Schiphol wil tweede Kaagbaan OCCftS^ bon WMMBh l|\ Scheefgroei dreigt in prijzen koophuizen Onderzoek naar ouderdomsdiabetes bij vrouwen Medewerkers universiteit boos over salarisakkoord Randstad Zuid-Holland: meer 'groen' aankopen EE^J IDEALE BIJLAGE OM UW OCCASION IN TE PLAATSEN. VRIJDAG 16 APRIL 1993 J! chef willem spierdijk. 071-161440. plv.-chef meindert van der k, den haag monica wesseung vervolg van voorpagina De duinen en strandwallen tuipen Katwijken Den Haag en he# weidegebied De Venen krijgt van de provincie extra bescherming. De omvang van de, natuurterreinen moet ge- hahdhaafd blijven en de kwali teit moet zo mogelijk worden vergroot. Ook de Kximpener- waard, de Alblasserwaard/Vijf- heerenlanden en de kop van Goeree krijgen een 'voorkeurs- status'. Het aanwijzen van voor- keursgebieden voor de in standhouding van de natuur is een van manieren waarop de provincie reageert op het on derzoek 'De Staat der natuur 1992'. Uit de resultaten van het on derzoek die volgende week worden gepresenteerd, blijkt dat het met de natuur in Zuid- Holland uiterst droevig is ge steld. De afgelopen jaren zijn vele soorten planten en dieren verdwenen. Het is nog niet exact duidelijk welke prakti sche gevolgen de aanwijzing als voorkeursgebied heeft. Het provinciale bestuur moet nog zijn goedkeuring geven aan de aanwijzing. In de hele provincie staan flora en fauna onder druk om dat de oppervlakte natuurge bied steeds kleiner wordt en bovendien steeds meer ver snipperd raakt. Die afkalving moet in elk geval in de voor- keursgebieden een halt wor den toegeroepen. Binnen en buiten de 'be schermde stukjes provincie' zullen plannen voor woning bouw, industrie, de aanleg van wegen of landbouwuitbreidin- gen voortaan worden beoor deeld op de invloed daarvan op de natuur. Bovendien willen gedepu teerde staten in de hele pro vincie veel meer stukken grond aankopen om het als natuur gebied in te richten. Met name de graslanden in de veenwei- degebieden zouden voor aan koop in aanmerking komen. De graslanden staan bekend vanwege het grote aantal bij zondere broedvogels. De duinen in Katwijk krijgen van de provincie Zuid-Holland een voorkeursstatus. FOTO ARCHIEF AZL meet effect vrouwelijk hormoon op risico hartziekte caroline van overbeeke Mensen die lijden aan ouder domsdiabetes, een veel voorko mende vorm van suikerziekte, hebben een verhoogde kans op hart- en vaatziekten. Is het mo gelijk om dit risico bij vrouwelij ke diabetes-patiënten te verklei nen door toediening van het vrouwelijk hormoon oestro- geen? Deze vraag staat centraal bij een groot onderzoek van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) in samenwerking met het Instituut voor verouderings- en vaatziekte-onderzoek/TNO. Het onderzoek wordt geleid door H. Brussaard, intemiste bij de afdeling stofwisselingsziek ten/endocrinologie van het AZL. Zij wil veertig vrouwen met ouderdomsdiabetes onder zoeken die de menopauze ach ter de rug hebben. Twintig vrouwen krijgen een lage dosis van het vrouwelijk hormoon oestrogeen toegediend, twintig vrouwen krijgen een neppil: een zogeheten placebo. Het onderzoek dat deels wordt betaald door het Neder landse Diabetesfonds zal in to taal drie jaar in beslag nemen. Het is het eerste onderzoek in Nederland op dit terrein. Eind april begint Brussaard met haar onderzoek bij de eerste groep vrouwen. Brussaard: „Het is bekend dat vrouwen die na de overgang oestrogeen gebruiken een klei ner risico op hart- en vaatziek ten hebben. Maar dat weten we alleen van vrouwen die géén diabetes hebben. Daarom is het zo interessant om nu uit te zoe ken wat het effect is van oestro geen bij vrouwen mèt diabetes die juist een grotere kans heb ben op