Elf doden bij bomaanslag in Colombia Zwarte jeugd Zuid-Afrika is gematigdheid zat Buitenland Jarige Noordkoreaanse president daagt VS uit Russen reageren lauw op miljardensteun G-7 Jeltsin stelt conservatief aan als 'economie-tsaar' VRIJDAG 16 APRIL 19931555 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederland* Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Pres se Agentur CPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International Bewaker gedood bij gevangenisoproer lucasville» Opstandige gedetineerden in de gevangenis van Lu- casville in de Amerikaanse staat Ohio hebben gisteren een van de acht gegijzelde bewakers doodgeschoten. Enkele uren later lieten ze een 23-jarige bewaker vrij. De opstand brak zondag uit en kostte tot nog toe aan zeven gevangenen het leven. De gede tineerden eisen het ontslag van de gevangenisdirecteur, meer zwarte bewakers, beter werk en contact met de media. Polen heeft nieuwe kieswet Warschau Het Poolse parlement (Sejm) heeft gisteren een nieu we kieswet goedgekeurd. De nieuwe wet bevoordeelt grote poli tieke partijen, met de bedoeling een volksvertegenwoordiging te creëren waarin niet zoveel tijd meer verloren gaat aan ruzies tussen het grote aantal fracties. Momenteel zitten in het parle ment 29 partijen. Satelliet tegen belastingontduiking uma» Peru gaat de satelliet Landsat TM inzetten om boeren te beletten de belasting te ontduiken. Doordat elk gewas een eigen kenmerkende hoeveelheid straling uitzendt, is de omvang pre cies vast te stellen. Deze meting wordt vergeleken met de gege vens van de boeren zelf. Kudde olifanten doodt twee mensen yaounde» Een kudde olifanten heeft in het noorden van Came- roun twee mensen gedood en 5.200 hectare akkerland vernield. De olifanten, zo'n 360 in getal, zouden Cameroun zijn binnen gekomen vanuit het naburige Tchad. Beslag op bankrekeningen Greenpeace brussel Het Belgische chemieconcern Solvay heeft gisteren be slag gelegd op bankrekeningen van Greenpeace België. Solvay voert hiermee naar eigen zeggen de beschikking uit van de Ant werpse rechtbank die op 26 maart Greenpeace gelastte de bezet ting van een plaatselijke chloorfabriek op te heffen. Op het nege ren van de uitspraak stond een dwangsom van ongeveer 5.500 gulden per dag. VN luiden noodklok over Rwanda geneve De Verenigde Naties hebben gisteren gevraagd om ruim 140 miljoen gulden aan noodhulp voor Rwanda. In dit Midden- afrikaanse land dreigen bijna een miljoen mensen de honger dood te sterven. Zij hebben huis en haard verlaten om te ontko men aan de burgeroorlog. Gusmao bekent terreurdaden jakarta De Oosttimorese rebellenleider Gusmao heeft gisteren voor de Indonesische rechtbank bekend verantwoordelijk te zijn voor alle guerrilla-aanvallen op Indonesische soldaten en bur gers. Ook zei Gusmao de demonstratie in november 1991 in de hoofdstad Dili te hebben georganiseerd. Bij dit protest kwamen tientallen mensen om toen Indbnesische militairen het vuur openden. Panamese politici slaags: één dode panama Bij een vechtpartij in het Panamese parlement is giste ren een dode gevallen. Parlementariërs en toeschouwers raakten slaags tijdens de behandeling van een amnestiewet. De 51-jarige Josefina Torres kreeg zulke zware klappen op het hoofd, dat ze korte tijd later aan haar verwondingen overleed. Proces tegen coupplegers opgeschort Het proces tegen de twaalf Kremlinleiders die in augus tus 1991 een staatsgreep probeerden te plegen in de voormalige Sovjetunie is vanochtend voor onbepaal de tijd opgeschort wegens ziekte van een van de be klaagden. Alexander Tizjak- ov (67) werd woensdag met spoed uit de rechtszaal ge bracht vanwege hartklach ten. De voorzitter van de rechtbank, generaal-majoor Oekolov, zei dat het proces pas wordt hervat als er een medisch rapport over Ti- zjakov is. De andere be klaagden hebben gezegd dat het proces niet zonder hem kan doorgaan. Verbod Hongarije op hakenkruizen budapest. gpd Skinheads die een hakenkruis dragen, kunnen in de toekomst in Hongarije op een