Drie 'Gespeelde levens' in één prachtig portret Rtv show NOS zendt verfilming 'De Toverberg' uit ~1 1 'Voor degenen die ons flapdrollen vinden zijn er nog vier zenders' 'Die dode baby's, dat vergeet ik nooit meer' 'De Verhuizing' zeer ingrijpend voor psychiatrische patiënten VRIJDAG 16 APRIL 1993 Christoph Eichhom als Hans Gastorp en Irm Hermann als fraulein En gelhart in 'De Toverberg'. foto gpd HILVERSUM-GPD De NOS zendt vanaf vanavond de driedelige serie 'De Tover berg' uit, een verfilming van het beroemde boek van Thomas Mann uit 1924. De film is een Duits/Frans/Italiaanse copro- duktie, met rollen voor onder meer Rod Steiger, Charles Azna- vour, Marie France Pisier en Christoph Eichhom. Der Zauberberg' verhaalt over de 23-jarige Hans Castorp. Hij gaat een tijdje logeren bij zijn neef Joachim Ziemssen, die aan TBC lijdt, en daarom ver blijft in een sanatorium in het Zwitserse Davos. Het is de be doeling dat Hans drie weken blijft, maar de jongen raakt steeds meer gefascineerd door het gesloten wereldje in het sanatorium en de morbide sfeer die er hangt. Hij maakt kennis met de ver schillende bewoners: de joviale directeur, een overspannen le rares, de eigenaardige Russische Marusja. Zijn 'mentor' tijdens zijn verblijf wordt de Italiaanse literator Ludovico Settembrini. De Italiaan heeft in de gaten dat Castorp steeds meer wordt op geslorpt door het leven tussen de zieken en doden, en advi seert hem naar huis terug te ke ren. Maar ook bij de jongen wordt TBC geconstateerd, en hij moet op de 'Toverberg' blijven voor een speciale kuur. Actrices op leeftijd vertellen geschiedenis Nederlandse toneel HILVERSUM. DIRK WILLEM ROSIE 1^ en echte toneelfreak I - hoef je niet te zijn om M J van de AVRO-serie 'Gespeelde levens' te kunnen genieten. Je hoeft alleen maar van mensen te houden, mooie mensen met grote levens achter zich. De actrices Joekie Broede- let, Mary Dresselhuys en Loudi Nijhoff vertellen de komende drie zondagmiddagen over hun aan het toneel gewijde levens. En door in hun plakboeken, fo to-albums en fanmail te duiken, vertellen ze in één moeite door de geschiedenis van het Neder landse toneel. Zondag zendt de AVRO de eerste aflevering uit. Hoewel 'Gespeelde levens' is samengesteld door drie theater specialisten (Sophie Lambo, Margje de Koning en interview ster Nienke Meeter) is de serie bepaald niet bestemd voor de incrowd. Eerder zullen de echte toneelliefhebbers met vragen blijven zitten. Zo komt Loudi Nijhoff niet met een duidelijke verklaring voor haar (zeer late) breuk met het conventionele to neel. Ze moet toch al tegen de tachtig geweest zijn, toen ze plotseling opdook bij Bewth om zich met vernieuwend bewe gingstheater te gaan bezighou den. De actrices komen tot fraaie uitspraken over hun vak. Loudi Nijhoff: „Think, move, speak; dat is het." En Mary Dressel huys: „Komediespelen is den ken. Wat jouw figuur denkt staat nergens beschreven. Ze zeggen wel eens: een stilte is een kwestie van timing. Maar dat is niet timen, maar den ken." De drie actrices-op-leeftijd (ze zijn de 80 al lang gepas seerd) praten boeiend over hun entree in het theater („De to neelschool was voor mij een soort van thuiskomenzegt Mary Dresselhuys), over de Kul- turkammer (waar alleen Loudi Nijhoff ondubbelzinnig 'nee' te gen zei), over de Actie Tomaat („Waarom moest dat zo grof?", vraagt Joekie Broedelet zich nu af) en over het toneelspelen op hoge leeftijd. Open Het eerste deel behandelt de periode 1925-1945. De drie on afhankelijk van elkaar opgeno men en later op thema samen gesmede interviews hebben plaats bij de actrices thuis. De Kulturkammer-tijd lijkt een ge voelig punt, maar de actrices praten er heel gewoon en open over. Ze maken om te beginnen duidelijk dat een bij de Kultur- kammer geregistreerd gezel schap als het Residentie Toneel het reguliere repertoire gewoon kon doorspelen. Mary Dressel huys legt uit, dat armoe de