Kinderdagverblijf niet bij 't Spant Groot onderhoud woningen Alkemade kost 2,3 miljoen Kringloopwinkel onder de pannen Rijn- en Veenstreek Lachen, gieren en brullen met Alphons Borm Hulp voor schippers Tien jaar bevriend Alphenaren moeten olietanks reinigen Noordeinde in negen weken opgeknapt VRIJDAG 16 APRIL 1993 Marktmeester kan voortaan standwerkers bestraffen ALPHEN AAN DEN RUN dat Standwerkers die andere markt lieden in hun werk belemme ren, lopen de kans dat ze zich een tijdje niet meer op de Al- phense markt mogen vertonen. De gemeente past de marktver- ordening aan waardoor straf maatregelen mogelijk worden. In Alphen wordt altijd op za terdag en op woensdag markt gehouden. Voordat die begint, verloot de marktmeester twee plaatsen aan mensen, de zoge noemde standwerkers, die op t aanwezig zijn en in aanmerking willen komen voor een plaatsje. Degenen die zijn uitgeloot, kunnen weer vertrek ken. Dit veroorzaakt nog wel eens irritaties. Ooit moest de politie er zelfs aan te pas komen om de man die was uitgeloot, te verwijderen. Voortaan kan te gen deze mensen worden opge treden. Naast het niet toeken nen van een standwerkers plaats, kan de betrokken koop man ook een plaats op de markt voor een bepaalde periode wor den ontzegd. Met valse sleutel op dievenpad alphen aan den run» Terwijl de bewoners rustig lagen te slapen, kwamen inbrekers, vermoedelijk met een valse sleutel, hun huis binnen. Uit de woning aan de Bachsingel in Alphen verdwenen gisternacht een CD-speler, een fiets, drank, een tas, 150 gulden contant geld, cheques, pasjes en persoonlijke papieren. Speelhuisje in brand alphen aan den run» Vier Alphense jongens in de leeftijd tussen 11 en 14 jaar hebben gisteravond een speelhuisje in brand ge stoken op een speelveld aan de Lupinesingel in Alphen. De brandweer moest er aan te pas komen om het brandje te blus sen. De jongens zijn door de politie overgedragen aan het bu reau Halt voor alternatieve straffen. Inbraak in sporthal roelofarendsveenBij een inbraak in sporthal De Tweesprong aan de Lucas van Leydenlaan in Roelofarendsveen is gisteroch tend veel schade aangericht. De inbrekers kwamen de hal bin nen na een ruit te hebben ingegooid. In de sporthal zelf werden zes deuren vernield waaronder de deur naar het kantoortje waar de kassa stond. De buit was 150 gulden. In Alkemade hebben de kinderen deze week paasvakantie. En dat hebben ze geweten. Cisteren was het lachen, gieren en brullen met Alphons Borm die op uitnodiging van het Comité Vakantiespelen naar de sporthal in Roelofarendsveen kwam. Circa 350 kinderen genoten van de kindershow met varieténummers, een ballonnenwedstrijd en een soundmixshow. foto ben de bruyn CHEF CERTVISSER.071-161417.PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -161443 JACOBSWOUDE MARIETA KROFT Een schipper die wil aan de oevers van de Leidse Vaart moet daar toestemming voor vragen. Maar bij wie? Bij de gemeente Jacobswoude of bij de provincie Zuid-Holland? B en W van jacobswoude voor spellen grote conflicten tussen de twee overheden omdat ze het zelf ook niet meer weten. Immers, meert de schipper af in het zogenaamde niet-lande- lijke deel dan moet hij voor toe stemming bij de gemeente zijn. Meert hij enkele meters verder op af en ligt hij dan toevallig in het landelijke deel, dan moet hij aankloppen bij de provincie. De grens door de Leidse Vaart, zoals die door de provincie Zuid-Holland wordt voorge steld, loopt zo grillig dat het voor geen van de