'Waterreservoir in Haarlemmermeer' Zuid-Holland beschermt weidevogels Remi Poppe schrijft boek over zes milieuschandalen 'Batterijen wel apart inzamelen' Meidsysteem Over leven Nominaties Teyler-prijs Nieuw onderkomen AAP VRIJDAG 16 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER K, Plan moet Kagerplassen en duinen ontlasten HAARLEMMERMEER De aanleg van een groot waterreservoir in Haarlemmer meer kan nieuwe mogelijkheden scheppen voor recreatie en waterwinning. Dit meent topambtenaar D. Ri chardson van de provincie Noord-Holland. De duinen en de Kagerplassen zouden daarmee kunnen worden ont last. kunnen worden gebouwd. Het benodigde bouwzand kan vol gens hem uit de plas zelf wor den gewonnen. „Ik fantaseer er maar op los", aldus Richardson. „Ik wil een voorbeeld geven van hoe je door gebruik van kring loopprocessen op een beperkt grondgebied verschillende pro blemen kunt oplossen. Er zou veel vaker voor dit soort creatie ve oplossingen moeten worden gekozen." „Het gaat niet om een concreet plan", zei Richardson, chef lan delijk gebied bij de provinciale dienst ruimte en groen, de afge lopen week tijdens een bijeen komst in Amsterdam. „Maar zo'n waterreservoir in Haarlem mermeer is wel degelijk denk baar." Hierin moet regenwater worden opgevangen, dat kan worden gebruikt voor de drink watervoorziening en irrigatie in de landbouw. „Je hoeft dan geen grondwater meer te win nen en je kunt op die manier de natuur sparen." De grote plas zou volgens Ri chardson ook dienst kunnen doen als recreatiegebied. Aan het water zouden woningen Voorstander De Stichting Duinbehoud rea geert zeer positief op het plan. Een dergelijke plas zou, volgens M. Janssen van de stichting, als enorme waterbuffer kunnen dienen. Janssen: „Het komt ge regeld voor dat de inlaat van ri vierwater voor drinkwaterwin ning moet worden stopgezet omdat er weer een vervuiling van het rivierwater is opgetre den. In zo'n geval wordt de zoetwaterbuffer van de duinen aangesproken. Dat is nadelig voor flora en fauna. De water stand fluctueert te sterk door de waterafname." De waterplas in de Haarlemmermeer zou de bufferfunctie van de duinen kunnen overnemen, denkt Jans- Ook het gebruik als recreatie gebied ziet Janssen als gunstige bijkomstigheid. „Dat geeft wat minder recreatiedruk op het duingebied. Voor de natuur is vermindering van het aantal re creanten alleen maar gunstig". Overigens zet Janssen vraag tekens bij de Haarlemmermeer als plek voor de waterplas. Duinbehoud heeft al eerder plannen geopperd om in de ljs- selmeerpolders een dergelijke waterbuffer aan te leggen. FOTO MARTIJN DE JONGE De scholekster is een van de weidevogels die het wel goed gaat. Dit paartje zorgt in elk geval voor nageslacht. MONICA WESSELING Er moeten meer vrijwilligers en veehouders komen voor het be schermen van weidevogels in Zuid-Holland. Met een aantal van hen (tureluur, grutto en slo beend) gaat het niet best. Door intensieve landbouw blijft er steeds minder weiland over. De weidevogel is daarvan de dupe. De provincie Zuid-Holland geeft samen met de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer maandag 26 april het startsein voor de nestbeschermingsactie. Weidevogels nestelen in wei landen. De nesten lopen gevaar doordat de koeien ze vertrap pen of maaimachines ze omver harken. In Zuid-Holland zetten bijna 200 vrijwilligers en even veel veehouders zich in om de weidevogels te beschermen. De nesten worden beschermd door nestbeschermers of als gevolg •van het feit dat de weilanden pas na het broedseizoen volle dig in gebruik worden geno men. De weidevogel krijgt het ech ter steeds moeilijker. Nog steeds verdwijnt weiland omdat het omgezet wordt in grond voor woningbouw, wegen of de bol lenteelt. Door het verlagen van de waterstand is het weiland vroeger in het voorjaar droog genoeg om te bewerken of om de koeien naar buiten te doen. Dat laat de weidevogels minder tijd om de