Jongerenwerkster mag blijven 'De Oude Wereld' begint aarzelend Rijn- en Veenstreek Marktlieden duurder uit in Alphen Kermis bij Bernardus 1JJ Agrariërs willen bos in woonwijk 'Wie geïnteresseerd is, houdt zich nu stil' DONDERDAG 15 APRIL 1993 chef «gertvisser.0 Aeresteijn en Gerardusschool winnen 'Voetbalkemade-toernooi' roelofarendsveen Het vijftiende Paasvoetbal- toernooi voor basisscholen in de Rijn- en Veenstreek is ge wonnen door de Aeresteijn uit Langeraar (jongens) en de Ge rardusschool uit Oude Wete ring (meisjes). De wedstrijden werden gisteren gespeeld op de velden van voetbalvereni ging DOSR/Alkmania in Roelofarendsveen. Voor het eerst in de geschie denis van het 'Voetbalkema de-toernooi' werden de meis jes- en jongenswedstrijden ge combineerd afgewerkt. In to taal streden 39 teams om de sportieve eer. Gezamenlijk wisten ze 214 doelpunten te s kregen de bekers uitgereikt uit handen van burgemeester A. Meer burg van Alkemade. Eerste bij de jongens werd de Aeresteijn- school uit Langeraar. De Klei ne Wereld uit Leimuiden werd tweede en de Gerardusschool uit Oude Wetering derde. De meisjes van deze laatste school behaalden de eerste plaats in hun afdeling. De Ma- riaschool en de Elckerlyc, bei de uit Roelofarendsveen, ein digden respectievelijk op de tweede en derde plaats. De sportiviteitsbeker ging naar de Bemardusschool uit Zoeter- woude. De twee winnaars ne men op 12 mei deel aan de streekfinalesin Noordwijk. Rijnwoudse raadsleden dringen aan op verlengen contract De Koudekerkse jongerenwerkster Corrie Rademaker komt voorlopig niet op straat te staan. Op aandringen van de overgrote meerderheid van de Rijnwoudse com missie welzijn wordt haar aanstelling verlengd tot eind dit jaar. Burgemeester en wethouders hadden voorge steld haar dienstverband, dat op 1 augustus afloopt, niet te verlengen. Maar alleen de fractie van de SGP/RPF bleek gisteren achter dat voorstel te staan. ning van de vier jongerencentra die de gemeente rijk is. De kans bestaat dat dan besloten wordt dat er een jongerenwerker moet worden aangesteld. De meeste commissieleden vinden het Paardrijdster aan been gewond nieuwkoop» In een manege aan de Nieuwveenseweg in Nieuw koop heeft gisteren een 20-jarige vrouw bij een ongeluk met een paard beenletsel opgelopen. De vrouw reed langs de rand in de bak, kwam met haar been klem te zitten tussen paard en rand en viel. De Nieuwkoopse is naar het Rijnoordziekenhuis in Al phen overgebracht. Garagedeuren vernield alphen aan den rijn» Een tot nu toe onbekend persoon heeft in de nacht van dinsdag op woensdag met zijn auto drie garagedeu ren aan het Topaasplantsoen in Alphen vernield. De politie ver moedt dat de vernieling met opzet is gepleegd. Auto van de weg gehaald nieuwveen Bij een routinecontrole op de Nieuwveenseweg in Nieuwveen heeft de politie vanochtend een auto van de weg ge haald. De wagen bleek niet gekeurd, niet verzekerd en vertoonde diverse mankementen. De bestuurder, een man uit Nieuwveen, was niet in het bezit van een kentekenbewijs en verzette zich he vig bij zijn aanhouding. Hij is overgebracht naar het bureau in Alphen waar hij is verhoord en een proces-verbaal heeft gekre gen. De gemeente Rijnwoude wil nog dit jaar een besluit nemen over de toekomstige ondersteu- Zes jonge vossen met schop gedood nieuwkoop» Op het politiebureau van Nieuwkoop zijn gisteren zes do de jonge vossen afgeleverd. De dieren waren gedood door de mollenvanger uit de Stichtse Meije, omdat ze schadelijk zou den zijn voor de natuur. De man had de avond ervoor het nest met jonge