Opvang asielzoekers kost veel meer Binnenland Met boot naar opening nieuw politiebureau Thuiszorgbureau werkt zeer amateuristisch Justitie zet vluchteling niet uit, maar op straat ^Sandew De hulp is klaar voor grote chemische ramp Taxichauffeurs en Treintaxi weigeren een wapenstilstand VRIJDAG 16 APRIL 19» ïchappetyke Persdienst Verzamelbak voor plastic flessen ALKMAAR» In Alkmaar en Heiloo kunnen inwoners niet alleen hun papier en glas in aparte bakken deponeren, maar ook hun plastic flessen en flacons. Het plastic wordt gerecycled. De gemeenten be gonnen vorig jaar januari met het milieu-project en het is een succes geworden. Het initiatief kwam van DSM Polymers, Procter Gam ble Benelux en Albert Heijn. foto anp Valscherm weigert: parachutist dood Lelystad Een 59-jarige man uit Dronten is gistermiddag in Lely stad bij het parachutespringen verongelukt toen zijn valscherm niet open ging. Volgens de politie heeft hij nog wel geprobeerd zijn nood-parachute te openen, maar dat lukte niet. Volgens de politie was de Drontenaar een geoefend parachutist. De rijkspo litie dienst luchtvaart stelt een onderzoek in. Politie breekt in bij bedrijven Schiedam» De politie in Schiedam heeft de afgelopen twee we ken 'ingebroken' bij een aantal bedrijven in het kader van een preventie-project. Daarbij werd nagegaan hoe 'diefstal-vriende lijk' de bedrijfspanden zijn. Tachtig middelgrote en grote bedrij ven in Schiedam werden bezocht. Dertig ervan, meestentijds de grotere, konden eenvoudig worden betreden. De politie liet in die gevallen een 'rode kaart' achter, een waarschuwing waarmee op de gevaarlijke situatie werd geattendeerd. Acht jaar voor bankovervaller utrecht Een 27-jarige Amsterdammer is gisteren door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van acht jaar. De rechtbank achtte bewezen dat hij de laatste zes maanden van vorig jaar zes keer een bank heeft overvallen en vijf keer me deplichtig was aan gewapende overvallen. Bij de uitspraak is re kening gehouden met de onrust en gevoelens van onveiligheid die de dader teweeg heeft gebracht. Daarnaast heeft de „positie ve opstelling" van de man bij het onderzoek meegespeeld. Te gen hem was een gevangenisstraf geëist van tien jaar. 'Laat werklozen huisvuil ophalen' veendam» De PvdA-fractie in Veendam wil werklozen huisvuil in de gemeente laten ophalen. Het inzetten van werklozen zou ze ventig gulden per inwoner schelen in de kosten van de geschei den inzameling van vuilnis. De partij wil jonge werklozen via het leugdwerkgarantieplan en ouderen via de banenpoolregeling voor het huis-aan-huis ophalen van papier, glas, blik en plastic. Voorjaarsoffensief Verkeersdienst den haag De Algemene Verkeersdienst (AVD) houdt een voor jaarsoffensief tegen snelheidsovertreders. Vanaf maandag zal het Actiecentrum Naleving Snelheidslimieten in samenwerking met de AVD gedurende twee weken veertig snelheidscontroles aan kondigen. Het aankondigen gebeurt om de controles „zicht baar" te maken. Het actiecentrum hoopt dat de automobilisten zich daardoor bewuster worden van snelheidscontroles en zich aan de toegestane snelheid houden. Het aankondigen van de controles heeft tot nu toe tot een daling geleid van tien tot acht tien procent van het aantal snelheidsovertreders. Kabinet neemt tegenvaller van half miljard mee in bespreking bezuinigingen De opvang van asielzoekers en vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië kost dit jaar bijna vijfhonderd miljoen gulden meer dan geraamd. Het