2 slaapkamer voordeel-akties bij Baalbergen Katwijk. Schrijvende Lezers DONDERDAG 15 APRIL 1993 Immoreel (1) De motieven die bisschop Bar aanvoerde om terug te treden, toonden volgens voorzitter drs. If. van Breukelen van de fede ratie van Verenigingen van Pastoraal Werkenden nog eens aan hoe immoreel het is dat standpunten van de Rooms- Katholieke Kerk worden be paald door een onfeilbare paus (binnenland-pagina van 27 maart). Ik heb me - met vele anderen uit mijn kennissenkring - mate loos geërgerd aan het artikeltje onder de kop 'Onfeilbaarheid paus immoreel' in het Leidsch Dagblad van zaterdag 27 maart j.i. Als Ik op de juiste weergave van de daarin vermelde uitlatin gen mag afgaan, zou de heer drs. H. van Breukelen, voorzitter van dè federatie van Verenigin gen van Pastoraal Werkenden, o.m. hebben gezegd: „Het plot selinge vertrek van de Rotter damse bisschop R.Ph. Bar heeft opnieuw aangetoond, hoe im moreel het is, dat de standpun ten van de Rooms-Katholieke Kerk door een onfeilbare paus wordt bepaald." En verder: „De affaire Bar heeft eens temeer aangetoond, dat de kerk is vast gelopen op de weg van de seksualiteit en ethiek, die niet steunt op de werkelijkheid en de theologie." I^aat ik voorop stellen, dat ook ik het vertrek van bisschop Bar betreur. Maar mgr. Bar heeft zelf ontslag genomen en kenne lijk niet de geestelijke en licha melijke kracht (meer) kunnen opbrengen om zijn kraag hoog op te zetten. Maar ook in zijn geval geldt het bekende spreek woord: Hoge bomen vangen veel wind!. Mgr. Ernst van Breda heeft desgevraagd publiekelijk medegedeeld, dat hij in de situ atie van mgr. Bar nfét zou zijn afgetreden. Sexualiteit en ethiek staan daarbuiten! mr. F. Winkel, Reigerslaan 30, Voorhout. Immoreel (2) In het Leidsch Dagblad van 27 maart 1993 las ik over „De lange lijdensweg" van de godsdienst socioloog W. Goddijn en over de kreet 'Onfeilbaarheid paus immoreel' van VPW-er drs. H (ans) van Breukelen, Leidenaar. Van de pauselijke zoeaven zult u wel geen reactie ontvangen, en nu de pastoor van mijn woonplaats wegens vervuiling geen eetbare paling meer uit de Sassenheimer vaart kan krijgen en als laatste verzocht wordt het licht in de kerk uit te doen, blijft mij alleen over de persvrijheid te gebruiken en uiting te geven aan mijn vrije mening. De heer van Breukelen heb ik opgebeld en hem medegedeeld, dat, al zou de paus feilbaar zijn, dan is het niet uitgesloten dat hij toch wel eens een keer gelijk kan hebben. In het Katholieke Nieuwsblad trof ik al verschil lende artikelen aan waarin op duidelijke wijze uiteengezet werd door verschillende schrij vers, wat de nadelige gevolgen zijn van anti-conceptie. Het gaat om het Heil des Volks, om de Heelheid der Schepping, om de bestrijding van Aids, om het terugdringen van de ellende in de wereld. Ik heb hem verzocht van die artikelen eens kennis te nemen. De heer van Breukelen antwoordde: „Ik haat het Ka tholieke Nieuwsblad." Dus kwaoi.de aap uit de mouw. Ha ten mag niet en ieder heeft recht op een vrije meningsui ting. Niet alleen Van Breukelen en Goddijn hebben de waarheid in pacht, van zulke mensen zijn er mëbr. En waarom gaat God dijn nooit in op dergelijke arti kelen? Dan kan hij toch de le zers bekeren tot zijn (verkeerde) standpunten? Er is al ellende genoeg in de wereld, laten gods dienstsociologen daarvan over tuigd zijn. Een welkom bericht was dat de minister president na zijn af treden gaat nadenken en bid den. Alleen komt hij met dat bidden niet klaar. Ook dan zal hij de steun van het hele kabi net nodig hebben. En u zult mij niet horen zeggen dat bestuur ders en regeerders nooit mogen nadenken. Met dat nadenken moet hij vandaag de dag al be ginnen. Regeren is vooruitzien en daarbij kan het nadenken niet gerhist worden. A.F. Meiman, lulianalaan 14, Sassenheim. Roelofarendsveen Op een plattegrond van de provincie Zuid-Holland lag Roelofarendsveen niet aan de Braassem maar aan