partijen in alle situatie's duidelijk is of hij nu in het landelijke dan wel.in het niet-landelijke deel ligt aange meerd. De juiste ligplaats is niet eens op een kaart met-een schaal van 1 op 104)00 aun u- geven. Een boot van tien meter beslaat een stipje op de kaart. De grenzen moeten dus veel duidelijker worden aangegeven, vinden B en W van Jacobswou de. Zij stellen voor om de streep dwars over een breedte van de Leidse Vaart te trekken. Ook bij het deel van de Drecht ter hoogte van Vriezekoop-zuid moet de streep dwars over het water worden getrokken. Het water aan beide kanten van de Tolbnig moet onder het gezag van de gemeente gaan vallen. woubrucce Het Engelse plaatsje Woodbridge en de gemeente Woubrugge zijn dit jaar tien jaar bevriend met elkaar. Om dat te vieren, brengen een afvaardiging van het gemeentebestuur en van het verenigings leven van Woodbridge van 23 tot 26 april een bezoek aan Wou brugge. Als levend aandenken aan de vriendschap tussen beide ge meenten planten burgemeester W. van Beek en mayor M. Weaver zaterdagochtend 24 april samen een boom bij het voormalige ge meentehuis aan de Van Hemessenkade. Op zondag staat een rond leiding in het Rijksmuseum in Amsterdam op het programma. Maandagochtend vertrekt het gezelschap weer naar Engeland. Sanering met subsidie van gemeente B en W kiezen na felle protesten voor voonrialige kleuterschool Rijnsaterwoude De voormalige kleuterschool aan de Herenweg in Rijnsa terwoude wordt ingericht als kinderdagverblijf. Het voor stel van B en W om een kinderdagverblijf bij gemeen schapscentrum 't Spant in Leimuiden te bouwen, is als gevolg van protesten uit de buurt van de baan. alphen aan den run» Alphen begint eind dit jaar met de 'actie tankslag'. Iedere Al- phenaar die in het bezit is van een olietank, moet deze verwij deren of schoonmaken en vul len met schoon zand. Die sane ring kan met subsidie van de gemeente. Door heel Nederland liggen oude tanks die hebben gediend voor de opslag van huisbrandolie. Met de komst van aardgas waren deze tanks niet meer nodig en vaak werden ze ook vergeten. De tanks kun nen wel bodemverontreiniging veroorzaken. Ze kunnen door roesten en lekken. Bezitters van olietanks moe ten voor 1 september melden bij de gemeente Alphen dat ze een tank hebben. Ze moeten er bovendien voor zorgen dat bin nen vijf jaar de niet meer in ge bruik zijnde tank wordt verwij derd. Ze kunnen de tank ook le gen, schoonmaken en vullen met schoon zand. Het verwijderen kost de eige naar van een tank gewoonlijk 2000 gulden. Het schoonmaken kost 1300 gulden. Als een eige naar zich aanmeldt voor de ac tie tankslag, dan kan dat enkele honderden guldens schelen. Een gezamenlijke aanpak is na melijk goedkoper. Bovendien verstrekt Alphen nog een subsi die. De hoogte daarvan moet nog worden vastgesteld. Wanneer een eigenaar niet meldt dat hij een tank heeft, dan is dat strafbaar. Dit in te genstelling tot een actie tank slag die gemeente in 1982 heeft gehouden. Toen was sanering nog vrijwillig. Eigenaren van olietanks die nog in gebruik zijn moeten zich ook aan strenge voorschriften houden. jacobswoude MARIETA KROFT Bewoners van de Larixlaan pro testeerden de afgelopen week massaal tegen het collegevoor stel om een kinderdagverblijf bij 't Spant te realiseren. In een be- Alphen herhaalt budgetcursus alphen aan den run De gemeente Alphen houdt ook dit jaar twee keer de budgetcur sus 'Uitkomen met inkomen'. Vorig jaar bleek dat de behoefte aan een dergelijke (gratis) cur sus zeer groot is. Het gemiddeld aantal cursisten bedroeg per avond ongeveer 30. Vanwege het succes wordt de cursus her haald. Wanneer dat is, is nog niet bekend. zwaarschrift wezen ze er op dat voor de bouw van kinderopvang 'maar liefst 30 bomen moeten worden gekapt'. „En wat ge beurt er met het gebouw als de kinderopvang niet haalbaar blijkt", zo schreven ze. „Welke garantie krijgen wij dat er dan in de toekomst geen jeugdso- ciëteit wordt gevestigd?" Met twee scholen in de nabijheid en slechte parkeervoorzieningen verwachten de bewoners bo vendien 'vier keer per dag een verkeerschaos'. Volgens de bewoners wil de gemeente met kinderopvang beginnen terwijl de noodzaak en de urgentie ontbreekt. B en W wilden een overhaaste beslis sing nemen om de rijkssubsidie niet mis te lopen, aldus de be zwaarmakers. Als de gemeente voor 1 januari kinderopvang heeft, kan ze op een bijdrage van drie ton rekenen. Inhoudelijk gingen de raads leden gisteravond niet in op de bezwaarschriften. Het feit dat ze er lagen, vormde al genoeg re den voor de raad om maar af te zien van deze locatie voor kin deropvang. De raad vreest na melijk dat de behandeling van de bezwaarschriften zo vertra gend zal werken, dat de kinder opvang dit jaar niet meer kan beginnen. Daarmee vervalt ook de subsidie van het Rijk. Het college gaf aanvankelijk de voorkeur aan kinderopvang in Leimuiden omdat de vraag in die kem om opvang het grootst is. Het CDA is nu tevreden met een kinderdagverblijf in Rijnsa terwoude, dat centraler ligt in de gemeente jacobswoude dan Leimuiden. Het kinderdagver blijf krijgt 18 'kindplaatsen'. Het verblijf wordt geëploiteerd door de Stichting Humanitas. Daar naast komt er voor de andere kernen een gastouderproject met zeven plaatsen. De kleuterschool in Rijnsater woude geeft nu nog onderdak aan een peuterspeelzaal en aan de teken- en schilderclub. Vol gens burgemeester W. van Beek kan de peuterspeelzaal uitwij ken naar de emaastgelegen ba sisschool De Hoeksteen. Deze school heeft een lokaal over. Het is nog niet bekend waar de teken- en schilderclub naar toe oude wetering/ru pweterinc De woningbouwvereniging Alkemade begint half mei met de uitvoering van groot onder houd aan 26 woningen in de Vosterstraat en Weteringlaan in Oude Wetering en de Oud Ade- selaan in Rijpwetering. De Leid se architect J. Vollmer vertelde gisteravond tijdens een voor lichtingsavond voor de bewo ners dat de daken worden ver vangen en van een extra dak venster voorzien. Metselwerk wordt hersteld. Er komen nieu we voordeuren met een luifel erboven. De doucheruimte wordt vergroot, keukenblok en sanitair vernieuwd, gas- en elektrische leidingen gecontro leerd en zonodig vervangen. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Heembouw uit Roelofarendsveen. Die heeft reeds diverse groot-onder- houdsprojecten voor de wo ningbouwvereniging uitge voerd. Heembouw-projectleider S. van der Zwet maakte duide lijk dat per huizenblok vier of vijf weken nodig zullen zijn. Er wordt begonnen in Oude Wete ring. De woningen in de Voster straat en Weteringlaan moeten voor de bouwvakantie klaar zijn. Half augustus wordt be gonnen in Rijpwetering, waar het werk in november moet zijn afgerond. Door het groot onderhoud gaat de huur omhoog. Daar naast staat de huurders de nor male jaarlijkse huuraanpassing te wachten. Als tegemoetko ming voor het te verwachten ongemak tijdens de uitvoering van de werkzaamheden krijgen de huurders van de woning