een voudige reden was om door te gaan. „Niemand had geld. Dat was niet zielig, dat was doodge woon. We hebben zo lang mo gelijk geprobeerd geld binnen te halen. Daar heb ik nooit spijt „Ik had net mijn man in het concentratiekamp verloren en had een kind te voeden", vertelt Joekie Broedelet, weduwe van Jan Campert en moeder van Remco Campert. „Maar je had ook mensen met tien kinderen die toch weigerden. Dat zit er gewoon in. Ik was denk ik niet fanatiek genoeg." Loudi Nijhoff ondertekende niet. Samen met de ondergedo ken Albert van Dalsum ging ze op 'toemee' langs huiskamers en liet zich dan verwennen met een glas melk en een dak boven haar hoofd. Later speelde ze sa men met acteurs en actrices die wel hadden getekend. „Maar er waren er ook bij waar ik niet overpie-ker-de!" Deel twee gaat over de perio de 1945-1970 en is grotendeels opgenomen in het Theaterinsti tuut en het Toneelmuseum, te midden van oude kostuums en kranteknipsels. „Loudi Nijhoff is een lastig mens", luidt een kop. „Van een slechte pers werd ik verdrietig, alleen maar verdrie tig", zegt Loudi Nijhoff. „Wie beweert dat het hem niets kan schelen verkondigt kul!" Joekie Broedelet ziet zichzelf en Fie Carelsen terug in een te levisie-fragment uit Toontje heeft een paard getekend' (1956). „Wat vreselijk! Nu zou ik dat voor televisie veel ingehou- dener doen." Later zou Joekie Broedelet zich bij Sesamstraat en Koot en Bie ruimschoots re vancheren. Een ander oud tv-fragment toont Loudi Nijhoff samen met Mary Dresselhuys en Joeki Broedelet vertellen over de geschiedenis v Albert van Dalsum in de jaar lijkse 'Gijsbreght'. „Vondel vond ik onder ons gezegd een beetje vervelend. Maar Shakespeare, die geeft je enorme kansen." Mary Dresselhuys geniet zichtbaar van een stukje 'Fyg- malion' uit 1975, samen met Coen Flink en Willeke Alberti. „Hè, wat schrijft die man (Ber nard Shaw, red.) toch aardig." De voorkeur van Joekie Broe delet gaat uit naar de melanch olie en de 'echte mensen' van Tsjechov. Ze vertelt over Pjotr Sharoff, de gevluchte Russische toneelvernieuwer en Stanislavs- ki-volgeling, als over een open baring. Ze nam in 1975 dan ook afscheid van het repertoireto- Actie tomaat Toen was de Actie Tomaat al weggeëbd. Hoewel in de levens van de drie actrices nog steeds sporen zichtbaar en voelbaar zijn van deze revolte tegen ac teurs die 'niet geëngageerd wa ren met de maatschappelijke werkelijkheid'. „Dat waren toch die kinderen van de toneel school", zegt Mary Dresselhuys. „Die hadden al kritiek voor ze het vak kenden. Daar waren wij toen vrij woedend over." Tot haar verbazing moet mevrouw Dresselhuys van een knipsel dat ook Erik Vos (ar tistiek leider van De Appel, red.) destijds stelling nam 'tegen de verburgerlijking'. Het derde en laatste deel is gefilmd in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Hier kijken de actrices terug op een om vangrijk leven en een indruk wekkende carrière. „Als je maar niet denkt dat ik op mijn sterf bed naar applaus zal verlan gen", zegt Mary Dresselhuys op het lege toneel, met de zee van stoelen en de drie balkons als toeschouwers. „Maar applaus is wel heerlijk, dat moet gezegd." (Eerste uitzending zondag 18 april, 17.05 uur, Nederland 1) Daan en Willem Ekkel hebben vaste schare fans op Radio 2 AMSTERDAM PANDA DE L'tSLE Half zes. De band speelt zich warm, de microfoons wor den getest, de draaiboeken klaargelegd en het publiek zet zich aan de tafeltjes. Tien voor zes. Daan en Willem Ekkel zet ten hun koptelefoons op en spreken snel nog een paar din gen door, terwijl een digitale klok de minuten wegtikt die nog resten voor de uitzending be gint. Door de luidsprekers klinkt het nieuws, de filemeldingen en de reclame en dan, vier minu ten over zes, gaat 'Ekkel Hori zontaal' het gezellige ont spannende ook informatieve VPRO radioprogramma voor de hele familie 'live' de lucht in. En zo gaat het vijf avonden per week. Na 