VS en Rusland voeren druk op Servië weer op het ultieme wonen H0LANDMAAND Buitenland Russische republieken doen mee aan referendum Verdachten Sovjetcoup vertragen proces Vertrek Rode Khmer bom onder Cambodjaans vredesproces de Stoel DE BANK 5tautenbEBli 'uiDoncentrum Karmelietessen moeten van paus Auschwitz verlaten Wrak op sleeptouw DONDERDAG 15 APRIL 1993 Inter Press Service rated Press International 'Renamo moet wapens neerleggen' new york» De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teren de Mo<;ambiquaanse regering en de verzetsbeweging Renamo opgedragen zo snel mogelijk hun strijdkrachten te de mobiliseren en uitvoering te geven aan het vorig jaar onderte kende vredesakkoord. De VN-macht in het land moet onder meer toezien op naleving van het staakt-het-vuren. Deng geëerd met biografie in 20 delen pekinc» De Chinese leider Deng Xiaoping wordt door de com munistische partij geëerd met een biografie in twintig delen. De partijkrant Renmin Ribao meldde vandaag dat in de boeken ook wordt ingegaan op Dengs vroegste activiteiten als revolutionair. Mexicaanse drugsbaas vermoord mexico» De Mexicaanse cocaïnekoning Rafael Aguilar is gisteren vermoord in de badplaats Cancun, vermoedelijk in opdracht van rivaliserende drugshandelaren. Aguilar controleerde het grootste gedeelte van de drugshandel in het grensgebied tussen Mexico en de Verenigde Staten. Bij de aanslag raakten zijn echtgenote en zoon gewond. Kurden willen bestand verlengen bayrut De leider van de Kurdische rebellen in Turkije, Abdullah Ocalan, uil het vorige maand door hem afgekondigde staakt- het-vuren voor onbepaalde tijd verlengen. Ocalan, leider van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK), zal de verlenging komend weekeinde officieel bekendmaken op een persconferentie in de Libanese Bekaa-vallei. Loodvrije benzine steeds populairder brussel» In de Europese Gemeenschap, vooral in de noordelijke lidstaten, wordt steeds meer loodvrije benzine getankt. Bijna de helft van de auto's met een bezinemotor rijdt loodvrij. Dat blijkt uit gisteren in Brussel verspreide cijfers van Eurostat, het EG-bu- reau voor de statistiek. Duitsland spant met een gemiddeld ge bruik van 84,1 procent de kroon. Nederland en Denemarken met respectievelijk 69,7 en 69,4 procent zijn tweede en derde. Opnieuw politiegeweld Frankrijk parus Voor de vierde keer binnen enkele dagen heeft een Fran se politieagent op een jongere geschoten. In Cherbourg (Nor- mandië) werd gisteren een 15-jarige jongen in zijn rug geraakt toen hij achter het stuur zat van een gestolen auto. Hij is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Vorige week werden drie jongeren, onder wie twee van Afrikaanse afkomst, door de poli tie doodgeschoten. CAIRO AD BLOEMENDAAL Egypte en Israël positief over vredesproces Midden-Oosten beroep te gaan tegen hun uit zetting, zinspeelde Rabin op de mogelijkheid van strafvermin dering voor de 1.200 Palestijnen die tussen 1967 en 1987 Israël zijn uitgezet. Hij zei echter ook dat hij niet al het bezette land wil opgeven. Verwacht wordt dat de Pales tijnen het komend weekeinde als de Arabische delegaties in Damascus proberen tot een ge zamenlijke beslissing te komen meedelen dat zij op 20 april aan de onderhandelingstafel zullen aanschuiven. Woord voerder Aziz al-Rantisi van de Palestijnse gedeporteerden is uiterst ontevreden over de toenadering tussen de partijen. „We zullen de kogels van de Is raëlische vijand met onze borst, opvangen en zullen nooit zwij gen over het verraad