Nieuwe kamers Gouden Leeuw Vertrekkende Van der Reijden aangeslagen Nieuwe brug gaat veertig jaar mee Regio Afscheid van een krachtig bestuurder Raad Warmond achter plannen Endepoel III Beeldenstorm in Wassenaar VRIJDAG 16 APRIL 1993 Ook steun van PW Samen zoeken naar oplossing De fracties in Oegstgeest gaan samen zoeken naar een oplossing voor de problemen rond de huisvesting van ambtenaren. Er wordt een werkgroep gevormd, aange vuld met ambtenaren en burgers. „Er moet een voor stel komen dat kan rekenen op een meerderheid van de raad en dat uitgaat van een dus WD'er Kuntze, die be loofde dat nog binnen deze raadsperiode een oplossing zal worden aangedragen. Hij deelde gisteravond het college mee dat de fractie voorzitters de hoofden bij el kaar hebben gestoken en ge zamenlijk besloten hebben te zoeken naar een oplossing. Het oude raadhuis aan de Wilhelminalaan is veel te klein. Voorstellen van het college zijn nooit gesteund door een meerderheid van de ge meenteraad. oegstgeest antoon koch medewerker vervolg voorpagina De vertrekkende CDA-wethou der J. van der Reijden toonde zich gisteravond na zijn laatste raadsvergadering in Oegstgeest behoorlijk aangeslagen. Nu D66-raadslid M. Poelmans hem opvolgt, levert het CDA geen wethouders meer in het college. De Veronica-voorzitter die naar 't Gooi verhuist, vond het WD-standpunt 'nergens op slaan'. De fractie steunde net als de andere partijen de D66-kan- didaat, omdat zij vindt dat het CDA dermate verzwakt is dat het niet goed zou kunnen op treden. „Zij weten toch niet wie er voor de afgetreden fractiele den in de plaats komen. Dat kunnen wel heel sterke figuren zijn", zei Van der Reijden. Drie jaar geleden zou D66 met een driemansfractie vol gens het gemeentelijk afsp lingsmodel een wethouder gele verd kunnen hebben. Het lies van de PvdA, dat twee v genwoordigers in de raad hield, duidde in die richting. Sa menwerking tussen Groen Links en de PvdA hield toen echter D66 buiten het college. De PvdA'er T. Kohlbeck kreeg de steun van CDA en WD en kon als wethouder aanblijven. Gisteravond werd D66-er Poelmans alsnog gekozen. Hij verwierf 12 van de 17 stemmen. CDA-fractievoorzitter D. de Ruijter kreeg er slechts twee. Opvallend hierbij was dat frac tiegenoten van de kandidaat blanco stemden. M. Vissers van D66 bracht na mens zijn fractie Poelmans als kandidaat onder de aandacht, met de mededeling dat deze zich binnen het college loyaal zou opstellen en constructief zou meewerken aan het oplos sen van de problemen rond de gemeentelijke huisvesting. Daarop kwam WD'er A. Kuntze namens zijn fractie met de verklaring de voordracht van D66 te steunen. „Een fractie als het CDA, die binnen vier maan den vier van de vijf fractieleden ziet heengaan, is te veel ver zwakt om nog krachtdadig bin nen het college te kunnen op treden", aldus de liberaal. Mede namens Groen Links sloot de PvdA'er F. Wegman zich hierbij aan en daarmee kreeg D66 haar De afgang van de CDA-fractie was gisteravond, na het af scheid van drs. J. van der Reij den uit het college, compleet. De gang van zaken rond de ambtelijke huisvesting had eer der binnen deze fractie tot een vertrouwensbreuk geleid. Gis teravond maakten de dames P. Mandema en M. lansen bekend dat zij zich in een schrijven tot het college zouden richten met de mededeling af te zien van het raadslidmaatschap. Eerder was CDA-fractievoor zitter Hellinga opgestapt omdat hij vond dat er sprake was van een tekort aan openheid. De Ruijter nam zijn taak binnen de CDA-fractie over. Toen het voorstel van B en W over nieuwbouw van een raadhuis aan de Lijtweg binnen de raad ter sprake kwam, legden de CDA-fractieleden Mandema en lansen een verklaring af die de woede van het college