bouwvereniging één maand gratis wonen. Als vergoeding voor herinrichtingskosten kun nen zij van de gemeente een bedrag van 500 gulden tege moet zien. Per woning zullen ook de kleinere gebreken wor den verholpen. Wensen de be woners andere verbeteringen, zoals dubbel glas, dan moeten zij meer huur betalen. De kosten van het groot-on derhoudsplan bedragen 2,3 mil joen gulden. Aangezien het rijk de subsidieregeling voor groot onderhoud heeft afgeschaft, be taalt de woningbouwvereniging deze investering uit haar fonds voor het onderhoud van huizen. Gisteravond werd ook een be wonerscommissie in het leven geroepen. Twee bewoners van de Vosterstraat en twee van de Oud Adeselaan zullen samen met een vertegenwoordiger van de huurderbelangenvereniging Alkemade de uitvoering bege leiden. De Alphense Kringloopwinkel is verhuisd naar een ruimer pand aan de Hofzichtstraat „Laat de klanten maar komen." Pand aan Hofzichtstraat biedt uitkomst voor ruimtegebrek foto ben de bruyn alphen aan den run roelofarendsveen echter alles aan om de overlast zo gering mogelijk te laten zijn. In goed overleg moeten we daar wel uitkomen." Het nieuwe wegdek wordt 6.20 meter breed, de fietsstroken uitgevoerd in rood asfalt, inbegrepen. De groenstrook van 50 centimeter aan de west kant vervalt, en wordt betegeld. Indien de werk- planning niet door regen wordt verstoord, kan er vanaf half juni weer normaal van de winkelstraat gebruik worden gemaakt. Voor de opknapbeurt heeft Alkemade een half miljoen gulden uitgetrokken. De RAAK-winkeliers willen nog met de gemeente overleggen of er toch siertegels kunnen komen. Een aantal midden standers is bereid hieraan financieel bij te dragen. De gemeente Alkemade begint maandag met de reconstructie van het Noordeinde in Roelo farendsveen. De Veense winkelstraat wordt vanaf de Noordbrug tot de Langeweg over een lengte van 240 meter van nieuwe fundering en een nieuw wegdek voorzien. Begonnen wordt bij de Noordbrug. Het werk is in vier delen opgesplitst. Gisteravond werd tijdens een informatiebijeen komst voor winkeliers en bewoners duidelijk dat doorgaand verkeer op werkdagen niet mogelijk is, maar wel in het weekeinde. De wethouder van openbare werken, W. Nugteren, zei dat enige overlast niet te verhinderen valt „Wij doen er kees van kuilenburg Zelfs de stopcontacten in de nieuwe kring loopwinkel aan de Hofzichtstraat in Alphen zijn afkomstig uit slooppanden. „Een voor beeld dat aantoont dat we hier niet alleen maar spullen verkopen, maar zelf ook be wust bezig zijn met hergebruik", zegt Ineke Koppe. Zij is bestuurslid van de stichting Kringloop en verzorgt de pr. De kringloopwinkel is maart 1992 opge zet in de Prins Hendrikstraat, maar moest al weer snel een andere ruimte zoeken. Dat werd het Concordiagebouw in de Hof zichtstraat. Een pand dat vijf keer zo groot is als de ruimte in de Prins Hendrikstraat. „Nu kunnen we al onze spullen in de win kel kwijt. Ook de meubels, de gasfornuizen en de wasmachines." In het oude pand kon dat niet. „Daar was nauwelijks ruimte om te staan en al hele maal niet om de spullen uit stallen. De meubels waren opgeslagen in een loods. Daar mocht echter niet worden verkocht, we moesten dus eerst de spullen naar de Prins Hendrikstraat brengen." Aanvankelijk dreigde de stichting op 1 april niet meer over een winkel te beschik ken. „De gemeente heeft er alles aan ge daan om te helpen. In het bestemmings plan was een winkel aan de Hofzichtstraat niet toegestaan. We zijn