boete reke nen. Dat geldt ook voor com munisten die hun politieke voorkeur duidelijk maken met hamer en sikkel of rode ster. Een nieuwe wet verbiedt het ge bruik van alle extremistische symbolen. Ook het teken van de SS en de pijlenbundel van de Pijlkrui sers, de Hongaarse fascisten tij dens de Tweede Wereldoorlog, mogen niet meer worden ge bruikt. De wet maakt uitzonde ringen voor gevallen waar de symbolen een artistieke functie hebben of in het kader van on derwijs of wetenschappelijk on derzoek worden gebruikt. Aan de uitvoering van de wet kleven wat problemen. Met na me de communistische symbo len zijn nog niet uit het dage lijkse beeld verdwenen. Er staan in Hongarije herdenkingsmo numenten met een rode ster voor de Sovjet-soldaten die ge vallen zijn in de Tweede We reldoorlog. Vermoedelijk zullen die sterren gewoon daar blijven. Daders kunnen zestig jaar cel krijgen Een autobom in een winkelcentrum in de Colombiaanse hoofdstad Bogota heeft gisteren aan zeker elf mensen het leven gekost. Ruim honderd raakten gewond. Vanoch tend vroeg zaten nog steeds mensen in het puin ingeslo ten. De Colombiaanse regering houdt de voortvluchtige drugsbaron Pablo Escobar verantwoordelijk voor de aan- Volgens de politie bevatte de ontplofte auto zeker honderd kilo dynamiet. Aan omliggende winkels en appartementen werd grote schade aangericht. Vier verdachten die door de politie na ooggetuigenverklaringen werden gearresteerd zijn van nacht weer vrijgelaten, zo meld de de politie. Aanvankelijk was het onmogelijk de slachtoffers medische bijstand te geven, omdat na de explosie ook de benzinetanks van veel gepar keerde auto's ontploften. Vier mensen, onder wie een meisje van vijf, kwamen bij de explosie onmiddellijk om het le ven. Zeven anderen bezweken in ziekenhuizen aan hun ver wondingen, zo meldde loco burgemeester German Arias in een verklaring voor de radio. Zeker dertig winkels en zo'n 25 auto's werden beschadigd. De Colombiaanse regering, gisteravond in spoedzitting bij een, heeft besloten dat de da ders van de bomaanslag een ge vangenisstraf van maximaal zestig jaar kunnen krijgen. De straf, uitgevaardigd via een de creet, geldt voor de 'ergste da den van terrorisme'. De maatre gel geldt voorlopig voor drie maanden. De regering sluit elke mogelijkheid van voorwaarde lijke straffen, amnestie of straf vermindering uit. De aanslag is de zevende in Bogota sinds januari van dit jaar. In januari kondigde de drugskoning Pablo Escobar aan dat hij een nieuw offensief zou beginnen tegen de Colom biaanse autoriteiten. Escobar die sinds 21 juli 1992 voort vluchtig is heeft verklaard dat de aanslagen een vergelding zijn voor de schending van zijn persoonlijke rechten en die van zijn familieleden door de politie Een inwoner van de Colombiaanse hoofdstad Bogota rent zoekend om hulp voor een gewond kind weg van de plaats waar even daarvoor een autobom is ontploft. De bom vermoedelijk geplaatst door leden van de Colombiaanse drugsmaffia kostte aan zeker elf mensen het leven. Ongeveer honderd anderen raakten gewond. foto afp in de Colombiaanse stad Me- vijftig doden en meer dan zes- dellin. Bij de eerdere aanslagen honderd gewonden gevallen, zijn in Bogota en andere steden TOKYO Rtr-ANP toe te laten tot zijn nucleaire centrales. Uit protest tegen de inspecties stapte het land op 12 maart uit het non-proliferatieverdrag, tegen verspreiding van kernwapens. Volgens waarnemers heeft Pyongyangs onverschilligheid te maken met president Kims geleidelijke machtsoverdracht aan zijn zoon Kim Jong-11. Uit onbevestigde bronnen is vernomen dat er in militaire kringen tegenstand is tegen de dynastieke opvolging. De huidige crisis leidt daar de aandacht van af. De Noordkoreaanse president Kim ll-Sung heeft gisteren zijn 81ste verjaardag gevierd door de Verenigde Staten uit te dagen maatregelen te nemen tegen zijn land. Tij dens het banket in de hoofdstad Pyongyang zei de stalinistische leider dat Noord-Korea onder voortdurende internationale druk staat in de huidige crisis