Fortuna is een 'eitje' voor PSV Samaranch opent de World Games Denemarken komt bovendrijven Sport Selk mist turnfinale Jeffrey van As krijgt deze week uitsluitsel Van der Meiden zevende DONDERDAG 15 APRIL 1993 -CHEF «ROB ONDERWATER. 071-1 PSV heeft nu wel geld voor Meijer sittard Erik Meijer mag kiezen, PSV of VfB Stuttgart. Sinds twee dagen is PSV immers weer in de markt' voor de international. De opmerkelijke ontwikkeling is volgens Kees Ploegsma te dan ken aan een onverwacht, pas dinsdag gerealiseerd commercieel succes, waarover de manager overigens niets bijzonders wenste te vertellen. In elk geval bleek PSV ineens wél in staat te zijn de 3,5 miljoen te betalen die als clausule in het contract van Meijer is opgenomen. Ploegsma: „Dus heb ik meteen MVV laten weten dat we in de markt zijn." De Maastrichtse club liet PSV gisteren echter weten inmiddels een principe-accoord te hebben geslo ten met VfB Stuttgart. Patrick McEnroe verslaat Siemermk honckonc In het tennistoernooi van Hongkong was Jan Sieme- rink gisteren in de tweede ronde niet opgewassen tegen Patrick McEnroe. De Rijnsburger, als achtste geplaatst, faalde op beslis sende momenten. Met twee keer 6-4 plaatste de Amerikaan zich vrij simpel voor de volgende ronde. Tom Nijssen had in Nice tegen topfavoriet Stefan Edberg een prima start. Met 6-4 won de Nederlander verrassend de eerste set. In de tweede en derde set was Nijssen tegen de warmge- draaide Zweed kansloos: 2-6 0-6. John McEnroe niet in Parijs parus De Open Franse titelstrijd op Roland Garros (24 mei-6 ju ni) kent bij de mannen opnieuw een topbezetting. Van de eerste 105 spelers op de wereldranglijst ontbreekt alleen de Amerikaan John McEnroe, de nummer 39. Bij het vrouwentoernooi zijn zes speelsters uit de top-vijftig ab sent. Navratilova (nummer 4 van de wereldranglijst), Shriver (29), Frazier (33), Sukova (16), Wang (42) en Basuki (46) hebben zich niet bij het organisatiecomité aangemeld. Derde zege voor Wiersma Apeldoorn Voor titelverdedigo Harm Wiersma breekt de be slissende fase in de strijd om de nationale damtitel aan. De Fries, die gisteren in de tiende ronde pas zijn derde zege liet aantekenen, krijgt alleen nog de koplopers tegenover zich. De drie toppers hielden zich rustig. Lijstaanvoerder Hans Jansen en belager Rob Clerc deelden de punten. De andere kanshebber Wieger Wesselink moest een punt afstaan aan Raven. De stand aan kop bleef door de evenwichte resultaten ongewijzigd. Trainers mogen weer coachen den haag De voetbaltrainers kunnen opgelucht adem halen. De FIFA namelijk heeft het verbod om tijdens wedstrijden te coachen met ingang van 1 juli opgeheven. Dat heeft de Interna tional Board, het hoogste spelregelorgaan binnen de wereldvoet- balorganisatie, in zijn laatste vergadering in Londen besloten. De scheidsrechterscommissie van de FIFA was tot de conclusie gekomen dat de regel, die enige jaren geleden van kracht werd, niet „all over the world" uniform werd nageleefd. Ajax - Feyenoord op moederdag zeist» De KNVB heeft de competitietopper Ajax-Feyenoord ver schoven naar moederdag, zondag 9 mei. Het duel was aanvan kelijk gepland voor aanstaande zondag en later verzet naar He- melsvaartsdag. De wedstrijd wordt gespeeld in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De finale van het toernooi om de KNVB-beker tussen Ajax en Heerenveen op 20 mei (Hemelvaartsdag) is aan de Kuip in Rot terdam toegewezen. De KNVB wil met dit besluit een traditie handhaven. Burgemeester Peper van Rotterdam moet nog wel toestemming voor de wedstrijd geven. birmingham» anp Alexander Selk is een fractie