Nieuw referendum anders aanpakken m Provincie kapt zonder vergunning Manifestatie vluchtelingen richt zich sterk op jeugd ■HHMi Leiden Regio Noord heeft hoop op hekken VRIJDAG 16 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF LEIDEN AAP RIETVELD Het wijkcomité Leiden-Noord heeft goede hoop, dat er een afrastering komt rond het Huigpark en het grasveld aan het Zwartepad in Leiden. De buurtbewoners hebben de gemeente gevraagd hèkRëh rond de parkjes te zetten, omdat de speel- [Mdëtsen voor de kinderen steeds vol liggen met hondepoep. Deze week liet de afdeling Groen van de gemeente weten, dat de kosten van het maken van afrasteringen worden berekend. B. Pater van het wijkcomité vindt dat een hoopvol teken. Pater heeft uit het overleg met de gemeente de indruk overgehouden, dat die wel wat voelt voor hekken rond de parkjes. „Het zal alleen wel flink veel geld gaan kosten en de vraag is wie dat gaat betalenzegt Pater. Hij vindt dat de hekken er moeten komen. „Buurtbewoners willen het en de Marnixschool wil het ook. Van mijn part komt het geld uit de pul van de sociale vernieuwing." Buurtbewoners en leerlingen van de school bo den een maand geleden in de commissie sociale vernieuwing handtekeningen aan aan wethouder H. Koek (PvdA). De kinderen maakten tekeningen met plannen voor de inrichting van de speel- plaatsjes. Pater heeft van buurtbewoners begrepen, dat zij wel bereid zijn hondebezitters die hun vier voeter uitlaten in het park op hun fout te wijzen. „Er zijn nu wel hondenuitlaatstroken, maar daar trekken veel mensen zich niets van aan. En je kunt de hondebezitters er ook moeilijk op aan spreken dat zij hun hond uitlaten in het park. Als er een hek staat met een bord dat het verboden is, dan kan dat wel." De projectgroep Sociale Vernieuwing heeft ook plannen om contact op te nemen met hondebe zitters en met hen in overleg te treden. Pater denkt eraan, pamfletten in de buurt te versprei den om hen te bereiken. Leidse politicoloog: 'wachten op beter onderwerp' LEIDEN JANETTE LUICHIES Willen Leiden en Haarlem nog eens een referendum houden dan moeten beide gemeenten dat anders aan pakken dan bij de vorige volksraadplegingen Dat con cludeert de Leidse politicoloog R. Hillebrand, raadslid voor de PvdA in leiden, in het boek 'Een stem verder', over het referendum in de lokale politiek. tiek, maar dat het middel niet goed wordt gebruikt. Dat betekent overigens niet dat beide referenda helemaal niet deugden. De twee gemeen ten waren redelijk op weg naar een goede volksraadpleging, vindt Hillebrand. In Leiden bij voorbeeld sprak de gemeente raad uit de uitslag over te ne men. En dat is volgens Hille brand een absolute must voor het welslagen van een referen dum. Er moet iets te beslissen zijn voor de burgers, anders heeft het geen zin om naar de stembus te gaan. Als de ge meente alleen de wens van de burgers wil weten kan zij beter Het Leidse onderwerp, de slui tingstijden van de horeca, kon de meeste burgers niet boeien. En over de uitslag van het Haar lemse referendum, de bebou wing van de Verenigde Polders, ontstond politiek gekissebis. Hillebrand schreef een hoofd stuk in het boek over het refe rendum, dat onder redactie stond van de Amsterdamse po liticoloog P. van Praag jr. De schrijvers van het boek zijn van mening, dat het referendum een goed middel is om de be volking te betrekken bij de poli een enquête houden. De onderwerpkeuze bij het Haarlemse referendum was vol gens de onderzoeker goed. De bebouwing van de Verenigde Polders leeft onder de Haarlem mers. Negenentachtig procent van de kiezers vond het belang rijk of zelfs zeer belangrijk. Dat was in