Beerput van bouwbedrijf verder open 'W Uitgeverij Brill is op goede weg UITBLINKERS VAN DE MAAND. Stand van Zaken 'Zo 'n schoorsteen kan mijn huissie niet hebben Euro-Log naar Hoofddorp IGEN BAAS 'Vaarcursus was er niet in Leiden VRIJDAG 16 APRIL 1993 1-161440. PLV -CHEF De bouwers van het Sylvius laboratorium van de Leidse universiteit zijn in Luxemburg verantwoordelijk voor een miljoenenschuld, een failliet bouwbedrijf waardoor twaalf man op straat komen te staan en twee tot wan hoop gedreven Nederlandse families. Dat schrijft deze week Cobouw, het vakblad voor de bouwwereld. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De nieuwbouw van het laboratori um aan de Wassenaarseweg is door de universiteit uitbesteed aan het eenmansbedrijf Fibomij van directeur P. van Koningsveld. Die besteedde de opdracht weer uit aan het eenmansbedrijf Abs Euro- span vari zijn oude zakenpartner A. van Meijeren. Deze betaalt de aannemer die het werk uitvoert niet, waardoor het werk nu aJ maanden stil ligt. De universiteit staat voor het hele project garant. De onderzoekers van Cobouw stuitten in Luxemburg op een beerput, schrijft de krant. Abs heeft bij verschillende bouwpro jecten opdrachtgevers en uitvoer ders voor minimaal honderddui zenden guldens benadeeld. De ge volgde handelwijze lijkt sterk op de praktijken die ook bij het Leidse project worden toegepast. Abs laat de opdrachtgever van een bouwwerk een forse som aan loopkosten betalen voordat de bouw begint. Deze wordt uitbe steed aan een aannemer die in de eerste fase keurig zijn geld krijgt overgemaakt, maar al snel stokken de betalingen. Rekeningen worden op dubieuze juridische gronden aangevochten, waardoor betalin gen eindeloos worden uitgesteld. De aannemer gaat failliet en de bouw wordt stilgelegd. Een andere aannemer maakt de klus vervol gens later af. De voorschotten die Abs heeft ontvangen worden al die tijd tegen een hoge rente weggezet bij een bank. In Luxemburg is Abs onder meer betrokken bij de bouw van een dubbel woonhuis ter waarde van 600.000 Duitse marken en een complex met tien appartementen waarmee twee miljoen mark is ge moeid. Abs zou onder meer ver antwoordelijk zijn voor het faillis sement van een bouwbedrijf waar door twaalf mensen op straat kwa men te staar.. De twee families die opdracht voor de bouw gaven dreigden dakloos te raken, omdat ze hun oude huis verkocht hadden en hun nieuwe woning niet werd afge bouwd. Abs regelde vervangende woonruimte met de garantie de huur te betalen. Na een half jaar dreigden de families op straat te worden gezel omdat nog geen cent huur was betaald. Om uitzet ting te voorkomen draaiden ze uit eindelijk (met terugwerkende kracht) zelf voor alle huurpennin gen op. Een gedupeerde aannemer heeft wegens wanbetaling beslag laten leggen op alle tegoeden van Abs. Op zijn beurt ontvangt Abs geen cent van zijn voornaamste schul denaar omdat het bedrijf de daar mee gesloten bouwovereenkomst niet nakomt. Ook blijkt directeur Van Meijeren niet in staat de bij deze transacties vereiste bankga rantie te verkrijgen. Directeur Denier van het Rijs- bergse bouwbedrijf De Kempen klinken deze praktijken bekend in de oren. Denier bouwt het Sylvius- laboratorium en maakte hardhan dig kennis met de betalingsmoraal van zijn opdrachtgever. „Wat ze in Luxemburg uitvoeren proberen ze hier ook. Ik wacht af, tot ik vroeg of laat mijn geld krijg. De universiteit is uiteindelijk de verliezer, want die staat voor het project garant." VERVOLG VAN VOORPAGINA „Téring, wat een ding", klinkt het vol ontzag uit de mond van een oudere Leidenaar. Samen met enige dentallen toeschou wers slaat hij op de brug over de Trekvliet het spektakel even ver derop gaande. Het is half twee 's middags en vanuit een fa briekshal van de Nem wordt een enorm gevaarte over het water geschoven. „Dat ze dat hier nog kenne maken. Mooi hoorrr." Het Leidse metaalbedrijf transporteerde gisteren een zo genaamde column (toren), van 72 meter hoog en een diameter van vier meter, 's Morgens om zeven uur zijn de voorbereidin gen voor het transport al begon nen en waarschijnlijk zal pas la ter in de middag het gevaarte Leiden verlaten. Dat gebeurt via twee pontons over het water. „Dat is ook zo'n beetje de enige manier waarop je dat ding hier wegkrijgt", legt een mede werker van de Nem uit. 's Mid dags loopt de operatie volgens plan, als het gevaarte heel lang zaam de fabriekshal uitschuift. „Daar zijn we nog wel een paar uurtjes mee zoet", constateert de Nem-er. De diameter van vier meter verwijdt zich aan het onderstuk tot zes. „Zo'n schoorsteentje kan mijn huissie niet hebben", klinkt het op de brug, als om standers het gewicht kunnen af lezen van de pijp: 140.000 kilo. Daarmee is het de grootste co lumn die de Nem ooit heeft ge- Een braakliggend stukje grond aan de overzijde van het water aan de Zoeterwoudseweg kwam gisteren goed van pas. Het gevaarte moest een me terslang stuk langs de Trekvliet overbruggen. foto loek zuyderduin Open dag van Schiphol nog niet volgeboekt Het aantal inschrijvingen voor de open dag van Schip hol op 15 mei valt enigszins tegen. Maximaal 25.000 mensen kunnen de nieuwe terminal (luchthavensta tionsgebouw) der te bezoeken. Tof reageerden rond zevendui zend geadresseerden uit de omgeving van Schiphol door het inschrijfformulier in het blad Schipholland in te vul len. Er vanuit gaande dat een gezin uit twee tot drie perso nen bestaat, rekent de lucht haven op zo'n twintigdui zend bezoekers. Er zijn dus nog plekken vrij. De uitnodiging geldt uit sluitend voor omwonenden van de luchthaven die het blad Schipholland gratis in de bus krijgen. De genodig den komen met speciale bussen naar Schiphol. Wie nog belangstelling heeft kan alsnog de bon invullen of zich via een speciaal tele foonnummer aanmelden: 06-35030018. Dit nummer is op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur bereikbaar. bouwd. Die klus werd geklaard binnen de betrekkelijk korte tijd van vier maanden. In het gevaarte zitten twee draaipunten en die bleken gis teren ook nodig om het appa raat de fabriek aan de Vrijheids laan uit te krijgen. „Ook onder weg zijn deze draaipunten on- HOOFDDORP/FRANKFURT De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Joop Rietdijk en Frits Stakelbeek uit Leiden, oprichters van het Van Riebeek Instituut dat zich op watersporters richt met navigatie- en marifonie- cursussen en opleidingen voor het vaarbewijs. Tc e komen allebei uit het onderwijs. Joop als do cente gezondheids- kuilde. Ikzelf gaf twintig jaar les aan de Zee vaartschool. Bovendien heb ik als stuurman gevaren. Naast mijn werk aan de Zeevaartschool gaf ik al jaren cursussen binnen- en buiten water, zeg maar de kustwateren voor water sporters in Rotterdam. Op een gegeven mo ment bleek dat er op dit gebied helemaal niets was in Leiden. Dat is eigenlijk de aan leiding geweest om hier iets te beginnen. We hebben lokalen gehuurd in onder ande re het Holtland College in Leiderdorp waar we de lessen geven. De cursussen