verwijderd gebleven van de fi nales op de onderdelen rekstok en vloer. De 18-jarige turner uit Deventer kwam gisteren tijdens het WK in Birmingham 0,2 punt te kort voor een plaats in de eindstrijd. De Witrus Vitali Tsjerbo, meervoudig winnaar van Olym pisch goud, was de beste in de voorronden. Met de Rus Sergei Tsjarkov was hij de enige die de grens van 56 punten over schreed. De Duitser Andreas Wecker nam de derde positie maastricht rob onderwater Eind deze week krijgt Jeffrey van As antwoord op de vraag, die de profvoetballer al weken in een wurgende greep houdt: wordt het komend seizoen Ajax of MW? De oud-Roodenburger, eigendom van Ajax, speelt mo menteel op uitleenbasis in Maastricht. Hij wil best bij MW blijven voetballen, al heeft Van As Ajax nog niet uit zijn hoofd gezet. Ajax heeft bij monde van trainer Louis van Gaal laten weten dat de Leidse linksback hoogst waarschijnlijk niet wordt ver kocht. Dat besluit streelt Van As: „Het is een teken dat. ze het toch nog in je zien zitten." Maar de part-time MW'er is ook rea list. „Als de huidige selectie van Ajax in tact blijft, heb ik er wei nig te zoeken. Frank de Boer speel je niet zomaar even uit het elftal en bovendien is hij in- Eindhovenaren winnen in Sittard met 5-1 De vorm is er nog steeds niet, de vorm komt er misschien niet eens meer. De stemming is er wel; PSV wil kampioen worden. De ploeg straalt het uit en werkt deze dagen de wedstrijden professioneel en gedisciplineerd af. Fortuna Sittard was gisteravond een 'eitje', misschien ook omdat PSV de tegenstander er als een 'eitje' liet uitzien: 1-5. sittard henri v Zou het aan Hans Westerhof te danken zijn dat PSV weer op scherp staat? Mogelijkheden ge noeg. Misschien heeft PSV baat bij het feit dat er voor enkele spelers een buitenlands con tract te verdienen valt. Mis schien bestaat er verband met de rentree der geblesseerden. Popescu viel in Sittard alweer in, Ellerman was er vanaf het begin bij, Koeman was fit (en raakte weer geblesseerd), Van Aerle is binnenkort weer be schikbaar en Numan wellicht over een maand. Juist op tijd dus voor de moments supre- mes, half mei, als PSV in twaalf dagen drie uitwedstrijden ach ter elkaar speelt, bij Roda JC, Sparta en Vitesse. Spelend met de instelling van gisteravond hoeft PSV tegen dat trio niet meer dan een puntje te verspelen. De geest is er kenne lijk weer, had ook Hans Wester hof geconstateerd. „Het lijkt er op dat we er weer zijn nu het er om gaat. Maar dit is normaal hé, laten we niet te juichend doen over de instelling. Die hoort zo te zijn." Westerhof had zich wel ver kneukeld aan de bezetting van de dug-out tegen Fortuna. „Zo'n bank hebben we het hele jaar niet gehad. Dat is natuurlijk luxe, met Heintze, Popescu en Van Aerle naast je. We raken dus redelijk compleet nu de be slissende fase nadert." Het abc'tje tegen Fortuna gaf Westerhof de gelegenheid Popescu weer lekker even over het veld te laten raggen. De voorhoede nam de gelegenheid te baat nog maar eens lekker te scoren. Na de zes tegen FC Twente kwamen de Eindhoven- se schutters nu tot vijf. De eerste (voorzet Hoekstra, fraaie kopbal Kieft) lag er al na twee minuten in. Romario on derscheidde zich kort voor rust met een slim passje op Hoek stra. die door Driessen in het strafschopgebied tegen de grond werd getrokken; Linskens benutte de strafschop: 0-2. In het tweede deel vielen nog vier goals. De voorlaatste was de mooiste, een geweldige pegel in het kruis van Barmentloo. Het was een goal voor de moeite die Fortuna zich getroost had op te draven voor de inmaakpartij. Voor het Fortunese doelpunt