Leiden Politie haalt terrasje weg Verslavingszorg wil CAD in Leiden kwijt Lakenfeesten nog onzeker Vereniging Indische Nederlanders in Leiden Steiger aan rol Kunstenaars willen een atelierdorp Bewoners Stevenshof ontevreden over wijk VRIJDAG 16 APRIL 1993 Brug /i f- De bouw van een I 3 nieuwe brug maakt scheepvaartverkeer door de Weipoortsevliet voorlo pig onmogelijk CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 0 Hart van Ley den woedend over actie De politie heeft gistermiddag alle tafels en stoelen van het terras van eetcafé het Hart van Leyden aan de Nieu we Rijn in beslag genomen en in een busje afgevoerd. Het terras was gesitueerd op twee parkeerplaatsen aan het water, die het eetcafé huurde van de gemeente. De bedrijfsleiding van 'het Hart' is woedend en eist niet al leen de spullen terug, maar wil ook eindelijk duidelijk heid over het terras. De tafels en stoelen die café het Hart van Leyden op parkeerplaatsen aan het water had gezet werden gisteren door de politie in beslag genomen. foto» jan holvast LEIDEN WIM KOEVOET De politie weet maar één ding zeker en dat is dat ie mand iets moet hebben ge hoord of gezien. Want een roisteiger van 16 meter hoog kan niet ongemerkt van de openbare weg verdwijnen. De stellage op wieltjes stond tegen een studenten- pand aan de Hooigracht. Het gevaarte is gedemonteerd, ingeladen en weggereden, luidt de theorie. Op die loop- vlonders staat met grote let ters de naam van de eige naar schildersbedrijf Zuid, gevestigd aan het Levendaal. De diefstal is gepleegd tussen zes uur gisteravond en van ochtend zeven uur. Directeur J. Schreuder ver telt dat de steiger 16.000 gul den waard is. „Hiertegen kan ik me niet verzekeren dus ik ben hier wel een beetje pissig over. Ongelooflijk, deze dief stal. Het lijkt wel of dat ding op bestelling klaar stond." Tot dusverre heeft zich maar één persoon gemeld. Die beweert dat hij gister avond drie mannen de stei ger heeft zien afbreken. De getuige ging er van uit dat het werknemers van het schildersbedrijf waren. Schreuder moet nu een nieuwe steiger gaan regelen, „ik lease er wel een. Maar dat is niet een-twee-drie voor el kaar." LEIDEN» ERNA STRAATSMA Veel Stevenshofbewoners zijn ontevreden over het gebrekkige winkelaanbod, openbaar ver voer en de sportaccommodaties in hun wijk. Ook de toegang tot de wijk is niet toereikend. Dat blijkt uit een enquête, die de wijkvereniging heeft gehouden. De wijkvereniging beschouwt de uitslag van de enquête niet als representatief, maar als 'in dicatief voor de hele buurt. Zo'n honderd bewoners hebben de vragenlijst ingevuld, op een totaal van 4000 verspreide for mulieren. Uit de reacties blijkt dat 76 procent het aanbod aan winkels onvoldoende vindt. Winkelcentrum Stevensbloem is te klein. Over het openbaar vervoer is 51 procent van de be woners ontevreden. Uitbreiding LEIDEN LOMAN LEEFMANS De in beslagname is het voorlo pige 'hoogtepunt' in de kwestie van het terras van café annex brasserie Het Hart van Leyden. Twee jaar geleden werd voor deze zaak een t^rrasboot in het grachtenvvater gelegd. Maar de gemeente was tr als de kippen bij om duidelijk te maken dat de dekschuit moest verdwijnen, zeker toen een slagersvrouw uit de buurt klaagde dat ze niet kon slapen van de herrie. Als pleister op de wonde voor het Hart van Leyden kwam de afdeling parkeerbeheer met een compromis. De brasserie mocht twee parkeerplaatsen huren en als terras inrichten. Opnieuw kwamen buurtbewoners hierte gen in het geweer. Het eetcafé sloeg terug met een eigen actie waarbij enkele honderden van de buslijnen is gewenst en de aansluiting op treinen zou beter kunnen. Er wordt vooral geklaagd over de busverbinding naar de binnenstad, Leiden Zuidwest en Katwijk. Een sportpark moet volgens 39 procent van de ondervraag den aan de rand van de wijk ko men. Een kwart vindt dat de ijs baan aan de Dobbedreef het meest geschikt is voor de in richting van een sportparkje. Andere mogelijkheden zijn het wijkpark (16 procent) en 'dicht bij de rijksweg' (15 procent). Een overgrote meerderheid (92 procent) heeft klachten over de bereikbaarheid van de Ste venshof per auto. Als suggesties voor verbetering worden onder meer genoemd: het openstellen