Geen licht De Munnik Hier vinden de jongens vaak een vriendje' 'PvdA bedrijft illusiepolitiek' Regio CDA Oegstgeest hult zich in stilzwijgen Vijftig jaar bij zangkoor Bovenste laag bodem Tuinland gesaneerd Zeilkamp in Langeraar of rond het IJsselmeer DONDERDAG 15 APRIL 1993 CHEF •GERT VISSER, 071-161417, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-161443 I LEIDEN: Auto-Home B.V„ Sint Jacobsgracht 10-18,Tel. 071-12 15 60 De betaalbaarheid van het ware limousine gevoel blijkt uit de leaseprijs voor de Rover 820i: 1499,- per maand (bij 48 mnd/20.000 km per jaar). Dat de CD-speler Philips DC 964) gratis is, klinkt u ongetwijfeld ook als ["^7 A C\f\ nuziek in de oren. Rover 800 vanaf y ,ovcr 820i sUndoorH uitgerust met o.a. centrale vergrendeling van portieren rn /ij Vanaf820Si; AHScnelcktrisc h s< hutf/EamcWLLCi^ Openheid Nog maar enkele weken geleden ging de Oegstgeester CDA- raadsfractie rollebollend over straat omdat haar leden Mandema en Jansen de bouw van een nieuw raadhuis aan de Lijtweg niet zagen zitten. Daarmee gingen de twee in tegen de wil van het college, en meer in het bijzonder tegen hun eigen wethouder J. van de Reijden. Een pijnlijke situatie, want één van de dissiden ten, P. Mandema, stond te boek als de gedoodverfde opvolger van de wethouder die binnenkort vertrekt. De fractie dreigde uit elkaar te spatten omdat afwijkende stand punten niet werden getolereerd. De problemen groeiden het Oegstgeester CDA boven het hoofd, waarop het bestuur hulp van hogerhand inriep. Het landelijk secretariaat stelde een spe ciale commissie aan die de plooien moest gladstrijken. Daarin is ze niet geslaagd, getuige het vertrek van raadsleden Mandema en Jansen. Deze week bracht de commissie verslag uit tijdens een besloten ledenvergadering. Na afloop van de bijeenkomst beperkte de partij zich tot het uitgeven van een summiere verklaring, waarin ze aangeeft het opstappen van beide raadsleden te betreuren. Onduidelijk blijft of Mandema en Jansen de raad verlaten en wie hun eventuele opvolgers worden. Verder is de opvolging van Van der Reijden nog steeds ongewis. Mensen die bij de vorige raadsverkiezingen op het CDA hebben gestemd hebben het recht te weten waarom de raadsleden uit eindelijk het veld hebben geruimd. Van het CDA mag worden ver wacht dat vanavond tijdens de raadsvergadering volledige open heid van zaken wordt gegeven. Het Oegstgeester CDA wil nog geen commentaar geven op de kwestie rond de opgestapte raadsleden P. Mandema en M. Jansen. Fractievoorzitter D. de Ruijter, beoogd opvolger van wethouder Van der Reijden, wil niets toevoegen aan de verkla ring dat de partij het opstappen van het duo betreurt. De commissie van wijze lie den, aangesteld door het lande lijke partijsecretariaat in Den Haag, deed eergisteren verslag van haar werk. Dit gebeurde in een besloten vergadering. Na afloop werd een summie re verklaring afgegeven waaruit blijkt dat de commissie fractie voorzitter De Ruijter naar voren heeft geschoven als opvolger van Van der Reijden. Voorts wordt gemeld dat Mandema en lansen definitief de fractie ver laten. De conclusie ligt dan ook voor de hand dat het werk van de commissie is mislukt. Vooraf kreeg ze immers de opdracht mee een lijmpoging te onderne men. Na de korte verklaring van de partij na afloop van de besloten verklaring blijven verschillende vragen open. Niemand van de christen-democraten wil echter zeggen of Mandema en lansen op persoonlijke titel deel blijven uitmaken van de Oegstgeester raad, wie de eventuele opvol gers zijn van het duo en wan neer De Ruijter begint als wet houder. De Ruijter: „Ik meen dat wij genoeg naar buiten heb ben gebracht." Wassenaarse kinderwerkplaats vangt 6 tot 12-jarigen met problemen op Het houten clubhuis aan de Wassenaarse- Deylerweg heeft veel weg van een blokhut uit een kinderboek, waarin de hoofdrolspelers wilde avontu ren beleven. Binnen knappert het haardvuur. Met een pook stookt de kleine Bobby de ka chel flink op. Scheurt repen pa pier en karton en propt ze on der de klep. Door de openstaan de deur klinkt gejoel. Buiten