hadden Van der Gaag en Roma rio voor PSV gescoord, nadien knikte Kieft nog eens raak: 1 -5. Alles wijst er dus op dat PSV als favoriet de eindfase van de competitie in gaat. Het blijft op merkelijk. Want tegen Fortuna mocht PSV dan weer teamver band en vechtlust tonen, van goed voetbal was opnieuw geen sprake. Het kan aan Fortuna ge legen hebben, want goed speel je over het algemeen vooral te gen een ploeg die zelf ook goed Huub Driessen van Fortuna (links) kijkt verschrikt als Romario in vogelvlucht vooorbij komt en de bal kopt. speelt. Zorgen Zorgen zullen er dus voorlopig bij PSV blijven, ook bij een titel. Met Ingesson is de ploeg onvol doende versterkt, wat de club met Meijer voor heeft is nog niet helemaal duidelijk. Wester hof had het gisteren over de lange termijn en het tijdstip dat Kieft vervangen moet worden. De coach kapte de discussie over Meijer echter snel af. „Wat is het probleem? Wij hebben geen probleem als Meijer komt en Kieft ook niet." Zoals de Amsterdammer gis teren speelde, zal hij niet zo ge makkelijk uit het elftal worden gespeeld. Dat neemt niet weg dat Kieft een minder seizoen maakt en veelvuldig afwezig was door blessures. De jaren lij ken te gaan tellen voor de blon de kopper, die met zijn twee goals van gisteren nu op elf staat. Toch een laag aantal voor de voormalige topscorer van Europa. Vooralsnog scoort het team PSV echter in cijfers nog altijd prima. Zoals bijna elk jaar. En over de cijfers gaat het bij de af rekening. niet over het vertoon de spel. voor zijn rekening. Alexander Selk en zijn trainer Jesus Hernandez hadden in Bir mingham tijdens het kwalifica tietoernooi bewust gekozen voor een programma met wei nig risico's. „Zekerheid en stabi liteit hadden de prioriteit", zei Hernandez. „Dat de kans op de finale kleiner zou worden, had den we ingecalculeerd." Selk heeft in de afgelopen maanden laten zien dat de we reldtop voor de Nederlanders dichterbij komt. „Zoals het nu uitziet kan Selk volgend jaar aan de rekstok een tien scoren", meent Hernandez. temational." Als Ajax met een aantrekkelijk bod komt en hem een plek in de A-selectie biedt, dan is Van As best genegen om naar Am sterdam af te reizen. „Maar Van Gaal zal toch ook beseffen dat bankzitten niets voor mij is. Dan kan hij me beter bij IVfW stallen. Ik wil spelen." Vorige week ondernamen MW-trainer Sef Vergoossen en manager Ron Weyzen een reis naar de Amsterdamse Meer om uitsluitsel te krijgen over Van As. MW wil Van As, met het ook op eventueel Europees voetbal komend seizoen, graag behouden. De 21-jarige prof zal het niet als een 'straf ervaren als hij in Limburg blijft voetbal len. „Ik heb het hier uitstekend naar m'n zin. Het is een tijdje minder gegaan. Ik belandde op een gegeven moment op de bank. Maar nu speel ik weer ou derwets. Dat ontgaat de trainer ook niet." Ronald Spelbos, trainer van NAC, vraagt een time-out aan. Een ongebruikelijk tafereel in de voetballerij, maar gisteren in Volendam werd met deze extra pauze-mogelijkheid geëxperimenteerd tijdens het Zuiderzee profvoetbalspektakel. Er mocht ook worden ingetrapt vanaf de zijlijn en buitenspel gold slechts in een strook van 32 meter. De trainers waren eensluidend in hun commentaar „Het moet bij een experiment blijven." FOTO ANP kopenhagen rtr In de eerste etappe van de Teleflex Tour, van Valkenburg naar Den Bosch, behaalde Casba-renner Dennis van der Meiden een ver dienstelijke zevende plaats. In Den Bosch lieten de renners het in de stromende regen op een massasprint aankomen, Jeroen Blijle- ven kwam als eerste over de meet. Casba-coureur Niels van Stralen