van de busbrug voor auto's en het'verbreden van de Haagweg. handtekeningen werden opge haald. Maar het stadsbestuur oordeelde dat de afdeling par keerbeheer met de toezegging haar boekje te buiten was ge gaan. Geen antwoord Vervolgens vroeg de bedrijfslei ding van het Hart van Leyden schriftelijk wat ze in het zomer seizoen van 1993 dan wel mocht. Daar kwam tot afgelo pen 1 april, de datum dat de terrassen weer open mogen, geen antwoord op van de ge meente. En dus zette het eetca fé, in afwachting van zijn aan vraag, de parkeerplaatsen op nieuw af. Tot gistermiddag. „We worden maar aan het lijntje gehouden en horen maar niks van de gemeente. Leiden wil toch terrassen in de zomer met het oog op de toeristen en zo? En we betalen er grof geld voor. Ik weet dat het bij de buurtbewoners gevoelig ligt. Zij hebben liever auto's voor de deur. Maar dan nu dit. We wil len de spullen terug en snel dui delijkheid", aldus bedrijfsleider F. Arnoldus. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland zal de politie hard blijven optreden tegen het ille gale terras. „Die parkeerplaat sen moeten vrij blijven en de ei genaar kan er op rekenen dat alles wat hij daar neerzet conse quent in beslag zal worden ge nomen. De afdeling Bijzondere Wetten zal steeds blijven con troleren. Dit is een kwestie van het illegaal stallen van goederen op de openbare weg. Ik kan hem dus aanraden zijn tafels en stoelen neer te zetten op een plek waar het wel mag". De politie kwam enkele dagen geleden al in actie tegen het ter ras. Toen werd de eigenaar ge sommeerd enkele stoelen te verwijderen. Gisteren is alles door de agenten zelf verwijderd, inclusief enkele paaltjes die bij wijze van afzetting van het ter ras waren neergezet. 't Spant -y Omwonenden van I 't Spant in Leimui- den hebben met succes geprotesteerd tegen de komst van een kinderdag verblijf WIM KOEVOET Vijfendertig betonnen kubussen met een vloeroppervlakte van zo'n vijftig vierkante meter elk. „Want wat is nu een atelier? Een hok met die maten en aansluit punten voor gas, licht en water voldoet", zegt Willem Ver- maase, beeldend kunstenaar. Vermaase, die deel uitmaakt van het bestuur van de Be roepsvereniging Beeldende Kunstenaars (maar zijn plan niet namens deze instelling lan ceert) denkt dat op deze wijze goedkoop, snel en eenvoudig een einde kan worden gemaakt aan de aanhoudende schaarste aan werkruimte voor kunsie- Hulptroepen Zijn collega Frank Kappe ziet het plan zelfs nog meer zitten dan de bedenker. Kappe kraakte onlangs met wat 'hulptroepen' een voormalige technische school aan de Haagweg. De kunstenaars-krakers willen van het gebouw een Leids kunst centrum maken. Enige tiental len hebben er al een werkplek gevonden. Kappe heeft 35 kun stenaars op de wachtlijst staan Vandaar dat het aantal van 35 wordt genoemd. De toekomst van de school is echter ondui delijk en daarom kan hij zich voorstellen dat er nog meer ku bussen nodig zijn. Primeur Volgens Kappe kan er met wat creativiteit en enthousiasme iets leuks van worden gemaakt. Zelf denkt hij aan het tenein van Van Gend Loos. nabij de gekraakte school. „Het hoeft he lemaal niet naargeestig te wor den. Leiden kan Nederland op deze manier juist aan een fleu rige primeur helpen. We maken er een dorp van. een pu bliekstrekker. Het is toch inte ressant om een kijkje te nemen in het gebied waar kunstenaars samenkomen en werken." Volgens de kunstenaar hoe ven de kubussen niet meer dan 15.000 gulden per stuk te kos ten. „Daar moeten betaalbare huren uit kunnen komen." Op het stadhuis slaat de vonk niet over. Men vindt het idee leuk. maar niet realistisch. Bo vendien strookt zo'n atelierdorp niet met het gemeentelijk be leid Kappe zucht eens diep. „Kun nen ze mij nu eens uitleggen hoe je ateliers moet toewijzen als er geen ateliers zijn?" LEIDEN ERNA STRAATSMA De directie van het Haagse Centrum Verslavingszorg Zeestraat (CVZ) over weegt een afstoting van het Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD) in Leiden om verschillende redenen. Niet alleen is de verhouding met coördinator J. Ko ren 'onoplosbaar verstoord', ook de re latie met de gemeente Leiden en het overige personeel van het CAD bevalt het Haagse centrum