vossen ont dekt en de beestjes gedood met zijn schop. De politie heeft de vangst gemeld bij het ministerie van landbouw en de Wildbe heereenheid in Nieuwkoop. De dode beesten zijn afgevoerd naar een destructiebedrijf. vreemd om op dit moment de enige jongerenwerker die de ge meente op de loonlijst heeft, op straat te zetten. Rademaker is in 1990 voor drie jaar aangesteld om in die tijd het jongerenwerk in Koude kerk op poten te zetten. Daarin is zij zo goed geslaagd dat B en W oordeelden dat zij haar taak had volbracht. Zij kon dus gaan. Een overweging die daarbij een niet onbelangrijke rol speelde, was dat de andere Rijnwoudse jongerencentra bij verlenging van het dienstverband ook wel eens om een betaalde kracht zouden kunnen vragen. Die draaien immers zonder profes sionele ondersteuning. Het aan gekondigde ontslag wekte veel beroering in jongerencentrum Het Honk. Het bestuur dreigde zelfs op te stappen bij beëindi ging van het contract van de jongerenwerkster. G. van Craaikamp (WD) en F. Balk-Hooghuis (D66) waren het met B en W eens dat de jonge renwerkster haar taak heeft vol bracht. Met het oog op de komst wilden zij de jongeren werkster nog wel tijdelijk ir dienst houden. Op hun dringen werd besloten de func tie-omschrijving van de jonge renwerkster te wijzigen wan neer de tijdelijke aanstelling op 1 augustus afloopt. Waarschijnlijk moet Radema ker zich - op papier - in de tweede helft van het jaar vooral bezighouden met plannen voor de toekomstige ondersteuning van de Rijnwoudse jongeren centra. Of dat in de praktijk veel verschil zal opleveren is echter zeer de vraag. Op dit moment is de jongerenwerkster officieel voor zes uur per week in dienst, terwijl ze wekelijks 20 tot 25 uur voor het jongerencentrum in Alphen gaat de marktgelden flink verhogen. Met ingang van 1 juni moet een marktkraamhouder bijna 19 gulden per week betalen. Nu zijn de kooplui nog zeven gulden goedkoper uit. Reden voor de verhoging is dat de gemeente het afval dat door de markten wordt aangeboden, op een andere en duurdere manier gaat verwerken. Op de markt wordt voortaan een zogenoemd milieu-eiland aangebracht. Dit is een mobiele in stallatie dat het afval aan de bron scheidt. Het af val wordt geperst, waarna het hanteerbaar en ge schikt is voor hergebruik door de verwerkingsin dustrie. Nu is het nog zo geregeld dat al het afval wordt verzameld door de afdeling reiniging van de gemeente Alphen. Het aanbod van vuil loopt zeer uiteen door de verschillende branches op de markt. Tijdens de zaterdagmarkt die op het Thorbec- keplein wordt gehouden, wordt het afval verza meld in een perscontainer, die eigendom is van de gemeente. Op de woensdagmarkt die op het Carmenplein wordt gehouden, wordt het afval vier maal per dag weggehaald. Het totaal aantal kramen inclusief verkoopwagens bedraagt onge veer 180. De nieuwe gescheiden manier van inza melen mag de gemeente geen geld kosten, vin den B en W. Vandaar dat alle extra kosten door de marktlieden zelf moeten worden betaald. Benoeming duurt nog enkele weken Het kan nog wel enkele weken duren voordat Teraars' nieuwe burgemeester officieel kan wor den benoemd. Dat zei een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken gis teren. Woensdag lekte het nieuws uit dat de keuze van de vertrouwenscommissie in Ter Aar is gevallen op het CDA-sta- tenlid W. Vroegindeweij. De commissaris van de koningin S. Patijn zou deze keuze onder schrijven. Volgens de woord voerder gaat de minister van binnenlandse zaken 'in negen van de tien gevallen akkoord met de kandidaat