Leiden wel anders. Daar vond maar 61 procent van de kiezers het onderwerp belang rijk of zeer belangrijk. Liefst 39 procent vond de sluitingstijden van de cafés niet belangrijk ge noeg voor een referendum. De oorzaak van de matige in teresse is volgens de auteur, dat de gemeenteraad eerst besloot een referendum te houden en daarna op zoek ging naar een onderwerp. De politicoloog Hil lebrand raadt gemeenten aan een geschikt onderwerp af te wachten. Beter geen referen dum dan een gebrekkig referen dum, vindt hij. De twee te vroeg gekapte wilgen bij De Zilk. FOTO DICK HOGEWONING DE ZILK/NOORDWUKERHOUT Twee zijn er al omgehaald, maar de rest is voorlopig nog even gered. Dankzij snel ingrij pen van de gemeente Noordwij- kerhout is gisteren de illegale kap van een aantal oude, karak teristieke wilgen langs de Hoog- duinweg in De Zilk stilgelegd. De provincie was aan het zagen geslagen zonder dat de vereiste gemeentelijke kapvergunning was verleend. De gemeente is in haar wiek geschoten over de actie van Zuid-Holland. „Een paar weken geleden kwam er een brief van de provincie met de vraag of er een kapvergunning nodig was voor deze bomen", vertelt een woordvoerder van Noordwijker- hout. „Wij stuurden bericht te rug dat dat inderdaad het geval was. En vervolgens hoorden we weken niks meer, totdat er op eens alarmerende telefoontjes uit De Zilk kwamen dat er bo men werden gekapt. Een merk waardige gang van zaken." Een vertegenwoordiger van de gemeente reed naar De Zilk en liet het werk onmiddellijk stilleggen. De provincie moest alle materialen, zoals de pion nen en verkeerslichten waar mee één weghelft was afgezet, weghalen. Of de provincie - die eigenaar van de weg is - alsnog een kapvergunning voor de wil gen krijgt, betwijfelt de gemeen te. „We zullen dat eens kritisch bekijken. Op het eerste gezicht staan die wilgen er prima bij. En het zijn beeldbepalende bomen, die we eigenlijk liever niet laten verdwijnen als dat niet nodig is." Volgens een woordvoerster van de provincie berustte het kappen van de wilgen op een vergissing. De bomen staan op de nominatie om komend na jaar gekapt te worden, maar door een vergissing ging de uit voerder een half jaar te vroeg aan de slag. Dat de bomen uit eindelijk om moeten staat vol gens de provincie vast. „De bo men lijden aan de watermerk ziekte, waardoor ze gaan rotten. Aan kappen valt uiteindelijk niet te ontkomen. M^ar zoals gebruikelijk in Zuid-Holland worden voor elke boom die wordt gekapt, twee nieuwe exemplaren teruggeplant. Toekomst van visrokerij is onzeker KATWIJK PETER VAN DER HULST De toekomst van de Katwijk- se visrokerij is uiterst onzeker geworden. Het Openlucht museum in Arnhem heeft geen interesse in het karakte ristieke bedrijfspandje. Het is niet duidelijk wat er nu met de rokerij gebeurt. Sloop is niet uitgesloten. Katwijk heeft diverse ma len met de directie van het Openluchtmuseum gespro ken over een verhuizing van de visrokerij naar Arnhem. Het gemeentebestuur was zelfs bereid 50.000 gulden bij te dragen in de sloop- en ver huiskosten. Maar die toezeg ging kon het museum niet over de streep trekken. Volgens L. Boot van het Openluchtmuseum zijn er twee redenen om af te zien van overname van de rokerij. Op korte termijn was er geen geld voor de opbouw van de rokerij in Arnhem beschik baar. „We willen andere plannen ontwikkelen en deze overplaatsing konden we er niet bij hebben. Daarnaast past de Katwijkse rokerij niet bij de andere gebouwen over de visserij. De andere pan den die hier staan zijn af komstig uit Marken. Die ver tegenwoordigen de Zuider- zee-visserij. - Het Katwijkse pand vertegenwoordigt de