kabinet betrekt de tegenvaller bij de bespreking van de kaderbrief over de bezuinigingen voor 1994. Die besprekingen zijn van daag en waarschijnlijk ook morgen. DEN HAAG GPD De tegenvaller bij de opvang van asielzoekers wordt vooral veroorzaakt door het gebrek aan woningen voor de vluchte- Eén op vier runderen besmet met clenbuterol den haag gpd Eén op de vier runderen in Ne derland is besmet met het ver boden groeimiddel clenbuterol. Deze conclusie trekt de Veteri naire Hoofdinspectie van WVC uit een onderzoek naar het ge bruik van dit middel bij vee. Volgens de hoofdinspectie moet de overheid keiharde maatrege len nemen om het gebruik van het groeihormoon tegen te gaan, bijvoorbeeld door de veestapel van een boer af te keuren. Nu de controle op clenbuterol bij kalveren is opgevoerd, blij ken boeren het middel op grote schaal te gebruiken bij meststie- ren en afgemolken koeien, waarvan er jaarlijks anderhalf miljoen worden geslacht. Uit re cent onderzoek van de veteri naire inspectie, eind '92 en be gin '93, is gebleken dat zo'n twaalf procent van de dieren de wettelijke norm overschrijdt ten aanzien van clenbuterol. De in spectie houdt er echter reke ning mee dat het percentage op 25 ligt. Volgens T. Joma van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde (KNMvD) zou het percentage nög hoger liggen: op vijftig pro cent. lingen. Daardoor verblijven zij langer dan noodzakelijk in de duurdere centrale opvangtehui zen. Daarnaast ziet het kabinet zich geplaatst voor de opvang kosten van de circa negendui zend voormalige Joegoslaven die hun land zijn ontvlucht. Voor deze groep was nog geen geld gereserveerd op de begro ting van WVC. In de besprekingen tussen premier Lubbers en vice-pre- mier Kok over de kaderbrief is de tegenvaller meegenomen. Naar verluidt zou vooral de be groting van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) worden aangeslagen voor de ex tra opvangkosten. Datzelfde geldt voor de tegenvaller bij De fensie van bijna tweehonderd miljoen gulden, die is veroor zaakt door de hogere kosten voor de VN-missies in onder meer Joegoslavië (F-16's) en Cambodja. Kok en Lubbers leggen de mi nisterraad vandaag een pakket voor, waarin voor bijna 4,5 mil jard aan structurele bezuinigin gen is opgenomen. Leidraad in het pakket is: nul is nodig, nul is genoeg. De beide bewindslie den stellen onder meer voor uit keringen, salarissen van ambte naren en trendvolgers en de kinderbijslag te bevriezen, aldus goedingelichtebronnen. Ook wordt voorgesteld te kor ten op de studiefinanciering (een lagere basisbeurs die inko mensafhankelijk wordt) en sub sidies voor de volkshuisvesting en openbaar vervoer. De bij standsuitkering wordt verlaagd tot vijftig procent van het mini mumloon, tenzij de aanvrager kan aantonen dat hij alleen staand is. In de gezondheidszorg zullen eigen bijdragen en financtele-f*- sico's worden ingevoerd. v0rrk wordt bezien of de uitgaven voor Defensie niet verder om laag kunnen. Het pakket van. Lubbers en Kok bevat ook vodf- stellen voor lastenverlichting'. Zo ligt onder meer het (CDA- )voorstel op tafel het arbeids kostenforfait (de belastingaftrek voor beroepskosten) met vijf honderd gulden te verhogen. Dat levert volgens het Centraal Planbureau op termijn zestig duizend banen op. wmmiWff'flllt i. ij ij-y Li - Amsterdam Met een bootje van de Rijkspolitie te Water togen burgemeester Van Thijn (midden) en hoofdcommissaris van politie Nordholt gisteren naar het Surinameplefn. Daar opende de