Politie wil nieuwe snelheidscontrole Afgeslankt Centocor wil zelfstandig verder pérfekt I. met goed naar misterei SieMatic 'De regering heeft geen inzicht in problemen Antillen' Randstad 'Meer toeristen nsor Publiek hangt aan Diekstra's lippen tijdens lezing over persoonlijkheid oudhoiiandse steden' 'Ken u zelf, de rest doet er geen moer toe DONDERDAG 15 APRIL 1993 _25 chef willem spierdijk. 071-161440, plv.-chef meindert van der kaaij. 071 -16135? Provinciale wegen in de regio als proeftuin Het politiekorps van Hollands Midden wil zo snel moge lijk een proef beginnen met trajectcontrole op de provin ciale wegen. Het wachten is echter op geld van Rijkswa terstaat. De proef moeten worden uitgevoerd op de weg Alphen/Leimuiden, Katwijk/De Zilk of in de Krimpener- waard. Juist op de provinciale wegen wordt veel te hard gereden. Op deze wegen gebeuren de meeste en de ern stigste ongevallen. leiden rudolf kleun Veel mogelijkheden, maar ook veel risico. Dat is het kenmerk van de nog jonge bedrijfstak biotechnologie. Het personeel van Centocor in Leiden heeft het inmiddels aan den lijve on dervonden. Bijna 140 mensen van de ruim 240 personeelsle den hebben te horen gekregen dat ze worden ontslagen. Het rechtstreekse gevolg van het noodgedwongen uit de markt nemen van Centoxin, een mid del tegen bloedvergiftiging, waarop het bedrijf een belang rijk deel van zijn kaarten had gezet. Om die klap op te van gen, moeten de kosten fors om laag. Maar hoewel partners worden gezocht voor produkt- ontwikkeling, blijft het uit gangspunt een zelfstandig be staan. Voor het personeel kwam de klap niet als een verrassing. Vo rig jaar tekenden zich de eerste problemen af met Centoxin. Onder bepaalde omstandighe den trad bij proeven in Amerika met het middel een verhoogde sterfte op. Nieuw onderzoek le verde niet de gewenste duide lijkheid op en er valt volgens management-voorzitter S. War- naar niet te zeggen of en wan neer Centoxin alsnog op de markt mag komen. En dat ter wijl was uitgegaan van een jaar lijkse omzet alleen al op de Amerikaanse markt van 200 miljoen dollar. Het pionierskarakter van de bedrijfstak blijkt bij Centocor ook uit de manier waarop de ontslagen worden doorgevoerd. Er is wel een sociaal plan opge zet, waarvoor de middelen ove rigens vrij beperkt waren. Maar de vakbonden zijn er niet aan te pas gekomen. Volgens Warnaar is bii Centocor ook nauwelijks een nandvol bondsleden te vin den. „De gemiddelde leeftijd is laag, 31 jaar. De affiniteit met vakbonden is zeker onder de hoger geschoolden niet erg groot." Tekenend daarvoor is ook dat Centocor, hoewel wet telijk verplicht, ook geen onder nemingsraad heeft. Ook daar voor zou nauwelijks belangstel ling zijn. Veel personeelsleden zouden bewust bij een risicovolle on derneming zijn ingestapt. War naar, ook nu nog part-time hoogleraar, schetst hoe hij zelf nu 25 jaar zekerheid bij de uni versiteit zeven jaar geleden overstapte naar Centocor. „Niet iedereen is daartoe bereid. De eerste acht mensen, gepromo veerde veelbelovende onder zoekers, die ik hier een baan aanbood kozen liever voor de zekerheid van een universiteit of instituut. Ik vond dat teke nend voor de bedenkelijke Jan Salie-geest in dit land." De risico's in de bedrijfstak zitten overigens niet alleen aan de arbeidskant. Het Amerikaan se Centocor is voor zijn bestaan afhankelijk van risicokapitaal. Beleggers, met indertijd als eer ste de Rockefeller-familie, wor den aangetrokken door te wij zen op spectaculaire winsten die mogelijk in het verschiet lig gen. Wamaar: „Maar er wordt ook