Nieuwe voorman vrijgemaakten Kerk Samenleving Beroepscode voor ingenieurs en natuurwetenschappers Wm, 'Aanloopproblemen horen erbij, maar mogen niet te lang duren' Weer op vier hoog DONDERDAG 15 APRIL 1993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS. 071 -161421 BUITENLAND KORT Leger des hells Het Leger desHells" heeft, als reactie op de miljoenen^ fraude die in februari aan het licht kwam," een hoge functionaris ontslagen j en drie anderen naar nieuwe posten gedirigeerd.' Het le ger, met zijn hoofdkantoor in Londen, deelde twee maanden geleden mee dat het veertien mensen bij jus titie had aangegeven op verdenking van fraude. In j totaal zouden zij 8,8 mil- j joen dollar (circa 16 miljoen gulden) hebben verdui- sterd. „Terwijl sommige of ficieren fouten hebben ge maakt, zijn wij het slachtof fer geworden van een uitge kiende fraude door mensen buiten het Leger des Heils", aldus leider Eva Burrows. De officieren hebben te goeder trouw gehandeld, maar 'hun oordeel over mensen en de risico's van diverse financiële transac ties was verkeerd'. Het Leger des Heils maakte het ontslag bekend van luitenant-kolonel Gren- ville Burn, de pr-secretaris die betrokken was bij de overmaking van het geld dat vervolgens in het niets verdween. Drie medewer kers met een lagere rang krijgen elders in Engeland of in de Verenigde Staten een andere baan. Het Leger des Heils werd in 1878 door de methodist William Booth opgericht in Londens East End om de strijd tegen armoede en ziekte aan te gaan. Het is nu vertegenwoordigd in 94 landen en telt ongeveer 2 miljoen leden. Libische kerken Christelijke leiders in Libië hebben gisteren in hun paasboodschap de kerken in de wereld opgeroepen bij te dragen aan de opheffing van het internationale wa pen- en luchtembargo te gen hun land. De kerkelijke leiders, onder wie de rooms-katholieke bisschop Giovanni Martinelli, wijzen 'als leden van de Libische samenleving' de sancties die de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vorig jaar afkondigde, af. Zij twij felen aan de geloofwaardig heid van de VN en hun te genstrijdige resoluties die 'een gevoel van onrecht scheppen'. De Veiligheids- zaad kondigde precies een jaar geleden het embargo tegen Libië af. Holocaust De joden van Rome zullen de joodse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog zondag voor het eerst op het St. Pietersplein herden ken. Het Vaticaan heeft rab bijn Elio Toaff deze 'uit wijkmogelijkheid' op het grondgebied van de kerke lijke staat gegeven, omdat de Italiaanse wet manifes taties verbiedt op dagen dat er een volksraadpleging wordt gehouden, schrijft het Italiaanse dagblad 'Cor- riere della Sera'. Komende zondag en maandag wordt in Italië een referendum ge houden over onder meer een verandering van de kieswet en de wet op de verdovende middelen. De joodse gemeente van Ro me. met 16.000 leden de grootste van Italië, heeft ook christenen voor de her denking uitgenodigd. Alle deelnemers dienen een da vidster op te spelden. Dominee M.H. Sliggers uit Amersfoort is in Ommen ge kozen tot voorzitter van de synode van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. Sliggers (51) is sinds 1985 predikant in Amersfoort-Centrum. Daarvoor werkte hij in Avereest- Dedemsvaart, Alkmaar, Broek op Langedijk en Spaken burg-Noord. OMMEN ANP De synode koos dominee B. van Zuijlekom uit Hattem tot asses sor (vice-voorzitter). Van Zuijle kom (61) was predikant in on der meer Leens en Assen-Zuid, voordat hij in 1981 in Hattem ging werken. Ook de twee ande re leden van het nieuwe mo- deramen (synodebestuur) zijn predikant. Dominee J. Luiten uit Alkmaar werd eerste scriba en dominee H. Folkers uit Rot terdam tweede scriba. Geen van de nieuwe moderamenleden heeft eerder deel uitgemaakt van het bestuur van de synode, die elke drie jaar bijeenkomt. De synode zal zich de komen de weken - de samenroepende kerk van Ommen rekent op tien weken - vooral met binnenker kelijke zaken bezighouden. Daartoe behoren onder meer de oprichting van een eigen zen dingsinstituut en de aanstelling van een predikant voor het pas toraat onder doven. Ook