De metamorfose van Fondriest M, Leidse tennisteams op zoek naar eerherstel Foreman wil een afscheid met titel Geurige, kleurige Sport DONDERDAG 15 APRIL 1993 29 CHEF AD VAN KAAM, PIV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -161446 Schaker Van de Doel op dreef leiden Bij de deze week te verspelen Nederlandse jeugdschaak- kampioenschappen is Erik van de Doel tot nog toe namens de Leidse schaakbond het beste op dreef. In de categorie tot en met 14 jaar gaat de Op Eigen Wieken-speler na een remise tegen Martijn Dombacher met een score van 4,5 uit 5 nog altijd fier aan de leiding. In de overige leeftijdsgroepen moeten de Leidse deelnemers het voorlopig met middenmootposities stellen. De Leidse vrouwen zijn in nog betere doen. Na winst op LSB-ge- note Maaike Delemarre is het in de groep tot 20 jaar Mariska Kouwenhoven die met een score van 5 uit 6 de eerste plaats be zet. Linda Yap uit Leiderdorp gaat het in de groep nog meer voor de wind. Zij scoorde na vijf ronden het volle pond van vijf pun- Titelgevecht Smulders in Italië Rotterdam» Twee Nederlandse gegadigden (Aad Westerlaken en Peter Bonthuis van Top Sports Marketing) en een Duitse (Wilfried Sauerland) hebben niet kunnen verhinderen dat prof bokser Eddy Smulders voor zijn eerste Europese titelgevecht naar Italië moet. Promotor Elio Cotena, zelf eens (1975/76) Eu ropees kampioen in het vedergewicht, was de hoogste bieder op het duel Yawe Davis-Eddy Smulders om de vakante titel in het halfzwaargewicht. Cotena bleek bij opening van de enveloppen, gisteren op het hoofdkwartier van de Europese Boks Unie in Rome, 70.500 Zwit serse francs, zo'n 85.000 gulden over te hebben voor het ge vecht, dat hij op woensdag 12 mei in Cassano een plaatsje zo ongeveer halverwege Rome en Napels wil laten gebeuren. Geen punt terug voor Heerjansdam zeist Kozakken Boys blijft alleen koploper in de eerste klasse B van het zaterdagvoetbal. Die positie wankelde door het protest dat de achtervolgers Heerjansdam en GVW hadden ingediend tegen een uitspraak van de tuchtcommissie van de KNVB, die beide clubs een winstpunt in mindering had opgelegd en voor waardelijk had beboet. Dit naar aanleiding van de gebeurtenissen op 6 februari, toen het duel ontaardde in een massale vechtpartij. Arbiter De Wit besloot daarop de spelers voortijdig te laten inrukken. Later wer den de resterende 28 minuten afgewerkt. De stand (1-1) bleef ongewijzigd. Volgens de Commissie van Beroep was er geen aanleiding te tor nen aan de uitspraak van de tuchtcommissie. Jumbo wint van De Munt leiden In de voorlaatste speelronde van de Superleague snooker behaalde Jumbo gisteren een 5-4 overwinning op De Munt. Het Warmondse trio Milco Schermer, Wladimir Roedoe en Martin Zevenhoven, van wie laatstgenoemde een eenvoudige 3-0 winst liet noteren, lijkt hieraan niet genoeg te hebben om degradatie te ontlopen. De achterstand op de veilige negende plaats (nu ge deeld door Zoetermeer en De Munt) bedraagt vier punten en de laatste wedstrijd is tegen de nummer drie Rokin. Het Leidse team van De Snookerij verraste door hetzelfde Rokin eveneens met 5-4 te verslaan. Andre Vuijk, parkcts Kalicharan en Steven Toal hebben zelfs nog een minieme kans op het bereiken van de play-offs om het landskampioenschap. In de tijd dat hij bij Peter Post reed, werd er wel eens meewarig over Maurizio Fondriest gesproken. Een mooie en goede wielrenner, maar geen winnaar. Sterker, Fon driest was druk bezig zich het etiket van een 'loser' op