steeds gewaarschuwd dat wie het zich niet kan veroorlo ven zijn geld te verliezen ook beter maar niet kan inschrij ven." Het 'kapitaalverbruik' bij deze bedrijven is groot. Zonder de reserveringen mee te tellen voor de Centoxin-problemen ging het bij Centocor alleen al in het vierde kwartaal van 1992 om 30 miljoen dollar. Centocor hoopt volgens War naar nog steeds volgend jaar uit de aanloopkosten te komen. Hij wijst op veelbelovende nieuwe produkten die kunnen worden ingezet voor de bestrijding van dikke darmkanker en ter voor koming van bloedstolsels. Ook Centoxin is nog niet uit beeld. Onderzocht wordt of het kan worden ingezet bij de bestrij ding van hersenvliesontsteking. Centocor doet bovendien on derzoek naar middelen om ziektes van het immuunstelsel aan te pakken. Maar de per spectieven daardoor lijken vooral bepaald te worden door de zware toelatingsprocedures in met name de Verenigde Sta ten die zo'n drie jaar kunnen vergen. Een sterk punt van het Leidse bedrijf is het produktie-appa- raat. Als een van de weinige toe gerust voor massaproduktie. En hoewel eigen produkten nu niet voor handen zijn, zegt Warnaar dat ook niet overwogen is op grote schaal voor derden te pro duceren. „Dat is te zeer hollen of stilstaan." Hij noemt de hui dige situatie teleurstellend. „Maar we hebben dit bedrijf uit de klei opgebouwd en dat kun- Centocor moet spaarzaam zijn met alle middelen. Daarom worden ook partners gezocht voor de ontwikkeling van nieu we produkten. Wamaar bena drukt daarbij dat het gaat om samenwerking. Een overname door een groot concern, niet ongewoon in de biotechnologie, sluit hij vooralsnog uit. „Het uit gangspunt van deze sanering is dat we op eigen benen blijven staan." leiden monica wesselinc De politie in Noord-Holland heeft het afgelopen jaar de tra jectcontrole als eerste uitgepro beerd. Bij de controle wordt (met twee meetpunten) de ge middelde snelheid over een be paalde traject gemeten. Omdat er over langere afstand wordt gecontroleerd, is het corrige rend effect groot. Veel automo bilisten rijden na een controle op dezelfde weg niet meer zo hard. De proef in Noord-Hol land heeft dat uitgewezen. Verkeersdeskundige H. Vergeer van de regio Hollands Midden van de politie wil niet zó maar het Noordhollandse systeem overnemen. „Voor die methode van controleren zijn telkens twee agenten nodig. De ene drukt de computer in, de ander een eindje verderop weer uit". Detectielussen Het onderzoeksbureau Traffic Test bv onderzoekt in opdracht van Rijkswaterstaat de moge lijkheid om de agenten overbo dig te maken. Vergeer: „Er lig gen in de wegen allerlei detec tielussen en telsystemen. Wel licht zijn die te gebruiken." Ver geer dringt al een jaar lang bij Rijkswaterstaat aan op een be sluit over subsidiëring. „We moeten zo snel mogelijk gaan proefdraaien". Bomen Overigens ziet de verkeersdes kundige niets in uitsluitend streng controleren. „Een weg moet onaantrekkelijk worden gemaakt om hard te rijden. Door de weg anders in te rich ten, een paar bomen ernaast of plaatselijke versmallingen, haal je automatisch snelheid uit het verkeer. Goed rijgedrag mag niet uitsluitend afhankelijk zijn van een strenge controle." Meetapparatuur De trajctcontrole wordt voorals nog alleen op 80-kilometer-we- gen uitgevoerd. Op een 50-kilo- meter-weg moet de nauwkeu righeid van de meetapparatuur veel groter zijn. Op een 50-kilo- meter-weg wordt over een kor ter afstand gecontroleerd. Een kleine meetfout werkt sterker door. Leiden verkoopt niet lekker als 'Oudhollandse' stad. De provin- ciale VW gaat