zal de synode uitspreken of vrouwelij ke gemeenteleden mee mogen stemmen bij de verkiezingen van ouderlingen en diakenen. De Vrijgemaakte Kerken, die zich in 1944 afscheidden van de Gereformeerde Kerken in Ne derland en 117.000 leden heb ben, kennen geen vrouwelijke ambtsdragers. Siegers, die een groot deel van zijn openingstoespraak wijdde aan de geschiedenis van de vrijgemaakte kerk van Om men, riep de synodeleden op zich niet in hun schulp terug te trekken. De kerk heeft niet de taak zich bij het bestaande te houden en tevreden achterover te leunen omdat er in het verle den zoveel is bereikt. Siegers riep de synodeleden op besluiten te nemen die er voor zorgen dat hun kerk een getuigende kerk blijft. Zo'n kerk is nodig, zeker nu uit een en quête is gebleken dat bijna de helft van de Nederlanders niet weet dat met Pasen de weder opstanding van Christus wordt herdacht. „Als U zo werkt, zult U geen applaus van de wereld ontvangen en geen koninklijke onderscheiding, maar wel de kroon van Christus", hield Sie gers de synodeleden voor. DRIEBERGEN «ANP Ingenieurs en natuurwetenschappelijke on derzoekers moeten een beroepscode gaan gebruiken. Dat bepleit het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving (MCKS) in een studie, die op verzoek van minister Ritzen van onderwijs en weten schappen is verricht. Drs. C.T. Hogenhuis van het MCKS, die het onderzoek uitvoerde, stelt een 'advise rende beroepscode' voor, waarin algemene morele waarden staan beschreven. De code geeft praktische aanwijzingen om deze waarden in de praktijk vorm te geven en somt de procedures op die kunnen worden gevolgd bij overtreding van de code. Beroepscodes die in de onderzochte be roepsgroepen nog niet bestaan, zouden vol gens de studie de vorming van een eigen moreel oordeel van beroepsbeoefenaars kunnen ondersteunen. Bovendien zouden ze de discussie over de maatschappelijke gevolgen van de werkzaamheden van biolo gen, chemici en natuurkundigen kunnen stimuleren. In het rapport 'Beroepscodes en morele verantwoordelijkheid in technische en na tuurwetenschappelijke beroepen' staat on der meer een analyse van beroepscodes van voornamelijk Amerikaanse ingenieurs en natuurwetenschappelijke onderzoekers. In deze codes staat steeds de volksgezondheid, veiligheid en gezondheid van huidige en toekomstige generaties voorop. BEROEPINGSWERK NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Musselkanaal: P.W. de Nooy te Mijnsheerenland; te Middelburg: A.C. Verweij te De Lier. Aangenomen: naar Winschoten (b.w.): R. Reitsmate Hoogeveen; naar Veldhoven (SOW): mevr. E.J. Wisselink te Winsum-Obergum c.a. Bedankt: voor Hendrik-ldo-Am- bacht: C.H. Bax te Emmeloord; voor Wierden (toez.): J.H. Lam- mers te St. Philipsland. DE KloEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Pastoraal werker G. de Haan (37) van de Samen op Weg-gemeente (hervormden en gereformeerden) in de AJphense nieuwbouwwijk Kerk en Zanen ontwikkelde haar belangstelling voor de theologie in een 'heel gewoon gereformeerd gezin' op het Friese platteland. Dat zij aanvankelijk toch begon met medicijnen was meer uit de gedachte 'dat je als dokter wel dominee kunt zijn, maar als dominee geen dokter*. Na enige tijd verruilde ze deze voor haar te technische studie toch voor theologie. Naast haar baan (van 40 procent) in Alphen, voltooit ze haar kerkelijke opleiding momenteel aan de Leidse universiteit. De Haan hoopt volgend voorjaar predikant te zijn. ■rfü1!. a J» „Christen zijn is niet altijd mak kelijk. Door rechtlijnig te den ken en altijd op je strepen te staan, maak je het moeilijker en minder leuk. En ook onbelang rijker. In mijn tienerjaren kwa men de oecumenische jeugd verenigingen op. Toen hadden wij de geschillen tussen de ker ken in feite al opgelost. Het gaat nu eenmaal om andere zaken waarvoor we onze geloofskracht moeten benutten. Ik heb geen problemen met Vrijzinnigen of Gereformeerde Bonders die hun geloof op hun eigen manier wil len beleven, maar ik denk wel dat de vorm ondergeschikt moet zijn aan waar het nu ei genlijk om gaat in het christen dom. Dogmatiek vind ik een