banjeren jongetjes door een grote zandhoop. Weinig mensen weten het, maar Wassenaar heeft al sinds 1970 een kinderwerkplaats bin nen haar gemeentegrenzen. Kinderen van 6 tot 12 jaar die moeite hebben om contact te leggen met leeftijdgenootjes ko men er met elkaar spelen. De jongens in een clubhuis aan de Deylerweg, de meisjes apart in een clubhuis aan de Duinrellweg. Het experiment met een gemengde groep werd een fiasco. De jongens voerden de boventoon en waren in voor wilde spelletjes, waardoor de meisjes zich nog meeF gingen terugtrekken. Met gescheiden groepen viel stukken beter te werken. Op de kinderwerkplaats doen vrijwilligers elke woensdagmid dag groepsspelletjes en handar beid met de kinderen. Huisbe zoeksters, ook vrijwilligers, on derhouden het contact met de ouders. Vaak gaat het om kin deren die op school worden ge pest. „Hier vinden de jongens vaak een vriendje, eentje die ze nou niet in de klas kunnen vin den." Hout M. Bakkum werkt al tien jaar el ke woensdagmiddag als leidster De kachel in het clubhuis heeft een magische aantrekkingskracht op de kinderen. Met een pook wordt het vuur nog eens flink opgestookt. foto jan holvast op de kinderwerkplaats, de laatste jaren alleen in de jon- gensgroep. „De kachel verstikt helemaal door al het papier wat je erin stopt", zegt ze tegen Bobby, die bijna als enige bin nenspeelt. Een andere leidster zet samen met Robert een tafeltje in el kaar. Voor op zijn kamertje. Bakkum klemt een stuk hout in de bankschroef en zaagt er wat van af. Het was de bedoeling dat alle kinderen vandaag met hout aan de slag zouden gaan. Maar met het fraaie weer wil den de meeste jongens maar één ding: buiten spelen. „Ik zag het al helemaal voor me, zegt een leidster, dat we vandaag met elkaar boten of grillige bouwwerken zouden maken." Het gebeurt wel vaker dat de plannen niet helemaal uitko men. De jongens zijn soms on rustig, willen het ene moment dit, net andere moment dat. Soms willen ze helemaal niks. „Ach, het gaat er om dat ze sa men iets op poten zetten. Ge zelligheid staat bovendien voor op." De Stichting Kinderwerk plaats Wassenaar werd in 1970 opgezet door het toenmalige Jeugdadviesbureau in Wasse naar. De medewerkers vonden dat er iets moest komen voor jonge kinderen die in een isole ment zaten of dreigden te ra ken. Met de hulp van de vrijwil ligers en een subsidie van de ge meente Wassenaar draait de kinderwerkplaats nog steeds Bouw 500 huizen Wassenaar onhaalbaar Buitengewoon onrealistisch en bestuurlijk onverantwoord. Dat is de mening van de Wasse naarse WD-wethouder A. Pruijs (ruimtelijke ordening) over de plannen van de PvdA in Wasse naar voor de bouw van tenmin ste 500 woningen op het terrein van het voormalige dierenpark, het landgoed van de opgeheven Inlichtingendienst Buitenland en het terrein van de Ursulakli- niek. Ook heeft de PvdA plan nen met een viertal snipperlo- caties voor de bouw van nog eens ruim 150 woningen. De plannen van de PvdA staan volgens de wethouder volstrekt buiten de werkelijk heid. Ze houden geen rekening met de groene bufferzone, waarin Wassenaar ligt. Daar door zou het twijfelachtig zijn of de provincie ooit toestemming geeft voor het bouwen van een zo groot aantal woningen. „Bo vendien legt de PvdA, in het ge val van de dierentuin, claims op de grond van een particulier. Het is zeer de vraag of de eige naar ooit afstand wil doen van het park." Pruijs vervolgt: „En als ik dan lees dat daar al in 1994 kan worden begonnen met bouwen, dan is dat volstrekt buiten de bestuurlijke werke lijkheid." Volgens Pruijs bedrijft de PvdA 'illusiepolitiek', een woord dat de partij volgens de wethou der zelf vaak gebruikt. „Nu heb ben de woningzoekenden toch weer een sprankje hoop gekre gen. Dat is jammer," aldus Pruijs. Het Wassenaarse college heeft het volgens Pruijs al 'bui tengewoon moeilijk' om ruimte voor 150 woningen bij elkaar te sprokkelen. Dat is het aantal woningen waaraan het college zich in zijn programma heeft gebonden. De snipperlocaties die de PvdA in haar plannen heeft genoemd, zijn volgens Pruijs weinig