over 's lands ver meende heimelijke ontwikkeling van nucle aire wapens. „De imperialisten en reactionairen pro beren sancties tegen ons te nemen om ons te isoleren en onze republiek kapot te ma ken onder het mom van een nucleair pro bleem dat niet eens bestaat", zei de presi dent. Hij voegde er aan toe dat „dreigemen ten of machtspolitieke spelletjes geen enke le invloed op ons zullen hebben". Noord-Korea beweert dat de VS acties van het VN-atoomagentschap, de IAEA, co- ordineren om de Veiligheidsraad te bewe gen sancties af te kondigen tegen Noord- Korea. Die sancties dreigen omdat Noord- Korea weigert inspectieteams van het IAEA Moordaanslag in Rome op leider immigranten correspondent De Srilankaan Mohideen Now- fer, leider van de overkoepelen de organisatie van immigranten in Italië (Focsi), is gisteren aan de dood ontsnapt. Hij werd in zijn huis in Rome aangevallen door een groep skinheads, die hem op bed vastbonden en met messen bewerkten. Ze kerfden onder meer een hakenkruis op het gezicht van de man. De brand die de neo nazi's daarna in de woning stichtten, werd ontdekt door omwonen den die vervolgens Nowfer in veiligheid brachten. De man verkeert in shocktoestand, maar is buiten levensgevaar. 'Azerbajdzjan zelf problemen laten oplossen' Azerbajdzjan moet de proble men met Armenië zelf oplossen. Dat heeft de Turkse president özal gisteren verklaard na een driedaags bezoek aan Bakoe. Özal zei wel dat zijn land Azer bajdzjan altijd zal bijstaan en alles in het werk zal stellen de gevechten tussen Armenië en Azerbajdzjan te stoppen. Het Turkse parlement zal spoedig een verdrag ratificeren dat vorig jaar met Azerbajdzjan is overeengekomen en onder meer een clausule bevat over militaire samenwerking. Dit ak koord legt de wettelijke basis voor hulp aan Azerbajdzjan. Een woordvoerder van het Turkse ministerie van defensie ging niet in op geruchten dat Turkije al een eerste zending ra ketten, raketwerpers, munitie en lichte wapens heeft geleverd aan Azerbajdzjan. Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties heeft gepleit voor on middellijke hulp aan 50.000 vluchtelingen in Azerbajdzjan. Boutros-Ghali riep Armenië en Azerbajdzjan op het vredesover leg, onder auspiciën van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking van Europa, te hervatten. Khmers dreigen medewerkers VN te doden PHNOM PENH» De Rode Khmer heeft gedreigd VN-medewerkers in Cambodja te doden. Nederlandse mari niers in het dorpje Mao, in het noordwesten van het land, heb ben affiches gevonden waarin de Rode Khmer oproept de voor volgende maand geplande ver kiezingen te boycotten en me dewerkers van de VN dreigt te vermoorden. Het dreigement heeft bij de Nederlandse mari niers nog niet geleid tot extra veiligheidsmaatregelen. De Rode Khmer stapte eerder deze week uit de Opperste Na tionale Raad (ONR). Deze raad, waarin alle Cambodjaanse par tijen zitten, moet het vredesak koord uitvoeren dat vorig jaar oktober werd gesloten. Mensen gevangen in vlammen van ministerie Nigeria In Nigeria is gisteren een felle brand uitgebroken in het minis terie van defensie, een 25 ver diepingen tellend flatgebouw in het centrum van de hoofdstad Lagos. Volgens de Nigeriaanse televisie zijn tientallen mensen ingesloten door het vuur. De brand begon aan het ein de van de middag op de zes tiende verdieping. Zeven etages stonden razendsnel in lichter laaie. Enkele tientallen mensen waren toen nog in het gebouw aanwezig. Volgens de televisie zit een aantal van hen vast in de lift, onbereikbaar voor de brandweer. TV-beelden lieten zien dat de brandweer door corruptie, ver waarlozing en economische cri sis zeer slecht is uitgerust. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de brandweer een brand op zo gro te hoogte kan bestrijden. Water slangen, schuim of ladders wa ren op de TV niet te zien. Al eerder vielen Nigeriaanse ministeries en staatsbedrijven ten prooi aan het vuur. De pers houdt het er op dat die branden zijn aangestoken door corrupte ambtenaren die daarmee- hun misstappen wilden verbergen. SOWETO PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de veiligheids maatregelen verscherpt nadat bij rellen sinds woensdag zeker zeventien mensen zijn gedood. De ongeregeldheden ontston den na een herdenkingsmars voor de vermoorde communis tische ANC-Ieider Chris Hani bij het stadje Howick, dertig kilometer ten noordwesten van Pietermaritzburg. Hani wordt overigens zondag her dacht in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Sprekers zijn ANC-vertegenwoordigerZollie Magugu, Conny Braam van de Anti-Apartheids Beweging Ne derland en Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika. Nelson Mandela ondervond het woensdag in Soweto aan den lijve. De ANC-leider sprak op één van de herdenkingsbijeen komsten voor de vermoorde Hani een met vooral radicale jongeren volgestouwd stadion toe. Temidden van spandoeken die de blanken de oorlog ver klaarden, het gescandeer van slogans met dezelfde strekking en het geknetter van vuurwerk, vroeg Mandela om zelfbeheer sing en waardigheid. Hij werd uitgejouwd. Voor iedere waarnemer in het Jabulani-stadion was het duide lijk: de zwarte jeugd heeft geen boodschap meer aan gematigd heid en redelijkheid. Haat je gens iedereen die blank is, was de overheersende emotie. Ze worden de 'verloren genera tie' genoemd, de naar schatting zeven miljoen zwarte jongeren tussen de 12 en 25 jaar die geen opleiding, geen baan en dus geen toekomst hebben. Ze han gen rond in de zwarte woonoor den, teren vaak op de zak van hun ouders, verdienen wat bij met onregelmatige baantjes of leven van de misdaad. Van poli tiek weten ze meestal weinig meer dan de leuzen die ze bij demonstraties roepen, maar hun haat is de voedingsbodem van partijen als het Pan Africa- nist Congress (PAC), dat weigert het vermoorden van blanken te veroordelen. Deze generatie is, zeggen des kundigen, het slachtoffer van de Inwoners van de Zuidafrikaanse woonstad Alexandra protesteren bij een brandende barricade die daar woensdag werd opgeworpen. Honderddui zenden zwarte Zuidafrikanen staakten afgelopen dagen uit protest tegen de moord op de communistische leider Chris Hani. FOTO AP CREG MARINOVICH grote Soweto-opstand van 1976. In dat jaar kwamen de scholie ren van dit zwarte miljoenen getto in verzet tegen onderwijs in het Afrikaans, de taal van de apartheid. De opstand duurde maanden en werd bruut neer geslagen door de politie. Niet alleen kwamen honderden mensen om het leven, het bete kende ook het einde van het re guliere zwarte onderwijs. Veel scholen in woonoorden als So weto zijn sindsdien vaker dicht dan open en het schooljaar wordt bovendien bekort tot en kele maanden door politieke stakingen van leerlingen en on derwijzers. Deeindexamenre- sul laten stemmen elk jaar lot wanhoop. De zwarte middelba re scholier die rechtstreeks naar de universiteit kan, is een uit zondering. Toen in 1985 het verzet op nieuw oplaaide, riep het ANC op de woonoorden 'onregeer baar' te maken. Naar school gaan was collaboratie met het apartheidsbewind en het motto van de revolutie luidde 'Bevrij ding eerst, onderwijs later'. Sommige scholen bleven jaren lang gesloten. Na de plunderingen en brand stichtingen van woensdag vroeg menigeen zich af of het ANC onder deze omstandigheden, wetend dat de stemming onder de jeugd explosief is, de herden kingen wel had moeten hou den. Het is in werkelijkheid een academische discussie. Het ANC had geen keus. Chris Hani was het idool van de zwarte jeugd. Er moest een uitlaatklep worden geboden voor de gevoe lens van woede, haat en versla genheid. De ANC-top heeft ook volgens waarnemers in de meeste geval len al het mogelijke gedaan om de manifestaties rustig te laten verlopen. Maar wat in Soweto gebeurde, was onverantwoord. Na afloop van de bijeenkomst in het Jabulani-stadion werd de menigte naar een politiebureau gestuurd. Er was geen ANC-lei der die kon ingrijpen, toen een aantal jongeren het complex wilde bestormen. De doden die daar vielen, kunnen niet alleen