burgemeester een nieuw politiebureau. Op de foto vaart de boot op de Admiralengracht. foto anp ruud hoff Afgelopen maand zeker twintig gevallen den haag «gpd schoold, terwijl de aard van het werk in de ker P. van Lin, inspecteur van de volksge- thuiszorg de laatste jaren veel complexer is zondheid, is het rapport representatief voor Veel particuliere thuiszorgbureaus hebben geworden. Er zijn meer demente mensen de particuliere thuiszorgbureaus in Neder- ongekwalificeerde verpleegkundigen in en terminale patiënten die specifieke zorg land. Haar rapport wordt verwerkt in het dienst. Vaak maken ze gebruik van herin- nodig hebben. Dat blijkt uit een onderzoek jaarverslag van de Geneeskundige Inspectie treedsters, die soms al meer dan tien jaar naar de werkwijze van elf particuliere thuis- voor de Volksgezondheid dat binnenkort den haag »gpd uit het vak zijn. Zij worden vaak niet omge- zorgbureaus in Limburg. Volgens onderzoe- wordt gepubliceerd. Een 32-jarige treinconducteur uit Veenendaal is gisteravond ernstig mishandeld door drie jongens Uit Utrecht en Ede. Het drietal reisde zonder kaartje in de trein van Arnhem naar Utrecht. Toen de conducteur de jongelui sommeerde een kaartje te kopen, begonnen zij na een korte woordenwisseling te slaan. De conducteur is met een zware hersenschudding, ge kneusde voet, enkele gekneusde ribben, bloedneus, gebroken middenhandsbeentje naar het ziekenhuis gebracht. De ver dachten, zestien, zeventien en achttien jaar zijn door de Edese politie op het station Ede-Wa- geningen uit de trein Ze zitten nog vast. ede gpdutrecht anp-gpd Een groepje Italianen loopt langs de autowrakken en foto grafeert de bewusteloze inzit tenden. Ze zien tientallen beknelde, hyperventilerende en zwaargewonde mensen. De ge wonden zijn onderdeel van een grote rampenbestrijdingsoefe- ning die gistermiddag op het terrein van de Universiteit van Utrecht werd gehouden. Som mige slachtoffers gaan helemaal op in hun rol. Zoals dat zesjari ge jongetje dat onder het bloed zit, heftig met zijn lichaampje schokt en bijna in tranen uit barst. Terwijl zich voor zijn ogen een chemische ramp van grote omvang voltrekt, kijkt een poli tieman verveeld voor zich uit. Een tankwagen volgeladen met chemicaliërt is geslipt en heeft vervolgens een aantal auto's en een bus geramd. Uit de tankwagen lekt het ge vaarlijke methylbromide. Stu denten uit het nabij gelegen ge bouw hangen uit de ramen en happen naar lucht. De chemi caliën lekken ondertussen uit het wrak van de tankwagen en erboven hangt een gevaarlijk uitziende gifwolk. Er zijn wel negentig slachtoffers gevallen die snel hulp nodig hebben. Ze worden overgebracht naar het Calamiteitenhospitaal van het ministerie van defensie in het Academisch Ziekenhuis Utrecht AZU). De oefening is nodig om te kijken of het rampenplan bij chemische ongelukken verbete ring behoeft. Uiteindelijk moet deze oefening bijdragen tot een wereldwijd rampenplan bij che mische ongelukken. Zeker 130 chemiedeskundigen en gifex perts uit allerlei landen keken gisteren aandachtig toe. Er wordt gewerkt volgens het ram- penopvangplan van het AZU en het Centraal Militair Hospitaal. De rampenoefening is onder deel van een omvangrijk we- Autoverzekering opnieuw duurder amsterdam De premies voor autoscha deverzekeringen gaan in 1994 opnieuw fors omhoog. In navolging van Delta Lloyd in februari heeft ver zekeraar AMEV gisteren la ten weten dat de premiever hogingen van dit jaar tus sen de tien en twaalf pro cent 'veel en