verrassend. „Daar hadden wij ons oog ook al op laten vallen." Het college hoopt de plannen hiervoor in het na jaar te presenteren. voorschoten De 31 woningen die zijn gepland in het gebied Tuinland aan de Bram Limburgstraat in Voorschoten, worden gebouwd op een 'leeflaag'. Dat is een duur woord voor een laag schone grond van anderhalve meter, die wordt gestort nadat veront reinigde grond is afgegraven. Wat er aan vervuiling onder de leeflaag rest, zou niet gevaarlijk zijn voor milieu en gezond heid. Enige tijd geleden werd duidelijk dat de bodem van Tuin land was verontreinigd. De vervuiling was afkomstig van het voormalige tuinbouwbedrijf dat gebruik maakte van een olie- stookinstallatie. Ook zou de tuinder zijn terrein hebben opge hoogd met materiaal waarin zware metalen voorkwamen. De bovenste laag van de vervuilde grond is inmiddels afge graven en vervangen door een 'leeflaag'. De leeflaag is van de dieper liggende grond geïsoleerd door een ondoordringbare laag, gemaakt van materiaal dat ook in de wegenbouw wordt gebruikt. Dit is gedaan om te voorkomen dat de toekomstige bewoners al te diep gaan graven. Ook kunnen wortels van bo men en struiken op deze manier niet in de onderste laag doordringen. Provincie en gemeente hebben na bodemonderzoek in Tu inland gekozen voor de saneringsvariant met de 'leeflaag'. Na het aanbrengen van een leeflaag zijn volgens beide instanties geen risico's voor het milieu of de gezondheid te verwachten. Wat zich onder de leeflaag in het grondwater afspeelt, zal wel jaarlijks gecontroleerd rpoeten worden door monsters van het water te nemen. De bouw van 31 eengezinswoningen kan over een half jaar beginnen. Hoewel de leeflaag is aangebracht, kan nog niet worden gebouwd. De grond heeft een half jaar nodig om ste vig genoeg te worden. kaag» Woensdagavond, repetitieavond. Dat liep gisteravond echter even anders voor Teun Biemond. Omdat hij 50 jaar aan het gemengd chris telijk zangkoor Loof den Heer was verbonden, wachtte het muziekkorps Door Gunst Verkregen hem op bij zijn huis aan de Hoofdweg in Buiten kaag. Het korps begeleidde de zanger over de pont naar Kaageiland. Bij het gebouw Kerkwijk achter de Hervormde kerk werd hij toegezongen door de andere leden van het zangkoor. Van repeteren kwam gisteravond niet veel meer terecht. Biemond, die lange tijd bestuurslid is geweest, is een erg trouw lid. „Hij houdt erg van voetbal en vaak is dat op woensdag. Maar hij zal er geen repetitieavond voorover slaan", aldus bestuurslid Van Breen van het koor. foto ben de bruyn De Leiderdorpse tennisvereniging De Munnik krijgt geen verlichting op haar park aan de Hoogmadeseweg. In plaats van kunstlicht komen er strengere regels om over last voor omwonenden te beperken. De tennisclub is zeer teleurgesteld. ,,De belangen van ruim duizend leden wor den door de gemeente te licht gewogen." Al sinds eind 1991 koestert de tennisvereniging plannen om vier van haar twaalf tennisba nen te voorzien van verlichting. In eerste instantie gaf de ge meente toestemming, maar die werd weer ingetrokken na be zwaren van bewoners van de Acacialaan, Plantage, School straat en Kom van Aaiweg. De buurt stelt zich op het standpunt dat het kunstlicht overlast kan opleveren. Boven dien stuit het de omwonenden tegen de borst dat de verereni- ging niet kan aangeven welke banen verlicht worden. Volgens De Munnik is dat bezwaar in middels achterhaald. Omdat een banenruil met buurman tennispark Van Leeuwen is af geketst, kan nu wel exact wor den aangegeven welke banen licht krijgen. Bij de bezwaarschriften voeg den de 25 ondertekenaars een lijst met andere klachten over het tennispark. Er zou sprake zijn van verschillende soorten geluidsoverlast. Volgens omwo nenden schreeuwen spelers te hard, meppen ze onnodig tegen reclameborden en worden de lawaaiige oefenkooien in de weekeinden al in alle vroegte gebruikt. Als andere bronnen van her rie worden het mechanisch on derhoud van de banen en de verschillende feestjes in het clubhuis genoemd. Behalve van de herrie zeggen de omwonen den ook last te hebben van