'Ik wil geen bek vol kiezelstenen' 'Psychologisch heel goed' Is het nu Kerst of Pasen? Attent voor de secretaresse de camera je voet binnen' 'Nu gaat Het Gesprek van de Dag Pechvogel van de week mjni Ac/* VRIJDAG 16 APRIL 1993 Rotte kiezen? Vroeger, ruim voor de mobilisatie, roeide men ze eigenhandig met wortel en tak uit. Met de hulp van een fa milielid. Het ene eind van een touwtje om de kloppende kies, het andere om de deurknop. En dan maar wachten totdat Pa of Moe, zonder te kloppen, de deur openzwiepte. Simpel en doeltreffend. Een slok jenever tegen de pijn en klaar was Kees! Je moest alleen wel aan de goe de kant van de deur gaan zitten. Kom daar vandaag de dag nog maar eens om. De helden van toen zijn er niet meer. En dat hoeft ook niet meer, want de hedendaagse mens heeft een welopgeleide tandarts tot zijn beschikking. Met ultra-moderne apparatuur. Voor wie dat wenst is er een verdoving. Deson danks blijken veel Nederlanders als de dood te zijn voor de tand arts. Wel 1.5 miljoen. Althans volgens de RVU die afgelopen woensdag op tv 'Kiezen tussen angsten pijn'uitzond. Een pro gramma over tandarts en psy choloog Ad de Jongh, die ellen lange praatsessies houdt met bange patiënten, alvorens tot behandeling over te gaan. Gut, is het werkelijk zo erg? Wemelt het in ons landje van de angsthazen die óf nooit komen opdagen óf hun afspraken steeds afzeggen? Onder het motto 'Ook bankrovers hebben lapjes voor hun mond'.Ach, ik weet het niet", filosofeert de Leidse tandarts D. Lambinon tussen het boren door. „Ik weet niet of het er zo veel zijn. Een tandarts is een solist in zijn ei gen praktijk. Hij kan alleen af gaan op zijn eigen ervaringen. Dan nog wat pijn is hoe pijn wordt ervaren is voor een deel geografisch bepaald. In Zweden en Italië zal het weer anders zijn dan in Nederland, En in Leiden weer anders dan in Amsterdam. Pijn is bovendien moeilijk te definiëren. Angst ook. Angst mèt pijn helemaal. Dus hoe men aan zo'n aantal komt..." De Leidse tandarts R. van Eek zou het ook niet weten. „Men sen die heel erg bang zijn, heb ik niet in mijn praktijk. Wel mensen die een béétje bang zijn. Die vragen dan om een verdoving bij het boren." Maar ze zijn er wel, de bange- rikjes? „Jazeker! Met weekend diensten maak je wel eens het een en ander mee. Dan schrik je soms van wat je ziet. Mensen die veel te lang hebben gewacht en uiteindelijk van de pijn toch maar zijn gekomen. En het ge beurde een keer tijdens mijn studie dat er iemand bij de kaakchirurg kwam met twee dikke wangen. Een enorm ab ces. Eenmaal bij de chirurg vluchtte de man alsnog weg." De redenen voor alle angstge voelens denkt Van Eek wel te weten. „De mond is heel gevoe lig. Bovendien komt de angst, denk ik, vooral bij ouderen voor. Die angst is vroeger ont staan. Een tandarts met een langzame boor, geen verdo ving." Aha. jeugdtrauma's dus. H. Lin- schöoten is daarvan het levende bewijs, zij het dat hij thans schoorvoetend de tandarts wel weer bezoekt na een flinke pe riode een straatje om te zijn ge lopen. De reden: een slechte er varing in zijn jeugd. „Man, schei uit. Toen ik een jaar of tien was had ik een boer van een tandarts. Hij heeft me wel eens in de stoel teruggeslagen. Met zijn knie op mijn borst heeft hij daarna vier kiezen te gelijk getrokken. Ik heb het gil de der tandartsen toen veertien jaar lang niet met een bezoekje vereerd." De diensttijd in Duitsland bete kende echter de ommekeer. In het leger ontmoette hij een tandarts die hem ompraatte. „In '85 was dat ongeveer. De eerste keer boorde hij met ver doving. Dat vond ik vreselijk eng. De tweede keer zei ik: laat die spuit maar. Weet je, het is niet de pijn waarvoor ik bang ben. Waarvoor dan wel weet ik niet." Angst of niet, het verstand heeft Angst voor de tandarts. 