Noordzee-cultuur en is moeilijk in te passen." Inmiddels is het Genoot schap Oud Katwijk nogmaals door de gemeente benaderd om te bezien of deze organi satie mogelijkheden ziet iets met de rokerij te doen. „De mogelijkheden zijn echter zeer beperkt", zegt voorzitter G. van Kruistum van het ge nootschap. „In het Katwijks museum hebben we geen ruimte en andere opties zijn er op dit moment niet." Diefstal van goederen uit een woning levert over het algemeen verschrikte reacties en een proces-verbaal van de politie op. De diefstal van bomen en planten uit de tuin, toch ook vaak veel geld waard, wordt in de regel wat rustiger opgenomen. Maar er zijn grenzen. Ter nagedachtenis aan zijn coniferen I heeft G.F. van der I Zwan twee bordjes in zijn tuin geplaatst. 'Hier stond jl. nog een boompje', staat er op te lezen. Een kleine herinnering aan kleine criminaliteit. Nog geen dag hebben de coniferen het in zijn tuin aan de Haagweg uitgehouden. De spade was net uit de grond of de splinternieuwe aanplant werd alweer gestolen. Van der Zwan is woedend over zo veel brutaliteit.Als ik de dader te pakken krijg sla ik hem in elkaar, dat begrijpt u zeker wel." I lij was enorm trots op zijn lentefrisseminiatuurtuintje. Een smal strookje met frisse viooltjes, groene struikjes en een wit beeldje. Een investering van in totaal zo'n 140 gulden. De buren hadden hem een complimentje gegeven voor de creatieve invulling van het lapje grond. Groen Daags na de aanplant was de teleurstelling echter groot. De twee coniferen bleken gestolen. Sporen van de dader en de struikjes ontbraken. „Ik heb nog gezocht, maar kon ze nergens vinden. Wellicht heeft iemand ze uit de grond gehaald, in een plastic zak gestopt en meegeno men. Er was helemaal geen spoor van gemorste aarde." Politiewoordvoerder D. Grave- land zegt dat er 'elk voorjaar wel mensen zijn die hun handen niet thuis kunnen houden'. „Diefstal van planten komt niet zo heel vaak voor, maar zo nu en dan gebeurt dat wel." In de randgemeenten zijn sterke staaltjes bekend van groenroof. Zo werden in Voorschoten on langs 15 coniferen gestolen. En bij psychiatrisch ziekenhuis Endegeest werden een tijd gele den met enige regelmaat zoveel exemplaren van deze populaire boomsoort weggekaapt dat het er op begon te lijken dat ie mand elders een bos wilde gaan aanplanten. Van d^r^wan hoopt in ieder geval dat de bordjes in zijn tuin net wat langer uithouden dan cHTboompjes. „Maar misschien worden die ook direct gesto len." De diefstal van openbaar groen schijnt een nog groter probleem op te leveren. Groenliefhebbers die hun hobby goedkoop willen houden willen algemeen groen- bezit nog wel eens omzetten in persoonlijk groenbezit. En dus verdwijnen er wel eens heesters uit de plantsoenen, hetgeen de gemeentelijke afdeling groen gisteren echter door uitbundige vergaderdrift niet kon bevesti gen. Groener Er bestaan ook stukken groen in Leiden waar omwonenden nog wel eens een welgevallig oog op willen laten vallen. Tussen Buys Ballotstraat, Van der Waals straat en De Sitterlaan in de Professoren wijk bevindt zich het landje van bloemenkweker Star. De bewoners, verenigd in wijkvereniging De Leefbare Tuin maakten zich enkele jaren geleden al sterk voor een andere bestemming van de grond. Een kinderspeelplaats in de wijk, die arm is aan voorzieningen voor de jeugd, zou op deze plaats niet misstaan, zo werd gedacht. Een tuinarchitect maakte een mooi plan voor een klein para dijsje. Tussen bloemenkweker en om wonenden was enige irritatie ontstaan, vanwege net gebruik van insecticiden door de kweker en spelende kinderen op het terrein, hetgeen resulteerde in de plaatsing van