opriep. Mandema, eerder als opvolger van Van der Reijden door de raadfracties aanvaard, voelde zich vanwege de druk die op haar was uitgeoefend bedreigd in haar integriteit. Mandema las gisteravond een verklaring voor waarin zij haar spijt betuigde tegenover de bur gers die haar en mevrouw lan sen hebben gekozen. „Toen wij het raadslidmaatschap aan vaardden, moesten we van het CDA een verklaring onderteke nen waarin staat dat wij onze De Oegstgeester gemeenteraad nam gisteravond afscheid van wethouder Joop van der Reijden. ..Een afscheid dat anders is dan wij voor ogen hadden", aldus Van der Reijden. ..Eerst was er het nadrukkelijk verlangen van de collega's het (raadhuis)karwei af te maken en na luttele maanden blijken er partijen uiteen te vallen." De scheidende wethouder benadrukte dat binnen het college altijd een voortreffelijke sfeer heerste. „Het college was homo geen." Burgemeester S. Scheenstra verklaarde het vertrek van Van der Reijden te betreuren. „Het is echter niet van politieke aard", voegde hij er aan toe. Hij prees de toewijding, nauwgezet heid en stiptheid waarmee Van der Reijden te werk ging. „Hij was in het college een stabiele factor." Scheenstra herinnerde Van der Reijden aan een bezoek aan Terschelling en gebruikte de Brandaris die een bundel licht uit straalt als metafoor ten opzichte van Van der Reijden. Een vuur toren ziet veel aan zich voorbijgaan, zo ook een wethouder. De WD'er A. Kuntze, namens allen het woord voerend, noemde Van der Reijden een krachtig bestuurder die fluisterend maar hevig de accenten heel duidelijk wist te leggen. „Als hij sprak hingen wij aan zijn lippen. Dat moest wel om hem te kun nen verstaan!" zetels beschikbaar zouden stel- verklaring geen enkele rechts- len zodra de samenwerking in kracht heeft. Het CDA houdt fractieverband wordt verbroken, ons echter aan onze verkla- We zijn ons bewust dat deze ring." De Warmondse gemeenteraad is gisteravond unaniem akkoord gegaan met de vaststelling van het bestemmingsplan Endepoel III. Ondanks haar bezwaren stemde ook de fractie van Pro gressief Warmond (PW) voor. Het feit dat er na drie jaar ein delijk weer eens een mogelijk heid is om woningen in de soci ale sector te realiseren gaf daar bij de doorslag. PW hechtte ook grote waarde aan het oplossen van de problemen rond allerlei accommodaties, dat met de bouw van een sporthal in het gebied een stuk dichterbij komt. De collegepartijen CDA en WD waren al eerder tot die conclu sie gekomen. WD-raadslid C. Saris is het niet alleen oneens met de be zwaarmakers, zij uitte gister avond tijdens de raadsvergade ring ook kritiek op mensen die protesteren tegen de plannen. Volgens haar worden zij niet in hun persoonlijke belangen ge schaad en daarom zijn de be zwaarschriften 'een tikje van de twijfelachtige soort'. De indieners werden door haar beschuldigd van misbruik van officiële procedures 'en dat is dus tegenwerking', aldus Sa- ris. „Natuurlijk hebben de di reet omwonenden hier het vol ste recht toe en waar mogelijk moet aan hun bezwaar tege moet worden gekomen meen de de fractievoorzitter van de WD. Dat de bezwaren snel van ta fel moeten, daarover was ieder een het wel eens. Burgemeester G. van der Wel benadrukte dat nog eens. „We hebben geluk dat we een contingent voor wonin gen binnen hebben gekregen. Die plannen moeten we voor 1995 realiseren, anders krijgen we er nooit meer wat voor te rug." Voor de achtttien geplande appartementen, waar de bewo ners van het Leerpad bewaar te gen maken, is nog geen bouw- contingent beschikbaar. Het college heeft daarvoor wel een claim gelegd bij de gemeente Rotterdam, dat een deel van haar contingent niet kan reali- Sponsorloop bij voetbalclub SJZ ZOETERWOUDE Voor