al onze buren langs geweest om te praten. Eventuele proble men werden daarbij opgelost. Daarna had den we binnen twee weken de vergunning", aldus Ineke Koppe. Oud papier Het bestuurslid is tevreden over het eerste jaar. „De kwartjes en dubbeltjes van de ver koop van kleding, speelgoed en dergelijke moesten we in het begin bij elkaar schrapen om de huur van 1500 gulden te kunnen be talen en de vaste lasten zoals van onze auto. Maar uiteindelijk lukte het prima. Vooral ook dankzij de opbrengsten van het oud papier. Al zakte de prijs op een gegeven moment wel erg in. We hielden nog twee cent per kilo over. Gelukkig kregen we meer subsidie van de gemeente." Overigens is de stichting van plan in heel Alphen oud pa pier op te halen. Dat gebeurt nu in acht wij ken. Duidelijk is dat het niet meevalt om winst te maken. Maar dat is ook niet de op zet van de stichting. „Het is wel plezierig als er meer geld in de kassa zit. De vrachtauto moet worden vervangen. Voor dit pand be talen we ook meer huur. Het is dan ook de opzet meer aan de weg te gaan timmeren. Reclame maken, tenslotte hebben we veel meer te bieden. Laat de klanten maar ko men. Is er aan het eind van het jaar geld over. dan is dat voor een goed doel, zoals bijvoorbeeld Greenpeace. In het afgelopen jaar is het aantal vrijwil ligers gegroeid van 15 tot ruim 30. „Er is bij na geen verloop. 11 komen alleen maar me dewerkers bij. Ook vrijwilligers die een baan hebben, maar ons een handje toe steken omdat ze sympathiek staan tegenover onze doelstelling." Het werk bij de stichting blijft niet alleen beperkt tot de winkel. Er is ook een werk plaats waar medewerkers de aangeboden spullen repareren. „Dat zijn hoofdzakelijk vutters. Bij de verbouwing waren er een paar die meer uren maakten dan vroeger bij hun baas. Dat is wel grappig." De winkel is open van dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot en met 1630 uur. Bejaard echtpaar zwaar gewond nieuwveen Een 72-jarige man uit Aalsmeer en zijn echtgenote zijri gister middag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding in Nieuw- veen. De man verleende vol gens de politie op de kruising van de provinciale weg en de Schillkerweg geen voorrang aan een 27-jarige Aarlandervcner. Het echtpaar is met zware verwondingen overgebracht naar het Academisch Speken- huis Leiden. De Aarlandcrvener ging met lichtere verwondingen naar het Alphense Rijnoord-zie kenhuis. Vrije tijd Reiki Universele levensenergie. Reiki, doorgeven door middel van handoplegging. Dat wordt ge leerd tijdens de Reiki-cursus op 23, 24 en 25 april in Alphen aan den Rijn. Wie meer informatie wil of zich wil aanmelden kan terecht bij Jos en Drieks Daams, tel. 01720-43104. Risk Kinderen die graag Risk spelen kunnen morgen terecht hij buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen. Voor de tweede keer or ganiseert de vereniging een Risk-toernooi. Het spel begint 's ochtends om 10.00 uur. Het ge bouw van Vreugdeoord staat in de Vorselenburgstraat. Voor in formatie en opgave: Mare Over- duin. tel. 01720-95252 of Rom Perenboom, tel. 95826. Om ka jan Zeeman spreekt tijdens de ledenvergadering van «k- On dernemersvereniging Midden - en Kleinbedrijf Alphen (OMKA) op dinsdag 19 april. Het officiële gedeelte is van 20.00 tot 21.30 uur. Daarna spreekt Zeeman over het onderwerp 'De'proble matiek van de ondernemer In de meest uitgebreide Zin'. De vergadering is in hotel TBrif

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17