te plakken. Hij deed vooral dingen verkeerd in de koers, was ook te slap. Maurizio Fondriest, vaak bekritiseerd, maar hier winnend over de streep in de Waalse pijl. foto epa new york rtr George Foreman wil nog één bokstitel veroveren voordat de 'superveteraan' besluit zich te rug te trekken uit de ring. De 44-jarige Amerikaan, oud-we reldkampioen zwaargewicht, krijgt 7 juni de kans als hij in Las Vegas uitkomt tegen zijn landggenoot Tommy Morrison. Dan staat de wereldtitel van de overigens onbeduidende World Boxing Organisation (WBO) op het spel. „Dat wordt waarschijnlijk mijn laatste gevecht", zei Fore man tijdens een persconferen tie in New York. „Ik heb mijn gezin gezegd dat mijn einddoel is nog één keer een titel te pak ken. Het maakte mijn vrouw niet uit welke letters van het al fabet in de organisatie voorko- ln de wirwar van de interna tionale boksbonden bezit Rid- dick Bowe het wereldkam pioenschap zwaargewicht vol gens de World Boxing Associa tion en de International Boxing Federation. De Brit Lennox Le wis is volgens de World Boxing Council de beste in deze cate gorie. Foreman, die in de jaren zeventig de wereldkroon droeg en weer af moest zetten voordat hij zich gedurende tien jaar uit het actieve boksleven terugtrok en predikant werd, beleeft een opmerkelijke rentree. Daarin bracht hij het twee jaar geleden zelfs tot uitdaging van de una nieme wereldkampioen Evan- derHolyfield. Foreman verloor op punten en heeft zich sindsdien voorge nomen in elk geval met een nieuwe kampioensriem af scheid te nemen. Al is het dan voor de WBO, een organisatie die promoter Bob Arum gering schattend bestempelt als 'minor league'. Foreman: „Je moet doelen stellen in het leven. Dat is in mijn geval proberen een la ger gewaardeerde titel binnen te halen. De toekomst kan me niet schelen. Ik wil die riem pakken, hem om mijn middel dragen, weglopen en in een museum leggen." Foreman, die 73 gevechten won en slechts drie keer verloor, gaf toe dat hij niet zat te pope len op een confrontatie met de 24-jarige Morrison. „Ik wilde dit gevecht niet", zei hij. „Ik pro beerde er onderuit te komen. Toen er een titel aan vast zat werd het een ander verhaal. Moest ik dan thuis zeggen dat ik bang was?" hoeidick heuvelman gpd-verslaggever Maar de schijn heeft weer eens bedrogen. Eenmaal onder de vleugels van Post vandaan is Fondriest in een ander tricot - dat van Lampre - plotseling toe getreden tot het heilige vedet- tendom. Dit jaar slaat hij de ene slag na de andere, met als klap op de vuurpijl zijn onweer staanbare zegerush in Milaan- Sanremo. Gisteren kon, boven op de Muur van Hoei, het ze vende streepje achter Fon- driests naam worden geturfd. Daar sierde de Trentijn zijn ere lijst op met weer een boven- modale koers, de (altijd lastige) Waalse Pijl. De metamorfose van Fon driest wekt evenveel be- als ver wondering. Ra-ra, hoe kan ie mand die bij Post mondjesmaat won, opeens aan de lopende band scoren? Walter Planckaert, eerste adjunct van Post, weet het wel. Hij hoeft daarbij niet verder te kijken dan z'n neus lang is. Anders gezegd: Planckaert in hoogst eigen per soon is de man achter de impo sante opmars van Maurizio Fondriest in het peloton. De 'wereldkampioen-per-on- geluk' van 1988 (met dank aan Criquielion en Bauer) Iaat daar zelf ook geen enkel misverstand over bestaan. Nog op de feeste lijke avond na de 'Primavera' probeerde hij, tussen alle hecti sche 'toestanden' rond zijn die dag geboren dochter door, Hermans bij