'Want ook bankrovers hebben een lapje voor hun mond.' nu de overhand. „Want ik heb geen zin om op mijn veertigste met een bek vol kiezelstenen te lopen. Al is het wel zo dat ik meteen geboord wil worden als ze een gaatje ontdekken bij de controle. Ik heb dan geen zin in een afspraak voor over drie we- foto archief ken. Dan ben ik al die tijd ze nuwachtig." HERMAN JOUSTRA» Nieuw gokspel Lucky Ten Als het een beetje had meegeze ten, hadden zeven redacteuren eergisteren 3.251.010 gulden ge wonnen in het nieuwste gokspel van de Nationale Sporttotalisa- tor. Dit Lucky 10 had het zeven tal dan heel gelukkig gemaakt en een leuk stukje in de krant opgeleverd. Helaas, de ingezette 47,50 gul den leverde nog geen dubbeltje op. De kans dat het team het opnieuw probeert, is dan ook nihil. De sigarenboer aan de La ge Morsweg had het nog zo ge zegd: 'Hou het geld maar in je zak, dan heb je het'. Het leek zo simpel. Immers, als er van de tachtig cijfers op je formulier twintig worden ge trokken moet je er toch zeker tien kunnen raden? Bij een maximale inleg van 50 gulden lacht de hoofdprijs van vijf mil joen je dan toe. Hoezo, een kans van één op 8,9 miljoen? Ook als je maar vijf van de tien ingevulde cijfers goed hebt, is het bal: vier keer de inleg terug. En je kunt het ook met minder cijfers proberen, tot één toe. Rijk kun je daar echter niet van worden: als dat ene cijfer ge trokken wordt, krijg je tweemaal de inleg terug. Slechts een enkeling deed deze eerste dag in Leiden een gooi naar de hoofdprijs van vijf mil joen. De meesten zetten vijf gulden per formulier in en dan is 500.000 gulden toch echt de hoogste prijs. Al waren er na tuurlijk ook oma's die een rijks daalder kwamen vergokken ('mijn schoondochter zei: pro beer het nou eens') of keurige heren die 250 gulden uit de por tefeuille toverden voor een flink stapeltje formulieren. De redacteuren van deze krant speelden met vier formulieren: bij de ene zaak gaven ze een nummer door, bij een andere zaak vijf en bij twee andere tien. De inleg varieerde van 2,50 tot 25 gulden, maar het resultaat was overal bedroevend: vier van de tien was de hoogste score. En dat is te vergelijken met twee zonder reservegetal bij de Lotto. Slechts een enkeling deed deze eerste dag in Leiden een gooi naar de hoofdprijs van vijf miljoen. foto jan holvast De hulp verschilde van winkel tot winkel. De ene verkoper ad viseerde om het foldertje maar eens te lezen: 'Daar staat alles in'. De volgende bleek juist van de hoed en de rand te weten. Die had zelf tien maal vijf gul den ingezet en prees de beden kers van dit nieuwe spel. „De hoofdprijs is zes dagen per week gegarandeerd, ook al win nen tien mensen 'm. Dat is bij de lotto wel even anders", zei de man van Oud Leyden aan de Lage Morsweg. „En als alle tien de ingevulde cijfers fout zijn, krijg je nog vier maal je inzet te rug. Dat is psychologisch heel goed", vult zijn collega aan. De sigarenboeren zagen dan ook heel wat Lotto- en Totospe lers hun geluk beproeven bij Lucky 10. „Net nog iemand. Had twintig piek met de lotto gewonnen en zette 22,50 gulden in voor Lucky 10. In Amenka had hij dat spel al eerder ge speeld en net 40 miljoen misge lopen: altijd speelde hij met be paalde cijfers, maar net die keer dat die cijfers vielen, deed hij niet mee". De winkeliers hopen dat hun klanten dit nieuwe spelletje er bij blijven doen, maar het zou ze niet verbazen als ze over stappen na een paar leuke prij zen. Ook nieuwelingen melden zich: „Verleden week al kwa men ze vragen wanneer ze nou kunnen spelen", aldus me vrouw Baar van het Havanna huis aan de Apothekersdijk, waar Lucky 10 de etalage heeft veroverd. „En allemaal lopen ze te roepen dat ze vanavond rijk zijn", meldt E.J. ter Haar van de Haar lemmerstraat. Het enthousias me kwam hem op deze eerste dag te staan op een inleg van 800 gulden, met uitschieters van 120 en 150 gulden: .Zulke bedragen leg je toch niet iedere dag in. denk ik." Hoewel het totaalbedrag aller minst kan concurreren met Lot to en Toto. was hij allerminst ontevreden. Ook Ten Hove aan het Diamantplein ziet perspec tieven: de omzet van honderd gulden mag dan in het niet val len bij de oudere gokbroertjes, maar die doen het ook pas goed op vrijdag en zaterdag. Dan ko men de mensen gokken en dan kunnen ze mooi eens Lucky 10 proberen. Aan de Lage Morsweg is zelfs meer gegokt dan bij Lotto en Toto: „Maar dat zal het nieuw tje welzijn." PAUL VAN PER KOOU Nog een uurtje en dan is het Pasen. Plotsklaps zegt de pastoor 'zalig kerstfeest'. Het gegniffel en gelach is niet van de lucht in de volle Leidse Hartebrugkerk en de pastoor krijgt direct een stoot in zijn zij. 