139 uitzendingen heeft het programma van de Ekkel-tweeling een vaste schare fans, die van maandag tot en met vrijdag tussen 6 en 7 uur af stemt op Radio 2. Speciaal voor de 'radiokinderen' worden de laatste vijf minuten besteed aan een zeer prettig hoorspel over een één-uiige tweeling. Wie een keer een opname wil bijwonen, kan geheel gratis terecht in 'Stu dio Ekkel' in café De Kroon aan het Amsterdamse Rembrandt- plein en wie wat meer wil weten over de makers van dit smake lijke radioprogramma leze ge heel gratis verder: Panda had een gesprek met de ex-Jonge Helden die met 'Ekkel Horizon taal' bewijzen dat er wel dege lijk leven is nè de televisie. Wie van jullie is het eerst ge boren? Daan: „Willem. Dat kun je ook merken, hij is dikker." W: „Maar wat ons werk be treft, merken we er niets van dat ik iets ouder ben." D: „Nou..." W: „Nee hoor." Jullie werken al jaren samen. Hoe is dat begonnen W: „Dat is eigenlijk toeval." D: „En later is dat geworden dat we absoluut niet met ie mand samen kunnen werken. De ruzietrappertjes worden we ook wel genoemd." W: „Nou..." D: „Wil je dat er niet in heb ben?" W: „Nou ja, oké." D: „Wjllem heeft ook een tijd je all ee/j gewerkt." *Pij de VARA. Daar deed ik 'Jaqkppt', 'Happy Hour' en 'l}u|}bullisjes'. Ik ben ook nog gpvjpagd voor 'Lingo', maar daar heb ik voor bedankt." D: „Ja zeg, stel je voor." Zijn jullie het altijd eens, of is Daan (links) en Willem Ekkel, de ex-Jonge Helden. er vaak onenigheid? D: „Dat hèdden we. Nu is dat helemaal over." W: „Als je zó intensief samen werkt kun je je dat niet permit teren." D: „In het begin van 'Ekkel Horizontaal' was er wel eens onenigheid. Willem had al heel lang radio gemaakt, ik moest er nog helemaal inkomen. Toen was er wel eens verschil van mening over de vorm van het programma." Wat is leuker om te doen, ra dio of tv? W: „Die twee zijn totaal on vergelijkbaar. Het zijn allebei media, maar het is een vergelij king als tussen zwemmen en surfen; je doet het allebei in het water, maar het is toch heel wat anders." D: „Radio is veel meer impro viseren, veel afhankelijker van het toeval." W: „Dat maakt het juist zo spannend. Ik ben nog elke avond zenuwachtig. Voor de ra dio moet je heel goed je woor den kiezen, en de toon. Je moet je verplaatsen in de luisteraar." D: „Dat moet je helemaal niet doen. En dat kan ook helemaal niet. Hoe doe je dat dan Wil lem?" W: „Nou, bijvoorbeeld als je een interview doet. Dan vergeet je vaak dat er ook iets uit moet komen, dat het ergens over moet gaan. Daar let ik dus op." Wat is het leuke van 'Ekkel Horizontaal? W: „Dat het elke dag is." D: „En dat het met Mensen zijn leuk." W: „En we hebben elke dag een live band. Allemaal Neder landse bands en elke dag hoor je er één, dat is toch heel bij zonder." D: „Het is gewoon een leuk familieprogramma, meer is het niet. W: „Voor mij is het al ge slaagd als er twee of drie keer per uur gelachen wordt. En voor diegenen die ons maar een stel- 'In Frankrijk op een terras en starnakels dronken worden letje flapdrollen vinden, zijn er nog vier andere zenders. Wij zit ten helaas op de verkeerde. Ra dio 2 is volstrekt belachelijk. Als ze in Hilversum iets niet begrij pen is het wel hoe ze zo'n zen der in elkaar moeten zetten. Die jongen die vóór ons zit bijvoor beeld, Bart Bazuin van de EO. Die zegt dan 'Ik stink onder mijn oksels, dat wil zeggen dat ik ook een gewoon mens ben'. En dan komt hij met een tele- foonvraag als 'Hoe bereik je eeuwige verlichting?' Nou, dan ga ik dus over m'n nek. Je mag best christelijk zijn of wat dan ook, maar het moet je niet zo door je strot gedouwd worden. foto frank fahrner En daar komen wij dan na. Dat kan niet. Zo stel je geen zender samen. Het is óf wij eruit, óf zij eruit." Wiens idee was Ekkel Hori zontaal? D: „Van Rogier Proper en van ons." W: „Een hele goeie i gier, maar veel te g W: „Ja, raar om te zien aat zo'n man op die leeftijd nog