Cees Priem hoeigpd Mathieu Hermans rijdt de rest van dit seizoen voor de TVM- ploeg van Cees Priem. De Bra bantse sprinter, die enkele maanden werkloos is geweest, moet de Nederlandse wieler ploeg aan de broodnodige suc cessen helpen. Tot dusver zegevierden de mannen van Priem slechts één keer, dank zij de Noor Dag Otto Lauritzen. Priem werd ook gedwongen om zijn equipe uit te breiden, omdat de personele invulling momenteel nogal wat proble men geeft. De Deen Skibby (bij komend van zwaar hoofdletsel) en de Nederlanders Rob Har- meling (overtraind) en Ad Wijn- ands (al enige tijd ziek) verblij ven in de lappenmand. Planckaert telefonisch te berei ken. Om hem toch vooral te be danken voor de bewezen dien sten. Explosie Ook gisteren, na zijn onweer staanbare krachtsexplosie in Wallonië, ging er een welge meende dankbetuiging naar de heren Post en Planckaert. „An dermaal is bewezen dat ik gelijk heb gehad door twee jaar in een niet-Italiaanse ploeg te rijden. Dat is me door mijn landgeno ten altijd een beetje kwalijk ge nomen, alsof ik een soort van landverrader was. Zo voelde ik me tenminste, verguisd. Nu blijkt dat ik er veel heb geleerd. Ik ben een andere coureur ge worden. Niet alleen sterker, ook aanvallender." Desondanks vielen er wel eens harde woorden, zoals dat in de beste families voor komt. Planckaert: „Ik heb hem wel eens gezegd dat hij maar beter voor een vrouwenploeg kon gaan fietsen. Hij had niet het karakter voor een groot wielren ner, mede omdat hij in eigen land te veel in de watten was gelegd. Italië vormt een kweek school voor goeie wielrenners, maar het zijn over het algemeen juffertjes. Als Fondriest een bok ser was geweest, dan hadden ze hem ongenadig tegen het can vas gemept. Want hij wilde niet terugslaan. Terwijl het wielren nen, hoe hard het ook klinkt, een sport is waarin men elkaar afmoet maken." Er viel echter nog meer op Fondriest aan te merken: een gebrek aan koersinzicht. Theo de Rooy, de andere assistent van Post, doet daar een aardig boekje over open. „Ik weet nog goed hoe hij twee jaar geleden in Montreal een wereldbeker- koers verknalde. Ging hij met zeven man naar finish. Allemaal renners die langzamer dan hem waren als het op een sprint aan kwam: Wat deed hij echter in al z'n nervositeit. Hij demarreerde een kilometer voor de streep omdat hij het niet op een sprint durfde te laten aankomen. Dat ging dus helemaal mis en daar zijn toen harde woorden geval len." Pijnlijker Des te pijnlijker moet het voor Post en co. zijn dat anderen (Saronni, de ploegbaas van Lampre) de zoete vruchten van deze leerschool mogen plukken. De Rooy: „Zo gaat dat soms. Fi nancieel was hij in ons huidige budget niet te handhaven. Bo vendien moest er een andere samenstelling van de ploeg ko men. We rijden per slot van re kening niet voor niets met een Franse licentie." Tussen Spa en Hoei beukte Fondriest al zijn opponenten murw. En dat waren niet de minsten: Chiappucci (attentie, hij komt er weer aan), Breukink, Sörensen, Rué, Bartoli, Chiurato en Theunisse. Dit zevental deed vergeefse pogingen Fondriest in zijn nekvel te grijpen na diens demarrage in het laatste koersuur. Kraakt Het peloton kraakte in al zijn geledingen na de derde beklim ming van de Muur van Hoei, met een stijgingspercentage van 9.8 procent gemiddeld een kui- tenbijter van de eerste orde. Al leen zijn landgenoot Bartoli kon Fondriest volgen, zij het niet voor lang. Op de eerste de beste helling nadien werd de ploegge noot van