prach tig vak, maar ik kan er niet meer zo warm voor lopen. Ik zal ook nooit mijn beroep maken van het theoloog-zijn. Mijn hart gaat meer uit naar het werk in de gemeente, het praktisch do minee-zijn, waarin je natuurlijk wel aan alle kanten met theolo gie te maken hebt. Het liefst ga ik na mijn opleiding aan de slag Pastoraal werker G. de Haan: „Het werken in een wijk-in-opbouw heeft iets van pionieren." FOTO WIM DIJKMAN in een Samen op Weg-gemeen te of een gemeente waarin dit proces in een vergevorderd sta dium is. Deze baan als pastoraal wer ker in de wijk Kerk en Zanen heb ik sinds anderhalf jaar. Het is een mooie, maar ook moeilij ke betrekking. In dit 'vak' kun je je uren nu eenmaal niet afpas sen, ook al werk je maar part-ti me. Ik ben weieens jaloers op mannen die hun volledige tijd aan hun functie kunnen spen deren. Nu zijn de grenzen heel moeilijk te trekken. Er gaat hier heel veel tijd zit ten in het regelen van prakti sche dingen, zoals het aantrek ken van ouderlingen, diakenen en vrijwilligers voor de kinder- nevendiensten. Het valt niet mee om mensen daarvoor en thousiast te maken. Iedereen is hier nieuw, heeft pas een druk ke verhuizing achter de rug en wil een tijdje rust hebben. Men wil eerst de kat uit de boom kij ken. Dat maakt het moeilijk om een echte gemeenschap van de grond te krijgen. Het pastoraal werk heeft hier ook een eigen karakter. Door de opbouw van de wijk met heel veel jonge gezinnen, heb ik bij voorbeeld weinig met zieke mensen te maken. In anderhalf jaar heb ik hier ook nog nooit een begrafenis hoeven leiden. Er wordt wel veel getrouwd en gedoopt, maar dat zijn dingen die ik als pastoraal werker niet mag doen. Een belangrijk onderdeel van het kerkewerk is het verwelko men van nieuwe bewoners. Daarvoor beschikken we over een groep contactpersonen, die de mensen zo snel mogelijk be zoeken. Het gaat hier soms zo hard. In enkele maanden tijd is een hele nieuwe buurt be woond. Het werken in een wijk-in-op- bouw heeft iets van pionieren. Er is hier nog geen eigen predi kant en ook geen eigen kerkge bouw. De diensten houden we in het buurtcentrum. Dat is tot nog toe een goede oplossing, maar door de groei van het aan tal bewoners wordt de ruimte in feiie te klein. Het zou goed zijn als er binnen afzienbare tijd een eigen onderkomen komt voor de gemeente, al was het alleen maar als 'bindend element'. Als daarmee wordt gewacht totdat de wijk vol is, is het eigenlijk al te laat. De kerk moet zijn waar de mensen zijn. De zondagse diensten zijn heel belangrijk. Nu gaat er elke keer iemand an ders voor, er zit niet veel conti nuïteit in. Begrijp me goed, het zijn alle maal aanloopproblemen die er nu eenmaal bijhoren. Maar het mag niet te lang duren." HET WEER ROB GROENLAND Van de heer Willemsen uit Haarlem kreeg ik een vraag over het weer kundig fenomeen 'vorst aan de grond'. Hij is namelijk verwoed plantenliefhebber en is elk jaar vroeg, en enthousiast, in de weer om zijn geraniums in bakken op zijn balkon te hangen. Hij woont op een flat vier hoog en vraagt zich af of er op die hoogte gevreesd moet worden voor bevriezing in nachten met vorst aan de grond. Ik denk dat deze vraag meerdere flatbewoners (waaronder schrijver dezes) zal in teresseren. Bij de term 'vorst aan de grond' in de weersverwachting is de verwachting dat het alleen in een dun luchtlaagje vlak boven de grond gaat vriezen. Op 1,5 meter hoogte, en zeker op vier hoog op een flatbalkon, hoeft men dan niet te vrezen voor vorst. Toch zijn er nog situaties in april waarin het ook hogerop tot vorst komt. In de weersverwachting spreekt men dan van zware nacht vorst, dus niet alleen vorst aan de grond maar ook op enige meters daarboven. Overigens moet men bij termen als lichte vorst ook beducht zijn op vorst die zich niet beperkt tot het aardoppervlak. Mijn advies voor de heer Willemsen is dan ook om tot begin mei heel goed op te letten en bij te verwachte heldere nachten met nachtvorst maatrege len te nemen. Normaliter moeten we in ons Hollandse klimaat tot na half mei wachten om van de nacht vorsten verlost te zijn. De afsluiten de periode