de sproei-installatie. Bij een beetje verkeerde windrichting waaien de druppels de aangrenzende tuinen in. De gemeente Leiderdorp ver klaarde vorig jaar al een groot aantal van de klachten gegrond en wees bovendien de aanleg van lichtmasten af. Gevolg was een verscherping van de regels waaraan de tennisclub moet voldoen in het kader van de hinderwet. Zo werd onder meer bepaald dat de oefenkooien in de weekeinden en op feestda gen pas later in de ochtend open mogen. Hiertegen kwam de tennis club in het geweer. Ook enkele van die bezwaren vonden ge hoor op het gemeentehuis. In het nieuwste voorstel wordt het gebruik van de oefenkooien vrijgelaten. Wel heeft de ge meente naar aanleiding van de klachten bepaald dat de herrie van ballen op reclameborden moet verminderen. Volgens de afdeling milieu wordt deze overlast niet veroorzaakt door ballen die tijdens wedstrijden op de borden stuiteren, maar door spelers die zich ertegen 'warm slaan'. Maar de lichtmasten, waar het allemaal om begonnen was, komen er niet. Ze vinden geen genade in de ogen van de ge meente, ook al voert De Munnik aan dat er een nieuw soort kunstlicht komt waarvan om wonenden geen overlast onder vinden en kan de vereniging in middels aangeven welke banen licht krijgen. Het bestuur van de tennisver eniging laakt deze afwijzende houding. In een brief aan de ge meente wijst de club er op dat de belangen van ruim duizend leden in het geding zijn. Verder worden de omwonenden met nette woorden beschuldigd van boter op het hoofd. „Dit ten nispark bestaat al 55 jaar. Zo lang woont niemand hier in de omgeving. Alle bezwaarmakers wisten dat het tennispark er was op het moment dat ze hun huis kochten." met succes. „Het is een speelse manier om iets aan de proble men van de kinderen te doen. De kinderen ervaren het als een gewone club. De Riagg heeft weer zo'n zwaargewicht." De kinderen worden aange meld door de ouders, onderwij zers of hulpverleners die met jonge kinderen in aanraking ko men. Aanmelding en plaatsing verlopen via de secretaris van het bestuur, die jeugdarts/pe- dagoog is. Sloom Bakkum heeft heel wat kinde ren zien komen en gaan. „De helft van de kinderen heeft er baat bij, denk ik. Maar het is moeilijk exact met cijfers aan te tonen in hoeverre dat komt door de kinderwerkplaats of door andere dingen", aldus Bakkum. Sommige kinderen vertrek ken tussentijds omdat ze meer hulp nodig hebben. Ze worden dan doorverwezen naar de Riagg of een andere instantie. De leidsters horen via-via ook wel eens dat het helemaal niet goed gaat met de kinderen die van de kinderwerkplaats afgaan. Dan staan ze machteloos. Bij gebrek aan vrijwilligers is het onmogelijk om de kinderen die zijn vertrokken te blijven vol gen. Soms fleuren de kinderen op de kinderwerkplaats helemaal op. „We hadden hier een jon gen. Toen hij binnenkwam leek hij heel sloom. Eerst ging er weinig van hem uit. Maar hij wist op een gegeven moment de hele groep enthousiast te krijgen voor van alles en nog wat. Hij heeft zelfs een Sound- mixshow georganiseerd", aldus Bakkum. oegstgeest De stichting Jeugdzeilkampen Oegstgeest (10), opgericht door een aantal vrijwilligers met ja renlange zeil- en kampervaring, organiseert ook dit jaar weer zeilkampen. De stichting pro beert de vakanties zo goedkoop mogelijk te houden. AJs je je door JO in de boot laat nemen, kun je een waan zinnige zeilvakantie verwach ten, zo zegt het bestuur van de stichting. F.en vakantie vol zon nen, zwemmen, zeilen en stap pen. Deze zomer organiseert JO twee zeilkampen. Er is er één van 31 juli tot 7 augustus in I-angeraar voor jongeren v.m 13 t/m 16 jaar. De andere is een tocht met een tjalk naar ver schillende plaatsen rond het l|s- selmmeer en de Waddenzee. Deze vakantie is van 25 juli tot 30 juli voor jongeren van 17 t/m 21 jaar. De vakantie naar Lange raar kost 255 gulden. De zeil- week met de tjalk naar de Wad denzee kost 355 gulden. Meer informatie ligt klaar bij: Stich ting l<>. PoctDUS 1036, 2340 BA Oegstgeest. Telefoonnummer: 071-176670.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19