werd 27ste. De overige Casba-mannen zaten in het peloton. Denemarken heeft voor de eer ste keer de leiding genomen in kwalificatie-groep 3 voor de we reldtitelstrijd. De Europese kampioenen wonnen gisteren in Kopenhagen van Letland, 2- 0. Daardoor werd Spanje op de ranglijst achterhaald. Denemarken, zonder de zwaar geblesseerde aanvaller Povlsen, had een groot over wicht. De formatie van Möller- Nielsen kreeg 21 hoekschop pen, de tegenstander niet één. Daarnaast raakten de Denen nog vier keer de lat. Bovendien maakte het thuis- spelende land tussen het mis sen van veel kansen door nog twee doelpunten. Vilfort was in de 70ste minuut verantwoorde lijk voor de eerste, zes minuten later zorgde Strudal voor de tweede. Oostenrijk In groep 6 hield Oostenrijk klei ne kansen op kwalificatie door het hoger geldasseerde Bulgarije te verslaan. In Wenen werd het 3-1. Doelpunten van Pfeifenber- ger, Kühbauer en topschutter Polster leidden tot de verdiende overwinning. Ivanov scoorde voor de Bulgaren. Roemenië ontsnapte in groep 4 op eigen veld aan een afgang tegen Cyprus. De pover spelen de Oosteuropeanen kwamen niet verder dan een met zwak spel afgedwongen overwinning van 2-1. Na 23 minuten kwam Cyprus door een doelpunt van Sotiriou zelfs verrassend op voorspong. Dumitrescu voorkwam met twee treffers voor de Roemenen een ware sensatie. Door de winst klom Roemenië naar de tweede plaats, achter de sterke Belgen. Rusland had in groep 5 geen moeite de uitwedstrijd tegen Luxemburg te winnen. Onder meer door twee doelpunten van de in Duitsland voetballende Kiriakov werd het 4-0. Italië Met een moeizame zege van 2-0 op Estland heeft Italië zich gis teravond aan de kop gemeld van groep 1 in de kwalificatie ronde voor de wereldtitelstrijd. De ploeg van bondscoach Sac- chi had in Triest een groot over wicht, maar kwam moeizaam tot scoren. Robert Baggio bracht Italië voor 33.000 toeschouwers in de 22ste minuuut op voorsprong. Drie minuten voor tijd stelde Signori de overwinning veilig. Voor Estland was het de tweede nederlaag in de derde wedstrijd. Duitsland Lange tijd dreigde voor Duits land gisteravond in de oefen wedstrijd tegen Ghana (6-1) een afgang. Pas in de laatste twintig minuten nam de wereldkam pioen afstand van de Afrikaanse ploeg. Het technisch begaafde Ghana kwam in Bochum op slag van rust verrassend op voorsprong dank zij een doel punt van Policy, de schotvaardi- ge aanvaller van FC Twente. Met drie treffers binnen drie minuten voorkwam Duitsland een blamage. In de laatste tien minuten liep de wereldkampioen alsnog weg naar een grote overwinning. Ef- fenberg en Klinsmann scoorden beiden twee keer voor de thuis ploeg. Kirsten en Möller waren in de wervelende slotfase even eens succesvol voor Duitsland. Van Basten Het is vrijwel uitgesloten dat Marco van Basten met het Ne derlands elftal op 28 april de kwalificatiewedstrijd voor de wereldtitelstrijd tegen Engeland speelt. Van Basten is herstellen de van een blessure aan de en kel. De verwachting is dat de aan valler in de eerste week van mei weer speelkaar is voor AC Milan. „In theorie zou hij best een paar dagen eerder kunnen voetballenzei Vincenzo Pin- colini, één van de trainers van de Italiaanse lijstaanvoerder, „maar dat lijkt ons niet wense lijk." den haag anp voor de World Ga mes is rond. De organisatie van het evenement voor niet-Olym- pische sporten in Den Haag maakte gisteren bekend dat de begroting van vijf miljoen gul den zal sluiten. IOC-voorzitter Samaranch verricht op 22 juli de opening, bijgestaan door prins Albert van Monaco en prinses Anne van Engeland. Tot 1 