voor de vaarbewijzen 1 en IA duren zeven avonden. We leiden steeds op voor de examens die vier keer per jaar worden gegeven. Vaarbewijs I, verplicht om met snelle of grotere boten op binnen water te vqten is niet zo moeilijk. Bij IA, dat je er bij móet halen om het kustwater en het IJs- soliftèer op te mogen, komt meer kijken, daarvoor moet je ook sommetjes maken en wat meer inzicht tonen. Dan kun je niet veel missen. Daarnaast geven we nog lessen kustnavigatie. Dat examen doe je puur voor jezelf, het heeft geen erkenning voor vaar bewijs IA, terwijl het toch aanzienlijk zwaarder is. Dat is jammer. Uiteindelijk hoort het Nederlandse kustwater met alle stromingen en de drukke scheepvaart tot het moeilijkste ter wereld. De cursisten zijn over het algemeen heel enthousiast. Nee, ze wekken niet de indruk dat ze tegen hun zin omdat het nu eenmaal moet, voor dat papiertje komen. Maar het gaat ook om enthousiaste watersporters. Het zijn ook gezellige bijeenkomsten, ter wijl het toch hard werken is om alle stof te behandelen. Maar het resultaat mag er zijn. Het slagingspercentage tot nu toe ligt op zo'n 97 procent. Aanzienlijk hoger denken wij dan zonder begeleiding wordt gehaald. We krijgen ook mensen die het zelfstandig gewoon niet lukte. De lessen zijn vooral theoretisch, aan tafel met kaarten, passer en liniaal, eigenlijk zoals ook op de foto te zien is. Maar we gaan nu ook een vaarweek- end organiseren om het geleerde in praktijk te brengen. We vinden het jammer dat zo weinig vrouwen de cursus volgen. Het is toch veel leuker om te varen als je allebei inzicht hebt ontbeerlijk om behoorlijk te kunnen manoeuvreren," legt een medewerker van de Nem uit. In de toekomst is een trans port van deze omvang vanuit de produktiehallen waarschijnlijk niet langer mogelijk. Op het ter rein aan de overzijde van het water aan de Zoeterwoudseweg werd het karwei sneller dan ver staat een nieuwbouwwijkje l pland. Momenteel ligt dat stuk grond nog braak en dat kwam gisteren goed van pas. De co lumn moest een meterslang stuk langs de Trekvliet over bruggen. Voor een aangroeiend publiek -opt Bedrijfshap Akzo pontons vertrekt gaat erin als koek ichtgever in het wacht afgewerkt. Het is onge veer kwart over vier als het ge- naar de opdrachtgever in het Botlekgebied. Als de reis zonder problemen verloopt is het daar vandaag in de loop van de dag aangekomen. ZAKELIJK Het tot voor kort in Duitsland gevestigde bedrijf Euro-Log heeft het hoofdkantoor van Frankfurt naar Hoofddorp verplaatst. De onder neming is gespecialiseerd in elektronische dienstverlening aan het goederenvervoer en wil vanuit de nieuwe vestiging de Europese markt bewerken. Medio 1992 werd Euro-Log opgericht door France Telecom, Deutsche Bundespost Telekom en Digital Equipment met de bedoeling gezamenlijk informatiediensten te ontwikkelen en te verkopen. Euro-Log is de directe concurrent van Encompass, een samenwerkingsvorm van PTT Telecom, Sea-Land en American Airlines. Car refinishes SASSENHEIM - De naam van de Sassenheimse Akzo-afdeling Non Industry is recentelijk ver anderd in Car Refinishes pro- duktie. De afdeling produceert voornamelijk autoreparatielak- ken, zoals Autocryl, Autobase, Autonova en Autofine. NEM veiliger LEIDEN - Het aantal ongevallen bij de NEM in Leiden is vorig jaar afgenomen ten opzichte van 1991. Het aan de Vrijheids laan gevestigde metaalbedrijf met een kleine 200 werknemers noteerde 28 ongelukken tegen 17 een jaar eerder. In het oog lopend is de daling van het