een hek, waar aan weer vernielingen werden aangericht. Inmiddels is de lucht enigszins opgeklaard, maar de aanleg van een speel plaats lijkt verder weg dan ooit. Niet alle bewoners zitten trou wens te wachten op een speel plaats achter hun tuinen. De ge meente heeft bij monde van wethouder Van Rij ooit wel eens aangegeven dat overwogen zou kunnen worden om de grond aan te kopen, maar als de helft van de bewoners zich tegen een speelplaats verzet, lijkt dat wei nig zin te hebben. Dus blijft al leen de mogelijkheid over om individueel grond aan te kopen voor uitbreiding van tuinen. De kans dat een projectontwikke laar belangstelling heeft voor de grond moet worden uitgesloten. LEIDEN FRANK BUURMAN Minister Hedy d'Ancona geeft op 4 mei in de Leidse Schouw burg het startsein voor de mani festatie 'Leiden, stad van vluch telingen'. Tot en met 6 juni wor den tal van activiteiten gehou den waarbij de culturele achter grond van veel vluchtelingen nader wordt belicht. Dit met het doel om vluchtelingen en Lei- denaren nader tot elkaar te brengen. In 1988 en 1989 stond Leiden al een keer in het teken van de vluchtelingen. Een jaar lang werden toen activiteiten geor ganiseerd. Het leverde de ge meente en de Stichting Vluchte lingenwerk Leiden de Wateier Vredesprijs van de Carnegie Stichting op. Dat geld wordt nu gebruikt voor de hulp aan vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië en voor de mani festatie in mei. „Het accent zal nu meer op de jeugd liggen", aldus wethou der H. de la Mar gisteren bij de introductie. „We willen dit keer meer jongeren zien te bereiken. Leiden zal worden overspoeld met aardige dingen. We willen laten zien dat vluchtelingen meer kunnen dan op de vlucht slaan voor ellende. Er zitten kunstenaars bij, artiesten die wat toevoegen aan de stad. Maar er zal natuurlijk ook op een educatieve manier op het onderwerp worden ingegaan." Volgens E. Fogelberg, voorzit ter van de Stichting Vluchtelin genwerk is het van groot belang om een band te smeden tussen stedelingen en vluchtelingen. „De vluchtelingen zijn de moei te waard om beter te leren ken nen, want het gaat om aparte mensen met veel doorzettings vermogen, met een sterke per soonlijkheid." Asielzoeker Leiden heeft 200 plaatsen voor asielzoekers, maar wil dit aantal opvoeren naar 300. Het onjuiste beeld van de asielzoeker die een woning wegkaapt voor de neus van een 'echte' Leidenaar dient daarbij te worden weggenomen. „Het gaat maar om een zeer klein gedeelte van het totale aantal woningen dat beschik baar wordt gesteld voor asiel zoekers. Het zal misschien en kele weken langer duren voor een doorsnee woningzoekende als er eerst een woning voor een vluchteling wordt gezocht", al dus De la Mar. Tijdens de openingsmanifes tatie op 4 mei voeren minister d'Ancona en wethouder De La Mar het woord. Ook is de Duit se zangeres Eva-Maria Hagen aanwezig. Zij zingt liedjes over de voor- en nadelen van het nieuwe Duitsland. Daarna wordt een bonte verzameling activiteiten afgewerkt. Er is the ater en muziek in de Leidse Schouwburg, er zijn filmvoor stellingen in het Leidse Vrije- tijds Centrum en in Cultureel Centrum X aan de Haarlem merstraat. Er wordt gesport en er zijn activiteiten voor de jeugd. Maar ook zijn er lezin gen, tentoonstellingen en is er een interculturele dag. Op 5 juni wordt afsluitend een groot, veelomvattend festival gehou den. Op 6 juni is er dan nog een voetbaltoernooi. In samenwerking met de Stichting 5 mei Comité Leiden worden de tentoonstellingen 'Onderwijs in oorlogstijd' en 'Naar een andere school, jonge vluchtelingen en hun onderwijs' gehouden in de Bakkerij aan de Oude Rijn 