straat hebben de gemeente eveneens gevraagd een einde te maken aan de par keeroverlast. Een paar jaar geleden was het probleem nog niet zo groot. Maar sinds de vestiging van de opleiding voor ziekenverzor genden is het erger geworden. Ook de sportzaal, waarvan overdag basisscholen gebruik maken en 's avonds particulie ren, trekt verkeer aan. Het voorstel voor een eenzijdig par keerverbod is door B en W gedaan na overleg met de politie. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening buigt zich er volgende week over. Niet parkeren op terrein achter Partycentrum DEN HAAG/OEGSTGEEST ZOETERWOUDE GERRY REPEL Eindelijk wordt er iets gedaan aan de parkeerproblemen in de Rijnstraat in Zoeterwoude-Rijn dijk. De bewoners van de 'ver geten buurt', zoals de Rijnstraat wordt genoemd, zijn al jaren actie aan het voeren om meer parkeerplaatsen. Volgende week dinsdag worden er 29 parkeer vakken getekend in de straat. Meer plaatsen levert dat echter niet op. De gemeente Zoeterwoude hoopt, dat door de aangegeven parkeervakken de auto's niet meer kris-kras worden neerge zet. „Veiligheid in de straat had voor ons prioriteitzegt ambte naar L. Luyben. „Brandweer en ziekenauto, maar ook de vuil niswagen moeten ongehinderd doorgang hebben. Daarom moet het duidelijk zijn waar en hoe geparkeerd kan worden." Voor de 65 auto's van de Rijn straat-bewoners zijn er nu slechts 50 plaatsen beschikbaar. Een deel van de bewoners moet zijn auto voorlopig nog even in de buurt zien kwijt te raken. Pas in 1995 bij de herinrichting van de Hoge Rijndijk kan het par keerprobleem echt worden aan gepakt. Volgens planning is dan de nieuwe rijksweg 11. het ge deelte tussen rijksweg 4 en Hei- neken, gereed. Voor de 29 parkeervakken hebben de twee Zoeterwoudse wethouders. Hogenelst en Rin- gersma, zich aangemeld als eer ste lijnentrekkers. Dinsdagmid dag om drie uur zetten ze de eerste strepen. Een deel van de auto's moet gedeeltelijk op de stoep neergezet worden, zodat in geval van nood de doorgang breed genoeg is voor brandweer of ziekenwagen. Voorlopig zal het Partycentrum La France het terrein achter het voormalig patronaatsgebouw aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest niet in gebruik ne men als parkeerterrein. La France kocht het patro naatsgebouw enige tijd terug van de Willibrordparochie. Die verhuurt nu nog een stuk grond naast de kerk aan het partycen trum waar geparkeerd kan wor den. Zolang dat kan. is er eigen lijk geen noodzaak het achlert- terrein ook geschikt te maken voor parkeren, vertelde een be stuurder van La France vrijdag tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag. De procedure is aangespan nen door mevrouw K.W. Brusse, die zelf niet naar de hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag kwam. Brusse heeft achter het voormalig patronaatsge bouw een volkstuintje in ge bruik genomen. Vroeger ver huurde de parochie daar vier volkstuinen. Toen het patro naatsgebouw werd verkocht, kregen de telers te horen dat zij hun tuin dienden te ontruimen. Volgens de bestuurder van La France heeft Brusse na de ont ruiming door de anderen zon der overleg een tuintje in ge bruik genomen. „Er is beslist geen sprake van huur", aldus de bestuurder. In de stukkim, die Brusse naar de Raad van State zond, vraagt zij om schorsing van de door de gemeente aan La France verleende hinderwet vergunning. Vooral omdat daar in zou zijn opgenomen dat het toegestaan is ac hter het gebouw te parkeren. Behandelend rech ter bij de Raad van State, staats raad G. Veringa, doet volgende week uitspraak. Ingrijpen pas nodig als hij zinkt Pas als hij zinkt, kan de gedeeltelijk uitgebrande woonboot aan de Kniplaan in Voorschoten ge vaar opleveren voor de doorstroming en afvoer van het water. Omdat de boot nog steeds drijft, voelt momenteel niemand zich geroepen om hem op te ruimen. Instanties en betrokkenen doen weinig anders dan naar elkaar wijzen. Er bleef weinig over van de. woonboot aan de Kniplaan, die eind februari in brand vloog. De be woonster, een hoogbejaarde vrouw, overleed na de brand aan haar verwondingen. De overblijfse len van het woonschip liggen er vandaag de dag nog net zo bij. Voor het opruimen van de boot, loopt niemand warm. Het enige familielid van de overledene woont in Duitsland en wil zich niet met de boot bezig houden. De eigenaar van het terrein waaraan ae boot ligt afgemeerd, jachtwerfeigenaar B. Klaas- sen, onderneemt ook geen stappen. „Wat ik er van gehoord heb, gaat-ie naar de