veel' te laag zijn. AMEV heeft gisteren geen stijgingspercentage voor volgend jaar bekendge maakt, maar volgens een voorlichter vanmorgen zou rond de tien procent 'realis tisch' zijn. Oorzaak van de hogere kosten is het toege nomen aantal ongevallen waarbij mensen gewond ra ken. De claims worden steeds hoger. Claims die tot voor kort rond de drie tot vier ton lagen, komen nu uit op zes tot zeven ton. Eis zeven jaar voor vleesfraude zutphen anp Officier van justitie mr. De Haas heeft gisteren voor de recht bank in Zutphen zeven jaar ge vangenisstraf geëist en een boe te van honderdduizend gulden tegen twee hoofdverdachten in een Europese vleesfraudezaak. In deze zaak is de EG getild voor ruim 17,5 miljoen gulden door het ontduiken van heffingen en invoerrechten. Een 45-jarige hoofdverdachte werd enkele uren na de rechts zitting aangehouden in Barne- veld. De andere hoofdverdachte van 33 jaar is nog steeds voort vluchtig. Zeker twintig asielzoekers zijn afgelopen maand door Justitie op straat gezet, omdat ze niet konden worden teruggestuurd naar het land van herkomst. De rechtbank staat niet toe dat de asielzoekers langer dan een half jaar in een bewaakt opvangcen trum als het Grenshospitium bij Amsterdam worden vastgehou den. Minister Hirsch Ballin van justitie noemt het een verkeerde zaak dat uitgeprocedeerde asielzoekers op straat worden gedumpt. „Het is ergerlijk als na een procedure van asielverzoek mensen niet kunnen worden te ruggestuurd, ook al moeten we concluderen dat ze geen vluch telingen zijn." WD en PvdA dringen er bij de minister op aan maatregelen te nemen om deze situaties te voorkomen. PvdA-kamerlid Van Traa zegt dat deze noods moeten worden ge doogd. Hirsch Ballin benadrukt dat het op straat zetten van af gewezen asielzoekers al jaren voorkomt. Dit gebeurt als het niet mogelijk is uitreispapieren voor de asielzoeker te bemach tigen via een ambassade en de betrokkene ook niet meewerkt om deze papieren te krijgen. „Op een gegeven moment kun je iemand niet langer in de cel vasthoudenconcludeert de minister die eraan toevoegt dat dit probleem niet snel op te los- Volgens Vluchtelingenwerk Nederland komt het „in toene mende mate voor" dat asielzoe kers na een half jaar op straat worden ge/et. ,,/v krijgen dan te horen dat ze binnen twee da gen het land moeien veriaten Of die mensen vertrekken naar een van onze buurlanden, of ze belanden in de illeg.iliieii en dus in de criminaliteit om aan geld te komen". den haag-amsterdam gpd utrecht» Eén van de negentig slachtoffers die gisteren ernstig gewond raakte bij de nagebootste chemische ramp in Utrecht. foto nieuw anefo rob bogaerts reldwijd congres over chemi sche rampen dat deze week wordt gehouden door de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) in het AZU. Volgens de WHO heeft het AZU een „in drukwekkende hoeveelheid kennis" in huis over hoe moet worden gehandeld bij chemi sche rampen. Het uiteindelijke rapport met definitieve richtlij nen wordt in juni in Stockholm gepresenteerd. De WHO wil dat het AZU nauw samenwerkt met de krijgsmacht Hospitaalorganisa tie en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) zodat alle kennis over chemische rampen op één plek is. Het AZU kan alle kennis overdragen aan andere landen. In het voormalige Oostblok bij voorbeeld bestaan nauwelijks goede rampenscenario's. Bijzonder aan de rampenoe fening in Utrecht is dat het héle traject wordt getraind: vanaf het ongeluk ter plekke tot aan de opname van patiënten op