tussen 10 en 14 mei heeft in de volksmond verscheide ne namen opgespeld gekregen, zoals 'ijsheiligen en schaapscheer derskou'. Deze laatste naam is ver zonnen door het schaapscheer- maakte. De komende dagen hoeven we ech ter niet te vrezen voor nachtvorst. Deze middag en de komende voor avond ontlaadt zich opnieuw een grote onstabiliteit boven het oosten en zuidoosten van het land, met talrijke onweersbuien. Waarschijn lijk blijft ons kustgebied, net als de afgelopen twee dagen, net aan de droge kant van deze onstabiliteits- lijn, zodat het bij ons droog blijft. Morgen lijkt een hele fraaie dag te gaan worden met veel zon en wei nig stroming in de atmosfeer. Op zaterdag nemen de regenkansen tijdelijk toe, waarna we weer af gaan op lenteweer! HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vandaag in Zuid- en Oost-Engeland nog droog en af en toe zon. Morgen in Schotland wisselend bewolkt en en kele buien. Maxima tus sen 10 en 14 graden. België en Luxemburg: nacht en ochtend plaatse lijk mist. Vandaag nog een kleine kans op een bui, mogelijk met onweer. Maximumtemperatuur on geveer 14 graden. Noord- en Midden-Frank- Af en toe wat zon en van daag in het oosten en zui den nog enkele regen- of onweersbuien. In de loop van morgen in Normandië' en Bretagne toenemende bewolking ge volgd door wat regen. Maxima graden langs de Kanaalkust tot 15 gra den in Midden-Frankrijk. Portugal en Madeira: Portugal: Naar het oosten wegtrekkende buien en geleidelijk meer zon. Middag- temperatuur oplopend naar rond 20 gra den morgen, in de Algarve nog iets ho ger. Madeira: Wolkenvelden maar ook perioden met zon. Maxima ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd een fikse regen- of onweersbui, vooral in de oostelijke helft van het land. Na vandaag van het westen uit geleide lijk meer zon en afnemend buiig. Maxi ma van een graad of 12 in het noord westen tot dik 20 graden aan de Costa's zuid van Bemdorm. Canarische Eilan den: Overwegend zonnig en droog maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden. Middagtemperatuur van 20 graden aan de noordkust tot 23 gra den aan de zuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: In het noorden en het Atlasge bergte eerst nog vrij veel bewolking en van tijd tot tijd een bui, elders - en vanaf morgen ook in het noorden perioden met zon en overwegend droog. Middagtem- peratuur aan de kust van 17 graden bij Tanger tot goed 20 in de omgeving van Agadir. Tunesië: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd een fikse regen- of on weersbui. Temperatuur dalend naar am per 20 graden aan de noordkust en 24 graden in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Van het westen uit geleidelijk meer zon en minder buien maar aan de Riviera vandaag nog bewolkt-en nat. Tegen de noordhellingen van de Pyreneeën aan houdend bewolkt. Morgen in het Rhone- dal en langs de kusten van de Lan- guedoc een opstekende Mistral. Maxi Mallorca en Ibiza: Aanhoudend wisselvallig en morgen vrij veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In Noord-ltalië, inclusief de berggebie den overwegend bewolkt en perioden met regen, boven 1200 meter sneeuw. Verder in Italië en op de eilanden veran derlijk bewolkt en buien, af en toe met onweer. Middagtemperatuur dalend naar 14 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Op Sicilië en in Calabrië vandaag eerst nog vrij zonnig en warm. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig maar van het westen uit toenemende bewolking en enkele gen- en onweersbuien. Maxima tussen 23 en 28 graden, op Kreta nog enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Later morgen in het noord westen van Turkije mogelijk een bui. Maxima oplopend naar rond 20 graden bij Istanboel. ruim 25 graden m de om geving van Izmir tot 30 graden op Cy- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 16 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.39 Zon onder 20.35 Maan op 04.22 Maan onder 15.05 Waterstanden Katwijk Hoogwater 0.19en 12.56 Laag water 7.25 en 20.36 Weerrapporten 15 apr 8 uur:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18