Pocket- en reisspellen te kust en te keur Vrije tijd Raffles in riet Helemaal gek van vissen Asperges langer vers VRIJDAG 16 APRIL 1993 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S W Koevoet K. Vos P. Korenhof POP/POPULAIR Sand Rubies idem Atlas/Polygram Bij de horizonbreed uitwaaierende gitaarklanken van Rich Hopkins passen beelden van desolate landschap pen uit de westerns van Clint Eastwood. De teksten en zang van David Slutes op de nummers 'Never', 'Guns in the churchyard' en 'Hangman in the noose' maken de vergelijking compleet. Slutes en Hopkins noemden zich tot voor kort The Si dewinders en hebben onder die naam twee platen uit gebracht. Hun debuut als Sand Rubies is zeer veelbelo vend. Bijna een uur lang trakteren ze op meeslepende, goudeerlijke rock zonder fratsen en verwarrende ima ge-building. Maar liefst vier producers van naam heb ben zich met deze cd beziggehouden. Toch komt 'Sand Rubies' als een consistent geheel met een dikke rode draad over. Mooiste nummers zijn het van Neil Young geleende 'Interstate' en het eerder genoemde 'Never', een heel ontroerend lied over dat vreemde maar herkenbare ge voel van verontwaardiging bij de onverwachte dood van een dierbare. Todd Rundgren 'No world order' Pony Canyon/im port Voorlopig alleen via de Japanse import en dus voor grof geld te koop. Als vanouds verkent Rundgren onbeken de muzikale gebieden. Hij verklankt zijn ontdekkingen zo zelfverzekerd dat de muziek de meest vanzelfspre kende zaak van de wereld lijkt, hetgeen de toeganke lijkheid van dit toch 'zware' album enorm verhoogt. Helemaal in zijn eentje fuseert hij house met rap, soul, gospel, heavy metal en elektronica. Hoewel hij druk ge bruik gemaakt van allerhande toverdoosjes, klinkt 'No world order' heel naturel. Rundgren zat al enkele jaren op een dood spoor, hoe wel zijn platen de moeite waard bleven. De Amerikaan se alleskunner is gewoon te goed om uitgesproken slecht werk af te leveren. Aan een baanbrekend werk stuk als 'A wizzard a true star', zo werd alom veronder steld, zou hij wel nooit meer toekomen. Met 'No world order', dat ook tekstueel zeer veel om het lijf heeft, overtreft Rundgren echter zijn eigen monument. WK JAZZ Teije Rypdal 'Q.E.D.' ECM A/IA De titel van dit album van Terje Rypdal lijkt ietwat on gelukkig gekozen. De Noorse gitarist hoeft immers niets meer te bewijzen, aangezien zijn muzikale opvat tingen en gitaargeluid in twintig jaar tijd bijna syno niem zijn geworden met het ECM-label. De statige, sommigen zullen zeggen ijzige, klanken zijn er weer, maar nu met middelgroot gedirigeerd ensemble. De beide composities verraden Rypdals affiniteit met het werk van vooral Mahler en bewijzen dat de gitarist niet zomaar wat aanrommelt als hij op zijn meer jazz- geöriënteerde cd's een makkelijk in het gehoor liggend klanktapijt creëert. De eerste vier delen van 'Q.E.D' lijken een aanloop te zijn tot het laatste deel, waarin de eerdere elementen tot een veelkleurig geheel worden aaneengeregen. Het laatste stuk, 'Largo', maakt voor een deel gebruik van mysterieuze klankcombinaties, denk maar aan trollen in de winderige fjorden, om tot een andere ontknoping te komen. Een intrigerend album dat evenzeer tot de jazz als de hedendaagse gecomponeerde muziek gere kend kan worden en nieuwsgierig maakt naar meer ambitieuze stukken voor een volwassen symfonieor kest. Renée Rosnes Trio with string orchestra "Without Words Blue Note/EM| Voor de Canadese pianiste is dit het vierde album en haar waarschijnlijk tot dusver meest riskante. Naast een trio met veteranen Buster Williams (bas) en Billy Drummond (drums) is in alle stukken een elfpersoons strijkorkest te horen. Zo'n orkest kan, indien zonder overleg gebnfikt, desastreuze gevolgen hebben voor de ritmische integriteit en spanning van