de tiende maal houdt voetbalvereniging SJZ haar jaar lijkse sponsorloop. Op dinsdag 20 april om klokslag 19.00 uur wordt het startschot gelost voor de leden van de voetbalclub. Ook wordt het 400ste lid van S)Z. een jeugdspeler die onlangs zijn debuut maakte op het com plex Haasbroek, in het zonnetje gezet. Vanwege het tweede lustrum van de sponsorloop maakt de jeugdcommissie er een feestelij ke gebeurtenis van. Er zijn prij zen voor lopers die zich het leukst hebben verkleed. De jongste leden lopen op het sportcomplex Haasbroek rond jes van 500 meter. Het rondje voor de oudere jeugd en senio ren is één kilometer lang. Avondwandeling rond Rosenburgh voorschoten Liefhebbers van wandelen, na tuur en geschiedenis kunnen donderdag 22 april hun hart op halen tijdens een avondwande ling over het natuurpad dat loopt rondom de algemene bc graafplaatsRosenburgh. De wandeling is een initiatief van de afdeling groen van de gemeente Voorschoten. De voormalige beheerder van de begraafplaats. P. van Donselaar, geeft uitleg over de planten, vo gels en insecten in het gebied. Ook wordt tijdens het wandelen verteld over de geschiedenis van het huis Rosenburgh dat ooit op plek van de begraaf plaats stond. Wie mee wil lopen, moet om 19.00 uur op de parkeerplaats van de begraafplaats staan. geen tropisch hardhout? „Fa. dat doet hij wel." zegt Geeriing. „Het is één van de laatste pro jecten in de gemeente waarin we dit hout grlmnkrn Wc heb ben verlangd dat het hout uit een gebied komt waar men aan herbebossing doet en we krij gen daarvan een certificaat. Het tropische hardhout was gewoon het goedkoopste en het sterkste materiaal." Tijdens de bouw is scheep vaartverkeer door de Wei poortsevliet onmogelijk. Veel problemen geeft dit met. Voor pleziervaart was de vaart allang afgesloten en er is maar een be roepsschipper: Zoeterwoude- naar B. Oostdam. Ili) In-si liiku over een sleutel, zodat hij de oude brug naar believen kon openen. Via de vaart levert hi| grond en mest aan Boskoopsc tuinders. Ook organiseert hij af en toe rondvaarten. Tussen 19 april en 29 mei hoeft Oostdam niet onder de brug door. Echtgenote t„ Oost dam-Lisgeest zegt: „Maar op 29 mei hebben we een rondvaart en dan moet de doorvaart weer open zijn." Geeriing kan dat niet verzekeren, maar zegt dat er ui elk grv.il vsel en IIXHM aan te passen valt: „Misschien is de brug tegen die tiid al be rijdbaar. We kunnen de nood brug al weghalen en dan kan Ooatdam er wel onderdoor. Garage moet parkeerprobleem oplossen Motel-restaurant De Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten krijgt er 70 kamers bij. Het Van der Valk concern wil eind dit jaar beginnen met de bouw. Dat bleek gisteren tijdens een informatie-avond over de bouwplannen. terkant, bij de parkeerplaats. De ingang wordt gemarkeerd met een toren, die vier meter boven het restaurant uitsteekt. De ongeveer vijftien aanwezi ge omwonenden grepen de ge legenheid aan om hun nood te klagen over het motel-restau rant. Wethouder F. ten Have wees de bewoners erop dat de gemeente tegen de uitbreiding van het Van der Vlak-concern weinig kan uitrichten, zolang het buitengebied met rust wordt gelaten. Het concern heeft volgens hem juist ingeleverd doordat op aandringen van de gemeente wordt vastgelegd dat de Suzuki- VOORSCHOTEN JUDY NIHOf Het bestaande motelgedeelte wordt uitgebreid met veertig ka mers, het café-restaurant-ge- deelte krijgt er dertig kamers bij. Een loopbrug moet beide ge deelten met elkaar verbinden. Het Suzuki-garagebedrijf dat nu nog aan het restaurant-gedeelte vastzit verdwijnt. De parkeerproblemen wil het Van der Valk-concern oplossen door onder het nieuwe motel gedeelte een parkeergarage aan te leggen en de huidige parkeer