eieren uit te broeden en de jongen goed op te voe den. De verlaging van het wa terpeil zorgt er bovendien voor dat er minder voedsel beschik baar is voor de vogels. Vogels eten insekten en wormen en die houden van nattigheid. De boer op De provincie gaat samen met de Stichting Natuur- en Land schapsbeheer 'de boer op' om meer vrijwilligers en veehou ders te zoeken. Er is een folder gemaakt waarmee zij worden geworven. Bovendien kunnen veehouders die meedoen en dus bij hun bedrijfsvoering re kening houden met de weide vogels, een bordje krijgen. Het (weiland-)bord geeft aan dat de veehouder meedoet aan nest bescherming. Dat stimuleert andere veehouders wellicht en is in elk geval een goede recla me voor de veehouder, zo denkt de provincie. Bovendien zijn met geld van de provincie 250 extra nestbeschermers aange schaft. Deze ijzeren geraamten worden over de broedsels ge plaatst. De weidevogel kruipt er rustig onder en de koeien lopen er om heen. Hoewel de vroegste vogels al druk doende zijn een nest te bouwen, is de officiële start van de nestbeschermings actie eind april gepland. De 26ste van deze maand neemt natuurgedeputeerde L. Blok in de Rode Polder in Oud Ade 'een nest in bescherming'. De weide vogelgroep van deze regio (Rijp- wetering) is de grootste van Zuid-Holland. De vogelwach ters in dit gebied zorgen op een terrein van 1000 hectares voor de weidevogels. LEIDEN .GPD Afgedankte batterijen zijn wel degelijk klein chemisch afval. Ook wegwerpbatterijen mogen niet bij het gewone huisvuil. Dat stelt de provincie Noord- Holland in reactie op de uit spraak van woordvoerder Huis man van het Afval Overleg Or gaan dat wegwerpbatterijen te genwoordig zo milieuvriendelijk zijn dat het geen zin meer heeft ze apart in te zamelen. „Er bestaat geen enkele reden af te wijken van de lijn om alle batterijen apart in te zamelen en te verwerken", aldus een woordvoerster van de provincie Noord-Holland. Ze verwijst daarbij naar een recente publi- katie van het ministerie van VROM. Daarin staat dat enkele soorten batterijen weliswaar minder schadelijke stoffen be vatten dan vroeger, maar dat ze toch als klein chemisch afval moeten worden beschouwd. Datzelfde geldt volgens het ministerie voor lithiumbatterij- en, die geen metalen bevatten als zink, lood, cadmium en kwik. Het marktaandeel van de ze batterijen is beperkt en het is voor de consument niet moge lijk deze batterijen eenvoudig van andere typen te onder scheiden, aldus VROM. Daarom worden 'vooralsnog' alle batterijen aangewezen als klein chemisch afval. Het groot ste deel van de in Noord-Hol land apart ingezamelde batterij en gaat naar het bedrijf Eco- techniek in Utrecht. Volgens een woordvoerder belanden alle batterijen uitein delijk in een depot van de AVR op de Maasvlakte, waar ze tijde lijk worden opgeslagen totdat ze kunnen worden verwerkt. In Nederland bestaan momenteel geen verwerkingsmogelijkhe den voor afgedankte batterijen. Meer zicht op de beroeps scheepvaart en het vervoer van gevaarlijke ladingen. Dat is een van de doelstellingen van het Traffic Information System voor de Waddenzee, dat dit jaar in gebruik wordt genomen. De be doeling is dat schépen zich mel den als ze de Waddenzee inva ren. Op meldpunten komen computers waarin gegevens worden vastgelegd over het schip. Hij gaat te werk als een privé- detective. Bezoekt de plaats van de ramp, praat met alle mogelij ke getuigen en betrokkenen en volgt het spoor van verdachte personen. Hij speurt naar docu menten en stelt lastige vragen aan autoriteiten. Ten slotte zoekt hij de publiciteit. Remi Poppe houdt er een speciale manier van werken op na. In het onlangs verschenen boek 'De Poppe-methode' worden zes door hem in kaart gebrachte milieuschandalen (Cindu, EMK, Booy Clean, Kemp, Zegwaard en Eternit) beschreven. Poppe werkt in het hoofdkan toor van de Socialistiese Partij in Rotterdam te midden van stapels papieren en