Adrie van der Poel ge nadeloos uit het wiel gereden. Bartoli viel terug, in het groepje van Chiappucci en Breukink. Onze landgenoot in Spaanse dienst reed, gezien de aard van dit werk, verbazing wekkend sterk. In klassiekers kon Breukink nog nimmer teren op een tenorenrol, gisteren wel. Nog nooit reed hij zo gedreven leiden peter klein tennismedewerker Liefst veertien degradaties en nauwelijks een promotie. Het is over de afgelopen drie jaren de trieste oogst van de tenniscom- petitie voor het district Leiden. De bloeiperiode, met zowel het Leidse Unicum als Dekker Ten nis toonaangevend op het hoogste niveau van de voor jaarscompetitie, de hoofdklasse, is voorbij. Aan de vooravond van het nieuwe competitiesei zoen lijkt de verwachting, dat die massale degradatie tot staan gebracht is, gerechtvaardigd. Niet langer meer zijn Unicum en Dekker eikaars grootste con currenten, waar het gaat om de vereniging met het hoogste ni veau van het district. Hillegom nam de plaats van de Warmon- ders in. en lijkt gelijkwaardig aan de Leidse topclub Unicum. Beide verenigingen spelen eer ste klasse, terwijl het tweede en derde team van beide clubs op derdeklasniveau acteren. Unicum kan een rol van bete kenis spelen in de strijd om de titel, waar Hillegom handhaven als uitgangspunt heeft. Van Unicum 2 mag eveneens een gooi naar de hoogste eer wor den verwacht, de vorig jaar ge promoveerde teams Hillegom 2 en 3 zijn opnieuw niet kansloos. De titel betekent automatisch een promotie naar het niveau van voormalig concurrent Dek ker, het Katwijkse Zee Duin. en het Leidse De Merenwijk. De en zo machtig een klassiek par cours. Voor het eerst ook ein digde hij in een wedstrijd van dit kaliber in de top-10 (vierde). Onder zijn nieuwe baas, Ma noio Saiz, is Breukink een ander wielermens geworden. „Andere jaren ging ik altijd heel nerveus naar dit soort wedstrijden toe. Probeerde ik al bij de eerste be klimming van de Muur bij de eersten te zitten. Nu heb ik me in het begin rustig gehouden. Ie weet toch dat het gaat gebeuren tijdens de laatste twee beklim mingen." Om daar, met enige zelfspot, aan toe te voegen: „Ia, na zeven jaar prof weet je on derhand hoe het werkt." eerstgenoemde twee teams zijn op dat niveau overigens kandi daat voor het kampioenschap. Weerzien Unicum opent met de uitwed strijd in Amsterdam bij Amstel- park 3, hetgeen een interessant weerzien oplevert. Michael Zo- ricich, de Nieuwzeelander, die op het laatste moment door Unicum werd aangetrokken op de plaats van de naar het Haag se Thor RW vertrokken Michael van den Berg. treedt binnen de lijnen tegen Lennert Kaptein. De speler uit Numansdorp kan na de doorbraak tot meer be kende Nederlander middels zijn zege in het Noorlander Paas A-toemooi op eigen grond zijn internationale aspiraties to nen. De naast Zoricich spelende Erik Bakker. Pauline Mulder en Bionda Zonderop zullen ook van de inmiddels tot echte rou tiniers verheven begin-twinti- gers, Roger Warmenhoven en Sabine Verhaar, pittige tegen stand kunnen verwachten. Hillegom speelt volgens het zelfde speelplan als Unicum en gaat derhalve ook op bezoek. Hier eveneens een weerzien met een 'oude' bekende. Vorig jaar werd van Zwolle, waar broer en zus, Amo en Hilde Ot terman de trekpleisters zijn, verloren. Maar Hillegom heeft met Tom Bulters naast A-speler Marco van Trigt aan kracht ge wonnen. Cindy Berkhout en Pe tra Wessels hebben een jaartje Garcia krijgt zijn beloning barbastro anp De inspanningen loonden zich. Igancio