plaats opnieuw in te richten. De hoofdingang van het restau rant-gedeelte komt aan de ach- garage definitief moet verdwij nen. „Het bedrijf zou volgens het huidige bestenmmingsplan een garage kunnen vestigen naast het huidige motel. Dan zou de overlast alleen maar gro ter worden." De bewoners hadden zo hun eigen ideeën over de plannen gezien de ervaringen met Van der Valk in het verleden. Afspra ken met de gemeente en de be woners werden vaak niet nage leefd. „Elke keer wordt gezegd: dit is de laatste uitbreiding. Ook op een zitting van Provinciale Staten is opgemerkt dat verdere uitbreiding ongewenst is. Dat is toch een hogere instantie. Daar wordt volledig overheen ge walst", aldus een bewoner. De bewoners kunnen nog be zwaar maken tegen de uitbrei dingsplannen. De raadscom missie buigt zich er in mei over. Lam doodgebeten wassenaar In een wei aan de Wassenaarse Prins Frederiklaan is i de nacht van woensdag op donderdag een lam doodgebeten. Al wat restte van het dier waren plukjes wol en bloedsporen. Vol gens de politie was de moord het werk van vossen. Deze dieren zitten op dit moment met jongen en komen uit de duinen op zoek naar voedsel. Tot nu toe zijn dit voorjaar al acht Wasse naarse lammeren op deze manier aan hun einde gekomen. Winkeldief opgepakt voorschoten Een bekende Leidse winkeldief (34) is gistermid dag bij een verkeerscontrole op de Leidseweg in Voorschoten te gen de lamp gelopen. De politie kreeg argwaan toen zij de man langs zag fietsen met een grote, volle tas. Bij controle kwamen een rol vitrage en twee dekbedovertrekken te voorschijn, die hij eerder in twee Voorschotense zaken bleek te hebben gestolen. man zegt dat hij geen uitkering meer heeft en met diefstal in zijn levensonderhoud moet voorzien. Na verhoor werd hij heen gezonden. zoeterwoude wilfred simons Het bouwvallige bruggetje over de Weipoortsevliet en de Noord-Aa heeft zijn langste tijd gehad. De Katwijkse bruggen bouwer Haasnoot begint maan dag met de sloop van de oude en met de bouw van de nieuwe ophaalbrug. Als de constructie volgens de planning verloopt, ligt de nieuwe brug er eind mei. kosten te drukken tot 275.000 gulden. „Het wordt een moderne, strak-ogende brug," zegt direc teur gemeentewerken M. Geer iing. „Hij zal er wat grover uit zien dan de bestaande brug, want als je in hout bouwt, moet je alles wat zwaarder uitvoe ren." De nieuwe brug gaat zeker veertig jaar mee. Geschiedenis Verhuizer gewond wassenaar Een 41 -jarige verhuizer is gisteren gewond geraakt tijdens werkzaamheden aan de Wittenburgerweg. Tijdens het uitladen van een vrachtwagen kreeg de man, afkomstig uit Rot terdam, een deel van een meubelstuk op het hoofd. Hij is met een hoofdwond en een lichte hersenschudding afgevoerd naar het Haagse Bronovo ziekenhuis. Schuur gedeeltelijk afgebrand wassenaar Een schuur aan de Zijdeweg in Wassenaar is giste ren door brand gedeeltelijk in de as gelegd. De achttien meter lange schuur werd over een lengte van vier meter volledig ver woest. De omvang van de schade en de oorzaak van de brand waren vanochtend nog niet bekend. In de schuur lag open haardhout opgeslagen. Winkel 'kraakonvriendelijk' Krakers kunnen een verblijf in het leegstaande pand aan de Schoolstraat 158-160 wel verge ten. Het voormalige winkelpand is deze week geheel ontruimd en ongeschikt gemaakt voor be woning. Dat leverde een laad bak vol materiaal en afval op. De etalage, die was ingericht door enkele winkeliers van de Schoolstraat, werd tijdelijk ont ruimd. Door de werkzaamhe den zouden de uitgestalde spul letjes vuil kunnen worden. De etalage wordt weer opnieuw'in- gericht. Volgens woordvoerder Westra van de Rabo bank zit er nog geen schot in de plannen voor nieuwbouw van