jazzstukken, ze ker als ze langzaam uitvallen. Arrangeur Robert Freed- man heeft die valkuilen in de meeste gevallen weten te omzeilen, door het orkest tegenmelodieën of enigszins bitter klinkende begeleidingspartijen te laten spelen bij het zeer virtuoze trio. Het best is dit gelukt in Bobby Hutchersons 'Little B's Poem', minder geslaagd zijn de arrangementen voor 'Jitterbug Waltz' van Fats Waller en Garners 'Misty' die te zoet uitvallen. Rosnes zelf heeft een aangenaam toucher en een goed oor voor melodie, maar bekommert zich iets te weinig om dyna mische en ritmische contrasten in haar improvisaties. Een fraaie, maar niet baanbrekende cd. KV KLASSIEK Martin Sechs Monologe aus Jedermann. Ravel Don Quichotte a Dulcinée. Ibert Quatre chansons de Don Quichotte. PoulencLe bal masqué. José van Dam (bariton), Orchestre de l'Opéra de Lyon o.l.v. Kent Nagano Virgin. Een schitterende uitgave, die bewijst dat de Belgische bariton José van Dam zich ook als liedzanger bij de we reldtop heeft geschaard. In de monologen van Jeder mann plaatst hij zich naast de historische opname van Fischer-Dieskau onder leiding van de componist. Van Dam en Nagano zijn minder nadrukkelijk, minder 'dra matisch' in hun voordracht, maar de daardoor ontsta ne, introverte intensiteit werkt minstens even sterk. De cyclus 'Le bal masqué van Poulenc bestaat uit zes ju weeltjes die de cd op hoog niveau besluiten, maar de ware grootheid van Van Dam blijkt uit het middendeel: de composities die zowel Ravel als Ibert aan Don Qui chotte hebben toegedacht. Daar lijkt Van Dam met zijn schitterende, ronde basbariton, zich volmaakt met de muziek te identificeren. 'Kiri sings Kem' De songs van Jerome Kem Klri Te Kanawa (sopraan), The London Sinfonietta o.l.v. Jonathan Tuniek EMI. De een vindt dat Kiri Te Kanawa totaal niet in staat is zich buiten het gebied van de 'serieuze' muziek te begeven, de ander is ervan overtuigd dat de grote Amerikaanse musical- en song componisten niet in de klassie ke hoek thuishoren. Met beiden ben ik het oneens, al moet ik toegeven dat Te Kanawa in dit repertoire soms iets te gekunsteld overkomt. Niet hier, waar duidelijk hoorbaar is dat zij niet alleen een grote affectie heeft met de songs van Kern (o.a. 'Smoke Gets in Your Eyes' en 'The Last Time I Saw Paris', maar dat zij zich in deze muziek ook als een vis in het water voelt. PK DINCEN Henriëtte van der Hoeven Raffles is een naam die. vooral voor de Britten, herinnerin gen oproept aan het koloniale tijdperk. Ook rieten meube len zijn vaak een beetje raffles'. Voor Rohé Furniture ont wierp Roderick Vos een rietcollectie on der die naam. Dit is het model Sweet Georgia Brown, ge ïnspireerd op de roaring twenties. Is hij een enthousiaste sportvisser, of kan hij uren bezig zijn met het aquarium, dan zal dit etui voor de zonnebril hem zeker aanspreken. Het is voor nog geen tientje een leuk grapje. In de vorm van een vis zijn er ook koeltassen, heupbui dels en echte vistassen, maar die vallen allemaal wat duurder uit. Meer infor matie: Inspiration 0 1718 - 233 34. i Leo en Lea Leo en Lea gaan sa men picknicken, roeien en schaatsen. Ze beleven samen tal van avonturen, die staan afgebeeld op beker, bord en kom uit de ge schenkcollectie voor kinderen van Christofle. Het zijn prijzige stukjes ser vies, zo rond de 75. De bijpassende servetring in zilver kost 101,- andere zilveren voorwerpen zoals de bekeren de tweezijdige lepel kosten nog meer. Meer informatie: tel. 0 3402-414 40. Vershouddozen heeft Curver in 21 uitvoe- tegen een temperatuur van -40 en +95 gra- ringen. Een van die modellen (32x13,5x9 den Celsius. De goedkoopste doos kost cm) leent zich uitstekend voor het bewaren 4,95 de duurste 16,95. Meer informatie: van asperges. De dozen zelf zijn bestand Curver klantenservice 0 