verschillen de telefoons. Een goed voor beeld van hoe hij werkt is de kwestie van de asbestcementfa- briek Etemit in het Overijsselse Goor. Deze fabriek stamt uit 1935 en groeide na de Tweede Wereldoorlog uit tot een bedrijf waar meer dan duizend mensen werkten. Het bestaan van Goor werd ondenkbaar zonder de as- bestcementindustrie. Veel van de werknemers woonden in huizen die eigendom waren van de fabriek. Vanaf 1970 ging het minder goed met de fabriek: het aantal arbeidsplaatsen liep terug tot driehonderd. De ontdekking dat asbest een milieuprobleem vormde, viel daarom in Goor niet goed en werd beschouwd als een aanval op het bedrijf. Het was dan ook een hele stap voor een paar vrouwen om Poppe in 1989 uit te nodigen. Het ging hier om vrouwen, van wie de man overleden was aan de gevolgen van blootstelling aan asbestvezels. Poppe besloot daarop zelf een kijkje bij de fabriek te gaan ne men. Hij meldt zich niet aan, maar gaat in het geheim het be drijfsterrein op. Bij de gebou wen komt hij werknemers te gen. Poppe stelt zich voor en vertelt wat hij aan het doen is, dat hij wil aantonen dat er on verantwoord veel asbeststof hangt in de fabriek. Zijn woor den missen hun uitwerking niet. De werknemers van Etemit weten inmiddels ook wel hoe gevaarlijk asbest is. Ze zijn ge schrokken van de dood van ver schillende collega's. Als ze het zelf een keer benauwd hebben, zijn ze doodsbang dat zij nu aan de beurt zijn. De werknemers van Etemit worden heen en weer geslin gerd tussen angst voor asbest en angst voor de macht van hun werkgever. Eén werknemer zegt vervolgens dat hij over een half uur een bepaalde deur open zal zetten. Zo komt Poppe binnen met een camera-team. Ze tref fen verschillende stukgescheur de zakken asbeststof aan. De camera registreert: het bewijs dat overal asbeststof ronddwar- relt komt op de band. Na de tv-uitzending volgt veel publiciteit. Het onderwerp as best ligt sindsdien gevoelig. De politiek neemt maatregelen. Op een warme dag in juli 1992 kwam Poppe even terug bij Etemit. Hij wil weten wat er sinds 1989 veranderd is in de fa briek in Goor. Het blijkt dat er nogal wat wijzigingen worden aangebracht. De overheid heeft besloten om vanaf 1 juli 1993 de produktie en het gebruik van asbest te verbieden. Bij Etemit heeft men dit be sluit aan zien komen en is men al geruime tijd bezig om over te schakelen op asbest-vrije pro- dukten. Het heeft er zelfs alle schijn van, vermeldt Poppe, dat de datum waarop de nieuwe wet in werking treedt in overleg met Etemit gekozen is, zodat het bedrijf voldoende tijd zou hebben voor de omschakeling. Desondanks was de actie tegen asbest een succes. (De Poppe-methode, door Ka- rel Glastra van Loon, Uitgeverij Jan van Arkel, ISBN 90 6224 284 7,182 pagina's, (25,-.) Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden aan min of meer bekende regiogenoten tien wille keurige vragen over het milieu ge steld. Deze week Anja van Gorsel, directeur Milieu en Beheer van de gemeente Leiden. Waar denkt u aan bij het woord milieu en waarom? Aan vervuiling in alle mogelijke verschijningsvormen. Omdat het zo zichtbaar is met bijvoor beeld de vervuiling op straat. In Vlaardingen, waar ik woon, stinkt het vaak. Wat is uw favoriete natuurge bied in deze omgeving? In deze regio vind ik de omge ving van 't Joppe in de buurt van het eiland Koudenhoorn prachtig. Ik ben gek op water. Waar stoort u zich het meest aan in het milieu? Ik erger me vreselijk aan de ont bossing van tropische regen wouden en de olielozingen op zee. Dichterbij huis stoor ik me aan het zwerfvuil. De mensen hebben zo weinig discipline, ze gooien zo gauw wat op straat. Wat doet u zelf aan het milieu? Ik scheid het afval uiteraard. Het is al zo erg geworden dat als ik ergens anders ben, ik het glas al niet meer in een algemene bak kan gooien. Voorts probeer ik duurzame materialen te ge bruiken, geen plastic tassen. Binnenkort komen op de