niet. Zeestraat is inmiddels in onderhandeling met de gemeente Leiden over een eventuele verzelfstandiging van het Leidse bu reau. Dat maakte de advocate van Zee straat, K.T.B. Salomons, gisteren be kend tijdens een zitting bij de kanton rechter. Vertegenwoordigers van Zeestraat waren bij de kantonrechter om te plei ten voor het ontslag van Koren. Het is de tweede achtereenvolgende keer dat dit gebeurt. Op 9 maart van dit jaar wees de Haagse kantonrechter een der gelijk verzoek af. Zeestraat heeft een nieuw verzoek ingediend, omdat er in eerste instantie 'vormfouten' gemaakt zouden zijn. „De hele vestiging Leiden is onbe stuurbaar voor Den Haag", zei Salo mons tegen kantonrechter Van Leeu wen. „Elke gezagsverhouding is zoek. AI het personeel staat achter Koren, die die houding nog eens aanmoedigt. Het CVZ kan zo niet verder met Leiden. Verder wil de gemeente haar beleid niet afstemmen op dat van het CVZ. Als het CVZ Koren kwijtraakt zijn er dus nog twee problemen over." Onafwendbaar Volgens Salomons is een afstoting van het CAD onafwendbaar als de kanton rechter opnieuw een ontslag afwijst. Als Koren wel wordt ontslagen is het nog niet zeker of het Leidse verslavingsbu reau wel of niet zelsftandig verder gaat. „De Haagse directie heeft daarover in middels gesprekken gevoerd met het gemeentebestuur van Leiden." Bij een afstoting zou de gemeente of de GGD het CAD kunnen overnemen. De gemeente verstrekt nu een jaarlijkse subsidie van 600.000 gulden aan Zee straat. Salomons: „Bij een afstoting zou de afdeling reclassering naar Den Haag terugmoeten." Omdat er plannen zijn voor afstoting zou het ontslag van de Leidse coördina tor niet logisch zijn, stelde de advocaat van Koren, H.M.L. Brands. „Het is een beetje van de zotte om Koren eerst weg te sturen en daarna de Leidse vestiging af te stoten." Aangezien het personeel in Leiden achter Koren staat zouden de problemen tussen beide vestigingen niet opgelost worden met het ontslag van de coördinator. Brands: „Ik vraag me af hoe het in Leiden verder moet als Koren weg moet. Dan zal Den Haag he lemaal een zware kluif aan Leiden heb ben. Het personeel in Leiden draagt Ko ren op handen." Mocht de kantonrechter de arbeids overeenkomst ontbinden dan eist Ko ren een schadevergoeding van 350.000 gulden. De directie van Zeestraat is be reid een schadevergoeding te geven, maar wil niet verder gaan dan 225.000 gulden. Wethouder S. de Vreeze (financiën- /welzijn) reageert verbaasd op de plan nen voor afstoting van het CAD. „Toen daar een paar weken geleden sprake van leek te zijn heeft een ambtenaar aan directeur Borger gevraagd of die geruchten klopten. Hij ontkende toen dat er sprake was van zulke plannen. Ik zal Borger nu opnieuw voor een ge sprek uitnodigen, zodra de uitspraak van de kantonrechter bekend is." De wethouder wil verder geen com mentaar geven op de plannen van de Haagse directie. „Hangende een juridi sche procedure vind ik dat je geen commentaar moet geven. Dat lijkt me niet zorgvuldig." Moeten horecaondernemers die tijdens de Leidse Lakenfees ten evenementen organiseren gewoon precariorechten en huur voor bijvoorbeeld drang hekken afdragen? En komt er een versoepeling in het vergun ningen- en ontheffingenstelsel? Daar zijn CDA-wetnouder I. Walenkamp en een groep hore- ca-ondernemers nog niet uit. De laatste voorstellen van Walenkamp aan de horeca zijn nog niet aanvaard. Hierdoor blijft de kans be staan dat een aantal jaarlijkse evenementen tijdens de Laken feesten komt te vervallen. De horeca ondernemers klaagden de afgelopen jaren dat de ge meente bij festiviteiten en fees ten in de stad eerder tegen- dan meewerkt. Eerst verplichten dat bij een groot festijn een toilet wagen moet komen en vervol gens voor het bezetten van een parkeerplaats door die wagen een rekening sturen. Dat was een van de voorbeelden. Walenkamp zei kortgeleden met de 'horecajongens' mee te voelen en hij zou met voorstel len komen om de ambtelijke re gelingen wat te versoepelen. Welke voorzetten hij nu precies heeft gegeven, wilde hij, noch de ondernemers iets kwijt. Naar verluidt heeft hij een subsidie van enkele duizenden guldens toegezegd en een sluitingstijd van twaalf uur voor de buiten activiteiten voorgesteld. Dat is vooralsnog niet genoeg voor de Leidse horeca, die hierin eensgezind optreedt. Bei de partijen onderhandelen ver der. Begin volgende week is er een nieuwe gespreksronde. Woordvoerder L. Kamphues van de ondernemers heeft goe de hoop op een bevredigende afloop. De tijd dringt echter, want voor het organiseren van een beetje evenement tijdens de Lakenfeesten is drie maan den geen overbodige luxe. Gemeente streeft naar féestladder Wethouder J. Walenkamp (CDA) wil grote leidse evenementen, feesten en activiteiten indelen in zogeheten klassen. 