Garcia werd gisteren na een solo van 107 kilometer be loond met de dagprijs. De der dejaars prof boekte in Bar- bastro, waar de derde etappe van de Ronde van Aragon ein digde. zijn tweede overwinning in zijn loopbaan. De 24-jarige Spanjaard had ruim twee minuten voorsprong op de Duitse neo-prof Erik Za- bel, die in de sprint van het pe loton won. De jonge ploegmak- ker van Ludwig bij Telekom be hield de leiderstrui met drie se conden voorsprong op Gutier rez en tien op Peter Declercq. Garcia, vorig jaar winnaar van een rit in de Mijnvalleien. ont snapte na tachtig van de 187 af te leggen kilometer tussen Cala- torao en Barbastro. Hij verwierf tien minuten voorsprong. Op dat moment was hij virtueel lei der. Voor de ploeg van Zabel het signaal het tempo te verho gen. De vluchter bleef echter uit de greep van het jagende pelo- Titelstrijd afdelingsclubs bij DOSR leiderdorp De finale om het Nederlands kampioenschap voor afdelings clubs wordt afgewerkt in de Leidse regio. De sterkste zon dagteams bestrijden elkaar op zondag 13 juni op het DOSR- terrein in Roelofarendsveen. Een dag eerder komen de zater dag-finalisten in actie op een nog nader aan te wijzen voet balaccommodatie. De voorron den zijn op 15 en 16 mei op het veld van KRV in Katwijk. Vrouwenvoetbal De competitie-indeling van het \TOUwenvoetbal in district West 2 verandert met ingang van het seizoen 1993/1994 ingrijpend. De verschillende afdelingsklas sen worden samengevoegd en toegevoegd aan de twee dis trictsklassen die er nu al zijn. Onder de landelijke hoofdklasse komen er in West 2 zes klassen, onderverdeeld in noordelijke A- en zuidelijke B-groep. Door de samenvoeging van de verschillende afdelingen moet het onderlinge krachtsver schil afnemen. Het toernooi om de l,eidsch Dagblad Cup staat dientengevolge vanaf volgend seizoen open voor vrouwen teams uit het gehele district. ervaring in de eerste klasse kun nen opdoen. Deldcer profiteerde uiteraard van de komst van Inflrid kmn Het team met verder Lydia Jonkman. Wimpe Thomas en Patrick Kieboom, kan tegen het zeer geroutineerde. Amster damse Joy-Mozaiek 4 laten zien binnen de tetmiatchool Vin coach Care! de Bruijn tot een eenheid gesmeed te zijn. De te genstander is dat inmiddels al jaren. Als echte ploeg ligt dan tevens een titel in het verschiet. Na de dubbele depadatie van vorig seizoen in ieder geval een gedeeltelijk eerherstel. Katwijk Jan-Willem Lugthart heeft bin nen het district en zijn vereni ging Zee en Duin Inmiddels een gelijkwaardige speler gevonden. Jeroen Boogmans. De districts indoor B-kamnioen laat het eerste enkelspel echter nog wel aan de 'bouwer' van Zee en Duin over. De Merenwijk zag Ingrid Kruit naar het eerste team van Dekker Tennis Warmond over stappen. Met Irma van Seetcrs en Nathalie van der Voort had de Leidse vereniging in ieder geval voldoend sterke krachten voor de tweede klasse in huis Met een blessure van Van See- ters was geen rekening gehou den, zodat de ploeg van coach Herman van der (".apellen even tuele kampioensgedachten nu direct uit het hoofd kan zetten. Het is een echte zonaanbtdder Staat hij goed, dan geurt en bloett-ie elk laar vanaf apnl/mei. Welke kleur? Zegt u het maar. JÊ ap want we hebben 'm in diverse kleuren. Bijna voor niets Van 8,95 voor ^sintiatuin -jssp»» Irma van Seeters is voor De Merenwijk niet direct inzetbaar vanwege een enkelblessure. foto Competitie komend weekeinde van start

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29