13 - 310 444. Chipie's Chipie's zijn Franse vrijetijds-horloges, bestemd voor een jeugdig publiek. Ze zijn nu ook in Ne derland (bij de ju welier) te koop. Er zijn ongeveer vijftig modellen. Twee voorbeelden: het horloge met de hond op de wijzer plaat kost 165,-, het klokje met de kleine hondjes komt op 199,-. SPELLETJES T egenwoordig hoefje niet meer te wanho- m pen als de regen met bakken uit de lucht komt vallen terwijl je vakantie 'viert' met drie kinderen in een caravan op de hei. Na een weekje tekenen en kleuren kun je je met gerust hart aan de spelletjes zetten. Er zijn er genoeg. Voor vakanties zijn zowel poc ket- als reisspellen geschikt. Wat formaat betreft, kunnen ze ge makkelijk worden weggestopt tussen kleding en etenswaren. Omdat alles kleiner is uitge voerd in enkele gevallen wel heel erg pietepeuterigraken de onderdelen gemakkelijk zoek. Oppassen dus. De grootste spelfabrikanten, Ra- vensburger, Jumbo en MB, heb ben een groot assortiment poc ket- en reisspellen. Meestal zijn zij afgeleid van bestaande spel len, in een enkel geval zijn ze speciaal als reisspel ontwikkeld. In de laatste spelrubriek van dit seizoen een korte opsomming van wat er zoal op de markt is. Ravensburger heeft drie pocket- spellen voor de jeugd ontwik keld. te weten ÏOOO woorden, Pik in en Verkeersdomino. De spellen zijn geschikt voor twee tot en met vier spelers en duren niet zo lang. Praktisch, want het Verkeersdomino, ook geschikt voor achterin de auto hiaar laat de kleintjes wel hun veiligheidsgordel omhouden. foto pr weer kan zo weer omslaan. De spellen zijn aantrekkelijk ge prijsd: ze kosten nog geen 15 gulden per stuk. Jumbo heeft van zijn bekende Stratego zowel een pocket- als een reisversie uitgebracht. Het spannende strategische spel voor twee personen heeft overi gens een complete restyling on dergaan. Dat geldt ook voor de normale versie. Het pocketmo del kost 25 gulden en voor de reisversie (slechts 15 bij 15 cen timeter) moet 20 gulden wor den neergeteld. Stratego is ge schikt voor spelers vanaf 8 jaar. Spelfabrikant MB heeft veruit het grootste assortiment poc ket- en reisspellen. Buiten de al om bekende hersenbrekers Backgammon, Schaken, Dam men en Halma zijn ook Lndo, Raad je plaatje, Wie is het?, Onderuit!, Rotwoord, Biggen, Vier op 'n rij en Zeeslag als reis spel te koop. Voor al deze spel len geldt een richtprijs van 23 gulden. Verder heeft MB ook het succe snummer Trivial Pursuit in pocket uitgebracht. Het spel blijft zeer handzaam, maar moet wel 80 gulden kosten. Niet echt iets om zomaar even voor de vakantie aan te schaffen. Ook voor de verkleinde versies van het teken - en raadspel Pic- tionaryen het aloude dobbel spel Yahtzee moet diep in de knip worden getast. Beide spel len kosten rond de 50 gulden. Goedkoper zijn de pocketver sies van Monopoly co het de- tectivespel Cluedo. Het werke lijk prachtig uitgevoerde Mono poly kost 30 gulden en voor Cluedo moet 35 gulden worden neergeteld. De pocketversie van het bijna dagelijks op TV te be wonderen woordenspel Boggle kost 24 gulden. Spelfanaten, of gezinnen die re gelmatig rond de tafel een spel letje spelen, hoeven dus niet bang te zijn dat tijdens de va kantie de verveling toeslaat. Sommige spellen zijn boven dien geschikt om achterin de auto te spelen. Belangrijk om op weg naar de vakantieoestem- ming de kinderen zoet te hou den. Of zeurende volwassenen natuurlijk. Tuinsproeisysteem Sandvik veelzijdig sproeige- Een deel van het omvangrijke ar- reed- senaal Sandvik sproelgereed- schap- pen. Het omvat kraanstukken en koppelin gen, tuinspuiten en pistolen, zwenk-, cirkel en pulserende sproeiers, wasborstels, een micro-druppelsysteem en slangehouders en -wagens. De snelkoppelingen van dit systeem zijn voorzien van een knop waarmee een ver binding op slang