van de Pa lestijnse delegatie", zo zei hij deze week. CORRESPONDENT De Egyptische president Mu barak en premier Rabin van Is raël hebben er alle vertrouwen in dat het vredesoverleg over het Midden-Oosten in Was hington op 20 april kan worden hervat. Na een bijeenkomst met Mubarak in de Egyptische stad Ismailiya zei Rabin zelfs dat hij hoopvoller is dan ooit. Dat zou vooral te danken zijn aan de contacten die zijn gastheer de afgelopen weken heeft gehad met de Arabische partijen die bij het overleg met Israël zijn betrokken. Consessies inzake de onge veer vierhonderd gedeporteerde Palestijnen irï het zuiden van Li banon waar Egypte op hoop te deed Rabin in Egypte niet. Naast het plan om een aantal Palestijnen te laten terugkeren en anderen de kans te bieden in MOSKOU Rtr-AFP-UPI-AP Jeltsin zinspeelt op vertrek Roetskoj krijgen binnenkort van Jeltsin een grondwetsontwerp toege stuurd. Ze hebben hun parle menten gevraagd de voorstellen te bekijken. De republieken moeten zich ook binnen twee weken buigen over een door Jeltsin voorgesteld decreet over de inwerkingtreding van het vo rig jaar aangenomen Federatie verdrag. Dit akkoord, waarvan de inhoud niet is bekendge maakt, zou voorzien in grotere autonomie voor de republieken. Jeltsin zei gisteren verder dat hij zal opstappen als hij bij het referendum niet de steun van de bevolking krijgt. Hij zei ech ter het volste vertrouwen te hebben in de uitslag van de volksstemming. De president zinspeelde verder op het moge lijke aftreden van vice-president Roetskoj. De leiders van de deelstaten van de Russische Federatie doen mee aan het referendum van 25 april. Dat heeft de Federatie- raad, waarin de Russische presi dent Boris Jeltsin en de leiders van de republieken zitting heb ben, gisteren in Moskou beslo ten. Op een persconferentie liet Jeltsin weten dat hij het ont werp voor een nieuwe grondwet klaar heeft. De Federatieraad riep de kie zers op aan het referendum deel te nemen om de stabiliteit in het land te bewaren. Zij moeten op 25 april vier vragen beant woorden: of ze vertrouwen heb ben in Jeltsin, of ze zijn hervor mingen steunen, en of ze ver vroegde presidents- en parle mentsverkiezingen willen. De leiders van de republieken 'Mobutu-kliek bedreigt zoon premier Zaïre' Felix Tshisekedi, zoon van de Zaïrese premier Etienne Tshise kedi, is maandagavond in de Brusselse voorstad Ukkel be dreigd door handlangers van de Zaïrese president Mobutu Sese Seko. Dat zegt Tshisekedi junior althans zelf. Het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren een onderzoek in gesteld naar het incident. Felix Tshisekedi beweert dat handlangers Mobutu, onder wie diens zoon, zijn broer Thierry Tshisekedi in een wachtende auto probeerden te lokken. Hij noemde dit een poging tot ont voering. Felix zegt dat hij zelf zondagavond is bedreigd door Mobutu's schoonzoon Jean-Jac- ques Rodal Dambana. Dat zou zijn gebeurd voor een disco- theekin Brussel. Volgens een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken kan het incident, afhankelijk van de uit komst van het onderzoek, di plomatieke gevolgen hebben. Thatchers aanval op Bosnië-beleid 'emotionele onzin' LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse ex-premier Thatcher heeft de toorn van talloze Con servatieven over zich afgeroe pen met een ongezouten aanval op het Bosnië-beleid van pre mier Major. Het Conservatieve Lagerhuislid Robert Adley noemde haar „een viswijf', ter wijl defensieminister Rifkind de uitlatingen van Thatcher afdeed als „emotionele