de Kaag. De fout in de kaart zoals Jullie die in de krant hebben afge drukt, was ons ook opgevallen. Er zit geen enkele diepere reden achter deze storende fout, be halve dat we er met z'n allen overheen hebben gelezen. Gelukkig gaf een tweede druk van de folder waar deze kaart in staat, ons de mogelijkheid Roelofarendsveen op de juiste plaats te projecteren. Amee de Schipper, voorlichter verkeer en vervoer Provincie Zuid-Holland, Koningskade 1, Den Haag. Duitslandbeeld Eind maart is de uitkomst van het onderzoek naar het Duits landbeeld onder jongeren (van Instituut Clingendael) bekend geworden. De uitkomst werd gekenmerkt door vooroordelen en was zeer negatief. De beken de vooroordelen kwamen weer uit de bus rollen: Duitsers zijn rotmoffen, dragen Lederhosen, enz. Zelf studeer ik Duits aan de lerarenopleiding en ook het beeld daarvan is vaak negatief. U kent wel die verjaardagsfeest jes waar je gevraagd wordt, wat je zoal doet. Als ik vertel dat ik Duits studeer aan de lerarenop leiding, zijn de reacties als volgt: de meesten reageren zo: „Duits? V. Gadverdamme!" en beginnen direct vol afschuw de rijtjes op te dreunen. Erger is het als je wordt beschuldigd van landver raad. Een andere categorie rea geert wat genuanceerder (en subtieler) en vraagt waarom ik geen Engels of Frans studeer. De mensen die spontaan reage ren („Goh, wat leuk!"), zijn op de vingers van een hand te tel len. Ook op scholen is het 'in' om anti-Duits te zijn. Waar ben ik dus eigenlijk mee bezig? Maar wat denken Duitse jon geren nu eigenlijk van Neder land en Nederlanders? Afgelo pen februari heb ik als onder deel van mijn opleiding een maand stage gelopen in Krefeld. Ik heb o.a. drie weken op een gymnasium rondgelopen en daar heb ik onder 28 gymna siasten een kleine enquête ge houden over het onderwerp ste reotypen en vooroordelen. Ik heb hen 3 vragen gesteld: 1. Waaraan denk je, als je aan Nederland denkt? 2. Waaraan denk je, als je aan de Nederlandsers denkt? 3. Waaraan denk je, als je aan Amsterdam denkt? De top-3 van de eerste vraag (Nederland) was: 1. kaas; 2. va kantie: 3. drugs. Verder dachten ze aan groente, voetbal, tulpen, coffeeshops, abortusklinieken, Rudi Carrell, koeien/melk. De top-3 van de tweede vraag (Nederlanders) was: 1. niets bij zonders/mensen zoals hier: 2. (oranje) voetbalfans: 3. toleran tie. Andere associaties waren: blonde meisjes, Linda de Mol, gastvrijheid, streng religieus (Harderwijk), vrije levensopvat ting, vooroordelen t.o.v. Duit sers, gierigL vijandig tegenover Duitsers. De top-3 van de derde vraag (Amsterdam) was: 1. drugs: 2. grachten: 3. metropool. Verder dachten ze bij Amsterdam aan prostitutie, criminaliteit, abor tus, klein-Venetië, cultuur, ar chitectuur, vlooienmarkten, el lende in bepaalde wijken. Deze informatie over Neder land hadden de jongeren van vakanties in Nederland, bood schappen doen in Venlo, schoolboeken, televisie, kranten en van hun ouders. Het beeld dat deze Duitse jongeren, die vlak over de grens wonen, van Nederland hebben, berust voor namelijk ook op stereotype op vattingen. Het grote verschil met de Nederlandse jongeren is, dat de Duitse jongeren ook positieve gedachten hebben, terwijl die van de Nederlandse jongeren uitsluitend negatief zijn. Edwin La man, Spaarnestraat 18, Leiden. Autovragen „Openbaar vervoer en auto duurderHet verhaal van Me vr. Maij-Weggen, de minister van verkeer en waterstaat, roept wel enkele vragen op. Volgens de minister betaalt de automo bilist maar 80% van alle kosten die het autorijden met zich meebrengt. Diversen keren heeft ondergetekende (en ik denk velen met hem) een bere kening gezien dat de overheid aan die automobilist geld over hield. En dat was een netto be drag van 7 tot 8 miljard gulden per jaar. Hoe zit dat dan pre cies? Verder moeten velen (door maatregelen van de overheid) grotere afstanden afleggen, bij voorbeeld, bedrijfsverplaatsin- gen naar speciale terreinen