'Pasen', sist een wakkere colle ga. De pastoor, J. van Winden, herstelt zich wonderwel. De kerk aan de Leidse Haarlemmerstraat is ook zo vol, het lijkt wel kerstmis. Zegt hij. En: wan neer wensen wij elkaar iets zaligs toe? Dat doen we toch alleen bij het kerstfeest? De kerk lijkt overtuigd, tot de pastoor vlak voor het einde van de paaswake opnieuw de fout in gaat. Tweede kerstdag is er opnieuw een mis, zegt hij dan. Het koor zet bijna de 'herdertjes lagen bij nach- te in' en de parochianen hebben het niet meer. Na afloop komt de een na de ander de pastoor 'gelukkig nieuwjaar' toewensen. „Natuurlijk is het stom", kijkt de onfortuinlijke Van Winden terug. „Maar iedereen heeft het recht om af en toe vergissingen te maken. Ik heb daar helemaal geen last van, kan er ook goed tegen. Het is toch ook maar een klein ba gatelletje?." En dan: „Het mooiste is nog dat ik het de tweede keer helemaal niet merkte." Bij het vorige paasfeest stootte Van Winden zich ook al aan de zelfde steen. In een plaatsje onder Delft wenste hij de paröchianen een zalig kerst feest toe tijdens de paaswake in de plaatselijke rooms-katholieke kerk. Om een derde misser op rij te voorkomen, wil de pastoor volgend jaar een briefje in het grote misboek doen: „Zalig pasen zet ik daar dan op, met dikke strepen er onder." DE GAVE Cor van der Plas beoefent nu al jaren de zogenaamde hypnotherapie. foto jan holvast 'Hoogachtend en met vriendelij ke groet/zo eindig ik elk schrij- ven./'Sterf de moord, adderge- broed'.'lzou dichter bij de waar heid blijven.'In dit korte kwatrijn wie de dichteres er van is, weet ik echt niet meer zullen veel secretaresses hun frustraties weerspiegeld zien. Het was gisteren in Nederland secretaressedag en toen ik eens ging informeren bij wat dames, kwam ik al snel heel wat steke ligheden tegen. Een van de da mes ze had inderdaad een bloemetje gehad van haar baas klaagde: 'Dan ondertekent mijn baas een brief als: Hierbij stuur ik u de lijst met de namen van potentiële klanten. Maar hij vergeet voor het gemak dan maar even dat ik die lijst heb gemaakt en dat ik hem ook nog eens heb opgestuurd. Dat heeft iels ondankbaars.' Toch houden de secretaresses in Nederland wel van hun be roep. Dat mag blijken uit een korte steekproef in de regio. De secretaresse van Elco Brink man - een vervangster van de vaste secretaresse van de politi cus heeft het zeer naar haar zin. En Brinkman heeft gisteren ook nog eens aan een kleine at tentie gedacht. „Ja hoor, van morgen heb ik allemaal lekkere geurtjes van hem gekregen. En een fles eau de toilette. De ka- dootjes waren verpakt in papier dat zijn \touw had beschilderd. Heel leuk. Meneer Brinkman heeft me de geschenkjes per- soonlijkoverhandigd." Joke Hirschmann vervangt op dit moment Linda Molenaar, de secretaresse van de heer Patijn, de Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland. Ze vindt haar werk dankbaar en afwisse lend. Maar een bloemetje of zo iets heeft ze niet gehad. „Dat kan ook niet, want men is op vakantie. En ach, daar hecht ik ook niet zo aan. Wij krijgen op andere dagen wel een bloeme tje. Er wordt altijd wel aan ons gedacht." Loes Potters heeft van haar baas, de bekende Leidse make laar Menno Smitsloo, wel een ruikertje gekregen. Wat er pre cies op het kaartje stond, weet ze niet meer. Toch attent van die Smitsloo. Bij het Zoeterwoudse bedrijf 3M hebben de secretaresses geza menlijk een uitstapje georgani seerd. Ingrid Henneken, die de public relations voor 3M ver zorgt: „Ik heb vandaag wel een hoop bossen bloemen zien staan, ja. Elk jaar organiseren de secretaresses