sloop", merkt hij op. Wie die klus zou moeten klaren, weet hij echter niet. Zelf peinst hij er niet over. De zwart geblakerde boot ligt hem niet in de weg. .Ach. er is ook zo weinig van over. alleen een betonnen casco met een paar planken. Ik lig er niet wakker van", aldus Klaassen. Ook de gemeente Voorschoten voelt zich niet in eerste instantie verantwoordelijk voor het ver wijderen van de woonboot. Wel heeft de gemeen te een brief naar Klaassen gestuurd om te voorko men dat op de plaats van het wrak weer een an dere boot komt te liggen. Dit heeft te maken met het gemeentelijke 'uitstervingsbeleid' voor woon boten. Maar daar houdt het voor de gemeente voorlopig mee op. De gemeente verwijst naar het Hoogheemraad schap van Rijnland, dat het beheer over het water heeft. Volgens een woordvoerder is het hoog heemraadschap echter maar In bepakte mate verantwoordelijk. „Onze taak is om net water op het juiste peil te houden en de kwaliteit van het water in de gaten te houden. Voor beide levert de boot geen gevaar op." Het Hoogheemraadsschap houdt wel nauwlet tend in de gaten of het schip blijft drijven. Want als het schip zinkt, dan is het Hoogheemraad schap volgens de politieverordening verplicht om de boot te verwijderen. Het gezonken schip zou gevaar op kunnen leveren voor de doorstroming en de afvoer van het water. Vandaar dat het Hoogheemraadschap er vlak na de brand als de kippen bij was. toen de boot was volgelopen met bluswater. De boot is toen volledig leeggepompt. Maar meer dan controleren of de boot nog drijft, doet het Hoogheemraadschap niet. „Het opruimen van de drijvende boot is toch een zaak van de gemeente", aldus de woordvoerder. Het CDA in Oegstgeest is ten onder gegaan aan persoonlijk tegenstellingen. De raadhuis kwestie was alleen een aanlei ding om de bom te laten bar sten. Dat is de stellige overtui ging van burgemeester S. Scheenstra (CDA). Hij meent verder dat de partij uit het colle ge is verdwenen door 'onkunde' van de raadsleden P. Mandema en M. Jansen. De burgemeester zegt maan denlang met lede ogen te heb ben aanschouwd hoe 'taai on gerief de fractie van het CDA uit elkaar dreef. „Er waren al tij den persoonlijke tegenstellin gen. Die moesten een keer tot een uitbarsting komen. Als het de raadhuiskwestie niet was ge weest, had men een andere aanleiding gezocht", aldus Scheenstra. Hij betreurt het dat de interne strijd uiteindelijk het vertrek van het CDA uit het college in luidde. „Een partij met vijf van de zeventien zetels hoort na tuurlijk thuis in een afspiege lingscollege." Scheenstra heeft weinig goe de woorden over voor de hou ding van de opgestapte CDA- raadsleden Mandema en Jan sen. Pas donderdagavond tij dens de raadsvergadering lieten zij weten behalve de fractie ook de raad te verlaten. Volgens Scheenstra was dit te laat. „Als ze in eerder stadium duidelijk heid hadden verstrekt, had het CDA opvolgers kunnen zoeken. Door hun onkunde hebben de ze twee dames ervoor gezorgd dat het CDA een wethouder is kwijtgeraakt." Flauw Toch meent Scheenstra dat het CDA ook met drie raadsleden nog wel een wethouder had kunnen leveren. „Binnen een maand is de fractie weer op sterkte, daar kunnen PvdA en WD best even op wachten. Het argument dat een partij met een onvolledige fractie geen wethouder kan leveren vind ik een beetje flauw." De burgemeester betreurt dat de raad zijn oppositie is kwijt geraakt met het toetreden van D66 tot het college. De demo craten gaven donderdag aan het collegeprogramma te onder schrijven. Ook het CDA gaf aan loyaal tegenover B en W te blij ven staan. „Dat levert een bij zondere politieke situatie op waarbij alle partijen het college steunen. Als burgemeester juich ik daarom het verdwijnen van D66 als de oppositiepartij niet Fractievoorzitter D. de Ruijter van het CDA is evenmin blij. Hij was al voor de raadsvergadering van afgelopen donderdag op de hoogte van de vrijage tussen WD, PvdA en D66. „Ik heb mijn zetten gedaan om het tij te ke ren, maar ben daarin niet ge slaagd", aldus De Ruijter. Ook de fractievoorzitter schrijft de ontwikkelingen toe aan de onduidelijkheid rond Mandema en Jansen. „We kon den geen opvolgers presenteren omdat we niet wisten of beide dames wel uit de raad zouden stappen. En de andere partijen moesten snel zaken doen, dins dag moet er bij de B en W-ver gadering een nieuwe wethouder zitten." Gezichtsverlies Zowel burgemeester Scheenstra als raadslid De Ruijter denken dat het CDA gezichtsverlies heeft geleden door de