hart- en vaatziekten." Ouderdomsdiabetes is een veel voorkomende vorm van suikerziekte die zich vaker ma nifesteert bij oudere mensen. Patiënten met deze vorm van suikerziekte, hebben een ver hoogde kans op aandoeningen aan de ogen, de nieren en hart en vaatziekten. Brussaard heeft inmiddels 16 vrouwen bereid gevonden om mee te doen aan het onderzoek dat ongeveer zes weken in be slag neemt. Voor de vrouwen betekent dit in elk geval dat zij gedurende het onderzoek twee keer een dag in het ziekenhuis verblijven voor een in- suline-infuus. Dit is nodig om het suikerverbruik te meten. Verder wordt in die zes weken een paar keer bloed geprikt en worden de vrouwen onderzocht op eventuele andere afwijkin gen. „In feite neemt het onderzoek alleen wat tijd in beslag. De vrouwen die meedoen, krijgen voor de gemaakte kosten een fi nanciële vergoeding. Wat de toediening van het oestrogeen betreft, de dosering is heel laag, en te vergelijken met de natuur lijke hoeveelheid waarover vrouwen beschikken vóór de overgang. Er zijn geen bezwaar lijke bijwerkingen. Voor het on derzoek is het ontzettend be langrijk dat vrouwen meedoen. Ouderdoms-diatbetes vormt een steeds groter probleem voor de volksgezondheid", vertelt Brussaard. Vrouwen met ouderdomsdia betes die aan het onderzoek willen meedoen, mogen in elk geval niet ouder zijn dan 68 jaar en geen ernstige hart- of vaat ziekte hebben. Voor meer infor matie of aanmelding: afdeling endocrinologie van het AZL, tel. 071 -26 30 77. Het is zeer waarschijnlijk dat op Schiphol een tweede Kaagbaan, parallel aan de huidige, wordt aangelegd. Die moet de Aalsmeerbaan gaan vervangen die nog voor veel geluidsoverlast zorgt in Aalsmeer. In de stuurgroep Pro ject Mainport en Milieu worden momenteel twee varian ten onderzocht waarin de tweede Kaagbaan een rol speelt, zo blijkt uit vertrouwelijke stukken van de provin cie Noord-Holland. schiphol janette luichiesworden aangelegd dan heeft dat Schiphol noemt de nieuwe Kaagbaan 'zeer het overwegen waard uit milieu-oogpunt'. Pre sident-directeur H. Smits heeft al eerder te kennen gegeven dat Schiphol een voorkeur heeft voor de tweede Kaagbaan. De aanleg van deze baan vergroot de capaciteit van de luchthaven en maakt het mogelijk dat in de toekomst de Aalsmeerbaan zou kunnen sluiten. Smits heeft eer der al gezegd dat als die open blijft in de toekomst de geluid hinder in Aalsmeer hetzelfde ni veau bereikt als nu in Zwanen burg. Milieueisen liggen ten grond slag de plannen voor een nieu we baan. In het Plan van Aan pak Schiphol is afgesproken dat maximaal tienduizend wonin gen geluidhinder mogen onder vinden. De vijfde parallelle baan en de gedraaide vijfde baan ge ven meer geluidhinder, zo lijkt het nu. Een rapportage moet daar binnen enkeie weken defi nitief uitsluitsel over geven. In die rapportage worden onder meer het aantal vliegtuigen en de frequentie van landen.en op stijgen beschreven. Die factoren bepalen de mate van geluidhin der. Die zal bij een tweede Kaagbaan in Aalsmeer afnemen, maar in Rijsenhout en de regio Leiden toenemen. Mocht de tweede Kaagbaan grote gevolgen, blijkt uit de pro vinciale stukken. Diverse wegen moeten worden omgelegd en op verschillende plaatsen, on dermeer op Schiphol-Zuid, zal het een en ander gesloopt moe ten worden. Voor hei nieuwe vrachtareaal van de KLM is dan geen ruimte meer. Het onderzoek concentreert zich momenteel op twee varian ten. In de eerste optie verdwijnt de Zwanenburgbaan. Ten wes ten van die baan worden dan twee parallelle banen aange legd. Verder verdwijnt de Aals meerbaan én ten zuiden van en parallel aan de Kaagbaan komt de nieuwe baan. In de tweede variant blijft de Zwanenburgbaan liggen en komt er ten