of gereedschap met één hand kan worden losgemaakt. Ze zijn bo vendien zo gemaakt, dat zand- of kalkopho- ping in het inwendige wordt voorkomen. Ze passen ook op koppelingen van alle andere merken. De universele koppeling, één van de vele uitvoeringen, is geschikt voor slan gen van alle gangbare diameters 13,16 en 19 mm). Ook is veel aandacht besteed aan waterbe sparing. De pulserende en de roterende sproeiers hebben een 'zuinigheidsventiel' dat een zelfde sproeiresultaat waarborgt, maar dat zo'n 30 procent water bespaart en piasvorming voorkomt. De hoogrendement rotorsproeiers hebben een nog lager waterverbruik, met dezelfde mogelijkheden als de pulserende sproeiers. Ze zijn ook heel gemakkelijk in het gebruik, ze geven een heel gelijkmatige waterverde ling (sproeibeeld) en maken weinig geluid. Alle sproeiers werken ook bij lage water druk. In het assortiment pistolen en tuinspuiten is er één met vijf straalvormen: douche, vol le straal, nevel, grote en kleine waaier. Ze zijn uitgerust met een waterbesparings- knop. Het micro-dripsysteem bestaat uit een compleet pakket druppelsproeigereed- schap. De onderdelen zijn los of in sets te koop: een tuin- of een terrasset. Hiermee kunnen potplanten, tuinplanten, struiken, bomen, broeikasplanten, zaadbedden en prille aanplant druppelsgewijs van water worden voorzien. Voor al deze produkten zijn speciale hoog- kwalitatieve kunststoffen gebruikt: slag- en slijtvast ABS, Delrin en voor de ringen EPDM. Kleine startsets kosten tussen 20 tot 50 gul den; de micro-druppelsystemen respectie velijk 145 en 72 gulden, kraanstukken en koppelingen van 3,50 tot 12 gulden. 'Eigen' beits Lundia Het Lundia-woonsysteem, houten stellingen, heeft zich ontwikkeld tot een collectie van elementen die vele moge lijkheden bieden om kasten, tafels, bureaus, bedden, enz. samen te stellen. Aanvankelijk waren de verschillende onderdelen er al leen in onbehandeld vurehout, later ge volgd door uitvoe ringen in blank ge lakt, wit, zwart en bruin. De onbewerkte uit voering bestaat nog steeds, voor dege nen die het bouwsel een kleur (of kleu ren) naar eigen smaak willen geven. Om die kopers aan een afwerkingspro- dukt te helpen dat in alle opzichten voor dit doel geschikt is. heeft de fabrikant een ei gen Aquamarijn Houtlazuurbeits ontwik keld. Het is een transparante beits in frisse kleuren: opaalwit. okergeel, waddenblauw, lindegroen, 'Zweeds rood' en ebben. Deze beitsen zijn gemaakt op basis van lijnolie. In de huidige vorm is Lundia (van origine Zweeds) een puur Nederlands produkt. Dit geldt ook voor de beitsen. In het algemeen is één laag voldoende. Een eventuele twee de laag kan na ongeveer 12 uur worden aangebracht. Door eerst een laag opaalwit aan te brengen en deze later over te beitsen met een andere kleur, ontstaan heel aparte effecten. Voor belaste delen zoals tafelbla den en boekenplanken is, na het beitsen, een laag Aquamarijn bijenwas nodig. Met deze was kunnen overigens ook onbewerk te elementen worden 'ingeboend', zodat een naturel-matglanzende afwerking ont staat. Natuurlijke garens tegen de wanden Murlin textielwandbekleding is een nieuwe weg ingeslagen. De nu gepresenteerde col lectie heeft een natuurlijke, ongekunstelde uitstraling. Fr wordt voor dit WWndfUkl gebruik gemaakt van natuurlijke garens als linnen en katoen. Bij het kleurenscala is ge kozen voor zachte natureltinten. afgewis seld met enkele meer sprekende midden tinten. Verrassende kleureffecten zijn onder meer bereikt door toepassing van veelkleu rige garens. De collectie biedt allerlei combinatiemoge lijkheden, zoals drukke dessins met rustige patronen, of uni's in een zelfde Ueurstej ling. Of een combinatie van een breed streepdessin met een smallere variant. -nr

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9