onzin". Thatcher had de Europese re geringen beticht van „mede plichtigheid aan massamoord" doordat ze weigeren de Bosni sche moslims te bewapenen. Labour-woordvoerderCunning- ham, die het regeringsbeleid in zake Bosnië steunt, sprak na Thatchers tirade zelfs van „ge lul". Een meerderheid in het La gerhuis verwierp gisteren de ge dachte dat de moslims zouden moeten worden bewapend. Rif kind waarschuwde dat bewape ning de doodsteek zou beteke nen voor de Russische steun aan het westerse beleid, omdat de pro-Servische lobby in Mos kou dan de overhand zou krij gen. „Hoe ondankbaar en frus- terend het huidige beleid ook is, het is het enige juiste", aldus Rifkind. Andreotti noemt beschuldigingen lachwekkend ROME AFP-Rtr MUQDisHOMet vereende krachten ruimt deze Somalische man samen met zijn ezel e hoofdstad Muqdisho liggen bezaaid met dergelijke wrakken. Ser\'isch offensief ten noorden van Sarajevo De VS en Rusland hebben gisteren de druk op de Serviërs verhoogd. De VS zullen zich inzetten voor opheffing van het wapenembargo tegen Bosnië als de Serviërs hun ver zet tegen het vredesplan van de bemiddelaars Vance en Owen niet opgeven. De Amerikaanse gezant Bartholo mew heeft dat laten weten aan Cozic van Klein-Joegosla- vië (Servië en Montenegro). Rusland wil dat de Veilig heidsraad binnenkort bijeenkomt om te praten over Bos nië. BELGRADO DPA-Rtr-UPI-AP Bartholomew en de Russische staatssecretaris van buitenland se zaken, Tsjoerkin, spraken gis teren met Servische en Bosnisch-Servische leiders. De Rus benadrukte dat het „slechts toeval" was dat hij en Bartholo mew tegelijkertijd waren. Van een gezamenlijk Amerikaans-Russisch initiatief is geen sprake, aldus Tsjoerkin. De missie had geen effect. Af gelopen nacht hebben de Ser viërs de druk op het moslim- Kroatische front ten noorden van de Bosnische hoofdstad Sa rajevo opgevoerd. Servische eenheden bestookten de steden Turbe en Olovo, respectievelijk 80 kilometer ten noordwesten en 30 kilometer ten noordoos ten van Sarajevo. Als het de Serviërs lukt bij Turbe en Olovo door te breken, dan is het hele noordelijke deel van Bosnië, dat in handen is van moslims en Kroaten, afge sneden van de rest van het land. Volgens waarnemers kan dat van doorslaggevend belang zijn voor het verloop van de burger oorlog. Ook in het oosten van Bosnië wordt hevig gevochten. Het be legerde Srebrenica was opnieuw het doelwit. Begin deze week kwamen bij een aanval op deze stad zeker 56 mensen om. Vol gens een VN-functionaris die gisteren uit Srebrenica terug keerde, hebben de Serviërs op zettelijk de hoofdstraat van de stad en een speelterrein onder vuur genomen om zoveel mo gelijk slachtoffers te maken. Er heerste gisteren nogal wat verwarring over een mogelijke schending van het vliegverbod boven Bosnië. De piloot van een Nederlandse F-16 zou boven Bosnië een onbekend vliegtuig hebben gesignaleerd. Toen zijn radar de eerdere melding niet kon bevestigen, trok de piloot het bericht in. De Italiaanse oud-premier An dreotti heeft gisteren ontkend dat hij heeft samengewerkt met de maffia. In een 76 pagina's tellende pleitnota stelt Andreot ti dat het opheffen van zijn par lementaire onschendbaarheid niet nodig is omdat de beschul digingen zijn gebaseerd op ge ruchten uit maffiakringen. Hij noemde de aantijgingen lach wekkend en tegenstrijdig. Enkele voormalige maffiale den die nu met de justitie sa menwerken, hebben de voor malige voorman van de chris ten-democraten beschuldigd van samenspanning met de ge organiseerde misdaad in