westen van die baan een vijfde parallelle baan. Verder is het plan identiek aan de eerste variant. Bij dit plan blijft Zwanenburg zwaar belast. De tweede Kaagbaan komt er overigens niet eerder dan in 2015. Eerst zal de vijfde parallel le baan of de gedraaide vijfde baan worden aangelegd. De verwachting is dat pas om- streeeks 2015 het aantal huizen dat last heeft van het lawaai bo ven de gestelde grens zal ko men. Zo mogelijk in mei, maar in ieder geval voor de zomer, maakt de stuurgroep kenbaar naar welk banenstelsel de voor keur uitgaat. Op vrijdag 23 april hebben wij weer zo'n fraaie goed gelezen AUTOBIJLAGE boordevol met alle "AUTOWETENSWAARDIGHEDEN" in Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Leidsch Dagblad. In deze bijlage met GRATIS SLAGREGEL (een regel extra groot afgedrukt) en nog eens Totale oplage ruim 108.000 exemplaren met een leesbereik van maar liefst 283.000 personen boven de 13 jaar. -begeue*ravet adres plaats Naar" nand«*ertn9 postcode vÓwosteo berekend. ,omtrren. J Voor 23 3Prf posuege^ P^senOP --nenve>0PP^e.ldscb Da9Haarïerni l suw' ?e "rierns - - l otbeiou0^-- (Of andere autoaanbiedingen) Medewerkers van universiteiten en onderzoeksinstellingen zijn ernstig gedupeerd door het in maart gesloten salarisakkoord tussen minister Ritzen en de onderwijsbonden. DeZe groep draagt wel de lasten van het ak koord, de veel slechtere wacht geldregeling, maar niet de lus ten van salarisverhoging. Dat schrijven vier verenigin gen van wetenschappers aan universiteiten, ziekenhuizen en onderzoeksinstellingen in een verklaring. De verenigingen protesteren tegen het akkoord, omdat daarin hun recht op een wachtgelduitkering bij ontslag wordt beperkt. Dat is vooral voor gespecialiseerde onderzoe kers onaangenaam, aldus de verklaring, omdat zij niet zo ge makkelijk aan een nieuwe baan kunnen worden geholpen. Bij de leraren in lager en voortgezet onderwijs wordt die slechtere wachtgeldregeling nog een beetje goedgemaakt door een salarisverhoging. Die geldt echter niet voor personeel van universiteiten, terwijl zij vaak wel hetzelfde salaris verdienen. Ook aan de universiteiten wer ken veel mensen die een inko men verdienen in salarisschaal 9, 10 of 11 en dat zijn de inko mens van mensen die er in de overige vormen van onderwijs zo'n 400 gulden per maand bij krijgen. De vier organisaties van on derzoekers vinden het onrecht vaardig dat hun stem te weinig is gehoord. Bij het overleg met de minister werden zij volledig overvleugeld door de grote on derwijsbonden ABOP, KOV, NGLen PCO. Vereniging van Makelaars waarschuwt voor te weinig nieuwbouw regio annet van aarsen Er dreigt volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) een scheefgroei te ontstaan tussen de prijzen van bestaande koopwoningen en vergelijkbare nieuwbouwwoningen. Ook in Leiden en omstreken speelt het probleem, al ver wacht Max Sedelaar, voorzitter van de NVM-afde- ling Leiden en Alphen, dat het gaat om een tijde lijk probleem. „Voor de consument is het alle maal heel lastig maar voor de makelaars is het geen bedreigende situatie", zegt hij. „Op het mo ment hebben we te maken met een vraag, die het aanbod kolossaal overstijgt. Maar net als overal is er op de woningmarkt altijd sprake van een golf beweging. Het vervelende is dat het perfecte evenwicht altijd maar kort duurt." Het te kleine aanbod is vooral merkbaar op de markt van 'doorstroomwoningen', huizen in de prijsklasse tussen de twee- en driehonderddui zend gulden. „Een gevolg van het feit dat er te weinig nieuwbouw op dit gebied is, terwijl er veel kopers op zoek zijn naar dit sort huizen", aldus Sedelaar. „Daarnaast zitten we hier in een dicht bevolkt gebied, met gemeenten die een