iets op deze dag. Of ik zo'n secretaressedag goed vind? Jawel hoor. Het is uitein delijk zo dat secretaresses altijd achter de schermen werken en op deze dag mogen ze dan eens in de schijnwerper." Thea Leferink, de secretaresse van de heer Van Hulst, korps commandant van de het Poli tiekorps Hollands Midden. „Ik heb niets gehad, nee. Maar voor mij hoeft dat ook niet. Ik denk dat ze wel weten hoe ik over zo'n dag denk. ledereen doet gewoon zijn werk en om dan voor secretaresses een uitzon dering te maken, nee, dat vind ik onzin. Ik meet de waardering die ze voor me hebben af aan de manier waarop ze met me omgaan en aan mijn beloning. Ik word hier overal bij betrok ken en dat is in het verleden wel eens anders geweest. Dan mocht je wel verslagen maken van een vergadering maar als het echt belangrijk werd, moest je weg. Dat is hier heel anders. Omdat ze er gewoon vanuit gaan dat je discreet bent." Tal van secretaresses die ik aan de lijn kreeg, bleken niet bereid om te praten. Hoe zit dat da mes? Mag het niet in de krant dat uw baas u een bloemetje heeft gegeven? Krijgt die man daar misschien thuis moeilijk heden mee? Secretaresses. Je hebt nuffige en aardige. Bitse en vriendelijke. En wat hebben ze soms een mooie stem! Iemand vertelde me daarover een aardige anek dote. Een jaar lang had hij de zelfde secretaresse aan de tele foon gehad, een secretaresse met een prachtige zwoele stem. Hij werd als jongeman van vijf entwintig smoorverliefd op haar. hij had wel door de gaatjes in de telefoonhoorn naar haar toe willen kruipen. Op een dag belde hij weer eens naar het be drijf waar ze werkte en kreeg hij tot zijn teleurstelling een ander aan de lijn, die zei: 'Helaas me neer, ze is net met pensioen ge gaan." Secretaresses. Het zijn net ge wone mensen. CE ES VAN HOORE Paragnosten, waarzeggers, handlezers. Veel mensen wil len meer weten over dit soort 'bovennatuurlijke gaven'. In een korte wekelijkse serie be steedt Het Gesprek van de Dag aandacht aan 'De Gave'. Een filmcamera zweeft boven mijn rechtervoet. Op het scherm van mijn geest wordt die voet geprojecteerd. De bot ten en de huid zie ik. De tenen ook. Die tenen die zo veel uur per dag de aarde raken. Ze doen me denken aan de handen van een pianist die zijn vingers klaar houdt op de toetsen, die op het punt staat een prachtige noc turne uit zijn instrument te ha len. Maar ach, in de grond zit geen muziek, hoewel, mis schien een beetje in een ze brapad. „Nu gaat de camera je voet binnen", zegt hypnothera- peut Cor van der Plas. „Je voelt je ontspannen, heerlijk ont spannen." De prachtigste beel den vloeien door mijn hoofd. Ik maak een tocht, een langzame onderwatertocht langs de ko raalriffen van botten en ge wrichten in mijn lichaam. On der hypnose ben ik en het is heerlijk. Niks geen enge toe standen, maar een ontdekkings tocht door het onderbewuste. Kijk, daar klopt mijn hart, als een rode platvis die ademt en ademt op de bodem van de Stil le Oceaan. Cor van der Plas beoefent nu al jaren de zogenaamde hypno therapie. Met behulp van hyp nose, volgens Cor 'een aange leerde gave', voert hij als een betrouwbare gids zijn cliënten hun onderbewustzijn binnen. Daar kunnen mooie dingen sluimeren, maar ook nare, die zorgen voor psychosomatische klachten. Het goede gevoel dat de hypnose opwekt, wordt ge bruikt om die kwade dingen te bestrijden. Van der Plas boekt vaak succes. Een dame die door haar man in het huwelijk was vernederd, durfde jarenlang de straat niet meer op. Alles wat hij haar had toegeschreeuwd 'Je bent lelijk, je kunt niks, je bent waardeloos' werd op die gro te. wijde, straat plotseling waar. De ogen van de mensen vonnis ten haar. De grond lag te drei gen: ik krijg je, ik krijg je! Cor van der Plas behandelde haar in drie sessies. Nu kan ze weer ge woon naar de bakker en de sla ger. Een voorwaarde voor het slagen van deze therapie is dat de cliënten meewerken. Van der Plas: „Ik heb hier eens een man gehad die door zijn vrouw werd gestuurd. Iemand die