als deze kan didaat unaniem naar voren is geschoven'. De koningin moet ook haar handtekening zetten onder het besluit om een burge meester te benoemen. Ravage bij kettingbotsing alphen aan den run Een enorme ravage ontstond gistermiddag rond half zes op de Boskoopseweg in Alphen, nadat vier auto's tegen elkaar waren gebotst. Een 26-jarige man uit Zevenhoven had een fi le te laat in de gaten en klapte op zijn voorganger waardoor een kettingbotsing ontstond. Er vielen geen gewonden, maar de materiële schade was groot. Vleeswond van tien centimeter aarlanderveen Een 47-jarige man uit Langeraar is gisteren op een kwekerij aan de Oostkanaalweg in Aarlander- veen gewond geraakt bij het af breken van een koelcel. Een sta len bint schampte het hoofd van de Langeraarder. Met een vleeswond van tien centimeter aan het hoofd is de man overge bracht naar het ziekenhuis. HAZERSwouDE-RüNDüKHet is inmiddels een traditie in Hazerswoude-Rijndijk, de voorjaarskermis op het parkeerterrein van de voetbalvereniging Bemardus. Gistermiddag draaiden de attracties voor het eerst. Vooral de jeugd profiteerde van het aardige weer en verteerde de zakcenten. Ook vandaag en morgen kunnen de liefhebbers van de kermis nog bij Bemardus terecht. foto ben de bruyn alphen aan den run ruud sep Zesduizend hectare nieuw na tuurgebied rond de Nieuw koopse plassen. Een bos van 2100 hectare ten zuiden van Hazerswoude-Dorp. En nu dan ook een plan om direct ten zui den van Alphen een bos van zo'n honderd hectare aan te leggen. Bestuurslid C. Kort- mann van de Alphense afdeling van de westelijke land- en tuin bouworganisatie (WLTO) wordt er niet blij van. Niet dat hij te gen de aanleg van nog een bos is. Als het maar niet al te zeer ten koste gaat van de landbouw. Het gebied waar het nieuwe Alphense bos moet komen, ligt tussen de spoorlijn Alphen- Gouda en de rondweg. Volgens de boeren is dat te ver weg van de woonwijken en bovendien gaat er te veel agrarische grond verloren. „Je moet hier geen bossen aanleggen waar de men sen met de auto naar toe gaan", vindt Kortmann. „Wij vinden dat moeders met kinderen op korte afstand van huis een bos moeten hebben." Nieuwe bos sen moeten daarom niet mid den in de polder, maar midden in de woonwijk komen. De strook grasland aan de Nieuwe Sloot in Alphen zou volgens Kortmann prima geschikt zijn voor zo'n 'stadsbos'. De agrariërs hebben al het een en ander ondernomen om het Alphense bosplan in de kiem te smoren. Op de laatste vergadering van de plaatselijke CDA-afdeling hebben zij duide lijk hun standpunt kenbaar te maken. „We moeten proberen via de politiek de boel tegen te houden." Het grootste bezwaar van de boeren tegen de aanleg van een groot bos in de polder is echter dat daardoor agrarisch land ver loren gaat. Wanneer de zoge noemde resthoek Alphen-Bos koop, tussen de Gouwe en de spoorlijn, wordt aangewezen als locatie voor slibstort, zou daar volgens de boeren later best een bos mogen verrijzen. Op het verontreinigde slib valt toch niet meer te boeren. „We hopen natuurlijk dat Alphen geen slib stort krijgt. Maar als het er toch van komt, dan zou dat een mooie plek zijn voor een bos", vindt Kortmann. wilfred simons Het nieuwe wijkcentrum 'De Oude Wereld' in de Alphense nieuwbouwbuurt Kerk en Za- nen staat spiksplinternieuw, glimmend en glanzend op ge bruikers te wachten. Vier maan den na de oplevering kan het gebouw nog niet bepaald vol genoemd worden, erkent coör dinator Joep Sala (49). Maar hij is vast van plan om De Oude Wereld 'op de kaart te zetten'. „Gemeenteambtenaren hebben mij