aan tal oogletsels, van elf naar een. Waarschijnlijk is dit te danken aan het feit dat het personeel consequenter de ogen be schermt door middel van las- brillen etc. Het verzuim ten ge volge van ongevallen daalde van 228 werkdagen in 1991 naar 161 vorig jaar. Het oogmerk is ook dit jaar het aantal ongelukken te beperken, onder meer door een goede werkvoorbereiding. MKB-Beurs REGIO - De jaarlijkse bedrijven- beurs 'Ondernemen in Midden- Holland' vindt dit jaar plaats op 17, 18 en 19 november in het veilingcomplex in Bleiswijk. De beurs richt zich op het midden- en kleinbedrijf (MKB) uit de re gio. Informatie en inschrijving bij de organiserende kamer van Koophandel voor Midden Hol land (01820-69111) of organisa tiebureau UTEC (03430-14262). Mind Shift REGIO - Mind Shift is het the ma voor het Nima marketing congres '93. Op 11 en 12 no vember zullen in de Amster damse RAI ongeveer 18 sprekers hun visie geven op marketing. Daarnaast vinden ongeveer der tig 'parallelsessies' plaats. Markt SCHIPHOL - De dynamiek van luchthaven Schiphol vormt van af vandaag tot en met zondag het decor voor een ambachtelij ke markt. Die wordt gehouden op de derde etage van het sta tionsgebouw. Het is voor het eerst dat de Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol een der gelijk evenement organiseert. Het is bedoeld om een bezoek aantrekkelijker te maken voor belangstellenden en om de wachttijden te veraangenamen voor passagiers, afhalers en wegbrengers. Zij kunnen mee genieten van ambachten als Delftsblauw schilderen, potten bakken, marionetten maken en portrettekenen. SASSENHEIM ERIC JAN WETERINGS Verf fabriceren maakt hongerig, zo blijkt uit het personeelsblad van Akzo Sassenheim. Het che mische bedrijf is met zijn onge veer 1500 personeelsleden een van de grote werkgevers in de regio en uit het jaaroverzicht 1992 van bedrijfsrestaurant De Potmolen blijkt dat velen de cu linaire oase op het bedrijfster rein zeer op prijs stellen. Slechts weinig medewerkers ne men nog hun boterhammetje mee van huis en ook de warme prak van De Potmolen mag zich in een grote populariteit ver heugen. De 15 medewerkers van het bedrijfsrestaurant ver kochten in 1992 onder meer 271.000 boterhammen, 20.000 croissants, 9000 zoete broodjes en 70.000 koppen soep. Er wer den 7000 lunchpakketten sa mengesteld, 65 recepties ver zorgd en in totaal 18.000 exter ne bezoekers ontvangen. De koffie scoorde ogenschijn lijk goed, maar het getal van 50.000 kopjes die in 1992 over de toonbank gingen blijkt bij nadere beschouwing wel mee te vallen. Uitgaande van gemid deld 200 werkdagen per jaar be tekent dat één kopje op elke zes personeelsleden per dag, bezoe kers niet meegerekend. Netto-winst in 1992 met tien procent gestegen in hoe je met de boot omgaat. Het is nu eenmaal vaak zo dat als een man een boot wil en een vrouw niet enthousiast is, die boot er toch komt. Andersom ligt dat heel anders. De naam van het instituut is een combi natie van onze namen. Het klinkt ook zee varend. We hebben ons bewust niet letter lijk vernoemd naar Van Riebeeck die voor de Verenigde Oostindische Compagnie de kolonie Kaap de Goede Hoop in Zuid-Afrika oprichtte. Die heeft daardoor toch een min der goede naam. We hebben de taken zo verdeeld dat Joop de organisatie, administratie en werving doet en ik de lessen geef. Maar met haar onderwijsachtergrond en de kennis die ze inmiddels heeft, zou ze in de toekomst ook cursussen kunnen gaan geven. Er helemaal van leven kunnen we niet, maar dat