forse be scherming van de eigen bevolking nastreven." De oplossing meer nieuwbouw waardoor een groter aanbod ligt volgens Sedelaar in het vooruitzicht. „Ik heb toch het idee dat we op het punt zijn gekomen dat grote nieuwbouwplannen niet lang meer op zich laten wachten. Dat zal ont spanning op de markt brengen." Hij doelt op nieuwbouwprojecten in onder andere Voorhout, Noordwijk, Hillegom en de Broek- en Simontjes- polder bij Oegstgeest. Voorlopig is er echter nog een situatie dat vrijkomende woningen al ver kocht zijn voordat er een advertentie in de krant kan verschijnen en makelaars „grote moeite heb ben om hun etalages te vullen". Voorzitter B. van Groeningen van de landelijke NVM maakte giste ren de cijfers bekend over de eerste drie maanden van dit jaar. Vergeleken met dezelfde periode vo rig jaar is de gemiddelde prijs van een huis met 7,5 procent gestegen. Ook voor het tweede kwar taal van dit jaar verwacht Van Groeningen een zelfde tendens. Eengezinswoningen van 175.000 tot 200.000 gulden zijn in het eerste kwartaal van dit jaar ge middeld 9,5 procent in prijs gestegen ten opzich te van dezelfde periode in 1992. De gemiddelde prijs van een huis is in de eerste drie maanden van dit jaar gestegen tot 199.6Ó0 ten opzichte van 186.100 gulden in het eerste kwartaal van 1992. Van Groeningen zei bezorgd te zijn over de blij vende druk op de prijzen van goedkopere koop woningen. Consumenten die voor het eerst een huis kopten, willen dat veelal doen tegen een be drag tussen de 175.000 en 200.000 gulden. Omdat er te weinig nieuwe woningen worden gebouwd met een prijs tussen de twee en drie ton. komt de doorstroming volgens de NVM-voorzitter onvol doende op gang. Bewoners van eengezinswonin gen tussen de 175.000 en 200.000 gulden kunnen volgens hem moeilijk een huis vinden in de prijs klasse tussen de 225.000 en 275.000 gulden. AZL en Philips sluiten contract van 25 miljoen leiden» valerie leenheer Het Academisch Ziekenhuis Leiden en Philips Nederland hebben gisteren een contract gesloten ter waarde van 25 miljoen gulden. Philips gaat geavanceerde röntgenappa ratuur leveren en onderhou den. Het AZL en Philips zijn ook een intensieve samen werking overeengekomen op het gebied van produktont- wikkeling. Het contract, met een looptijd van vijf jaar. is het grootste dat Philips ooit heeft afgesloten met een zie kenhuis. Philips levert het AZL beeldvormende appara tuur. Dat zijn onder meer een computertomograaf (een scanner waarmee een rönt genfoto gemaakt wordt van een patiënt), een systeem voor vaatonderzoek en een magnetisch resonantie sys teem (MR). Dit systeem is ook een methode om een pa tiënt van binnen te onder zoeken, maar dan met be hulp van een magneetveld in plaats van röntgenstralen. Ook de vervanging van rönt gen- en beeldversterkende buizen en het onderhoud van verschillende systemen behoren tot de overeen komst. De samenwerking behelst vooral de ontwikkeling en het gebruik van nieuwe ap paratuur. „Er is sprake van een wisselwerking tussen het AZL en Philips," vertelt prof. A.E. van Voorthuisen, hoofd van de afdeling radio-dia gnostiek van het AZL. „Wij gebruiken de nieuwe appara tuur van Philips en geven Philips dan tips over wat er nog kan worden verbeterd of veranderd. Dat is voor beide bedrijven een leerzame en goede manier van samen werken." Het meerjarencon- tract is het resultaat van een al langer bestaande samen werking tussen het AZL en Philips. Vroeger had het AZL echter contracten met een groot aantal verschillende röntgenbedrijven, waaronder de firma Smit uit Leiden. Nu gebruikt de afdeling radio diagnostiek voor 90 procent de apparatuur van Philips.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18