en/of situering van woongebie den. Nu is het gemakkelijk om kritiek te hebben, maar toch zijn dit wel zaken die wel wat in de hand gewerkt zijn. Er zal een samenhangend be leid moeten zijn dat openbaar vervoer en particulier vervoer elkaar aanvullen. Meer stations met parkeerplaatsen, misschien wat verschillende aanvangstij den en beëindigingstijden van werkzaamheden. Het spitsvignet voor auto en openbaar vervoer zijn heel on redelijk voor die mensen die juist dan met werkzaamheden te maken hebben. Deze kosten komen ook terecht bij mensen die er niets mee te maken heb ben, zoiets werkt altijd door. Verbindingen zijn heel be langrijk, verplaatsing van men sen, goederen, en diensten is nodig om een samenleving goed te laten functioneren. Overigens, er zijn zaken die moeten (deels) zichzelf oplos- Veel wijsheid toegewenst i degenen die erbij betrokken I. Wassenaar, St. Antoniushof5, Noordwijkerhout. Oostvlietpolder De Oostvlietpolder zou een goede plek zijn voor de Schei- dings- en Vergistingsinstallatie (SVI). Beter dan de plek die de gemeente heeft gekozen, in de buurt van een woonwijk, vindt de stichting Stop Vuilverwer king Voorschoterweg Leiden. Maar het alternatief vindt bij de gemeente geen gehoor. Met zeer veel belangstelling las ik in het Leidsch Dagblad van 7 april jl over een alternatieve plek, namelijk de Oostvlietpol der, voor de SVI die nu nog op minder dan 100 meter van de dichtbevolkte woonwijk Leiden Zuidwest gepland staat. Als men zoiets leest, dan krijgt men toch bewondering voor de mensen van de Stich ting Stop Vuilverwerking Voor schoterweg Leiden (SWL). Zij verzetten veel werk, moeten zich van kostbare technische- en juridische bijstand voorzien en daarvoor geld bij elkaar zien te schrapen. Maar toch, ze krij gen wat je noemt geen poot aan de grond. Denk ik: „Verhip, die Oostvlietpolder is een geweldig idee", maar nee hoor. Telken male lopen zij zich stuk op een muur van zelfingenomen Leidse politici en projectmanagers die het natuurlijk allemaal véél be ter weten. Bovendien, die paar honderd inwoners van Zuid west die zich ernstig ongerust maken, vormen toch geen en kele politieke bedreiging. De verplichte voorlichtingsavond jes draaien de politici wat ver moeid mee, laten het gekrakeel over zich heenkomen en doen vervolgens precies wat ze al lang van plan waren. De demo cratie is wat lastig maar de poli tici hebben wel geleerd hoe daar mee om te gaan. Neem bijvoorbeeld het 'in- breiden' in Leiden. Daarmee heeft de Leidse politiek destijds een grote blunder gemaakt. Voorlichting op grootse wijze, kerken, buurthuizen liepen vol en alles en iedereen kreeg te ho ren welk plekje volgebouwd zou worden, welk sportveld eraan zou gaan en we moesten alle maal een beetje inschikken. Maar oh jee, de kiezertjes von den het helemaal niet leuk, praktisch heel Leiden viel over de zelfingenomen heren politici heen. Dom, dom, dom, dat moeten we dus anders doen, dachten zij. Dat doen ze nu dus ook. Slui pend. Rustigjes aan, wijkje voor wijkje. Soms per ongeluk verge ten de mensen te informeren. Als ze wel informeren, erop re kenen dat de mensen niet ko men, dat ze moe worden van die avonden, want ze weten dat het tóch allemaal niets uithaalt. En dan het toppunt van schijn heiligheid, de politici klagen dat de interesse bij de bevolking voor de politiek zo gering is. Wacht maar eens bij de verkie zingen volgend jaar. Volgens mij werpen de schaduwen zich reeds vooruit. Terug naar de alternatieve plek, de Oostvlietpolder, voor de Scheidings- en Vergistingsin stallatie. Waarom neemt de heer F. Delemarre in zijn com mentaar van 7 april in het Leidsch Dagblad niet de moeite om precies uit te leggen waar om de installatie aan bevaar baar water moet liggen. Ik denk dat ik dat wel kan raden. Die in- Baalbergen maakt slapen nu extra kompleet en extra voordelig. Kom kijken naar onze aktuele en uitgebreide koliektie en profiteer van onze