op rekening van de inderdaad onbezonnen politie worden ge schreven. De gebeurtenissen van woens dag hebben, voor wie het nog niet wist, aangetoond dat de verloren generatie een bedrei ging voor de toekomst is. Het ANC lijkt zijn greep op deze jeugd te hebben verloren. De huidige regering mist het more le gezag om effectief te kunnen optreden. Een gemakkeli jke en snelle op lossing is niet voorhanden. Waarschijnlijk heeft alleen een regering die de hele bevolking vertegenwoordigt enige kans om orde op zaken te stellen. Zij zou de impopulaire maatrege len gedacht wordt onder an dere aan werkkampen kun nen nemen die nodig zijn. Het is de tragiek van de situatie, dat de enige politicus van wie de jongeren misschien ooit een dergelijke maatregel zouden ac cepteren, Chris Hani was. MOSKOU AP Rusland heeft gisteren voor zichtig gereageerd op de in Tokyo toegezegde steun van 28,4 miljard dollar (meer dan 50 miljard gulden) door de zeven rijkste geïndustrialiseerde lan den (G-7). De Verenigde Staten zegden nog eens 1,8 miljard dollar toe, ongeveer 3,2 miljard gulden. „Het hulppakket is bekendge maakt aan de vooravond van het referendum. De houding van de mensen tegenover deze hulp, die duidelijk in verband staat met hervormingen die niet werken, is daarom gereser veerd", aldus Bogomolov, direc teur van het Internationale In stituut voor Economisch en Po litiek Onderzoek in Moskou. De Russische televisie meldde vanuit Tokyo dat de hulp voor de eerste keer in de geschiede nis van de civilisatie laat zien dat welvarende landen niet een concurrent uit de markt probe ren te duwen, maar deze uitno digen samen te werken. Volgens de correspondent wordt de be langrijkste taak van de Russi sche president Jeltsin een strikte controle op de manier waarop de hulp wordt aangewend, zo dat het geld niet in een zwart gat verdwijnt „zoals dat al vaker in Rusland is gebeurd". Volgens de econoom zit er enig gevaar in het feit dat som mige hulp in de vorm van bila terale leningen en kredieten wordt gegeven. „Meer leningen betekenen meer schulden. En meer kredieten betekenen uit eindelijk een grotere last op de schouders van de toekomstige generaties." De G-7 heeft in Tokyo ook be sloten direct hulp aan Rusland te geven voor het opruimen van zijn opslagplaatsen voor kernaf val en het ontmantelen van zijn verouderde reactoren en kern wapens. MOSKOU-DEN HAAG Rtr-DPA-J» De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren een con servatieve 'economie-tsaar' be noemd, kennelijk om steun van conservatieven te krijgen in het referendum van 25 april. Hij be noemde Oleg Lobov (56) tot eerste vice-premier in de rege ring van premier Viktor Tsjer- nomyrdin. Snel bleek dat Lobov de topman voor 's lands econo mie wordt en boven de liberale vice-premier Boris Fjodorov zal staan, die verantwoordelijk is voor de economische hervor mingen. Lobov is een invloedrijke fi guur binnen de groep van top managers van de staatsbedrijfs sector in Rusland. Hij heeft nauwe banden met deze mach tige industriële lobby en slaat bekend om zijn afwijzing van de markteconomie en de liberali sering van prijzen. Hij was tot nu toe hoofd van het hoogste adviesorgaan van de president en geldt als vooraanstaand ge matigd lid van de communisti sche partij. Jeltsin is van plan de regels te versoepelen voor het referen dum waarin de Russen zich moeten uitspreken over de vraag of ze vertrouwen hebben in de president en zijn hervor mingen. Het Congres heeft be paald dat een referendumvoor- stel pas is aangenomen als meer dan vijftig procent van de 106 miljoen geregistreerde kiezers er zijn stem aan heeft gegeven. Jeltsin zal deze bepaling per de creet ongedaan maken. Jeltsin nam gisteren om zijn macht te vergroten vice-presi dent Alexander Roetskoj eet> aantal bevoegdheden af. Roet skoj moet zijn dienstwagen in-_ leveren, Jeltsin ontzegde heni het recht op een privé-arts eij verminderde het aantal lijfc wachten van de vice-presidéBU2 drastisch.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5