een onderzoek doen naar de manier waarop toeristen naar de vijf Zuidhol- iandse Oudhollandse steden (Leiden, Dordrecht, Gouda, Schiedam en Delft) kunnen worden gelokt. De provincie en het ministerie van economische zaken betalen elk eenderde van het 100.000 gulden kostende onderzoek, de gemeenten de rest. uitgegeven over de oudholland- se steden. Het bezoek van toe risten valt echter tegen. De ste den willen méér toeristen die langer blijven logeren en die het hele jaar door op bezoek ko men. Ook moeten de bezoekers meer geld besteden tijdens hun bezoekjes aan de Oudhollandse steden. Het onderzoek moet nu de oplossing geven voor de ma nier waarop toeristen hiertoe kunnen worden aangezet. moet je met alleen verstand van keukens hebben, je moet ook precies kunnen aan-l jVoelQn wat mensen willen. Dal begint met goed luisteren. Pas als' omslandig-: ^■heden kennen, en zelfs welen wal«<^ Jen hoe u graag kookt, kunnen we u Heen werkelijk perfect advies geven Dat doen we in de vorm van een ID, een Individueel Design Een compleet plan van de keuken"< die voor u het meest ideaal is Ook. budgettair Wij heten u graag welkom in onze showroom Voor een wederzijdse kennismaking, om rond te kijken en-- ideeën op te doen en om het ruim 180 pagina's dikke SieMatic keukenideeenboek te halen 7 lielsl een SieMatic Individueel Design GOEDHART ,-^BOUWHUIS Hoorn 126a (t o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16 00 uur. een kleinigheid, het kan grote gevolgen hebben voor de kwali teit van uw leven." Diekstra is op dreef: hij schuift energiek over het podi um heen en weer met zijn mi crofoon, sprekend over herken bare menselijke gevoelens en problemen. De shuffle van CDA-voorman Brinkman ver- René Diekstra: „Als je zicht hebt op jezelf, word je minder snel slachtoffer van de situatie." bleekt bij de danspasjes en ex- liteit en herkenbaarheid van ning met mij doet", zegt de psy- pressieve bewegingen van de Diekstra's voorbeelden uit het choloog aan het begin van zijn welbespraakte psycholoog. On- dagelijks leven. Het publiek lezing. der zijn armen tekenen zich lacht ook om zichzelf want Na een uur herinnert hij zijn weldra donkere vlekken af. Diekstra neemt zijn toehoorders publiek aan die afspraak. „U Het publiek zit op het puntje genadeloos in de maling. „Ik moet nu uw ogen dichtdoen. Ik van de stoel, lacht om de bana- spreek met u af dat u een oefe- spreek met u af dat ik door de FOTO HENK BOUWMAN zaal ga lopen en een aantal mensen zachtjes op de schou der tik. Deze mensen lopen ver volgens naar het podium, gaan op een stoel zitten en vertellen iets over hun persoonlijke pro blemen en angsten." duidelijk. „Herkenbaar", ver zucht iemand. „Mensen met bepaalde persoonliikheuispio blemen moeten zicht krijgen op hun gevoelens. Mensen die zes maanden lang een «l.igboek be houden, openhartig en onge censureerd, zijn er lnh.imelijk en psychisch beter aan toe dan mensen die dat niet doen." Studenten bij bezoek Hirseh Ballin. leiden annet van aarsen Er is geen sprake van een poging van Nederland een rekolonisatie van de Nederlandse Antillen en Aruba te be ginnen. De boodschap die minister Hirseh Ballin (Antilliaanse en Aru baanse zaken) gisteravond verkondig de tijdens een bijeenkomst van de Leidse studievereniging Societas Iurdi- ca Antiliana et Aruba (SIAA) bracht, klonk duidelijk. De toehoorders in de zaal twijfelden echter zichtbaar aan deze boodschap. Hirseh Ballin was naar Leiden geko men om zijn visie te geven op de toe komst van de eilanden. Die toekomst was ook al onderwerp van gesprek tij dens