ver schillende afdelingen in het zie kenhuis. Er wordt vooral gelet op de communicatie tussen de verschillende hulpverleners. Niet alleen tussen brandweer en ambulance, maar ook tussen verschillende medische specia listen die bij de ingang van het ziekenhuis overleggen welke hulp een paticnt nodig heeft en naar welke afdeling hij het beste kan. Het AZU behandelde al veel rampenslachtoffers. Zoals de gruwelijk misvormde gifgas slachtoffers van de oorlog tus sen Iran en Irak. En onlangs nog een aantal ernstig gewonde slachtoffers van het vliegtuigon geluk bij Faro. Maar het AZU krijgt ook oorlogsslachtoffers uit 'Joegoslavië', tuinders die zijn blootgesteld aan het uiterst ge vaarlijke methylbromide en slachtoffers van een explosie in een vuurwerkfabriek. Als de oefening na enkele uren wordt afgesloten, halen de artsen opgelucht adem. Ze zijn tevreden over de uitwerking van hun rampenplan. Een Ameri kaanse arts is onder de indruk. Volgens hem heeft hij meege daan aan een van de grootste chemische rampenoefeningen aller tijden. De VOF Treintaxi en de Amsterdamse taxichauf feurs zijn niet bereid een duimbreed te wijken in hun conflict om de standplaats bij het Amster damse World Trade Center (WTC). Het College van Beroep in Den Haag vervroegde daarom de uitspraak in het geding van de chauffeurs tegen Treintaxi naar vanmiddag. „Ik wil geen rotzooi in Amstelveen", verklaarde college-voorzitter mr. C. de Gooijer gisteren. Kort daarvoor had de directeur van de VOF Treintaxi, H. Blommers, het verzoek om een 'wa penstilstand' tot maandagmiddag resoluut van de hand gewezen. „De treintaxi blijft rijden", zei Blommers. Vanuit de rechtszaal hadden de enke le chauffeurs die in het gerechtsgebouw waren toegelaten al kenbaar gemaakt dat van hun kant evenmin de 'rust' zou worden gegarandeerd. De Gooijer had om respijt tot maandag ge vraagd om zich te kunnen verdiepen in de com plexe materie. Wat voor de Amsterdamse chauf feurs een principiële slag om hun broodwinning is, en voor Treintaxi een even principiële strijd te gen intimidaties van 'de straat', blijkt juridisch ui terst ingewikkeld. De voorzitter van de taxicentrale, chauffeur T. Luitjens, zei dat hij 'teleurgesteld' was door de weigering van de wapenstilstand door Treintaxi. Luitjens zei het „alleszins redelijk" te vinden tot de uitspraak geen acties te ondernemen. Maar hij wilde dat niet garanderen. „We hebben allemaal het recht te demonstreren binnen het kader van de wet", zei hij. Die cryptische formulering wijst er volgens Treintaxi-directeur Blommers op dat de taxicentrale „helemaal niet in de hand heeft wat er op straat gebeurt". Na de zitting in Den Haag kwamen gistermiddag wederom enkele tientallen taxi's naar de standplaats WTC, die nog steeds wordt bewaakt door de Mobiele Eenheid. De chauffeurs hadden even daarvoor de bezet ting van de taxicentrale aan de Prins I lendrikkade opgeheven. Maar de blokkade bij het WTC. waar over het gerucht ging. bleef uit. Voor de 'eigen rij ders' staat hun taxi-vergunning op het spel. De politie heeft gedreigd die te zullen intrekken als chauffeurs 'te ver gaan'. De standplaats bij station Zuid/WTC h volgens Blommers „een gelopen race. Die rijdt op Amstel veen. Eventueel verder overleg kan alleen gaan over een treintaxi hij hel enti.ul Malum "I hei Amstelstation. En dan moeten zij met concrete voorstellen komen. Na het gebeurde is er vtiivnns geen initiatief in Amsterdam meer te verwarh1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3