Italië. Bovendien zou Andreotti be trokken zijn bij de moorden op de politicus Moro, op de jour nalist Pecorelli en op generaal Dalla Chiesa. Nieuwe twijfels over gevangenen VS in Vietnam WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Twintig jaar na het einde van de oorlog in Vietnam, vertroe belt een zeer pijnlijke affaire nog steeds de relatie tussen de VS en Vietnam. De vraag of zich in Vietnam nog steeds Amerikaanse krijgsgevangenen bevinden, wordt wellicht bin nenkort beantwoord. Hanoi ontkent bij hoog en bij laag Amerikaanse krijgsge vangenen vast te houden. Maar deze week dook uit Rus sische archieven een geheim rapport op waaruit zou blijken dat Vietnam altijd heeft gelo gen over het aantal Ameri kaanse krijgsgevangenen. Vol gende week gaat een speciale afgezant van president Clin ton, generaal b.d. John Vessey, naar Vietnam om de zaak uit te zoeken. De Vietnam ezen beweren dat zij na de ondertekening van de akkoorden van Parijs in 1973, alle Amerikaanse krijgs gevangenen hebben terugge stuurd. Dat waren er 591. His toricus Stephen Morris van de Harvard-universiteit heeft ech ter in Moskou documenten ontdekt waaruit zou blijken dat de Vietnam ezen toen zeker 1.205 Amerikanen vasthielden. Dat aantal komt redelijk in de richting van de 1.166 soldaten die volgens de Amerikaanse ar chieven nog steeds worden vermisL De leiders van de Sovjetcoup in augustus 1991 hebben gisteren op de eerste dag van hun proces geprobeerd de rechtsgang te verstoren. Zij eisten de vervanging van de drie militaire rechters omdat die niet de zelfde bevoegdheid zouden hebben als het Hooggerechtshof van de voormalige Sov jetunie Nadat dit verzoek was afgewezen, vroegen ze om het vertrek van de negen aanklagers. De klacht over de aanklagers wordt echter pas vandaag behandeld om dat een van de verdachten gisteren onwel werd. De verdachten hebben vanmorgen uitstel van het proces gevraagd tot de zieke Tizjakov is hersteld. De plaatsvervangend procureur-generaal van Rusland, Denissov, klaagde de twaalf putschisten aan wegens landverraad met het doel de macht te grijpen. Daarvoor kunnen zij maximaal 15 jaar cel of de doodstraf krijgen. Het proces dient voor een militair college van het Russische Hooggerechtshof omdat twee van de ge daagden legerofficier zijn. De matte sfeer op de eerste dag van het historische proces stond in schril contrast met de agressieve houding van enkele hon derden demonstrerende aanhangers van de beklaagden. „Christus was een communist. Pilatus zal Christus niet uitleveren aan de joden die hem willen kruisigenriep een van hen. Uit opiniepeilingen blijkt dat een groeiend aantal mensen voor amnestie van de twaalf is. PHNOM PENH AFP Voormalig Sovjet-parlementsvoorzitter en medepleger van de coup in augustus 1991 Anatoly Loekjanov maakt een gebaar van triomf terwijl hij zich een weg baant door de schare supporters op weg naar het militair gerechtshof in Moskou. FOTO REUTER RICHARD ELLIS De Verenigde Naties hebben gisteren na de tien de aanval op een lid van hun missie in Cam bodja, besloten de duizenden VN-politieman- nen in het land te bewapenen. Deze politie macht staat onder leiding van brigade-generaal K. Roos van de Nederlandse marechaussee. Ook is besloten de 400 vrijwilligers die de verkiezin gen helpen voorbereiden terug te roepen naar de hoofdstad Phnom Penh. Het vertrek van de Rode Khmer uit de Opperste Nationale Raad (ONR) zou wel eens de fatale klap kunnen zijn voor het vredesproces in Cambodja. De belangrijkste oppositiebeweging