verzekerd dat het twee jaar duurt voordat een wijkcentrum zich bewezen heeft, maar dat duurt me te lang. Ik heb mezelf een doel gesteld: tegen het eind van het jaar heb ik hier alle za len vol." Het wijkcentrum heeft een zeven meter hoge sporthal, een zaaltje waar onder meer kerk diensten gehouden worden, een bar en vier vergaderruimten. De sporthal is bij de bewoners van Kerk en Zanen al bekend: van 's morgens acht tot 's avonds twaalf uur is hij gevuld. Behalve op zondag. Maar volgens Sala valt daarover te praten: „Als er vraag naar komt, gooi ik 'm misschien wel open." Wijkcentrum en wijk moeten nog aan elkaar wennen. De buurtbewoners weten niet wat er in het centrum gebeurt, maar aan de andere kant heeft ook 'De Oude Wereld' nog geen in zicht in de behoeften van de wijk. De Alphense Marina Sch- wedersky, die een cursus 'con centratie, meditatie, inspriatié wilde geven, maar tot nog toe slechts één cursist kon vinden, is niet verbaasd: „Mensen die hier komen wonen, hebben het druk. Ze richten hun huis nog in, zijn bezig met hun tuintjes. Ze zoeken hun nieuwe contac ten bij hun buren en niet in De Oude Wereld. Moet je eens bij de Gamma kijken, daar loopt - het storm! Het wijkcentrum komt op de laatste plaats." Turks Toch is dat niet helemaal waar. Een cursus Turks ging vorige maand van start met eenen Coördinator Joep Sala: Tegen het eind van het jaar heb ik alle zalen vol.' twintig cursisten; 'een mooi aantal' aldus organisator Jelle Vaartjes. Ook een cursus 'Fit ness voor dames van 18 tot 50 jaar' loopt goed. Daarentegen trekt de cursus 'Bewegen voor ouderen vanaf 50 jaaf nauwe lijks publiek. „Ik heb nu zes aanmeldingen," zegt M. van Weegen, die de activiteit in Kerk en Zanen opzet. „Dat is veel te weinig. Merkwaardig, want in andere delen van Alphen loopt de cursus heel goed." Ook de cursus 'Zwangerschapsyoga en Hatha Yoga' van Hendrik de Jong gaat bij gebrek aan belang stellenden niet door: „Dat komt volgens mij doordat er in de wijk nog geen vroedvrouw is", zegt De Jong. „Die verwijzen meestal naar mij door. Als de zwangere vrouwen niet weten dat het aanbod bestaat, houdt alles natuurlijk op." Sala heeft plannen voor een EHBO-cursus en een spea kerscorner. Hij denkt aan 'ver rassingsavonden' met toneel en bandjes. Alles kan, als er maar mensen komen. Hij is zelfs be reid om te praten over de tarie ven. Een kamer van veertig vier kante meter kost nu dertig gul den per drie uur: „Maar voor groepen die dat niet kunnen be talen, kan ik de prijs wel halve ren." Maar hoe graag hij zijn buurthuis ook wil laten bruisen, hij trekt een grens: „Commer ciële activiteiten komen er niet instellingen. Het Kinderdagver blijf Jorrie en Snorrie heeft twee groepen van achttien kinderen en nu al een gigantische wacht lijst. Ook peuterspeelzaal Het Uiltje loopt heel goed. Sala noemt dat niet verwonderlijk: „Het is een kinderrijke wijk waar veel ouders allebei wer ken. Zulke instellingen hebben de buurtbewoners het eerst no- dig." Sinds de opening van het wijkcentrum, nu vier maanden geleden, hebben zich een fysio therapeute, een logopediste en een pedicure in het wijkgebouw gevestigd. Voorzichtig spreken de drie van een 'positief begin'. Zegt fysiotherapeute Jolanda Vaatstra: „Ik ben nu twee dag foto henk bouwman delen in de week bezet; onge veer de helft van mijn cliënten komt uit Kerk en Zanen. Het groeit, de wijk heeft nu 5000 in woners en dat moeten er straks zo'n 10.000 worden." In Kerk en Zanen wonen wel ouderen en Vaatstra verwacht dat zij de weg naar de behan delkamer wel zullen vinden. Nu