'Slachtoffers zijn zij die zich slachtoffer voelen' Kerk Samenleving 'Nieuwe Testament familieruzie tussen christenen en joden' Evensongs in Leiden ^h,g„ VRIJDAG 16 APRIL 1993 DICK VAN DER PLAS. 071-1 BUITENLAND KORT Auschwitz Varr joodse zijde is positief gereageerd op de brief waarin paus Johannes PauJus II de nonnen in Auschwitz opdraagt het klooster te verlaten. Elan .^tehtherg, woordvoerder van het Joods Wereldcon gres, noemde de brief 'een l>elangrijke stap op weg naar goede betrekkingen tussen de Rooms-Katholie ke Kerk en de joodse orga nisaties'. Het Joods Wereld congres zal de herdenking van het getto in Auschwitz volgende week niet boycot ten, aldus Steinberg. Een delegatie onder leiding van voorzitter Edgar Bron- fmann woont de plechtig heden in de Poolse hoofd stad bij. Rabbijn Avraham Weiss uil New York heeft de aangekondigde demonstra tie bij het klooster in Auschwitz vooralsnog met een maand uitgesteld. Bosnië De Wereldraad van Kerken is pertinent tegen militaire interventie in Bosnië-Her- tregovina. Militair ingrijpen zou.op zijn best uitstel van een oplossing zijn maar in werkelijkheid een verscher ping van het conflict bete kenen, aldus dr. Konrad Raiser in een vraaggesprek met het persbureau EPD. Raiser heeft de eerste hon derd dagen als secretaris generaal bij de Wereldraad er op zitten. Het is volgens Raiser geen oplossing als vrede alleen door de aan wezigheid van honderddui zend buitenlandse soldaten gehandhaafd kan worden. Alle bevolkingsgroepen moeten weer op vreedzame wijze met elkaar kunnen sa menleven. Referendum De Russisch-Orthodoxe Kerk neemt geen standpunt in over het referendum dat president Boris Jeltsin voor £5 april heeft uitgeschre ven. Dit blijkt uit een ver klaring van de kerk. Daarin spreekt zij geruchten tegen aat ze het referendum fi nancieel heeft gesteund. „De bevolking moet haar wil uiten over de toekomst van Rusland. De kerk wenst dat er zo snel mogelijk overeenstemming komt tltssen de strijdende partij en, opdat het land niet in tWéedracht wordt gewor pen", aldus de Russisch-Or thodoxe Kerk. Hani De Wereldraad van Kerken heeft de Zuidafrikaanse re gering, het ANC en de an dere partijen die onderhan delen over een nieuwe grondwet voor Zuid-Afrika, ppgeroepen tot 'ingrijpende stappen in het onderhan delingsproces. In het bij- Zonder moet er snel een da tum voor vrije verkiezingen worden vastgesteld en moeten de politie en veilig heidsdiensten onder een gezamenlijk commando worden gebracht. In een verklaring naar aanleiding van de 'lafhartige' moord op de Zuidafrikaanse com munistische leider Chris Hani roept de secretaris-ge neraal van de Wereldraad, dr. Konrad Raiser, de Zuid- afrikanen op kalm en waar dig te reageren en niet mee te werken aan de plannen van degenen die het onder handelingsproces willen dwarsbomen. Otto Ruff speciale predikant voor getroffenen Bijlmerramp Raad van Kerken weer welkom in Witte Huis washington rns De aanstelling geldt voor lopig voor een jaar. En het is zo goed als zeker dat er nog een tweede aan wordt vastgeknoopt Maar dan? Otto Ruff, voormalig predi kant in het Haarlemse Huis van Bewaring en nu voor ganger van de Moluks Evangelische Kerk in Den Helder: „Ja wat dan. Er is een gat geslagen in de Bijl mer, maar er is ook een gat geslagen in de harten van de mensen. Dat eerste kan gerepareerd worden; dat laatste niet, ben ik bang. Zeker niet in zo'n korte tijd." haarlem rob van den dobbelsteen Vanaf 1 januari probeert Ruff, samen met zijn gereformeerde collega Corrie Zoutman uit Bo degraven, de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer te hel pen hun geestelijke problemen te verwerken. Met de nadruk op het werkwoord 'probeert'. Ruff: ,,De vraag of ik voor oplossin gen kan zorgen, heb ik mezelf niet gesteld en zal ik mezelf ook niet stellen. Ik ben, samen met mevrouw Zoutman, gewoon aan de slag gegaan." Geen woord dat niet eerst op een goudschaaltje wordt gelegd. Laverend en zevend, zoekt Ruff naar antwoorden die voor alles de slachtoffers moeten ontzien. ,,Je maakt veel makkelijker iets kapot, dan dat je 't heelt." In z'n kamertje aan de Prins Bern- hardlaan in Haarlem zoemt se- condenlang de stilte alvorens hij zoiets zegt als 'het gaat al lang niet meer alleen om de ramp, er was veel meer aan de hand'. Nadere