een mislukte conferentie in Wil lemstad vorige maand. De Antillen en Aruba verweten de Nederlandse rege ring toen dat ze een aantal belangrijke bevoegdheden van de eilanden wil af pakken. Het beeld dat het kabinet de 'onderhorigen' eens stevig aan de teu gel wil nemen, is volgens de minister echteronterecht. Zijn publiek dacht daar anders over. De mening van de toehoorders werd direct aan het begin van Hirseh Ballins toespraak al bevestigd met een vraag van de minister: „Hoeveel van jullie gaat na zijn studie terug om actief te worden op Aruba of de Antillen?" Slechts vijf handen telde Hirseh Ballin. „Met die vijf mensen ben ik ontzet tend blij", sprak hij. „Maar het is toch wel wat weinig. Ik heb vaak het gevoel dat te veel mensen afzijdig blijven als het gaat om het democratiseringspro ces op de Antillen en Aruba." „Cynisch", is het oordeel van een derdejaars studente geschiedenis, die oorspronkelijk van Curasao komt. De minister is volgens haar intelligent ge noeg om te weten dat de meeste Antil- lianen en Arubanen en publique hun toekomstplannen niet prijsgeven en dus ook hun hand niet opsteken als een dergelijke vraag wordt gesteld. Haar broer, die de lerarenopleiding heeft afgerond en nu in Leiden een studie elektrotechniek volgt, deelt die mening. „Iedereen in de zaal zal iets dergelijks voor zichzelf houden." De vraag van de minister wordt dan ook direct ontmaskerd als een staaltje van winstbejag. Maar er schort meer aan. „De mi nister heeft de toekomst van de fede ratie, zoals de regering dat ziet, verde digd", zegt de studente. „Maar het is duidelijk dat de regering geen duide lijk inzicht heeft in de problemen op de Antillen." Haar broer: „Zo lang er geen goede analyse is gemaakt, is het duidelijk dat ze maar wat aanromme len." De Nederlandse regering gaf op de conferentie de Antillen en Aruba te kennen dat autonomie mogelijk is als de eilanden eerst bestuurlijk orde op zaken zouden stellen. Daarvoor werd een aantal waarborgen gepresenteerd. Want er zou in het verleden het een en ander zijn misgegaan. „Op financieel terrein een schuld van twee-en-half miljard, de rechtshandhaving, de cri minaliteitsbestrijding, de belastingin ning", somde Hirseh Ballin gister avond op. „Het is jammer dat er van de zijde van de Nederlandse ministerraad wordt besloten wat de belangen van de Nederlandse Antillen zijn", rea geerde penningmeester R. Burgier van de SIAA direct. „De ministerraad zou eens moeten bekijken wat de proble men precies zijn. Het is beter eerst een huis te bouwen en vervolgens te kijken naar de inrichting ervan. De Neder landse regering hamert steeds op de inrichting." Een stelling die door velen werd ge deeld. „Arrogant is een /waar woord, maar zo zou je de Nederlandse hou ding wel kunnen bestempelen", aldus één van hen. „Ik heb de indruk dat de intenties wel goed zijn, maar de Ne derlandse overheid heeft de eilanden nooit de vraag gesteld waar ze nou precies mee zitten. Het zou heel goed zijn als er eerst een probleemanalyse wordt gemaakt." Hirseh Ballin gaf te kennen een der gelijk onderzoek wel te zien zitten: uit spraken over wie het moet uitvoeren en wanneer deed hij echter niet. „Een dergelijke analyse is in geen geval ge reed voor de vervolgconfrrmtir I n dat is jammer zegt een student. „De Antillen en Aruba lijken geen enkele ruimte te krijgen om te onderhande len. Als het straks in juni zo gaat, zoals het hier vanavond is gegaan, worden de mensen gewoon kwaad." leiden monica wesselincDe provinciale VW heeft al

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25