zo geëngageerd kan zijn." Hebben jullie zelf een grote in breng? W: „Ja, het gaat heel demo cratisch." D: „Alleen af en toe heb je een onderwerp waarvan je denkt hoe moet je dit nu leuk maken? Zo'n seksuoloog als we laatst hadden, die het had over 'de re latie tussen een man en zijn pe nis', kijk, dat is interessant. Maar zo makkelijk is het niet al tijd." Een vaste rubriek in Ekkel Horizontaal' is Willem wil rijk wordenLukt dat al een beetje? W: „Tot nu toe heb ik niet zo veel succes, maar dat komt nog wel. Eens zal het binnenstro men. Dan kan ik eindelijk eens een ander vak nemen. Radio is vroeg opstaan en hard werken." D: „Ik zou eigenlijk wel in Frankrijk willen zitten." W: „Ik ook." D: „Op een terras." W: „Met een fles wijn." D: „En dan starnakels dron ken worden." W: „Mmmm." D: „Mmmm." Overlevenden vertellen over Auschwitz JAN VAN STIPRIAAN „Dit is allemaal mensenhaar. Bij de bevrijding van het kamp vonden Russische soldaten een kamer met zeven ton mensen haar. U ziet dat een deel grijs is, want door het gif dat werd ge bruikt in de gaskamers, ver kleurde het haar. Van dat haar werden onder andere dekens en handschoenen gemaakt." Een vrouwelijke gids van Auschwitz- Birkenau spreekt de bezoekers van het concentratiekamp in Polen zakelijk en helder toe. Voor deze betrekkelijke jonge vrouw is dat ook geen enkel probleem. Ze is nooit naar één van de concentratiekampen ge deporteerd geweest. Daarom kan ze de bezoekers min of meer afstandelijk tekst en uitleg verschaffen. Die koele benade ring gaat niet op voor Tobias Schiff en Samuel Heiblum. Bei de heren, respectievelijk een Waal en een Vlaming, verbleven gedurende langere tijd in het concentratiekamp Auschwitz- Birkenau. Heiblum, die de nieu we lichting treihwagonladingen 'ontving', vertelt over de ellende in de TROS-documentaire De laatste getuigen de laatste reis: „God wil het kennelijk zo. Overlevenden vertellen over kamp Auschwitz. foto archief Maar mensen die gelovig waren hebben mij geantwoord: we zullen wel zien wat er gebeurt. Sommigen geloofden ons niet. Ze konden het zich gewoonweg niet inbeelden. Je kunt je na tuurlijk niet voorstellen dat mensen tot zulke wreedheden in staat zijn." Nog altijd, 46 jaar na dato, weet Heiblum met bijna foto grafische precisie te vertellen wat zich in de barakken en de ovens afspeelde. Heiblum zag bij voorbeeld hoe SS-verplegers cyclon-B-korrels via de schoor stenen naar binnen gooiden. Daar ontstonden giftige dam pen en gassen. De joden naakt opeen gepakt stikten allemaal binnen enkele minu ten. „Bij de konvooien uit de Poolse getto's waren ook baby's. Dus moest ik dè dode baby's oprapen en in een kipkarretje leggen. Dat beeld laat me niet meer los. Dat zal ik nooit meer uit m'n geheugen kunnen wis sen", zegt Heiblum in de door Luckas Vander Taelen voor Te- leventura (België) gemaakte do cumentaire. Tobias Schiff verbleef samen met zijn vader in Tzebinia in het concentratiekamp. Schiff zat drie dagen in de dodencel samen met zijn vader. De vader van Tobias werd naar de gaska mer vervoerd en kwam er niet meer levend uit. Lopend door een dik pak sneeuw in Tzebinia spreekt Schiff 46 jaar later met enkele bewoonsters van het dorp, die het concentratiekamp destijds van nabij hebben mee gemaakt. Met een bijna be angstigende nuchterheid zonder het te beseffen waar schijnlijk vertellen de wat ou dere dames over de beelden van destijds die hen nog voor ogen komen. Die beelden mogen bij iedereen genoegzaam bekend zijn. En zullen zich met 4 mei in zicht de komende tijd wel herhalen. (Uitzending zondag 18 april, 21.34 uur, Nederland 2) POORTUGAAL GPD Een groep van 72 bewoners van het Delta Psychiatrisch Ziekenhuis verruilde afgelo pen november de beslotenheid van het ou de en afgelegen ziekenhuis voor een mo dern onderkomen in een nieuwbouwwijk. Het was de eerste keer in Nederland dat zo'n grote groep psychiatrische patiënten in één keer