uitleg wil hij best ge ven, maar opnieuw bedingt hij een lange bedenktijd. „Het is erg moeilijk. Ik bedoel, voordat je het weet hol je tien stappen achteruit terwijl je nog niet eens Predikant Otto Ruff: „De vraag of ik voor oplossingen kan zorgen, heb ik mezelf niet gesteld en zal ik mezelf ook niet stellen." foto united photos de boer een half stapje voorwaarts hebt gedaan. Laat ik het zo zeggen: de ramp heeft veel onverwerkte emoties van voor die tijd naar boven gebracht. U moet begrij pen: in de Bijlmer leefden en leeft een aantal totaal verschil lende groepen vlak naast elkaar. Ghanezen, Pakistani, Surina- mers, Antillianen, Nederlan ders... Dat gaf veel onderhuidse spanningen. Door de ramp zijn die naar buiten gekomen." Verder wenst Ruff niet te gaan. Hij zou ettelijke voorbeel den kunnen geven, maar doet het niet. Ook al omdat de ramp de mensen in de Bijlmer duide lijk heeft gemaakt dat ze 'me kaar nodig hebben'. „Hoe erg het in eerste instantie misschien ook klinkt, zelfs uit zoiets ver schrikkelijks als dit kan dus nog iets positiefs groeien. Maar we zijn er nog niet. De weg waarop we ons bevinden is lang en zit vol kuilen en bochten." Niettemin: een unieke situa tie. Heel voorzichtig oppert Ruff de gedachte dat de Bijlmer wel licht een voortrekkersrol zou kunnen gaan spelen in een maatschappij waarin mensen met verschillende culturele ach tergronden vredig naast elkaar leven. De ramp als katalysator. Idealisme van iemand die niet met beide benen op de grond staat? De predikant: „Het is mijn beroep hoop uit te dragen. Ik moet u eerlijk bekennen, ik ben hevig geschrokken toen ik de eerste gesprekken voerde. Er is in de Bijlmer veel meer leed dan wij weten. Maar mocht ik niet in staat zijn de geestelijke scha de van de slachtoffers geheel en al weg te nemen, dan wil ik in elk geval proberen de slachtof fers te leren die geestelijke scha de te dragen." Maar wie is precies slachtof fer? De meningen verschillen. De overheid, het Rode Kruis, het Leger des Heils... iedereen denkt er anders over. Ruff ech ter kent geen twijfels. Voor het eerst tijdens het gesprek heel gedecideerd: „Ooggetuigen bij voorbeeld, worden door som mige instanties niet altijd als slachtoffer beschouwd. Wij, me vrouw Zoutman en ik, denken daar anders over. Ons stand punt is: Slachtoffers zijn zij die zich slachtoffer voelen." Dat een dergelijk standpunt de groep erg groot maakt, vormt voor Ruff geen aanleiding zijn zienswijze te herzien. „Integen deel. In dat licht bezien, zou ik zelfs voor nog meer professio nele hulpverleners willen plei ten. Maar daar is geen geld Geen hulp van anderen? Ruff: „Ja, gelukkig wel. Psychiaters, psychologen, maatschappelijk werkers... Maar predikanten moeten er ook zijn. Het klinkt mij onvoorstelbaar in de oren, maar aan hulpverlening van de kerk was bij het opstellen van het rampenplan niet gedacht. Terwijl wij toch al tweeduizend jaar lang ervaring hebben met leven en dood." De Amerikaanse Raad van Ker ken is weer welkom in het Witte Huis. Een delegatie van 38 ver tegenwoordigers van de 32 lid kerken sprak deze maand met president Bill Clinton en zegde hem steun toe voor zijn econo misch beleid. De presidenten Ronald Reagan (1981-1989) en George Bush (1989-1993) meden de dialoog met de Raad van Ker ken, die zich verzette tegen het beleid van beide presidenten op het gebied van onder meer de defensie en de economie. Reagan en Bush gingen om met conservatieve religieuze leiders als Jerry Falwell en de televisie dominee Pat Robertson. De kerkleiders stelden geen zaken aan de orde waarover zij het oneens zijn, zoals abortus en de toelating van homoseksu elen tot de Amerikaanse krijgs macht. Ook werd er niet gespro ken over.kwesties waarover de kerken en Clinton het oneens zijn, zoals de benoeming van de burgemeester van Boston, Ray mond Flynn, tot ambassadeur bij de Heilige Stoel. Sommige protestantse kerken vinden de diplomatieke banden tussen de Verenigde Staten en het Vati- caan in strijd met de grondwet telijk vastgelegde scheiding van kerk en staat. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kantens-Stitswerd en Usquert-Rottum (part-time): G. van den Brink, kandidaat te Nijkerk-, te Kootwijk: P. J. Visser te Harderwijk. Bedankt: voor Elim (toez): I. Hoor naar te Giessen-Nieuwkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te 's-Gravenzande: J.G. Arensman te Haren (Gr.). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Zwijndrecht-Groote Lindt: R.J Blok te 's-Gravenhage- Zuid-Loosdumen. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Aarlanderveen: J J. Lof te Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Ridderkerk-Slikkerveer: C.A. van Dieren te Stolwijk. h G. Mouw te Genemuiden; Amsterdam-Noord: J.M. Kleppe te Eckeveld te Zeist. utrecht anp Het Nieuwe Testament be schrijft een familieruzie tussen christenen en joden. Deze ruzie was zo bitter, dat de christenen in hoge mate uit het oog verlo ren dat zij met de joden een ge meenschappelijke erfenis deel den, en zich zelfs bezondigden aan antisemitisme. Dat zei de Engelse exegete dr. Morna Hooker, hoogleraar in Cambridge, gisteren op het lus trumcongres 'Oud voor Nieuw' van de Katholieke Theologische Universiteit te Utrecht. Zij sprak daar over de manier waarop de eerste christenen zijn omge gaan met hun afstamming van de joden. Hooker constateerde dat door de spanningen tussen joden en christenen het zicht van de hui dige christenen op de geschrif ten van het Nieuwe Testament is vertroebeld. In deze geschrif ten wordt meer nadruk gelegd op de verschillen dan op de overeenkomsten tussen christe nen en joden. Oorspronkelijk waren de christenen een messiaanse sek te binnen het joodse geloof. Zij beschouwden zich als gelovige joden en zagen hun geloof in Christus als de vervulling van het joodse geloof. Maar toen het joodse religieuze gezag aanstoot begon te nemen aan de verkon diging van het christelijke evan gelie en de 'jodenchristenen' niet langer in de synagoge mochten deelnemen, kwamen er spanningen. Voor deze chris tenen betekende de uitsluiting uit de joodse eredienst niet al leen excommunicatie, maar ook dat ze werden behandeld als verschoppelingen in de maat schappij. Hierdoor liepen ze lij felijk gevaar. De eerste christenen stichtten eigen synagoges en de joodse overtuigingen werden minder sterk, naarmate zich meer niet- joden bij hen aansloten. Ideeën die aan het joodse geloof waren ontleend, werden losgemaakt van hun joodse contekst en de christenen begonnen de joden als ketters te brandmerken. Christenen kunnen volgens Hooker 'niet dan met spijt' vast stellen dat de kerk in grote mate haar gevoel van continuïteit met haar joodse verleden heeft verloren. Dat ging zelfs zo ver dat de christenen gemakkelijk vergaten dat Jezus zelf jood was. Het is niet erg juist om Jezus te zien als iemand die een 'nieuwe' godsdienst bracht. Christenen, zo zei Hooker, mo gen dan geloven dat God door Christus iets nieuws verrichtte, mar als zij hun oorsprong trouw blijven, moeten ze evenzeer vasthouden aan het idee dat het nieuwe de vervulling was van het oude, zonder dat dat vernie tiging van het oude betekende. Hooker noemde het 'zeer iro nisch en nog veel tragischer dan dat' dat de verkeerde interpre tatie die de christenen aan het verleden gaven, heeft geleid tot het antisemitisme van latere eeuwen en zo heeft bijgedragen aan de uitroeiing van de joden tijdens de Tweede Wereldoor- leiden Het koor van de Tewkesbury Abbey School uit Engeland opent komende zondag de nieuwe reeks van Evensongs in de Hoog landse kerk in Leiden. Het thema van de Evensongs is dit seizoen 'de heilige nabijheid'. De Evensong begint om 19.00 uur en de toegang is gratis. Bij de uitgang wordt wel een collecte gehouden om de kos ten te dekken. foto pr HET WEER ROB GROENLAND Regenfront uit noorden Het weer is vaak in typen onder te verdelen, waarbij één type enkele dagen of een week kan aanhouden. De afgelopen dagen waren we ge tuige van een 'zadeltype'. Dit zadel bevond zich precies boven het wes ten van Nederland met hogedruk in het noordoosten en zuidwesten en lagedruk ten noordwesten en zuid oosten van de regio. Opvallend in dit gebied was een scheidingslijn tussen droge lucht boven ons ge bied en vochtige lucht ten zuidoos ten van ons. Gedurende vier ach tereenvolgende dagen ontlaadden zich op deze grenslijn onweersbui en die zeer plaatselijk grote hoe veelheden neerslag loslieten. Vanuit west- en zuidwest-Neder land was in de namiddag en voor avond alleen met een goede blik of verrekijker in oostelijke richting enige onstabiliteit in de