augustus zijn bijna drie duizend deelnemers (er zijn ook nog ruim duizend begeleiders) uit 78 landen actief in vaak on bekende fenomenen als vin- zwemmen, netbal, vuistbal of casting, maar ook bij ingebur gerde en in Nederland op hoog niveau bedreven takken van sport als triathlon, karate en korfbal. Van de 25 wed strijdsporten worden alleen het uit het Britse Gemenebest af komstige netbal en het in Duits land populaire vuistbal niet in Nederland bedreven. Algemeen secretaris Koren van de Internationale World Games Associatie (1WGA) kapte de discussie af, of het in de be langrijkste accommodaties (Houtrust Sport en Congresge bouw) in alle gevallen topsport betreft. „De internationale fede raties bepalen zelf wie in aan merking komen voor deelne ming. Bij teams is dat gemakke lijk te bepalen, aan de hand van uitslagen in WK's. Het is best mogelijk dat in een bepaalde tak de toppers uit één land af komstig zijn. als dat land het beste is op dat onderdeel." NOS De media tonen interesse. De NOS zal elke dag uitzenden. Met het Amerikaanse sportnet ESPN, dat 63 miljoen aanslui tingen heeft in de Verenigde Staten, is een contract gesloten voor acht uur. De onderhande lingen met de Europese EBU lo pen nog. De sponsorbijdrage is op peil. Zo levert het ministerie van defensie 75 vrijwilligers en verzorgt kabelmaatschappij Ca- sema de uitslagen. De benodig de 550 vrijwilligers zijn al aan gemeld. Het idee voor de World Ga mes ontstond in een groep in ternationale federaties binnen de GA1SF (General Association of International Sport Federa tion) die niet olympisch waren en toch een groot evenement wilden houden. Van de twaalf initiatiefnemers hebben twee sporten inmiddels de olympi sche status: badminton en honkbal. De eerste twee World Games, in Santa Clara (1981) en Londen (1985), waren volgens de deel nemers gezellig en sportief ge slaagd, maar uit het oogpunt van belangstelling door de me dia geen succes. Bij de derde poging, in Karlsruhe (1989), was wat dat laatste aangaat sprake van een doorbraak. Ook het IOC liet zijn aanvankelijke wantrou wen varen en steunde de bewe ging- Malieveld Den Haag haalde de spelen bin nen ornaat het zich wil mani festeren als een stad die bruist, waar wat te doen is. Dat een week eerder op het Malieveld wordt getennist tussen Neder land en Zweden, kan alleen maar sfeerver hogend werken. Wethouder Martini: „De stad kan alvast in de stemming ko men. Het tennis wm.li t\< n toegevoegd aan de World Ga mes i iet evenement vriende lijk van aard. Het is groot ge noeg. maar je hoeft niet de hele stad plat te leggen." De sporten tijdens de World Gamee win 22 fuB tot 1 augus tus zijn: Body building, bowling, cas ting. vuistbal, veldboogschieten, vinzwemmen, karate, korfbal, netbal, pétanque, powerlifting, racquetbal. kunstrolschaatsen, rolhockey, rolschaatsen, sombo (vorm van worstelen), sporta- crobatiek. taekwondo, trampo line. triatlon, touwtrekken, tum bling (sprongfiguren op verende vloer), strandvolleybal, water skiën, reddend zwemmen. Oranje-jeugd klopt Denemarken deventer anp Het Nederlands voetbalelftal onder 18 jaar, met Ajacied Clarence Seedorf, heeft een belangrijke stap gezet op weg naar kwalificatie voor de Europese titelstrijd. De talenten van bondscoach Dick Ad vocaat bereikten in Deventer met de 2-1 zege op Denemarken een gunstig uitgangspunt voor de return, die on 12 mei in Denemarken wordt gespeeld. Oranje heeft in de tweede wedstrijd genoeg aan een gelijkspel om zich te plaatsen voor de eindronde, die van 18 tot 25 juli in Engeland wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27