verhuisde. De VPRO maakte de documentaire 'De Verhuizing' over deze, voor de bewoners zeer ingrijpende, gebeur tenis. Het Delta Psychiatrisch Ziekenhuis in Poortugaal (ten zuiden van Rotterdam) be vindt zich midden in een grootscheepse verhuizingsactie. Het imposante, oude hoofdgebouw, dat al sinds 1908 patiënten herbergt, en de paviljoenen op het terrein zullen volgend jaar allemaal zijn gesloopt. Er komt een nieuwe inrichting in Rotter dam-Zuid en een deel van de groep er zijn in totaal bijna 500 inwonende patiën ten komt terecht in een woonwijk in Hel- levoetsluis. De hoofdrolspelers uit de docu mentaire, Toos, Wil en Romeo, betrokken met de andere 69 bewoners van het pavil joen Dijkzicht als eersten hun nieuwe huis. „Maar wie verwacht alle facetten van de verhuizing te zien, komt bedrogen uit", al dus Jan Louter die samen met Janwillem De Kok de documentaire maakte. „We wilden vooral een beeld geven van de verblijfspsy- chiatrie en de verhuizing was slechts een aanleiding", vertelt Louter die zelf op 18-ja- rige leeftijd als verpleegkundige in het Delta Ziekenhuis werkte. Dus zien we in de één uur durende docu mentaire verschillende tragische, ontroe rende maar gelukkig ook zeer vermakelijke voorvallen uit het leven van deze drie pa tiënten. Privacy De 60-jarige Wil ziet het nieuwe gebouw aanvankelijk niet zo zitten. In het oude pa viljoen slapen de bewoners met twaalf man op een zaal, van enige privacy is dus geen sprake. In het nieuwe huis krijgt elke pa tiënt een eigen slaapkamer. Maar Wil heeft van niemand last, beweert hij. „Alleen mijn buurman laat nogal eeris harde winden die mijn kant opkomen, maar daar heb ik wat op gevonden." Trots laat hij zijn buffer van opgestapelde broeken tussen de twee bed den zien. Elke patiënt werd, voordat de opnames begonnen, voor de keuze gesteld om aan de documentaire mee te werken. Van de 72 mensen weigerden 29 patiënten medewer king. Dit werd formeel in een contract vast gelegd. Toos (42) behoorde in eerste instan tie tot de felste tegenstanders, maar leverde uiteindelijk een grote bijdrage aan 'De Ver huizing'. Ze woont al 18 jaar in een inrichting. Toos was een 'normale', jonge vrouw totdat haar moeder overleed. Vanaf die tragische gebeurtenis sliep ze geen nacht meer en voelde zich constant bedreigd door iets of iemand. De VPRO-camera's volgden haar bij het wekelijkse bezoek aan haar vader. Toos speelt met stramme handen piano en samen luisteren ze nog een keer naar het singeltje dat Toos in haar jonge jaren heeft opgenomen. „Ze kon zo goed zingen, ze had zangles bij dezelfde lerares als Anita Meyer", vertelt haar vader. De camera's registreerden ook het bezoek van Romeo's moeder aan haar 35-jarige zoon. In plat Rotterdams vertelt ze over haar droom voor Romeo in de toekomst. „Ik hoop dat er voor hem een plaatsje in de maatschappij wordt gemaakt. Dat-ie gaat trouwen en vader wordt. Hij heeft toch ook recht op een beetje geluk in zijn leven?" Ro meo, die ervan overtuigd is dat er geesten in de kamer zijn, is zelf een stuk pessimisti scher over zijn vooruitzichten. „Ik bid elke dag om beter te worden, maar ik denk ei genlijk niet dat dat nog lukt", vertrouwt hij de makers toe. Alledaagse leventje Op dit moment woont de groep al vijf maanden in Hellevoetsluis en op één bewo ner na die inmiddels is teruggeplaatst bevalt de nieuwe vestiging prima. Het alle daagse leventje heeft daar weer zijn loop gevonden. Al kan Toos ook op haar eigen kamer de slaap niet vatten en signaleert Ro meo ook in Hellevoetsluis geesten. Wil kreeg in het nieuwe gebouw nog een kleine teleurstelling te verwerken. „Ik zei tegen Jo ke (zijn vriendin en mede-bewoonster) dat we nu op mijn eigen kamer eindelijk intiem konden worden. Maar ze wilde niet, omdat mijn hele kamer nog vol met dozen staat." (Uitzending: zondag 18 april, 21.28 uur, Nederland 3)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10