dus niet uit vrije wil kwam. Dan werkt de therapie niet. Je moet het sa men doen met de cliënt. Alleen, ik heb de verbale techniek in huis om mensen in een lichte of, als zij dat willen, zwaardere trance te brengen. Daarvoor heb ik gestudeerd. Met behulp van hypnose leid ik mensen het onderbewuste binnen. Daar ligt alles opgeslagen wat een mens ooit heeft meegemaakt. Daar liggen bepaalde leerprocessen verankerd. Het kan zo zijn dat je in je jeugd dingen hebt aange leerd die je nu helemaal niet meer nodig hebt, die je last be zorgen, frustraties. Die frustra ties kunnen lichamelijke klach ten veroorzaken. Ik roep door de hypnose een positieve ener gie op bij mijn cliënten, een energie die hen rust en zelfver trouwen geeft. Met die energie kunnen ze de nare dingen uit schakelen of neutraliseren." Brigitte Mieremet is een cliënt van Cor van der Plas. „Ik wou dat ik het jaren eerder had ge daan", zegt ze. „Cor heeft het in zich om bij mensen zelfvertrou wen op te wekken. Ik heb mijn eigen kracht altijd onderschat. Maar nu niet meer. Er zit veel meer in de mens dan je denkt. Het gekke is dat ik twee dagen na een behandeling heel helder ga dromen 's nachts. Heel gede tailleerd ook. Niet alleen beel den zie ik maar ik hoor ook ge luiden. Het zijn goede dromen, dromen waarvan je enorm ont spant." Hypnose. Bij dat woord dacht ik altijd aan indringend kijkende griezels die je de gekste dingen konden laten doen. Maar dat beeld is nu voorgoed verdwe nen. Tijdens het begin van de trance neem ik alle dingen nog helder waar. Ik zie de kalender in de kamer met daarop de spreuk: 'Onverteerde resten van gisteren zijn vandaag nog actu eel'. Ik hoor de rustgevende New Age-muziek. maar op de achtergrond ook de stemmen van op straat spelende kinde ren. De stoel waarin ik lig wordt de buik van een lieve moeder. Van der Plas stelt mijn zelfver trouwen voor als een rots, een rots die ik in drie fasen moet beklimmen. Mijn rots staal in zee. Witte golfjes kabbelen er tegenaan. Ik grijp me met mijn nagels vast aan die rots en het lukt me na veel inspanning om boven te komen. En als ik op de top van de rots ben, kijk ik lang zaam achterom. Daar is het strand van Scheveningen, het strand van mijn jeugd. En aan de vloedlijn zie ik mezelf lopen als kleine jongen. Sluik is mijn haar, dun zijn mijn benen, smal is mijn gezicht. In mijn hand heb ik een emmertje dat vol zit met water. Op het emmertje staat een bloem met een rood hart en gele bladeren. 'Aan het water in het emmertje heeft de bloem op de buitenkant niks.' Dat denk ik. Dat hoor ik mezelf zeggen. Haarscherp zie ik me zelf als jongen en ineens merk ik hoeveel ik lijk op mijn eigen zoon. die nu ver. ver weg is. Ik roep en zwaai. De kleine jongen op het strand lacht naar me. Ik proef zout op mijn lippen. De jongen zwaait. Lang, heel lang. Alsof hij een beslagen ruit schoonmaakt. Een ruit waarop ik met mijn vinger ooit eens heb geschreven: 'Kinderen zijn klein. Alsof zij altijd in de verte zijn.' CEES VAN HOORE Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raar ste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Ge sprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad ver rast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons con tact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomi neren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 830 tot 46.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. SCHUIFPUIEN 10 SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar konititol van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen pertecl op maat gemaaki Het geheel voorzien van Kmm ewtffleut. IKom gewoon eens alles op uw gemak beki|ken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN rkV/bU - FabnNi en showroom De Lasso 60. noetoUwdsvwn. v W 01713-15361 Meta 01713- 1S2W deceuninck £2 BOUWPLANNEN? OP NMR VAN OER PLOEG! - Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND EN PUFONDBEKLEDINC

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19