slaap-akties. Want Baalbergen maakt het kopen van een slaapkamer nu wel extra aantrekkelijk. Welke komplete slaapkamer u ook kiest uit onze koliektie, van aktie 2 kunt u altijd profiteren. Wie een komplete slaapkamer koopt, bestaand uit ledikant met bedbodem en matras, kiest gratis een dekbedovertrek in de bijpassende maat in onze fraaie bedtextielshop. Het staat u vrij ieder dekbed te kiezen tot een maximale waarde van maar liefst f. 250,-1* Kortom, redenen genoeg om nu te komen kijken in de komplete slaapkamer presentatie van Baalbergen. U vindt beslist wat u zoekt en bepaalt zelf of u eenmaal Expositie t 0f ze|fs bubbel wj||; profiteren van onze RUud°van oemeren geweldige akties! schilderijen Deze aanbieding geldt met voor aankopen van jeugdledikanten in diverse technieken. Maandelijks concert Zaterdag 24 apnl om 17.00 uur Slagwerk ensemble. KATWIJK AMBACHTSWEC 11-13 «TEL 01718-28151 DONDERDAG Al meer dan 110 jaar hart voor uw huis stallatie hóéft natuurlijk hele maal niet aan het water te lig gen. Laten we die discussie eens openen. Ik heb dus de volgende vragen. De aanvoer geschiedt per vrachtwagen. Hoeveel ton wordt er per dag per vrachtwa gen aangevoerd? Hoeveel ton reststoffen blijven daarvan over? Wat voor soort produkt is dat? Ik dacht compost, een uniform produkt dat afgevoerd moet worden voor een agrarische be stemming. Niet elke boerderij of tuinderij ligt aan bevaarbaar water. Kunnen de vrachtwagens die het GFT-afval aanvoeren en leeg teruggaan de compost niet mee terugnemen? Dat is toch efficient? Waarom moet het restprodukt per se per boot worden afgevoerd? Waar gaat die boot naartoe? Het is een ieder duidelijk dat een fabriek in de Oostvlietpol der heel gemakkelijk bereikbaar is per vrachtauto. Bovendien hoeven die vrachtauto's geen bebouwde kom in. De weg ligt er al. Of heb ik het allemaal niet goed begrepen? Chris J.M. Langezaal, Paganinistraat 16, Leiden. Veens Leerlingen van basisscholen In Alkemade spreken slechter Ne derlands dan kinderen uit an dere gemeenten, zei logopedis te S. Kieer in een interview in deze krant Naar aanleiding van het artikel over het spraakgebrek der Veense populatie van 20 maart jl. doen wij u deze brief toeko men. Door dit artikel zijn wij diep gekwetst, aangezien het A.B.V. (Algemeen Beschaafd Veens) voor onze toeristenbe- langen zeer essentieel is en wij daar geen afstand van kunnen nemen. Ook is dit een principe- belang, met die rede dat het ethisch onverantwoord is om de taal der grootvaderen te verloo chenen. Moeten wij, net als on ze Friese medestrijders, ook eerst dreigen met het stichten van een autonome enclave, voordat onze taal erkend wordt? Wij hopen het niet. Toch zouden wij gaarne een rectificatie willen verkrijgen over het artikel van 20 maart jl. van de geïnterviewde mw. S. Kleer, die naar onze gedachte geen geboren en getogen Veendster is. Namens Studiegroep Veens Taal en Letterkunde, J. Koenis, Lupinestraat 10, Roelofarendsveen. Terrassen Leiden studeert op plannen om de horeca op de Nieuwe Rijn meer ruimte voor terras sen te geven. Een heel pro bleem, want er moet ook vol doende plaats blijven voor de marktkramen. Binnenkort komt de gemeente met een terr assennota. In deze krant van 12 maart was de suggestie te lezen terrassen te maken aan de Nieuwe Rijn. Hoe kan men zoiets voorstellen? Ten eerste is het veel te smal. Ten tweede moet dan de markt weg en dat kan niet. Eigenlijk zou men dan die vlonder van de Hoogstraat moeten doortrekken langs de Rijn. Enkele jaren geleden heb ik een plan voorgelegd: doe die 'blauwe trein' (marktkramen, red.) aan de Hoogstraat weg, dan heb je een prachtig terras. Zet er wat groen en planten neer, tafels, stoelen en parasols, en een van de winkeliers kan dat beheren. Voor de rolstoelzit- ters een uitkomst, want die kunnen niet op dat water-terras komen. W. Bod rij, Langegracht 176, Leiden. Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22