de bank. Dat betekent dat de sloop ook nog op zich laat wachten. In de tussentijd kunnen au to's en vrachtwagens over een noodverbinding rijden die op de fundamenten van de oude brug gelegd wordt. Aanstaande maandag is alleen voet- en fietsverkeer mogelijk. De scheepvaart is tot eind mei ge stremd. Aanvankelijk wilde het ge meentebestuur de bovenbouw van de nieuwe brug in staal uit voeren, maar dat bleek te duur te zijn. Daarom besloot de raad in oktober om dat deel van hout te laten maken en zo de totale VOORLICHTING LONGKAN KER Het Rijnlands Zieken huis in Leiderdorp houdt, in sa menwerking met de Kontakt- groep Longkanker Zuid-Hol land, op donderdag 29 april (19.30 uur) een voorlichtings avond. Diverse specialisten spreken over onderzoek, behan deling, bestraling en thuiszorg voor mensen met longkanker. Tevens is er tijd voor discussie. wassenaar Wat ooit een kunstwerk moet zijn geweest, ligt nu in brokstukken in de tuin van Cultureel Centrum Warenar in Wassenaar. Het object van kunstenares Loretta Whitcomb is onherstelbaar vernield. De witte muur met de rode kartelrand in de tuin van Warenar maakte deel uit van een tijdelijke beeldententoonstelling van de Wasnar-groep, een club beeldende kunstenaars uit Wassenaar. Sommigen zagen er echter geen kunstwerk in, maar gewoon een wandje met een stuk eraf. Toen bleek dat de drie meter lange muur na af loop van de expositie gewoon bleef staan, trok een Wassenaars echtpaar, bewoners van de Poortlaan, bij de gemeente aan de bel. „Die muur was zoiets lelijks", zegt de bewoonster. De gemeente sommeerde Theo de Haan van de Wasnar-groep om het kunstwerk weg te halen. Maar De Haan was ziek en niet in staat om het uit te graven. Toen hij enige tijd later was hersteld, bleek de muur al te zijn vernield. De Haan schat de waarde van de muur 'toch al gauw op zo'n zesduizend gulden'. De bewoonster verkeerde in de veronderstelling dat het kunstwerk is afgebroken in opdracht van de kunstenaar. De Wassenaarse, duidelijk onwetend van de artistieke en geldelijke waarde van het kunstwerk, slaat haar hand voor haar mond. „Het was geen fraai ding, maar vernielen, nee, zoiets doe je toch niet? Ohh, wat vreselijk. Nu zal die meneer wel boos zijn op ons. Wilt u hem zeggen dat het ons spijt dat het zo gelopen Is?", zegt ze. De Haan heeft de gemeente gevraagd om de zaak verder uit te zoeken. De gemeente heeft echter laten weten de zaak als afgesloten te be schouwen en heeft de kunstenaar doorverwezen naar de politie. foto hiflco kuipfrs Over Weipoortsevliet en Noord-Aa De oorsprong van het oude bruggetje over de Weipoortse vliet is in de nevelen van de ge schiedenis verborgen. „Een par ticulier heeft hem ooit laten bouwen. Wanneer precies we ten we niet, maar hij moet toch zeker zestig of zeventig jaar oud zijn. Op een gegeven moment heeft de gemeente 'm gekocht. In het gemeente-archief hebben we geen gegevens over de brug kunnen vinden. We weten bij voorbeeld niet eens wat de hoogste belasting is", zegt Geer iing. Om het zekere voor het onzekere te nemen stelde de De oorsprong van het bruggetje over de Weipoortsevliet is in de nevelen van de geschiedenis gehuld. Vol gens directeur gemeentewerken M. Geeriing is hij zeker zestig of zeventig jaar oud. foto w/m diikman gemeente de maximale aslast vast op vijftien ton. Over de nieuwe brug kan een vrachtwagen van dertig ton nog makkelijk rijden, meent Geer iing. „Af en toe rijden er zware vrachtwagens met veevoer en vuilniswagens overheen. Dat geeft geen problemen, want als we zo'n brug bouwen, houden we altijd rekening met extra be lasting. Op de bestaande brug was vijftien ton het absolute L)e aannemer gebruikt toch

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15