hele kwestie. „Frictie binnen een partij is nooit goed, we moeten nu proberen het vertrouwen van de kiezers terug te winnen", aldus De Ruijter. Hij denkt niet dat de oppositie-rol van het CDA dit bemoeilijkt. „We blij ven achter het collegeprogram ma staan, dus is het eigenlijk ook ons beleid." MS-patiènte mag ratelende lift niet meer gebruiken OEGSTGEEST WILFRED SIMONS Een gewoon gezin. Man, vrouw, een kind in een mooi ruim huis in een rustige buurt van Oegst geest. Maar: zij heeft multiple sclerose (MS), een slopende spierziekte die geleidelijk aan tot de dood voert. Van een ac tieve vrouw is Joke Balian ver anderd in een kasplantje. In eengedoken zit ze op haar rie ten bankje, maar ondanks alle verdriet zijn haar levenslust en haar gevoel voor humor nog niet verdwenen. Oplettend volgt ze alles wat er in de kamer ge beurt en als er een grapje wordt gemaakt, lacht ze zwak maar hartelijk mee. Joke Balian kan niet meer zelf de trap op en af. Omdat zij tus sen de middag moet rusten, hebben zij en haar man op indi catie van de Gemeenschappelij ke Medische Dienst (GMD) sub sidie gekregen voor een lift. In september 1991 werd de lift ge ïnstalleerd en sindsdien brengt hij haar 's morgens, 's middags en 's avonds naar boven en naar beneden. Of liever gezegd: bracht, want bij kort geding heeft de rechter bepaald dat de lift met ingang van 15 april niet meer mag wor den gebruikt. Als Balian dat toch doet, moet hij zijn buur man per keer een dwangsom van honderd gulden betalen. Nu draagt hij zijn vrouw twee keer per dag de trap af en op. 's Middags slaapt ze op een stretcher in de woonkamer. Jo ke Balian is een gevangene in haar eigen huis. Geratel Wat wil het geval? De lift, die te gen de muur met de buren staat, veroorzaakt een ratelend geluid dat bij buurman J. Blom hoorbaar is. Hij en zijn vrouw ervaren dat als overlast. Nadat zij anderhalf jaar lang vier keer per dag 25 seconden naar dat geluid hadden geluisterd, stap ten ze naar de rechter: het gera tel moest ophouden. De rechter was het met de buren eens: ge luidsoverlast veroorzaken mag namelijk niet. Had' de buurman niet iets coulanter kunnen zijn? Me- De lift: inmiddels is gebleken dat dit type normaal gesproken niet in woonhuizen geïnstalleerd wordt. FOTO HIELCO KUIPERS vrouw Blom: „Wij zijn al enorm coulant geweest! Dit grapje speelt nu al anderhalf jaar. Ba lian zou er iets aan doen, maar hij heeft het erbij laten zitten. We hebben veel geduld gehad en de rechter vond dat ook. Bo vendien heeft Balian erkend dat zijn lift geluidsoverlast veroor zaakte." S. Balian, de echtgenoot van Joke, erkent de geluidshinder, maar zegt dat die niet zijn schuld is. „Ik heb de buren via mijn advocaat gevraagd: lijd met ons mee. Wij doen er alles aan om die lift zo snel mogelijk te vervangen. Als alle betrokke nen meewerken, kan het pro bleem in vijf of zes maanden verholpen zijn. Maar dat wilden Inmiddels is gebleken dat dit type lift nooit in woonhuizen geïnstalleerd wordt. De leveran cier van de lift heeft dus een fout gemaakt en zou eigenlijk (via de aannemer) aansprakelijk moeten worden gesteld. Maar Balian en zijn vrouw hebben geen geld voor een proces en ei genlijk willen ze dat ook niet: „Waarom kunnen we dit niet op een redelijk en menselijke ma nier onderling oplossen?" vraagt Balian zich af. Oplossing Ook de gemeente Oegstgeest is zijdelings bij de affaire betrok ken. Het ministerie van volks huisvesting, dat de subsidie op medische indicatie verleende, vroeg de gemeente om er op toe te zien dat de lift deugdelijk werd geïnstalleerd. Woordvoer ster A. Gotsz van de gemeente zegt: „De vraag was: kan me vrouw Balian goed met de lift naar boven? Dat kon, en daar mee was wat ons betreft de kous af. Dat de lift geluidshin der kon veroorzaken, konden wij destijds niet voorzien." Maar met een lift die niet ge bruikt mag worden, kan de zie ke Oegstgeeste niet omhoog. Gotsz erkent dat de gemeente zoniet een feitelijke, dan toch een morele verplichting heeft om Balian en zijn vrouw te hel pen. „We willen de impasse doorbreken door een bedragje ter beschikking te stellen voor een nieuwe lift. Zo hopen we al le betrokkenen met ons om de tafel te krijgen om te praten over een oplossing. Dat wil zeg gen: Balian, zijn buurman, de aannemer en de liftenleveran- Gotsz kan niet zeggen wan neer er een eind komt aan deze onhoudbare situatie. „In ieder geval zo snel mogelijk. We ho pen dat iedereen meewerkt."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13