3 Oktober is bijvoorbeeld ere-categorie'. de Lakenfeesten een stapje lager en de jazz-week nog een divisie daaronder. Hoe hoger een evene ment op de gemeentelijke 'feestladder' staat, des te meer mede- werking en subsidie kan het evenement van de gemeente ver wachten. Dit idee is bij Walenkamp opgekomen naar aanleiding van kritiek van de groep horeca ondernemers die tijdens de laken feesten activiteiten in de buitenlucht ontplooiden. Volgens de ondernemers verdient de gemeente via leges en precario feesten en zou daar best wat tegenover mogen zulke gelegenheden ook de stad wordt gepromoot. Om voor eens en voor altijd van die discussie af ti Walenkamp met het idee van de feestladder. Hoe m voor Leiden betekent, des te meer medewerking. i omdat bij NOG NOOIT WAS ZO N NOTEBOOK ZO GOEDKOOP INTRA NOTEBOOK. tHhsx/ 20 Mhz. 1 MB RAM. 60MB harddisk. beperkte voorraad 1895,- Alratel PC. 3ëbsx/20Mhz. SVGA kleurcnmonitor. toet.scnbord. DOS 5 0, Windows 3 0 la95,- Gebruikte IBM PC. XT. met nieuwe 35MB harddisk 42a,- IBM PniPnntrr 24-nIds a8a,- Star kleurenprintn 9-nlds 422.- MS-Windnws 3 1 NL 106.38 Alle grnormdr prijzen zijn extl BTW RESTART COMPUTERS Ovcrnjn 18<hi*-k I-age Rijndiik/ZijUingel). 2315 KA Uiden Tr! 071-224551 Fax 071-2273» Geopend ma -VT 1)9 00-IK 00 uur tn 10 00-Id on uur In veel andere plaatsen was al een vereniging voor Indische Nederlanders, in Leiden is er sinds gisteren ook een. Er zijn zeven bestuursleden benoemd uit de 35 mensen die naar het dienstencentrum aan de Lage Rijndijk kwamen om te praten over de vereniging. Het initiatief voor oprichting van de vereniging kwam van de familie Schurink, die steun kreeg van de stichting Ouderen werk Leiden. „Er zijn ook ver enigingen voor Friezen in Zuid holland of Drenten in Gelder land. Waarom dan geen vereni ging voor Indische Nederlan ders in Leiden?" vroeg Schurink zich af. „Ja waarom niet?" klonk het in het zaaltje in diensten centrum Zijloever. En daarmee was de vereniging een feit. De vereniging is bedoeld voor 'iedereen die iets met Indië' te maken heeft. Maar de meeste mensen die aanwezig waren, waren de Indo's. Nederlanders die in Indië uit Hollandse ou ders zijn geboren (de 'totoks'), waren in kleinere getale geko men. „Ik ben als belangstellende met mijn moeder meegeko men," zegt mevrouw T. van 't Zand. „Ik ben 41, hier in Neder land geboren, maar mijn moe der komt uit Indonesië. Hoe ou der ik word, hoe meer belang stelling ik krijg voor mijn ach tergrond", zegt Van 't Zand. aan wie je weinig Indisch kan ont dekken. Haar moeder, in de ze ventig, wel Indisch ogend: „Ik heb nu nog een man," maar als ik alleen kom te staan, kan ik Veel van de leden van de nieuwe vereniging voor Indische Nederlanders zagen elkaar gisteren in Zijloever voor het eerst. foto hielco kuipers me aan zo'n vereniging optrek ken. Anders raak je in een isole ment. En met Indische mensen is zoiets makkelijker. Je weet van elkaar hoe je bent." In het dienstencentrum werd al snel duidelijk dat veel men sen het betreurden dat 'die be- landa's' toch maar weinig van hen afwisten. Ook daar wilden zij verandering in brengen. Maar er werd niet alleen over deze zaken gesproken. „Ik houd van dansen. Dat is een hobby van mij» En een Indische dans avond lijkt me leuker dan dan sen op een dansschool." zei mevrouw L. Vederman. Elke tweede donderdag van de maand komt de nieuwe ver eniging tussen 14 en 16.30 uur bijeen. Voor de gezelligheid, maar ook om herinneringen uit te wisselen, excursies te maken en dia's te vertonen. Er is beslo ten dat ieder lid vijf gulden con tributie per maand betaalt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13