44c. Deze exposities duren tot en met 16 mei. Op maandag 26 april wordt als inleiding op de manifestatie een discussie-avond over mi gratie en ontwikkelingssamen werking gehouden in het Anto- nius Clubhuis. Daar zullen di verse parlementariërs bij aan wezig zijn. In het najaar valt nog de uitgave van een boek over Leiden, stad van vluchtelingen, te verwachten. AGENDA Ér G. van der Zwan voert actie tegen hondsbrutale coniferendieven. Groenst Daarbij komt natuurlijk dat Star de grond helemaal niet wil ver kopen. „Mijn man wil de grond absoluut niet kwijt. Hij wil er de bloemen blijven kweken die door onze schoonzoon op het Van der Waalsplein worden ver kocht", vertelt mevrouw Star. Het van der Waalsplein is iro nisch genoeg ook de plaats waar de gemeente een speel plaats heeft gepland, die niet op verzet van de omwonenden stuit. De kans dat de gemeente de grond ooit nog zal aankopen, voor zover die te koop wordt aangeboden, lijkt daardoor mi- FOTO HIELCO KUIPERS croscopisch klein geworden. Het paradijs is voor de Leefbare Tuin verder weg dan ooit. „De grond verkopen, dat zouden we onze buren die geen speelplaats willen niet eens kunnen aan doen. Zelf zit ik er ook niet op te wachten", zegt mevrouw Star. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-161418 VRIJDAG 16 APRIL Leiden Lentebingo, org. speeltuinvereniging Morschkwartier en wijkvereniging Muiderslot, Wijkgebouw Lage Mors- weg 14, aanvang 20 uur. Süperbingobij LFC, Sportcomplex Boshuizerkade, aanvang 20 uur. Klaverjassen is wijkgebouw 'De Lin de', Herenstraat 64, aanvang 20 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Voorhout 'Zo zijn onze manieren' door Cultuur Verheft, in het Wapen van Voorhout, aanvang 20 uur. 30+ Avond in bar 'De Musketier', Zuidstraat, van 20.30-02 uur. Koudekerk Het leven van de boerin staat centraal in de Oudheidkamer aan de Dorps straat, tevens rommelmarkt, van 10- leidingen in de leefgroepen, A.F Feestje vanwege de nieuw geboren biggetjes bij Kinderboerderij Dieren vreugd, Zuiderdreef, van 14-16 uur. Noordwijk Regionale Fietsenkijkdag, Politiebu reau Duinwetering, van 10-15 uur. Nationaal Museumweekend. Gratis rondleidingen bij Noordwijk Space Expo, Keplerlaan 3, geopend 17 uur. 10- Noordwijkerhout Nationaal.Museumweekend. 'Muse um van Langeveld'. Centrum voor Psychiatrie, Langevelderweg 27. ge opend van 10-17 uur. Bloembollentoer. inschrijven bij de start: Congres Center Leeuwenhorst, tussen 8 en 9 uur. Country-avond in De Schelft, aanvang 21 uur. Oegstgeest Rommelmarkt in het psychiatrisch dagcentrum Evenaar, Endegeester- straatweg 5, van 11-15 uur. Sassenheim Nationaal Museumweekend. Sikkens Schildermuseum in het voormalig raadhuis, van 10-16 uur. Voorhout 'Zo zijn onze manieren' door Cultuur Verheft, in het Wapen van Voorhout, aanvang 20 uur. ZONDAG 18 APRIL Leiden Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorscho- terweg, van 10-14 uur. Koopjesmarkt in het LDM-pand, Mid delstegracht 38, van 11-16 uur. Volksdansmstuif voor ouderen in buurthuis Stevenshof. Trix Terwindt- straat 4. van 14.30-16.30 uur. Ontspanningsmiddag voor 55-plus- sers die wonen in Leiden Zuidwest, org. Ouderen Activiteiten Commissie, in Rijn en Vliet, Aaltje Noordewier- laan, aanvang 14.30 uur. Leiderdorp Klaverjasmiddag (tevens sjoelen) bij muziekvereniging Tamarco in het clubgebouw aan de Splinterlaan, aan vang 14 uur. Noordwijk Competitiewedstrijdstrandhengelen, org HSV De Sportvisser, vanaf Noordzeestrand, aanvang 8.15 uur. Nationaal Museumweekend. Gratis rondleidingen bij Noordwijk Space Expo, Keplerlaan 3, geopend van 10- 17 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16