hoeft in ons geval ook niet per se. Het is wel een be langrijk deel van ons inkomen." TEKST RUDOLF K FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN RUDOLF KLEUN De reorganisatie van de Leidse uitgeverij Brill begint vruchten af te werpen. Het afgelopen jaar groeide de netto-winst met tien procent tot 578.000 gulden. De totale omzet daalde juist iets. De verwachting is dat de verbe tering dit jaar verder doorzet. Dat is onder meer te danken aan een verdere uitbouw van het uitgeefprogramma. De reorganisatie zorgde er voor dat kosten terugliepen. Aan de andere kant veroorzaak te het afstoten van het antiqua riaat een omzetdaling van drie procent, van 12,3 miljoen gul den tot 12,1 miljoen. Het bruto- bedrijfsresultaat steeg het afge lopen jaar overigens zelfs zo'n vijftig procent, van 386 tot 582 duizend gulden. Het netto-re sultaat pakte in 1992 echter aanzienlijk hoger uit (526 dui zend gulden) als gevolg van een bijzondere bate van 206.000 gulden. Per aandeel steeg de winst in 1992 van 6,58 gulden tot 7,24. Brill stelt voor een divi dend uit te keren van 2,20 gul den per aandeel, tegen twee gulden over 1991. Brill is internationaal be faamd om wetenschappelijke uitgaven in onder meer het Ara bisch en Hebreeuws. De uitge verij richt zich in grote lijnen op de drie grote wereldgodsdien sten Islam, Christendom en Jo dendom. Het in 1683 opgerich te bedrijf heeft zich daarmee te midden van grote wetenschap pelijke uitgevers een eigen posi tie verworven waarin het nau welijks concurrentie heeft te duchten. Het afgelopen jaar was volgens Brill nogal wisselvallig van karakter. De eerste helft van het jaar bleven de resultaten fors achter en was er zelfs spra ke van een verlies van 148.000 gulden. Dat was onder meer te wijten aan een tegenvallende Amerikaanse markt, maar die herstelde zich later weer. Bo vendien lag het zwaartepunt van het uitgeefprogramma in de tweede helft van het jaar. Groei was er in Duitsland en Japan en in de zuidelijke EG-landen. Het bedrijf presenteert op 26 april bij Notre Dame-universi teit in het Amerikaanse Indiana de integrale uitgave van de Do de Zee-rollen die is verzorgd door Emmanuel Tov. De uitle vering ervan begint op 1 mei. Inmiddels zijn er al 500 exem plaren tegen een prijs van 1200 gulden per stuk verkocht. De uitgave bestaat'uit 5.000 foto's op microfiche van de oorspron kelijke teksten en twee boeken. Voor de weergave op micro-fi che is samenwerking gezocht met een ander Leids bedrijf, IDC. „Het is dus een compleet Leidse produktie", zegt direc teur F. Pruijt van Brill. Voor dit jaar staat ook nog een Duitse uitgave op het programma over Arabische en Turkse geografie. Brill voerde de afgelopen ja ren een drastische reorganisatie door. Zo werd het antiquariaat afgestoten en heeft het bedrijf ook geen eigen drukkerij meer. Volgens Pruijt is dat ook niet nodig. „We kunnen ons nu he lemaal richten op het uitgeven, zoals ook grote uitgeverijen als VNU en Elsevier dat doen. Vroeger was met name het zet werk in Arabisch, maar ook Chi nees een vak apart, maar tegen woordig kun je dat met iedere personal computer. Dat zetters- vak is in feite verdwenen." Volgens Pruijt heeft behalve de reorganisatie, ook een betere marketing het afgelopen jaar re sultaat opgeleverd. „We geven nu nteer in series uit en we zijn met opvallender uitgaven na drukkelijker aanwezig op een J universiteiten." ROTTERDAM-ZUID Stadionweg 39 C LEIDERDORP Meubelplein 8

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20