dienst Milieu en Beheer recyclebare pennen. Verder probeer ik mijn kinderen bewust te maken van alles wat met het milieu te ma ken heeft. Schenkt de overheid voldoende aandacht aan het milieu? Nee. Er kan nog veel meer ge beuren. De overheid moet voor al de bedrijven aanpakken, maar het is eigenlijk altijd een geldprobleem. De overheid moet er natuurlijk ook voor wa ken dat de economie niet kapot Het Noordhollandse energie bedrijf PEN, de Technische Universiteit in Delft en Teleac zijn als professionele inzen ders kanshebbers voor de Tey- ler Initiatief Prijs 1993. Het Teyler Initiatief kent prijzen toe aan personen of instanties die kennis op het gebied van milieutechnologie weten over te dragen aan een groot pu bliek. De jury heeft het PEN geno mineerd voor een project in het Indonesische Lebak, waar bij vijfhonderd huizen en straatverlichting door zonne- energie van stroom worden voorzien. De Technische Uni versiteit Delft doet mee met een opleiding die is gericht op de milieugevolgen van bou wen en Teleac met de cursus 'Schoner produceren'. Ook zijn er twee genomi neerden voor de publieksprijs: de in 1963 opgBnchte Vereni ging tegen Milieubederf in Vlaardingen en een project over zonne-energie dat werd gehouden op een basisschool in Leusden. De jury onder voorzitterschap van prof. dr. L Hordijk (Centrum voor Milieu studies in Wageningen) zal de prijswinnaars donderdag 22 april bekendmaken in het Haarlemse Teylers Museum. De prijzen worden uitgereikt door J. Stekelenburg, voorzit ter van de FNV. Prof. dr. J. Cra mer zal deze middag een voordracht houden met de ti tel 'Milieuverbetering in pro- duktieketens'. Anja van Gorsel: 'Ik ben gek op water'. Hoe denkt u over milieubelas ting? Positief. Het moet echter recht streeks toekomen aan de pro jecten en niet naar het ministe rie van financiën. Niet alleen burgers, maar ook bedrijven moeten betalen voor een scho ner milieu. Wat vindt u van kernenergie? Ik ben er tegen. Er moeten al ternatieven worden gezocht. Windenergie is een redelijk al ternatief, maar is lang niet toe reikend voor de enorme vraag. Winst is te halen uit een ver minderd gebruik van energie. Valt er nog iets te redden? Als ilf daar aan denk word ik soms somber. De problemen in de Derde Wereld zijn zo groot dat ik denk dat we al te ver zijn en er op de duur niets meer te redden valt. Praag is zo onge looflijk vies en het vormalige Oost-Duitsland blijft smerig. De kem waar het om blijft draaien is het geld dat we voor een schoon milieu over moeten hebben. Laat u de auto wel eens staan? Soms. Ik moet zeggen te weinig. Ik heb tegenwoordig op het be drijf wel een fiets ter beschik king zodat ik in Leiden alles met de fiets kan doen. FOTO HIELCO KUIPERS Wat wilt u verder nog kwijt? Ik zou graag willen dat de men sen elkaar aanspreken op een milieubewust gedrag. Elkaar op de verantwoordelijkheden wij zen en dat uitstralen. Vooral hoop ik dat mensen hun kinde ren het besef bijbrengen zuinig te zijn op het milieu. Daar ligt de basis voor een schone toe komst. De stichting AAP in Amstelveen gaat nieuw onderdak bouwen voor de opvang van 500 exoti sche dieren. Vanwege de bouw van nieuwe huizen moet AAP na 25 jaar weg uit een oude kas aan de Legmeerdijk. De stichting hoopt de verhui zing naar een terrein van twee hectare bij de Delta Llovd- sporthal in Amstelveen zeil te betalen uit giften. Riga en Okko Reussien van AAP willen nu het Eerste Educatieve Centrum voor Primaten bouwen met een opvanghuis voor grote apen, een kas voor exotische vogels en reptielen, een quarantainege bouw. een woonhuis en een voorlichtingsruimte voor bezoe kers. AAP draagt de boodschap uit dat apen geen huisdieren zijn. In de loop van de jaren heeft AAP talloze apen opgevangen die bij mensen thuis verkom merd zijn geraakt. Ook exoti sche dieren die op Schiphol stranden komen in Amstelveen terecht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21