bewolking te herkennen. De instroming van frisse lucht vanaf de Noordzee zorgde er uiteindelijk voor dat deze instabiliteitslijn boven midden-Ne derland niet meer naar het westen kon opdringen. Daarmee bleven de buien beperkt tot het binnenland. Terwijl de buien gistermiddag bo ven Brabant hun maximale intensi teit haalden, kreeg de kuststrook met een ander verschijnsel te ma ken. Zeedamp en lage stratus dreef zo af en toe van zee binnen bij een frisse noordenwind 3-5 beaufort. Op de vloedlijn werd hierdoor de luchttemperatuur tot onder de 10 graden gedrukt, terwijl in het zui den van Limburg ruim 15 graden werd gemeten. In de loop van vandaag wordt het zadelgebied verder naar het bin nenland verschoven, en komt ons gebied geleidelijk onder invloed van een noordelijke bovenstro- ming, waarin een regenfront meet rekt. Dit front arriveert de komende avond al boven de Noordzee, waar bij het voorste frontale wolken- scherm vanuit het noordwesten komt overdrijven. In de loop van de nacht komt het regengebied bij Den Helder het land binnen en trekt morgenochtend onze regio in. Deze situatie met veel bewolking en af en toe regen weet zich waar schijnlijk de hele dag te handha ven. Ook op zondag overheerst de bewolking maar nemen de regen kansen zienderogen af. Bij winden uit west tot zuidwest 4-6 beaufort wordt het niet warmer dan 10 tot 12 graden. Na het weekeinde lijkt zich een radicale omslag naar len teweer te gaan voordoen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking. Vandaag in Ier land en Schotland, en morgen mogelijk ook el ders, van tijd tot tijd regen of enkele buien. Maxima op de Schotse Hoog landen circa 10 graden, in Engeland. Wales en Ier land rond 14 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst plaatselijk mist, later perioden met droog. Morgen bewolkt en vooral in het westen moge lijk wat regen. Maximum temperatuur ongeveer 13 Midden-Frank- Noord- rijk: Vandaag droog en nu en dan zon, plaatselijk eersj ook mist. Morgen bewolkt en vooral in Normandië en Bretagne kans op wat re gen. Maxima van 11 graden langs de Kanaalkust tot 15 graden in Midden- Frankrijk. Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur geleidelijk oplopend naar 20 tot 22 graden. Madei ra: Wolkenvelden afgewisseld door pe rioden met zon. Droog. Maxima onge veer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke perioden met zon, van daag m het oosten nog kans op een re gen- of onweersbui. Maxima op veel plaatsen tussen de 13 en 17 graden, aan de zuidelijke Costa's tussen de 19 en 22 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog, maar aan de noordkant van de eilanden ook wol kenvelden. Middagtemperatuur van 20 graden aan de noordkust tot 23 graden aandezuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon en overwe gend droog. Middagtemperatuur oplo pend tot 18 graden aan de kust rond Tanger. en tot circa 22 graden verder zuidwaarts. Tunesië: Veranderlijk be wolkt en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Maxima langs de noordkust circa 18 graden, langs de zuidoostkust circa 23 graden. Zuid-Frankrijk: Veel wolkenvelden, maar vandaag langs de westkust en morgen aan de Cóte d'A- zur perioden met zon. Vooral in de Lan- guedoc en aan de Cöte d'Azur plaatse lijk een regenbui, mogelijk met onweer. In het rhonedal waait enige tijd een Mistral. Maximumtemperatuur rond 16 graden, in het zuidwesten iets hoger. Mallorca en Ibiza: Vandaag veranderlijk bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Morgen meer zon en meest droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vandaag veranderlijk bewolkt en plaat selijk buiige regen, zuid van Rome mo gelijk met onweer. Morgen vooral in de noordelijke helft van Itali'e en op Corsi ca en Sardinië afnemende neerslagkan sen. Middagtemperatuur van 15 graden m het noorden tot 18 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Veranderlijk bewolkt en in noorden kans op buiige regen, bewolkt onweer regen sneeuw Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATERDAG 17 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder 20.37 Maan op 04.40 Maan onder 16.11 Waterstanden Katwijk Hoogwater 1.23 en 13.49 Laagwater 8.56 en 21.45 Weerrapporten 16apr8u Brussel Cyprus

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14