behandelt ze vooral mensen met sportblessures. Ook logo pediste Sonja Grootes, die voor al kinderen van hun spraakpro- blemen afhelpt, denkt dat haar praktijk nog flink kan groeien: „Het wijkcentrum ligt vlak naast drie basisscholen. Die zijn nog lang niet vol; een verdubbeling van het aantal cliënten zit er vast wel in." Grasland brengt goed geld op HAZERSWOUDE-R Wat is de waarde van een lap grond die in de toekomst mis schien veel waard wordt? Dat was de vraag waarom het gis teren draaide bij de veiling in het Hazerswoudse hotel Groe nendijk van zes hectare gras land. Nu is het nog gewone agra rische grond zonder melk- recht, onhandig ingeklemd tussen de Rijndijk en de spoorlijn Leiden-Alphen. Maar in de toekomst zou dat wel- eens kunnen veranderen. De kans bestaat immers dat de strook tussen 'Rijn en rail' een industriële bestemming krijgt. En dan schiet de waarde van de grond in één klap enorm omhoog. Het lijkt er op dat het speculeren op de mogelijke wijziging van de bestemming inmiddels is begonnen. Notaris G. van Breugel legde het allemaal nog een keer pre cies uit. Vijf kavels, variërend van 0,9 tot 1,8 hectare, gaan achtereenvolgens bij opbod onder de hamer. De hoogste bieder van vandaag stelt de minimumprijs voor het 'afmij nen' van volgende week. Is er dan niemand die meer over heeft voor de grond, dan is de hoogste bieder van vandaag de nieuwe eigenaar. Is er vol gende week een hogere bie der. dan krijgt degene die van daag het hoogste bood één procent van de verkoopprijs. Als dank voor het opdrijven van de prijs. Vijftig man luistert naar het verhaal van de notaris. Ook het verplichte nummer, het voorlezen van het proces-ver baal waarin de verkoop is vast gelegd, wordt keurig aange hoord. Tien lange minuten is Van Breugel bezig met een gortdroog en onbegrijpelijk verhaal, dat hier en daar zo moeilijk is dat zelfs de notaris de draad lijkt kwijt te raken. Dan begint het echte werk. De 'afslager' staat op en vraagt een eerste bod op kavel één. „Vijftigduizend", klinkt het voorin de zaal. „Vijf-tig-dui- zend gul-den", herhaalt de veilingmeester. „Wie verhoogt het bod van vijf-tig-dui-zend gul-den...?" Niemand. „Zo snel wil ik niet klaar zijn, hoor", probeert hij tevergeefs de spanning te breken. Na nog een paar lange stiltes slaat hij af op het allereerste bod. „Dat wordt een koopje", lijkt de man te denken die zich tot dan toe als enige koper heeft opgesteld. Voor de twee de kavel, even groot als de eer ste, verlaagt hij daarom zijn bod tot 40.000 gulden. Nu blij ken er echter toch kapers op de kust. Uiteindelijk gaat de tweede lap grond weg voor een bedrag van 58.000 gulden. Er zijn weliswaar maar een paar aanwezigen die zich met het bieden bezig houden, de stemming zit er nu aardig in. De derde kavel, aanmerkelijk groter dan de andere, gaat weg voor 116.000 gulden. De twee laatste stukken grond, beide kleiner dan de twee eerste lap pen, doen respectievelijk zes tig- en vijfentac htigdui/md piek. „Idiote prijzen", oordeelt één van de aanwezigen. „In Zoeterwoude ging pas nog be tere grond voor een lagere prijs de deur uit." Ook ande ren vinden de prijs duidelijk te hoog. De verkopende boer Jan Beukeboom vindt de geboden bedragen echter 'heel reëel'. „En de mensen die echt geïn teresseerd zijn, hebben zich vandaag stil gehouden. Die gaan niet mee zitten doen om de prijs op te drijven." De boer, die volgende maand in Groningen een veehouderij begint, verwacht dat de prijs volgende week nog weer wat hoger zal uitvallen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21