deelde dins dag mee zich terug te trekken uit de hoofdstad ten behoeve van de veiligheid van zijn vertegen woordigers in de ONR. De ONR, die wordt voor gezeten door prins Norodom Sihanouk, is een verzoeningsforum van alle strijdende Cam bodjaanse partijen. Het besluit van de Rode Khmer lijkt een nieuwe stap om geleidelijk het verkiezingsproces te dwarsbomen dat onder auspiciën van de Verenig de Naties aan de gang is. Het proces moet een einde maken aan het Cambodjaanse conflict maar wordt sinds enkele maanden door de Rode Khmer geboycot. Sinds vorig jaar juni heeft de Rode Khmer het aantal obstakels almaar vergroot: de beweging weigert zich te laten ontwapenen, hoewel dat in de vredesakkoorden van oktober 1991 was afge sproken, en zal niet meedoen aan de voor volgen de maand geplande verkiezingen. Tegelijkertijd heeft de organisatie het aantal provocaties aan het adres van het voorlopige VN- bestuur voor Cambodja opgevoerd. Eerst door VN-medewerkers in gijzeling te nemen, later door VN-posten aan te vallen en uiteindelijk de afgelo pen weken door ook daadwerkelijk slachtoffers te maken in de VN-gelederen. Hoewel ze heeft verklaard dat het vertrek tijde lijk is, heeft de Rode Khmer nagenoeg al haar kantoren in de hoofdstad ontruimd. VN-functio narissen vrezen nu dat de guerrillabeweging haar aanvallen op de VN-vredesmacht zal opvoeren om te voorkomen dat er verkiezingen worden ge houden. Ook de regering in Phnom Penh voor spelt meer terreurdaden. Het hoofd van het voor lopige VN-bestuur, Yasushi Akashi. stelt zich ech ter nog steeds verzoenend op. Hij onderstreepte de wil van de VN de dialoog voort te zetten. De jongste ontwikkelingen volgen op een ver slechtering van de situatie in Cambodja die wei nig hoop laat op herstel van de vrede in het land, dat al meer dan 20 jaar door oorlog wordt geteis terd. Maar niet alleen de Rode Khmer is daar de bet aan. De VN houden ook het bewind in Phnom Penh verantwoordelijk voor het oplaaien van het politieke geweld, waarbij tientallen doden zijn gevallen onderleden van deopporitfe •X Stoutenbeek wonen zet de top van de Nederlandse meubelontwerpers in het lentelicht san de aprilmaand. Stoutenbeek is synoniem aan 'hel ultieme wonen'. De uitgebreide exclusieve collectie is het neusje van de zalm. Van chique klassiek tot gewaagd modern. De uitstraling /al u aangenaam treffen. Onze service, informatie en kwaliteit zijn spraakmakend voor de gehele meubelbranche. II bent san harte welkom in Beverwijk of Leiderdorp. WARSCHAU AP president, Al Gore, in Warschau en Auschwitz verwacht. Joodse leiders verzetten zich al jaren tegen de aanwezigheid r van het rooms-katholieke kloos ter in Auschwitz. Zij beschou wen het klooster als een beledi ging van de nagedachtenis var de ongeveer anderhalf miljoer overwegend joodse slachtoffer* van Auschwitz. Het Joods We reldcongres heeft gedreigd di plechtigheden te boycotten al* i het klooster niet op korte ter mijn elders worat onderge l bracht. De nonnen wonen ir Auschwitz sinds 1984. Het Karmelietessenklooster dat staat op de plaats van het voor malige concentratiekamp Auschwitz moet daar weg. Paus Johannes Paulus II heeft dat gis teren in een persoonlijk schrij ven aan de bewoonsters van het klooster gelast. Over vijf dagen wordt in Polen herdacht dat 50 jaar geleden het joodse getto van Warschau in opstand kwam tegen de nazi-bezetting. Op die dag worden onder andere de Is raëlische premier. Yitzhak Ra bin, en de Amerikaanse vice-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5